m VAN NELLE Vrouw gezocht Bescherming Burgerbevolking presenteert zich Jongensgilde toont eenheid op nationale kaderschouw Patiënt lag 40 jaar als hulpeloos kind aan bed gekluisterd Zonder werkelijk ziek te zijn Eenheid in verscheidenheid r Conclusie „Carte Blanche" Mgr. Huibers vraagt gift te verdubbelen Met prachtig geslaagde nationale manifestatie te Rotterdam W&Mm- Oudere broerverbiedt vendelzwaaien Twee oorlogen kwamen en commissaris Hoofdi in duel gewikkeld gingen A. Michels "A J MAANDAG 27 JUNI 1955 PAGINA Kerkenbouw Bouwkosten stijgen nog voortdurend X Kunt U niet slapen van de pijn? Zij is in bezit van radio-actief schijfje 300 leiders komen te Vught bijeen Bond Zonder Naam houdt D-Day „Ons Noorden" blijft bestaan Weer kersenimport uit België Nederlandse luchtdefensie is belangrijk verbeterd Beide partijen in oefening „Carte Blanche" maken voortdurend foto-verken ningsvluchten boven vijandelijk gebied. Ondanks de schijnbaar uitstekende camouflage zijn de resultaten dikwijls verbijsterend, zoals deze originele foto van een verkenningsvliegtuig laat zien. (Van onze speciale verslaggever) GUTERSLOH, hedenmorgen. Over de luchtmanoeuvre Carte Blan che", die morgen in een onbesliste strijd zal eindigen, lopen de meningen op het ogenblik nogal sterk uiteen. „Een realistische training", zo beschreef luchtmaarschalk Sir Basil Embry de oefening toen de opperbevelhebber van de geallieerde luchtmacht in Centraal Europa in een onderhoud met de pers te Fontainebleau onderstreepte, dat al leen bü een zo groot mogelijke naboot sing van de werkelijkheid onderzocht zou kunnen worden hoe de theorieën over de moderne luchtoorlog zich tot de realiteit verhouden. Maar vele waar nemers ook militaire zijn hard aan die poging tot realisme gaan twij felen toen de Noordelijken en de Zuide lijken elkaar enthousiast met „atoom bommen" gingen bestoken. Ondanks het leit dat de staf van generaal Gruenther in Parijs beslist of de aanvragen voor atoombommen, die beide partijen in dienen, gerechtvaardigd zijn en men dus zelfs met deze denkbeeldige wapens vrij zuinig omspringt, waren er na twee dagen over en weer al een veertigtal atoomaanvallen gepleegd. Alleen in ons kleine Nederland bleken vijf vlieg velden in aanmerking te komen voor een „atoombombardement". Verscheidene vliegvelden hebben reeds meer dan éénmaal een atoom- aanval ondergaan. In werkelijkheid zou dat niet nodig zijn, maar bij deze manoeuvre stelt men, dat een lucht basis door een atoomaanval slechts ge durende zes uur wordt uitgeschakeld. Een grote kaart in de „briefing room" van het hoofdkwartier van de tweede geallieerde tactische luchtmacht bij 5liinchen Gladbach, waar al deze aan vallen met paddestoelvormige rookwolk jes nauwkeurig worden aangegeven, had door al deze activiteiten al spoedig veel weg van een champignonkwekerij. Maar voor de piloten, die met hun straalvliegtuigen ver boven het wol kendek op ongeveer tien kilometer hoogte, in een schitterende, maür onwezenlijke, wazige wereld als kleine stipjes in voortdurende zonneschijn ronddartelen en daar nu al vier dagen lang de atoomstrijd voeren, is deze luchtoorlog realistisch genoeg. Zij verrichten hun zware taak met slechts korte onderbrekingen voor enkele uren rust of slaap onder een voortdurende hoogspanning, die men nu na enkele dagen van hun gezichten kan lezen. En de mannen op de grond, die de vliegtuigen bevoorraden en verzorgen en de piloten op hun vlucht door de ruimte leiden, hoeft men ook echt niet meer te vertellen, dat boven West- Europa de grootste na-oorlogse lucht manoeuvre wordt gehouden. Ze hebben hun handen vol aan de drieduizend deelnemende vliegtuigen ook al merkt „the man in the street" weinig of niets van de hele oefening. Ook de schaarse leidende officieren, die in de gelegenheid zün zich een compleet beeld van de oefening te vormen, zijn van mening dat de manoeuvre een voldoende realistisch karakter heeft om goede resultaten voor de Centraal-Europese luchtverdediging te kunnen afwerpen. Zjj geven grif toe, dat indien er in het oefengebied werke lijk zoveel atoomaanvallen zouden zijn gepleegd als de „champignonkwekerij" thans aangeeft, de strijd allang een in dit geval voortijdig einde zou hebben gehad. Maar men heeft nu eenmaal niet een jaar lang(!) voorbe reidingen getroffen voor een internatio nale luchtmanoeuvre om die maar enkele uren te laten duren. En daarom gaat de strijd in Carte Blanche" vol gens het programma voort tot morgen avond. En bovendien, zo stellen zij, zou een •ventuele werkelijke strijd zich niet be perken tot de ongeveer 300.000 vierkante km die Carte Blanche" bestrijkt, maar zich over de hele wereld verspreiden. En in dat licht acht men die veertig I atoombommen in twee dagen inmid dels is hun aantal al verdubbeld niet zo onrealistisch. „Er bestaat eenvoudig feen andere methode om ons voor te ereiden op de oorlog, die niet komen mag", zo formuleerde een Britse staf- officier de situatie. Carte Blanche" heeft nu trouwens al practische resultaten opgeleverd. De Nederlandse luchtverdediging, die twee jaar geleden tijdens de internationale luchtmanoeuvre „Coronet" in zo ernsti ge mate teleurstelde, blijkt belangrijk te zijn verbeterd. De voor de uiterst j beweeglijke moderne luchtoorlog zo Vitale verhinderingen zijn een flinke 1 stap vooruit gegaan, doordat onze strijd krachten nu ook over een radio-ver- bindingsnet beschikken en niet meer uitsluitend zijn aangewezen op de uiter mate kwetsbare telefoonlijnen van de P.T.T. De verouderde radar-apparatuur, waar Nederland tijdens „Coronet" nog uitsluitend over beschikte en waarvan de toenmalige chef van de luchtmacht staf, generaal Aler, verklaarde dat we blij mochten zijn dat dit materiaal het nog zo goed deed, is inmiddels gedeel telijk vervangen en de wijze waarop het zich nu van zijn taak heeft gekweten wordt „over het algemeen goed" ge noemd. En het derde zwakke punt in de Nederlandse luchtverdediging tijdens „Coronet", de kwestie van de ver ouderde onderscheppingsstraaljagers, heeft thans eveneens enige verbetering ondergaan door de aanwezigheid van het Amerikaanse squadron Sabre-straal- jagers op Soesterberg. Het kan bijvoor beeld niet meer gebeuren dat een Can- berra-straalbommenwerper, die van Engeland uit ons luchtverdedigingsge- bied binnenvliegt, ongestoord zijn weg kan vervolgen omdat hij simpelweg op een voor de Nederlandse luchtdefensie onbereikbare hoogte vliegt. En voorts ziet men in NATO-kringen met ver trouwen het ogenblik tegemoet waarop de Nederlandse luchtmacht zijn eerste squadron Hunter-straaljagers de lucht in kan sturen. Overigens is men thans niet meer zo scheutig met het verstrekken van inlichtingen over de practische resul taten van de oefening op de Centraal Europese luchtverdediging als tijdens „Coronet". Over het algemeen kan men dit opvatten als een goed teken, zo ver zekerde ons een Britse staf-officier; veel materiaal waaronder radar dat thans gebruikt wordt is nog zo modern, dat men de practische resul taten die er mee worden bereikt om begrijpelijke redenen geheim wenst te houden. Nabü Bitburg in West-Duitsland zijn gisteren een Britse Lincoln-bommenwer- per en een Amerikaanse F. 86-straal- jager tegen elkaar gevlogen. Vijf van de zes inzittenden van de bommenwer per zijn bij dit ongeluk om het leven gekomen. De piloot van de straajager wist met zijn valscherm veilig de be gane grond te bereiken. De zesde in zittende van de Britse bommenwerper wordt nog vermist. Een Amerikaanse straaljager, is in Siegerland neergestort. De piloot kon zich met zijn valscherm redden en is ongedeerd. Al deze toestellen namen deel aan de oefening Carte Blanche'*. Ter gelegenheid van Kerkenzondag in het bisdom Haarlem, welke jaar lijks op de 4de Zondag na Pinksteren wordt gehouden, doch dit jaar naar 10 Juli is verplaatst, heeft de bisschop van Haarlem, mgr. J. P. Huibers, in de nieuwe kerk van de Indische wijk in Vlaardingen, de parochie van de H. Willibrordus, een pontificale H. Mis opgedragen. Tijdens deze H. Mis hield hjj een toespraak, welke hij over de hoofden van de aanwezigen heen richt te tot al zijn diocesanen. De kern van zijn betoog was de uit nodiging van God, die alle katholieken ontvangen, hem te helpen bij de uit breiding van Zijn Rijk. „Daar dit ei genlijk een zuiver goddelijk werk is, mogen wij ons er in verheugen, daarin deel te mogen hebben door ons gebed en ons offer." „Wij geven zoveel geld uit voor ple zier en genot vergelijken we deze be dragen met onze uitgaven voor gods dienst, dan constateren we hier een vreemde verhouding. (Volgens het CBS bedragen deze resp. 4.6 pet. voor handarbeiders en 5.9 pet. voor hogere employé's, tegen 0.8 pet. voor arbei ders en 1.2 pet. voor hogere employé's). Wat aan God geschonken wordt be houdt-echter zijn waarde voor heden en toekomst." Zich daarop tot de jongeren van heel zijn bisdom richtend, zeide de bisschop: „Er wordt door U tegenwoor dig heel veel geld verdiend en uitge geven aan prullertjen. Wilt toch be denken, dat het de jongeren zijn, die moeten meedoen aan de bouw van ker ken, omdat het hun kinderen zijn, die over 10 of 20 jaar overal het huis Gods moeten vinden. Dit is het grootste wat wij het nageslacht kunnen geven: tem pels waar men God kan vinden." Tenslotte behandelde mgr. Huibers nog de kwestie der bouwkosten en de te lage bijdragen van de gelovigen. „Weet U wel. hoeveel de kosten van de kerkenbouw gestegen zijn?" zo vroeg de bisschop. In 1950 waren de bouw kosten per kerk 3.5 maal zo hoog als voor de oorlog, in 1955 zijn zij reeds 5 maal zo hoog, sinds 1950 is er een stijging van 45 pet. en we zün nog niet aan het einde. - Daarom moeten de giften beslist wor den verhoogd. Laten de gelovigen toch niet volstaan met alleen maar centen te offeren. „Ik zou zeggen, laten we beginnen met onze gift te verdubbelen." Advertentie Advertentie Neem een AKKERTJE ...dat helpt direct! De politie van Ipswich (Engelenad) heeft via de radio een dringende op roep gedaan tot een onbekende vrouw, die in het bezit moet zijn van een dode lijk radio-actief schijfje, om zich onmid dellijk te melden, wil zij niet gevaar lopen door de uitstraling van dit fatale schijfje te sterven. De onbekende voruw bevond zich on der een groep mensen, die gisteren in Ipswich eên demonstratie van het vreedzaam gebruik van atoomenergie bijwoonde. Aan een aantal mensen wer den kleine, radio-actieve schijfjes uitge reikt, waarna een deskundige met een Geigerteller onder hen rond ging en zo de schijfjes terugvond. Na de demon stratie bleek men echter nog een schijf je te missen. Iemand van het tentoon- stellingspersoneel wist zich te herinne ren het schijfje aan een vrouw te heb ben gegeven, maar hij wist haar niet meer te beschrijven. De vrouw' heeft het dodelijk schfje, toen dat niet bij haar gevonden werd, blijkbaar als sou venir mee naar huis genomen. Men heeft nu de hulp van de po litie ingeroepen, omdat, zoals een van de functionarissen van de tentoonstelling het uitdrukte, „elk moment, dat de vrouw het schijfje langer in haar be zit houdt, dit gevaarlijker voor haar kan worden. Het zal wellicht haar dood betekenen, wanneer zij zich niet binnen de 48 uur aanmeldt", aldus deze zegs- „Vandaag heeft u meer dan ooit be wezen, voor hen, die het nog niet wis ten, dat de Bescherming Burgerbevol king bestaat. Deze jonge organisatie is tot stand gekomen doordat de nood- wachters hebben ingezien, dat de B.B. nuttig en nodig is en daarom niet zijn teruggedeinsd voor de tijd, die zij moes ten geven, voor het ongerief, dat zij zich op de hals haalden, voor de offers, die zjj moesten brengen. Zü hebben er voor gezorgd, dat de organisatie, hoe jong ook nog, krachtig is en haar eigen plaats in onze Nederlandse samenleving heeft veroverd." Met deze woorden richtte de minister van Binnenlandse Zaken, Z.E. prof. dr. L. J. M. Beel zich Zaterdag tot de ruim 6000 B.B.'ers, die waren samengekomen voor de grote nationale manifestatie, welke in Rotter dam werd gehouden onder het belang stellende oog van tienduizenden inwo ners van de Maasstad. Minister Beel had in zijn rede, welke hij aan het slot van de demonstratie uitsprak op de Veemarkt, geen betere kenschets kunnen geven van het werk en het streven van de B.B. Juist op de ze dag is n.l. gebleken, dat de B.B. een voortreffelijk werkende organisatie is, die met grote gemeenschapszin haar lang niet eenvoudige taak weet uit te voeren. De demonstraties en wedstrij den van deze dag hebben in alle duide lijkheid aangetoond, dat de B.B. paraat is, in de meest ruime zin van het woord. Het meest spectaculaire onderdeel van deze dag is ongetwijfeld de demon stratie geweest van de brandweren uit zestig gemeenten uit Noord- en Zuid- Holland en Utrecht. Omstreeks vier uur scheerden vier vliegtuigen van de Kon. Luchtmacht laag over de Maas. Op een aantal schepen in de nabijheid van de Maasbruggen werd een aanval uitge voerd. Daverend donderden de knallen van de exploderende bommen over het water. Vrywel op hetzelfde ogenblik kletterde met een immens geweld het water uit 240 stralen over de getroffen schepen. Samen met een forse blusboot werd in één minuut tijd 130.000 liter wa ter de lucht in gespoten. Het grootste deel van de dag werd in beslag genomen door de verschil lende oefeningen en wedstrijden. Hier naast was een sterrit georganiseerd, waaraan door elf provinciale colonnes werd deelgenomen. Het getuigt voor de discipline en voor de uitstekende verbindingsdienst van de B.B., dat al deze colonnes prompt op tijd en pre cies gelijk arriveerden. Tenslotte werd voor de duizenden deelnemers aan de manifestatie een massa-maaitijd aangericht op de Vee markt. Achtduizend mannen en vrou wen schaarden zich hier rond de tafels, waarop een stamppot van andijvie met haché en ijs als dessert werd opgediend. Deze maaltijd was klaargemaakt in een van de drie keukentreinen van de B.B. Elke trein heeft een capaciteit van 40.000 warme maaltijden per etmaal. Rest ons nog te vermelden, dat de wisselbeker, beschikbaar gesteld door H.M. de Koningin, gewonnen werd door de Blokploeg uit het A-gebied van de Oude Mijnstreek (Limburg), van de Blokploegen van het B-gebied won Noord-Brabant 3 de wissel beker, be schikbaar gesteld door Z.K.H. Prins Bernhard. 1 I W Van de zijde van het „Battle Hospital" te Reading in Engeland is gisteren de vreemde geschiedenis onthuld van een patiënt, die 40 jaar lang als een hulpeloos kind op bed heeft gelegen. De man in kwestie, de nu 51-jarige Charlie Dunford, „groeit snel op". Hij heeft opnieuw leren lopen en spreken en is reeds de beste tapijtenknoper in het ziekenhuis. In 1913 kwam de toen negenjarige Charlie, die een normale schooljongen was, thuis met mazelen. Zijn herstel bleek slecht te vorderen en zijn ouders, die talloze doktoren hadden geraadpleegd, kregen tenslotte de overtuiging, dat hun zoon voor zijn leven kreupel en half blind zou blijven. Zo begon het voort gezette ziekbed van Charlie Dunford. 40 jaar lang lag hij op zijn rug in een halfdonkere kamer. Al gauw verleerde hij het lopen en het spreken, terwijl hij tenslotte ook verleerde om zelf te eten. Hij hoefde het ook zelf niet te doen, want zijn ouders, die ervan overtuigd waren, dat hij een hul peloze invalide was, verzorgden hem met een eindeloos geduld als ware hij een baby. (Van onze speciale verslaggever) Met een Nationale Kaderschouw heeft het jongensgilde van de Katholieke Jeugdbeweging Zaterdag en Zondag in Huize Bergen te Vught voor de eerste keer sedert zijn oprichting in 1947 een bijzonder geslaagde poging ge daan om het nationale contact tussen leidsters en leiders te verstevigen. De hoofdcommissaris van de Katholieke Jeugdbeweging, H. F. M. baron van Voorst tot Voorst, mocht ruim drie honderd leidsters en leiders, vrijwel het gehele kader, verwelkomen. De grote opkomst bewees, dat de betekenis van dit eerste nationale contact bijzonder hoog werd aangeslagen. Het was voor de leidsters en leiders niets minder dan de bevestiging, dat het Jongensgilde na de moeilijkheden van het eerste uur is uitgegroeid tot een waarlijk nationale jeugdbeweging. Het Gilde is een jonge beweging met een oude naam, die herinnert aan de Middeleeuwse Schuttersgilden, waarvan vooral Brabant de erfenis heeft be waard. Bijeen in het Brabants land lag het daarom meer of min voor de han", dat de „oudere broer" er bij gesleept werd. Hij kwam in de persoon van Jan van de Mortel, de grote Brabantse promotor van de Schutters gilden, die met aanstekelijk enthousi asme iets vertelde over de 12e en 13e eeuwse kruis- en handboogschutters, over hun heldhaftige prestaties in de Kruistochten en vooral over hun idealen, die in de huidige Gilden zijn blijven voortleven: trouw aan God, Koning en Vaderland. „Jullie streven na wat wij in ons hebben", riep Jan van de Mortel uit. „Tracht jullie jongens de trouw en eerlijkheid bij te brengen, die onze Gilden sedert eeuwen sieren. Maar blijf af van het vaandel: leer de jon gens nooit vendelen, het privilege van de Schuttersgilden. Het zal bij jullie acrobatiek blijven, omdat de jongens in het vendelen hur ziel niet kunnen leggen zoals wjj dat doen". Een waarschuwing, die ter harte ge nomen werd. Het nummer vendel- zwaaien, dat op het Zondagmiddag programma stond, werd afgevoerd uit respect voor de „oudere broer". Er bleef overigens meer dan voldoende over voor een gezellig Gildefeest met als hoogtepunt de intocht van Hertog Jan van Brabant. De rakkers, poorters en kerels uit Vught en Den Bosch maakten er een kleurig schouwspel van, opgeluisterd door de uitstekende Gilde- band uit Wehl, die onvermoeid mar cheerde met een van trots stralende broeder Realinu. aan het hoofd. Vrolijkheid en spel namen een belang rijke plaats in, maar de ernst werd niet vergeten. Zaterdagavond trokken de deelnemers naar de Fusiladeplaats van Vught, waar tijdens de oorlog „Dui zenden vielen, rij aan rij", zoals de eerste regel luidt van 't gedeclameerde vers van Gabriël Smit. De stemmige herdenking werd met een avondwake besloten. Reeds vóór de réveille lokte Zondag een stralende ochtendzon de leiders uit hun tenten. De hoofdaalmoezenier van de Katholieke Jeugdbeweging ..'Sirat-.e in Rotterdam werd bij de Boompjes een „vliegtuigaanval" gedaan, tengevolge waarvan schepen „in brand raakten". Zestig spuiten met in totaal 240 stralen toonden toen wat zij mans waren. De kade werd door een machtig watergordijn van de rivier gescheiden. Geestdriftig zwaaien met rood-wit- blauwe-vlaggetjes, waarop de letters B.Z.N., en daverende toejuichingen on derbraken herhaaldelijk de toespraak van de eerste promotor van de Bond zonder Naam, pater W. Loop SMM, die in zijn stimulerende middagtoespraak de 5.000 promotoren en promotrices van de bond Zondag in de Houtrusthallen te Den Haag voor de jaarlijkse D-Day bijeen, aanmoedigde het belangeloze werk van de naastenliefde voort te zet ten met hetzelfde idealisme als zij dit in het afgelopen jaar hebben gedaan. 's Morgens had pater Loop in de Houtrusthallen een plechtige hoogmis opgedragen, 's Middags herinnerde pa ter Loop in zijn openingswoord aan de door de Bond in het afgelopen jaar aan de dag gelegde activiteiten, zoals de actie „mijn sterren", en de DDD-actie. Deze laatste heeft tot resultaat gehad, dat 700 huismoeders een maand uit de zorgen waren. Een kleine 100 huismoe ders, wie geen hulp geboden kon wor den, hebben 10 dagen gratis vacantie genoten. Het aantal promotoren en promotrices van de bond is gestegen van 8.000 tot 11.000. De sterrit van twee weken terug heeft 16.000 ouders een ge zellige Zondag geboden. Honderd juris ten hebben via de Bond gratis bijstand verleend in de meest uiteenlopende ge vallen. De actie „mensen in nood" heeft in haar 3-jarig bestaan in 20.000 gevallen hulp verleend. Elke maand meldden zich 1500 nieuwe leden. Na dit jaarverslag der naastenliefde hebben een aantal artisten, w.o. Jan de Cler, conferancier, Joop de Leur, pia nist, Jan Oradi, imitator de vele dui zenden uit het gehele land, de broeihit te in de zaal pogen te doen vergeten. In de kerken is Zondagmorgen in het Noorden van het land vanaf de preek stoel meegedeeld dat het dagblad „Ons Noorden" na 1 Juli zal blijven bestaan. Een schrijven van de aartsbisschop-co adjutor over deze aangelegenheid is da komende dagen te verwachten. Nadat Zondagmorgen enige leiders een nummertje schermen weggege ven hadden, riep de programmalei der plotseling door de microfoon: Weten jullie, dat we twee promi nente schermers in ons midden heb ben, de hoofdcommissaris en de hoofdkwartiercommissaris? Het klonk als een uitdaging, wat misschien ook wel de bedoeling was. Hoe dan ook, hoofdcommissaris H. F. M. baron Van Voorst tot Voorst gooide onmiddellijk z'n colbert en vest uit, liet zich een schermvest aan trekken en bekeek met kennersoog de degen, die hem werd toegesto ken. Hoofdkwartierscommissaris A. Michels deed hetzelfde en zo zagen de leiders even later beide heren in hevig duel gewikkeld, waarbij oa- ron Van Voorst tot Voorst z'n bijna zeventig jaren niet achtend een vitaliteit demonstreerde, die honderden handen voor een klate rend applaus op elkaar bracht. A. J. L. Verhoeven, droeg met assistentie van de diocesane aalmoe zeniers E. Paap en A. van Heyningen een plechtige Hoogmis op en weidde in zijn predikatie uit ovèr het voor de Gildeleiding zo toepasselijke woord in het Evangelie van St. Lucas: Van nu af zult ge mensen vangen. Een bezielend woord, dat indruk ge maakt moet hebben op de leidsters en leiders, die zich tot taak gesteld hebben het Jongensgilde innerlijk te verdiepen en paar buiten uit te bouwen, overtuigd, dat het Gilde niet meer gemist kan worden in de rij van katholieke jeugd bewegingen. Met 3500 officieel aange sloten leden staat het pas aan het begin van zijn ontwikkeling. De eerste Natio nale Kaderschouw heeft echter aange toond, dat het leiderscorps vol bezieling is. Wanneer de uitbouw gedragen wordt door hetzelfde enthousiasme waarmee dit weekend een waagstuk, zonder enige traditie tot een succes gemaakt werd, behoeft aan de resultaten niet getwijfeld te worden. Twee broers en een zuster van Charlie groeiden volkomen normaal op, maar Charlie kwam 40 jaar lang niet meer in de buitenlucht. „Zijn gezicht wordt blauw, wanneer hij buiten komt", zo verklaarde zijn moeder tegenover meelevende buren. Zij voedde haar zoon met babyvoedsel en melk uit een zuigfles. Twee wereldoorlogen kwamen en gingen voorbij, maar het kleine dorpje Stockcross in Berkshire merkte hier weinig van en Charlie Dunford, die vrijwel onbeweeglijk in zijn bed lag, wist hier nog minder van. Na de tweede wereldoorlog stierf zijn vader, een houtvester, en in 1948 over leed ook zijn moeder, waardoor Charlie hulpeloos, stom en vermagerd al leen achter bleef. Hij werd naar het „Battle Hospital" overgebracht, waar men zich over de ongelukkige Charlie, die met zijn ogen tegen het licht bleef knipperen, ontfermde. Een medisch onderzoek bracht ech ter aan het licht, dat hij physiek ge zien volkomen gezond was. De zuster van de wacht nam nu de taak op zich om van Charlie een normaal mens te maken. Als een baby werd hem ge leerd te lopen en te spreken. Charlie leerde vlug en was vol be langstelling. Zaken als bussen, vlieg tuigen of radio's begrijpt hij nog niet, maar hij vraagt hierover met de on schuldige belangstelling van een kind. Chrarlie, een slanke rechte gestalte, lijkt nu met 2ijn 51 jaar en zijn donkere aan de slapen grijzende haar op een gewone gedistingeerde heer van zijn leeftijd, maar hij heeft nog de grote, open ogen en de nog wat moeizame spraak van een kind. Hij kan zijn naam al schrijven in grote, beverige letters en hij is dol op lezen. Over zijn verloren jaren zegt Charlie niets meer te weten. „Dat is allemaal donker voor mij, maar nu viel ik mij heel gelukkig", zo verklaarde hij tegenover een verslaggever. In het komende seizoen zullen in ons land weer kersen uit België mogen worden ingevoerd. Het bedrijfschap voor Groenten en Fruit heeft bepaald dat er voor deze kersenimport uit Bel gië geen minimumprijs zal gelden. Wel mogen enkel kersen van de kwaliteit extra worden ingevoerd. Dit zijn ker sen welke voldoende groot zijn, een fris aanzien hebben en voorzien zijn van steel. Ze mogen enkel worden verhan deld in Belgisch fust met een inhoud van maximum 5 kg. De Nationale Kaderschouw van het Jongensgilde van de Katholieke Jeugdbeweging het verslag kunt u elders in dit blad lezen is niet alleen een succes geweest voor het Gilde en voor de jeugdbeweging in het algemeen, maar ook voor de hoofdkwartierscommissaris A. Michels, de hoogste gezag drager van het Gilde, die zich de laatste jaren bijzonder veel moeite getroost heeft om te be reiken, wat hem als ideaal voor ogen stond: Eenheid in het Jongensgilde. Hei moet hem een grote voldoening gegeven heb ben, dat nagenoeg het hele ka der aanwezig was, om van deze eenheid te getuigen. Toen hoofd aalmoezenier Verhoeven in 1952 de heer Michels vroeg hoofd kwartierscommissaris te worden, stelde hij zich als eerste taak: uniformiteit in de beweging. Het Jongensgilde is diocesaan ge groeid met het gevolg, dat er talrijke afwijkingen ontstonden, weliswaar niet van principiële aard, maar toch ernstig genoeg om een verdere ontwikkeling te belemmeren. Dri- jaar heeft de heer Michels, d'e in het dage lijks leven leraar lichamelijke opvoeding aan het St. Joriscollege te Eindhoven is, voor deze taak nodig lehacl; de officiële bekroning van zijn werk is de Wapenschouw geweest. U moet hieruit niet opmaken, dat de hoofdkwartierscommissaris een man is, die de eenheid boven alles stelt, een star schema kost wat kost wil doorvoeren en het systeem belangrijker vindt dan de jongens. Wie hem over eenheid spreekt, krijgt direct te horen, dat het Jongensgilde een grote verscheidenheid mogelijk maakt. Het kan zich plaatselijk aanpassen aan de omstandigheden, de aard en de behoeften van de jongens. Moet dit wel kunnen doen om werkelijk een kernbeweging te zijn voor jongens van 12 tot 17 jaar, een beweging voor en door de jongens, die zich stoer en manhaftig willen inzetten voor echt jongens achtige idealen. Maar soepele aanpassing kan samengaan met een zekere eenheid in methodiek, in leidersopleiding en in uniform. De laatste is eindelijk vastgesteld op groene broek en khaki shirt, die tijdens de Wa penschouw reeds door enige leiders gedragen werden. De heer Michels is er maar wat trots op; hij ziet er het symbool van de bereikte een heid in. Buitenstaanders menen wel eens, zo zij ooit van het Jongensgilde gehoord hebben, dat deze vorm van jeugdbeweging concurreert met de Verkenners. Laat de heer Michels het niet horen! Want zo gemoedelijk en rustig als hij gewoonlijk is, zo fel kan hij opspringen wanneer hij dit hoort. Vergeet niet, zegt hij, dat Jongensgilde en Verkenners beide deel uitmaken van de grote Katholieke Jeugdbeweging voor jongens van 12 tot 17 jaar, dezelfde hoofdcommissaris en dezelfde hoofdaalmoeze nier hebben. Geen concurrentie, integendeel: samenwerking. Na de be vrijding heeft het Hoogwaardig Episcopaat de Katholieke Jeugdbeweging aangewezen voor de jongens van 12 tot 17 jaar. Toen bleek, dat niet alle jongens tot het spel van verkennen werden aangetrokken, is er een nieuwe vorm bijgekomen, weliswaar ook gebaseerd op de grondgedachte van Baden Powell, maar anders uitgewerkt. Het Jongensgilde stelt de gemeenschap voorop en tracht de jongens via de gemeenschap tot per soonlijkheden te vormen. Dit v'.tgangspunt biedt vele mogelijkheden; het Gilde zal in de stad anders werken dan op het platteland, in het bisdom Haarlem anders dan in Den Bosch, in een arbeidersparochie anders dan in een parochie met gemengde bevolking. Deze verscheiden heid stelt de leiders voor zware eisen. Het was vooral hierom, dat de heer Michels zich verheugde over de boven verwachting grote opkomst en het enthousiasme, waarmee het kader zijn eerste nationale schouw gevierd heeft.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 5