CAFÉHOUDER RAAKT SPAARCENTJES KWIJT AAN MISLUKTE BOKSWEDSTRIJDEN Journalisten tegen Gemeenteraad Te veel betaalde heffing wordt gerestitueerd GESLAAGD GESLAAGD 't Silver Stoepke De stroomvoorziening van Haarlem-Zuid Tekort aan baksteen veroorzaakt geen stagnatie in de woningbouw BOSCH Wales Anthraciet „DESPAARNESTAD" MARKTEN en VEILINGEN r „Wie wil er wat verdienen met f12.000.-?" Zware straffen geëist voor Haarlemse Rechtbank RUDCE m Veldkeuringen worden uitgebreid ZENTRA horloge Bornwaterschool wint voor tweede maal de mr. Rohlingbeker Dwingende noodzaak tot inkrimping van de overheidsbouw Het gebrek aan arbeidskrachten naar het grote worvder ^JLhoortoestellen-*^ N.V.P. GEERVLIET VRIJDAG 24 JUNI 1955 PAGINA 6 NICO VAN SCHAGEN ZONEN Giérstr. 42 - Haarlem - tel.17768 OP HAARLEM-TERREIN in de nieuwe KONINGSTRAAT 11 TEL. 16171 HAARLEM Goedkeuring Industrie hallen t ml De hyacinth bijeen in Treslong WANDELING LANDS HAARLEMS GEVEL STENEN! Wereldivete r a n enda g in Haarlem K.V.G. kring Haarlem Uitslag verkopingen VELEN DACHTEN DAT HET DUURDER WAS Er zijn twee dingen, die U bij LIPPITS zo bijzonder aan genaam zullen verrassen. De prachtige collectie F ABLO overhemden en de aantrekke lijke prijzen. Waarom zoudt U dus niet eens kijken bij anno 1896 KRUISWEG 72 - HAARLEM ZIE ONZE SPECIALE ETALAGE HOERA ik ben geslaagd! HOERA en nu krijg ik mijn GROTE HOUTSTRAAT 49 Bouw van nieuw onder- station aan de Linnaeuslaan Orgelbespeling HEEMSTEDE KA-B. gaat Zondag naar Te gel en Verzilvering landbouw- vacantiebonnen VISWEDSTRIJD IN HET SPAARNE Aanwinsten R.K. Leeszaal Eerst woningen Reeds meer dan 50 Jaar Bougie voor Iedere motor Tot 30 Juni Voorjaarsprijsen „VICTORIOUS" Wales „SEVEN SISTERS" Wales Fr. Varkenmarkt 6—10 Spraakles op Zand voortse scholen GEMEENTERAAD Gisteren heeft de Haarlemse Recht bank de draad weer opgeva' in de zaak tegen de Zandvoortse boksmanager H. R., die enkele maanden geleden te recht stond wegens oplichting. Tijdens die zitting kwam ook een bedrieglijke bankbreuk aan het licht en sindsdien bevond de manager zich in verzekerde bewaring. De oplichting werd gisteren niet bewezen verklaard, maar ter zake va« de bedrieglijke bankbreuk eiste de officier van justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, tegen de boks manager een gevangenisstraf van tien maanden met aftrek. De Zandvoortse koopman- L. W. W., die een voorname rol in de kwestie had gespeeld, hoorde een jaar gevangenis straf met aftrek tegen zich eisen we gens meineed. In Januari van het vorig jaar plaats te een caféhouder uit Lochem in een der Nederlandse bladen de volgende ad vertentie: „wie wil er wat verdienen met 12.000.-?" De boksmanager schreef op de annonce en hi) stelde de caféhouder voor het geld te besteden aan het organiseren van enkele boks wedstrijden. Daarmee zou een aardig centje te verdienen zijn, wist hij. Voor de wedstrijden trachtte men de neger bokser Charlie Anglee te engageren. Dat was niet eenvoudig, maar de mana ger had een vriend, die dat wel op zou kunnen knappen. Hij schakelde de Zandvoortse koopman L. W. W. in, die voor zijn bemiddeling een bedrag van 1000.- zou toucheren. Het lukte hem Anglee te pakken te krijgen, maar de wedstrijden werden een flinke sof en de caféhouder uit Lochem was een groot gedeelte van zijn spaarcentjes kwijt. Tijdens de zitting van gisteren herhaal de de koopman zijn verklaring dat hij slechts 300.- van de boksmanager had gekregen. Op grond van de nogal dubieuze ver klaringen van de koopman vroeg de of- Advertentie ficier van justitie vrijspraak voor de manager. De raadsman van de ver dachte, mr. F. H. J. van de Loo uit Am sterdam, verzocht de rechtbank direct uitspraak te doen, di^, R. dan ook vrij sprak. De kwestie van de bedrieglijke bank breuk was spoedig opgehelderd. Op 8 Maart werd het faillissement van de boksmanager wegens gebrek aan acti va opgeheven. Twee uur later schreef de verdachte een brief naar D. Groot huis in Amsterdam, die hem nog 450.- schuldig was. Van deze vordering was de curator, mr. B. J. de Boer uit Zand- voort, niet op de hoogte: ook wist de curator niets van een bedrag van 732.- dat de manager verdiend had met boks wedstrijden in Italië en Engeland. Nadat de heer Groothuis verklaard had, dat hij dat bedrag nog niet be taald had, deelde de voorzitter van de Nederlandse Boks Bond, de heer M. S. van der Braak mede, dat R. waar schijnlijk geen licentie meer zal krijgen, wanneer komt vast te staan, dat hij zich tussen bokser Snoek en de proma- tor Groothuis heeft gedrongen. „Ik heb aan de opleiding van Snoek een half leven gewijd en ik had nog eens gehoopt, dat deze bokser Europees kampioen zou worden. Maar terwijl ik in Indonesië was heeft R. Snoek van mij afgenomen", verklaarde Groothuis. In zijn requisitoir zeide de officier van justitie, dat de verdachte met zijn curator de vloer heeft aangeveegd. Hij eiste tien maanden gevangenisstraf. Daarna moest de Zandvoortse koop man W. terecht staan wegens meineed. Op de zitting van 17 Maart j.l. had mr. Van de Loo, de verdediger van de boks manager, een brief ter sprake gebracht, die afkomstig zou zijn van een zekere Daan de Groot. In werkelijkheid was de brief geschreven door de Zandvoortse koopman, die zulks op de vorige zitting onder ede ontkend had. Toen wist hij van dit schrijven aan de rechter-com- missaris niets af. „Daan de Groot" deelde mede, dat hij door R. voor 15.000.- was benadeeld. Ook moest de rechter-commissaris er rekening mee houden, dat de boksmanager plannen had om naar het buitenland te vluch ten. De ouders en de echtgenote van R. ontvingen ook regelmatig briefjes van de koopman, die zijn vroegere vriend een zeer diepe haat toedroeg. De offi cier eiste één jaar gevangenisstraf. Op 7 Juli zal de Rechtbank vonnis wijzen. Advertentie vanaf f 174.— Vraagt uitgebreide brochures De jaarlijkse slag tussen de voetbal elftallen van de Haarlemse Gemeente raad en de Haarlemse journalisten staat weer voor de deur. Morgenmid dag om drie uur treden op het Haar lem-terrein twee tot het uiterste ge spannen teams aar* om elkaar de fraaie B. en W.-bokaal, die op het ogenblik in het bezit is van de journalisten, te be twisten. De strijd belooft veel goeds. Er is flink getraind, naar verluidt matig ge rookt, en gepraat (over systemen en zo). Uit het kamp der raadsleden komen gefluisterde berichten over lange nacht rusten en degelijke maaltijden, maar zij schrijven geen tijd besteed te heb ben aan studie. Dit kan natuurlijk als nog gebeuren. Alles is voor het goede doel, de spor tieve eer en de gezelligheid. De op brengst van de toegangsbewijzen (zeer laag in prijs) zal weer geschonken wor den aan de kinderbewaarplaatsen van alle gezindten. Wat de gezelligheid be treft, die is altijd goed. Muziek, schoon voetbal en wat al niet meer. De volgende elftallen zullen spelen: Gemeenteraad: Voogd (P.v.d.A.). Bettink (WD) en Jansen (P.v.d.A.). Sap (P.v.d.A.), Stoffels (VVD), Ade laar (KVP). Proper (CPN), Vissers (KVP), Spek (AR), Balm (KVP), De Leeuw Scheidsrechter: Kamperveen (Suri name). Journalisten: Surendonk (H.D.), B. de Graaf (N. H.C.), D. Koning (H.D.), Kramer (corr. Volkskr.), Franse (H.D.). Klein (H.D.), E. Koning (H.D.), Nee lissen (H.D.). H. de Graaf (H.D.), Keesman (fo to journ.) Vermeulen (Panor.). Gedeputeerde Staten van Noord- Holland hebben gisteren het besluit van de Haarlemse gemeenteraad, om vier industriehallen te bouwen in de Waar- derpolder, goedgekeurd. Advertentie De Vereniging „Haerlem" heeft voor Maandag 4 Juli 's avonds om 7 uur een wandeling georganiseerd langs Haar lems gevelstenen. De wandeling draagt het karakter van een wedstrijd en deel nemers kunnen die avond een routebe schrijving verkrijgen in de Hoofdwacht. Ieder wandelt op eigen gelegenheid en vult de gevraagde gegevens in. De wan deling duurt hooguit een uur en eindigt weer bij de Hoofdwacht. Morgen vindt ook in Haarlem de her denking plaats van de Wereldvetera- nendag vanwege de afdeling Haarlem. Tussen 14.30 en 14.45 worden autoritei ten en genodigden ontvangen in de Provinciale Griffie aan'de Dreef. Om 14.50 wordt vertrokken naar het monu ment aan de Dreef. Om 3 uur volgt de officiële herdenking. Gisteravond hebben de K.V.C.'ers in Haarlem wederom een bijeenkomst in ,,'t Stoolke" gehouden. Na het openingswoord werden eerst de notulen en statuten gelezen. Vervolgens werd het weekeind van 910 Juli besproken, wanneer men met de trekkersclub naar Bakkum gaat. Te vens zal er Zondag 3 Juli a.s. een dag tocht naar de duinen worden georgani seerd. Zij, die zich hiervoor nog willen opge ven (alleen K.V.C.-leden) kunnen dit doen voor Maandag 27 Juni a.s. bij het secretariaat- Rijksstraatweg 73 De uitslag van de verkoping op 23 Juni luidt: Kloosterstraat 79, Haarlem, niet ge veild. Kolkstraat 3 zw. en rd., Haar lem. niet geveild. Vlugthovenstraat G 7 Santpoort, opgehouden f 4000. Zijlstraat 31, Haarlem, opbod f 10100, totaal f 10100, koper J. Vijn. Landzichtlaan 57, Heemstede, niet geveild. Oranje straat 96. Haarlem, opbod f 4800, af slag f 200, totaal f 5000, koper W. J. Nagtegaal q.q. Korteweg 6, Haarlem niet geveild. Korteweg 8, Haarlem, niet gveild. Korteweg 10, Haarlem, niet ge veild. Korteweg 12, Haarlem, niet ge veild. Korteweg 14, Haarlem, niet ge veild. Korteweg 16, Haarlem, niet ge veild. Korteweg 18, Haarlem, niet ge veild. Rijksstraatweg 257, Haarlem, niet geveild. Rijksstraatweg 259, Haarlem, niet geveild. Rijksstraatweg 261, Haar lem, niet geveild. Ie Hoogerwoerd- dwarsstraat 15, Haarlem, opbod f 3900. totaal f 3900, koper A. Stevens. Ie Hoo- gerwoerddwarsstraat 17, Haarlem, niet geveild. Aan het Haarlems Instituut voor Vakopleiding Voetverzorger (sters), Pijnboomstraat, slaagden voor het exa men de candidaten A. Koffeman, J. F. M, Konlngs, R. Geelings, W. Oxe- ner, M. Elzenga en M. Uller. Donderdagmiddag kwamen de leden van de Vereniging ,,De Hyacinth" in de beurszaal van Treslong te Hillegom bijeen teneinde zich te beraden over drie suggesties van het Bedrijfschap voor Sierteeltproducten met betrekking tot de restitutie van de areaalheffin gen, welke suggesties wij in ons blad van 20 dezer reeds hebben gepubli ceerd. Het resultaat was dat de leden zich met grote meerderheid hebben uit gesproken voor een volledige restitutie van de heffing ad 180 per are, plus de verlaging van de normale heffing ad 12.60 per are met pl. m. 25 pet. De vraag ging over de terugbetaling van een bedrag ad 300.000 gulden, die door de hyacinthenkwekers te veel aan heffingen waren betaald. De opbrengst van de beide door het B.V.S. opgelegde aanslagen 180 en 12.60 per are) bedroeg 800.000. Er bleken echter slechts 500.000 nodig te zijn zodat er uiteindelijk een pot was ontstaan van drie ton. En deze f 300.000 nu zouden graag door de hya cinthenkwekers worden terugontvan gen. Na veel vijfen en zessen is het B.V.S. bereid gevonden tot het Bloem- bollensurplusfonds het verzoek te rich ten deze restitutie te verlenen, doch omtrent de wjjze, waarop deze terug betaling zou worden geregeld deed het de drie reeds gepubliceerde suggesties aan de hand. De nieuwe voorzitter van „De Hya cinth", de heer A. A. J. Arentshorst, bracht in zijn openingsrede, te,ens zijn maidenspeech, dank aan het B.V.S. om dat dit de mogelijkheid tot restitutie heeft opengesteld zonder van de kwe kers een verklaring van onthouding van enige schade-actie te eisen. Er zal ech ter, aldus spr., bij het B.V.S. worden aangedrongen op duidelijker formule ring van zijn verordeningen in de toe komst. De heer Arentshorst lichtte de drie suggesties nader toe. Voor de restitutie van de heffing ad 180 is 130.000 gul den nodig, de resterende 170.000 gul den kunnen le. in de reservepot van het surplus fonds worden gestort (waaraan de vereniging „De Hyacinth" echter niet wil meewerken) óf 2e. het gehele bedrag ad 300.000 wordt aan gewend om de beide heffingen te ver lagen, hetgeen neer zou komen op een restitutie van pl.m. 37 pet over het to tale bedrag der heffingen, óf 3e. res titutie van de eerste 130.000 en het restant aan te wenden voor verlaging van de heffing ad 12.60 per are, het geen dan betekent een vermindering daarvan met pl.m. 25 pet. Er was weinig discussie over, of eigenlijk geen discussie want waar de voorzitter reeds bedekteljjk had aan gedrongen op aanvaarding van de laat ste mogelijkheid, vielen de enkele spre kers uit de vergadering hem daarin bij. De stemming had dan ook tot re sultaat dat het derde voorstel met 433 stemmen vóór en 100 tegen als door de vergadering gewenste methode werd aangewezen, welke uitslag door de vele aanwezigen met applaus werd begroet. De directeur van de Keuringsdienst, de heer F. Limburg, bracht nog een geheel ander chapiter ter tafel n.l. de veldkeuring van hyacinthen door amb tenaren van de Plantenziektenkundige Dienst. Dit heeft bij vele kwekers ver wondering gewekt, aldus de heer Lim burg; dat dit echter gebeuren zou kon men weten uit de publicaties van deze dienst in de vakpers, Toch is deze ver wondering wel begrijpelijk omdat het een gewas betreft waarvoor reeds een (eigen) keuringsdienst bestaat. Een en ander bleek echter verband te houden met het feit dat nog niet alle hyacin then door de keuringsdienst worden gecontroleerd; men is n.l. begonnen met slechts een drietal variëteiten, welk aantal successievelijk zou worden uit gebreid. Uit de mededelingen van de heer Limburg blijkt nu echter dat hier in vermoedelijk verandering zal komen terwijl tevens is te verwachten dat Advertentie dat mij beloofd was, en nog wel met een Bi-Shock Systeem, dubbel veilig, prijs f 59.75 van Telefoon 20049 DE KLEINE ZAAK MET DE GROOTSTE KEUZE Tienduizend stakende metaalbewerkers in de Franse havenstad St. Nazaire hebben het de afgelopen dagen de gendarmerie erg lastig gemaakt. Lassers op de scheepswerven van de Penhoet-onderneming, die ontevreden waren over de nieuwe loonregeling, zijn gaan staken en hebben ook de overige arbeiders uit de metaalbedrijven van St. Nazaire tot een sympathiestaking weten te bewegen. Arbeiders zijn het hoofdkantoor van de onderneming binnengedrongen en hebben alles kort en klein geslagen. De C. R. S. (Franse veiligheidspolitie) houdt onverzettelijk de toegang tot de administratiege bouwen van de Penhoetwerven afgesloten voor de stakers. B. en W. van Haarlem vragen de ge meenteraad machtiging tot het doen bouwen van een 50 kV-onderstation In Haarlem-Zuid, dat te zijner ttjd het zuidelijk gedeelte van Haarlem van stroom zal voorzien. Dit onderstation is geprojecteerd op de plaats van de voormalige manege aan de Linnaeus laan. Teneinde een veilige stroomvoor ziening in bedoeld stadsgedeelte te waarborgen is het gewenst, dat met de bouw zo spoedig mogelijk wordt be gonnen, zodat het onderstation voor de winter van 1956 1957 in bedrijf kan worden genomen. De transformatoren en de schakelinstallatie voor deze vol tage zijn reeds besteld en kunnen op tijd worden afgeleverd. Tot sloping van de voormalige manege zal een dezer dagen worden overgegaan. De bouw van het nieuwe onderstation zal ongeveer 500.000.- vragen. In de Grote of St. Bavokerk te Haar lem zal de stadsorganist George Robert op Dinsdag 28 Juni, 's avonds van 89 uur, het orgel bespelen. Programma: César Franck 18221890 1. Fantaisie C. maj. 2. Choral II. 3. An dantino g min. 4. Grande Pièce Sym- phonique. Dinsdag 28 Juni wordt in de Rijks kweekschool te Haarlem het handen- arbeidexamen voor jeugdleid(st)ers af genomen. Genodigden kunnen bij die gelegenheid het werk der candidaten bezichtigen. tl Zaterdagavond 25 Juni zal het Ballet het buitenland stelt, deze volledige keu ringen tot alle daarvoor in aanmerking komende artikelen zal uitbreiden. de Lage Landen optreden in het open luchttheater van het Provinciaal Zie kenhuis. De sportwedstrijden in de gemeente Bloemendaal tussen de lagere scholen in het door de gemeentelijke sport- commissie georganiseerde tournooi om de mr. Rohlingbeker zijn Woensdag middag geëindigd. Twee gelukkig lach ende leerlingen van de Bornwaterschool, de openbare school voor Lager Onder wijs in Bloemendaal, namen in de na middag de beker in ontvangst uit han den van de oua-wethouder van Bloemen daal, mr. F. P. Th. Rohling. Ze hadden alle reden tot lachen, want voor de tweede maal was hun school er in ge slaagd beslag te leggen op deze wissel beker. Als zij dit ook in 1956 weet te doen zal de beker voorgoed een plaats je in de Bornwaterschool krijgen. Bij de uitreiking zei mr. Rohling, dat hjj niet verwachtte dat de deelnemers zich nog zijn woorden van het vorig jaar zouden herinneren, en dat hij ze daarom nog eens wilde herhalen. „Het winnen van wedstrijden mag je een gerechtvaardigde trots geven, het mag echter nooit leiden tot verwaandheid. Bij het verliezen mag je ook niet vol van afgunst jegens de winnaar zijn. Sportiviteit verlangt dat je ook anderen de winst gunt, en dit geldt niet alleen nu op school, maar ook later in het leven". Bij de uitreiking waren ook de leden van de gemeentelijke sportcommissie onder voorzitterschap van de heer A. Cassee aanwezig, benevens vele leer krachten van de deelnemende scholen. Het was jammer dat enkele verliezers meenden voor de prijsuitreiking al het terrein aan de Vrijburglaan te moeten verlaten. Na het eerste deel van de wedstrij den, het zwemmen in Stoops' bad Zaterdagmorgen j.l., was de Bornwa terschool er in geslaagd de leiding te nemen, zij- het met een gelijk aantal punten als de Julianaschool. Het be loofde dus een spannende strijd te worden, temeer daar de Aerdenhoutse Vondelschool de leiders dicht op de hielen zat. De wedstrijden microkorf- Met twee touringcars onderneemt Zondagmorgen een aantal leden van de K.A.B. de reis naar Tegelen voor het bijwonen van de Passiespelen. Voor de tweede zomerverzilvering Landbouwvacantiebonnen, geldig tot en met 30 April, bestaat ten huize van de penningmeester, de heer M. J. J. Mooren, gelegenheid op Dinsdag 28 en Woensdag 29 Juni, telkens n.m. 19 uur. Dit geldt zowel voor georganiseerden als voor ongeorganiseerden. De uitbetaling heeft plaats op 25 Juli aan hetzelfde adres en op dezelfde tijd. bal voor meisjes die Woensdag werden gehouden leverden een overwinning op voor de vertegenwoordigsters van de Vondelschool, terwijl de school voor Christelijk Lager Onderwijs in Bloemen daal beslag wist te leggen op de eerste plaats bij de gistermiddag gespeelde kastiewedstrijd voor de jongens. Beide ploegen kregen voor hun overwinning een medaille. Zondag 26 Juni houden de kaartclub „Schoppen Vrouw" en de reisvereniging „Tonnij" hun jaarlijkse viswedstrijd. Er wordt gevist op witvis in het Spaarne tussen de Melkbrug en de Gravensteinse bru;,, aanvang 9 uur. De prijzen zullen uitgereikt worden in het clubgebouw, café A. v.d. Heuvel,. Spaarne 66. Basso, H. Pompey's head. Cary, J. Prisoner of grace. Gallic*}, P. The snow goose. Gordon, C. The strange children. Innes, M. Appleby talking. Innes, M. Christmas at Candleshoe. Kaye - Smith, S. The Lardners and the Laurelwoods. Lewis, W. Self condem ned. Shute, N. Requiem for a Wren. Vaizey, G. The road home. Gill, B. The trouble of one house. Het Spaanse danspaar Susanna en José zal op 15 en 16 Juli optreden in het Bloemendaalse Openluchttheater. Advertentie (Van onze correspondent) „De hier en daar optredende moei lijkheden in de woningbouw door ge brek aan materialen zijn zeker niet al leen te wijten aan de baksteenindus trie, zoals wel eens wordt gesuggereerd. Het is weliswaar juist, dat de steen fabrieken geen voorraad meer hebben, maar In slechts één enkel geval *s ons gebleken, dat daardoor stagnatie in de bouw is veroorzaakt. In vele an dere gevallen bleek de oorzaak van de stagnatie te liggen in gebrek aan te gels, dakpannen, sanitair en vooral aan arbeidskrachten". Aldus het commen taar van de baksteenindustrie op de vele geruchten, dat de woningbouw in ons land in moeilijkheden ls gekomen doordat er niet voldoende m tselstenen zouden zijn. Hoewel de productie van de 190 met- selsteenfabrieken in Nederland nog elk jaar stijgt, heeft deze industrie na de oorlog altijd maar krap aan de vraag kunnen voldoen. Wanneer men haar daarvan nu een verwijt zou willen ma ken, dan kan daarop geantwoord wor den, dat er nooit van enige officiële in stantie opdracht is ontvangen een be paalde productie, bestemd voor de we deropbouw, te bereiken. Het zou echter onverantwoord zijn, nu voor misschien tien jaar van hoogconjunctuur millioe- nen te investeren in nieuwe fabrieken. Niemand weet hoe de toekomst er uit zalzien en verder zijn in de baksteen industrie de herinneringen aan de der tiger jaren nog zeer levendig, zodat men uitermate bevreesd is, dat straks opnieuw een dergelijke toestand zou kun nen ontstaan, die voor de baksteenin dustrie destijds zo catastrofaal is ge weest. Hoe uitermate gevoelig men hier is bleek weer eens duidelijk toen in Maart 1953 tijdelijk een bouwstop werd afge kondigd en de fabrieken in 'n minimum van tijd met een voorraad van 30 mil- lioen metselstenen zaten, die mede in verband met de voorafgegane strenge winter geen afzet vonden. De schaarste aan stenen is momenteel zeer verschil lend en afhankelijk van modegrillen. Op het ogenblik is bijvoorbeeld de gele gevelsteen zeer gevraagd, met als ge volg, dat daarin een tekort is ontstaan. Het is bovendien twijfelachtig of in ver band met het etkort aan bouwvakar beiders een hogere productie van met selstenen wel verwerkt zou kunnen wor den. Een van de oorzaken voor de steeds groter wordende vraag naar metselste nen is het teruglopen van de systeem bouw, waarin gebruik wordt gemaakt van betonelementen. Daarnaast wordt bijna de helft van de totale productie besteed voor de bouw van scholen, kerken, overheidsge bouwen, schouwburgen e.d. Het is immers voor de gemeenten thans een gunstige tijd; ze hebben geld en wil len dat natuurlijk graag besteden aan het optrekken van nieuwe en lang zamerhand noodzakelijk geworden ge bouwen. In kringen van de baksteenindustrie leeft de mening, dat men niet eerder tot opvoering van de woningbouw kan komen vooraleer in de overige secto ren de grootste soberheid wordt be tracht en men dergelijke objecten re serveert zo mogelijk voor een tijd, waarin de totale activiteit in de bouw wereld niet meer eerst en vooral op de woningbouw is gericht. Het zou verder erg onredelijk zijn, om, nu de baksteenindustrie geleidelijk aan met veel kosten en moeite geme chaniseerd wordt, de overcapaciteit wordt uitgebreid en veel bedrijven over gaan op continu-werk, haar een verwijt over verouderde werkmethoden te ma ken, terwij] de bouwnijverheid zelf prac- tisch nog op het peil van vijftig jaar ge leden staat, toen men evenals nu steen voor steen op elkaar metselde, opsta pelde en transporteerde. De baksteenindustrie produceerde in 1938 rond 1000 millioen metselstenen, in 1947 ongeveer 720 millioen en in 1954 bedroeg de productie 1453 millioen stuks. Ondanks de slechte zomer van 1954, waarin de voorraad ongebakken steen kleiner werd en het slechte voor- je i van 1955 hoopt men, dat ook dit jaar de productie gelijk aan of hoger zai zijn dan het vorig jaar. Dat betekent dan zeker r.iet, dat het tekort kleiner zal worden, want daarvoor kan alleen een rigoureuze inkrimping van de over heidsbouw zorgen. Imp. N.V. Willem van Rijn HAARLEMMERWEG 475 AMSTERDAM-W-TEL «6211 (7IUNEN) Advertentie (Super kwal.) afm. 20/30 (III) 11.15 (le soort) afm. 20/30 (III) 10.65 Ook alle andere soorten en afm. Op aanvraag zenden wij gaarne onze volledige prijscourant. Alleen-verkoop: Brandstoffenhandel (Spaarne bij Viaduct) Telefoon: 14164 en 13904 In een van de in het vorige jaar uit gebrachte verslagen van de schoolart» sendienst voor Bloemendaal, Heemste de en Zandvoort wordt o.m. ook voor Zandvoort de noodzaak bepleit van het geven van onderwijs aan z.g. spraak- gebrekkigen. Uit een vrij recente opgave van de beide schoolartsen blijkt, dat een 30- tal leerlingen der lagere scholen voor dit onderwijs in aanmerking zou komen. In verschillende gemeenten is deze aangelegenheid reeds geregeld. B. en W. zijn van mening, dat ook de ge meente Zandvoort tot taak heeft om bedoeld onderwijs mogelijk te maken. Mej. L. Molkenboer, spraak- en mu- ziekpaedagoge, heeft zich bereid ver klaard in gedurig overleg met de beide schoolartsen, dit onderwijs te geven. Rekening houdende met 30 leerlingen, die wekelijks een half uur les ontvan gen en met een honorarium van 5.— per uur zal hiermede dit jaar (26 we ken) een bedrag gemoeid zijn van 26 x 30 x 2,50 is 1950. Voor de aanschaffing van leermid delen zal 25.— benodigd zijn. Het on derwijs wordt op de scholen gegeven. B. en W. stellen zich op het stand punt, dat de kosten aan de lessen ver bonden, door de ouders moeten worden gedragen, tenzij mocht blijken, dat zij daartoe niet of niet volledig in staat zijn, in welk geval de gemeente in de kosten zou kunnen bijdragen, c.q. deze geheel voor haar rekening zou kunnen nemen. Terzake kan dan dezelfde gedragslijn worden gevolgd als thans reeds geldt voor de deelname van leerlingen aan het psychologisch groepsonderzoek op de lagere scholen in Zandvoort, zodat B. en W. zich t.z.t. tot de ouders zul len wenden met de vraag of zij gene gen en in staat zijn de verschuldigde kosten van dit onderwijs geheel dan wel gedeeltelijk te betalen. B. en W. vragen daarom aan de Zandvoortse raad een crediet van 2000. De gemeenteraad van Zandvoort komt a.s. Dinsdag in vergadering bijeen. Aan de orde komt dan een voorstel om het gebouwtje, dat op de Alge mene Begraafplaats als „aula" dienst doet, te verbeteren, o.a. door het maken van een toilet en het plaatsen van een kachel. In totaal is hiermede een bedrag van 3950.gemoeid. In het kantoorgebouw van de ge meente-ontvanger en publieke werken, aan het Raadhuisplein no. 4, moet de verwarmingsketel vernieuwd worden. Men wil dan overgaan tot het stoken met olie, waarvoor een nieuwe schoorsteen gebouwd moet worden. Daar ook in de installatie verbeterin gen moeten worden aangebracht, zal voor een en ander rond 23.000.nodig zijn. In dit gebouw is ook het gemeen telijk douchebedrijf ondergebracht, ook daarvoor zal een oliestookinrichting worden aangeschaft, welk plan 4.000.zal kosten. KAASMARKT GOUDA 23 Juni. Aange voerd werden 259 partijen, eerste kwal. noteerde f 2.25—2.31, tweede kwal. f 2.20— 2.24, extra zware kwal. f 2.322.57. VEILING VENLO 23 Juni. Bieten, rode bos 12.20, Bloemkool A 40, Bonen: Wage naars I 96—109, id. z. <tr. 141—147, Stam- princessen I 160, Champignons I 236277, III 85—91, Erwten: stamerwten I 70—74, Komkommers platglas A 51, B 42, C 36, Kool: Savoyen A 640, Spitskool 6.10, Peen, rode bospeen 4756, Peulen I 81, Radijs 630—710, Rabarber 14—16, Sla, natuur A 250—460, Spinazie I 850—10.90, Soepgroen 470, Tomaten A 118—120 110 II, B 114 110 —113, C 115 110, CC 97 92, bonken 107, Tuinbonen I 4244, Aardbeien A 2—220, A II 160—90, Kersen C 85—98, Asperges: AA E 233—237, A E 240—245, B E 238— 246, AA I 231—233, A I 235—240, B I 233 —239, C I 197—202, D I 131—135, E I 1—110. Alles per 100 kg/stuks/bos. EIERMARKT BARNEVELD 23 Juni. Aan voer ca. 1.500.000 stuks. Prijzen: kippen eieren f 13.25—14.00, algemene prijs f 13.55 per 100 stuks, kiloprijs t 2.20 (basis 61.5 gram), henneneieren f 8.0011.00 per 100 stuks. PLUIMVEEMARKT BARNEVELD 23 Ju ni. Aanvoer plm. 64000 stuks. Prijzen: slachtkippcn t 1.75—1.85, witte kippen f 1.95 —2 00 zware N.H. blauwe kuikens f 2.45 —2.55,' zware witte kuikens f 2.15—2.25, an dere siachtkuikens f 2.002.15 per kg. VARKENSMARKT BARNEVELD 23 Juni. Aanvoer 161 stuks. Prijzen biggen f 42.00 -54.00 per stuk, drachtige zeugen f 260— 350 per stuk. ZATERDAG HILVERSUM I. 402 m. KRO: 7.00 nieuws, 7.10 gram., 7.15 koorzang, 7.45 Morgengebed en liturg, kal., 8.00 nieuws 8.15 gram.. 9.00 vrouw. 10.00 kleuters, 10.15 gram., ll.or zieken, 11.45 gram,. 12.00 Angelus, 12.03 gram., 12.33 gram., 12.55 zonnewijzer, 13.00 nieuws en Kath nws., 13.20 lichte muz (Intermezzo: ram.l, 13.45 gram.. 14.00 boek, 14.10 gram., '5.40 meisjeskoor, 16.00 de schoonheid v. h. Gregoriaans, 16.30 jeugd. 17.00 fanfare ork., 17.20 jeugd. 18.00 samenzang. 18.15 iourn. weekoverz., 18.25 gram., 18.30 pari. overz., 18.40 gram., 18.45 regerings- uitz., 19 00 nieuws, 19.10 Lichtbat-en. 19.30 Avondgebed en liturg kal.. 19.45 Omr.ork. en solist, 20.40 act.. 20.55 de ge wone man, 21.00 gevar. progr.. 23.00 nieuws, 23.15 nieuws in Esn-ranto, 23.25- 14.00 dansmuz. (intermezzo: Franse chan sons). HILVERSUM II, 298 m. - VARA: 7.00 nieuws, 7.10 gram., 7.33 gram., 8.00 nws.. 8.18 gram., 8.25 vacantiekalender, 8.30 orgel, 8-55 huisvrouw, 9.10 gram VPRO: 10.00 caus. VARA: 10.20 arb. i. d. continu bedrijven, 11.35 vierhandig pianospel. 12.00 gram., 12.33 gram., 13.00 nierwi, 13.20 accordeonork. en sol.. 13.45 gram.. 14.00 sportpraatje, 14.15 gram., 14 45 streekuitz., 15.10 gram., 15.25 boek, 15.40 fluit en altviool 16.00 lezing. 16.15 Ra- diophllharm. ork.. 17 00 weekiourn. 17.30 gram., 18.00 nieuws. 18.20 gram. 13/ Hammondorgel, 19.00 artistieke staal kaart VPRÓ: 19.30 causerie. 19.40 caus. 19.55 caus. VARA: 20.00 nieuws. 70.05 gram., 20.25 gevar. progr.. 21.00 voordr en caus., 21.30 sport. 21.40 community singing, 22.00 soc. comm.. 22.15 Weense muz., 22.45 hoorspel. 23.00 nieuws, 23,15- 24.00 gram. ENGELAND, BBC, home service, 330 m: 12.00 gram., 12.25 gevar. progr., 13 10 gevar. muz., 15.30 ork.conc., 18.30 gevar muz., 20.05 gevar, progr., 22.30 gram BBC, light progr.. 1500 en 247 m: 14.00 lichte muz.. 20.45 lichte muz. festi val 1955 22.25 lichte muz. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK 309 m: 12.00 amus. muz., 13.15 gevar. muz., 14.00 lichte muzz., 15.00 volksliede ren en -dansen, 16.00 amus muz., 18.00 vrolijke muz.. 19.25 kamerkoor, 20.00 ge var. muz., 22.10 symph ork. en vrou wenkoor, 22.35 amus. muz. 2.15-5.30 ge var. muziek. FRANKRIJK, nat. programma. 347 m: 14.17 orkestconc., 16.40 gram., 16 55 ka- mermuz., 17.55 gram 19.20 gram., 20.0? lichte muz., 23.40 gram. BRUSSEL, 324 m: 11.45 gram., 12.34 gram.. 15.00 gram., 15.45 accordeonmuz 16.00 gram., 16.15 accordeonmuz.. 16.30 gram.. 17.30 koorconc., 18.30 v. d. sold 19.40 gram., 20.00 mil. ork., 21.00 verz- progr., 22.15 gram. 484 m: 12.15 gram.. 13.15 verz.progr., 15.30 Bel Canto, 16.30 lichte muz.. 17.15 lichte muz., 18.00 v, d sold.. 19.15 gram.. 20.00 gevar. progr.. 22.15 lichte muz ENGELAND. BBC European service Uitz. voor Nederland 22.00-22.30 nieuws Feiten v. d. dag Op de planken (Op 224 en 76 ml. WIJ KIJKEN NAAR TELEVILIE NCRV: 20.15 journ en weerber. 20.35 gevar. progr., 22.05 dagsluiting.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 6