De "Prooi van d "Rode. Potó Ballet in Prov. Ziekenhuis te Santpoort Wales Anthraciet „DE SPAARNEST AD Visserijgolf trie <fe Hooi-matt wijst op Belgisch episcopaat noodzaak van kath scholen Nieuwe betoging in Brussel aangekondigd Pindakaas Koopgolf onder radiopersoneel door N.R.U.-leiding ingedamd ARABESKE- IN PURPER Socialisten in Luik dreigen opnieuw met geweld Verwachtingen over salariscorrectie waren al te hoog gespannen WRIGLEY MAANDAG 27 JUNI 1955 PAGINA j. Tot 30 Juni Voorjaarsprijsen Waterstanden. EERSTE PRIJS VOOR „DA-PACEM" Vredesduiven boven Haarlems Dreef Z wemkampioenschappen R.K.G.V. „VIRTUS" JUBILEERT P a r am e n ten te n too n s te l ling in Haarlem D.W.T. en H.P.G. kringkampioen Uitslagen H.C.B. Straaljager stort bij Eindhoven neer Piloot gewond Gewichtsgrens bacon- varkens verhoogd KAuW heerlijk verfrissend zuivert mond en keel verhoogt uw werklust door W.H. VANEEMLANDT Heeft K.N.I.L.-majoor f20.000 verduisterd? Artsen thans geheel accoord met f 6000.- grens Tandartsen en fondsen Nog geen definitieve regeling PRIJSVRAAG VOOR EEN BRABANTS LIED Paus maant arbeiders tot voorzichtigheid Sukarno: „Irian kan nog_ dit jaar van ons zijn" In elk mens schuilt een gevoel voor subtiele schoonheid. Het is veelal een kwestie van omstandigheden, die het mogelijk of onmogelijk maken om dit gevoel naar de oppervlakte te laten komen, los te slaan uit de kluisters, die het jachtige leven om de mens geslagen heeft. In een rustige om geving, waar de pure schoonheid van de natuur zwijgend spreekt uit hoog en rank opgaand geboomte, waar een als met chocoladevlokken bebladerd duin de blik opwaarts dwingt naar de ijl-blauwe avondlucht, van een teer goud doorzinderd, is de rust te vinden die de moderne mens, ook de geestelijk gestoorde, zozeer be hoeft. Zo'n plekje vonden wij Zater dagavond in het uitgestrekte gebied van het Prov. Ziekenhuis te Sant poort, op goed een steenworp af- stands van het natuurbad Velserend, maar juist ver genoeg weg om er niet afgeleid te worden door het rumoer van uitgelatenheid, waartoe een zwembad blijkt te noden. En het was hier, dat in een serene sfeer het Ballet der Lage Landen zijn hoog staande kunst bracht. Waren het er duizend, die dit amphitheater bevolkten? Vijftienhon derd misschien? Het waren in elk geval mensen, die er rust zochten en vonden, genodigden van buiten, be woners van het huis. Hier kon de kunst natuurlijk opbloeien, zoals een wel in een duinpan zich spontaan een uitweg zoekt voor het frisse water. Hier werd het hart geraakt door de onzichtbare bliksemschicht van con tact met een van de zuiverste vor men van cultuur, de dans, zich uitend frank en vrij. Mascha ter Weeme zocht het met haar gezelschap deze keer niet in diepzinnige bespiegelingen. Le foyer de la danse en impromptu for twelve waren plastische uitbeeldingen van wat er in de wereld van de dans leeft, het eerste de strijd tussen twee danseressen om de eerste plaats het tweede een spel van louter plagerij, Advertentie „VICTORIOUS" Wales (Super kwal.) afm. 20/30 (III) 11.15 „SEVEN SISTERS" Wales (le soort) afm. 20 30 (III) 10.65 Ook alle andere soorten en afm. Op aanvraag zenden wij gaarne onze volledige prijscourant. Alleen-verkoop: Brandstoffenhandel Fr. Varkenmarkt 6—10 (Spaarne bij Viaduct) Telefoon: 14164 en 13904 Twee loggers en 24 kotters zorgden Zaterdag voor een aanvoer in IJmuiden van 1.350 kisten vis, waarvan 290 kis ten makreel, 80 kisten schelvis, 40 kis ten gul, en kabeljauw, 30 kisten wijting, 500 kisten schol. Er was ongeveer 20.000 kilo tong aan de markt. Voor de grote schol werd ƒ40.tot 47.per kist betaald, gr. middel 40.— tot 46.—, kl. middel 42.— tot ƒ52.—, schol I ƒ35.— tot ƒ47.—, schol IX 30.tot 8.per kist. De aanvoer van schelvis was geringer dan de vraag, zodat de prijs iets opliep. Kl. middel schelvis deed 22.per kist, schelvis I 29.tot 21.schelvis II 23.tot 21.Schar noteerde 20.— tot 8.—, bot 9.— tot. 8.—, wijting 19.tot 10.per kist. En kele kisten poon vonden voor ƒ8. kopers. Regels grote kabeljauw waren duur met 168.tot 112.de 10 stuks. Makreel werd iets goedkoper en noteerde 17.tot 14.per kist. De tongen-aanvoer blijft beneden de ver wachting. Hierdoor noteerde grote tong 2.542.40 per kilo, gr. middel 2.22 —ƒ2,14, kl. middel ƒ2,14 tot ƒ2,06, tong I 2.22 tot 2.06 en tong II 1.78 1.50 per kilo. Voor de Maandagmarkt kwamen in IJmuiden binnen de trawlers Allan Wa ter IJM 34 met 130 kisten schelvis, 80 kisten kabeljauw en gul, 850 kisten ma kreel, Medan IJM 57 met 100 kisten schelvis, 180 kisten kabeljauw en gul, 120 kisten koolvis, 10 kisten makreel, 5 kisten wijting, 5 kisten diversen, Tho- rina IJM 33 met 400 kisten haring, 170 kisten wijting, 80 kisten kabeljauw, 200 kleine kistjes haring, 145 stuks stijve kabeljauwen, en Bloemendaal IJM 71 met 550 kisten verse vis, hoofdzakelijk makreel. Verder waren er 10 loggers en 32 kotters met een totaal van 3.750 kisten verse vis. De kustvisserij geeft nog steeds geen reden tot juichen. De loggers komen niet verder dan gemiddelde vangsten van 6 tot 10 manden schol. Ook de tongvangsten zijn beneden de maat. Enkele trekken van 15 kilo werden ge meld. Op Het Zand is de visserij wissel vallig. Er zijn loggers, die goede trek ken van 120 manden makreel kunnen melden, maar anderen komen niet ver der dan trekken van 20 manden. De makreelvisserij is er over het geheel ge nomen royaal. Er worden dagvangsten van 250 tot 300 manden gemeld. Op de Fladengronden vangen de trawlers wat haring. De Dirkje RO 53 meldde een serie trekken van 80 manden hoops, 20 manden makreel, 40 manden makreel, 25 manden makreel. En de Bloemendaal IJM 71, die voor de Maandagmarkt kwam, deed achter elkaar twee trekken van 60 en een van 40 manden makreel. IJMUIDEN. Maandag 27 Juni. Hoog water: 9.07 u. en 21.34 u. Laag water: 4.34 u. en 16.59 u. Maanstand: eerste kwartier 2.44 u. Dinsdag 28 Juni. Hoog water: 10.06 u. en 22,36 u. Laag water: 5.23 u. en 17.56 u. rivaliteit en vrolijkheid, zoals het toe gaat tijdens een repetitie van het bal let, beide op muziek van Rossini, gevoelvol vertolkt door Wim Fran ken. Er tussendoor 't Mislukte aen- soeck, een uitermate komisch geval letje, door Greetje Donker en Marten Molema met veel verve gebracht. Na de paüze groot ballet: de tweede acte uit Het Zwanenmeer op muziek var: Tschaikowsky. Hierin liet Ma scha ter Weeme haar troep gloriëren, werden alle registers bespeeld met teergevoelige vingers. Hierin ook kon de prima ballerina Angela Bayley nogmaals excelleren, terwijl ook alle andere medewerkenden om beurten op de. voorgrond traden. Twee volle uren hebben die dui zend of vijftienhonderd geboeid de vloeiende bewegingen op het plan kier gevolgd. Met een zekere wee moed moest om kwart over tien de geneesheer-directeur, dr. W. Ploeg- sma, de betovering verbreken met bloemen voor Mascha ter Weeme, Angela Bayley en Norman Mc Dowell. Toen wij terugliepen door het bos hebben wij ons verheugd over de lange weg naar de uitgang, die het ons mogelijk maakte nog even na te mijmeren over de schoonheid van deze avond. v. K. Het R.K. Gemengd Koor „Da Pa- cem" uit Santpoort heeft Zondag deel genomen aan een concours in Utrecht. „Da Pacem" kwam nu uit in de af deling uitmuntendheid en zong als verplicht werk „Descende in lertum meum" van Anton Févin en „Marcia Funèbre" van O. Koop. Met 304 pun ten wisten dirigent Lou Tervoort en zijn mensen beslag te leggen op een eerste prijs. In het kader van de herdenkingen van de Wereld veteranen dag heeft Zaterdag middag 3 uur een korte maar treffende plechtigheid plaats gehad bij het monu ment op de Dreef. Een select gezelschap, leden van de Bond van NederlandseMilitaire Oorlogs slachtoffers, afdeling Noord-Holland, met zijn drievoudig streven: behoud van de vrede, verzachten van de gevolgen van de laatste oorlogen en daadwerke lijk steun te verlenen bij rampen, heeft hier de gevallenen uit alle oorlogen en uit alle landen herdacht. Na te zijn samengekomen in het gebouw van de Provinciale Griffie, werd een stoet ge formeerd, welke voorafgegaan door een tambourcorps van de Christelijke Jeugd- en Sportorganisatie „Oranje Nassau" uit Amsterdam naar het monument op de Dreef trok. Daar zong een koor gevormd uit leden van de Koninklijke Liedertafel „Zang en Vriendschap" „Wilt heden nu treden" en legde het bestuur van de afdeling Noord-Holland een krans aan de voet van het monument, waarna een minuut stilte volgde. De voorzitter van de Noord-Hollandse afdeling van de Bond van Nederlandse Militaire Oorlogsslachtoffers, de heer D. v.d. Kroef uit Beverwijk, gaf ver volgens een boodschap door ter gelegen heid van de Wereldveteranendag, door Dag Hammarskjold, secretaris-gene raal van de Verenigde Naties gericht aan de Wereldveteranen Federatie, ge volgd door een boodschap van Albert Morel, president van de \/.V.F. Bij deze plechtigheid werd door de postduivenvereniging „Snelle Wieken" een aantal duiven, als vredesboodschap pers, losgelaten, die rondcirkelend boven het monument, spoedig uit het gezicht waren. Een dankwoord van de voorzitter aan allen die aan deze plech tigheid hadden meegewerkt vormde het slot van deze dodenherdenking. De tweede ontmoeting van de zwemwedstrijden om de kampioen schappen en beste prestaties voor adspiranten Kring Haarlem KNZB, werd Zaterdagavond in het Natuur bad „Velserend" gehouden. De ge detailleerde uitslagen zijn: 50 meter vrije slag meisjes: 1. Maayke Fuykschot, HVGB, 34,4 sec.; 2. Carla Grens, DWR, en Hennie Band, HPC, 35 sec. 100 meter rugslag dames: 1. Hennie Band, HPC, 1.25,1; 2. Ina Braun, DWR, 1.27,3 sec. 400 meter vrije slag heren: 1. Fred Pieters, DWR, 5.19,1; 2 Wim Geurt- sen, HPC, 5.33. 100 meter schoolslag dames: 1. Jo- pie Spoor, DWR, 1.30,6; 2. Maayke Fuykschot, HVGB, 1.32. 5 x 50 meter vrije slag estafette meisjes: 1. Haarlem 3.15; 2. DWR 3.18,1. 4 x 50 meter wisselslag estafette heren: 1. HPC 2.23; 2. HVGB 2.24. 3 x 50 meter wisselslag persoonlijk dames: 1. Jopie Spoor, DWR, 2.20,2; 2. Inge Stroobach, Haarlem, 2.20,4. Het tienjarig bestaan van de R.K.G.V. „VIRTUS" te Haarlem nadert met ras se schreden. De juiste datum is 2 Juli. Op weg daarnaar hebben vele Virtus- leden Zondag j.l. deelgenomen aan de demonstraties, georganiseerd door de eveneens tienjarige vereniging J.B.S. te Bennebroek. In de marswedstrijd even als in de vrije oefening haalde zij een 2e en 3e prijs, terwijl mej. S. Smits een persoonlijke medaille in ontvangst mocht nemen. Voorwaar dus een goed begin voor de viering van het eigen tienjarig bestaan. Dit feest zou eigen lijk op Zondag 3 Juli kerkelijk gevierd worden, maar in verband met de Eer ste Communie der kleintjes is dit ver zet naar Zondag 10 Juli, des morgens om 7.30 uur. Deze H. Mis wordt opge dragen in de kerk van O.L.Vr. Rozen krans aan het Spaarne. De buitenkerkelijke viering vindt plaats na de vacantie. Zaterdagmiddag is in het Bisschoppe lijk Museum aan de Jansstraat de jaar lijkse paramentententoonstelling geo pend van de vereniging van de eeuwig durende aanbidding en tot steun aan de arme kerken. De tentoonstelling is ge opend van 16-18 uur en van 20-22 uur. Hedenavond kwart over acht zal een pater Franciscaan van de Open Deur uitleg geven over doel en betekenis der paramenten. Daar de toegang kosteloos is zullen velen de tentoonstelling zeker gaan zien. Zondagmiddag werd in de zwem vijver „Groenendaal" in Heemstede het jaarlijks waterpolotournooi van de Heemsteedse Poloclub voortgezet. De DWT dames zetten hun overwin ningenreeks voort en werden onge slagen kampioen. De heren van HPC bleven ook op de zelfde voet voort gaan en versloegen HVGB zodat zij ongeslagen de eindstreep bereikten. In de eerste dameswedstrijd bond DWT de strijd aan tegen DWR dat zich fel verweerde, maar niet kon voorkomen dat Paula van Bruggen voor de rust en Nel Hendriks in de tweede helft, de bal in het net scho ten. Eindstand 20 voor DWT. Nelleke Smit bezorgde HVGB in de strijd tegen Haarlem een 20 voor sprong. Voor de rust scoorde Corry Holm een tegenpunt en wist in de tweede helft de gelijkmaker te scoren. Eindstand 22. In de wedstrijd DWT HPC had HPC niets in te brengen. Na een strafworp door Nel Hendriks bracht Cok Somers de DWT voor sprong op 20 waarmede de rust in ging. In de tweede helft maakten Paula van Bruggen en Nel Hendriks het half dozijn voor DWT vol waar tegen over HPC niets kon stellen. In de strijd DWRHaarlem kwam DWR door Ans Bekooij voor de rust met 10 voor. Na de hervatting trof een ver schot van Els Mol de roos en deed Ans Prins de DWR overwin ning op 30 brengen. De ontmoeting HVGBHPC was de laatste dameswedstrijd. Nelleke Smit bezegelde voor de rust een HVGB aanval met een doelpunt, het welk tevens beslissend was. In de herenafdeling ging de ont moeting HPC—HVGB gelijk op waar in Pronk voor HPC het winnende doelpunt scoorde. DWR heeft zich tegen HVGB goed geweerd maar moest toch met een 30 nederlaag door doelpunten van Rol (2) en Hogeland genoegen nemen. HVGB is in de strijd tegen DWT verre de meerderen gebleven. Boon opende voor HVGB de score. Nater deed de rust in gaan met 30. In de tweede helft maakte Boon er 40 van waar na Botman de eer voor DWT redde en Hogeland tenslotte de HVGB- overwinning op 51 bracht. Voor de competitie van de H.C.B. werden Zaterdag de volgende wedstrij den gespeeld: Rood en Wit 5 b—Haarlem 3, gewon nen door Haarlem met 18 runs. Haar lem 122, P. Lammerts van Buren 29, J. Strik 16, N. Schenk 26, G. Boot 10 n.o. J. C. Luining552, E. Westra 1 16, O. C. v. Lennep 4—32. Rood en Wit 104, E. v. Schouwenburg 54, H. Thon 14. Th. Hetem 6—48, G. Strik 119, G. Goossens 36. Rood en Wit 5 aCVHW 2, gewon nen door CVHW met 14 runs. CVHW: 49, J. Jacobs 18. C. Voors 216, Th. Venker 120, J. v. d. Valk Bouman 21, J. Heymans 34, F. v. Asperen 10, W. Wiersma 10. Rood en Wit: 25, C. de Ruig 15, G. v. Langelaar Sr. 512, C. Aronds 214, F. Vogelsang 1—5. CVHW 3—BMHC 2, draw. BMHC 153, N. Allan 10, J. Minnema 93, Ph. Schouw 22, M. Sluyter 11, A. J. Leyer 436, F. Kottman 255, J. Postma 146. VCHW 65—6, A. J. Leyer 25, J. Postma 12. W. Heringa 115, J. Min nema 315, P. Doelwijt 1—13; 11. Naar adem. snakkend komt Eric weer boven water. Als een vaag spookschip glijdt de Drakar in de grauwe mist weg. Wat bezielt die kerels, om zo maar hun eigen aanvoerder over boord te gooien? „Wij hebben heus niets bijzonders tegen je, hoor!" klinkt hem een spotachtige stem achterna. „En we willen zelfs voor je vechten ook. Maar we hebben geen zin, om op een kale rots van honger en dorst om te komen! Dat moet je dan maar alleen doen. En daarom gaan wij nu naar Noorwegen terug!" En dan roept een andere stem uit de inmiddels onzichtbaar gewor- den Drakar: ..Als je niet wilt verdrinken, moet je maar zien, dat je het roeibootje grijpt!" Deze woorden komen Eric onbegrijpelijk voor. Is het een meedogenloze hoon? Eensklaps hoort hij een schel hondengeblaf, gevolgd door verschrikte kreten en een luide plons in het water. En verder volstrekte stilte. Zou de hond hem nagesprongen zijn? „Wolf!" roept Eric. „Wolf!" Tot zijn verbazing hoort hij nu een mannenstem van vrij dichtbij iets onverstaanbaars antwoorden. Even later nadert langzaam het volgbootje van de Drakar. Het wordt moeizaam voortbewogen door twee zwemmende mannen, Axe en Svein! De mannen helpen elkaar nu snel aan boord. „Ik kon toch niet bij die schavuiten blijven?" gromt Svein en Axe zegt: „Het leek ons maar het beste om u achterna te springen, ook omdat ze het roeibootje voor u hadden losgemaakt". Maar dan kijken de drie mannen elkaar een ogenblik besluiteloos aan. Wat nu? (Van onze Brusselse correspondent.) Gisteren is in alle Belgische kerken een herderlijke brief voorgelezen, onder tekend door Kardinaal van Roey en het voltallige episcopaat, waarin de katho lieken worden aangemaand hun kinderen naar katholieke scholen te sturen en waarin nogmaals de anticlericale school politiek van de regering aan de kaak wordt gesteld. De bisschoppen spreken de hoop uit, dat de katholieke ouders zich niet door de propaganda voor de officiële scho len zullen laten lijmen en dat zij be reid zullen zijn desnoods financiële of fers te brengen voor het naleven van hun principes: „Denk niet dat de toe komst van Uw kinderen in gevaar verkeert indien gij hen aan katholieke inrichtingen toevertrouwt. De huidige moeilijkheden zijn van voorbijgaande aard, want een wet die stuit op het besliste verzet van de grote meerder heid der Belgische bevolking kan onmogelijk lang behouden blijven". Intussen heeft de voorzitter van de C.V.P. Th. Lefèvre, aangekondigd dat het Comité voor Vrijheid en Democra tie een nieuwe nationale protestbeto ging zal houden te Brussel op 10 Juli. De regering reageerde op deze aan kondiging met een door het Agentschap Belga verspreide officieuze commen taar, waarin het heette dat deze be toging haar hoogst ongewenst voorkwam vermits zij werd georganiseerd door de zelfde mensen, die openlijk gerebelleerd hadden tegen de maatregelen die be doeld waren om de manifestatie van 26 Maart j.l. in de hoofdstad te ver hinderen. De heer Lefèvre heeft hierop zijn verwondering uitgesproken over het feit dat de regering blijkbaar een tweede maal de Belgische burgers wil verhinde ren van een hunner grondwettelijke rech ten gebruik te maken en dit alhoewel alle tot dusver gehouden betogingen zonder de minste incidenten zijn ver lopen. Op 2 Juli willen de katholieken in Luik betogen. De leider van de socialis tische vakbonden Renard heeft vroeger reeds met straatgeweld gedreigd indien „de Vlaamse boerebeesten" het aan durfden te Luik te manifesteren. De be toging werd toen afgelast. Renard heeft Zaterdagmiddag zijn bedreiging her haald. Hij beschuldigde de C.V.P. van neofascistische drijverijen. De betoging van 2 Juli, aldus Renard, is een uit daging en wij zullen alle nodige maat regelen treffen om de arbeidersklasse op te roepen tot een tegenbetoging, die de clericale fascisten mores zal le ren. Renard voert een strijd op twee fron ten. Enerzijds werpt hij zich op als de leider van het anticlericale verzet. An derzijds staat hij aan de spits van het syndicaal verzet tegen de fiscale politiek van de liberale minister van Finan ciën. Renard eist de bijeenroeping van. een nationale conferentie van de ar beid met het oog op de verhoging van het minimumloon^ het '„afromen van de kapitalistische winsten" én het in voeren van een algemeen systeem van betaalde vacantiedagen. De rege ring zal mettertijd de syndicale druk steeds moeilijker kunnen weerstaan, hetgeen zonder twijfel de spanningen in de schoot van de coalitie zal verho gen. Advertentie mmm Zondagmiddag omstreeks dire uur is aan de rand van de vliegbasis Eind hoven een F-86 Sabre straaljage van de R.A.F. neergestort.Het toestel kwam brandend op de grond terecht. Ijlings toegeschoten manschappen slaagden er in de piloot uit de machine te halen en het vuur te blussen. In bewusteloze toestand is hij naar het R.K. Binnen- ziekenhuis te Eindhoven overgebracht. De Engelsman was juist opgestegen van de vliegbasis. Hij kreeg echter geen hoogte en viel terug, waarop het toestel in brand vloog. De klap van het neerkomen en de daarop volgende rookontwikkeling werden op het Land juweel dat juist te Eindhoven werd ge houden waargenomen juist toen een for matie overvloog. Hieruit trok men de foutieve conclusie, dat een toestel uit de formatie was verongelukt. Door het brandende vliegtuig was ook brand uitgebroken in het omliggen de bos, waarin zich munitiebunkers be vinden, die gevaar liepen. De brand weren van Veldhoven en van Eindho ven, welke laatste met twee nevelspuit- wagens was uitgerukt, wisten deze brand echter bijtijds te blussen. Met het oog op een tijdelijk toegeno men vraag van Engeland naar bacon kunnen met ingang van 27 Juni tot na der order varkens van 63 t.m. 72 kg koud geslacht gewicht tot bacon wor den bereid. De overnameprijs voor de ze varkens ip de 2e kwaliteitsklasse bedraagt f 2,20 per kg koud" geslacht gewicht-. De toeslag op het slachten van var kens in deze gewichtsklasse, voorzover niet voor de baconbereiding bestemd, bedraagt eveneens met ingang van 27 Juni f 0,12 en voor varkens boven 72 kg t.m. 77 kg f 0,07 per kg koud ge slacht gewicht. (Van een verslaggever) De na ongeveer zes jaren onderhan delen op komst zijnde nieuwe salaris- regeling voor het radiopersoneel schijnt te Hilversum bij vele omroep medewerkers zeer hoo g gespannen Advertentie gezonde gewoonte 13 Het is dom, dat ik mij deze consequenties van onze samenwerking niet eerder heb gerealiseerd. Maar het is nog niet te laat gelukkig. Nog van avond zal ik een begin maken met het vernietigen en verbergen van dingen hier in huis, die ons zouden kunnen verraden.... Laat ik maar onmid dellijk een aanvang maken Gérard trok de ijzeren bak met houtblokken, die, naast de haard en binnen het bereik van zijn arm stond, naar zich toe. Even zocht hij tussen het droge hout en haalde toen een stuk brandhout te voorschijn, dat zich van de overige onderscheidde door een iets onregelmatiger vorm. Hij drukte op een uitstekend gedeelte daarvan en toonde Helmstra, hoe het zich als een doos opende. Uit het uitgeholde blok nam hij een veelgebruikt notitieboekje en een bundeltje bankbiljetten. Met een lichte zucht wierp hij het boekje mèt de vernuftige bergplaats in het vlammen de haardvuur. „Jammer, dat je aardige vinding er aan moet geloven, EugèneMaar ik neem niet meer risico's dan strikt nodigWil jij dit geld mee nemen, Helmstra? Het is vijfduizend pond sterling in grote coupures. Het zou pijnlijk zijn, wanneer men mij zou dwingen uitleg te geven van de herkomst, maar jij draait voor het spuien van verdacht geld geen hand om! Gebruik het als onze bijdrage in de kosten, verbonden aan de opsporing van de Armeniër." Terwijl de Nederlander het bankpapier in een binnenzak van zijn vest borg, ging Gérard bedacht zaam voort: „Kom voorlopig persoonlijk ons niet meer opzoe ken,-maar blijf in contact met ons. over de bekende adressen in Bèrn en Bazel. En dan alleen nog, als alle signalen op veilig staan! Morgen zal ik even bij mijn notaris aanlopenonthoud zijn adres: Maitre Baur, Stationsplein. Ik zal hem vragen zo vlug mogelijk maatregelen te nemen om de eigen dom van dit huis, waaraanEugène en ik erg gehecht zijn, op jouw naam overgeschreven te krijgen. Mocht er met ons iets gebeuren, beschouw het dan als aan jou toebehorend zolang wij er niet over kunnen be schikken. Tenslotte nog ditWanneer wij gear resteerd en misschien veroordeeld zouden worden, dan reken ik er op, dat jij je vrienden niet zult vergeten, maar voor ons zult doen wat in je ver mogen ligtVerder vanavond geen woord meer hierover." Het was typerend voor het karakter van het drie tal, dat het zonder enige hapering zijn gedachten volledig wist over te schakelen op aangenamer on derwerpen dan de buit van de Continentale en de man, die met de millioenen was verdwenen. Van tijd tot tijd wierp Helmstra een blik op de klok. Om halfelf stond hij op. IV Marie Van Houthem, nog te jong om reeds af stand te hebben gedaan van elke illusie, die ze zich voor haar huwelijk had gemaakt van het leven aan de zijde van een rechercheur, legde met een ver drietig gezicht de laatste hand aan de feestelijke ontbijttafel in de ochtend van de eerste Kerstdag 1935. Nu was het waarachtig Kerstmis en nóg moest haar man dienst doen! Iedereen van het hoger per soneel op het hoofdbureau had een paar dagen vrijaf genomen, maar die goeierd van een Arend van haar had zich natuurlijk, zoals altijd, laten lijmen om het werk van de afwezigen gaande te houden. Een heel jaar lang nu ja die vacantie van veertien dagen dan niet meegeteld had hij op alle uren van de dag en de nacht klaargestaan, wanneer ze hem nodig hadden... soms was hij dagen achtereen niet uit de kleren geweest of had hij, te hooi en te gras, een enkel uurtje slaap moeten pakken, als hij er de kans toe kreeg. En nu gunden ze hem zelfs zijn Kerstdagen niet! Boven, onder de douche zong Van Houthem intus sen uit volle borst het hoogste lied. Meewarig schudde Marie het hoofd. Het leek wel of hij het nog een pleiziertje vond haar op een dag als deze alleen te moeten laten. Maar plotseling scheen het goede humeur ook op haar gezicht het zonnetje door de wolken te doen brekenHet was ook moeilijk verdrietig te zijn als je zo'n opgewekte echtgenoot had getroffen. Zo was hij nu eenmaal! Zijn dienst vóór allesen op een beroep behoefde je als verstandige vrouw toch ook waarachtig niet jaloers te zijn. Hij bleef ook liever thuis vandaag 't Was anders wel jammer, dat het zo trof, want voor het eerst sinds vele jaren beleefde Amsterdam een witte Kerstmis. In de straten zou de sneeuw door het verkeer wel gauw in modder veranderen, maar hier in de achtertuinen zou met deze kou de hele dag wel alles blank en fris blijven. Eigen lijk was het toch ook niet zo erg, dat Arend er vanmorgen een paar uur op uit moestZe zou een groot deel van het feestelijke etentje voor die avond kunnen klaarmakendes te minder had ze vanmiddag te doen. Enkele minuten later kraakten de treden van de trap onder het gewicht van de inspecteur, die helder en fris in zijn Zondagse pak naar beneden kwam. Hij gaf zijn vrouw de gebruikelijke stevige morgenzoen en snoof met welbehagen de geur op van versgezette koffie. Alle goede voornemens ten spijt kon Marie zich toch niet zo maar, zonder slag of stoot, neer leggen bij die vervelende eisen van de dienst. „Kijk eens," zei ze, „hoe mooi het er buiten uitziet! Wat zouden we vanmorgen niet een heer lijke wandeling hebben kunnen maken wanneer je vrij was geweestO, het sneeuwt weer! En je weet hoe fijn ik het vind in de sneeuw te lopen Die ellendige dienst ook!" „Gelijk heb je, Marietje!" Van Houthem dronk met genotvolle teugjes zijn koffie. „Het is miserabel, dat het zo treftMaar het ging nu eenmaal niet andersMijn collega's hadden allemaal plan nen gemaakt vandaag ergens heen te gaan en je zou niet willen, dat ik een uitvlucht had verzonnen om ervan af te komen, wel?Ik behoef alleen maar de nachtrapporten even in te zien en de dienst op gang te brengenStaring komt me trouwens helpen. Als we klaar zijn, houden we het voor gezien' en mocht er in de loop van de dag nog iets bijzonders gebeuren, dan weten ze waar ze me vinden kunnen." (Wordt vervolgd/ verwachtingen te hebben gewekt. Voor al de mededeling, dat eventuele salaris correcties met terugwerkende kracht tot 1 Juli 1953 zouden worden uitge keerd heeft een golf van optimisme losgeslagen. Hoewel het College van Rijksbemiddelaars nog zijn fiat aan de nieuwe regeling moet geven en de details over de salarisverbeteringen nog onbekend zijn, is men in Hilver sum aan het winkelen geslagen op een wijze die de hoge bestuursleden van de N.R.U. ongerust heeft gemaakt. Aan alle radiomedewerkers is daar om door de commissaris personeel- en sociale zaken, de heer D. Repko, een mededeling gericht waarin o.m. te lezen valt: „De aankopen van meubi lair, bromfietsen, scooters, ijskasten etc. schijnen een zodanige vorm aan te nemen, dat zelfs winkeliers inlich tingen gaan inwinnen bij omroepinstan- ties over de grootte van de uit te keren bedragen en het tijdstip van invoe ring. De heer Repko waarschuwt de kooplustigen dat zij wel eens be drogen zouden kunnen uitkomen. De „uitkering ineens" zal verminderd wor den met de twee loonronden van resp. 6 en 5 procent en bovendien zullen sociale lasten, pensioenfonds en loon belasting ook nog hun tol heffen. Ook zullen velen nog rekening moeten hou den met een navordering van de in komstenbelasting. Deze mededeling is als een koude douche neergedaald op de hooggespan nen verwachtingen van het radioperso neel. Reeds sinds 1949 zjjn er onder handelingen gaande over een ver betering van de klasseindeling van het personeel. Besprekingen tussen de vak bonden en de N.R.U. brachten inder tijd geen oplossing. Aan een onafhanke lijk bureau werd toen opdracht gege ven een nieuw schema te ontwerpen, dat eerst na jaren gereed kwam. De nieuwe onderhandelingen vergden ook weer geruime tijd, doch zij zijn thans in een definitief stadium gekomen. Het gerucht dat met de „uitkering in eens" wel een bedrag van drie mil- lioen gulden gemoeid zou zijn prikkel de de kooplust van de omroepmede werkers zodanig dat het hoogste colle ge bovengenoemde waarschuwing heeft doen uitgaan. Hilversum, radio zowel als middenstand, wacht nu kalmer, maar met onverminderde nieuwsgie righeid op wat er te zijner tijd uit de bus, of beter gezegd uit de salaris- enveloppe zal komen. Woensdag zal voor de krijgsraad te Den Haag terechtstaan een 46-jarige majoor Van het voormalig K.N.I.L. Hi* wordt ervan beschuldigd in de periode van 1948-1950 te Batavia een geldsbe drag van 20.000.- te hebben verduis terd. Dit bedrag zou hij hebben moeten overbrengen naar Nederland. De Zaterdag in Utrecht gehouden al- femene vergadering van de Kón. Ned. lij. tot bevordering der Geneeskunst heeft met grote meerderheid het voor stel van het hoofdbestuur aanvaard om uit te spreken: le. dat in grote lijnen aan de in de algemene vergadering van 27 Novem ber 1954 aangenomen motie is voldaan, waarmede dus nu volgens deze motie de verhoging van de loongrens tot zes duizend gulden blpvend wordt aan vaard. 2e dat de onderhandelingen en besprekingen met kracht dienen te wor den voortgezet ter bereiking van ver dere resultaten en 3e. dat de algemene vergadering de voorlopige beslissing van het hoofdbestuur aanvaardt en ver lengt, waarby toegezegd werd, dat na het ontstaan van een conflict altyd nog drie maanden respy't zal worden ge geven voordat de medewerking aan de ziekenfondsen zal worden beëindigd. De Ned. Mij. tot bevordering der Tandheelkunde heeft Vrydagavond en Zaterdag te Utrecht vergaderd. Daar- by is ook de bespreking van de hono rering in het ziekenfondswezen aan de orde geweest. Zoals bekend, hadden de Maatschappy en de ziekenfondsorgani saties na de moeiiykheden in het voor jaar overeenstemming bereikt over het laten voortduren van de bestaande rege ling tot 1 Juli 1955, met dien verstande, dat indien op die datum nog geen de finitieve honoreringsregeling zou zyn getroffen, o.a. een bepaalde toeslag op de declaraties van het eerste half jaar zou worden betaald. Wegens het niet volledig gereed zyn van de nodige rapporten is het niet mogelijk gebleken per 1 Juli tot een definitieve regeling te komen, maar het was evenmin mogelijk met alle zie kenfondsorganisaties tot overeenstem ming te komen over een andere rege ling. Na uitgebreide discussie besloot de algemene vergadering een voorstel ter goedkeuring aan de ziekenfondsraad voor te leggen samen met die zieken fondsorganisaties en die de meer derheid van de verzekerden omvat ten waarmee wel overeenstemming was bereikt. Het Koninklijk 's-Hertogenbosch' Man nenkoor heeft een prijsvraag uitgeschre ven voor een goed bruikbaar Brabants lied. Deelname aan de prijsvraag staat voor iedereen open. Zy bevat: a. een prijsvraag voor een gedicht, be staande uit 2 of 3 coupletten van 8 regels: voor het eventueel bekroonde gedicht wordt een prijs toegekend van 100.-. b. een prijsvraag voor een eenstemmige melodie op dit gedicht en de bewerking van deze melodie voor 3 of 4 stemmig mannenkoor, 4 stemmig gemengd koor, 3 stemmig vrouwenkoor, 2 stemmig jeugdkoor en voor harmonie- en fanfare- gebruik. Aan de eventueel bekroonde toonzetting wordt een prys toegekend van 250.-. De inzending van de tekst moet ge schieden oór 1 Augustus a.s., die van de melodie vóc', 1 October a.s. Plet prospectus van de prysvraag kan men aanvragen bij het Secretariaat van Koninklijk 's-Hertogenbosch' Mannen koor, Orthenseweg 31 te 's-Hertogen bosch, telefoon 4693. De tekstbeoordeling zal geschieden door een jury, bestaande uit dr. J. v. Heugten S. J., Amsterdam, prof. dr. W. Asselbergs, Nijmegen, dr. P. de Brouwer, Hilvarenbeek. De melodie en hare bewerkingen worden beoordeeld door de heren F. van Amelsvoort, 's-Hertogenbosch, Hein Jordans, 's-Her togenbosch en H. Voncken pr. directeur van de R.K. Kerkmuziekschool te Utrecht. Ter gelegenheid van de inwijding van een kapel op het Romeinse station „Termini" heeft de H. Vader gister middag in de ut. Pieter een audiëntie verleend aan Italiaans spoorwegperso neel. In een toespraak zei de Paus, dat vele tekenen wijzen op een ommekeer ten goede ir de arbeiderswereld. „De dageraad van een tijd, waarin de ver gissingen als zodanig worden erkend en de Christelijke gezindheid ter oplossing van het sociale vraagstuk als de enig juiste aanvaard wordt, is aangebroken". De H. Vauer verklaarde, dat het ge heel in overeenstemming met de leer van de Kerk op sociaal gebied is, als de arbeiders hun rechten laten gelden. Maar dan moeten zy dit dóen met moreel verantwoorde middelen en zo danig, dat niet de ene klasse het slacht offer wordt van de willekeur en onder drukking van een andere klasse. „Indien de tachtig millioen Indone siërs eensgezind zijn, durf ik te verkla ren, dat voor 1956 West-Irian (Westelijk Nieuw-Guin„a) weer Indonesisch grond gebied zal zijn", aldus heeft president lukarno gezegd in een rede, die hij heèft gehouden voor het „Legioen voor de bevrijcli ïg van West-Irian" te Se- marang. Sukarno vervolgde: „En be halve eenheid is ook macht nodig. Wij kunnen onze eis op West-Irian niet al tijd naar voren brengen, zonder een heid en macht".

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 2