Perón pleegt overleg met politici en militairen Sociale wijk-opbouw met melk meer mans SSSZW ATOOMBOMMEN OP VIER NEDERLANDSE STEDEN Na twee etmalen oorlog het einde al in sicht Nieuw seminarie der CAPUCIJNEN te Oosterhout gereed Praetisch ingericht gebouw in fraaie omgeving Titel „Ing. voor technici na speciaal examen Nederlandse speelfilmindustrie behoeft continuïteit Volgens geruchten worden honderden doden in het geheim begraven ening 6 Juli Inzegi Staatscommissie stelt voor: 65 millioen mensen in 522 bioscopen ARABESKE IN PURPER ZATERDAG 25 JUNI 1955 PAGINA 7 Reorganisatie der Argentijnse regering Vele gevangenen vrijgelaten Nieuwe vormgeving in bedden Katholiek zangfestival te Utrecht Directeur „De Centrale Volksbank" te Utrecht NATO-luchtmanoeuvre „Carte Blanche" Meer fietspaden in Gelderland Prinses Wilhelmina bezocht kunstzaal beste Verslag Ned. Bioscoopbond door W.H. VANEEMLANDT President Perón is gisteren begon nen overleg te plegen met politici en hooggeplaatste militairen over de re organisatie van de regering. Hij ont ving eerst Gen. Franklin Lucero, mi nister van het leger en bevelhebber van alle strijdkrachten en het gehele poli tiekorps. Lucero heeft sedert de mis lukte opstand elke morgen overleg ge pleegd met de president in diens bui tenverblijf. Volgens goed ingelichte kringen zal president Perón de volgen de week gereed zijn met de reorganisa tie van de regering. Tientallen politieke gevangenen zijn gisteren vrijgelaten, op grond van presi dent Perón's campagne om het normale leven in Argentinië te herstellen. De radicale partij, een oppositiepartij, zei dat vier en twintig van haar provinci ale afgevaardigden die in vèrband met de recente revolte gearresteerd waren, op vrije voeten zijn gesteld, en dat verwacht wordt dat nog 350 binnen kort zullen worden vrijgelaten te Eva Perón, het vroegere La Plata. De de mocratische partij heeft de vrijlating van partijvoorzitter Felipe Yofre en andere conservatieve leiders en leden gemeld. Een aantal katholieken die bij de recente botsingen gearresteerd wa ren, zijn ook vrijgelaten. De federale rechter Carlos Genti le heeft intussen het gezag over de door brand geteisterde kerkelijke bu reaux in Buenos Aires weer over gedragen aan Mgr. Antonio Bolet- ti, procureur van de Curie. Het ge bouw was na de mislukte revolte in brand gestoken. De regering heeft hiervan de communisten de schuld gegeven. Gentile heeft ook de vrij lating bevolen van 40 van de 428 katholieken die een toevlucht hadden gezocht in het aartsbisschoppelijk pa leis na de botsing met peronisten voor de kathedraal op de avond van de twaalfde Juni. Volgens krantenberichten in Monte video wordt het aantal doden als ge volg van de gevechten van de vorige week in de Argentijnse hoofdstad ge- Advertentie Auping introduceerde een nieuw divanbed van speciale constructie en van een bijzonder fraaie moderne lijnhet Cleopatra divanbed. Op de foto kunt U zien, dat het Auping Cleopatra bed er zich uit stekend toe leent om een gezellig interieur te maken. Nadere inlichtingen bij afd. BI N.V. Fabriek A UP1NG, Deventer. (Vervolg van pag. 1) Het hele sociale vraagstuk bestaat in wezen uit- een tekort aan be grip van de mensen voor el kaar en dientengevolge uit een onsocia le houding var. de mensen onderling. In het verleden heeft men zich schul dig gemaakt aan het bij elkaar doen wonen van mensen van een bepaalde maatschappelijke groepering, m.n. de proletariërs. Daar was het goedkoopste huis eigenlijk nog tegoed voor, want veel betalen konden ze niet en dus zijn zoveel mogelijk huizen aan en op el kaar gebouwd. Het is vanzelfsprekend, dat mensen, in zulke huizen wonende, zich niet konden voorstellen wat het be tekende een riante ruime woning te bezitten. En eveneens is het begrijpe lijk, dat ze weinig begrip hadden van de mensen, die dat wel konden. Juist de wooncultuur bij de ene groep en overdadige woonmogelijkheden voor an deren, schiepen een fantastisch grote afstand tussen groepen van mensen. Er is heel veel verbeterd t.a.v. de woon cultuur, maar we kennen nog tal van gemeentebesturen, die het vreselijk vin den indien zich arbeiders binnen hun grenzen komen vestigen. Dan immers daalt de standing van zulk een ge meente. We denken aan al dat soort dingen, wanneer we zo over de wijkgedachte horen en we vragen ons af: is het de bedoeling om aileen maar de „onder ste lagen" van de bevolking uit hun voormalige krotten, in frisse woonwij ken te brengen en alleen tussen deze soort mensen de gemeenschapsgedach te te propageren? De moderne stede- bouwkundige dient er naar onze me ning rekening mede te houden, dat de sociale ontwikkeling per sé betekent een sociale doorbraak, maar dat hij het voor een belangrijk deel in handen heeft of deze sociale doorbraak zal worden geremd dan wel bevorderd. In Amerika treft men arbeiderswoningen aan tussen de woningen van hoogge plaatste ambtenaren. Natuurlijk, ook daar zijn wel villawijken. Maar men er vaart toch dat de sociale doorbraak doorwerkt tot en met de plaats, de vorm en de inhoud van de woning. Wij zijn hiermede al ongemerkt overgegleden in ons tweede punt, n.l. de vraag hoe men het gestelde ideaal, meer gemeen schap tussen de mensen door bevor dering van de wijkgedachte, wil be reiken. Dat is n.l. de onontkoombare noodzaak om de woning-differentiatie niet alleen te beperken tot een juiste verhouding van grote en kleine wonin gen, maar ook van woningen, die kun nen worden bewoond door mensen met een gering en mensen met een hoger inkomen. Tenslotte zijn wij nog niet zo ver, dat we geloven kunnen in de wijk- opbouw als d e remedie. Veeleer gaan onze gedachten uit naar de functie van de parochie en parochiële groeperin gen van sociale organisaties. Maar dit is een zo belangrijk punt apart, dat we hierop wat nader wensen terug te komen. schat op ongeveer tweehonderd. Rei zigers uit Buenos Aires hebben echter in Montevideo verklaard, dat alleen al op één kerkhof in de Argentijnse hoofd stad negenhonderd slachtoffers „in het grootste geheim" ter aarde zijn be steld. Voorts maakten de reizigers mel ding van het in beslag nemen van een groot aantal onontwikkelde persfoto's van de verwoestingen in Buenos Aires door de politie. (U.P., Reuter) Negen en veertig koren nemen op de Zondagen 26 Juni en 3 Juli te Utrecht in het N.V.-huis deel aan het eerste Nationale Katholieke Zangfestival. De organisatie berust bij de R.K. Bond van Zangverenigingen in Noord- en Zuid- Holland, met medewerking van het R.K. gemengd koor „Bel Canto" uit Utrecht. De Noord- en Zuidhollandse Bond beoogt met dit zangfestival te komen tot de oprichting van Katholieke Dio cesane Zangersbonden in alle bisdom men, opdat deze diocesane bonden in federatief verband zullen gaan samen werken. Dit Zangfestival is de eerste samen komst van uitsluitend R.K. zangvereni gingen uit geheel Nederland. Behalve 35 koren uit het bisdom Haarlem, ko men er 14 koren uit de andere bisdom men naa Utrecht. De jury bestaat uit Oscar v. Hemel, Louis Toebosch en Hans Ponten. Advertentie Publicofie Nederlands Zuivelbureou. Grovenkaqe Tot directeur van „De Centrale Volksbank" te Utrecht als opvolger van de overleden directeur de heer B. Kop pelman, heeft de raad van commissa rissen met ingang van 1 Juli benoemd de heer Drs. H. L. P. E. Biesaart uit Driebergen. De nieuwe directeur werd in 1913 in Den Bosch geboren. Na zijn eindexamen aan het Bossche lyceum studeerde hij aan de R.K. Economische Hogeschool te Tilburg. Na enige tijd werkzaam te zijn geweest in het bedrijfsleven, zowel in Nederland als in het buitenland, ver trok hij na zijn doctorale studies naar Indonesië, waar hjj eveneens in het be drijfsleven werkzaam was. Na de bevrijding van Indonesië ver bleef hij wegens een militaire opdracht één jaar in Bangkok. In 1946 repa trieerde hij. Hij maakte later een stu diereis van een half jaar naar Ameri ka om het vraagstuk van de arbeids productiviteit en dat van de Human Relations" te bestuderen. Van zijn hand zijn diverse publicaties verschenen. Vier Nederlandse steden zijn Donder dagavond met atoombommen „aange vallen,, en een er van werd „geatomi seerd" gedurende de geallieerde NATO- luchtmanoeuvre „carte blanche", zo heeft de tweede geallieerde tactische luchtmacht gisteren bekend gemaakt. In 'n communiqué, uitgegeven door de tweede tactische luchtmacht, die de rol van agressor in de oefening speelt, wordt gezegd dat Leeuwarden „ge atomiseerd" is en „zware verliezen zjjn toegebracht" in een aanval van één minuut door een enkel vliegtuig van de vierde luchtmacht. Ook zijn berichten binnengekomen over atoomaanvallcn op Amsterdam, Hilversum en Middel burg, maar bevestiging hiervan is nog niet ontvangen. Toen het bjj de vierde Woensdag, 6 Juli zal het nieuwe seminarie van de paters Capucjjnen te Oosterhout plechtig worden inge zegend. Bjj deze plechtigheid zal de hoogsteerwaarde pater dr Benignus van Sant' Ilario Milanese, minister- generaal van de orde der Minder broeders Capucijnen tegenwoordig zjjn, evenals mgr Paolo Giobbe, pau selijk intere nuntius, mgr M. Brans, oud-apostolisch vicaris van Medan en mgr T. van Valenberg, aposto lisch vicaris van Pontianak, beide van de orde der Capucijnen. De bis schop van Breda, mgr Jos Baeten zal in verband met het op die dag te houden kathedraal kapittel, niet aanwezig kunnen zijn. Met het nieuwe, fraai gelegen ge bouw te Oosterhout, hebben de pa ters Capucijnen nu, ruim tien jaar na de verwoesting van „Langeweg", eindelijk een passende behuizing voor hun klein-seminarie. Na zwerf tochten langs noodbehuizingen op verschillende plaatsen in Tilburg en later in Huize Beresteyn te Voor schoten heeft men thans de beschik king over voldoende ruimte, waar in een practische, moderne en tegelijk sobere omgeving gelegenheid is voor een tweehonderdtal studenten om zich op het priesterschap voor te be reiden. Bijzonder erkentelijk zijn de paters voor de hulp, die katholiek Nederland hun geboden heeft by de herbouw van hun Seminarie, een hulp, die tenslotte de herbouw heeft mogelijk gemaakt. AI Is daarmee geenszins gezegd, dat nu ook geen zware financiële lasten meer op het seminarie zouden rusten. Het met helder rode pannen gedekt gebouw, ontworpen door architect M. Warandelaan te Oosterhout In de on- v. Beek te Eindhoven, staat aan de middellijke omgeving van brem, hei en den, een entourage, waarvan men in Langeweg slechts kon dromen. De middenbouw met refters en spreekka mers wordt rechts geflankeerd door de kloosterafdeling, links door de semina rievleugel. Deze laatste wordt door kapel en aula in tweeën gedeeld, zodat een scheiding tussen de kleine en de grote afdeling werd verkregen. Op de benedenbóuw vindt men de klas- en studielokalen, op de bovenbouw ruime, frisse slaapzalen met chambretten. De gehele inrichting is eenvoudig, maar praetisch en doelmatig. Veel zorg is besteed aan de wandversiering. Overal vind": men, smaakvolle en op de om geving afgestemde reproducties van meesterwerken uit verschillende perio den der schilderkunst. Voor wat de klassen betreft, heeft men telkens een keuze gedaan uit een bepaalde periode. Aan de ziekenzaaltjes is de uiterste zorg besteed. Ze zijn fris en helder als eerste-klas kamers in ^en modern zie kenhuis, ze geven een heerlijk uitzicht op het Brabantse land, terwijl er bo vendien gezorgd is voor een radio installatie. Als we u dan bovendien nog vertellen, dat de patiënten vanuit hun bed de H. Mis in een aangrenzend kapelletje kunnen volgen, zult ge het met ons eens zijn, wanneer wij zeggen, dat ook de zieken op dit nieuwe semi narie niets te kort komen. Het studieprogram voor de semina risten is reeds jaren op het peil van de „aangewezen" gymnasia in Neder land. De lessen worden voor het over grote deel door bevoegde leraren ge geven, zodat alles voor de officiële er kenning gereed is. Reeds in 1918 werden de eerste studenten opgeleid voor het staatsexamen en van die tijd af is die opleiding regelmatig voortge zet. De eerste vier jaren ontvangen de studenten zuiver gymnasiaal onder wijs. In de vijfde klas splitst men het aantal leerlingen, omdat men uiter aard voor een geschikte candidaat voor het priesterschap de mogelijkheid om zijn roeping te volgen niet wil afhan kelijk stellen van het behalen van het wettelijk erkende diploma. Om de overgang mogelijk te maken voor leer lingen, die b.v. komen van scholen, waar zij niet voldoende vooropleiding hebben gehad is aan het seminarie ook een voorbereidende klas verbonden, waar een gepensionneerd hoofdonder wijzer op het ogenblik voor de oplei ding zorg draagt. In de nabije toekomst zal ook de voorbereidende klas worden toevertrouwd aan een pater Capucijn. Sport en spel hebben eveneens de volle aandacht van de leiding. Er wordt volleybal en voetbal gespeeld en voor zwemmen biedt het nabijge legen zwembad „De Warande" een ideale gelegenheid. Declamatie, zang, muziek en toneel staan eveneens op het ontspanningsprogram, terwijl ook teken- en schilderlessen worden ge geven voor degenen, die daar be langstelling voor hebben. Ten einde de belangstellenden in de gelegenheid te stellen het gehele ge bouw te bezichtigen heeft de H. Stoel een speciale vergunning gegeven om op enige dagen het „slot" van de kloos terafdeling, waar de paters-professo- ren verblijven, op te heffen. Voor de genodigden is die gelegenheid er Woensdag 6 Juli. De volgende dag brengen de priesters uit de omgeving en de professoren van IJpelaar een bezoek, 10 Juli worden debuurtgeno ten verwacht, 23 en 24 Juli is het De minister-generaal der Capucijnen, de hoogeerw. pater dr. Benignus van Sant' Maria Milanese. gebouw ook voor andere belangstellen den te bezichtigen, van 2 tot 7 uur. Ten slotte is er op 31 Juli een reünie voor alle oud-leerlingen van het klein seminarie der Capucijnen. Oud-leerlin gen, die door omstandigheden daartoe geen uitnodiging hebben ontvangen, worden verzocht contact op te nemen met het Seminarie, Warandelaan 5, te Oosterhout, waarna zij alle gewenste inlichtingen over deze reünistendag zul len ontvangen. luchtmacht werd nagevraagd, werd al leen gezegd dat haar communiqué la ter zou worden uitgegeven. In een te München-Gladbach uitgege ven communiqué werd gezgd dat vlieg tuigen van de tweede luchtmacht radar eenheden hebben aangevallen met zeer explosieve bommen en napalm en nuttige verkenningsvluchten heeft ge maakt. De agressor bestaat uit Britse, Ne derlandse, Belgische en Scandinavische eenheden. Hij heeft twee en twintig vliegvelden van de verdediger buiten gevecht gesteld in de eerste totale aan val van de Maandag begonnen oefening. Gisteren was het de dag der vergel ding voor de uit Amerikaanse, Franse en Canadese eenheden bestaande ver dediger. De vierde luchtmacht gebruikte alles, van concentionele wapens tot een heden op afstand bestuurde Martin „Matador" bommenwerpers. Nadat beide partijen zware atoomsla gen hadden moeten incasseren, maak ten de NATO-autoriteiten die vanuit Fontainebleau de oefening, waaraan 3.000 vliegtuigen deelnemen, leiden, be kend dat men een beslissend stadium nadert. En dat slechts twee etmalen nadat een staat van oorlog geprovoceerd was na drie dagen van grensschendin- gen door de „agressor". Naar verluidt zijn beide partijen nog in staat een atoomaanval te onderne men, maar met in totaal 50 vliegvelden „geatomiseerd", maakten beide partij en veel verkenningsvluchten om de aan de andere partij nog overgebleven lucht macht te trachten te ontdekken en ver nietigen. De vierde luchtmacht deelde gisteren mee, dat de luchtaanvallen van de agressor geresulteerd hebben in de ver nietiging van 51 vliegtuigen op de grond. Voorts verloren de verdedigers gisteren 83 vliegtuigen in aanvallen op strijdkrachten van de agressor. Griekse en Turkse vliegtuigen werden gisteren opgenomen in dè vergeldingsaanval waarin vijandelijke vliegvelden in Duits land en Nederland werden getroffen. De luchtoorlog wordt uitgevochten over een grens die door Frankrijk en Duitsland loopt, maar de strijd wordt voor het grootste deel in Duitsland uit gevochten. (UP) Tijdens de jaarvergadering van dè Provinciale Gelderse V.V.V. heeft het lid van Gedeputeerde Staten, de héér W Boshouwers, bij de gemeentebestu ren en bij de besturen der diverse V.V.V.'s aangedrongen op meer aan dacht voor de aanleg van fietspaden voor het toeristisch verkeer. Tenslot te heeft de provincie daar f 60.000 voor uitgetrokken. (Van onze Haagse redactie) Een commissie, ingesteld door de staatssecretaris van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen, heeft in een rapport, dat heden is verschenen, een oplossing aan de hand gedaan voor de reeds vele jaren bestaande wens van niet-academisch gevormde technici, on der bepaalde voorwaarden de bevoegd heid te verkrijgen tot het gebruik van de aanduiding „Ing" of een soortgelijke aanduiding achter hun naam. De commissie is tot de conclusie gekomen, dat deze groep technici de aanduiding „Ing" achter de naam mag voeren, na dat een examen is afgelegd. Zij, die voor dit examen slagen en een aantal jaren in een met de studierichting over eenkomende functie in de praktijk werkzaam zijn geweest, worden in een daartoe in te stellen register ingeschre ven. De commissie, die onder voorzitter staatssecretaris ingesteld, met de op dracht, een voorstel te doen m.b.t. de titulatuur. De commissie, die onder voorziter- schap stond van mr. ir. M. Groote, inspecteur-generaal van het nijverheids onderwijs, is van het standpunt uitge gaan, dat de aan te geven titulatuur een functionele basis zou moeten bezitten, die haar rechtsgrond vormt. De be zitter van een diploma van de Tech nische Hogeschool is ongetwijfeld „in genieur", volgens de wet. Er zijn in het bedrijfsleven in overheidsdiensten echter ook ingenieursplaatsen, die wor den bezet door functionarissen, die niet in het bezit van een diploma van de T.H. zijn. Daarom moest de commis sie eerst tot een taakomschrijving zien te komen. De commissie heeft hierbij enigszins een leidraad gezocht in de bestaande titulatuur in het buitenland, mede met het oog op het internationale verkeer en de emigratiepolitiek van ons land. Men is hierbij tot de conclusie geko men, dat een qualificatie uitsluitend tot stand kan komen via een examen. Het streven naar een internationale waardering van opleidingen, zo zegt de commissie in haar rapport, zal altijd tot moeilijkheden leiden, omdat de in elk land bestaande technische oplei dingen nauw samenhangen met de ge hele structuur van het onderwijs in dat land; gelijkstelling van opleidingen zal daarom veel bezwaren opleveren. Een examen kan men echter losmaken van de bestaande opleidingen: men kan er naar streven in het examen een van die opleidingen onafhankelijk niveau te bepalen, dat voor interantionale verge lijkingen vatbaar is. Voor het afnemen van de examens stelt de commissie voor, een perma nent orgaan in het leven te roepen. Het examen kan worden gebaseerd op de eisen van de representatieve ver enigingen in Engeland, daarbij reke ning houdend met de bijzondere exa meneisen in Canada, Australië en Nieuw Zeeland. Uiteraard zal het no dig zijn het examen aan te passen aan de Nederlandse toestanden. Een be paalde leeftijdsgrens zal niet worden gesteld. Wel zal de candidaat enige ja ren op middelbaar technisch niveau werkzaam moeten zijn geweest. Gehele of gedeeltelijke vrijstelling van het exa men kan, zo stelt de commissie voor, door het orgaan worden verleend, op grond van bepaalde diploma's of getuig schriften. De geslaagden worden in een re gister ingeschreven. De inschrijving geeft dan de impliciet de bevoegdheid tot het voeren van de aanduiding „Ing" achter de naam. De commis sie stelt vervolgens voor, degenen, die voor 1921 zijn geboren en ten ge- noege van het orgaan kunnen aan tonen, dat zij tenminste 2 jaar het zij op technisch, hetzij op bedrijfsor ganisatorisch gebied, op voldoende niveau leiding hebben gegeven, zon der meer in het register in te Schrij ven. Om misverstand te vermijden, wil de commissie tenslotte uitdrukkelijk vast stellen, dat het beoogde examen niet ten doel heeft, uit de niet-academisch gevormde technici een groep te onder scheiden, die kwalitatief met de groep van academisch gevormde ingenieurs weinig of niet zou verschillen. De in stelling van het register zal betekenen, dat er twee groepen van ingenieurs zullen zijn, onderscheiden naar oor sprong en aanduiding, n.l. de afgestu deerden van de T.H. te Delft (en die van de Landbouwhogeschool te Wage- ningen), die op grond van hun diplo ma's vóór hun naam de titel „Ir." mo gen voeren en de niet-academisch ge- vormden, aan wie op grond van de in schrijving in het register de bevoegd heid wordt verleend, de aanduiding „Ing." achter de naam te voeren. (Van onze correspondent) In gezelschap van haar dame du pa lais mevr. H. J. de Savornin Lohman heeft H.K.H. Prinses Wilhelmina Don derdag een bezoek gebracht aan de Apeldoornse Kunstzaal aan de Loolaan, waar momenteel een tentoonstelling is ingericht van de Amersfoortse kunst schilderes Jo Kruyder-Bouman. H.K.H. kocht twee tekeningen van de schilderes. Advertentie jaren Het nieuwe seminarie der paters Capucijnen te Oosterhout, gebouwd onder architectuur van de heer M. van Beek uit Eindhoven. Tijdens de jaarvergadering van de Nederlandse Bioscoopbond, die op 27 Juni te Arnhem zal worden gehou den, zal de directeur der organisatie, de heer J G. J. Bosman, een verslag uitbrengen over het hondsjaar 1954. Aan dit verslag ontlenen wij, dat in 1954 65 millioen mensen de bioscoop bezochten, dat is 1,3 millioen meer dan in het voorafgaande jaar. Het verslag stelt vast, dat het peil van entréeprijzen en bedrijfsomzetten in de na-oorlogse jaren aanmerkelijk is achtergebleven bij dat, hetwelk op het ogenblik door handel en industrie en door de overige ontspanningsme dia wordt bereikt. Nochtans zijn de kosten in dezelfde mate gestegen als voor welke andere groep van onder nemingen ook. De financieringsposi tie blijft daardoor moeilijk. Gevreesd wordt, dat het filmbedrijf achterop zal raken bij de industriële ontwikkeling, de stadsuitbreidingen en in een ongelijke strijd verwikkeld zou kunnen raken met de televisie, die nu weliswaar wéinig te betekenen heeft in ons land, die door een mil- lioeneninvestering van overheidswege tot ontwikkeling wordt gebracht. Van grote betekenis noemt het ver slag de conferenties inzake de ver makelijkheidsbelasting tussen de mi- 12 De makelaarsfirma, die de verkoop van het huis bezorgde, vertelde mij de bijzonderheden van zijn vertrek. Ik vrees, dat we onze duiten kwijt zijn, ook al zal Mikailian zijn straf niet ontgaan." Gérard tikte de as van zijn sigaar. Hij haalde even de schouders op. „Ach, Helmstra," zei hij bedaard, „dat geld is het ergste niet. Wij althans zitten er niet om ver legen en als jij behoefte aan contanten hebt kun nen wij zelfs wel bijspringen. Het beroerdste van het geval vind ik, dat wij ons zó in de vingers hebben gesneden met vertrouwen te stellen in onze Armeen se vennoot. Niet alleen vind ik het verfoeilijk dat hij zijn woord tegenover ons gebroken heeft, maar op practische gronden beschouw ik hem als een ernstig gevaar voor onze veiligheid. Mikailian kent ons en evenmin als ons aandeel in de buit bij hem veilig was, evenmin zal hem veel gelegen liggen aan onze persoonlijke vrijheid. Ik voorzie dat hij, vooral nu hij wel zal weten, dat jij je relaties op zijn spoor hebt gezet, ons een slag voor zal willen blij ven en ons bij de politie zal aangeven om ons op die manier voorlopig buiten gevecht te stellen. Wie heeft je Mikailian eigenlijk aanbevolen om behulp zaam te zijn bij het tijdelijk bewaren van het geld?" „Blumenfeld. Een man uit Rotterdam, in wiens goede gezindheid jegens mij ik ook nu nog het volste vertrouwen heb. Natuurlijk heb ik hem verweten dat wij door zijn toedoen erin zijn gevlogen. Maar hij antwoordde en mijns inziens terecht dat beroepen als de onze nu eenmaal van risico's aan elkaar hangen en dat we ons nooit de luze kunnen permitteren kieskeurig te zijn voor wat onze toeval lige medewerkers betreft. Hij beloofde mij ook zijner zijds te zullen informeren naar de tegenwoordige verblijfplaats van Mikailian." „Waarschijnlijk heeft hij die verrader al gewaar schuwd dat je op het oorlogspad bent!" meende Eu- gène. „Maar beste jongenHelmstra lachte toege vend. „Gérard ziet op dit punt de dingen scherper dan jij. Natuurlijk is Mikailian al lang gewaar schuwd. Trouwens... iemand als hij weet ook 2onder waarschuwing wel wat hem te wachten staat, wan neer ik hem te pakken krijg. Maar vroeg of laat maakt hij een fout bij dat verstoppertje spelen en danHelmstra maakte een snelle beweging met de vlakke hand langs zijn hals. „Laat mij je nog eens inschenkenWelke maat regelen heb je genomen om hem op het spoor te komen?" „Kijk," antwoordde Helmstra, „het is een goed ding, dat ik in de kringen die soortgelijke zaken doen als die Armeense verrader, goed ben ingevoerd. Mijn werk brengt mee, dat ik nogal eens goede tips te vergeven heb op het gebied van de illegale wapen handel. Zonder ongegrond optimisme durf ik wel aannemen dat in een zaak, waarin mijn belangen tegengesteld zijn aan die van Mikailian, ik de mede werking zal krijgen en hij nietHij staat aller minst gunstig bekend! Ik heb de hulp van al mijn Europese relaties ingeroepen bij de opsporing van die dief en op hun beurt hebben mijn vrienden hun eigen handelsbetrekkingen bij de jacht geïnteresseerd. Er liggen dus overal landmijnen, juist op het terrein waar Mikailian zijn brood verdient. Op één daarvan moet hij trappen! Want een man als hij gaat niet stilzitten, wanneer hij in een tijd als deze over kapitaal beschikt. Integendeel. Ik ben ervan overtuigd, dat de zwarte wapenhandel óf binnenkort een oude con current opnieuw zal zien opduiken, óf dat Mikailian zal pogen zich met een bestaande groep te associëren. De contactpunten van de ondergrondse wapenhandel liggen in West-Europa: Portugal, België, Nederland, de Scandinavische landen. Daar liggen mijn belang rijkste ijzers in het vuur, want ik verwacht het hoofd van Mikailian al spoedig boven water te zien komen aan de kusten van de Atlantische Oceaan of de Noordzee. Bovendien heb ik maatregelen genomen voor het geval hij in de omgeving van de Zwarte Zee op zijn oude jachtterrein zou verschijnen. La ten we erop drinken, dat ik hem gelocaliseerd zal hebben vóór de internationale spanningen en na tionale verwikkelingen mijn bewegingsvrijheid zul len belemmeren!" Het drietal hief zwijgend de glazen op voor deze dronk. Eugène vroeg: „Heb je de indruk gekregen, dat de Amsterdamse politie nog geïnteresseerd is in het echtpaar Duclos?" „Ach, je weet hoe de politie isWanneer het onderzoek daar en in het buitenland niets oplevert, verflauwt de belangstelling. Dat spreektMaar de geringste aanleiding kan het. vuurtje weer opbla zen. In elk geval, zolang Mikailian zijn mond houdt, zitten jullie hier veilig „Al mocht hij ons verdacht maken bij de recher che, dan zal het nog wel loslopen..." merkte Eugène onverschillig op. „Wij staan hier goed bekend, be horen tot de gefortuneerden onder de burgerij en hebben een schoon register. Bovendien is Gérard in het bezit van een doktersrekening, waaruit blijkt dat hij van 15 September tot 6 October voor obser vatie van een ontstoken nier in een kliniek was op genomen. En het mooiste is nog, dat hij, op enkele dagen na, werkelijk gedurende die periode in ver pleging is geweest." „Dat neemt niet weg," nam Gérard nu bedaard het woord, „dat ik ernstig rekening wil houden met de mogelijkheid, dat Mikailian ons in discrediet zal brengenIk ben er helemaal niet zeker van, dat hij rustig zal afwachten tot jij, Helmstra, hem de rekening komt presenteren. En ook geloof ik niet, dat hij zo lang hem gevaar dreigt, openlijk of bedekt opnieuw een rol in de illegale wapenhandel zal gaan spelen. Ik denk, dat hij eerst zijn tegen standers zal opruimen, of lam slaan. Jij bent ta melijk onkwetsbaar en je hebt in de grote oorlog wel voor heter vuren gestaan dan een vervolging door de Amsterdamse politie. Bovendien ben je bijna altijd op reis, dus zonder vaste woonplaats, en je privé-in- lichtingendienst zal je wel tijdig waarschuwen, wan neer men het je lastig zou willen makenMet ons staat het anders. Wij hebben hier een domi cilie waar men ons altijd kan overvallen. Mikailian behoeft niet méér te doen dan het posten van een anoniem briefje aan het goede adres, en wij krijgen hier onwelkom bezoek met alle daaraan verbonden mogelijkheden. (Wordt vervolgd) nisters van binnenlandse zaken en van economische zaken en het hoofd bestuur, waarbij bleek, dat de minis ters door het vanwege de accoun tantsdienst van economische zaken uitgebrachte rentabiliteitsrapport tot de overtuiging waren gekomen, dat de huidige toestand der bioscopen de verhoogde heffing van vermakelijk heidsbelasting niet meer toeliet. Deze hebben geleid tot een herziening van het tarief der vermakelijkheidsbelas ting in de grote steden. In totaal is de belasting thans in 264 gemeenten herzien. Er resteren 42 gemeenten, waar nog geen verlaging heeft plaats gevonden. Terzake van de Nederlandse -film productie concludeert het verslag, dat deze in tien jaar tijds in nage noeg alle takken waarop zij zich is gaan toeleggen kwalitatief de top heeft bereikt, maar dat zij met de speelfilm maar weinig vooruitgang heeft geboekt, hoewel het aan tech nische midelen niet ontbreekt. Het criterium voor het falen van de speelfilm en tegelijkertijd het succes van de andere takken van de film productie is, naar het verslag op merkt, in hoofdzaak te vinden in het al dan niet bestaan van contuniteit in de productie. Aangezien het uitsluitend de ge meenten zijn, die het in haar macht hebben, aldus het verslag, om door een fiscale verlichting de amortisa tie van de Nederlandse speelfilm productie mogelijk te maken is con tinuïteit in de productie van speel films een nationaal vraagstuk, dat zijn oplossing mede moet vinden in de locale sfeer van de gemeente lijke autonomie. De gemeente Am sterdam, gevolgd door Leeuwarden en 's Gravenhage hebben inmiddels een eerste beslissende stap genomen om deze vicieuze cirkelgang te doorbreken door voor de Neder landse film een aanzienlijk lager belastingtarief vast te stellen. Het aantal bioscopen is van 367 in 1940 gestegen tot 522 in 1954 met een uitbreiding van de zitplaatseneapaci- teit in dezelfde periode van 180.300 tot 243.000. Het aantal filmverhuur kantoren bedraagt thans 37, het aan tal filmfabrieken 10, het aantal pro ductiezaken 25. Uit het verslag blijkt o.m. dat het aantal ingevoerde hoofdfilms sedert 1946 bijna onafgebroken is gedaald, namelijk van 497 tot 404. Het aantal Europese films in het bioscooppro gramma is nog steeds stijgende. In 1954 bedroeg dit namelijk 43.45 pCt. van het totaal tegen 27.84 pCt. in 1950. Naar het land van oorsprong gerekend waren deze percentages voor 1954 Engeland 10.16 (8.65), Frankrijk 9.63 (8.05), Italië 8.74 (5.58), Duitsland 8.96 (7.18), Oosten rijk 1.16 (1.29), Nederland 0.64 (2.35) en de overige landen 4.03 (3.99).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 7