NIEUWENOORD inwendig verbouwd voor geestelijk onopvoedbare kinderen Werkbezoek in Zeeland Dodelijk ongeluk bij Raiiye folcéte WARMTE, DORST EN HARING H Het onvergankelijke Christendom H r Moe imam werk voor de „armsten der armen van mgr. Savelberg in het licht van de eeuwigheid J Stofzuigerhandel verweert zich Schevenin genLuxemburg Scheveningen Onze houding in een voorlopig sombere situatie OOK OP UW VACANTIE-ADRES Het heden bepaalt de toekomst ZATERDAG 25 JUNI 1955 PAGINA 5 Nieuwe stafchef in Indonesië Huurkooprente Rente wordt door banken opgelegd Jaarlijkse bijenmarkt Een goede traditietracteer op DROSTE flikken Transpireren is nuttig, want het houdt onze lichaamstemperatuur gelijkmatig „Zonnesteek" bestaat (waarschijnlijk) niet Liturgische weekkalender &mmmm (böYErI 4 ALIEEN ECHT M"ft'H ET'BATE R KRUIS r/ Loop niet door met die hoofdpijn! neem De Kleine Zusters van de H. Jo seph uit Heerlen hebben een veelzijdig werkterrein: onder wijs, ziekenverpleging, hulp aan ou den van dagen, missie-arbeid, enz. Zonder enige afbreuk te doen aan de toewijding, die zonder onderscheid bij deze werkzaamheden aan de dag gelegd wordt, is er één tak van reli gieuze zorg, die de bijzondere voor liefde van dé kleine zusters heeft: de verzorging van geestelijk onop voedbare kinderen. Want mgr. P. J. Savelberg, die in 1872 de congregatie stichtte, trok zich vooral het lot van de armsten der armen aan. En wie Is armer dan de armsten van geest? Het moet deze voorliefde geweest zijn, die de zusters beheerst heeft bij de verbouwing en inrichting van haar nieuwste tehuis, het prachtige Nieu- wenoord op het landgoed Draken- burgh in de gemeente Baarn. Uiter lijk is het gebouw niet veranderd, maar binnen de muren is het volle dig aangepast aan zijn nieuwe be stemming. Wanneer a.s. Woensdag de officiële opening plaatsvindt, zullen de genodigden met bewondering aanschouwen wat de zusters in de afgelopen maanden tot stand gebracht hebben. Het moge spijtig zijn, dat de K.A.B. niet langer in staat was het na de oorlog gebouwde Nieuwenoord als rusthuis voor moeders volgens opzet te exploiteren, de nieuwe bestemming en de wijze waarop de zusters de haar toevertrouwde kinderen er kunnen verzorgen, overtreffen de even tuele spijtgevoelens zodanig, dat terecht van een feestelijke opening ge sproken mag worden. niet aan „ballast-mensen" besteed. Zon der dit licht is een dergelijke verzor ging trouwens moeilijk denkbaar. De mens verlangt nu eenmaal resultaten van z'n werk te zien. De zuster op school ziet haar leerlingen afzwaaien, nadat zij meer of min op het grote leven zijn voorbereid; de zuster in het ziekenhuis zwaait een patiënt, wiens gebroken been weer genezen is, met voldoening vaarwel toe. Maar Nieuwen oord zal voor velen een tehuis zijn tot het einde. Een dankbare blik, een ge stameld woord zal in veel gevallen het enige zijn, dat de zuster ontvangt in ruil voor haar toegev/ijde zorg. Scha mele voldoening, wanneer men niet vermag te kijken over de grenzen van Nieuwenoord is reeds bewoond. Ze ventien religieuzen en enige leken-ver- pleegsters verzorgen er reeds veertig bedlegerige kinderen, wier aantal bin nenkort tot zestig wordt opgevoerd. Bo vendien is er straks, wanneer de eerste en tweede verdieping helemaal inge richt zijn, ook plaats voor zestig lopen de patiëntjes. De belangstelling voor plaatsing in Nieuwenoord is bijzonder groot; er ligt reeds een wachtlijst van tachtig kinderen. Verwacht wordt, dat tegen het einde van dit jaar de maxi male bezetting reeds bereikt zal zijn. De zusters kijken daarom verder. Er rijn plannen in voorbereiding voor de bouw van enige losse paviljoens op het veertig ha. grote terrein, waardoor de totale capaciteit van Nieuwenoord over enige jaren op zes a zevenhonderd pa tiënten gebracht kan worden. Dit aantal behoeft geen verwondering te wekken wanneer men bedenkt, dat Nieuwenoord op dit gebied de enige katholieke inrichting in het Westen des lands is. De kleine zusters hebben ook een dergelijk tehuis in Heerlen, dat echter al jaren met ruimtegebrek kampte. Verdere uitbreiding bleek min der wenselijk te zijn dan oprichting van een nieuw tehuis. De spreiding mag echter niet te groot worden, want de aard van de verpleging vereist een groot aantal patiënten in één inrich ting om een grote differentiatie van af delingen mogelijk te maken. Men on derscheidt bij deze patiënten namelijk een dusdanig aantal gradaties, dat on derverdeling in groeperingen noodzake lijk is. Geen ballast-mensen Onwillekeurig vraagt men zich wel eens af waartoe dit alles dient. Er is, materialistisch maatschappelijk gespro ken, geen eer te behalen aan de ver zorging van deze stakkerds, omdat er geen sprake is van revalidatie. Het kost de maatschappij handen vol geld, waar van het resultaat ten hoogste is, dat zij van deze mensen geen overlast onder vindt. Veilig opgeborgen, zou men het kunnen noemen, 't Klinkt cru, maar het is waar. „Ballast-mensen" worden zij soms genoemd; Hitier maakte er korte metten mee. Maar hier geldt het woord vart St. Thomas: Het is beter zo te zijn dan niet tezön. We vonden een oen 'ic treffend antwoord op de vraag, waartoe dit -lies dient, in „Credo", diocesaan Weekblad voor het bisdom Roermond: „Hier zegt het ongeloof koud en hard, dat de gemeenschap aan zulke wezens niets heeft. Maar het geloof buigt ook hier vol eerbied het hoofd voor Gods ondoorgrondelijke voorzie nigheid en aanvaardt het leven, zon der onderscheid. Waar een mens ge boren wordt, daar is een ziel gescha pen en die ziel heeft altijd waarde. Zelfs al zou het hart van de ouders schreien bij de geboorte van zo'n on gelukkig kind, dan aanvaardt hun ge loof toch nog Gods H. Wil". Wanneer men het zien kan „sub spe cie aeternitatis - in het licht van de eeuwigheid" - is het werk van de zusters op Nieuwenoord, hoe moeizaam ook, steld; kinderen, ook de jongens, be hoeven de zorg van een vrouwenhand. De meisjes kunnen er hun hele leven blijven. Het doet de bezoeker goed te zien, dat kosten noch moeiten zijn gespaard om deze kinderen het verblijf op Nieuwenoord zo prettig mogelijk te ma ken, voor zover hun omstandigheden dit toelaten. Zij zullen het minder be wust genieten en het helemaal niet beseffen, maar juist daarom is het wel dadig te constateren, dat de gemeen schap, die niets van hen verwacht, dit alles doet. Een poging om iets te com penseren van het weliswaar niet ge voelde, maar toch verschrikkelijke ge mis. Een vorm van beschaving, geënt op de caritas ChrLsti, die het hart ver warmt en iets verdrijft van de beklem ming, waarin de buitenstaander gevan gen raakt, wanneer hij geconfronteerd wordt met hetgeen de kleine zusters deed besluiten het grote plan-Nieuwen- oord te verwezenlijken. Advertentie dit leven. Maar veel voor hen, die van de armsten der armen geen tegen- j gift verwachten, omdat zij niets te ge ven hebben. Daarom kan zelfs op Nieuwenoord de stemming zonnig zijn. De hele entou rage werkt er toe mee. Aan de inrich ting, aan elk detail zelfs, is merkbaar, dat de gedachte „er van af te zijn" geen rol speelt. Integendeel, het beste is nauwelijks goed genoeg. Alles ademt een sfeer van vriendelijke, welgemeen de zorg. De beneden-étage kent de bezoeker van het vroegere Nieuwenoord nau welijks terug. De grote eetzaal en recreatiezaal, links en rechts van de hoofdingang, zijn veranderd in afde lingen voor bed-patiëntjes. Aan weerszijden is een spreekkamer ge bouwd en beide zalen zijn voorzien van sanitaire en opbergruimten. Op de eerste en tweede verdieping zijn kleine slaapkamers doorgebroken; men vindt er thans vier afdelingen, die elk plaats bieden aan vijftien lo pende patiënten. De zalen zijn in vrolijke kleuren geschilderd en mo dern meubilair brengt er een vleugje gezelligheid. In het souterrain bevindt zich een lage, maar intieme kapel, die voorlopig in de behoefte voorziet. Op de lange duur zal er ongetwijfeld een afzonder lijke kapel worden gebouwd. De overige ruimten onder het terras zijn ingericht als ontvangstzaal voor bezoekende ou ders, wasserij en strijkkamer. De ga rage is omgebouwd tot moderne bak kerij. In de vleugel achter het voorge bouw hebben de zusters haar vertrek ken. Het ligt in de bedoeling van de zus ters voorlopig alleen maar kinderen op te nemen, jongens zowel als meisjes. De eersten blijven er tot hun twaalfde jaar en verhuizen dan naar een inrich ting voor mannelijke patiënten. Zeer terecht is deze leeftijd niet lager ge- Kolonel Bambang Utoyo, territoriaal com mandant van Zuid-.^umatra is per 10 Juni benoemd tot stafchef van de Indonesische landmacht. Met ingang van diezelfde datum is hij bevorderd tot de rang van generaal- majoor. Bambang Utoyo is in 1922 geboren te Se- marang. Tot de Japanse invasie had hij een ondergeschikte functie op het kantoor van de B.P.M. Gedurende de bezettin" leidde hij de jeugd in Japanse trant op. Daarna kwam hij in de T.N.I. onder kolonel Simbolon. Tij dens de tweede militaire actie verloor hij door een granaatexplosie zijn rechterhand. Hij heeft vrijwel steeds in de buurt van Pa'embang vertoefd. Naar aanleiding van berichten over de toeslag op huurkoop deelt het Cen taal Instituut voor de Stofzuigerhandel mede, dat verreweg de meeste hande laren de huurkoop niet zelf financieren, doch daartoe een beroep op een bank ot een financieringsinstelling doen. De ze neemt het contract over en bepaalt de toeslag waarvan de handelaar zelf dus niets krijgt. Deze banken en in stellingen berekenen daarvoor vrijwel al gemeen het toelaatbare maximum, te weten 13 procent. Het enige wat de handelaar en ten nauwste raakt is. dat concurrenten, die wel over vol doende kapitaal beschikken om zelf te financieren, of die langs deze weg hun omzet willen vergroten, geen lagere condities bieden dan zijn financier, de bank, aanhoudt. Dan immers zou hij gedwongen worden, teneinde zijn klan ten te behouden, het verschil bij te Dassen uit een marge, die dat juist bij deze kleinere middenstandsbedrijven niet toelaat. Het resultaat zou dan ook zijn, dat de meesten hunner de huur koop geheel los zouden moeten laten. Wat dat betekent moge daaruit blij ken, dat in de Dranches, waarom het hier gaat, 50 tot 70 procent in huur koop wordt verkocht. Aldus is bij deze kwestie behalve het publiek ook de in dustrie ten nauwste betrokken. Dit al les verklaart waarom het ministerie van economische zaken kennelijk niet wil ingrijpen zolang het lopende onder zoek geen zekerheid heeft gegeven dat een bepaalde oplossing het algemeen belang zou dienen. Middenstand en in dustrie zijn dadelijk bereid (en hebben dit reeds lang geleden ter kennis van het ministerie gebracht) om. indien de lichamen, die de financiering verzor gen hun condities zouden (kunnen) ver lagen, de desbetreffende bepalingen der bedrijfregeling onmiddellijk en dien overeenkomstig te wijzigen, aldus het Cistofa. Tijdens het werkbezoek, dat H. M. de Koningin Vrijdag aan Zeeuwsch- Vlaanderen heeft gebracht, heeft zij in Terneuzen het nieuwe Juliana-zie- kenhuis officieel geopend. Na de ope ningsplechtigheid werd H. M. door Gusta Boland, het dochtertje van de geneesheer-directeur, een fraaie pop in Zeeuws costuum aangeboden, be stemd voor prinses Marijke (foto bo ven). Op de onderste foto ziet men H. M. in gesprek in een in aanbouw zijnde boerderij in de Braakmanpolder met mevrouw Waverijn uit Yerseke, die zich voor deze bijzondere gelegen heid in het schitterende streekcostuum had gestoken. De organisator van de vierde Sche veningenLuxemburgScheveningen- rallye. het district Den Haag van de RAC-West, heeft ditmaal weinig geluk gehad. De onder buitengewoon fraai weer begonnen rallye werd overscha duwd door een ernstig ongeval in de omgeving van Valkenburg (L.), waarbij me). B. C. de Jong uit Amsterdam op slag werd gedood. De Renault-Frega- te, bestuurd door de heer O. E. Ho- man, die zelf een shock kreeg, vloog in een scherpe bocht door tot nu toe on opgehelderde oorzaak uit de bocht, waarbij de auto enige malen over de kop sloeg en tegen een boom terecht kwam. Mej. De Jong werd uit de wa gen geslingerd en was op slag dood. De equipes BarendregtLangestraat (Dij Haag) en Van LeeuwenJansen (Rhenen), die onmiddellijk stopten op de plaats van het ongeval, boden alle hulp, doch het was reeds te laat. Enkele equipes staakten de strijd en toen later in de nacht in de Ardennen nog een zestal automobielen er niet zonder deukje afkwam, was het begrijpelijk dat de animo onder de deelnemers, ondanks de goed georganiseerde rit, tot het nul punt was gedaald. De RAC-West had reeds direct na het ongeval b ij Valkenburg besloten de klassementsproef op Zaterdagmorgen op de boulevard te Scheveningen te schrap pen, terwijl ook de festiviteiten van Vrijdagavond, alsmede de ontvangst door het gemeentebestuur op Zaterdag middag en de prijsuitreiking op Zater dagavond werden afgelast. De jaarlijkse bijenmarkt te Veenen daal, de grootste van Europa, zal dit jaar worden gehouden op Dinsdag 26 Juli. Des morgens om 9 uur zullen de in zendingen worden gekeurd door de jury. De prijzen worden uitgeloofd voor de beste kast met volk en bouw, de beste ronde korf met volk en bouw en de beste boogkorf. Het zwermen van de bijen is veel later begonnen als gevolg van het koude voorjaar. Dit is de reden waarom de markt zo laat wordt gehouden. Ver wacht wordt een aanvoer van ruim 800 kasten en korven. Advertentie dessert melk mokka bitter-zoet Wat een aardige zuster toch, die je zo maar met haar rozenkrans laat spelen. (Van onze medische medewerker) et is zomer, af en toe genieten wij van een warme idag en er is weer nieu we haring. U zult aan stonds merken dat dit meer met elkaar te maken heeft dan U op het eerste gezicht zou denken, in bepaalde om standigheden althans. Van een zoute haring krijg je dorst. Dus: als het warm is, geen zoute haring eten, is een algemeen bekend gezegde. Het is waar dat zoutgebruik dorst veroor zaakt, maar toch is het onjuist te zeg gen, dat men bij warm weer liever geen haring moet eten. Hoe zit dat dan? Dorst is een waarschuwing van het lichaam, dat er vocht nodig is; bii warm weer en vooral als men hard moet werken, verliest het lichaam door zweten veel meer vocht dan normaal. Zweten is heel nuttig, want hierdoor is het lichaam in staat een vrijwel constante temperatuur te be waren. Een vochtig voorwerpt voelt koeler aan dan wanneer het droog is. Voor verdamping is namelijk warmte nodig, door verdampen van het zweet wordt dus warmte aan de huid onttrokken. Als iemand pas uit het bad is gekomen onttrekt de nog natte huid vrij veel warmte aan het lichaam, de kamer moet dan wel erg warm zijn om het niet koud te krijgen. Zo dra men zich gaat afdrogen, is dit voorbij. Door het wrijven met de hand doek wordt zelfs warmte ontwikkeld. Mensen die weinig of niet zweten hoeft U niet te benijden, integendeel: in de warmte gaat hun lichaamstem peratuur stijgen, omdat zij het afkoe- lingsmechanisme van het zweten mis sen. Zij gaan zich onbehaaglijk voe len en hebben veel meer last van de warmte dan iemand die overvloedig kan zweten. Vochtige warmte is zo onaangenaam en drukkend omdat de lucht al veel waterdamp bevat en het zweet moeilijk kan verdampen. De huisvrouwen weten dat op zulke dagen het wasgoed ook veel minder goed. droogt dan bij een droge en veel koe lere Noordoosten wind. Het nuttig effect van zweten gaat natuurlijk verloren als een bezweet lichaamsdeel goed wordt afgedroogd, waarmee ik niet wil zeggen, dat U er altijd en in alle omstandigheden be zweet moet uit zien. Zweet bevat water, zouten en afval stoffen. Deze laatste geven zweet soms zijn onaangename geur. Het ge wone keukenzout vormt een belang rijk bestanddeel van het zweet, ieder een heeft wel eens geproefd, dat zweet zout smaakt. Iemand die een tijd lang veel zweet, verliest veel wa ter, maar ook veel keukenzout. Ie mand die hard werkt in een droge, warme omgeving kan gemakkelijk meerdere liters per dag zweten. Het is daarom heel verstandig om behal- iernaast kennen wij nog andere toestanden, die door de warmte veroorzaakt worden en hier min of meer verband mee houden. Mensen die langdurig in een zeer warme en vochtige omgeving werken en voldoende water en zout gebrui ken, zodat zij goed zweten, kunnen toch op den duur in een ernstige toe stand geraken door uitputting van de zweetkliertjes, die te lang achtereen op volle toeren hebben moeten wer ken. Na het voorgaande zult U be grijpen dat de lichaamstemperatuur dan gaat stijgen. Hierdoor gaat de stofwisseling toe nemen, waardoor de lichaamstempe ratuur nog hoger stijgt enz. De her- gezet ve, water, melk, bier, limonade, ook iets hartigs le gebruiken en men kan dat in deze tijd van het jaar niet sma kelijker doen dan door een onvolpre zen nieuwe haring te verorberen, bo vendien een zeer goed voedingsmiddel door het hoge eiwit-gehalte. Tussen haakjes: het is natuurlijk onzin dat je van drinken nog meer dorst krijgt. Wel kunnen sommige dranken o.a. melk, een kleverige, onfrisse smaak nalaten, maar dat mag nauwelijks een bezwaar zijn. Iemand die langdurig zweet en veel water drinkt zonder ook wat zout te gebruiken, kan zelfs onwel worden. Bij extreem zoutverlies ontstaan krampen (kwamen vroeger bij mijn werkers wel voor). Toen de grote Oceaanschepen nog met stoommachines werden voortbe wogen (de stoomboten uit Spanje va ren niet meer) en het schip in tro pische gebieden voer, waren de sto kers. die dan dubbel van de warmte te lijden hadden, verplicht om dage lijks een extra hoeveelheid zout te gebruiken, U ziet dat het boven ge geven advies niet iets van de laatste tijd is. senen worden tenslotte beschadigd en het slachtoffer kan overlijden als niet spoedig wordt ingegrepen (o.a. door flinke afkoeling in een bad). Individuele gevoeligheid speelt hierbij een grote rol, terwijl een eventueel zouttekort mede van invloed kan zijn. Warmte-uitputting is een shockach tige toestand, die ook weer ontstaat bij langdurig blootstaan aan hoge temperaturen. Er is dan voortdurend zoveel bloed in de huid om de li- chaamsafkoeling te verzorgen (voor namelijk door zweten) dat er te wei nig bloed overblijft voor de rest van het lichaam. Dit is gelukkig geen ern stige toestand en komt veel vaker voor dan de warmteberoerte. De meeste gevallen van door de warmte bevangen zijn, zullen wel hieronder vallen. De behandeling is eenvou dig: een aangename, koele omgeving, opwekkende dranken (koffie) en iets hartigs doen wonderen. De zogenaamde zonnesteek tenslotte bestaat waarschijnlijk niet. Dit beeld zal wel onder de warmteberoerte val len. Het is een kwestie van naam ge ven. St. oewel een defaitistische houding voor eei. overtuigd Katholiek zoals wij reeds hebben uiteen- zeker onverantwoord is, kan men toch niet ontkennen ,dat Christen dom en Kerk in de tegenwoordige tijd in een weinig hoopvolle situatie ver keren. En bovendien is het nauwelijks te verwachten, dat er in de naaste toekomst een opzienbarende verbetering in de toestand zal intreden. Dat bete kent. dat Christendom en Kerk zich voorlopig hoofdzakelijk zullen moeten toeleggen op het verdedigen van het geloof tegen het groeiende heidendom en de toenemende onverschilligheid. Het is daarenbo'ven helemaal niet ondenk baar, dat de toestand nog veel slechter wordt. Het godsdienstige leven zal mogelijk nog verder achteruitgaan, ter wijl de Kerk nóg meer van haar in vloed op de mensheid gaat verliezen. Rahner waagt het zelfs te veronderstel len, dat het niet uitgesloten is, dat het ons tengevolge van veranderingen in de politieke toestand nog slechter zal ver gaan dan tot nu toe, dat ons misschien wel het offer van ons leven zal worden gevraagd. Het is duidelijk, waarop hij doelt en het heeft weinig zin ons te verdiepen in de vraag of deze sombere mogelijkheid waarschijnlijk is of niet. Niemand zal zich op dit punt aan zekere voorspellingen kunnen wagen, al blijft het gevaar ongetwijfeld reëel. Wat men hierover ook moge denken, één ding staat vast: een overtuigd katholiek mag de moed niet opgeven. Hij heeft Gods belofte, dat niets en niemand Zijn Kerk zal kunnen overwinnen, ook al keert alles en iedereen zich tegen haar. Maar evenzeer staat het vast, dat die Kerk Gods in deze tijd een zeer moeilijk leven leidt en feitelijk geheel en al in een verdedigende positie is teruggedrongen. Het is verstandig deze beide feiten duidelijk voor ogen te houden. Want aan de hand daarvan zullen wij onze houding moeten bepalen. En dat is van het hoogste bt'ang, omdat in zekere zin de toekomst var.' de Kerk van ons afhangt, d.w.z. van dc houding, die wij nu aannemen. Het eerste, wat dan gezegd dient te worden is dit: onder geen voorwaarde mogen wij uit de moeilijke tijd, die wij nu beleven en uit de vrij sombere voor uitzichten de gevolgtrekking maken, dat alle inspanning toch vergeefs is, omdat er geen redelijke verwachtingen aan vastgeknoopt kunnen worden. Waarom zouden wij ons nu druk maken, zou men kunnen denken: enerzijds haalt het toch niets uit enanderzijds is, door Gods toedoen, de eindzege immers aan de kerk verzekerd. it zou een uitermate verkeerde opvatting zijn. Vooreerst dienen wij te bedenken, dat het goede resultaat van zielzorg en geloofsbele ving altijd staat of valt met de persoon lijke inzet daarvoor. De omstandigheden kunnen b.v. op verschillende plaatsen dezelfde zijn, laten wij zeggen zeer gun stig en toch is het dan mogelijk, dat de resultaten overal verschillend zijn, omdat men zich op de ene plaats wer kelijk met heel zijn persoon toelegt op zijn godsdienstige plicht en het elders zonder veel overtuiging, slap en onver schillig doet. Wanneer dat nu al zo is in gunstige omstandigheden, waar geen tegenwerking van buiten-af te vrezen is, dan is het toch wel duidelijk, dat in ongunstige omstandigheden heel wat meer van ons gevraagd wordt. Het is niet overdreven te zeggen, dat in onze tijd méér dan ooit alles af hangt van onze persoonlijke inspanning. Het heden bepaalt zonder enige twijfel de toekomst. Ons gedrag van nu is het zaad, dat in de toekomst de kerk weer tot bloei zal brengen, op voorwaar de, dat wij de grond goed en met toe wijding bewerken en er voor zorgen, dat het zaad dat wij uitstrooien van voor treffelijke kwaliteit is. Dat betekent tevens, dat wij nu alle mogelijkheden behoren uit te buiten, waarvan iets goeds kan worden verwacht. Vanzelfsprekend mogen wij ons dan ook niet beperken tot het behouden van wat nog goed is of met enige moeite nog te redden is. Daaruit zou al heel weinig waardering voor ons geloof en zijn werfkracht blijken. En wat zou er zodoende nog overblijven van onze apostolische plicht, die toch onder alle omstandigheden op ons rust? Men zegt, dat aanval altijd de beste verdediging is. Dat mogen wij ook op dit gebied een goede stelregel achten. Trouwens, wat doet de Actie voor God anders? En heeft men niet op de grote Rotter damse industrietentoonstelling als tegen wicht voor de verheerlijking van de techniek op in het oog vallende plaat sen eraan herinnerd, dat God Heer en Meester is van de wereld? Zo zal er op alle geschikte manieren moeten worden gewerkt om het geloof te verbreiden, zeker in deze tijd, nu de mensheid door het verwaarlozen van God hoe langer hoe stuurlozer wordt. Laten wij vooral niet vergeten, dat bijzonder in deze mo derne wereld één mens, die God ge vonden heeft en Hem uit overtuiging aanhangt, véél meer goed kan doen dan verschillende sleur-katholieken van wier houding totaal niets uitgaat. Wij moeten leren inzien iedereen! dat w;j in een ernstige crisis leven. Wie nu niet zorgt voor een levend ge loof, zal zö zeer door de geest van de tijd worden beïnvloed, dat hij langza merhand tot volslagen onverschilligheid afzakt. En wat moet er dan van het nageslacht terechtkomen? Wij dragen allen een ontzagwekkende verantwoordelijkheid. Eens wordt ons daarvan rekenschap gevraagd. Dat is toch wel ernstig genoeg om er eens diep over na te denken! ZONDAG 26 Juni: 4e Zondag na Pinkste ren; eigen mis; 2 geb. H.H, Joannes en Paulus; 3 geb. oct. H. Joannes; Credo; pref. van de H. Drieëenheid; groen. MAANDAG: Mis van onder oct. van H. Joannes; 2 geb. Concede; 3 geb. voor Kerk of Paus; wit. DINSDAG: H. Irenaeus, bisschop-martelaar; eigen mis; 2 geb. oct. van H. Joannes; 3 geb. en laatste evang. vigilie; rood. Of wel: Mis van vigilie; 2 geb. H. Irenaeus; 3 geb. oct. van H. Joannes paars. WOENSDAG: H.H. Petrus en Paulus, apos telen; eigen mis; Credo; pref. van de apostelen; rood. DONDERDAG: Gedachtenis van de H. Pau lus; eigen mis; 2 geb. H. Petrus; 3 geb. oct. van H. Joannes; Credo; pref. van de apostelen; rood. VRIJDAG: Feest van het Kostbaar Bloed; eigen mis; 2 geb. oct. van H. Joannes (al leen in stille missen); Credo; pref. van H. Kruis; rood. ZATERDAG: O.L. Vrouw Visitatie; eigen mis; 2 geb. (alleen in stille missen) H.H. Processus en gezellen; Credo; pref. van O.L. Vr.; wit. ZONDAG 3 Juli: 5e Zondag na Pinksteren; eigen mis; 2 geb. H. Leo; 3 geb. oct. H.H. Petrus en Paulus; (Den Bosch: 2 geb. H. Rumoldus; 3 geb. H. Leo; 4 geb. oct.; Breda: 2 geb.. H.H. Bisschoppen van Bre da; 3 en 4 geb. als Den Bosch); Credo; pref. van H. Drieëenheid; laatste evang. van oct.; groen. kunt U Uw lijfblad trouw blijven. Wij zullen gaarne voor bezorging zorgdragen. Stel ons echter tijdig d.w.z. min stens 5 dagen vóór Uw vertrek op de hoogte van Uw tijdelijke adres en vermeld dan tevens Uw vaste adres, datum van ingang en wan neer deze U bekend is de datum van terugkomst. Weekabonné's gelieven over de periode, welke zij afwezig zijn, het abonnementsgeld vooruit te voldoen aan de bezorger, van wie zij op hun vaste adres ons blad ontvangen. DE ADMINISTRATIE

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 5