Bromfietsers met „aanhang5' IESP- "r': Resultaten van voortdurende vernieuwingsdrang DOOR EEN ZATERDAGSE BRIL De twee Haarlem de behoefte beroepskeuzebureaux in kunnen niet aan voldoen Katholiek bureau: te weinig geld Gemeentelijk bureau: onderbezet LET OP IN HET VERKEER M Eert „In Memoriam mevrouw Dingemans en R. Heiloo Goede plannen - 'r, -wL X^mÊÊÊÊÊM Bij de gemeente „Kunst Zij Ons Doelin Huis van Looy HET DAACT IN DE KATHOLIEKE SECTOR Gesaneerd ZATERDAG 25 JUNI 1955 PAGINA V0GE12AN6SE BOS ~*~f - v> -; gf H.H. MISSEN OP ZON DAG Examens L. r. Uw haar is uw kroon C. J. OERLEMANS LïVC MINISTÊR. CACS x &ïé$SlsÈ^ËilÉ$yï£siÈS3r»i$3$Mi&iè»&i&S$aiis^^^ K W *A/ J.V J4" Al' «V. TT"v e bromfiets met „aanhang" is in Haarlem reeds lang geen onbekend beeld meer. Vooral buiten de bebouwde kom I I van de stad kan men dagelijks de bromfietsers met wielrijders aan de schouder over de weg zien rijden. Sinds ■LS de gemotoriseerde fiets haar entrée maakte in het verkeer, nam het liften met een brommer hand over hand toe. Het lijkt allemaal heel pleizierig: de fietser hoeft niet meer te trappen en is vrij snel op de plaats van zijn bestem ming, terwijl het vertrouwen van de bromfietser in zijn gemotoriseerd bezit, dat bij zijn vrienden een vermaardheid geniet als een goed trekpaard, grenzenloos is. Maar weet u, dat dit nogal op het oog onschuldig vermaak in feite een levens gevaarlijk spelletje is, vooral op onze smalle fietspaden, die niet op bromfietsen berekend zijn en waarop de wielrijders zich veilig wanen? De politie treedt dan ook zeer streng tegen de combinatie brommeraanhang op, omdat zij van oordeel is, dat de verkeersveiligheid door deze weggebruikers op grove wijze in gevaar wordt gebracht. De brom fietser krijgt een proces-verbaal, terwijl de wielrijder een fikse waarschuwing in zijn zak kan steken. De keus is gemaakt en met ijver legt de leerling er zich op toe, om zich in „zijn" vak te bekwamen. Voor grote gezinnen wordt eveneens ge reduceerd, terwijl ook het inkomen een rol speelt bij het bepalen van het tarief. Toch blijven de kosten van een test voor de belanghebbenden nog betrek kelijk hoog, vaak te hoog. Men ziet dan ook voortdurend dat men zich wel komt aanmelden bij het katholieke bureau, maar uiteindelijk terugschrikt voor de kosten en zich wendt tot het goedko per werkende gemeentelijke bureau, waar de tests door de gemeente bekos tigd worden. aar bij de gemeente heeft men met andere moeilijkheden te -1- T kampen. De capaciteit van het bureau is veel te klein om de grote aantallen gegadigden te kunnen opvan gen. Als men weet dat soms voor één enkel onderzoek vier personen acht uur lang aan het werk zijn en men weet dat er ongeveer 2000 gegadigden zijn, kan men gemakkelijk uitrekenen hoe lang men wachten moet op het resultaat van de test. Van die 2000 personen kunnen na tuurlijk een aantal gegadigden onmid dellijk al tijdens het spreekuur wor den geholpen. Lang niet ieder geval Hoewel de katholieke Haarlem mers die met beroeps- of schoolkeuzemoeilijkheden zitten in hun eigen bureau nog niet 'n volle dig bevredigende oplossing vinden, daagt er toch licht. Als wij ons niet vergissen bestaan er plannen, om in 't kader van 'n geestelijke gezondheids zorg een jeugdpsychologisch centrum op te richten, waarin behalve het beroepskeuze-bureau ook een school psychologische dienst en een medisch opvoedkundig bureau zullen worden gevestigd. Gezamenlijk kan men dan een psycholoog in dienst nemen en gezamenlijk kan men subsidie aan vragen. Het is niet onmogelijk dat een en ander binnen een jaar zijn beslag heeft gekregen. De toestand moge dan nog niet ideaal zijn, er is verbetering op komst. Wan neer het eenmaal zover is, zal katho liek Haarlem zulk een geestelijk ge zondheidscentrum en vooral zulk een beroepskeuzebureau zijn bestaansrecht moeten verschaffen. Het leven is nu eenmaal zo gecompliceerd geworden, dat verschillende levenssectoren 'n zelf standige gespecialiseerde verzorging be hoeven. De opkomst van de psycholo gie heeft de mensheid in staat gesteld ook op dit punt dieper en dus doel treffender te graven dan tot nu toe. Het zijn natuurlijk de ouders op de eerste plaats die de waarde van de be roeps- en schoolkeuze-bureaux moeten beseffen. Maar in niet mindere mate de artsen, de onderwijzers en andere leer krachten, en vooral ook de zielzorgers. Het is nodig in het belang van de gees telijke gezondheid van de jonge mens, dat iedere specialist de grenzen van zijn eigen specialiteit erkent en de be langhebbende doorstuurt naar degene die het best geacht kan worden hem verder te helpen. Het geldt hier een nieuwe benadering van de jonge men senziel, een diepere benadering. Wij zul len daaraan moeten wennen en daar aan mee moeten werken. H. Bavo (Kathedraal): 6.30, 7.30. 9 (Hoog mis; 11 en 12 uur H. Antonius van Padua: 6.30, 7.30, 8.30, (Hoogmis) 10, 11 en 12 uur. H. Jozef: 6.45, 8. 9.15 (Hoogmis) en 11 uur; 18 uur: Avondmis. O. L. Vr. Rozenkrans (Spaame): 6. 7.30, 9. 10.30 (Hoogmis) en 12 uur. H. Joannes de Doper (Amsterdamstraat): 6.30, 7.30, 8.30, 9.30 (Hoogmis), 11 en 12 u. H. Hart (Kleverpark): 6.30, 7.45, 9, 10.30 (Hoogmis) en 12 uur. H.H. Elisabeth en Barbara (Paul Kruger- straat) 6.30, 7.45 (Hoogmis), 9 en 11 uur. H. Liduina (Rijksstraatweg): 6, 7, 8.15 (Hoog mis) 10 en 11.30 uur. O. L. Vr. van Zeven Smarten (Rijksstraat weg): 6.30, 7.30, 8.45 (Hoogmis), 10.15 en 11.30 uur. H.H. Petrus en Paulus (Tesselschade- straat); 6.30, 7.45, 9 (Hoogmis) 10.45en 12 Allerheiligste Dneëenheid: 7, 9 (Hoogmis) en 11 uur. Hulpkerk Bloemendaal: 7.30 en 9 uur. O. L. Vr. Onbevlekt Ontvangen (Overveen) 7, 8, 9 (Hoogmis), 10.30 en 11.30 uur. H. Agatha, Zandvoort: 6.30, 7.30, 9 (Hoogmis) en 11 uur. H. Bavo (Heemstede): 7.15, 8.45, 10 (Hoog mis) en 11.30 uur. O. L. Vr. Hemelvaart, (Heemstede): 7, 8.15 (Hoogmis) 9.45. 10.45 en 11.45 uur. H. Antonius van Padua (Aerdenhout)7.30. 9 (Hoogmis) en 11 uur. Aan het Mendel-college (R.K. H.B.S.) te Haarlem zijn geslaagd voor het eind examen van de A-afdeling: H. C. A. Bekker te Haarlem, J. L. v.d. Berg te Haarlem, S. J. C. van Ejjndhoven te Haarlem, E. J. Geerlings te Haarlem, E. P. M. Geldermans te Beverwijk, B. J. M. Grijmans te Haarlem, A. J. Haverman te Haarlem, C. J. M. Ho- gervorst te Haarlem, C. J. J. Nooy te Krommenie, J. J. M. Peperkamp te Haarlem, J. G. M. Postma te Haar lem, J. T. Sintenie te Velsen, J. A. Spronk te Haarlem, J. C. Tollenaar te Haarlem, T. J. van Turnhout te Haarlem, W. F. M. Wassenberg te Haarlem. Aan het examen namen deel 17 candidaten, 16 geslaagd, 1 afgewe zen. TT et komt ons f—f voor, dat er J- J. de laatste ja ren in „Kunst zij ons doel" voortdu rend een haast strijdvaardige ver nieuwingsdrang wordt gestimuleerd, die zijn uitwerking bij welhaast geen der leden mist. De resultaten daarvan komen steeds dui delijker tot uitdruk king in zijn ten toonstellingen. Men voelt er de spanning van attentie en ac tiviteit, de wil om uit te groeien, te intensiveren en te verfrissen, en de jongeren nauwlet tend gade te slaan in een poging om hun beweegreden te begrijpen. Bij de inleving in de vernieuwing zijn de vormen, waarin zij wordt uitgedrukt, nog wel eens hol cn louter uiterlijk. Aquorei „Paarden" van J. de Ridder. Qm een eigentijds beleven,Ts' ef lijd nodig om te groeien, te verdiepen, te laten bezinken en vanuit een aldus Wie zou er in onze dagen graag minister zijn? Vroe ger was voor ons een minis ter een zo belangrijke man, dat wij nauwelijks naar hem durfden kij ken. Ik weet nog goed, dat ik voor het eerst een echte minister zag. Dat was op een Prinsjesdag, toen de ministers gewichtig uit hun karos stapten, gestoken in plecht gewaad en gewapend met een steek. Zij stonden bij mij een graad hoger genoteerd dan de tramcon ducteur, wiens uniform ik toen ook hevig bewonderde. Hun ongenaakbaarheid is sedert de bevrijding, toen wij ons ook van vele maatschappelijke vormen meenden te moeten bevrijden, vrij wel geheel verdwenen. We zeggen nu gewoon: kom, we stappen eens naar de minister; kijken, of we onze zin niet kunnen krijgen. Sommige ministeries zijn vorstelijke klachtenbureaux geworden en de minister heeft er een overigens goed betaalde dagtaak mee ge kregen om al die klachten te aan horen en te noteren. Zo zal het wel goed zijn. De er varing heeft geleerd, dat ook men selijke spanningen een bliksemaf leider nodig hebben om zich te ont laden. In Haarlem en omgeving zijn wij er zo gewoon aan geraakt, dat het dagelijks werk is geworden. Het comité van de Rijksstraatweg en Schoterweg stapte zonder pardon naar de minister; de Haarlemse raad nam verschillende moties aan ter kennisgeving aan de minister; de geprojecteerde weg door het Vogelenzangse Bos ontlokte vragen aan de minister; drie artsen bel den deze week namens hun confra ters uit Haarlem en omgeving bij het ministerie aan over dezelfde weg; de Bloemendaalse raad nam tot behoud der gemeentelijke schoonheid een motie aan, die voor de minister niet mis te verstaan is. Ik zou de gedachten van minister Algera wel eens willen weten; hij moet wel de idee gaan krijgen, dat er in Zuid-Kennemerland een soort Algerijnse geladenheid heerst, die iedere dag kan uitbarsten in een revolutie op en over de weg. Nu zal het met die revolte wel mee vallen, maar in het verleden is ten duidelijkste gebleken, dat de Ken- nemers geen lieve jongens zijn als het er op aan komt. En ik geloof, dat het er nu op aan komt. De plannen van de provinciale en rijksplanologen blijken zo desastreus te zijn, dat zij met hun snelwegen Zuid-Kennemerland ern stig willen verminken. Zij hebben vermoedelijk gedacht, dat de weg vrij was om hun plannen te rea liseren, nu het verbeten strijdros Den Tex zijn burgemeestersstoel heeft verwisseld met die van de gepensionneerde. Maar dan vergis sen zij zich deerlijk. De strijdlus tige geest van de jonkheer, die er voor waakte, dat Bloemendaal bloemen-daal bleef, zweeft nog door de lanen, vanaf Santpoort tot aan De Zilk. Daarom kent Bloe mendaal niet het compromis als waartoe Haarlem, zichzelf een beetje vernederend, heeft moeten besluiten inzake de Delftlaan. Al zitten wij nu in een wegencomplex, het voordeel valt toch te noteren, dat de strijdlust levend blijft en dat de planologen de walsmachines niet meteen naar hun believen kunnen laten draaien. Plannenmakers kunnen verruk kelijke mensen zijn, provinciaals ook en soms met de allure, dat zij anderen in de luren kunnen wikke len. Maar zij vermoeden niet altijd, dat er dan een ingewikkeld pro bleem ontstaat, dat niet zo gauw afgewikkeld meer Is. Nietwaar, we stappen gewoon naar de minister, we drinken een kop koffie met de Excellentie, die dan prompt verklaart, dat de zaak zijn volle aandacht heeft. En terwijl gaan de planologen voort, onver stoorbaar glimlachend, omdat die Kennemers in hun hart reuze kerels zijn. Zij laten zich niet met een kluitje in het Vogelenzangse Bos sturen. Intussen moeten er wegen gevon den worden om alle narigheid uit Kennemerland te bannen, want de weg naar Den Haag is niet alleen zaligmakend. Kortom, wij zullen allemaal de minister incluis moeten wik ken en wegen... Het is zomer in Haarlem. De kalender verzekert ons dat en daar zweren wij bij. On danks die zomer hebt u misschien toch geen gelegenheid gehad om gebruik te maken van de nieuwste aanwinst in Haarlem: het parasol len-terras op de Grote Markt. Of schoon de afgelopen week meer in het teken heeft gestaan van de pa- rapluie, heb ik toch een keer mijn kans waargenomen om achter de rug van Loutje het Haarlemse le ven eens van een nieuwe kant te bekijken. Dat bekijken moest wel wat eenzijdig geschieden, want de rug van de oude Haarlemse druk ker bleek breder te zijn dan ik ooit vermoed had. Bovendien voelde ik mij even onbehaaglijk, omdat Coster het eenvoudigweg vertikte ook maar één keer zijn hoofd om te draaien. Of voelde hij zich on behaaglijk met al dat geklets ach ter zijn rug? Misschien is hij ver ontwaardigd. dat Jan en alieman een stoel krijgt aangeboden, ter wijl men hem jaar in jaar uit in regen en wind laat staan, tot ie er groen van wordt. Maar ook hij moet toch mild ge stemd zijn door het eerherstel, dat de studie-lustige jeugd hem be reidde. Aan zijn voeten zaten een paar vlotte meisjes, fladderende bakvissen nog, die met de grootste ernst ter wereld in hun studieboe ken bladerden. Op het trottoir lie pen baardeloze knapen als brevie rende monniken achter elkaar. De grote wijzer op de klok van de Sint Baaf liep voor hen beangsti gend snel naar twee uur en die laatste minuten moesten het doen om het eindexamen, te doen slagen. Ik had medelijden met die jonge mensen, vooral toen ik merkte, dat een der proffen, die de jongelui moest testen op hun kennis, bij mij onder de parasol zat en grinni kend van een kop koffie genoot. Wat er in dat proffenbrein is omge gaan weet ik niet. Leedvermaak had de man niet; daarvoor was zijn gezicht te verstandig en zijn manier van drinken te vreedzaam. Maar wel spiedde hij met glanzen de oogjes naar zijn toekomstige slachtoffertjes, die niet konden vermoeden, dat zij al geëxami neerd werden, voordat hun uur ge slagen had. En toen het tweede uur sloeg, stapte de prof op met een zelf verzekerde blik en de candidaten slenterden met de moed der wan hoop naar de pijnbank. De ver kreukelde boeken verdwenen in de tassen en van dat droevige toneel waren Coster en ik onder de indruk. Hij scheen het zichzelf kwalijk te nemen, dat hij de boekdrukkunst had uitgevonden, maar verontschul digend fluisterde hijals ik het niet gedaan had, had Gu tenberg het toch ge daan. veranderde instelling te kunnen scheppen. Op dat moment eerst spre ken uiterlijk en innerlijk de gelijke taal, die men bij een figuur als b.v. Rees gewend is te horen. De dames Giesberts en Verdeniue zouden wij daar nu bij willen gaan voegen. Mies Deinum neigt naar een vereenvoudi ging van observeren, waaraan „Bloeiende peer", een sferische aqua rel, zeker een deel van haar kwali teiten dankt. Vernieuwing zien we ook bij Kloes optreden, aan wiens vroege, frissere werk wij goede herinneringen hebben. Bewondering en bezwaren blij ven we hebben t.o.v. Spierenburg: het eerste voor zijn driftig élan en vak bekwaamheid, het tweede tegen zijn virtuoze oppervlakkigheid. Vis, en meer nog Kroone, maken het zich te gemakkelijk: het lijkt er op, maar het is het niet. Ook mej. Otto wil iets waar zij nog lang niet aan toe is. De omkering van volgorde ligt soms, maar niet altijd tot gelijkluidend resultaat. Haar tulpen zijn niet geabstraheerd, maar gewoon leeg. Een soortgelijk bezwaar, dit laatste, als wij enige maanden geleden hadden tegen Doeser, die hier thans aanmer kelijk gevoeliger voor de dag komt De Ridder maakte een prachtige aqua rel van twee paarden. Het direct ge ziene spontaan neerzetten blijkt hem tot dieper beleven te leiden dan het componeren vanuit vakmatig kunnen. Voor een kleine verrassing zorgen Jan Visser in zijn Sierkool, Van der Colk met Bonte Begonia's, Jan Loots in Stilleven met penselen. Gorter met Bosje in sneeuw, Van Velsen in Dode mus, Hoogeveen met zijn steviger neer gezette Klompen en Betzema. Van Boot is er een voornaam Stilleven met kruik te zien, Ina Rahussen betoont zich een vaardig tekenares. Sauwer is het interessantst bij voortgaande observa tie, zoals in Dode vogel en Hand. De overige van de 32 inzenders handhaven zich op eigen niveau. Van twee kortelings overleden le den, mevr. DingemansNumans en Reinier Heiloo is te hunner nagedach tenis een wand ingericht, waarop elk vertegenwoordigd wordt met een mooie en sterke selectie uit hun oeuvre. Advertentie Permanent wave is een kwestie van ver trouwen enzeer goed model knippen. Wij brengen U de nieuwste, voor ons klimaat geschikte draagbare modellen naar Uw smaak en type gevormd. Medisch gediplomeerd haarkundlge Gierstraat 69 - Haarlem Tel. 21736 - 18462 Behalve deze twee instellingen, houdt ook het gewestelijk arbeidsbureau zich bezig met de beroepsvoorlichting. Dat wil zeggen, dat men informaties ver strekt over de vele beroepsmogelijkhe den. Een enkele keer neemt men wel eens een oppervlakkige test af, maar men beschikt niet over het daartoe vol ledig geschoolde personeel en uiteinde lijk is dit ook niet de taak van de arbeidsbureaux. Het katholieke bureau voor schooi en beroepskeuze dateert in Haarlem van 1 November 1947. In die tijd werden degenen die zich voor beroepskeuze aan meldden, doorgestuurd naar het katho lieke bureau in Amsterdam, waar de pupillen getest werden op hun moge lijkheden. De toenmalige deken van Haarlem, J. J. A. Kuilman, heeft er veel toe bijgedragen, dat dit bureau tot stand kwam. Het is immers voor een jonge mens van zeer groot belang, dat de beroepskeuze en het daartoe be nodigde onderzoek van zijn mogelijkhe den en moeilijkheden in de katholieke levenssfeer worden gehouden. Het gaat immers om zijn toekomstige werkkring, zijn bestaan. Zijn levensgeluk hangt er voor een goed deel van af. Daar komt bu, dat moeilijkheden bij beroeps- of schoolkeuze vaak een onderdeel zijn van een veel uitgebreider samenstel van moeilijkheden. In het gezin, in het ka rakter of waar dan ook. Deze moei lijkheden houden maar al te vaak ver band met de levensbeschouwing en zij kunnen dan ook slechts opgelost worden met een groot begrip en een heilig res pect voor die levensbeschouwing. Begin 1950 hebben de katholieke stands organisaties op aandringen van 't Epis copaat een begin gemaakt met het in 't leven roepen van beroepskeuze-bureaux. Deze bureaux werden diocesaan geor ganiseerd en het bureau van het bis dom Haarlem werd in Den Haag ge vestigd. In tal van steden en dorpén werden plaatselijke afdelingen geves tigd en om dubbel werk te voorkomen, schaarde het reeds bestaande Haar lemse bureau zich overigens met behoud van een vrij grote mate van zelfstandigheid onder het diocesane bureau voor beroepskeuze in Den Haag. De verschillende standsorganisaties fi nancierden gezamenlijk deze instellin gen, al spreekt het vanzelf, dat de Ka tholieke Arbeidersbeweging als de meest et einde van het schooljaar maakt het vraagstuk van II de beroepskeuze weer actueel. Binnen afzienbare tijd -®- zullen talrijke jonge mensen voor de vraag gesteld worden: „Wat nu?" Verder studeren of meteen aan het werk? Of misschien een combinatie van beide? En wat studeren? Of welk soort werk? Voor sommigen is het hele maal geen probleem. Ze hebben al min of meer van jongsaf geweten wat ze worden wilden en de middelen zijn aan wezig om die keuze te volgen. Ze gaan vader mettertijd opvolgen in de zaak of hebben hun zinnen gezet op een vast-omschreven beroep. Anderen echter zijn wel min of meer zeker van zich zelf, maar ontmoeten moeilijkheden op hun weg. De middelen ontbreken thuis om hun plannen te verwerkelijken. Of de ouders of de betrokken leer krachten zijn van mening, dat het kind beter een andere richting kan gaan dan het zich gedacht had. Tenslotte is er nog de categorie, die de schoolopleiding min of meer automatisch gevolgd heeft en zich nooit een bepaald doel voor ogen heeft gesteld Heel veel kinderen, maar ook heel veel ouders en andere opvoeders, hebben dus behoefte aan een degelijke beroeps voorlichting. Welke mogelijkheden voor deze soort van voorlichting bestaan er nu in Haarlem? Op korte termijn moet men antwoorden: bijna geen, in ieder geval te weinig. Het katholieke bureau voor school- en beroepskeuze heeft, na de moeilijke kinderjaren, thans een behoorlijke capaci teit. De financiële middelen ontbreken echter om van het instituut een populaire instelling te maken. Men durft dus niet zo bar veel propaganda te maken, aangezien bij ieder geval geld bij moet en niemand vooralsnog weet waar men dat geld vandaan moet halen. Veel goedkoper werkt en kan ook werken het gemeentelijk bureau voor school- en beroepskeuze. Maar de toeloop is daar zo groot en de capa citeit zo gering, dat men vaak weken of maanden moet wachten eer men aan de beurt is. heeft een psychologisch onderzoek nodig. Een ander gedeelte wordt we gens overdrukte doorgestuurd naar Amsterdam, maar dan nog rest een grote groep, die in Haarlem moet worden geholpen. De moeilijkheid is, dat de gemeente de tijd nog niet ge komen acht om het gemeentelijk bu reau uit te breiden. De kosten daar van zijn dan ook niet gering. Maar veel van de gevallen die nu middels het beroepskeuze-bureau aan goed en passend werk worden geholpen, zul len later niet ten laste komen van Sociale Zaken. In beginsel is het dus een kwestie van investeren. Wie wegens geldgebrek niet bij het katholieke bureau voor beroepskeuze terecht kan, en wegens overdrukte niet bij het gemeentelijk bureau, zal uitein delijk terecht komen bij het geweste lijk arbeidsbureau. Maar de instelling van de beroepsvoorlichter daar is na tuurlijk heel anders. Hij weet welke krachten er op een bepaald ogenblik nodig zijn en zal dus trachten degenen die werk zoeken en niet weten in welke richting zij het zoeken moeten, op een bepaalde vacante plaats onder te brengen. Dat spreekt vanzelf. Hij is er om te bemiddelen tussen vraag en aanbod op de arbeidsmarkt en al zal hij in het algemeen zeker wel rekening houden met de in het oog lopende mo gelijkheden van de gegadigde, zijn on derzoek kan niet anders dan opper vlakkig zijn en gericht op een onmid dellijke oplossing, al is die dan mis schien van tijdelijke aard. De laatste tijd zijn de gewestelijke arbeidsbureaux steeds meer doende beroepskeuze-advi seurs aan te stellen en ook oplossingen op langere termijn na te streven. Het komt ons voor dat deze overheidsin stellingen daarmee hun taak te buiten gaan. Het particulier initiatief op dit gebied is groot genoeg om mits het behoorlijk gesteund wordt in de be staande behoeften te voorzien. De over heid heeft hier hoogstens een aanvul lende taak. Jonge mensen, die hun beroep nog moeten kiezen, wonen hier een gastcollegebij over de luchtvaart. Zouden sommigen van hen geïnspireerd worden tot de vliegerij of zal het beroepskeuze bureau de oplossing moeten bren gen? belanghebbende, het merendeel der fi nanciering voor haar rekening nam. Over de eerste periode van deze bureaux valt vrij weinig te zeg gen. Men had nog geen erva ring met dit soort werk. Men kende de behoefte niet precies en de berekenin gen kwamen dus wel eens verkeerd uit. Aanvankelijk had men een z.g. vlie gende psycholoog in dienst, een psycholoog die het hele gebied van de Zeeuwse eilanden tot Den Helder af reisde om te testen en voorlichting te geven. Men begrijpt, dat dit systeem op de duur niet voldeed en dat men tot een reorganisatie moest komen. Ver schillende van de plaatselijke afdelin gen begonnen te verlopen, tot men ten slotte de knoop doorhakte en besloot voorlopig alleen de afdelingen Haar lem en Leiden (plus natuurlijk de om geving van deze steden) aan te hou den. Voor de andere afdelingen zoekt men momenteel naar een nieuwe op lossing. die naar verluidt, binnen af zienbare tijd gevonden kan worden. In zekere zin is het Haarlemse bu reau dus thans gesaneerd en de capa citeit is inderdaad veel groter gewor den. Men zou op het ogenblik een groot aantal gevallen meer kunnen behande len, wanneer daarvoor de financiën aanwezig waren. Daarbij moet men be denken, dat ieder geval, iedere test, aan het bureau ongeveer 35.kost. Dit bedrag is voor de meeste belang hebbenden te hoog. Wanneer men zulk een bedrag bereid is uit te geven, gaat men meestal liever naar een particulier bureau. Op iedere test moet dus geld worden toegelegd. Zeker, er zijn subsi dies, vanwege de gemeente en de pro vincie, verschillende omliggende ge meenten, enkele parochies en natuur lijk vooral de standsorganisaties. Maar daar staat tegenover, dat de leden van de standsorganisaties en hun gezinnen een reductie genieten van om en nabij de 50 pet. van de kosten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 3