WENNEKER Atoombom domineert in oefening „Carte Blanche'' Paleis Nieuwe loonronde zou in de landbouw grote spanning veroorzaken annen Ultramodern koloniehuis voor kinderen te Goirle Eindhovenaren merken weinig of niets van atoomaanvaE op hun stad Straaljagers en kapotte ruiten Minister Mansholt Bus ramt bakkerij raat Hagenaar m hongerstaking? Herstellingsoord met gezinsverband in afzonderlijke huisjes KERSEN. BONBONS VRIJDAG 24 JUNI 1955 PAGINA OUDE GENEVER Luchtmanoeuvre met 3.000 vliegtuigen Minister antwoordt Paul de Groot Kleine doos f. 1.40 Middelgr. i.2.75 V Grote 1.4.50 Nieuw middel een succes Een slachtoffer bij ongeval te Zeist Tegen onrecht in Indonesië Bestemmingsheffing Rationelere productie Drie maanden geëist tegen stelende matrozen AARDBEIEN STAAN ER SLECHT VOOR H.H. Wijdingen 'Examens Initiatief van huisvestingscentrale Postbewijzen worden ingetrokken Advertentie Advertentie CHOCOLADE inderdaad een groot aantal vliegtuigen nodig. Aan de opsporing en verkenning van het doel gaat, normaal gesproken, lange tijd vooraf. Daarvoor zijn talloze verkenningsvluchten van vele snelle vliegtuigen nodig. Daarvoor zijn dui zenden op de gronch dagenlang bezig om de gegevens uit te werken en samen te voegen, om maar niet te spreken van het personeel, dat nodig is om de verkenningsvliegtuigen in de lucht te houden. En om dat ene vliegtuig op de plaats van bestemming te brengen, zullen er waarschijnlijk vele op de tocht er heen opgeofferd moeten worden, waarbij dan stilzwijgend aangenomen wordt, dat het aangevallen land de eerste klap overleefd heeft en in staat is nog vliegtuigen in de lucht te zenden. In dit opzicht stelde sir Harry Broadhurst, de commandant van de tweede tactische geallieerde lucht macht, waartoe ook Nederland be hoort, drie essentiële punten in het licht: ten eerste het scheppen van de mogelijkheid die eerste klap te over leven, ten tweede accurate en ver reikende verkenningen en als derde: verbindingslijnen, die aan de hoogste eisen voldoen. Om met dit laatste te beginnen: snelle en uitstekende verbindingen zijn nodig om alle formaties in hoog tempo op het straalpunt samen te brengen. Daarom wordt in deze oefeningen veel meer dan voorheen gebruik gemaakt van radioverbindingen, waardoor men veel minder afhankelijk is van de wel zeer kwetsbare telefoon- en telegraaf lijnen. Want ook de berichtgeving in de moderne luchtoorlog gaat door de lucht en voor deze oefening zijn vijf honderd radiocircuits in gebruik, die geheel onafhankelijk zijn van het burger verbindingsnet. Op het effect van atoombommen ten slotte wordt in deze oefening uit prac- tische overwegingen een restrictie ge steld. Normaal zou het vliegveld, dat door een atoombom wordt getroffen voor geruime tijd uitgeschakeld zijn. In Carte Blanche" echter geeft men hier voor slechts een paar uur, waarbij men er tevens van uitgaat, dat de vliegtui gen op de grond, die bij een dergelijke aanval getroffen worden na enige tijd weer aan de strijd kunnen deelnemen. Veel zal men overigens in West-Euro pa van deze schijnoorlog in' de lucht niet merken. De meeste acties zullen zich afspelen op een hoogte van ongeveer tien kilometer en de inwoners van Eind hoven bijvoorbeeld zullen er dan ook weinig van hebben gemerkt, dat boven hun stad een ..atoombom" is afgewor pen, die „aanzienlijke schade heeft aan gericht". Maar in de staven is men er van hoog tot laag mee bezig geweest en tientallen manuren achter schrijfta fels en bureaux zijn er mee gemoeid ge weest om deze „catastrophe" militair gesproken zo snel mogelijk te boven te komen. Lichtvaardig wordt er overigens met de a-bommen niet omgesprongen. In Parijs beslist de staf van generaal Gruenther of de aanvragen voor atoom bommen, die beide zijden indienen, ge rechtvaardigd zijn en daar zal men er zeer zeker rekening mee houden, dat het aantal van deze bommen, dat de tegenstanders in een oorlog ter be schikking hebben, uiteindelijk beperkt is. In de laatste oorlog waren de ge combineerde luchtvloten van de geal lieerden nodig om Duitslands oorlogs potentieel een beslissende slag toe te brengen. In de moderne oorlog zal waarschijnlijk een vliegtuig geladen met een atoombom voldoende zijn om het effect te bereiken dat een tiental jaren geleden honderden bommenwerpers in enige weken teweeg brachten. In een notedop is hiermee het probleem van de moderne luchtoorlog geschetst en tegen deze achtergrond moet men ook de oefening „carte blanche" zien, die gisteren van het papieren in het actieve stadium is overgegaan en waaraan ongeveer drieduizend vlieg tuigen van elf nato-landen deelnemen. Waarom deze drieduizend vliegtuigen, als een vliegtuig hetzelfde werk kan doen? zal men zich afvragen. Maar bij het opwerpen van deze vraag houdt men dan geen rekening met het nuchtere feit, dat men in de eerste plaats weten moet, waar de doelen voor een atoom bom liggen en ten tweede dat men er maar voor moet zorgen dat dat ene vliegtuig met de atoombom er komt. En voor deze twee aspecten zijn Chesterton heeft het ge- •htf zegd: Zuinigheid is roman- fjCT tischer dan verkwisting. Heeft hij gelijk en dat zal wel dan is de ro- iKftaf mantiek nu, zij het schoor- \W voetend, in mijn leven ge- treden. Tegelijk overigens, ^|(j^ zoals U wel weet, met een ander soort en toch wel iets duidelijker romantiek, die van de liefde. Beide zijn zelfs onlosmakelijk aan elkander verbonden. Nu wil ik niet beweren, dat ik vroe ger verkwistend was. Toen echter dééd ik wat met mijn geld: ik gaf het uit zoals ik het kreeg. Tegenwoordig houd ik het vast. En dat is dan wel even wennen. Van de romantiek van de zuinigheid heb ik echter nog niet al te veel be speurd. Wel heb ik mogen constateren dat het prettiger is zuinig te zijn met veel dan met weinig geld. Het omke ren van een dubbeltje is maar een schriele bezigheid, het omkeren van een briefje van honderd echter begint al ergens op te lijken. Ik geef toe, dat aan het beoefenen van de zuinigheid een gevaarlijke materialistische ten- denz zit. Een mens kan niet, dan met gevaar voor zijn eeuwige zaligheid, steeds maar geld blijven omkeren. Toch blijf ik hopen op de romantiek. Nietwaar: zuinigheid met vlijt bouwt huizen als paleizen. Het wachten is dus op het paleis. s Let er op, dat U werkelijk het nieuwe middel van Philips- Roxane krijgt. Het is een g kleine bus met een gestreept H frood of blauw) etiket. Vraag H dus om ROXASECT micro- S mist van Philips-Roxane, dan H hebt U het nieuwe, radicale s middel. ■lllllllllllllllllllllllllllllllllllllliUIIIIIIIIIIIIIH Het is verkrijgbaar bij apothekers en drogisten Veilig en zuinig ROXASECT micro-mist is volkomen onschadelijk voor mens en huisdier. Het is niet brandgevaarlijk en het geeft geen vlekken op meu bels, behang, lampekappen e.d. Het is uiterst zuinig. Even op de knop drukken en de motten en andere insecten zijn er geweest. ROXASECT micro-mist van Philips-Roxane werkt bo vendien langdurig na (ROXASECT micro-mist is ook handig mee te nemen als U met vacantie gaat). Op vragen die het Tweede Kamerlid Ruygers (PvdA) gesteld heeft over het oefenen met straaljagers, heeft de Mi nister van Oorlog en van Marine ge antwoord, dat er geen oefeningen met straaljagers van de kon. luchtmacht hebben plaats gehad, waarbij de ge luidsbarrière is doorbroken. Het is de minister bekend, dat onder verantwoor delijkheid van de organisatoren van de Ilsy door deelnemende vliegtuigen, die niet behoren tot de kon. luchtmacht, de geluidsbarrière is doorbroken met als gevolg glasschade aan dichtbij het vliegveld gelegen voningen. Voorts hebben vliegtuigen, die in be werking zijn bij de N.V. Avio-Diepen, onder verantwoordelijkheid van het be drijf bij proefvluchten eveneens de ge luidsbarrière doorbroken met gelijk ge volg. De minister heeft als contractant met Avio-Diepen aan dit bedrijf de eis gesteld, dergelijke proefvluchten boven zee te doen verrichten. Aan de luchtmacht zijn strikte orders gegeven oefeningen, waarbij de geluids barrière wordt doorbroken, niet boven bebouwde streken en bij voorkeur bo tten zee te houden. Donderdagmiddag is een ernstig on geval gebeurd op de pas tot snelweg verbouwde Slotlaan te Zeist, dat de 65- jarige mevrouw E. A. Verkouteren Hendriks de Chamot uit Zeist het le ven kostte. Voor een bus van de N.B.M. uit reed een personenwagen, waarvan de bestuurder links af de inrit naar een garage wilde inrijden. De buschauffeur heeft deze manoeuvre blijkbaar te laat bemerkt, zodat hij de personenwagen aan de rechter-achterzijde raakte. Door de klap werd de carrosserie van de bus aan de voorzijde zodanig ingedeukt, dat de wielen werden geblokkeerd, met het gevolg dat de bus het trottoir opgleed en de pui van een bakkerij vernielde. Mevrouw Verkouteren zou juist de win kel binnengaan en werd levensgevaar lijk gewond. In het Zeister ziekenhuis Is zij korte tijd later overleden. De bus chauffeur H. A. kreeg een shock, alsook een passagier. zal de productie rationeler moeten wor den, maar voor men daaraan beginnen kan is er op cultuurtechnisch gebied nog voor vele jaren werk. Er moeten grote gebieden ontsloten worden voor de interne verbeteringen aar.' de orde kan komen. Verkaveling, betere wegen, water, electriciteit etc. De pachtprijzen baren de minister zorgen. Een hogere pacht dan op grond van reële kosten geoorloofd is wijst hij ten sterkste af en men moet er voor waken, dat de stijgende tendens van de laatste jaren geen oortgang vindt. Dit zou er toe kunnen leiden, dat men de pacht op de lichtere gronden zou moe ten gaan subsidiëren uit een bestem mingsheffing op die der zwaardere gron den of met toeslagen, zoals thans reeds voor melk geschiedt. De minister waar schuwde er verder nog voor dat ook de grondprijzen zich niet te ver moeten gaan bewegen boven het peil dat in de toekomst voor de pachten gewenst ge acht wordt. Een ernstige waarschuwing richtte de minister aan degenen die zich niet ten volle stellen achter de verwezenlijking van publiekrechtelijke organen voor de handel in landbouwproducten. Er dreigt in dit vlak een grote onevenwichtig heid te ontstaan doordat de producen ten sterk georganiseerd zijn in tegenstel ling tot de rammelende organisatie die aan de afzetzijde te constateren valt. tn dit verband brak spreker een stevige lans voor het landbouwschap. (Van onze Haagse redactie) In tegenstelling tot handel en Indu strie moet men momenteel voor de landbouw van een teruggang in de conjunctuur spreken. Dit is vooral te wijten aan de stijging van lonen en pachten. Een loonsverhoging is voor de landbouw momenteel dan ook volstrekt niet te verdedigen. Mocht er echter een nieuwe welvaartsloonronde komen ik zeg niet dat die gaat komen maar in de toekomst moet men dit toch niet uitgesloten achten dan zou ook de landbouw niet achter kunnen blijven en dat zou ongetwijfeld grote spanningen in die sector kunnen teweeg brengen. In deze geest uitte minister Mansholt zich Donderdag tijdens een vergadering van het Algemeen Orgaan Voedselvoor ziening in het Kurhaus in Scheveningen. Er wordt de laatste tijd veel ge sproken over vrije loonvorming en de bewindsman vroeg zich af of men hier niet wat lichtvaardig te werk dreigt te gaan. Het tegengestelde van vrije loonvorming is een opgelegde loonvorming en die bestaat in Neder land niet. Men gaat immprs nooit zonder overleg met het bedrijfsleven tot maatregelen over. Weet men eigen lijk precies wat men vraagt ais men over vrije loonvorming spreekt? Het is in ieder geval een illusie te menen, dat 'men in de toekomst een minder rendabele bedrijfstak voor de keuze zou kunnen stellen om de stijgende tendens in de lonen op te volgen of te creperen! -Het betoog van de minister had voor al ten doel de wegen aan te geven waarlangs men tot een grotere renta biliteit in de landbouw kan komen. Het grote problemen is dat men in ons land goedkoop en duur producerende gebie den heeft en de afstand tussen deze twee is in de afgelopen jaren nog toe genomen. Dat houdt gevaren in. Men moet er voor waken, dat het garantie- beleid niet te veel op de dure gebieden afgesteld wordt. Beter is het de garnatie- prijzen lager te stellen en voor de dure gebieden met toeslagen te werken zoals bij de melk gebeurd is. In de toekomst Tegen drie jeugdige matrozen, die toen zij eind vorig jaar op de „Aalsum" van de N.V. Stoomvaart Mij „Oostzee" te Amsterdam in de perzische golf voe ren, drie dozen met blikken bier uit de lading hadden gestolen, heeft de Offi cier van Justitie bij de Amsterdamse rechtbank vandaag bij verstek drie maanden geëist. Een employé van de rederij, als getuige gehoord, deelde mede, dat de namen van de ontslagen matrozen, aan de Bond van Werkge vers waren doorgegeven. Normaal is het dan, dat zij niet bij een andere maatschappij worden aangenomen. De matrozen hebben echter door het be staande gebrek aan varend personeel bij andere rederijen kunnen monsteren. Tegen een 23-jarige matroos uit Ber gen, die tijdens dezelfde reis een paar schoenen uit de lading had weggeno men, eiste de Officier twee weken. De rechtbank zal Woensdag 29 Juni uit spraak doen. Verenigde Staten. De staking van de bemanningen der tankschepen, die on geveer een week geleden in de Ameri kaanse havens van de kust van de At lantische Oceaan en in die aan de Golf van Mexico is uitgebroken, is gisteren tot een einde gekomen door een aecoord tussen de rederijen en de drie betrok ken vakverenigingen. Op vele tuinen té Heemskerk staan de aardbeien er niet best voor. Er zit wel vrucht aan, maar de meeste krij gen wat de tuinders noemen „kroes kopjes". Vooral de Moulin Rouge is er slecht aan toe. De vruchten kunnen niet normaal rijpen. De Climax zet een beetje bij en.zal de volgende week wel geplukt kunnen worden. De oogst zal evenwel tegenvallen. Z. H. Exc. mgr. L, Morel, titulair aartsbisschop van Eno, zal op Zon dag 3 Juli in de kapel van het missie huis Bisschop Hamer te Nijmegen het H. Diaconaat toedienen aan de eerw. fraters Leonardus Engels, Cathrinus Galema, Thomas Huisman, Gerardus Lamers, Henricus Quaadvlieg, Gerar dus Rogmans, Petrus van der Paaien, Arnoldus van Halteren en Antonius Verhoeven, allen van de congregatie van het Onbevlekt Hart van Maria (Scheut) en aan de eerw. fraters Aloy- sius De Jong en Theodorus van Bo- heemen, beiden van de congregatie van het Allerheiligst Sacrament. Advertentie De scheepswerfarbeiders te Saint Na- zaire in Frankrijk, die in staking waren gegaan om kracht bij te zetten aan loon eisen, zijn weer aan het werk gegaan. De eisen der stakers zijn geheel inge willigd. (AFP) ~t~\ e heer T. (van Teunis) g I C. Groot is directeur I Jvan een grote houtfa- 1 briek in Amsterdam-Noord. fi Hei is een groot bedrijf, g| waar een normale onder- |f nemer zijn handen vol aan zou #i hebben. De heer Groot heeft tr echter, zoals hij zelf consta- ft teert, energie te veel en voor dit overschot bieden de pro- j§ b lemen van zijn „vergeten S; stadsdeel" hem ruimschoots ge- I: tegenheid tot actie. Acties zijn de levensvreugde van de heer M Groot, al vecht hij met een 1 grimmige ernst. Met de regel- ft maat van de klok stuurt de heer Groot adressen aan de ff raad. Het eerste ging uit in 1926 en het laatste explodeer- de een week geleden onder p het gemeentelijk tunnelplan. Daartussen zitten nog zestig ff andere adressen. Men conclu- |l dere hieruit allerminst, dat i de heer Groot een naargeesti- ge querulant is, die er een fi zonderling behagen in zou scheppen, om de toch reeds overwerkte raadsleden met alle mogelijke wissewasjes las tig te vallen. De heer Groot werkt op wetenschappelijke wijze. Zijn directiekantoor puilt uit van vaklectuur over tunnels, krantenknipsels (twintig delen), correspondentie enz. Hij heeft een speciale tunnelsecretaresse, die druk werk heeft. Dagelijks gaan er brieven uit. Vrijwel geen enkele inge nieur, hoofdambtenaar, minister, wethouder is gevrijwaard gebleven van uitvoerige epistels. De heer Groot onthoudt hun antwoordschrijven letterlijk. Zijn eerste actie voor een tunnel onder het IJ begon in 1930. Hij kreeg toen van de directeur P. W. te horen, dat tijdens diens regering geen tunnelvoorstel uit zijn handen zou komen. Rotterdam zag wel heil in een tunnel en de bouw van de eerste Maastunnel bezorgde de heer Groot de „tunnellitis". Hij nam een abonnement bij de spoorwegen en was niet van het bouwterrein weg te slaan. In 1939 publiceerde hij een boek met zijn tunnelplan. Daarmede begon de strijd tussen Groot en P. W., die ronde op ronde door P. W. werd gewonnen, zonder dat nochtans een definitieve knock-out werd gescoord. Elk argument tegen het plan-Groot werd met tientallen brieven beantwoord. De tegenstan ders zijn nu in de Idatste ronde. De heer Groot heeft een aanbod gedaan aan de raad, dat bij voorbaat reeds een aantal organisaties tot luide instemmingen heeft gebracht. Een tijdbom van het ergste soort, waarvan de explosie misschien tot Den Haag zal doordringen. Met ge kruiste armen wacht de vechter Groot de discussies in de raad af. In gedachten is hij al weer met andere projecten bezig. Hij heeft zijn uitbreidingsplan van Noord weer eens voor de dag gehaald en hij werkt er met overgave aan. Bovendien komen dagelijks tientallen boe ken en tijdschriften over ondergrondse spoorwegen bij hem binnen, want na de tunnel gaat hij zich op een ondergrondse werpen. „Tien jaren vooruit werken, dat geeft resultaten", is zijn motto. Kenners geven het tunnelplan-Groot, ondanks attractieve mogelijk heden, in de komende raadsdiscussie geen kans. Maar indirect heeft deze verbeten vechter toch altijd zijn zin gekregen. Toen P. W. van Amsterdam een tunnel afwees, vocht hij voor een tunnel en hij kreeg zijn zin. Toen Amsterdam-Noord door P. W. „een stedebouwkundige fout" werd genoemd, kwam hij met een groot uitbreidingsplan en al weer werd zijn wens vervuld. Want nu zwoegt Stadsontwikkeling aan een uitbreidingsplan. En met de ondergrondse zal het misschien ook zo gaan. Alleen nooit volgens het plan-Groot. (Van onze Haagse redacteur) De 39-jarige Pieter H. Tuinenburg Is voornemens binnen zes dagen een hon gerstaking te beginnen teneinde de aan dacht te vestigen op de onrechtvaardig heden, in Indonesië begaan tegenover gearresteerde Nederlanders. De heer' Tuinenburg, een vrij tenger gebouwde, donkere man, is Nederlan der, maar zijn moeder is een Indische Hij wil met name Pandit Nehroe voor de zaak der gearresteerde Nederlanders Interesseren. Hij zendt dan ook brieven, waarin de hongerstaking wordt aange kondigd, aan Nehroe, aan de ambassa des van Indië in Europa en verder o.m. aan Koningin Juliana en Prins Bern- hard. Naar hij ons gisteren mededeelde laat hij zich voor deze staking, die hij niet thuis wil houden, mediscn onderzoeken. De heer Tuinenburg vertoeft veel in de omgeving van Westerling. AMSTERDAM, 23 Juni. Bevorderd tot doctor in de wis- en natuurkunde op proefschrift getiteld „Géologie de la region au nord du Golfe de Porto (Corse)", de heer J. W. A. Bodenhausen, geb. te Batavia. Bevorderd met lof tot doctor in de wis- en natuurkunde op proefschrift getiteld: „The infrared absorption spectrum of compressed co2 and co2-contaimng gas mixtures. Indu ced and simultaneous transitions", de heer J. Fahrenfort, geb. te Amsterdam. Bevorderd tot doctor in de wis- en natuurkunde op proefschrift getiteld: „Physisch-chcmisch onderzoek van het ooglenseiwit a-crystalline" de heer W. F. Bon, geb. te Amsterdam. Cand. rech ten: mej. Ch. E. Lang, Th. Seylhouwer (Amsterdam), J. S. M. Dijt (Haarlem) en J. P. Bommel (Diemen(. Cand. Frans: J. A. Schenkeveld (Amsterdam). Docto raal scheikunde: mevr. L. Loopstra-Huf- ferman, mevr. Ch. de Jong-Vies, J. H. Caro (Amsterdam). Doctoraal natuur kunde: C. Dullemond (Noord-Schar- woude). Cand. wis- en natuurkunde: L. P. Dirkx, M. Th. van Ees en W. G. F. Schroevers (Amsterdam). Bevorderd tot arts: mevr. P. L. Kamermans-Abrahams, mej. A. G. van Doorne, mej. A. Boer- rigter, C. B. Goyarts, C. Cornelisse, D. J. Schouten, J. G. Schwantje, A. C. Helt, G. F. J. Res, M. J. Kamermans (Amster dam), H. Bijkerk (Haarlem) en L. C. Kliin (Raamsdank). Artsenexamen le ged.: mej. E. E. J. Mailer, G. J. Buers, H. S. Menco, N. F. Bosma, H. G. Post, P. van Laarhoven. J. N. Landsman. C. J. Glas, Oey Eng Jauw, mej C. Coster (Amsterdam), J. Burghout (Haarlem). Doctoraal geneeskunde: mej. S. Kra- inarsky (Amsterdam). zitter van Kleuterheil, zich bereid als medisch adviseur van St. Godelieve op te treden, terwijl de religieuzen, die op Kleuterheil werkzaam zijn, de Dochters van O. L. Vrouw van het H. Hart, krachten beschikbaar stelden voor de B-kolonie en de kinderverzorgsters, die in het kleuterdagverblijf worden opge leid, in het nieuwe koloniehuis haar opleiding kunnen voltooien. Het totale complex van het kleu terdagverblijf, openluchtschool en B- kolonie noemde mevr. Van Iersel een gebied zonder weerga, gebouwd en bestuurd volgens de meest moderne principes van kindergeneeskunde en psychologie, in een mooie bosrijke omgeving, in de directe nabijheid van een stad, waardoor het mogelijk is specialisten op elk gebied bij het werk te betrekken. De kosten van bouw, inrichting en bedrijfsvoering worden geraamd op 760.000 gulden. Hoewel de Haarlemse Kinderuitzending niet participeert in de stichting, ligt het wel in de bedoeling ook kinderen uit het bisdom Haarlem in St. Godelieve op te nemen, zodat de eerste katholieke B-kolonie een natio naal karakter krijgt. Een van de oudste vormen van geld- overmaking die het staatsbedrijf der P.T.T. kent, de z.g. postbewijzen, wordt opgeheven. De invoering van deze postbewijzen dateert van 1884 en werd noodzakelijk geacht om het publiek in de gelegenheid te stellen geldbedragen niet groter dan f 10. te versturen, zonder dat aantekenen van de betrokken brief nodig was. Het gebruik ervan is altijd gering ge weest. Het is, na de invoering van post- chèques, teruggelopen tot vrijwel nihil. Dit geringe gebruik heeft P.T.T. aan leiding gegeven de postbewijzen op een nader te bepalen tijdstip uit de omloop te nemen. Behoudens toestemming van het mi nisterie van Wederopbouw zal iu Sep tember begonuea worden met de bouw van een z.g. B-koloniehuis in Goirle (N. Br.), een herstellingsoord voor ka tholieke kinderen, wier gezondheidstoe stand zodanig is, dat uitzending naar een A-kolonie onvoldoende geacht moet worden. In samenwerking tussen het Ned. R. K. Huisvestingscomité en de stichting Kleuterheil te Tilburg is on langs de stichting B-koloniehuis St. Go delieve tot stand gekomen, die zich de exploitatie van de eerste katholieke B-kolonie in Nederland ten doel stelt. Wanneer alles gunstig verloopt, hoopt het bestuur de nieuwe kolonie eind 1956 in gebruik te kunnen nemen. Dit deelde de voorzitser, mevr. I. van Ier sel de Vink, op de Woensdag in Utrecht gehouden jaarvergadering van het Huis- vestingcomité mede. Uit de reeds jarenlang bestaande A- kolonies is langzamerhand de behoefte gegroeid aan een meer gedifferentieer de verpleging van kinderen, voor wie een normale uitzending van zes weken, soms drie maanden, naar de traditio- le koloniehuizen niet voldoende is. Ge bleken is, dat 4 pet. van de kinde ren onvoldoende verbeterd uit een A-ko- lonie terugkeert, terwijl voor 21 pet. een herhaling nodig is. De oorzaak hiervan schrijft men toe aan te geringe indi viduele verzorging, noodzakelijk voor kinderen, die na een operatie wel kli nisch genezen zijn, maar nog niet in het huiselijk milieu passen. Ook kin deren die aan een langdurige ziekte lijden hebben een langdurige (3 6 maanden) verpleging nodig, welke in dividueel is ingesteld een daarom niet in een A-kolonie gegeven kan worden. De samenwerking met Kleuterheil had tot gevolg, dat het Huisvestings comité de beschikking kreeg over een prachtig terrein naast het kleuterdag verblijf, in de onmiddellijke nabijheid van de nog te bouwen openluchtschool, waarmede intensief samengewerkt zal worden. Bovendien verklaarde dr. J. J. Keyzer uit Tilburg, kinderarts en voor- Ouden van dagen uit Brabant zijn Woensdag op Paleis Soestdijk ontvangen door H. M. de Koningin. Prinses Margriet begroet hier de 96-jarige Hendrik van Dalen uit Boekei. Op de achtergrond dr. S. J. Ottow, de burgemeester van Boekei.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 5