K.A.B. in Overveen vierde gouden bestaan onder een gouden zon Plechtige hoogmisfeestelijk ontbijt en vele toespraken op receptie t Spaarndam huldigt pastoor B. G. H. Keyer Brede basis van de Haarlemse Raad bleek solide De kino's logen er niet om Vorstelijke tentoonstelling rondom „Madame" in Haarlemse Vleeshal In October dubbele spoorbaan Overveen- Zandvoort gereed De sigaretten-automaat in Haarlem EB 3éüêêêÊêêêêêêêêhèi»è Vroede Vaderen speelden met de journalisten en wonnen met 8—3 Veel charme bij de viervoeters en hun dames Van 2 Juli tot 2 September „The country-girl" Paramenten in Bisschop pelijk Museum PARADE-SHOW IN ZANDVOORT WË - Haarlems Muziekinstituut Leerlingenuitvoering MAANDAG 27 JUNI 1955 PAGINA 3 Vele arbeiders voor geloofsafval behoed Onrecht aangedaan De receptie Burgerlijke Stand Haarlem Arbeiders in Overveen godsdienstig Fiets verdwenen EXAMENS MET DE K.AjB. NAAR TEGELEN Zandvoortse muziekkapel kan weer blazen Gemeentezaken Heemstede Wie gaarne zijn gezondheid spaari Siooki vasie brandsiof in zijn haard Al wordi de winier nog zo guur Mei kolen heefi men 'i besie vuur. Maarwaar U ook Uw brandsiof haali Zij dieni aliijd CONTANT BETAALD. VERKEERSONGEVAL EEN LEPELTJE VOOR PRINSES MARGRIET Kath. Gemengd Koor behaalt 2e prijs Mr. K. HugenJioltz legt practijk neer Margarita-groep tien jaar Kantonrechter zal 11 Juli deze kwestie behandelen Gisteren werd in Overveen het gouden jubileum gevierd van de afdeling Overveen der Katholieke Arbeiders Beweging. Het is een stralend feest ge worden op een al even stralende Zondag, dat begon met een plechtige hoog mis in de parochiekerk, een gezellig ontbijt en 's middags een geanimeerde receptie. Bij alle drie deze gelegenheden zijn hartelijke gelukwensen uit gesproken, die door het bestuur van de jubilerende afdeling dankbaar werden aangehoord. Door verschillende sprekers werd ook de voorgeschiedenis van de Overveense afdeling aangeroerd, waaruit haar grote strijdvaardigheid en doorzettingsvermogen ten duidelijkste is gebleken. Het was slechts een reden te meer om het vijftigjarig bestaan Iuissterrijk te vieren. waren o.a. de burgemeester van Bloe- mendaal, dr. D. H. Peereboom Voller, wethouder mr. J. C. C. W. Hijszeler, de heer F. K. J. Fijen, raadslid van Bloemendaal, de heer J. C. v. d. Meer, bestuurslid van de diocesane bond, de heer A. J. M. Angenent, voorzitter van de K.A.B. in Haarlem, pastoor dr. A. A. Olierook van Bloemendaal en vele an deren. Ook deken V/, N. Zijlst'ra van Haarlem kwam even feliciteren. Natuurlijk grepen velen de gelegen heid aan om in een toespraakje het be stuur geluk te wensen en de verdienst n van de Overveense K.A.B. in het licht te stellen. De heer Van dec Meer achtte een der belangrijkste taken der K.A.B. de persoonlijkheidsvorming. Daarbij moet het werk zijn een stuk apostolaat, ook ten opzichte van hen, die toevallig geen lid zijn van de organisatie of bui ten de kerk staan. Omdat ernog een massa werk te doen valt, is het noodza kelijk, dat iedereen daaraan zijn steun geeft om te komen tot een betere we reld, een betere maatschappij. De plechtige hoogmis werd opgedra gen door pastoor J. Th. van Galen, ge assisteerd door kapelaan P. W. van Leeuwen, diaken, en kapelaan drs. W. Berger, subdiaken. Kapelaan Van Leeu wen, geestelijk adviseur van de feest vierende afdeling Overveen, hield de predikatie, waarin hij de nadruk legde op de gevoelens van dankbaarheid, die de leden van de K.A.B. in Overveen op dit feest moeten beheersen. Hij was er van overtuigd, dat, naast de vele ande re verdiensten, die waren verworven, de Overveense afdeling vele arbeiders voor geloofsafval had behoed. Na de H. Mis verenigden velen zich aan een feestelijk ontbijt in het paro chiehuis ,,Domi". Ook daarop voerde kapelaan Van Leeuwen enkele minuten het woord. Hij noemde de afdeling Overveen een mooie afdeling, maar toch zou hij gaarne zien, dat de verga deringen wat drukker bezocht zouden worden en hij waagde het om daarbij de steun van de vrouwen te verzoeken, die hun echtgenoten konden aansporen zich op de bijeenkomsten, die door de K.A.B. in Overveen werden belegd, te laten zien. Na hem hield de heer A. v. d. Veldt, districtsbestuurder van de K.A.B. en oud-lid van de jubilerende afdeling een hooggestemde en gloedvolle rede, gro tendeels herinneringen ophalend uit vroeger tijden. De K.A.B., zoals zij nu bestaat, is gevormd door mensen met een grote mate van verdraagzaamheid en toewijding. In het kort noemde de heer v. d. Veldt de arbeid, die door de pioniers was verricht, „apostolaats- werk". Ook in Overveen heeft lange tijd de angst de vorming van een eigen ka tholieke standsorganisatie in de weg ge staan. Toch werd op de duur de bood schap van paus Leo XIII geconcreti seerd, omdat zijn encycliek tenslotte begrepen moest worden. De heer v. d. VelJ.t schetste met enkele woorden het onrecht, dat voor heen de arbeidende stand in Overveen was aangedaan, en hoe deze gebukt ging onder de liberale economie, die zelfs door de beste katholieken werd voorgestaan. Hij haalde de boekjes aan van mej. Rjjnierse en de heer Hoekstra, waarin deze toestanden be schreven worden. Het grote goed van de katholieke ar beidersorganisatie is geweest, dat zij de gehele mens omvat naar ziel en li chaam en zo een wezenlijk aandeel heeft in de kerstening van de maat schappij, welke moet rusten op de pij lers van liefde en rechtvaardigheid. Niet alleen moeten we, zo besloot de spreker, echter liefde en rechtvaardig heid eisen, wij moeten deze ook geven. Na het zingen van het strijdlied der K.A.B. en het „Aan U o Koning" vond het ontbijt een einde. Op de receptie verschenen 's middags tal van afgevaardigden van allerlei ver enigingen en organisaties. Aanwezig CINEMA PALACE: „Canaris" (De man die alles wist) 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 u. LIDO: „Verborgen moederschap" str. voiw., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. LUXOR: „Drie vrouwen", voJw.. 2, 7 en 9.15 uur. MINERVA: Ma. en Di. 8.15 uur: „The gar den of Allah", 18 jaar. Wo. 2.30 en 8.15 uur en Do. 8.15 uur: „Michael Strogof", 14 jaar. REMBRANDT: „The Country-girl" 18 j„ 2, 4.15, 7 en 9.15 u. ROXY: „Duel in the jungle", 14 jaar, 2.30 en 8 uur. STUDIO: „Het moederhart spreekt", 18 j„ 2.15, 7 en 9.15 uur. Dinsdag 28 Juni ConcertgebuwNoordh. Ph. Ork. Jubi leumconcert. Sol. Leendert Huges, piano en Berthe Davelaar, piano, 8 uur. Grote Kerk: Gratis orgelconcert door de stadsorganist Geoge Robert. Van 2021 uur. Grace Kelly, het meisje, dat bin nen korte tijd een grote film carrière maakte, speelt een hoofd rol in de film „The country-girl", die deze week in Rembrandt wordt ver toond. Deze film met sterren als Bing Crosby en William Holden bezorgde Grace Kelly een Oscar. De film verhaalt de geschiedenis van een artist, wiens leven beheerst wordt door het idee-fixe als zou hij schuldig zijn aan de dood van zijn zoontje. Hij raakt verslaafd aan de drank en zijn carrière is gedoemd te mislukken. Gro te steun ondervindt hij echter van zijn vrouw, aan wie het in feite te danken is, dat hij weer een gevierd kunstenaar wordt. Met tact en veel geduld weet zij hem moed in te spreken; zij gelooft in hem en zijn kunstenaarsschap. Het sentiment heeft in dit verhaal het volle pond gekregen, maar nergens gaat de film zichzelf te buiten. Er zijn zeer fraaie momenten tc zien en het spel van de beide hoofdrolspelers is vaak boeiend en van een prachtige allure. Voor boven de achttien. Door een fout onzerzijds is boven staande filmrecensie niet opgenomen in onze editie van Zaterdag j.l. GEBOREN: J. Lacourt-Lubbers, z.: J. H. Oosterkamp-Urbanowitz, z.: P. H. Vermeer-Verhoeven, z.: M. H. H. G. van Koolbergen-Tanamal, z.: R. A. Spook-Greitemann, d.: M. M. Leuring- van der Kort, d.' M. J. W. Wezenberg- Derks, d. ONDERTROUWD: H. Bijkerk en L. v.d. Waard. GETROUWD: A. J. Wassink en F. P. Schouten: H. O. v.d. Wall en A. J. Meijer: J. F. Brak en F. W. Poutsma: M. A. Kluit en A.A. Verwaal. OVERLEDEN: B. G. A. van Lunen- berg, 72 jr.: IJ. J. Keesman, 64 jr.: C. J. van der Drift, 7 m. De vroegere voorzitter van de Over veense afdeling, de heer J. van Kessel, herinnerde er aan, hoe vroeger op twee fronten strijd gevoerd moest worden: tegen het economisch liberalisme en tegen de vrees onder de eigen leden. Ook na de sociale hervormingen moet de strijd worden voortgezet, maar laten we oppassen andere volksdelen niet te gaan overheersen, aldus waarschuwde de heer Van Kessel. De voorzitter van de afdeling Haarlem van de kath. land- arbeidersbond St. Deusdedit, de heer Th. Milatz, sprak waarderende woor den tot het bestuur en zag in dc vele bloemen, welke de zaal van Domi sier den, een symbool van de blori der Over veense K.A.B. Namens het bestuur van de Bloemendaalse K.A.B. sprak de heer Pi lanen woorden van gelukwens. Deze mijlpaal moet niet slechts aanleiding zijn een terugblik te werpen, maar dient ook een start te zijn voor een nieuw tijdperk, zo zei hij. Pastoor Van Galen noemde de K.A.B. in Overveen een orgaan, dat van grote betekenis is geweest voor de parochiegemeenschap. De arbei ders in Overveefï zijn voor het meren deel goede huisvaders, degelijke wer kers en godsdienstige mensen. Het is eigenlijk verwonderlijk, zo zei hij, dat er uit die gezinnen niet meer priester roepingen voortkomen. Uit naam van de toneelvereniging St. Genesius sprak de heer H. van Kessel, die er op wees, dat de taak van de kers tening der maatschappij een permanen te is, die geen verslapping in het werk gedoogt. De heer Angenent vroeg in het bijzonder de aandacht voor enkele gees telijke stromingen, die de fundamenten van de katholieke organisaties dreigen te ondermijnen. Daaruit blijkt, dat juist in deze tijd de standsorganisaties zo dringend nodig zijn. De laatste spreker was de heer W. Uitermark, die feliciteerde namens de gymnastiekvereniging Hercules, wier bakermat in Overveen gelegen is. Alle toespraken werden afzonderlijk beant- loord door de voorzitter van de K.A.B. in Overveen, de heer P. F. A. v. d. Laarschot. Als voorzitter van de feest commissie trad de heer P. F. B. van Kampen op. Woensdag 29 Juni, de eigenlijke dag van het jubileum, wordt 's morgens om half zeven een H. Mis opgedragen tot intentie van de overleden leden, terwijl er Zaterdagavond 2 Juli om half acht in het gebouw St. Bavo een feestavond gegeven zal worden, waarop het caba- retgezelcshap van Harry Bouman zal trachten de aanwezigen enkele uren ge zellig bezig te houden. Zondagmiddag wordt de jongeren van 8 tot 15 jaar in „Domi" een vrolijk en amusant pro gramma aangeboden. Katholiek Spaarndam heeft Zondag pastoor B. G. H. Keyer bij diens zil veren priesterfeest een hartelijke hul de gebracht. Tegelijkertijd werd het eest van Sint Adelbert, de patroon van het kerkje, gevierd. Om tien uur droeg de jubilaris een plechtige hoog mis op, waarbij kapelaan Jos. Schoen makers als diaken fungeerde. Subdia ken was pater IV. Buys M.S.C., eeo zoon der parochie, die van zijn mis siewerk in Brazilië op vacantie was. Het feest was ingeleid met een intocht van de jubilaris en de paro chianen zongen hem een hartelijk welkomstlied toe. Het kerkje was, dank zij de zorg van de heer H. War ren, bijzonder fraai versierd met toeven en bouquetten van rode an jers en gele irissen. Het koor, waar van een deel present moest zijn op Enige sportieve Haarlemse journa listen gestoken in oranje hebben Za terdag strjjd geleverd met een aantal leden van de Spaarnestedeljjke Ge meenteraad op het voetbalterrein. Het was voor de Raad een gelukkige middag. De pers zag zich volkomen overwonnen. Cijfers8-3. Hoe deze debacle het woord is hier op zijn plaats tot stand is ge komen, zal eenieder duidelijk worden, wanneer hij bedenkt, dat het elftal van krantenschrijvers de match onder schatte. In het kleedgebouw van „Haarlem" gaf de persbarometer toen de veldslag nog moest beginnen, een uitstekende stemming aan. De Oranjehemden, ge speend van elke nervositeit, keken eens goedkeurénd naar de verleden jaar veroverde beker en fluisterden uit piëteit ten aanzien van de tegenstan ders elkaar toe „het vooral niet te gek te maken". „Die jongens zijn gro tendeels al boven de veertig en daar moeten wij toch wel een beetje reke ning mee houden." klonk het vader lijk van de massagetafel, waarop een dagbladman zijn onwillige spieren liet behandelen. Onder hoezee-muziek van een draai orgel (geen gramofoonplaat) floot scheidsrechter Kamperveen om drie uur de spelers het veld in. De Raadsleden, bedaard en erva ren, gingen verwoed van start. Nauwe lijks hadden de journalisten het een en ander bepraat en geformeerd, of het Oranjeteam noteerde al een 3-0 ochter- stand. Het raadselftal, het bleek onmid dellijk, was geschoeid op brede basis. Het samenspel, gedegen en gevaarlijk, misleidde het journalisten-verdedigings- blok, zodat doelpunten niet uit kon den blijven. Nochtans, er was niets verloren. Het krantenleger toonde zich, zoals altijd, tactisch de meerdere; mistrappen, kromme lichaamsbewegingen, botsin gen, komische pogingen echt voetbal te spelen, alles viel hen misschien kwa lijk te nemen, doch tactiek zagen wij onmiskenbaar. Dit verklaarde ook de drie doelpunten, die de persvoorhoede tegen een Arbeid- en V.V.D.-vesting wisten te scoren. Het werd dus 8-3, een uitslag, de sastreus voor het sportprestige der ver slagenen, voor de Raad een ongekend succes. Daarbij komt het luidruchtige plezier, dat de jeugdige toeschouwers in de capriolen en „rare schoppen van die journalisten" hadden, hetgeen ons uit de aard der zaak menigmaal de wenkbrauwen deed fronsen. Niettemin, de wedstrijd was erg leuk. Het zij ge zegd, de Haarlemse pers zal de vol gende keer de beker stellig terug win nen, indien het gevecht om de bal te gen elf stevige raadsleden geenszins als een licht eitje, maar als een zware do'">b°r wordt beschouwd. Wethouder Bakker had ons, nadat hij de aftrap verrichtte, overigens van de kracht der overwinnaar verteld. Drie burgemeesters, die geboeid de show volgen: mr. O. P. F. M. Cremers (Haarlem), mr. A. G. A. van Rappard (Heemstede) en mr. H. M. van Fenema (Zandvoort). Vanavond van 8 tot 10 uur kunnen belangstellenden nog terecht in het Bis schoppelijk Museum aan de Jansstraat, waar thans een expositie wordt gehou den vanwege de „Vereniging van de Eeuwigdurende aanbidding en tot steun aan de arme kerken". Ieder jaar geeft deze vereniging in het museum acte de presence met een tentoonstel ling van paramenten, die tenslotte ten goede komen aan die parochies, waar öoor minder gunstige financiën geen nieu we of waardige paramenten kunnen wor den aangeschait. De leden der vereniging hebben ook dit jaar weer met vljjt en grote offerzin hun werkstukken ver vaardigd en het geëxposeerde, dat een goede variatie te zien gaf, maakte het de belangstellende bezoeker wel duide lijk, dat de leden der vereniging zich niet alleen laten leiden door de traditie, maar dat men ook zjj het soms wat schoorvoetend nieuwe wegen durft in te slaan: liturgisch verantwoord na tuurlijk maar daardoor juist fris van toon en van een waardige luister. Ple baan H. W. Agterof sprak Zaterdag middag ter opening van de tentoon stelling een kort woord, waarin hjj de ijver van de dames, die aan de para menten hadden gewerkt, prees. Hij ge waagde met nadruk op de zegen, die op dit mooie werk moet rusten, een ze gen die ook op ieder persoonlijk van de leden neerkomt. Zjj tenslotte nog gemeld, dat van avond om 8.15 uur een pater Francis caan van de Open Deur in het museum uitleg zal geven van doel en betekenis der paramenten. Bij de Haarlemse politie is aangifte gedaan van een vermoedelijke rijwiel verduistering. In een winkel in de Kle- verparkbuurt wilde een vrouw een tweedehands fiets kopen, maar eerst zou zij het rijwiel aan haar man laten zien. Zij verdween om niet meer terug te komen. De rijwielhandelaar had geen naam of adres genoteerd. Het weer was de Kinologenclub „Ken- nemerland" zeer gunstig gezind toen Zondagmiddag op het terras van hotel Bouwes te Zandvoort een „Concours d'Elegance" voor honden werd gehou den. De elegance bleek al spoedig niet zo zeer in de honden maar vooral in hun begeleidsters vertegenwoordigd te zijn. Deze waren trouwens genummerd en niet hun viervoeters, hoe buitenge woon hun kwaliteiten ook bleken te zijn De heer F. Heerkens Thijssen richtte als voorzitter een spéciaal woord van welkom tot de burgemeesters van Haarlem, Heemstede en Zandvoort welke met hun dames het concours bij woonden; spr. deelde mede dat het concours werd gehouden in verband met het 25 jarig bestaan der vereniging. De heer G. Josselin de Jong trad daar na achter de microfoon voor een toe lichting bij de show, welke ruim drie uren duurde. Hij vertelde allerlei bij zonderheden van de dieren welke door hun meesteressen v/erden voorgeleid, o.a. zeldzame Duitse doggen, een kleine franse buldog, welke al 30 maal be kroond was, en verschillende dwerg- hondjes, afghanen en whippets. Het talrijke publiek genoot op het zonover goten terras zeer van de aanblik van de verschillende inzendingen. De jury, gevormd door de heren Godfried Bo- mans, F. Funk, dr. J. Gajetaan en Zonder botsingen kon de strijd tussen de raadsleden en de journalisten niet verlopen. Maar het pleizier was er niet minder om. A.AN HET Coornhertlyceum te Haar lem zijn geslaagd voor het eindexamen H.B.S.-B.de dames A. G. van Ark, E. M. Barendrecht, E. R. Baruch, P. M. H. Kelderhuis, M. Koopmans, R. Ronde, E. J. Keizer; de heren J. W. Beijer, E. C. Cashoek, M. M. U. van Dis, P. de Jong, K. J. F. Krombert, J. D. Roeters van Lennep, R. Tan, H. Tenderloo, H. J. Terstal, J. J. W. ZAp- pejj, G. A. de Boer, G. Bresser, C. C.H. Th. Daey Ouwens, P. J. van de rHam, Gh. G. van Houten, W. J. A. van Ingen, Ch. M. Janssen, P. H. Kastelein. Aan het Jac. P. Thijsse Montessori- Lyceum te Overveen zijn geslaagd voor het eindexamen H.B.S.-A.: mej. B. L. Hoes en de heren J. A. J. ten Hoopen; L. J. van der Lieuw en D. P. Snoep. Afgewezen: 1 candidaat. Voor het examen ter verkrijging van het Eenheidsdiploma E.H.B.O. te Haar lem slaagden de dames: S. M. Bakker, E. Beck, A. M. EssinkPortegies, E. Hed- lund, M. J. HosseletKullmann, M. J. Hulsman, C. A. Mets, H. J. Poppe, H. Vergunst, C. M. T. de Vries, A. M. Wig- chert en de heren: J. H. Dekker, G. Holsappel, J. F. Huijer, P. H. van Kils- donk, D. Stevens, G. van Winsum, J. van Zandvoort, allen te Haarlem. HAARLEM. Eindexamen H.B.S.-B Lorentz-Lyceum. Geslaagd: de dames: I. Bijkerk, A. M. van den Eist, A. M. Naastepad, J. B. Swart, L. I. Verzijl en de heren D. G. van Damme, M. C. J. Klerk, W. H. H. Niggebrugge, D. Rij broek, G. J. G. Beunder, J. de Boer, L. H. Brokke, P. A. Gèldof, W. H. Griep, R. P. de Jong, J. F. Kerkhoff, H. A. Kolle, D. J. L. Kors, C. Waagmeester. Afgewezen: 4 candidaten. Het examen is afgelopen. B. en W. vragen de Haarlemse ge meenteraad een crediet te verlenen tot J een bedrag van 12.000.ten behoeve van het vernieuwen van de stalen ra men van de meterafdeling van het ge meentelijk energiebedrijf. Zoals wij reeds Donderdag bericht ten zal er van 2 Juli tot 2 September in de Haarlemse Vleeshal een zeer bijzondere tentoonstelling worden ge houden onder de titel Madame", welke de bezoekers een indruk hoopt te geven van wat de vrouw uit de achttiende en negentiende eeuw pleegde te dragen. Madame zelf heeft zich voor deze expositie laten excu seren en haar bewonderaars zullen dus genoegen moeten nemen met de juwelen, costuums en andere kost baarheden, die in grote mate bijdra gen tot de charme van madame. Op deze expositie zal een zeer fraaie collectie waaiers te zien zijn, welke eigendom is van de Amster damse makelaar de heer Felix Tal. De heer Tal is een particulier ver zamelaar, die ongeveer dertig jaar ge leden met het bijeen garen van waaiers begon. Hij heeft op het ogen blik een kostbare verzameling opge bouwd, die in haar geheel naar Haarlem komt en verzekerd is voor een bedrag van 40.000. Als pièce de milieu fungeert een kostbaar wandtapijt, dat ingezonden is door mevrouw Peters-Spoelstra. Het doek, dat in Delft gemaakt werd naar een ontwerp van Karei Mander de Jonge, dateert van 1618 en geeft een voorstelling van Scipio's Groot moedigheid. Een fraai bewerkte sleepkoets met de zogenaamde „smeerlap" (een olie- vette lap, die gebruikt werd om de slee gemakkelijker over de hobbelige kinderhoofdjes te laten glijden) wordt getoohd. Voorts kan de bezoeker een blik werpen op een uiterst kostbare col lectie juwelen uit de achttiende en negentiende eeuw. Het betreft hier de collectie Suasso uit het stedelijk Museum van Amsterdam. Prachtige en frivole prenten uit het prenten kabinet van de Teylerstichting en uit de privé-verzameling van prof. F. van Thienen, een collectie geslepen dia manten en enkele originele costuums zal men kunnen bewonderen. Voor de in te richten stijlkamer, die op de expositie van de Camera Obscura zo'n grote belangstelling trok, heeft men de beschikking kun nen krijgen over het vorstelijk Em- pire-ameublement van de Provinciale Griffie en een aantal schilderijen uit het Frans Halsmuseum. Goud en zilverwerken o.a. een buitengewoon mooie collectie Russisch zilver, dat eens deel uitmaakte van de bezitting van de Czaar van Rus land zullen er toe bijdragen, dat de tentoonstelling een feest wordt van brillante glinstering. In de cu riosa treffen wij aan oude muziek- instr-'menten (een Franse harp uit de achttiende eeuw en een draailier), een schippersspinnewiel, Venetiaans kant, gouden broches, gespen en snuifdozen. Dr Tjebbo Franken zal Vrijdag avond 1 Juli de tentoonstelling met een 'toepasselijk woord openen. In twee touringcars en met 84 deel neemsters en deelnemers heeft de afde ling Heemstede van de K.A.B. Zondag een trip naar Tegelen gemaakt die tot in alle onderdelen als voortreffelijk ge slaagd mag worden beschouwd. De dag begon met een stille H. Mis in de St. Bavokerk. gevolgd door een ontbijt in het R. K. Verenigingsgebouw. Reeds om half tien was men in „Berg en Dal" te Arnhem, en vóór het vast gestelde uur was men te Velden, onder de rook van Venlo, waar het middag maal werd gebruikt In Tegelen heerste een enorme drukte omdat de Centrale Reiskas in plaatsen van Nederland waar een afdeling van de K.A.B. gevestigd is, een zelfde trip had georganiseerd. Alles was tot in de puntjes geregeld en precies om 14.15 uur waren allen gezeten om de Passiespe len te zien en te horen, gespeeld op de prachtige tekst van Pater Dr. Jac. Schreurs. Over de voorstelling zelf hebben wij reeds geschreven bij de première van dit jaar. Naar schatting hebben zeker 5 a 6000 personen het spel bijgewoond en allen waren na afloop onder de indruk van wat zij gehoord en gezien hadden. De terugreis verliep in de beste stem ming. De gehele dag is men vóór het vastge stelde tijdschema gebleven en tot het laatste ogenblik heeft men dat gehand haafd, want om 24.50 uur rolden de touringcars Heemstede binnen. Zowel de chauffeurs als het bestuur hebben dan ook recht op de volle waardering van allen, die, begunstigd door het prach tigste weer van de wereld, genoten heb ben van deze stellig onvergetelijke trip. De secretaris van de K.A.B. heeft zich echter met deze organisatie die uitslui tend in zij nhanden lag, lauweren ver worven. Toon Hermans, kende tenslotte de vol gende eerste prijzen toe: Mevrouw Jansen-Muntinga uit Zeist (franse bul dog) Mevrouw Zaadnoordijk uit Hoorn (russische barzoy-windhond) E. H. van Schuppen uit Veenendaal (jachthond) Mevrouw Backx uit Reeuwijk (herder) Mevrouw Duijvendak uit Amsterdam (poolhond) Mevrouw Tempel uit Rotter dam (terrier) en Mej. Schaeffer uit Amsterdam (Brussdoe Schmoutzer). De eerste groepsprijs verwierf Mevrouw Mastenbroek uit Wassenaar met twee duitse doggen en die voor de beste combinatie Mevrouw Zaadnoordijk uit Hoorn, die haar toilet wonderwel had aangepast bij het uiterlijk van haar Russische Barzoy. Dank zij een zeer goed geslaagde in- zamelings-actie is de Zandvoortse mu ziekkapel dit voorjaar in keurige uni formen gestoken. Dit heeft het aanzien van het corps aanzienlijk verhoogd. De muzikale prestaties konden nog niet in gelijke mate worden opgevoerd daar het corps te kampen heeft met een zeer verouderd instrumentarium. Sommige instrumenten zijn al veertig jaren in gebruik! Aanschaffing van nieuwe in strumenten vergt evenwel een uitgave van rond 6500.-, een bedrag dat het bestuur van de kapel niet zonder meer op tafel kan brengen. Dank zij de medewerking van verschillende perso nen en instanties is men er toch in geslaagd de beschikking te krijgen over de nodige gelden en het bestuur kon daardoor tot bestelling vun nieuwe in strumenten voor alle leden van het corps overgaan. Men verwacht dat de instrumenten in het begin van Augustus afgeleverd zullen worden zo dat de kapel deze tijdens de zomer concerten op het Raadhuisplein in ge bruik kan nemen. Intussen wordt de werving van dona teurs en kunstlievendê leden onver moeid voortgezet, opdat de muziekkapel ook financieël op een goede basis komt te staan. De gemeenteraad van Heemstede komt Donderdag 30 Juni, des middags om vier uur, in openbare vergadering ten raadhuize bijeen. Voorgesteld wordt o.m. aan de heer H. A. Bakker te Hillegom 936 m- grond, gelegen aan de noordzijde van de Sportparklaan, voor de prijs van 10. per m- te verkopen. De grond is be doeld voor het bouwen van twee een gezinswoningen. Voorts wordt voorgesteld het bedrag van 20.dat de gemeente Heemstede per leerling betaalt voor de Heemsteed- se leerlingen van de katholieke en christelijke lycea te Haarlem, te verho gen met 20. Door het vertrek van de heer P. Kro- lis ontstaat een vacature in de commis sie tot wering van schoolverzuim. B. en W. van Heemstede verzoeken de raad daarin te voorzien door de benoeming van de heer H. Slagveld. De raad wordt verder verzocht het beschikbaar gestelde crediet van 2400.wegens kosten van niet uit te voeren bouwplannen aan de Laan van Insulinde te verhogen tot 5855,81. Advertentie Zaterdagmorgen werd het 8-jarig meisje F.H. uit de Haarlemmermeer op de Cruquiusbrug aangereden door een personenauto. De bestuurder had nog geprobeerd uit alle macht te rem men, doch hij kon niet verhinderen dat het meisje door het rechtervoorspat- bord van zijn auto werd gegrepen en op het voetpad werd geslingerd. Het kind kreeg enige hoofdwonden en werd ter observatie naar de Mariastichting te Haarlem vervoerd. De politie maakte proces-verbaal op; de autobestuurder treft geen schuld. In het kader van de Lepeltjes-actie, die gevoerd wordt ten bate van het kleuterhuis „Margriet", wordt Woens dagavond 29 Juni om 11 uur aan het bestuur van het kleuterhuis het lepeltje overhandigd, dat bestemd is voor Prin ses Margriet. De overhandiging geschiedt namens het actie-comité door mevrouw J urrissenRiezebos. Onder leiding van de heer Evert Haak heeft het Katholiek Gemengd Koor deelgenomen aan het Zangcon cours, uitgaande van de R. K. Bond van Zangverenigingen in Noord en Zuid- Holland. Het slaagde er in, de tweede prijs in zjjn afdeling te behalen met 292 punten, waarmede dit koor een zeer behoorlijke prestatie heeft geleverd. In de beste stemming keerde men des avonds weer naar huis. In de loop van de volgende maand zullen de Nederlandse Spoorwegen be ginnen met de aanleg van een tweede spoorbaan van Overveen naar Zand voort. In ieder geval dient de verdubbe ling van de spoorbaan voltooid te zijn in October. Een opvoering van de frequentie van het treinverkeer tussen Haarlem en Zandvoort zal daardoor wel niet bereikt worden, ómdat de huidige frequentie voldoet, maar de Spoorwegen zullen wel meer speling krijgen .in de dienstrege ling, omdat er na October geen rekening mee gehouden hoeft te worden, dat zich tussen Overveen en Zandvoort slechts één treinstel mag bewegen. Dit voordeel zal zich in het bijzonder doen gelden tij dens de drukke zomermaanden. Mr. K. Hugenholtz, advocaat en pro cureur en belastingconsulent te Haar lem, legt met ingang van 1 Juli zijn practijk neer. Hij is van plan in het be drijfsleven te gaan. de Sind Adelbertus-akker in Egmond, om een jaarlijkse traditie niet te ver breken, zong onder leiding van de heer L. van Warmerdam de vaste en wisselende gezangen. Kapelaan Jos. Schoenmakers hield de ieestpredicatie naar aanleiding van de woorden uit de „Apostoliscne vaaers", waarin gezegd wordt: „Wie gered wil worden, ziet niet naar de mens, maar naar degene, die in hem woont en spreekt". Een journalist zo zeide hij die onlangs een ver slag moest maken van een predicatie bij gelegenheid van een priesterfeest, merkte enigszins verveeld op, dat de genouaen preek als altijd weer „de" priester besprak. Waarom deze pries ter niet in zijn eigenneid, in zijn eigen karakter oenadera? Dat zou ongetwij feld veel interessanter geweest zijn. Interessanter, misschien, maar zou het een venster hebben geopend op het geneim Cnristus' tegenwourfligneiü in de priester? Is het de wens van een nieuwtjesjager of van een gelovige, die gered wil worden? Tot de eerste moet ik zeggen, dat wfj vanaf de preekstoel geen antwoord voor hem hebben. De laatste zal begrijpen, dat een priester niet van buitenaf bena derd kan worden. Want dan vinden wij de geleerde, de redenaar, de or ganisator, de sociale voorman, de jeugdleider, dan vinden wij de goede mens of misschien nog minder maar nooit de Christus. Zich tenslotte richtend tot pastoor Keyer zei kapelaan Schoenmakers: „Wanneer de parochianen bij dit ju bileum een kazuifel hebben geschon ken aan hun zilveren herder en aan de priesters van hun kerk, dan mo gen wij dat zien als een uiting van hun geloof, dat in de priester niet de mens ziet, maar degene vooral, die in de priester woont en spreekt. En dan meen ik, dat dit geloof u het meest vereerd en verrijkt. Als u dit geloof moogt ontmoeten, overal waar uw priesterschap zich ontplooit, zal het slagen. Want in dit geloof staan hoof den, harten en handen van uw paro chianen wijdopen voor God, die ons in u en door u tegemoet loopt". Na de Hoogmis werd de receptie gehouden in de kleuterschool, die door velen werd bijgewoond. De Vo gelenzangers, onder wie pastoor Keyer zoveel jaren heeft gewerkt, ontbra ken natuurlijk niet. Pastoor Keyer kon daarbij de getuigenis ontvangen van de waardering, die men voor hem koestert en terzijde was het feestge schenk. een groen kazuifel, geëxpo seerd. Met een plechtig lof werd des avonds dit zilveren priesterfeest be sloten. Zondag heeft de Margarita-groep in Heemstede haar tweede lustrum ge vierd. Des morgens droeg de oprichter van de groep, oud-aalmoezenier J. van Adrichem uit Leiden, in de Heem- steedse St. Baaf een H. Mis op. In het verenigingsgebouw aan de Herenweg, waar de ruim honderd meisjes zich voor het feestelijk ontbijt verzameld hadden, had vervolgens de installatie plaats van de leidster Nel de Groot, welke verricht werd door mej. W. IJsselmuiden, dioce saan commissarresse. De huidige groepsleidster, mej. R. IJs selmuiden, die vanaf de oprichting in 1945 deel uitmaakt van de Margarita- groep, werd door de heer Th. Verhoeven in het zonnetje gezet. Des middag be zorgden de meisjes met voordracht en spel hun ouders enkele plezierige uur tjes. Kapelaan J. Agterof hield een klein toespraakje. Wethouder W. C. Bakker van Haarlem zal zijn eerstvolgende spreekuur hou den op Dinsdag 19 Juli. Naar wij vernemen zal de Haarlemse kantonrechter Maandag 11 Juli, 's mor gens om half twaalf de kwestie behan delen van de sigaretten-automaten in Haarlem. Zoals bekend heeft de heer P. J. Schoen, sigarenwinkelier in de Spaarnwouderstraat, Dinsdag 29 Maart een automaat aan de gevel van zijn winkel laten aanbrengen om een proef proces uit te lokken. Toen iemand zich inderdaad via de automaat van een pak je sigaretten had voorzien, maakte de politie proces-verbaal op, omdat derge lijke automaten in Haarlem verboden zijn. De heer Schoen wil nu langs gerech telijke weg laten uitmaken, of een der gelijk verbod wel juist is en rechts kracht heeft. Nu, na enkele maanden, zal deze kwes tie dan voor de kantonrechter aan de orde komen. Van de vijfde leerlingenuitvoering van Mies Hoogerwerfs Muziekinsti tuut konden wij slechts een gedeelte bijwonen, wegens aanwezigheid el ders. Dat deel wat wij echter hoorden was blijkbaar wel juist het hoogtepunt dezer leerlingenuitvoering. Dat Frieda Hoogerwerf haar pianoleerlingen een grote trap van technisch kunnen weet bij te brengen staat onomstotelijk vast blijkens de resultaten. De manier waarop Ineke Bos de drie Sonates van Scarlatti uit haar handen schudde dwingt bepaald bewondering af. An neke Visser deed wat techniek betreft niet voor Ineke Bos onder, hoewel eerstgenoemde nog niet rijp genoeg is de Rhapsodie no. - van Joh. Brahms, artistiek gesproken, weer te geven zoals men dat van een stuk als dit verwacht. De bekende Trilogie op de leerlingenuitvoering was het Haar lems Muziekinstituut was ook dit keer wederom volledig, door het optreden van Lily Lepiet in het Scherzo in cis moll van Chopin. Lily Lepiet bezit beslist grote pianistische kwaliteiten, die, wanneer goed geleid, kunnen uit groeien tot uitzonderlijke resultaten. Zij speelt met technische moeilijke passages, alsof ze niet bestaan. Van zelfsprekend zal ook zij nog moeten groeien wat de geestesinhoud ener reproductie bij haar pianospel betreft. Maar feit is, dat niet valt te ontken nen dat er hier reeds heel wat bereikt is speciaal op technisch gebied. Het artistieke laat zich niet dwingen, en zal langzaam meer gaan groeien. Twee leerlingen uit de trompet klasse van Nico Hoogerwerf Jr. ver richtten goed werk in composities van Purcell en Haydn. Een ensembleklasse onder leiding van Bram Kwist sloot deze uitvoering J. L.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 3