14 doden bij mijnramp te Gelsenkirchen Weekend-verkeer eist tien doden en zeven gewonden Auto na een vreemde botsing bij Diemen te water geraakt Drie personen verdronken MOLOTOV komt terug op accoord over Genève Hernieuwde zinspeling op een neutraal Duitsland Enorme vuurzee in cacaofabriek te Zaandam 17-jarige leider van moord-organisatie gearresteerd De schade wordt geschat op 1,5 millioen gulden Indonesisch leger contra nieuwbenoemde staf-chef Regelrechte uitdaging aan president Sukarno's gezag 'MmmïbefwwWj! Het weer- Motorongelukken Twee kinderen en man verdronken Brandende boter over straat Brandende fakkels Zonnig en droog BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 Ribfluwelen Regenmantels MAANDAG 27 JUNI 1955 79ste JAARGANG No. 26330 Rusland betreurt luchtincident Tegenligger Bij het oversteken ^Aanzeey ONBEPERKTE GARANTIE OP DE VERING H4£Et. BEDDEN EN 5TAAEWABENF ABR1EK4N IC 2CVCNBEBGEN (tot Dinsdagmiddag:) Droog weer en tijdelijk wat bewol king. Morgen later op de dag zon nig. Zwakke, tijdelijk matige wind, in hoofdzaak uit Westelijke richtin gen en ongeveer dezelfde tempera turen als vandaag. Zon: 4.24-21.6. Maan: 14.50-0.14. BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. Ilmuiden: Leeuweriklaan 50 Telefoon 5790 Directie: 7. 7. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. ven der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severln. NIEUWE HAARIEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor «dvertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI7S 50 cents per week, f2.17 per maand, f6.50 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. In de mijl. ,,Nordstern" te Gelsen kirchen heeft zich gisteren op 870 meter diepte een ontploffing voorge daan, als gevolg waarvan 14 mijnwer kers om het leven zijn gekomen. Tijdens werkzaamheden met dynamiet was een lading voortijdig tot explosie gekomen. Naar de oorzaak zal een officieel onder zoek worden ingesteld. (AFP-UP) De Russische minister van Buiten landse Zaken, Molotov, heeft zijn Ame rikaanse collega, Dulles, Zaterdag avond in San Francisco een nota overhandigd, waarin de Sovjet-Unie haar spijt betuigt over het incident, waarbij op 22 Juni boven de Bering- straat ,en Amerikaans vliegtuig van het type Neptune werd beschoten. Rus land biedt aan de helft van de schade te vergoeden, aangezien het ,,door at mosferische omstandigheden niet viel uit te maken, of het Amerikaanse vliegtuig zich boven internationale wa teren bevond". Het intensieve verkeer van het week einde heeft aan tien mensen het leven gekost, terwijl daarbij zeven per- tonen ernstig gewond werden, waarvan enkelen levensgevaarlijk. Het meest tragische ongeval heeft zich Zaterdag bij een auto vermoedelijk kort na een aanrijding in de Muider Trekvaart te recht kwam, en de drie inzittenden verdronken. De andere ongevallen speelden zich af te Haren (Gr.), En- schot, Weesperkarspel, Laren, Gulpen, nacht nabij Diemen voorgedaan, waar- Amsterdam en Milheeze Zondagochtend om half zeven werd bij de Rijkspolitie te Diemen aangifte gedaan dat in de Muider Trekvaart een auto onder water lag, geheel on dersteboven, slechts een wiel stak boven het wate. uit. Bij het ophalen van de auto kwam men tot de ont dekking dat drie mensen een jammer lijke verdrinkingsdood hadden gevon den. De bestuurder, de 43-jarige W. J. F. B., een automonteur te Amsterdam, heeft vermoedelijk nog tevergeefs ge tracht door het intrappen van de voor ruit uit de auto te kruipen. De andere inzittenden waren de 19-jarige onge huwde Amsterdammer J. H. S. en zekere J. B. De toedracht van het ongeluk is ver moedelijk als volgt. Zaterdagnacht om streeks kwart over twaalf deed de Amsterdammer E. J. K. aangifte bij de Rijkspolitie te Diemen dat hij met zijn auto een aanrijding had gehad op de Muiderstraatweg, maar toen hij achterom keek verdween de door hem aangereden auto in de richting Muiden. Terstond werd een onderzoek ingesteld, terwijl de dichtstbijzijnde politieposten werden gewaarschuwd, daar de heer K. vertelde dat de door hem aangere den auto zonder achterverlichting langs de weg had gestaan. Door de duisternis heeft men de wagen, die zoals geble ken is geheel onder water lag, niet opgemerkt. Beide auto's zijn in beslag genomen. Tevens kwam aan het licht dat de in het water gereden auto ge leend was van kennissen om een mili tair, die in Weesp gelegerd was, naar z(jn bestemming te brengen. Het onge luk is op de terugweg gebeurd. Te Haren (Gr.) wilde Zondagavond een voetganger de Rijksweg overste ken, doch vermoedelijk merkte hij een uit de richting Assen komende motor rijder met duo-passagier niet op. De voetganger werd door de motor gegre pen en op slag gedood. De motorrij der kwam te vallen en liep een sche delbasis-fractuur op. Zijn echtgenote Zondagavond is in het Maas en Waal kanaal bij Nijmegen de 10-jarige A. V. die met enige vriendjes was gaan zwemmen, terwijl hij de zwemkunst niet machtig was, verdronken. Te Kortgene is Zaterdagmiddag een vierjarig kind bij het spelen in de spuikom gevallen en verdronken. Be halve een speelkameraadje heeft nie mand het ongeluk zien gebeuren. Om dat dit ventje pas na enige tijd tegen een ouder broertje over het gebeurde sprak, was men pas na een uur ter plaatse. Zondagmiddag is de 31-jarige Eind- hovenaar M. Jansen, die in het Phi- lips-kampeercentrum te Someren het weekeinde had doorgebracht, bij het «wemmen in het Starven onder Lierop verdronken. kreeg behalve een shock lichte verwon dingen. Onder de gemeente Enschot op de Rijksweg Tilburg - Der. Bosch wilde Zondagmiddag de 40-jarige W. v. H. uit Tilburg met haar motorfiets links afslaan. Omdat haar uit de richting Den Bosch een motorrijder tegemoet kwam, bleef ze midden op de rijweg wachten tot deze voorbij was. Daarna sloeg ze links af en werd gegrepen door een achter haar naderende motor. Op deze moto,, zaten de heer P. P. uit Etten, zijn nichtje mej. A. P. en haar vriendin mej. M. T. uit Schie dam. Mej. v. H. werd bij de botsing vrijwel op slag gedood. De drie be rijders van het andere motorrijwiel werden ernstig gewond naar het St. Elisabethziekenhuis te Tilburg overge bracht. Op de Abcouder Straatweg onder de gemeente Weesperkarspel wilde Zon dagmiddag de 19-jarige melkbezorger J. M. uit Amsterdam met zijn motor een voor hem rijdende auto passeren, gaf daartoe gas en reed pardoes tegen een uit tegenovergestelde richting ko mende personenauto aan. De melkbe zorger en zijn duo-passagiere, de 18- jarige H. O. uit Haarlem werden van de motor geslingerd en bleven met ern stige verwondingen op straat liggen. Beiden werden naar het O.L. V-gast huis in Amsterdam overgebracht, waar de melkbezorger in de loop van Zon dagavond is overleden. De toestand van zijn verloofde is zeer ernstig. Te Laren stak de 74-jarige heer S. D, die op de fiets reed, hij de St. Jansstraat plotseling de Hilversumse weg over en werd gegrepen door een naderende auto. De heer B. werd over de auto geslingerd en moest met ern stige verwondingen naar het St. Jans ziekenhuis te Laren worden overge bracht, waar hij kort na aankomst is overleden. De 45-jarige motorrijder J. S. uit Margraten werd Zaterdagmiddag op de Rijksweg te Gulpen door een vracht auto aangereden en gedood. S. wilde de drukke Rijksweg oversteken op een moment, dat een vrachtauto aankwam. Doordat zijn manoeuvre iets te laat kwam, was een aanrijding onvermijde lijk. S. liep hierbij zo erntige verwon dingen op, dat hij ter plaatse overleed. Te Amsterdam is Zaterdagmiddag een twee-jarig meisje in de Vincent van Goghstraat door een electrische lorrie overreden. Het meisje is naar het Wilhelmina-gasthuis overgebracht, waar zij aan haar verwondingen is overleden. Te Milheeze gem. Bakel vloog Za terdagavond het motorrijwiel bestuurd door de 55-jarige v.d. Meulengraaf uit Helmond uit een bocht van de weg. Zijn duopassagier, die 35-jarige veehan delaar P. Fransen, kwam met zijn hoofd tegen een boom terecht en was op slag dood. Van de Meulengraaf zelf moest met zware verwondingen in het ziekenhuis te Helmond worden op genomen. Gilden uit Limburg, Brabant, België en Duitsland hebben Zondag in Eindho ven een groot landjuweel gehouden. Hier ziet men een prachtig overzicht van het vendelzwaaien. De Russische minister van buiten landse zaken, Molotov, heeft Zaterdag avond in een inderhaast bijeengeroepen persconferentie in San Francisco het een en ander gezegd over de aanstaan de conferentie van Genève, dat sterk afwijkt van wat eerder uit „gezagheb bende bron" was vernomen. Molotov verklaarde, dat de regeringsleiders in Genève zelf moeten uitmaken, hoe lang zij bijeen willen blijven, dat zjj zelf een agenda moeten opstellen en dat zjj ook zelf moeten beslissen, of zij zullen trachten over de oplossing van bepaal de problemen reeds tot overeenstem ming te komen, dan wel of zij zich zul len beperken tot het vaststellen van de procedure voor latere onderhandelin gen. Eerder was vernomen, dat de A- merikanen van mening waren, dat men het tevoren eens moest zijn over de duur van de conferentie, dat er geen agenda moest zijn en dat geen pogingen gedaan moesten worden om overeen stemming te bereiken over belangrijke conferenties. Hieraan werd toegevoegd, dat men aan Westelijke zijde de indruk had, dat Molotov met deze denkbeelden accoord ging. Deze indruk is dus blijk baar niet juist geweest. ln.de nacht van Zaterdag op Zondag is bij Diemen een auto op de een of andere manier aangereden door een andere wagen, tengevolge waarvan de eerste in de Muidertrekvaart reed. De drie inzittenden, allen afkomstig uit Amsterdam, vonden hierbij de dood. Foto boven: De Ford Prefect, waarin de slachtoffers verdronken; en onder de nieuwe Vauxhall, die tegen de onge lukswagen opbotste. Advertentie De politie heeft j.I. Zaterdag in New York de 17-jarige leider gearresteerd van een nieuwe „moord-bende" (welks leden allen onder de 20 jaar zijn) wegens het feit, dat hij opdracht had gegeven om een lid van een rivaleren- de bende om het leven te brengen. De gearresteerde jongen, die onder zijn makkers bekend stond als „Caesar" en wiens eigenlijke naam Victor Louis Diaz is, wordt ervan beschuldigd de leden van zijn bende loten te hebben laten trekken om uit te maken, wie Carlos Luis Feliciano zou doden. Feliciano, die lid was van een andere jeugdige bende, had in een messengevecht met een van de leden van „Caesars" bende zijn tegenstan der verwond. „Daarvoor moet hij sterven", werd het parool van de Caesars. Enige dagen geleden werd het von nis voltrokken, terwijl Feliciano kruide nierswaren op een plank aan het plaat sen was in een winkel, waar hij werkte. Hij werd gedood door een enkel schot uit een 22 kaliber geweer, waarvan de loop was afgezaagd. Tezamen met Diaz werden nog drie andere jeugdige misdadigers en een 14-jarig meisje gearresteerd. De poli tie tracht nu te weten te komen, wie het fatale schot heeft afgevuurd. Intussen heeft de jeugdraad van New York plannen gemaakt voor een groots opgezette nieuwe campagne tegen de jeugdcriminaliteit, waarvoor haar een recordbedrag van niet minder dan 3.033.000 dollar is toegewezen. Men heeft dit reusachtige bedrag aan de jeugdraad toegewezen in verband met de sterk toegenomen activiteit van jongensbenden in de stad New York. Kortgeleden nog verklaarde een le raar lichamelijke opvoeding in New York, dat onderrricht geven in deze stad geljjk stond met de kans om vermoord te worden. Deze leraar ligt nog zwaar gewond in een ziekenhuis, nadat een 17-jarige jongen hem neergestoken had omdat de leraar hem de toegang tot een avondklas voor lichamelijke opvoe ding had geweigerd. De leraar deelde verder nog mee, dat hij met vrouw en kind naar elders ging, daar de politie hem gewaar schuwd had, dat zijn leven niet veilig zou zijn, wanneer hij zich weer naar de avondschool begaf. De Verenigde Staten importeren in het jaar 1953 56.000.000 pounds kaas. Hiervan leverde Italië 38.8 procent, Zwitserland 25.2 procent, Denemarken 7.3 procent en Nederland 6.1 procent, een zelfde percentage als Argentinië. Honderden Zaankanters waren Zondagmiddag ooggetuigen van een buiten gewoon schouwspel. Een hevig sissende en kokende lavastroom van fel- brandende cacaoboter, stroomde over de straat; fabrieksgevels stortten in een, terwijl de loeiende vlammen zo'n intense hitte verspreidden, dat de zuur stofmaskers van de brandweerlieden het begaven en de plaatijzeren daken geluidloos ineensmolten. De schade beloopt anderhalf millioen gulden, welke door de verzekering wordt gedekt. Om ongeveer kwart over twaalf Zondagochtend zag de heer Lan- genberg die aan de Zaankant zat te vissen, plotseling kleine rookkringe tjes uit het dak van de cacaofabriek .Accra" opstijgen, welke fabriek eigen dom is van de N.V. Stuurman. Ter stond werd de brandweer gewaar schuwd en na het eerste alarm rukten de kringen 3, 4, 7 en 8 uit, terwijl later kring 10 assisteerde en ook de drijvende brandspuit uit Zaandijk ar riveerde. Men bestreedt het vuur met zestien straalpijpen en tal van mist- blussers. Maar weldra werd het dui delijk, dat deze brand niet te blussen zou zijn. In het binnenste van de lood sen en op de verdiepingen ziedde en woedde het vuur met ongekende kracht. Allerwege kwam assistentie opdagen, terwijl de officier van Justitie te Haar- Het Indonesische leger heeft vandaag zowel president Sukarno als het kabi net getrotseerd en geweigerd de on langs benoemde stafchef van de Indo nesische landstrijdkrachten, generaal- majoor Bambang Utoyo, te aanvaarden. In een spectaculaire protest-demonstra tie hebben alle hooggeplaatste officieren de installatie-plechtigheid van gene- raal-majoor Bambang Utoyo tot de hoogste legerpost in den lande geboy- cott. Een paar uur later liet kolonel Zulkifli Lubis, de plaatsvervangende chef-staf, die de boycott bevolen had, weten, dat hjj zou weigeren de func ties van de stafchef aan Bambang Utoyo over te dragen. Kolonel Zulkifli heeft een persconfe rentie gehouden, waarop hij onthulde dat hij alle legerofficieren order had gege ven van de plechtigheid, waarop Utoyo van kolonel tot generaal-majoor bevor derd werd en tevens de eed als staf chef aflegde, weg te blijven. Zulkifli Lubis zei, dat de commandanten van alle zeven legerdivisies achter hem stonden. Hij riep c'? regering op de be noeming van Utoyo op te schorten. Te vens kondigde hij aan, dat wanneer de regering volhardde in haar steun aan Utoyo het leger „geconsolideerd" zou worden. Hij weigerde een nadere uit leg van het woord „consolideren" te geven. Hij zei echter, dat zijn optre den niet inhield, dat er nu een funda menteel conflict tussen het leger en de regering gerezen was. De boycott van Utoyo door alle hoge re officieren en de bekendmaking van kolonel Lubis komen neer op een re gelrechte uitdaging aan president Soe- karno's gezag als titulair opperbevel hebber van alle strijdkrachten. Sukarno heeft Utoyo benoemd en het kabinet heeft deze benoeming goedgekeurd. (U.P.) lom mr. dr. Pitlo, met vrijwel het ge hele politiecorps van Zaandam ter plaatse was. Boven Zaandam hing een vette, dikke rookwolk, maar ruim twee uur moesten de toeschouwers wachten voor ze de ongekende pracht van een enorme vlammenzee te zien zouden krijgen. De rookontwikkeling werkte verstik kend en de oververmoeide blussers poogden toen van de Zaanzijde op twee dekschuiten nog bij de vuurhaard te komen, hetgeen echter niet gelukte. Omstreeks 2 uur zagen deskun digen aan de trillingen van de ijzeren platen, dat die het weldra zouden begeven en dat dan de gevels zouden volgen. Voor zover de rookwolken de toeschouwers niet hadden verdreven, deden de agen ten dit nu. De omliggende huizen werden ontruimd. Eerst stortte de voor- en toen de achtergevel in met donderend geraas. Wolken stof pakten zich in compacte massa samen en daarboven uit loeiden de vlammen. Het was een fascinerend gezicht. Ruiten in de omgeving knap ten van de hitte en geen spuitgast kon meer op zijn post blijven. Duizenden liters waters verdampten voor zij het vuur bereikten. Toen werd alle aan dacht gericht op de belendende perce len, die door de enorme hitte groot gevaar liepen, eveneens een prooi der vlammen te worden. Na vier uur olussen konden de com mandanten nog steeds niet zeggen, dat zij de brand bedwongen hadden. Op de straat lagen torenhoog de zakken met cacaodoppen. -pitten en poeder; iedere baal zou later een brandende fakkel worden. Er kwam steeds meer assi stentie. want het was duidelijk, dat ook van de vooorraad niets meer te red den viel. Pas tegen zes uur in de mid dag kon commandant Kakes verkla ren, dat gevaar voor uitbreiding niet meer aanwezig was. Het hoofdgebouw „Aurora" kon worden behouden. Een merkwaardige omstandigheid is wel het feit, dat één van de directeuren nog om 12 uur aan de fabriek was geweest om zijn boot, die aan de Zaan gemeerd lag, te halen voor een tochtje. Tegen die tijd sprak hij met de bewa ker, die er over klaagde, dat hij niet in het ketelhuis kon komen, omdat hij het slot niet open kon krijgen. Het bedrijf is reeds viermaal ern stig door brand getroffen. Men neemt als oorzaak van de brand aan: broei. Het fabriekspand was juist enige weken geleden tot de nok volgestouwd met nieuwe voorraden. (Van onze weerkundige medewerker) Het hogedrukgebied dat ons Zondag en in het grootste deel van Nederland ook vanmiddag fraai zonnig weer bracht, zal ook morgen het weer in gunstige zin bepalen. Tijdelijk kan er als gevolg van een zwak storingsfront iets meer be wolking overdrijven, maar later zal het morgen opnieuw zonnig zijn. Er blijft overdag een matige wind van zee waaien, waardoor het aan het strand nog koel blijft. Het is mogelijk dat na Dins dag iets warmere lucht van het Zuide lijk deel van de oceaan ons land be reikt. Voor de vacantie blijft het weer gunstig met in het binnenland vrij warm weer. Vrij zonnig en droog. Voornamelijk in de middaguren invallende koele zee wind, temperatuur 1820 gr. C. Verde re vooruitzichten: zomers. Men wijst er te Washington op, dat minister Dulles zijn Sovjet-collega in ieder geval heeft laten weten, dat pre sident Eisenhower de conferentie van Genève niet langer dan een week kan bijwonen. Van Amerikaanse zijde zou men in Genève het liefst geen tijd wil len verdoen aan een discussie over pro- cedure-regels. President Eisenhower zal in ieder geval de hereniging van Duitsland, de positie van de Oost-Euro- pese staten en de activiteit van het in ternationale communisme aan de orde stellen. De Sovjet-Unie, aldus Molotov, is niet van mening, dat hereniging van Duits land een uitbreiding moet betekenen van het régime, dat thans in Oost- Duitsland heerst, evenmin trouwens als een uitbreiding van het West-Duitse ré gime. Daarover moeten de Duitsers in vrije democratische verkiezingen zelf heslissen, aldus Molotov. De „New York Times" meent te we ten, dat de Westelijke Drie in Genève aan Rusland willen voorsteilen te ko men tot een Europees veiligheidssys teem door het uitwisselen van garan ties tussen de NATO en het Oostelijk blok en door wederzijdse beperking van de bewapening. De Duitse veldmaarschalk Von Pau- lus, die bij de communistische autori teiten in hoge ere staat, heeft op een bijeenkomst in Oost-Berlijn voor een ge hoor van 500 vroegere Duitse officieren, van wie er 350 uit West-Duitsland kwa men, het denkbeeld geopperd van een herenigd Duitsland met een nationaal leger doch zonder militaire bondgenoot schappen. Op zijn persconferentie zei Molotov o.a. nog, dat het voorstel van Tsjoe En Lai om directe onderhandelingen te openen tussen communistisch China en de Verenigde Staten over de kwestie Formosa van groot belang is. Hij beves tigde, dat premier Boelganin de Sovjet- Unie in Genève zal vertegenwoordigen. Over de kwestie Duitsland zei Mo lotov, dat zowel Oost- als West-Duits land een plaats zouden kunnen krij gen in een veiligheidssysteem voor geheel Europa, zoals de Sovjet-Unie dat begin vorig jaar in Berlijn heeft voorgesteld. Na een eventuele hereni ging zou geheel Duitsland tot dat vei ligheidssysteem kunnen toetreden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 1