De "Prooi vcut de PocCe Potó Verrassende nederlaag van Hartwig te Wimbledon Nederland slaat pover figuur Zuid-Afrika neemt in testmatch de leiding Draw voor bondselftal tegen Cambridge S.LS.-rallye eist reeds uitvallers fcric <fe Hootfna* DE HEILIGE ADALBERT Nijmegen 1850 jaar Kalverschieters Tekencursus Ring De eerste stoomwagen TAFELDRAMA Resultaten van Wimbledon Nederlandse zege te Luxemburg Fraai resultaat Waarom is de lucht blauw? li VRIJDAG 24 JUNI 1955 PAGINA 7 Masjumi tegen protocol tot opheffing van unie met Nederland? Athletiek Fraaie prestatie van Roovers Tot nader order Geen autoraces in Frankrijk Luchtbedevaart naar Lourdes vertrokken Tak heeft tegenslag HAarL (Van onze sportredacteur) LONDEN, Donderdagavond. De laatste zestien van de heren, die nu onderling moeten uitmaken wie er de volgende week in de beslissende ronden moeten spelen, zijn bekend. Na tuurlijk vindt men onder hen vrijwel alle favorieten, Seixas, die gisteren werd uitgeschakeld, en de Australiër Rex Hartwig, die vandaag een verras sende nederlaag moest Incasseren, uit gezonderd. Maar favoriet nummer één, Trabert, en zijn voornaamste concurren ten, de Australiërs Hoad en Rosewall, zjj zijn nog present en niemand twijfelt er eigenlijk aan, dat zij tenminste tot de halve eindstrijd zullen door dringen. En wie de vierde man zal zijn? Misschien de Amerikaan Shea de overwinnaar van Seixas misschien ook wel de Italiaan Pietrangeli, een natuurtalent, maar nog te weinig ge schoold, en wie weet wordt het wel de Zuid-Afrikaan Segal, de man die van daag Rex Hartwig heeft verslagen in drie sets. Hartwig kreeg zelfs geen been aan de grond en men had hem nog wel als vijfde geklasseerd. Het was vandaag een rustige dag op Wimbledon. Fraaie partijen waren er in elk geval nagenoeg niet. Trabert, Hoad en Rosewall deden opnieuw met hun tegenstanders wat zij wilden. Zij namen geen enkel risico, lieten hun te genstanders als schooljongens over de baan draven om bijna steeds de smash te gebruiken als dodelijk en doorslag gevend wapen.Vooral Trabert en Hoad waren ongenaakbaar. Bij Drobny, de winnaar van het vorig jaar, staan de zaken altijd heel anders. Drobny doet in zijn partijen altijd slechts zoveel dat het practisch voldoende is om de te genstander te verslaan. Meestal gelukt zoiets, een enkele keer zijn de gevol gen fataal. Nu, tegen de Australiër Ar- kinstall, had Drobny weer succes. In de eerste de beste game van de partij doorbrak hij de service van Arkinstall en daarna beperkte hij zich tot het win nen van zijn eigen service-games. Toen Arkinstall in de tweede set spoedig een game op Drobny veroverde, schonk de titelhouder meteen de hele set. De vol gende set was weer voor' Drobny, met zoveel gemak veroverd zelfs dat hij er zich in de vierde set toe bepaalde te wachten op het ogenblik dat Arkinstall even zou verslappen. Dat was o.verigens eerst in de negentiende game en direct daarna was de partij met 11-9 uit. Engeland, dat gisteren met de ne derlagen van Angela Mortimer, Mot tram en Paish een slechte dag heeft ?:ehad, voelde zich vandaag weer ge roost. Twee jonge knapen, negentien jaar oud, beiden en in het dagelijks le ven hun militaire dienstplicht ver vullend, hun namen zijn Knight en Heren enkelspel, derde ronde: Tra bert (V.S.)Stewart (V.S.) 64 63 6—1; Davidson (Zweden)Knight (G.B.) 6—3 6—3 2—6 4—6 6—3; Perry (V.S.)Stockenberg (Zweden) 26 6—2 64 4—6 6—4; Hoad (Austr.)-— Skonecki (statenloos) 63 63 64; Rosewall (Austr.)—Barrett (G.B.) 63 62 62; Orobny (E.G.)—Arkinstall (Austr.) 6—4 2—6 6—2 11—9; Shea (V.S.)—Quist (Austr.) 6—2 5—7 7—5 6—3; Flam (V.S.)— Huber (Oostenr.) 46 6—2 64 6—2; Patty (V.S.) Wilson (G.B.) 6—2 7—9 64 6—1; Se gal (Z.-Afr.)—Hartwig (Austr.) 8—6 6—4 6—4; Ayala (Chili)—Krishnan (India) 6—2 8—6 4—6 10—12 6—2; Larsen (V.S.)—Williams (Z.-Afr.) 6—2 10—8 6—2; Nielsen (Den.)Froman (Z.-Afr.) 6—3 8—1 6—2; Pietrangeli (It.)—Ager (V.S.) 1—6 7—5 6—3 6—4; Kumar (India)—Vermaak (Z.-Afr.) 6—3 62 36 9—7; Davies (G.B.)— Merlo (It.) 6—8 6—1 4—6 6—3 (gestaakt wegens duisternis). Heren dubbelspel, tweede ronde: Bergelin en Johanson (Zweden)Hoi- berg (Den.) en Vincent (V.S.) 63 9—11 6—4 6—4. Dames enkelspel, derde ronde: Darlene Hard (V.S.)mej. D. Kilian (Z.-Afr.) 6—2 6—1; Doris Hart (V.S.) mej. J. Shiteock (G.B.) 60 64; mej. A. Buxton (G.B.)mevr. M. Cheadle (G.B.) 64 63; mevr. J. Fleitz (V.S.)mej. De Spiers (G.B.) 64 61; Louise Brough (V.S.)mej. M. Morgan (G.B.) 60 60; mej. B. Pen rose (Austr.)mej. F. Lemal (Fr.) 6—1 62; mevr. Z. Kormoczi (Hong.) mej. V. Koortzen (Z.-Afr.) 61 63. Dames dubbelspel, eerste ronde; mej. Walsh en mej. Woodgate (G.B.) mej. Morgan en mevr. Speight (G.B.) 62 26 62; Shirley Bloomer en Pat Ward (G.B.)mevr. R. Gilbert en mej. S. Waters (G.B.) 62 6—1. Het Indonesische parlement is op het ogenblik bezig met de behandeling in tweede termijn van het protocol tot op heffing van de Nederlands-Indonesische Unie. Namens de Masjumi verklaarde Prawoto Donderdag, dat zijn partij het antwoord van de regering niet overtui gend acht en eerder neigt tot verwerping dan tot aanvaarding van het wets ontwerp. Njoto van de P.K.I. stelde voor, alle met de R.T.C. aan Indonesië opgelegde schulden te annuleren. De aan het voor malige K.N.I.L. verbonden kosten moe ten door de Nederlanders worden gedra gen, zeide de communistische afgevaar digde. Indien mocht blijken, dat Neder land niet wil onderhandelen over de financieel-economische kwesties, diént de unie unilateraal te worden opgehevèn en moeten de diplomatieke betrekkingen worden verbroken, zeide hij Maruto van de Partai Murba zeide het onnodig te achten, dat de kwestie Nieuw- Guinea voor de V.N. wordt gebracht. Z.i. dient Indonesië zowel in deze kwes tie als ten aanzien van de financieel- economische betrekkingen en de unie unilateraal te handelen. (P.I.A.) Wilson leverden enige verbitterde duels met spelers van reputatie. Voor al Knight kwam daarbij bijzonder goed voor de dag, hetgeen de Engelse ten- nisbond als een bevestiging zag van het vertrouwen dat men in deze jon gelui heeft gesteld door ze twee keer de kar.s te geven om zich in Australië verder in het spel te be kwamen. Trouwens niet alleen Enge land heeft enkele jeugdige spelers, waarin het enig gerechtvaardigd ver trouwen mag nebben. Zuid-Afrika bracht op dit tournooi als het ware een parade van jonge knapen, Italië beschikt ook al over enkele veelbelo vende spelers en ook Oostenrijk en Duitsland mogen niet ontevreden zijn over de door hun representanten ge leverde prestaties. Neen, wat dat betreft heeft Neder land toch maar een heel pover figuur geslagen. Nederlands Davis Cup-spelers waren toch ook op Wimbledon, maar niemand heeft ze feitelijk gezien en wat nog erger is, ze hebben er gespeeld, 'espeend van alle hulp. Moederziel al- een zjjn zij naar Wimbledon gekomen. Andere tennisbonden geven enkele veel belovende jongeren de gelegenheid om zich verder te ontwikkelen. Nederland doet zulks niet. Het haalt alleen een aantal keren per jaar dure spelers naar Noordwijk of Scheveningen, zoals de I.C. van Amerika, een aantal Austra liërs, enkele gerenommeerden van Wimbledon en het tennis-circus van Jack Kramer. En meestal verdient men er nog aan ook! Maar dan verwacht ge toch ook geen opvallende prestaties van Nederlanders, is het wel? Om nog even op het jonge Engeland terug te komen, Knight heeft een aardig duel geleverd met de als achtste ge classificeerde Sven Davidson, Zwedens sterkste speler en waarschijnlijk de bes te Europese tennisser van het ogen blik. Davidson had zich voor het duel tegen Knight kennelijk voorgenomen om niet meer te doen dan strikt noodzake lijk was. Hij wilde evenals Drobny pro beren zo snel mogelijk eens door de service van zijn tegenstander te bre ken om dan vervolgens de set uit te spelen. En het ging wonderlijk goed in het begin. Knight werd door Davidson met lange, harde en goed geplaatste slagen van de ene hoek naar de ande deze manier vlotte winst op: 6-3 en 6-3. Maar hoe gaat het dikwijls in het spel? Als alles precies zo loopt als beraamd is, als er dus geen volledige concen tratie wordt gevergd, dan verslapt uit eindelijk de pressie. En zo ook hier. Knight zag zijn kans en veroverde zo waar de derde set: 2-6. En toen Da vidson er niet tijdig in slaagde om zijn oude vorm terug te vinden, kon Knight zowaar ook de vierde op zijn naam brengen: 4-6. Maar in de vijfde en be slissende set had Davidson toch alle positieven weer bij elkaar en zonder Knight nog veel kans te geven her haalde hij de winst en dus ook de over winning in deze partij. De Nederlandse athletlekploeg heeft met royale cijfers de avondwedstrijd in de Luxemburgse hoofdstad gewonnen van de vertegenwoordigende teams van Luxemburg en Saarland. De weersom standigheden waren bijzonder fraai voor athletiek. Het was windstil weer, de temperatuur uitstekend voor athletiek geschikt, de baan bevond zich in prima conditie. De Nederlandse ploeg behaalde dub bele overwinningen in de nummers 110 meter horden, de 100 meter, de 400 me ter, het speerwerpen, het discuswerpen, terwijl beide estafettenummers eveneens in een zege voor de teams'van ons land eindigden. Zeer spannend was de 1500 meter, waarin de strijd in hoofdzaak ging tus sen Roovers, Fekkes en Barthel, de Olympische kampioen van 1952. Fekkes had de leiding genomen met Barthel op de tweede plaats. Bij het ingaan van de laatste ronde nam Roovers de kop van zijn landgenoot over. Volgens het oordeel van de jury finishte Roovers juist iets eerder dan Barthel en werd onze landgenoot tot winnaar verklaard. Voor beide athleten werd dezelfde tijd, 3 min. 58,8 sec. genoteerd. De Vlug en Lenig-man Smildiger won op fraaie wijze de 400 meter in de persoonlijke recordtijd van 49,1 sec. Damman verbe terde zijn persoonlijk record op de 5000 meter en bracht het van 15 min. 9,5 sec. op 15 min. 9 sec. Nederland behaalde in totaal 150 punten en won met 54 punten verschil van Luxemburg en 82 punten verschil van Saarland. De algemene vergadering van de Franse Automobiel Club, die te Parijs bijeen is geweest, heeft met algemene stemmen een resolutie aangenomen, waarin zij mededeelt, genoodzaakt te zijn alle vastgestelde wedstrijden en toeristische evenementen tot nader or der te annuleren. De vergadering gaf het bestuur opdracht zo spoedig moge lijk bij de bevoegde regeringsinstanties stappen te ondernemen om aan de hui dige situatie een einde te maken, welke zij in strijd acht met het prestige èn de nationale belangen. De eerste nationale luchtbedevaart van dit jaar is Woensdag per KLM- Dakota naar Lourdes vertrokken. Het toestel vervoerde een groot aantal zie ken. Onder de 21 passagiers aan boord bevonden zich dokter Peutz, zuster Tilmans uit Den Bosch en pater Euse- bius Schuurmans. De luchtbedevaart zal Zaterdag in ons land terugkeren. De eerstvolgen de vlucht wordt in September ge maakt. Gisteren begon op Lord's Cricket Ground te Londen de tweede testmatch tussen Engeland en Zuid-Afrika. Aan het einde van de dag hadden de Zuid- Afrikanen de leiding op de eerste in nings veroverd met 9 runs en nog 5 wickets ter beschikking, zodat de Zuid-Afrikanen zich kranig hersteld hebben na de débacle in de eerste testmatch, die met innings verloren ging. Engeland, dat de toss won, koos eerst batten. 'Tyson was wegens een zere hiel verhinderd te spelen; in zijn plaats deed Trumen van Yorkshire mee. Tot ieders verbazing (en teleurstelling), echter niet van de Zuid-Afrikaanse zijde, verloor Engeland al zijn wickets voor slechts 133 runs, weliswaar op een minder makkelijk wicket, doch ze ker niet op een onbespeelbare pitch. Alleen Barrington (Surrey) met 34, Compton en Evans elk met 20 en (Van onze cricketmedewerker) Wardle eveneens met 20, w.o. twee zes sen, kwamen in de dubbele cijfers. Gra- veney nog 15. P. Heine, de lange fast- bowler nam 5 wickets voor 60 runs, Goddard bowlde 4 voor 59 en Adcock nam 1 voor 10. De innings van Zuid-Afrika begon sensationeel, daar eerst McGlew voor 0 op Statham verdween en 7 runs la ter Goddard eveneens voor nul uit was op Trueman, beide batsmen achter wicket door Evans gevangen. Men vreesde een débacle, doch eerst Cheetham met 13 en Endean met 48, voerden hierna het totaal tot even bo ven de 100 op. Daarna speelde McLean een brillante partij, en hoewel hij zijn partner Waite (8) nog voor het einde van de dag achter het wicket zag ge vangen, wederom door Evans (zijn derde vang) wist McLean tot het einde van de dag stand te houden. Zijn sco re bedraagt 62 n. o. Het totaal van Zuid-Afrika is aan het einde van de eerste speeldag: 142 voor 5. (Van onze cricketmedewerker) Op het fraaie terrein van de Ny- meegse Cricket Club „Quick" had een ontmoeting plaats tussen een Bonds elftal en de Cambridge Crusaders, die In een draw geëindigd is. Het Bonds elftal, dat eerst batte, scoorde een to taal van 159 runs, gemaakt in de tijd Voor de start van de vierde S.L.S.-rally e, die gehouden wordt onder auspiciën van de R.A.C.-West, bestond op het parkeer terrein op de boulevard te Scheveningen flinke belangstelling. Om precies zes uur Donderdagavond werd de eerste deelnemer, de heer H. Herwyer met zijn mederijder R. Boekhout (beiden uit Voorburg) gestart voor de 24-uursrit van ruim 1000 km. De start had de vorm van een eenvoudige klas sementsproef, meer bedoeld als een ~y- vaardigheidsproef, zeer simpel van opzet, doch die reeds direct enkele deelnemers in de eerste halve minuut van de wedstrijd strafpunten bezorgde. Een der deelnemers, rallyerijder W. Tak uit Amsterdam, was zó onfortuinlijk om in deze proef de koppe ling van zijn Ferrari stuk te draaien, doch desondanks begon Tak rustig aan zijn lan ge rit naar Luxemburg, ongetwijfeld steu nende op zijn ervaring, die hij o.a. als uiin- jurar van de Tulpenrally. 1955 heeft. 146 wagens werden gestart, waarbij men gebruik maakte van de capaciteiten van en kel* beroepstijdopnemers van een fabriek van technische apparaten die de tijden der klassementsproef tot in honderdsten van seconden opnamen. De snelste in deze proef was W. Richters Jr. uit Wassenaar met DKW (20.46 sec.), terwijl ook no. twee met 20.55 sec. een DKW was, bereden door A. J. te Siepe (Windesheim). Het eerste doel van de deelnemers, die met tussenpozen van één minuut werden gestart, was Valkenburg (Limburg), welke etappe met een gemiddelde snelheid van 45 tot 50 km per uur moest worden afgelegd, daarna staan tal van speciale routes op het programma; Vrijdagavond om zeven uur wordt volgens het tijdschema de eerste deelnemer weer te Scheveningen verwacht. Van Luxemburg uit zullen dan ook de Lu- remburgse deelnemers, die In Diekirch star ten, arriveren. Voor de Rotterdamse équipe B. D. Groen C. Barten is de S.L.S.-rit van korte duur geweest. Groen, die voor de derde .aal am deze rit deelnam, gaf in de buurt van Lopïk het stuur over aan zijn teamgenoot. De Austin vloog in een bocht op de berm, sloeg over de kop en kwam op zijn wielen in een sloot terecht. Beide inzittenden kwamen er zonder kleerscheuren vanaf. van drie uur, waarna de Cambridge Crusaders het tot een totjal van 131 runs voor het verlies van 8 wickets brachten, waarna de tyd verstreken was. Het batten van het Bondselftal is in hoofdzaak gedragen door een goede, zij het wat gelukkige 42 runs van Piet van Katwijk (H.B.S.), een fraaie, ge heel kansloze innings van M. v. d. Most (P.W.) die een voortreffelijke 34 scoorde en voorts een vlotte 29 van H. van Eek, C. J. Slagter en H. C. v. d. Bijl kwamen nog met resp. 11 en 10 in de dubbele cijfers. Na drie uur batten kwam het einde op 159, een totaal dat nog hoger had kunnen zijn, doch de staartwickets faalden. P. Harris was met 4 voor 57 de snel ste, aanvoerder Allies met 3 voor 36 de listigste bowler. Het fielden van deze Engelse ploeg was goed zonder meer, het vangen heel wat minder, het wicket- keepen van Riley (drie slachtoffers) iets bijzonders. De Êngelsen kregen iets meer dan drie uur tijd van aanvoerder Ingelse om de runs te maken, doch „on top" zijn ze niet gekomen, daarvoor was het bow len te goed van lengte en had Ingelse zijn veld goed uitstaan. Vooral Burki (Quick N.) bowlde een onberispelijke lengte en was vele Engelse batslieden te machtig. Aan het einde hadden zij 131 runs op het bord voor het verlies van 8 wickets. (Lezard 29 n, o„ Drew en Allies ieder 22). Burki bowlde 6 voor 38, Leeftink 129, A. de Waard 0—27 en H. C. v. d. Bijl 0—33. Het fielden van de Hollandse ploeg stond op gelijk niveau als dat der Engelsen, ook hier liet het vangen te wensen. Het wicket-keepen van Ingelse was echter nóg fraaier dan dat van Rileyl 9. Nog enige tijd varen de schepen verder. Op een teken van Eric wordt lang zaam de steven gewend, zodat ze weer in tegenovergestelde richting komen te lig- gen. Men strijkt de zeilen en de roeiers brengen de riemen uit. Eric wenkt de tweede Drakar naderbij en roept Erwin en Halfra zijn plannen toe. Zij zullen het voor de eilanders doen voorkomenalsof zij onverricht er zake wegvarenmaar zodra zij ge heel uit het gezicht zijn verdwenen, zullen zij met een grote boog terugkeren en Hjaltland aan de andere zijde naderen. En zo zien de ruige eilandbewoners met een vage verwondering, hoe de beide Noormannenschepen zich hoe langer hoe verder van hun grondgebied verwijderen. Vit de open zee komen echter nevels opzetten en het duurt niet lang meer of de Noormannen zijn in een dichte mistbank verzeild geraakt. Eric houdt zich zo ingespannen met de navigatie bezig, dat hij niet op- merkt, hoe een wat oudere krijger zich onopvallend naar de roerganger beweegt. Dg mannen wisselen een nauw waarneembare blik van verstandhouding. „Let op mij. sist de krijger. „Zodra ik een sein geef, verleg je de koers! Begrepen?' Een hardt grijns glijdt even over het gezicht van de roerganger„Begrepen!", knikt hij kort Tot de grote Evangeliepredi kers, die ons land bekeerd heb ben, hoort ook de heilige Adal bert. Zeer waarschijnlijk kwam hij tegelijk met de heilige Willl- brordus de zee overgestoken naar ons land. Sint Adalbert moet een zeer bescheiden man geweest zijn. Hij drong zich nimmer op de voorgrond en bleef steeds een trouw dienaar van de grote Willibrord. Hij vergezelde hem op zijn reizen, hij onderrichtte op verzoek van Sint Willibrord de heidense Friezen en hielp zo op zijn eenvoudige manier mee aan de bekering van dat volk. „Nederigheid!" zo zei Adal- bertus, „is het behoud van alle andere deugden" Toch zou ook voor deze Evan gelieprediker een grootse taak zijn weggelegd. Wantzo als we Sint Willibrord de Apos tel van Nederland en Sint Bo- nifacius de Apostel van Duits land noemen, zo is Sint Adal bert door zijn werken gewor den de Apostel van Kennemer- land. Wanttoen door Sint Willibrord de eerste grondsla gen voor een christelijk leven in Kennemerland gelegd wa ren, moest hij weer verder, naar andere streken. Maar...hij liet zijn trouwe dienaar Adalbert in Kennemerland achter met de opdracht, daar zijn werk voort te zetten. En dat heeft Sint Adalbertus met grote ijver gedaan. Waar nu het plaatsje Eg- mond ligt bouwde hij zijn eer ste kerkje. Later volgden er meer. Lang hebben deze kerk jes echter niet gestaan. Want de heidense Koning Radboud begon weer met zijn strijd te gen de Frankische machten en toen moest ook Kennemerland het ontgelden. Maar ook die storm ging voorbij. Nieuwe kerkjes werden opge bouwd en Adalbert kon zijn werk onder de West-Friezen weer voortzetten. Groot was de droefheid in Kennermerland toen Adalbert stierf. Vlak bij het eerste kerk je in Egmond werd hij begra ven. Maar al was Adalbert dood, de herinnering aan hem zou blijven bestaan. Jaren gingen voorbij. Nieuwe stormen raasden over Kennemerland. De gevreesde Noormannen lieten ook deze streek niet met rust en plunderden de dorpen en vernielden de kerken.. Het leek wel, of al het werk van Adalbert en zijn opvolgers vergeefs was geweest. Maar dat was natuurlijk niet zo. Ook Adalbert laat zijn land niet in de steek. Volgens het verhaal ver schijnt hi), bijna driehonderd jaar na zijn dood, aan een kloos terzuster in Egmond en zegt haar: „Ik ben Adalbert, de be schermer van deze landstreek. Ga naar de graaf van dit land en zeg hem, dat mijn gebeente moet opgegraven worden." Pas na de derde verschijning heeft zuster Wilfsit de moed naar het kasteel te gaan van graaf Dirk en hem de bood schap van Adalbert over te brengen. In ieder geval: het lichaam van Sint Adalbert wordt opge graven. Veel is er niet van over; maar een kleed, dat het lichaam onthuld heeft en een kruis blijken nog in goede staat te zijn. En dan, het wonderlijk ste van al: bij die opgraving ontstaat een bron, die rijkelijk water doet vloeien en blijft vloeien, de eeuwen door, tot op de dag van vandaag. Een bron, waar velen in de loop der jaren genezing gevonden hebben voor ziekten en kwalen. In het oude kerkje wordt voor St. Adalbertus een nieuw graf ge maakt. En deze plek wordt het middelpunt van een grote verering van de H. Adalbertus. Een nieuw klooster verrijst hier: de alom bekende abdij van Egmond. Wel wordt die abdij in 1573 door de geuzen totaal vernield, maar in 1935 is men aan de herbouw begon nen. Egmond heeft nu weer zijn schone abdij. En de naam van Sint Adal bertus zal er altijd aan ver bonden blijven. 25 Juni vieren we het feest van deze Evangelieprediker. Kronenburgerpark, op de achtergrondtoren van oude ruïne De meest voor de hand lig gende verklaring voor het feit dat de lucht blauw is, is de veronderstelling, dat de lucht een blauwe kleur heeft, wat pas zichtbaar is bij een zo dik ke luchtlaag, als zich om de aarde bevindt. Inderdaad be zit de lucht, vooral de zuur stof en blauwachtige kleur, maar deze geringe sporen kun nen niet het donkere blauw van een door de zon verlicht uitspansel veroorzaken. Dat de kleur van de lucht afhankelijk is van andere invloeden, wordt reeds bewezen door de grote verscheidenheid van kleuren, die deze op verschillende plek ken van de aarde hebben kan. Het trillen van de lucht op warme zomerdagen bijv., wat de kleur iets schitterends, voch- tig-glanzends geeft, wordt on middellijk herkend als verdam pen van de vochtigheid, die in de vorm van kleine doorzich tige dampblaasjes op- en af- zweeft. Inderdaad wordt de kleur bepaald door de aard van de atmosfeer en van de zwervende deeltjes waterdrup peltjes, nevelblaasjes, stofdeel tjes en gasdelen zijn. Vloeit n.l. door de atmosfeer wit licht, dan worden de blauwe stra len voor het grootste deel „op geslorpt", de rode daarentegen doorgelaten. Precies omgekeerd is het resultaat, wanneer het witte licht door de vertroebe lende deeltjes van de lucht te ruggeworpen en verstrooid wordt, daar dan juist de blau we en violette stralen bevoor recht worden. Gewoonlijk heeft in de atmosfeer het terugge kaatste en daarom voor ons oog het blauwschijnende licht tegenover de zon 't overwicht. Wordt daarentegen de door straalde luchtlaag zeer dik, b.v. tegen zonsondergang, wanneer de zon de kim nadert, dan worden blauwe stralen opge zogen. Een vermenging van beide kleuringen heeft plaats in de onmiddellijke nabijheid van de Het was in de Spaanse tijd en te Delft staan, bij late avond, een paar wachters op de wallen. Het was een bange tijd, en door angst overmand zegt de een: „Hoor je niets?" „Jawel, ik hoor wat", zegt de ander, „zou het misschien een Spaanse spion zijn?" „Dat kan best wezen, het komt naderbij zie je wel''. „Wat zullen we doen?" „Schieten in die rich ting zeg ik je, of de Span jaard schiet op jou nog". Daar knalt een schot, de nagalm sterft weg. Dodelijke stilte. „Hoor jij nog wat?" „Nee", „Nu, dan is hij geraakt". Bij het eerste schemeren van de dageraad wordt een onder zoek Ingesteld, dat tot de ont dekking leidt van een dood geschoten kalf. Toen dit voor val bekend werd, veroorzaak te het een grote pret. En de spotters zongen later de Delf tenaren toe: Nooit zullen wij vergeten, Dat, tot verweer van lijf en goed, Uw wakkere burgers, vol van moed, Voorheen ten tijde van Due d'Alf (Alva), Geschoten hebben op een kalf". Tot buiten Delft hoorde men het lied: Zij schoten met groot ge druis en ongemene dapperheden, Een kalf, terzijde van het kruithuis, Met kruit en lood door al ziin leden. Zo waren de Delftenaren voor goed tot kalverschieters gestempeld. Doch dezen lieten het er niet bij zitten en brach ten er tegen in, dat het beter Is, kalveren voor vijanden, dan vijanden voor kalveren te hou den! De „Keizer Karelstad", Nij megen, bestaat 1850 jaar en grote feesten worden er gehou den. Maar geschiedschrijvers schatten het ontstaan van Nij megen reeds 400\ jaar vóór Christus. Oudheidkundigen zijn het daar weliswaar niet over eens, maar zeker is wel, dat in Nijmegen in wijde om geving overblijfselen en ge bruikte voorwerpen zijn opge dolven uit het Steentijdperk. Stenen wapens zijn gevonden. De vele belangrijke vondsten, welke er gedaan zijn aan mun ten, wapens, oude graven en ge bruiksvoorwerpen, roepen her inneringen op aan voorname Romeinse nederzettingen, waar mede de toenmalige bewoners uit deze streek, de Batavieren, nauwe betrekkingen onderhiel den. Haar natuurlijke gunstige ligging op de heuvelrug be stemde „Batouwe" tot neder zetting van volkeren, welke in hun primitieve boten Rijn en Waal kwamen afzakken naar lager en -vruchtbaarder landen. Noviomagum werd Nijmegen vroeger genoemd, dat is Nieuw- megen en betekent „Nieuwe burcht". Nijmegen weten jullie zeker wel te vinden op de kaart, in Zuid-Oost Gelderland, aan de Waaloever. Karei de Grote bouwde er in 775 een burcht. Zelfs de ge vreesde Noormannen overvie len Nijmegen in het jaar 880, doch zij moesten spoedig de stad verlaten. De haan tekenen we op de zelfde wijze als de kip (vorige week). Let vooral op nek en staart. Voor verdere hulp trek je het (stippellijn) vierkant en verdeel dit in vier gelijke delen. Let ook op 22, dan merk je zó dat de staart in het linker deel valt en de hals in het rechterdeel. De poten vallen te midden bij A. De eigenlijke stadsrechten verleende Koning Hendrik VII aan Nijmegen in 1230. Vele Nederlandse steden kre gen toen ook stadsrechten, voor Nijmegen brak er toen een be langrijke periode aan. De Waal, de grote verkeersstroom, was van grote betekenis voor de handel op Nijmegen. Vele mooie gebouwen kwamen tot stand, ook begon men aan de bouw van de St. Stefanuskerk aan de Markt, omstreeks 1248. Men vergat de vestingbouw patuurlijk niet, want dat was van belang in de middeleeu wen. (Slot volgt) Reeds in de Bijbel wordt over het dragen van ringen gespro ken. (o.a. Genesis 4142, over de ring welke de Farao aan Jozef schonk). De oude Egypte- naren droegen fijne ringen met prachtig gekleurde stenen (o.a. aangetroffen bij de mummies). De Grieken en Romeinen droe gen veelal aan elke vinger een ring. Op de ring werden (be halve de edelstenen) verslerin gen aangebracht. Zegelringen, welke gebruikt werden om brieven, koffers e.d. te ver zegelen, kwamen duizenden jaren vóór Chr. al bij de Koreanen, Japanners en Chine zen voor. In het begin van onze jaartelling schonk de aanstaan de echtgenoot aan zijn verloof de een ring als onderpand van hun verbintenis en werd aan de linker ringvinger gedragen. Pas in de middeleeuwen kwam het gebruik om verlovings- en trouwringen te dragen. Behalve vingerringen dragen sommige natuurvolken (in Afri ka vooral) ook hals-, arm- en beenringen, zelfs oor-, neus- en lippenringen, niet zozeer als sierraden, doch als toverringen. Karolingische kapel op het Valkhof te Nijmegen A v- De eerste stoomwagen werd in Engeland op de weg gepro beerd tussen Greenwich en Bromley. Het was een groot succes, daar de wagen een snelheid bereikte van 20 mijl per uur. Ongelukkiger wijze deed hij gedurende de proef rit het paard van een bereden politieagent schrikken. De man viel en brak een been. Dit ongeval ls een van de oorza ken die leidden tot het aanne men van een wet in 1865, wel ke stoomwagens op de weg ver bood, tenzij zij werden vooraf gegaan door een man met een rode vlag. Deze wet maakte een einde aan de ontwikkeling van dit voertuig. Eerst in 1896 na de invoering van de ver brandingsmotor werd de wet veranderd. zonschijf. Zijn daarentegen de nevelblaasjes zeer groot, dan weerkaatsen ze ook in verhoog de mate andere dan blauwe stralen; we krijgen, zoals bij dreigende regen een witachtig blauw, dat tot grauw kan over gaan. Een tafel! Wat kan daar nu mee gebeuren? Nee, met die tafel niet veel! Maar bij die tafel horen mensen. Daar had je op de eerste plaats moeder. „We moeten een nieuwe ta fel hebben"! zei ze telkens. „Die vierkante tafel, die we nu hebben is oud! Die staal te wankelen op zijn poten. En hij is ook te klein." Ja, daar had moeder wel een beetje gelijk aan, vonden va der en de kinderen. Maar wat wou moeder dan? „Ik wil zo'n ronde tafel heb ben. Die je uit kunt schuiven. Waar we met zijn allen gezel lig aan kunnen zitten." „Dat is ouderwets!" zei Olga. de oudste. „Die horen in een kloosterzaal thuis." „Hoe kom je aan zo'n ding?" vroeg vader. „En waar moet zo'n gevaar te staan?" zei weer een ander. Neen, veel bijval kreeg moe der niet! En toch wou ze zo'n ronde tafel hebben. Die je uit kon schuiven, waar je met zijn al len aan kon zittenjaja, ze wisten het zo langzamerhand wel. Moeder kwam er bijna iedere dag op terug. „Misschien heeft de een of de ander wel zo'n tafel op zol der staan!" meende vader. „Dan zal je er toch eens op uit moeten gaan!" zei moeder Maar vader vond de oude ta fel nog best. Als het aan hem gelegen had, dan was er niet zo gauw een andere tafel gekomen En ook geen tafeldrama! Maar moeder wou wel èen andere tafel. En nu kwam tante Nel op de proDDen. „Waarom ga je niet eens naar een verkoping!" zei die. „Daar vind je zo vaak van dergelijke meubelstukken. Die gaan daar voor een appel en een ei weg" Dat was een Idee! Een ver koping. „Ik weet wel een goed adres voor je! zei tante Nel weer. „We hebben daar laatst nog een pracht van een boeken kast gekocht. Ik zal wel eens voor je uitkijken." Een paar dagen later kreeg moeder al een seintje! „Er staat er een. Een ron de Dat is vast wel wat voor jullie". Zonder iemand iets van haar plannen te vertellen trok moe der naar het verkooplokaal. Je mocht daar zo maar in en had alle tüd om rond te neuzen. Het was nog maar „Kijkdag". Nou, moeder keek. Ze zag wel honderd dingen, die ze graag zou willen kopen. Maar het was haar om een tafel te doen. En ja hoor, tante Nel had gelijk. Daar stond er een. Het was wel geen ronde, maar toch wel bijna rond! Een ovale. (Wordt vervolgd) 1. Slangenring van goud uit de oudste tïjden der Egyptische kunst 3. Byzantijnse ring uit de vijfde eeuw 4. Ring uit de tijd der Merovingere 15. Ring uit de vierde eeuw 16. Byzantijnse ring 6. Zegelring uit de 7e eeuw 7. Engelse ring uit de 15e eeuw 8. Doodskopring (Duits) 17e eeuw

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 7