Amerikaanse vliegboot door twee Sovjet-Migs aangevallen Indonesië brengt hulde aan de Verenigde Naties Er moet een einde komen aan de bedreiging van het communisme I Katjesspel CAMPAGNE tegen de alcohol in Frankrijk Ongelukkige start #3 Vliegtuig maakte noodlanding, zeven mensen gewond O 56-krant niet in Amsterdam Westelijk Nieuw-Guinea wacht nog altijd op de r "n Obstakels Verdeling van Duitsland is een grove onrechtva Drie doden in het verkeer Nederlandse straaljager neergestort Sociale wijk-opbouw Overwegend zonnig weekend Verspreiding door afdeling geweigerd Dulles in San Francisco: Het weer mI 'J ZATERDAG 25 JUNI 1955 79ste JAARGANG No. 26329 K VP-Amsterdam besluit: verhoogde bouw/tosten. VERHOOGDE BBDRAGEN Mr. I uns sprak met Molotov niet over Jungschlager c.s. Piloot licht gewond BEJAARDE FIETSER GEDOOD TSJOE EN LA1 NAAR PAKISTAN GENERAAL VAN HINH GEARRESTEERD Belgische Kamerleden gaan naar Moskou Sociaal commentaar I MOTOR-OVERALLS f 48.75 ft K Aan zee BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. Omuiden: Leeuwerikiaan 30 Telefoon 5790 Directie: 7. 7. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENIIfclARItk 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per week, f2.17 per maand, f6.50 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. Aan alle katholieke kerken in ons land wordt Zondag gratis een verkiezingskrant uitgereikt vanwege de K.V.P. Zoals men heeft kunnen lezen heeft het blad de be doeling te gelden als „Het officieel orgaan voor de overwinning in 1956 Dat zegt nogal wat, evenals de ver spreiding van twee millioen exem plaren onder de katholieke gelovi gen nogal wat zegt. Men zou kunnen menen, dat de opzet is, dat de hon derdduizenden katholieken het krant je naar huis zullen meenemen en daar rustig de inhoud bestuderen om zich een min of meer gefundeerd oordeel te vormen over de activitei ten van de K.V.P. in verleden en toe komst. Toch is dit maar zeer ten dele de bedoeling. Het hoofdmotief van de actie is het verkiezingsfonds van de K.V.P. aanzienlijk te versterken. Daarom wordt de Zondag daarop aan alle kerken voor dit fonds gecollec teerd. Maar daarmee zijn we er nog niet. Waarom weer eens niet gesoe- culeerd op de goklust onder ons ka tholieken? Wat reeds zo vaak in het verleden is gelukt, moet ook nu weer lukken. Het systeem werkt perfect. Men schakelt een groot stuntleider in, en in samenwerking met de radio- omroep rollen de dubbeltjes binnen. Er komen flinke geldprijzen, verpakt in een geheimzinnig waas, en Zondag middag of -avond komen de geluk kigen voor de microfoon, nadat een paar honderdduizend mensen mis schien aan hun krantje hebben zit ten ruiken of er een feestmuts van hebben moeten maken om het grote geheim te ontdekken. We hebben al eens bij vorige ge legenheden geschreven, dat wij wei nig enthousiast zijn over dit soort methodes, ook al erkennen wij gaar ne de goede bedoelingen. Maar er is iets ernstigers wat ons in deze zaak tegenstaat. Dat is name lijk de inhoud van de verkiezings krant. Zoals men in ons blad van Donderdag heeft kunnen lezen is hier over nogal wat rumoer ontstaan. En niet ten onrechte. De wijze, waaroo in dit oamflet reclame voor de K.V.P. gemaakt wordt, kunnen wii niet be wonderen. Zij is grof en stijlloos en de K.V.P. onwaardig. Enige tijd ge leden ontvingen wii een nronaganda- folder van de K.V.P., die uitmuntte door geestigheid, smaak en stijl en zelfs voor de eenvoudigste lezer bij zonder pakkend on suggestief was. Wii dachten: eindeliik is het propaganda- aDparaat van de K.V.P op de goede weg. Met één slag is deze indruk ver dwenen. nu wii deze verkiezingskrant voor ons hebben. Dat is jammer, want het had hetgeen de eerder genoemde foMer heeft bewezen anders en veel beter gekund. Wij ho pen dan ook. dat het pronaganda- aoparaat van de K.V.P. op deze weg niet zal voortgaan. En tenslotte moet ons nog iets van het hart. De K.V.P vindt het, zoals uit haar reacties blijkt, de gewoonste zaak van de wereld, dat Zondags aan de deuren der kerken propaganda voor haar gemaakt wordt. Het is in derdaad de gemakkelijkste weg om alle beminde gelovigen en de niet minder beminde kiezers te bereiken. Toch zouden we juist hier, waar het zuiver de politiek betreft, tot voor zichtigheid willen manen. Kerk en politiek worden in de ogen van vele buitenstaanders wat al te gemakke lijk op deze wijze vereenzelvigd Wie ook maar iets begrepen heeft van de felle reacties van niet-katholieken op het bisschoppelijk mandement, weet, dat grote prudentie in deze zaken vereist wordt. We moeten dan ook concluderen, dat wii deze propagan dastunt van de K.V.P. om velerlei redenen niet kunnen bewonderen. Men begri.ipe ons overigens goed. Wii hopen voor de K.V.P dat zij de O 56, dat is de Overwinning bij de verkiezingen in 1956, zal bereiken, maar wij hopen óók, dat wij spoedig de O 55,' dat is de Ongelukkige start der K.V.P.-propaganda, waarvoor, naar wij zeker menen te weten, niet de gehele propagandacommissie der K.V.P. verantwoordelijk is, kunnen vergeten. Wyftft&.v.,-'.* Merels zijn niet erg kieskeurig met de plaats voor hun nest. Hier ziet men er eendie de bagagedrager van een afgedankte fiets uitkoos. Het gebeurde in Denemarken. Twee Migs van de Russische lucht macht hebben Woensdag boven de Ben ringzee een patrouillerende vliegboot, type Neptune, van de Amerikaanse ma rine beschoten boven internationale wa teren. Dit heeft het Witte Huis te Wash ington gisteren meegedeeld. John Fos ter Dulles, de minister van buitenland se zaken, heeft inmiddels dit nieuwe in cident in de koude oorlog in San Fran cisco besproken met zijn Russische ambtgenoot, Molotov. Molotov beloofde Dulles dat hij meteen een onderzoek zou laten instellen. Dulles ontving die ver zekering tijdens een speciale geheime bespreking met Molotov in een der zaal tjes van het Operagebouw. Volgen» goed ingelichte kringen duurde de op verzoek van Dulles gearrangeerde be spreking maar enkele minuten. Geen van de elf leden van de be manning van de beschoten Neptune is om het leven gekomen, maar ze ven van hen liepen verwondingen op, toen het vliegtuig verongelukte tij dens een noodlanding op het eilandje Saint Lawrence dat slechts 60 kilome ter van de kust van Siberië ligt. Een woordvoerder van de marine deelde mee dat de Neptune het on uitgelokte vuren van de twee Migs niet had beantwoord, hoewel Ameri kaanse piloten geruime tijd geleden opdracht hebben gekregen in geval van een aanval terug te schieten. De Migs schoten een van de moto ren van de Neptune in brand, maar de piloot slaagde er in de Noord-Wes telijke tip van het eiland Saint Law rence te bereiken en er een noodlan ding uit te voeren. Het eiland ligt rp de route die in de tweede wereldoor log werd gebruikt voor het overvlie gen van oorlogsmaterieel van de Verenigde Staten naar de Sovjet-Unie krachtens de leen-en-pachtwet. In de Amerikaanse Senaat bracht het nieuws over het incident bezorgdheid teweeg. Sommige senatoren spraken de vrees uit dat het incident afbreuk zal doen aan de komende Geneefse confe rentie van de regeringsleiders van de Grote Vier. Lyndon B. Johnson, de lei der van de democratische senaatsfrac tie, zei: ,,Dit is een ernstig incident dat grote bezorgdheid wekt. Wij wachten met belangstelling officiële mededelin gen er over af." William F. Knowland, de leider van de republikeinse senaats fractie, onthield zich van commentaar. (U.P.) Vrijdagavond heeft het bestuur van de KVP Amsterdam het besluit genomen om de O 56-krant Zondag niet aan de kerken te verspreiden. Wel zal de week daarna de inzameling ten bate van het verkie zingsfonds normaal doorgang vinden. Dit besluit werd genomen nadat enige voor aanstaande leden van het K.V.P.-kader in Amsterdam zich reeds in zeer afkeurende zin over deze publicatie hadden uitgela ten, zoals wjj gisteren reeds in een deel van onze oplaag meldden. Reeds was be kend, dat de Amsterdamse Katholieke Garde aan de verspreiding ervan niet zou meewerken. Bij het ter perse gaan van dit nummei was het standpunt van de landelijke lei ding der K.VP. nog niet bekend. De Indonesische gedelegeerde bij de tiende verjaardags zitting van de Ve renigde Naties, Sudjarwo Tjondronego- ro, verklaarde gisteren in een rede dat Indonesië indertijd met instemming de bemoeiingen van de Verenigde Naties in het conflict tussen Indonesië en Ne derland heeft begroet. „Deze kwestie was een van de eerste proeven van deze organisatie bjj het zoeken naar een vreedzame regeling van een ge vaarlijk gewapend en politiek conflict, in het kader van het handvest", zei hij. „Met voldoening breng ik het uit eindelijke succes in herinnering van de ze bemoeiing, welke door de mede werking en de goede wil va.i mijn re gering en volk en van zoveel an deren zoveel heeft bijgedragen tot de spoedige vestiging van de onafhan kelijke en souvereine staat van Indone- 5? De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, John Foster Dulles, heeft tijdens zijn gisteren voor de Alge mene Vergadering van de V. N. gehou den redevoering de Russen in be leefde doch duidelijke taal de prijs laten weten, die de vrije wereld nodig acht voor het stopzetten van de koude oorlog. Dulles zei dat voor het beëindi gen van de internationale spanning een „buitengewoon eenvoudige methode" gevolgd kan worden. Hij noemde de vol gende punten: 1. Naleving van het handvest der Verenigde Naties. 2. Af zien van gebruik van geweld of het dreigen met gebruik van geweld in het contact met andere landen. 3. Afzien van steunverlening aan of leiden van subversieve handelingen in andere lan- j den. O-er het communisme in het alge meen zei Dulles: „Ook kunnen wij het bestaan niet vergeten van het appa raat, dat bekend is als het internatio nale communisme. Het betekent een wereldomvattende samenzwering, be ogend een regeringsvorm aan de macht te brengen die nimmer in enig land uit vrjje wil door het volk werd gekozen en die de realiteit der onafhankelijk heid vernietigt." „Om aan de koude oorlog een einde te maken zijn geen zeven punten no dig," verklaarde Dulles, zinspelend op het uit zeven punten bestaande „vre- desprogram", dat Woensdag j.l. door Molotov werd voorgesteld. Hij voegde er aan toe dat hij zich in de geest, zoals hij had aangegeven naar Genève zou begeven en dat hij hoopte dat die geest daar gedeeld zou worden. Dulles noemde de „onnatuurlijke verdeling" van Duitsland een „grove onrechtvaardigheid". Hij sprak van een „kwaad dat niet voor onbepaalde tijd kan voortduren". Over de landen achter het ijzeren gordijn zei Dulles: „Er zijn in Oost-Europa landen, waaronder vele met een lange en trotse staat van nationaal bestaan, die in knechtschap leven. Zij werden Mijn land is als onafhankelijke souvereine nat met de hulp van de Verenigde Naties, naar voren gekomen. Maar toch is onze nationale onafhan kelijkheid nog niet volledig", zei de Indonesische gedelegeerde. „Een deel van ons land, namelijk Westelijk Nieuw- Guinea of West-Irian, wacht nog altijd op de vrijheid, waarvoor het Indonesi sche volk zo lang heeft gevochten". Hij voegde er aan toe: „De beste ma nier om het aanzien van de Verenigde Naties in grote gebieden van de we reld te verhogen is de bevredigende en snelle regeling van deze en andere kwesties". Tjondronegoro zei dat het de taak van allen is in termen van vrede, en niet van oorlog, te arbeiden. Hij was van oordeel dat de Aziatisch-Afrikaan~e c mferentie van Bandung met haar de claratie voor wereldvrede en samen werking, in dit opzicht een waardevol le bijdrage had geleverd. De Nederlandse minister van buiten landse zaken Luns heeft gisteren te gengesproken dat hij het lot van 23 Ne derlandse staatsburgers die in Indone- Op de Amersfoortseweg te Nieuw Mil- ligen had Vrijdagmorgen een aanrijding plaats tussen een personenauto be stuurd door de heer R. uit Beekbergen en een ziekenauto van het Apeldoornse J uliana-ziekenhuis. De 74-jarige moeder van de bestuur der van de auto, mevr. S. R. - v. d. W. uit Hilversum werd bij de botsing zo ernstig gewond, dat zij op weg naar het Juliana-ziekenhuis te Apeldoorn aan de opgelopen verwondingen bezweek. De ziekenauto was op weg naar Ud- del, waar een in het kamp Wittenberg gelegerde militair bij het oversteken van de Zwolseweg aldaar door een be stelauto werd gegrepen. De militair werd zo ernstig gewond, dat hij ter plaatse overleed. Toen de ziekenauto van de Amersfoortseweg de weg naar Uddel wilde inslaan werd hij rechts gepasseerd door de auto van de heer R., die meende, dat de ziekenauto, om dat deze op de linker weghelft was gaan rijden om de bocht beter te kunnen nemen, de weg naar Kootwijk wilde inslaan. De auto's kwamen met elkaar in botsing, waardoor de personenauto volkomen uit balans geraakte en in vol le vaart tegen een boom botste. Vrijdagmiddag is de 50-jarige W. K. uit 's-Gravenhage op de Paul Kruger- laan aldaar om het leven gekomen toen hij op zijn bromfiets een juist in be weging komende trekker met oplegger passeerde. De auto kwam in aanraking met de bromfietser die daardoor kwam te vallen K. liep een schedelbasisfrac- tuur op. Hij is tijdens het vervoer naar het ziekenhuis aan de Zuidwal overle den. siechts van h:t ene despotisme be vrijd om te worden onderworpen aan het andere, in strijd met plechtige internationale beloften." Over communistisch China verklaar de de minister: „In Azië is een Chinees communistisch bewind dat agressor werd in Korea en daarvoor door de Verenigde Naties veroordeeld werd. Het moedigde agressie in Indo-China aan en bedi de zich van geweld en bedreigingen met gewelf om steun te geven aan zijn ambities in het gebied van Taiwan. De jongste ontwikkelingen, met inbegrip van de invloed van de conferentie van Bandung, leiden tot de veronderstelling dat de onmiddellijke oorlogsdreiging misschien minder is ge worden. Laten wij bidden dat dit zo is. Maar de toestand in Azië blijft er een die niet met gelijkmoedigheid be schouwd kan worden." Achtentwintig seconden duurde het applaus voor minister Foster Dulles, toen hij zijn rede had uitgesproken. Ook Molotov. Dulles' Russische colle ga, nam aan het applaus deel. Te oordelen naar de bijval was Dulles' redevoering het hoogtepunt van de herdenkingszitting der Verenigde Na ties te San Francisco. Ook Molotov, die Woensdag sprak, verwierf veel instemming van de afgevaardigden. Het applaus na de rede van Molotov duurde twee seconden langer dan dat na de rede van Dulles, maar Dulles' rede werd vijftien maal door hand geklap onderbroken en de rede van Molotov slechts drie maal. Oud-president Truma van de Ver enigde Staten heeft op uitnodiging van de Verenigde Naties eveneens gisteren het woord gevoerd op de herdenkings bijeenkomst te San Francisco. Hij heeft onder meer betoogd, dat de V.N. een juiste beslissing hebben genomen, toen zij besloten tot inmenging in de ooi'og in Korea. In zijn overzicht van de ont wikkelingsgang van de wereldorganisa ties wees de oud-president er op, dat in de Verenigoe Naties de Algemene Vergadering een steeds grotere plaats inneemt ten koste van de Veiligheids raad. Truman verklaarde te geloven dat ontwapening binnen het bereik der mogelijkheden ligt. Een paar Franse matrozen, die deze nieuwe zomerse creaties aanschouw den, spraken van „vliegtuigmoeder- hoeden"; de werkelijke en niet min der toepasselijke naam, die ontwerper Simko aan de „hoedjes" gaf, is „Ob stacle". De obstakels werden getoond bij de rennen van Auteuil. Een straaljager van de Nederlandse lucht macht met de kentekenen K-178 is gister avond nabij Lippstadt in Duitsland neer gestort en in brand gevlogen. De piloot, ka pitein Van Es uit Scheveningen, kon uit het toestel wegkomen voordat de zich aan boord bevindende ammunitie ontplofte en liep daardoor slechts lichte brandwonden op aan keel en nek. Het toestel, waarin brand uitbrak na de ontploffing van de ammunitie, werd geheel vernield. (U.P.) Te Castricum is de 83-jarige heer J. Zweeris, die op zijn fiets op de Mid delweg reed, door een bromfiets aangere den. Hij bekwam een hoofdwonde en een hersenschudding en is later aan de gevolgen overleden. De Franse minister van gezondheid Bernard Lafay is gisteren met een grote campagne begonnen ten gunste van de niet-alcoholhoudende dranken. Het is een nieuwe poging het gevaar lijk getij van he' alcoholisme in Frank rijk te doen keren. Lafay heeft bekend gemaakt dat op iedere fles en kist met alcoholvrije dranken een door zijn dienst uitgegeven rood-wit-blauw eti ket geplakt zal worden en hij vroeg sië worden vastgehouden, met zijn Rus sische collega Moioto" besproken heeft. „Ik heb die speciale kwestie nooit met de heer Mnotov besproken^', zo ver telde minister Luns aan United Press „Inderdaad heb ik Maandag het noen maai gebruikt met de Sovjet-minister en hij was buitengewoon vriendschap peljjk, inderdaad bijna Westers in zijn belangstelling voor Nederland, maar wjj hebben geen moment over de ge vangenen in Indonesië gesproken". Te zeifder tijd gaf minister Luns te ver staan dat .iedere poging" wordt ge daan hier gedurende de herdenkings zitting van de Verenigde Naties, „om de vrijlating van onze mensen te bewerk stelligen". Luns weigerde zijn verkla ring verder toe te lichten dan met „Al le normale diplomatieke kanalen wor den benut". (U.P.) l)e premier van Pakistan, Mohammed All, heeft vandaag te Calcutta verklaard dal de eerste minister van communistisch China, Tsjoe En Lai, een uitnodiging heeft aanvaard om een bezoek aan Pakistan te brengen. Premier Ali zei, dat hij een uitnodiging heeft aanvaard om een bezoek te brengen aan communistisch China en dat premier Tsjoe En Lai bij wijze van tegenprestatie daarna een bezoek aan Pakistan zal bren gen. Het kleine, drie maanden oude poesje „Sneeuwbal" krijgt er nog koude rillingen van, als het, zoals hier, op een veilig afstandje, gaat nadenken over het avontuur, dat het in de kooi van de leeuwin Mim.i (links) in de Dierentuin van Manchester beleefde. Later zal „Sneeuwbal" natuurlijk aan zijn nazaten vertellen, hoe hij de leeuwin er zó van langs gaf, dat de oppasser tussen beide moest komen, maar op het ogenblik staan zijn gesel okte zenuwen opschepperij nog niet toeen dat is geen wonder. „Sneeuwbal" was n.l. op een of andere manier, daarover laat hij niets los, in de leeuwenkooi terecht gekomen, waar de oppasser hem uiteindelijk ontdekte, blazend en met en hoge rug. waardoor ie alle „poottastelijkheden" van de leeuwin wist te voor komen. De leeuw „Nubia", die ook in de kooi was, nam gelukkig van de ruzie geen notitie. Het was echter met een zucht van verlichting, da.t „Sneeuw bal" de leeuwen door de oppasser in hun nfichthok zag sluiten, waarna hij spinnend zijn weg vervolgde. het drinkend publiek om in bars en eafé's dranken met dit etiquet te be stellen. Het etiket wordt alleen gege ven voor dranken die aan de specifi catie van het ministerie van gezond heid beantwoorden. De minister zei dat hij, omdat het onmogelijk is het publiek te bewegen geen alcohol te drinken, nu wil pro beren het publiek te bewegen iets an ders te drinken. Lafay deed deze mede deling op een persconferentie en hjj gaf de jongste cijfers over de dronkenschap in Frankrijk. Daar bleek uit dat de gemiddelde Fransman niet minder dan 28 liter pure alcohol per jaar tot zich neemt. Dit vergeleken met 14 liter voor de gemiddelde Italiaan, en 9 liter voor de gemiddelde Amerikaan of Engels man. „Ik ben or zek^r van dat het drie kleurige etiketje op iedere cafétafel uiteindelijk meer goed zal doen dan de meeste redevoeringen tegen de alcohol. Dit etiket is voornamelijk voor de jeugd bedoeld. Als de operatie slaagt, zult u eens zien wat voor een fijne generatie volwassenen we over 5, 10 of 15 jaar hebben, aldus de minister. Het Vietnamese persbureau heeft meegedeeld, dat generaal Nguyen van Hinh, voormalig chef van de generale stuf van hef Zuidvietnamese leger, in Cambodja is gearresteerd, toen hij op het punt stond de grens met Thailand te overschrijden. Generaal Van Hinh was verleden week uit Zuid-Vietnam vertrokken. Hij was op weg naar Bang kok en hij zou voornemens zijn geweest van daaruit per vliegtuig naar Frank rijk te reizen. Zeven en twintig Belgische parle mentsleden hebben een uitnodiging van het Kremlin geaccepteerd om geduren de het zomerreces een bezoek aan Rus land te brengen. De delegatie zal onder leiding staan van Camille Huysmans, de socialistische voorzitter van de Ka mer, en zal op 15 Augustus naar Mos kou vertrekken. Elf socialisten, elf ka tholieken, vier liberalen en een com munist zullen de reis meemaken. (Van een bijzondere medewerker) Een karakteristiek van onze tijd schijnt te zijn. dat we „het" niet meer weten. Wij proberen van al les te vangen in wetenschappelijke de finities, overal worden zeer weten schappelijke onderzoekingen naar inge steld, maar het is of de mens hoe ianger hoe meer het spoor bijster raakt. Onlangs hebben wij de aandacht gevestigd op de grote verwarring, die rond het begrip „maatschappelijk werk" bestaat. Dezer dagen ervoeren wjj weer een bevestiging van dit feit. Op een studiebijeenkomst, waaraan zeer bekende en hooggeleerde dames en heren deelnamen, moest mr. J. In 't. Veld, van het Departement van Wederopbouw en Volkshuisvesting, het nogal ontgelden, toen hij, in verband met de sociale wijkopbouw in ge meenten. had ge steld, dat maat schappelijk werk zich hoofdzakelijk had te bemoeien met zieke gezinnen, en de bemoeiing met gezonde gezinnen maar moest overlaten aan de zelfwerkzaamheid van het gezin. Moeilijk kon hij nalaten aan de gezonde gezinnen een bezoldigde ambtenaar toe te wijzen, die deze ge zinnen moest helpen bij het opbouwen van een wijkgemeenschap. Een hele morgen en een hele middag heeft een 80-tal vooraanstaande functionarissen uit het maatschappelijk werk en be stuurlijke organen van Rijk, Provin cie en Gemeente gedokterd over de vraag wat nu eigenlijk een sociale wijkopbouw is. w hebben er zo maar als auditor bijgezeten. Want hoe merk waardig het ook moge klinken, het hooggeleerde gezelschap kon niet ko men tot een afgeronde definitie van wat nu eigenlijk een sociale wijkgemeen schap is. Er was overigens een uitste kend verzorgde brochure aan alle deelnemers toegezonden met studies, f an de prof. Zeegers en Groenman en de doctorandi L. de Jonge en P. de Jong. Wij hebben geluisterd naar uit eenzettingen en opmerkingen en fel tegenover elkander staande meningen van socialisten, protestant-christenen en katholieken. En we hebben er ons stom over verbaasd, dat niemand er ook maar een ogenblik aan heeft gedacht, dat er toch in Nederland wel enige er varing is met wijkarbeid. Hebben we de heer In 't Veld goed begrepen dan wenst hij sociale wijkgroeperingen met wijkgebouwen en ambtenaren <,ls ad viseurs, feitelijk meer dan adviseurs, leiders van deze buurten. Natuurlijk is het woord buurt een heel lelijk vervangingswoord voor wijk. Buurt is immers historisch zwaar belast. Men denkt aan sloppen en stegen, waar nooit een zonnestraal binnendringt en waar de kinderlijke fantasie een luci ferdoosje in een modderplasje omto vert tot een zeekasteel. De moderne wijk is ruim, laat aan alle kanten licht toe in de woning, er zijn wandelparken en kinderspeelplaat sen. Alleen, de ene mens kent er de andere niet. En voor dat moderne probleem de mens is een gemeen schapswezen en behoef'; nu eenmaal contact met andere mensen willen de voorstanders van de sociale wijk opbouw trachten te komen tot wijkge meenschap. Het is dan makkelijker om het onderlinge contact tussen de men sen te bevorderen, en om via de vele verzorgende instanties die mens te be ïnvloeden. Elke poging om de mensen nader tot elkander te brengen dient uiteraard van harte te worden toege juicht. Wij zouden evenwel op twee punten eens bijzonder de aandacht wil len vestigen. Vooreerst n.l.Welke men sen wil men nader tot elkander bren gen en op de tweede plaats, hoe denkt men dat te bereiken. (Vervolg op pag 7) De Belgische senator Fernand De- housse is gisteren gekozen tot voorzit ter van de internationale commissie voor toezicht op de volksstemming in het Saargebied, aldus heeft het secre tariaat van de West-Europese Unie te Londen bekendgemaakt. Advertentie (Tot Zondagmiddag) Vanavond en vannacht in het Zuid oosten van het land wellicht enkele onweersbuien. Elders plaatselijk misl of laaghangende bewoikng. Morgen overdag droog en zonng weer. Zwak ke tot matige wind tussen West en Noord en dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. Zondag: Zon: 4.23-21.06. Maan: 12.28-23.56 TVf a anria <r* Zon: 4.23-21.06. Maan: 13.40 Heel langzaam is het storingsfrom van de Noordzee vanmorgen in de vroegte ons land binnengekomen. De activiteit daarvan was gering. Alleen in het Noordoosten van Nederland wer den vanmorgen enkele regen- en on weersbuien waargenomen. Elders kwa men mistvelden voor, die in de loop van de dag optrokken. De weekend vooruitzichten blijven gunstig. Een ge bied van hoge luchtdruk breidt zich re gelmatig over Engeland, de Noordzee en onze omgeving uit. De zwakke wind, die vandaag Noordelijk is, wordt mor gen meer Westelijk. Het blijft koeler dan Vrijdag, maar daar staat tegenover dat er weinig wind zal zijn, het droog zal blijven en overwegend zonnig weer mag worden verwacht. Rustig koel zomerweer met zonnige perioden. Temperatuur tussen 17 en 20 gr. C., zeewatertemperatuur ruim 13 gr. C.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 1