De "Prooi van de Pode Potó rocH Eenstemmigheid over noodzaak van adoptie Maar verschil van mening omtrent de herroeping trie cfe Hoorma** Spookverhaal m voor „intelligente lezers V ijftig jaar geleden werd devotie tot O.L. Vrouw ter Nood hersteld k IN DE GREEP VAN HENR Y JAMES Belevenissen van domineesdochter uit Hampshire D MARKTEN en VEILINGEN Plechtige viering in Heiloo België pleegt contractbreuk SPOTSPJEGEL 27 gesmokkeld Tweede Kamer n mmm Ontvankelijke gouvernante Felle reactie van Nederlands veilingwezen LITERAIRE KRONIEK BENEDICTIJNS TIJDSCHRIFT NEDERLANDSE TOMATEN GEWEERD ZATERDAG 25 JUNI 1955 PAGINA 9 BELGRADO (TfMEVf Boter naar België LANDBOUW EN P.B.O. Buitenlands bezoek aan hotels in stijgende lijn Amerikaanse onderminister van defensie treedt af Drentse bende berecht Leider krijgt ruim 12 jaar Mutatie S.E.R. ARSCU&U HEW DEULlj. Het Belgische blad „Libre Belgique" schrijft, dat 27 procent van de Neder landse boter die in België wordt gebruikt is gesmokkeld. Ondanks Benelux-han- delsovereenkomsten is de belasting op de Nederlandse boter bij export de oorzaak dat zij in België 40 cent duur der is dan in Nederland, Deze hoge belasting welke de Ne derlandse regering heft is een voldoende garantie voor de smokkelaars behoor lijk voor hun moeite beloond te wor den. Dat is de reden waarom 27 pro cent van de Nederlandse boter blijkt te zijn gesmokkeld. Het eerste kwartaal van 1955 heeft de douane 20 ton smokkelboter in be slag genomen. Dit zou slechts een vier de deel zijn van wat er in werkelijkheid werd gesmokkeld. „Wanneer men zo iets aan een smokkelaar mededeelt, lacht hij je in je gezicht uit", aldus „Libre Belgique" en hij geeft je ten antwoord dat misschien 2 procent van wat gesmokkeld wordt door de douane is achterhaald." (Van onze parlementaire redacteur) i en vond dat er naast gevallen, waarin I adoptie beslist onherroepelijk moet zijn, Er was algemene eenstemmigheid in andere zijn, zoals bij vele ongehuwde 1 liro oilo Itoninn rnn oanvian van Hn - a de Tweede Kamer ten aanzien van de kern van het wetsontwerp, dat ook voor ons land de adoptie van kinderen zoda nig regelt, dat wettelijke banden tussen pleegkind en pleegouders ontstaan. Alle fracties waren het erover eens, dat in ieder geval deze vernieuwing van ons kinderrecht, waarover destijds al met prof. Meijers in principe overeen komst was bereikt, ons Burgerlijk Wet boek zal sieren. Op zijn minst vond men het, met prof. Lemaire (KNP), aanvaardbaar. De maatregel zal zowel de kinderen als hun pleegouders ten goede komen, al was het alleen maar door de omstandigheid, dat een gezin, waarin een kind dat geen normale ban den met zijn ouders meer heeft, liefde rijk is opgenomen, niet meer met de enerverende vraag te maken heeft, of het pleegkind misschien na jaren plot seling zal worden weggehaald. Adoptie zou dus, om dit algemeen er kende euvel te voorkomen, eigenlijk onherroepelijk moeten zijn. Maar de minister van Justitie had al, in overleg met de deskundigen in de Kamer de be paling ingelast, dat er èèn mogelijkheid moet blijven tot herroeping, n.l. wan neer het kind zelf daartoe beslist wan neer het meerderjarig is geworden. Men heeft ook hieraan weer grenzen gesteld, want het kind moet die beslis sing nemen in het jaar waarin het vier entwintig is. Daarna kan het niet meer, evenmin als daarvoor, en bovendien moet de rechter de definitieve uit spraak doen. Maar die onherroepelijkheid was dus reeds doorbroken. De Kamer heeft de discussies op dit punt toegespitst. Prof. Lemaire, die de adoptie het strengst be keek, wees op de algehele verandering van de rechtspositie van adoptanten zo wel als geadopteerden en zelfs van de natuurlijke ouders en vond deze tijdsli miet een onding. Wie kan ons garande ren, dat een geadopteerde na zijn drie ëntwintigste jaar alle omstandigheden kent? Wie weet is hij zelfs nog onkun dig van het feit, dat hij geen echt kind is van zjjn pleegouders. Merkwaardig was, dat iemand met een heel andere denkrichting als de socialistische me vrouw Ploeg-Ploeg eenzelfde gedachte ontwikkelde. Prof. Lemaire had gespro ken «van het principiëel onjuiste om de banden des bloeds te verbreken. Me vrouw Ploeg zei eigenlijk hetzelfde, toen zij pleitte voor de ongehuwde moe ders. „Niemand weet hoeveel kinderen zij met bloedend hart afstaan. Niemand begrijpt hoe de stem van het bloed vaak in een noodtoestand gesmoord wordt". Mevrouw Ploeg vond die ingevoegde bepaling met zijn tijdslimiet dan ook een al te grof criterium. De rode draad der overeenstemmen de meningen liep van haar naar mr. Van Rjjekevorsel (K.V.P.), die met an dere sterke argumenten kwam, om de genoemde tijdslimiet te schrappen. Hij merkte o.m. op, dat de minister her haaldelijk in zijn ontwerp spreekt van een maatregel van kinderbescherming. Weknu. geen enkele maatregel van kin derbescherming beschermt langer dan tot het een en twintigste jaar Uiteenlopende meningen Een heel ander geluid liet de heer Verkerk (A.R.) horen, die het ontwerp toejuichte, omdat het de kans op een stukje levensgeluk biedt. „Wie daarte gen banden des bloeds aanbrengt sluit de ogen voor deze mogelijkheid". Ten aanzien van zondige daden van de ou ders, welke de geboorte van onwettige kinderen tot gevolg heeft, was zijn oor deel sterk afwjjkend: er kan in de ver houding auders - kind een toestand zijn ingetreden door de zonde, die geen men selijke uitspraak meer behoeft om duur zaam en wettelijk in een feitelijke toe stand te worden omgezet. Mr. Van Rij ckevorsel antwoordde hem, dat er be halve zonde ook vergeving is. Totaal afwijkend van deze anti-revo- lutionnaire stem was weer hetgeen ba ron Van der Feltz (CH) betoogde. Hij sprak uit ervaring als officier van justi tie en voorzitter van een voogdijraad moeders, die hun kind in wanhoop heb ben laten adopteren. Zijn fractiegenote freule Wttewaall van Stoetwegen dacht er weer anders over en vond de herroe- pelijkheid geheel uit den boze. Zij bracht daarbij een ander element in het debat. Tot dusver was steeds gesproken over het elementaire karakter van de wet dat zij het belang van het kind dient. Bij freule Wttewaall kwam ook het be lang van de pleegouders naar voren. Erfrechtelijke gevolgen Met de heer Van Leeuwen (VVD) bracht baron Van der Feltz de kwestie van de grootouders ter sprake. Wan neer een kind wordt geadopteerd door pleegouders, moeten dan de ouders van die pleegouders ook de juridische con sequenties daarvan dragen? Plet zou zelfs kunnen gebeuren dat een geadop teerd kind, dat tevens enig kind is, terwijl het neven en nichten heeft uit grotere gezinnen, een legitieme portie uit de erfenis krijgt die vele malen gro ter is dan die van de natuurlijke klein kinderen. Er zal wel een amendement komen dat de erfrechtelijke zijde van het vraagstuk gaat regelen, zoals ook de vraag van de onherroepelijkheid reeds enige amendementen heeft doen ont staan. Alvorens daarover wordt beslist komt eerst minister Donker Dinsdag aan het woord. 10. De mist wordt nu zo dicht, dat de schepen elkaar telkens uit het oog verliezen, om dan even later weer onverwacht voor elkaar op te doemen. Eric heeft zich op de boeg opgesteld en luistert meer dan dat hij tuurt naar de meeligger. Slechts het klein geluid van roeiriemen en piepend houtwerk is hoorbaar. En verder heerst slechts stilte over het traag deinende water, onheilspellende, doodse stilte. En dan zijn ze de andere Drakar opeens kwijt geraakt'. Eric hoort hem zelfs niet meer. Een snelle blik over het water doet hem eensklaps zien, dat de zeestroming is veranderd. Of heeft de roerganger op eigen gezag de koers verlegd? „Leg het schip weer in zijn oude koers, man!" roept Eric de roerganger toe, maar deze maakt slechts een niet begrijpend gebaar. „Wat heeft dat te betekenen?" buldert de koning nu woedend. „Gooi dat roer om, zeg ik je!" Driftig beent hij naar de achter steven. De krijgers om hem heen werpen elkaar veelbetekenende blikken toe, maar Eric ziet dit niet. „Wat ben jij voor een roerganger, die niet eens kan koersen op de zeestroming?" schreeuwt hij. „Moeten we dan verdwalen in deze mist? Geef hier dat roer!" Als schaduwen glijden enige krijgers achter hem aan. Eensklaps weerklinkt een snerpende waarschuwingskreet, onmiddellijk overschreeuwd door een kort, gesnauwd bevel. Dan voelt de Norenkoning plotseling, hoe hij door sterke knuisten wordt opgetild en voor hij beseft, wat er eigenlijk aan de hand is, vliegt hij met een forse zwaai overboord. (Van onze Haagse redactie) Minister Mansholt heeft tijdens een vergadering van het Algemeen Orgaan Voedselvoorziening opgemerkt, dat de technische apparatuur, waarover de minister voor P. B. O. beschikt, niet zonder reden van kleine omvang is gebleven. De normale gang van za ken is, dat deze minister, indien no dig, terugvalt op de technische appara tuur van de overige departementen, zoals dat van Landbouw, Economische Zaken en Sociale Zaken. De minister maakte deze opmerking in verband met een vraag uit de ver gadering over een eventueel stimule rend optreden van het ministerie van Landbouw in verband met de trage ontwikkeling in de P. B. O. voor be paalde takken van handel in landbouw producten. Minister Mansholt merkte op, dat een dergelijke activiteit op de eerste plaats van het ministerie voor P. B. O. zou uitgaan en hij zei ver der nog, dat van enig verschil van op vatting tussen de ministeries in dit geval geen sprake is. 99 Als men deze foto ziet, zou men gaan geloven, dat het leven van een motor renner één lange aaneenschakeling van hachelijke momenten is, want, hache lijk was dit moment tijdens een motorcross in Helsinki inderdaad. Karl Nylund is de man, die men temidden van de stofwolk op de grond nog net ontwaart. Hij maakte een lelijke val, vlak voor de machine van Antti Tiitola, die, in volle vaart., niets anders meer kon doen dan een spectaculaire sprong over zijn gevallen collega maken. En het wonderlijke van dit „geval": enige tientallen seconden later joegen beide snelheidsduivels weer achter elkaar over het parcours. e Holland Festival-opvoeringen van Benjamin Brittens jongste opera „The Turn of the Screw" zijn gerede aanleiding weer eens aandacht te vragen voor de gelijknamige roman van Henry James, waarop het libretto van de opera is geïnspireerd. „The Turn of the Screw", door M. G. Binnendijk-Paauw in het Nederlands vertaald onder de titel „In de greep" en uitgegeven in de bekende Salamanderreeks heeft al heel wat critische pen nen in beweging gebracht. In eerste aanleg is het gewoon een spookverhaal, opgedist met alle geheimzinnigheid, die voor gezellig griezelen vereiste is. Volgens James zelf is „In de greep" een gewone spookgeschiedenis, maar dan voor een intelligenter publiek dan wat gewoonlijk dit soort verhalen leest. Een goed verstaander heeft maar een half woord nodig. Het beroep op de intelligentie van zijn lezers heeft James, die voordien tot de miskende genieën behoorde, vereerders en tekstuitleggers bij de vleet bezorgd, die ieder voor zich de diepzinnigste achtergronden in het werk meen den gewaar te worden. En zo is dan „In de greep" de parapsychologische roman aller tijden geworden. De ster van Henry James (geb. te New-York in 1843, overl. te Londen in 1916) steeg naarmate de zielkunde mededelingen deed over de invloed van het onbewuste op het bewuste leven. Het spookverhaal kwam in een nieuw licht te staan. De ervaringen der gou vernante uit „The Turn of the Screw" kregen steeds duidelijker een dubbele bodem. Bedoelde gouvernante was een een voudige domineesdochter uit Hampshire Dat zegt al iets op zichzelf. Immers, in het Victoriaanse Engeland waren eenvoudige domineesdogjaters bijzonder ontvankelijk voor de uitingen van het bovenzinnelijke, méér zelfs dan voor die van het zinnelijke. Denk aan de drie gezusters Bronte, dochters van een Borstbeeld van Henry James, Ierse geestelijke, die van 1820 tot 1861 schrijver van „In de greep" (The zijn standplaats had in Yorkshire. Denk turn of the screw"), dat vandaag in de Literaire Kroniek besproken wordt. Het bezoek van buitenlanders aan de Nederlandse hotels blijft zich nog steeds in stijgende lijn ontwikkelen. Blijkens gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek bedroeg in het le kwartaal van 1955 het aantal in hotels aangekomen gasten 106.000, met in totaal 268.400 overnachtingen. Het aantal overnachtingen was on geveer 21% hoger dan in het overeen komstige kwartaal van 1954. Hoewel Januari, Februari en Maart voor het vreemdelingenverkeer nog geen be langrijke maanden zijn, is toch reeds op grond van het vrij hoge stijgings percentage te verwachten, dat de gun stige ontwikkeling in de afgelopen ja ren t.a.v. het bezoek van buitenlan ders aan ons land zich ook in 1955 zal voortzetten. De stijging van het aantal overnach tingen deed zich bij vrijwel alle lan den van herkomst voor, doch wel het sterkst bij de geallieerde militairen uit Duitsland, voor wie bijna twee maal zoveel overnachtingen werden geno teerd als in het overeenkomstige kwar taal van 1954. In het totaal aantal overnachtingen nam Duitsland met 52.600 overnachtin gen de belangrijkste plaats in. Daar op volgden Engeland en Schotland met 30.800, de Verenigde Staten met 29.500, de geallieerde militairen uit Duitsland met 26.700 en België en Luxemburg met 22.600 overnachtingen. Amsterdam oefende op de buitenlandse gasten wederom een grote aantrekkings kracht uit. Van het totaal overnachtin gen nam deze stad 44% voor haar reke ning. Voor Rotterdam was het percen tage 17, voor 's-Gravenhage 14, voor Utrecht 2 en voor overig Nederland 23. De Amerikaanse onder-minister van defensie I^bert B Anderson zal „bin nen enkele maanden" aftreden, zo heeft de Amerikaanse minister van defensie Charles Wilson meegedeeld. Dit bericht komt kort na het aftreden van de mi nister van het leger Robert T. Stevens en bevestigt de berichten dat het bur gerlijke opperbevel van het Pentagon verder wordt gereorganiseerd. Twaalf jaar en een maand gevangenis straf heeft de rechtbank te Assen Vrij dag opgelegd aan de 47-jarige E.D., een koopman uit Nieuw-Weerdinge, die met telkens andere assistenten een hele serie inbraken in Zuid-Oost Dren te heeft gepleegd en voorts twee boe renleenbanken beroofde. Zjjn medewer ker H.D. uit Odoorn werd veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf en J-P. en H.H., beiden uit Emmen, tot resp 2'4 en 3 jaar. In Februari 1947 drongen E. D. en H.D. gemaskerd en bewapend met stenguns de boerenleenbank te Val- thermond binnen. De kassier werd ge dwongen de brandkast te openen en de rovers gingen met 35.000 gld. aan de haal. Een jaar later overviel men de kassier van de bank te Emrrei Com- pascuum in zijn woning. Onder bedrei ging van twee machinepistolen werd de man 34.000 gld. afhandig gemaakt. Een derde overval op de bank in Sleen mislukte omdat de kassier direct alarm sloeg. De inbraken met P. en H lever den bedragen van duizenden guldens op. Een inbraak in Juni 1954 werd de koopman noodlottig. Men vond zeer kleine afdrukken van zijn schoenen. La ter viel hjj door de mand en bekende tientallen tot dan toe onopgehelderde inbraken. Prof. H. A. Kaag heeft ontslag geno men als plaatsvervangend lid van de Sociaal Economische Raad. Ter vervul ling van de hierdoor ontstane vacature is benoemd tot plaatsvervangend lid van de Raad prof dr. J. J. J. Dalmulder. aan heur romans, aan „Wuthering Heights" (De Woeste Hoogten)) van Emily en aan „Gane Cyre" van Charlot te Bronté, alleibei uit 1847; precies de t(jd eii het klimaat, waarin het spook verhaal van James zich afspeelt. Ook Jane Eyre was gouvernante,- be wonderenswaardig vanwege de nauw gezetheid waarmee ze haar gevoelens onder ogen trachtte te zien. Precies zoals de juf van James, die ons ge wetensvol verslag uitbrengt van hetgeen zjj doormaakte in die wonderlijke zomer op het landgoed Bly, toen zij te velde trok tegen de boosaardige invloeden Advertentie Binnen enkele dagen verschijnt het nieuwe nummer van het Dit nummer, hetwelk tegen het feest van de H.H. Apostelen Petrus en Paulus verschijnt, wil een uitzicht bieden op de betekenis van het APOSTEL-ZIJN, een bezinning op wat het wezen, de ziel is van alle apostolaat. Deze dogmatische gedachten zullen door twee historische opstellen nader worden toegelicht. Het Benedictijns tijdschrift verschijnt 6 x per jaar. Abonnementsprijs 3.— per jaar. Wie zich thans abonneert voor de jaargang 1956 ont vangt de in 1955 nog te verschijnen nummers gratis. Voor abonnementen Regale Abdij van Egmond. Giro 275563. waaraan haar twee pupillen bloot stonden. De gouvernante was nog jong en onbedreven toen zij haar zware taak aanvaardde. Ze had van niemand steun te verwachten. Integendeel, haar „meester", die over de twee kinderen voogd was, wenste onder geen beding in de opvoedingsproblemen te worden gemengd. Hij eiste, dat zij de volle verantwoordelijkheid voor het wel en wee der kinderen op zich nam. Stille adoratie Zij deed het graag, uit liefde voor hem. Het wordt namelijk uit de inlei dende vertelling, van James (hij vatte traditiegetrouw de ghost story" in een extra-mystificerende kadervertelling) duidelijk, dat de gouvernante een ge heime adoratie had voor haar brood heer, die zij na de eerste kennismaking nooit meer mocht zien. Het feit, dat zij hem adoreerde bleef haar echter onbewust. Maar wat niet weet kan wel deren! Deerde het haar niet, dan deerde het in elk geval toch de kinderen. Do vrouw ging achter haar beide leerlingen werelden zien, die in werke lijkheid alleen in haar eigen binnenste rumoerden. Hetgeen haar in hart en geweten kwelde weerspiegelde zich in de „engelachtige" figuurtjes van het jongtjes Miles en het meisje Flora, en dat werden toen in haar ogen van de duivel bezeten zieltjes Aan de gouvernante verschenen de geesten van twee gestorvenen, die zo gezegd de kinderen in hun ban hadden. Eerst Peter Quint, de huisknecht van de „meester". Vervolgens juffrouw Jessel, de vorige gouvernante. Die twee zouden bij leven een ongeoorloogde ver houding hebben gehad en op een niet te beschrijven wijze aa nhun eind zijn gekomen. Nadere aanduidingen blijven in het verhaal nadrukkelijk achterwege. Maar duidelijk wordt wel, dat onze argeloze gouvernante in Peter Quint en juffrouw Jessel haar eigen verdron gen gevoelsverhouding tot de „mees ter" verkapt beleeft; niet als een idylle integendeel, het is een ware nacht merrie waarin zij opgaat. Raffinement Heel het verhaal maakt de indruk vanuit een droom te zijn geschreven; het spreidt een rijkdom aan misleiden de details ten toon, en bewaart op alle essentiële punten een veelzeggend zwij gen. Zodoende wordt de meegesleepte lezer in de verleiding gebracht te gaan „duiden". En dat is waarschijnlijk pre cies wat James wil. Aanvankelijk wordt men vooral ge troffen door de contrastwerking tussen de onschuld der kinderen en de ver dorvenheid van de geesten die hen chanteren. Men huivert mèt de gou vernante over de willigheid waarmee de kinderzieltjes voor de boosaardige in vloeden openstaan. Maar allengs gaat men zich afvragen, of dit contrast niet op gezichtsbedrog berust, en of het eigenlijke panorama niet geheel binnen de waarnemende gouvernante gelegen is. Wat haar „onverzegeld oog" ziet, laat zich niet rijmen met hetgeen een fatsoenlijke Victoriaanse jongedame zien mag. Daar ligt het contrast, de ware tweespalt, het geestesconflict dat in deze novelle aan de orde wordt ge steld. De heldin is „in de greep" van wat er woedt in haar eigen onbegre pen natuur. Henry James heeft de krachtwerkin gen van dit onbegrepene met uiterst raffinement in scène gezet. Zijn novelle is nog steeds kostje voor „intelligente" lez6rs NICO VERHOEVEN 1) In de Salamanderreeks verschenen gelijktijdig met „In de greep" de na volgende deeltjes: „Een hongerkunste naar en andere verhalen" var Franz Kafka, „Hart zonder land" van Albert Helman en „De heilige van St. Jean" van Josine Reuling. Uitg. Querido, Am sterdam 1955. VEEMARKT LEIDEN 24 Juni. Aange voerd 3669 stuks. Notering: stieren, slacht schoon f 235—270, melkkoeien f 7501080, vette koeien schoon f 225290, vare koeien f 540—780, vaarzen f 580—840. pinken f 375— 500, vette kalveren levend f 180225, nuch tere kalveren slacht f 4058. nuchtere kal veren levend f 110125, vette schapen f 80 —105, vette lammeren f 95120, zuiglam- meren f 80100, weidelammeren f 50—75, drachtige zeugen 225325, scliramen 155 —100, biggen 3045. geiten 15—35. KAASMARKT LEIDEN 24 Juni. - Aan- voerd: 62 partijen Goudse en 5 partijen Leid- se kaas. Notering: Goudse extra tot £2.47, Goudse le soort 2.27—2.32, Goudse 2e srt. f 2.00—2.26, Leidse le soort tot 2.37. KAASMARKT ALKMAAR 24 Juni. Aan voer 28.000 kg kaas, 2 stapels boerenkaas k t 2.per kg, 13 stapels fabriekskaas a f 1.90 per kg. (Van onze verslaggever) Zondag 3 Juli wordt in Heiloo het heuglijke feit herdacht, dat vijfti- jaar geleden de devotie tot O. L. Vrouw ter Nood in^ ere werd hersteld. Die dag wordt in de ipel een Pontificale H. Mis door Mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem, opgedragen, tijdens welke plechtigheid monseigneur ook een korte toespraak zal houden Des middags is er een'gebedsoefening, een Lof met pro cessie dan houdt Mgr. W. Nolet, voorzitter van het Stichtingsbestuur van O. L. Vrouw ter Nood, een predi- catie en Gabriël Smit zal een speci aal door hem voor deze gelegenheid geschreven gedicht voordragen. De verering van de H. Maagd als O. L Vrouw ter Nood lees: O. L. Vrouw, hulpe in de Nood is een zeer oude. Zij stamt uit de Middeleeuwen. Daar voor moet het genadeoord een oud heidens heiligdom zijn geweest. In 1573 werd de kapel van O. L. Vrouw ter Nood bij de belegering van Alkmaar verwoest. Er bleef slechts een brok muur overeind. Maar in 1637 werd ook dat fragment weggevaagd en et bleef slechts een, met bomen omkranst, grasveld over. De put, die vóór de ka pel had gelegen, was volgestort met puin. Maar nochtans bleef de publieke lijke Maria-verering duren, óók tijdens de Reformatie. Tot aan de Napoleon tische tijd, toen een verbod werd uit gevaardigd. Bij het doen herleven van de devotie in het begin van de twintigste eeuw hebben twee mensen een grote rol ge speeld: Kees Enke, die als oude Hel- loër nog herinneringen bewaarde aan de laatste bedevaarten, vóór het gebod werd uitgevaardigd, en Gerrit v. d. Bosch, een fabrikant uit Alkmaar, die geregeld met zijn rijtuig de plek be zocht, waar het heiligdom had gestaan. Eerstgenoemde bracht op eigen initia tief hier en daar kleine gedenktekens aan en laatstgenoemde trad in contact met Mgr. J. J. Graaf, destijds deken van Ouderkerk aan de Amstel. histori cus van betekenis en stichter van het Bisschoppelijk Museum in Haarlem: Hun gemeenschappelijke activiteit leid de tot een begin van herstel van de devotie. De authenticiteit van de (ge dempte) put werd vastgesteld en zty werd daarna, zoveel mogelijk in haar oorspronkelijke staat hersteld. Ook werd er, op de juiste plaats, een Nood kapel gebouwd. Mgr. A J. Callier, destijds bisschop van Haarlem, hield zich aanvankelijk afzijdig, maar op 28 December 1905 stel de hij een Commissie van Toezicht in waarvan deel uitmaakten Mgr. J. J. Graaf, pater J. A. F. Kronenburg C.ss.R., de heer C. J. Connet. archivaris in Haar lem, de heer G. Th. M. v. d. Bosch en de heer Jan Stuyt, architect. Inmid dels trokken weer vele bedevaarten uit heel het diocees naar Heiloo. Op 27 Maart 1930 werd de O. L. Vrouw Ter Nood-Stichting in het leven geroepen Als voorzitter daarvan werd benoemd Mgr. W. Nolet. In datzelfde jaar ook werd de definitieve door ar chitect Stuyt ontworpen kapel plechtig door Z. H. Exc Mgr. J. D. J. Aenge- nent geconsacreerd. Het bouwwerk werd in de loop der jaren gedecoreerd door kunstenaars als Han Bijvoet, Nico Witteman en Theo Molkenboer. Nu is O. L. Vrouw ter Nood een rectoraat met een vaste priester dan weer het bloeiende genade-oord, dat telkenjare duizenden pelgrims uit gans het land, en zelfs van buiten de gren zen, trekt Reden te over dus om het gouden feest op 3 Juli met luister en krachtige overtuiging te vieren. (Van onze Haagse redacteur) België beperkt zich bij het schaden van onze exportbelangen niet langer tot het op een onjuiste wijze toepassen van het Landbouwprotocol, de Belgische autoriteiten hebben in de afgelopen dagen zelfs niet geschroomd contract breuk te plegen. Ondanks het feit, dat er op grond van de bepalingen van het Landbouwprotocol hoe men die ook wenst uit te leggen daarvoor geen enkele reden kon worden aangevoerd, heeft België geweigerd de grens voor de invoer van Nederlandse tomaten weer open te stellen. Deze felle uitspraak is afkomstig van het Centraal Bureau van de Tuinbouw veilingen in Nederland, dat de mening is toegedaan, dat de Belgische autoritei ten onder druk staan van de Belgische telers. Zoals bekend verbood België kortge leden de invoer van onze tomaten, niet omdat er Nederlandse tomaten beneden de vastgestelde minimumprijs zouden zijn ingevoerd, maar omdat de prijzen voor de Belgische tomaten beneden dit peil zouden zijn gedaald. 16 Juni trad echter een verlaagde minimumprijs in werking. De minimumprijs is na veel moeizame onderhandelingen in geza menlijk overleg vastgesteld, nadat de Belgische autoriteiten tenslotte hadden moeten toegeven dat de minimumprijzen voor tomaten zoals die in de afgelopen jaren golden, niet te verantwoorden waren. Dat België de grens voor onze to maten sluit wanneer de prijzen voor Belgische tomaten beneden het mini mum dalen acht men van Nederland se kant onjuist. Er is blijkens de marktberichten momenteel echter in het gheeel geen sprake van dat de Bel gische tomaten beneden de overeen gekomen minimumprijs zouden liggen. De voortzetting van het Belgisch in voerverbod wordt daarom lijnrecht in strijd geacht met de bepalingen van het Landbouwprotocol en met eerder gemaakte afspraken. Het blad „Groenten en Fruit", orgaan van het Centraal Bureau, schrijft naar aanleiding hiervan dat de ontwikkeling wel bewezen heeft dat België niet van plan is binnenkort de grens voor het Nederlandse product weer open te stel len. België heeft eenzijdig besloten dat er tot en met 30 Juni een minimum- importprijs voor tomaten zal gelden van f 1.90 per kilogram, ondanks het feit dat in gezamenlijk overleg was overeenge komen, dat tot die datum een minimum prijs van f 1.37 per kilogram zou gelden. Niet alleen schendt België hiermee de bepaling uit het Landbouwprotocol, dat de minimum-importprijs in geza menlijk overleg moet worden vastge steld, maar de Belgische autoriteiten verbreken daardoor tevens eenzijdig een eerder gemaakte afspraak.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 9