De Vrooi itcut de Rode Rotó £nc de Hoor ma* K ru iswoordraa WILDE STAKING in de haven van Antwerpen Isanatog Éöf RKAVIC en Volendam in de finale hogere lonen Nerveus, mab en lusteloos? Reders en s Arbeiders eisen Radio - reparatie H. J. Maertens N. V. TEGEN MAAG- EN DARMSTOORNISSEN DINSDAG 28 JUNI 1955 PAGINA HEEMSTEDE F. L. Edema van der Tuuk overleden Betrouwbare Rode Mig-straaljagers vallen nationalistisch lijnvliegtuig aan Havenarbeider overleden OPERA VAN PEKING IN DRIE STEDEN Eervol ontslag aan deurwaarders P.E.N..JUBILARISISEN diarrhee bedorven maag „kater" Schoolhonkbal GEMEENTEZAKEN Tiende Zandpoort- estafette Prof. Dols voorzitter Kath. Ingenieurs- vereniging Strijd om de Bisschopsbeker ontbrand Wandeltocht Stabilitas Advertentie Het was ditmaal een zeer gevari eerd menu dat ons op de weke lijkse keuring in het Krelagehuis werd voorgeschoteld want niet alleen Irissen en Gladiolen prijkten op de wel voorziene bloemendis, daarnaast waren er mooie inzendingen bijgoed en Aals- meerse gewassen. En wel zo fraai dat de commissie aan twee ervan een diploma voor verguld-zilveren medaille toekende. Hollandse Irissen waren er weer te kust en te keur al worden we dan de laatste tijd wel wat overvoerd met geel. De verschillende in deze kleur zijn soms zo gering dat een beoordeling alleen ,,op de bloem", een beetje hachelijk gaat worden en andere facto ren méér doorslag moeten geven of een soort het zal halen of niet. Het gaat met de gele irissen zo langzamerhand dezelfde kant op als bij de redcups onde de narcissen, spoedig zullen we door de bomen het bos nie tmeer zien. Hetgeen overigens niet wegneemt dat een goede gele iris een vorstelijke bloem is. G. Hommes, Heilo, opende de rij met een o.i. goede variëteit Melody. De bloemen zijn zeer groot; stempels en lippen lichtgeel met grote oranje vlek, de standaards zijn wit. Konijnenburg en Mark, Noordwijk, waren evenals vorige week present met een gevarieerde collectie, waaronder een minder bekende eend in de bijt n.l. een species-boliris uit Marokko on der de met betrekking tot de kleur niet zeer toepasselijke naam Cardinal. De kleur is prachtig eenkleurig fluweel- blauw met smal geel streenje op de vlag. Verder waren het Hollandse; in l;et geel met lichtere standaards. Alde- baran, Kon Tiki, Nova Lux en Promi nent. Het donkergeel was vertegenwoor digd door Bride of Daning, Royal Gold, Virtuoos en Aurelia. Mooi lichtblauw is Bleu Hawai. Peter Grimes is eveneens blauw maar heeft 'n grotere gele vlek. Van de tweekleuriger! noteerden we Per Lagerquist, wit met lichtblauwe stan daards: Osiris, lichtgeel met blauw en Ruysdael, blau w met bronzen vlag. Prairie is brons, maar de standaards vertonen een paarse weerschijn. De helder witte Snow Queen met middel matig grote bloemen, sloot de rij fraai af. P. Nijssen Zn., Santpoort, toonde ook al een gele n.l. Orange Glow. De kleur is wel fraai. Ook de bekende Irissenkweker J. de Goede Sz., uit Breezand had een goede collectie Hol landers opgesteld waaronder soorten die wij verschillende malen reeds bij ande ren aantroffen als Bronze Queen, de Orange King en Prinses Beatrix, als mede de fraaie oranje met witte Prin ses Irene. Blue Champion en Saxe Blue geven elkaar in kleur niet veel toe maar de eerste geeft grotere bloemen. Gold and Silver heeft een oranje vlag, gele stempelbladen en witte standaards. De beste White Perfection was ook aan wezig, vergezeld van de eveneens witte maar met groot geel honingmerk Jeanne d'Arc. Harmony heeft twee kleuren, n.l. geel met blauwe standaards. Ver der was Bronze Beauty opgesteld en konden we een vergelijking maken tus sen .auve Queen en de donkerder King Mauve. Wij voor ons prefereren van deze twee de laatste. Een vertegenwoordiger van het Spaanse ras was opgesteld door A. J. Goemans, Beverwijk, n.l. de dofpaars met bronzen Hercules. H. C. v.d. Eng stelde onder dezelfde naam een blauw met bronzen op maar dit was niet juist. De fa. Tubergen uit Haarlem bracht een tweetal bloemen van Iris Gatussa, met een vorm als van blris Susiana, de z.g.n. rouw-iris, maar groter en zo te zien met langere steel. De kleur is grijs wit met talrijke bruine aderen. Dezelf de firma toonde ook enige botanische Galdioli n.l. de sierlijke paarse glad. Segetum een een kruising van glad. tristis bicolor, groengeel met paars bruine vlekken en stippen, naar onze smaak meer eigenaardig dan mooi. De N.V. De Groot&Co,, Hillegom, ex poseerde een aantal vazen met gewone gladiolen waaronder de mooie purper- rose Dream Girl en Oranje Boven die we ook d evorige week zagen. Verder Siljan, blauw, iets gestreept: Catharine, zalmrose met mooie takken (de vroe gere blauwe van die naam is er zekr niet meer)de fraai rose Salvador met booedrood vlekje; de zalm-oranje Hoch- sommer: de ongelooflijk mooie rode Red Fascination, die echter niet zo veel open kelken aan de tak had en ten slotte een geod gevormde zuiverwitte zaailing. Een vaas met verschillende kleuren gemengd completeerde deze in zending. Een mooie collectie Ixia werd ge toond door P. Rumhorst, Uitgeest die 30 variëteiten van dit sierlijke gewasje had opgesteld. De bloemen waren over het algemeen niet groot maar er waren goede heldere kleuren bij. Wij noteer den uit dit sortiment Red King, Engli- ston, rood, platte bloem: Aphrodite, creme-wit met klein purper hartje: de abrikooskleurige Radio met bijna zwart hart: Venus, purper rood: de lichte Blauwe Vogel: een halfdubbele purper kleurige Wonder, waarvan de bloemen wat klein zijn en de lilarose Rose Day. After Glow is brons-oranje, Marquette lichtgeel en Uranus, donkergeel. Azu- rea was nog zeer onrijp en de bloemen lijken ons heel klein, daarmee had men beter kunnen wachten. Tenslotte was er Rose Queen met een heel teer doch mooi rose tintje. Een paar gemengde vazen lieten zien wat er met dit mate riaal in de schikking te bereiken is. De commissie kende aan deze inzending 'n diploma voor verguld zilveren medaille toe. Ant. Baltus, Uitgeest, had een paar oude bekenden onder de ranonkels opge steld zoals Fireball en Barbaroux. Pink Perfection is heel licht rose, waarmee het groene centrum wel aardig con trasteert, Veronica is donkerrood en voorts waren er Janu suprème en de groen-witte Hercules, alsmede de pioen- bloemige Orange Blossom, maar die had overrijpe bloemen. Van P. Drost, Lisse, waren er beken de Anemonen, gemengd en op kleur. Van de halfdubbele St. Bridged: The Governor, Mt. Everest, Lord Lieutenat en The Admiral, van The Gaen Hollan- dia, The Bride, Mr. Fokker en Sylphide, respectievelijk in het rood, wit en blauw en paars. De kwaliteit voldeed aan redelijke eisen. Aalsmeer was present met een mooie inzending osantpaulia ionantha, het be kende Kaapse viooltje maar in 'n mooie donkerblauwe selectie, en het bolgewas- je Gesneria macrantha. De planten za gen er goed en weigewassen uit. Het diploma voor verguld zilver was een verdiende beloning voor de fa. Gebr. Spaargaren. Wat er nog meer stond was een mé lange van bekende en minder bekende Florakinderen. W. Blokker, Akersloot, was er met een bloem van de paarse Allium albopilossum, met kogelrond bloemscherm. Kapiteyn en Zn., Hille gom, liete Cyclamen neapolitanum zien, één knol op een pot en 30 bloempjes. Zephyrantus carinetta stond er op pot en afgesneden. De kleur is mooi rose, de afgesnedenen waren iets donkerder. Waren deze bloemen rijper W. J. M. v.d. Ende, Naaldwijk, bracht een vaas je Lilium longiflorum Mrs. Helen Pike en Tubergen, Haarlem, een tweetal Ga- lochortus verscheidenheden, Splendens si ongemeen fraai malvakleurig, venes- tus is groter, wit met roodbruine mer ken. De bloemen zijn mooi maar lijken ons zeer teer. Ten leste noteerden we de inzending van Maas v. Stein, uit Hillegom, met ioenen, meest oude bekenden als de donkerrose Mons. Jules Elie en de witte Duchesse de Nemours. James Kel- way, zeer licht rose, was gemengd met Roem van Boskoop waarvan de „vul ling" grover is. Lady Alexandra Duff is lichtrose. Donderder is Edulis super- ba, donker purper Karl Rosenfield. Ver der was er nog Bunker Hill, roodpaars, maar de bloemen hiervan waren- slap, terwijl er ook een vaas stond met ge mengde soorten die niet veel indruk maakte omdat het kleuengamma van de pioenen nu eenmaal beperkt is. Tenslotte zij nog medegedeeld, dat er voor Maandag 4 Juli a.s. een speciale keuring van vroegbloeiende lelies is aan gekondigd. Loop geen enkel risico, Daarvoor is Uw huisraad te kostbaar. Voor offerte ZIJLVEST 41 - HAARLEM Telefoon 12456 - 14155 - 22279 De schietwedstrijden van het Politie district West-Nederland, die op 8, 9, 10 en 11 Juni te Overveen plaats vonden, hebben geen daverende successen opge leverd. Dit is gistermiddag wel gebleken tij dens de prijsuitreiking door de heer A. Berentse, ere-voorzitter en corps chef yan de P.S.V. „Heemstede", orga nisatrice der kampioenschappen. Er zijn in deze wedstrijden slechts enkele goede persoonlijke prestaties ge leverd. Het weer werkte weliswaar/niet mee, maar vooral de corpsen lieten toch weinig bijzonders zien. Gelukkig was de organisatie perfect, zodat de jury prac- tisch niet voor moeilijkheden wat be treft puntentoekenning e.d. kwam te staan. De heer Berentse, die-de meer dan 100 prijzen overhandigde, prees de heer A. Laarhoven, voorzitter van „Heem stede", in verband met de wijze waar op hij de vele inspannende werkzaam heden, aan dit vierdaagse tournooi ver-' bonden, heeft verricht. Na deze korte toespraak nam de voor zitter van het politiedistrict West, de heer G. J. Timmermans, het woord, om op de eerste plaats enige complimenten van zijn voorganger te benadrukken en verder alle deelnemers te loven voor hun getoonde sportiviteit. „Dat de resultaten over het algemeen niet groots waren, heeft weinig te be tekenen, als men ziet, dat de schiet sport, die vooral politiemannen moet in teresseren, zo ijverig en veelvuldig 1 wordt beoefend." Als de belangrijkste prijswinnaars kwamen uit de bus: Erekorps pistool: 1. RSDA (A'dam) 135 pnt.; 2. ZPSV (Zaandam) 132 pnt.; 3. RSDU (Utrecht) 97 pnt. Erekorps ge- weer: 1. Hermandad II (R'dam) 141- 2. Alkmaar R.P. 140 pnt.; 3. PSV Haar lem 139. Korps geweer le klas: 1. RS DA 236; 2. Alkmaar R.P. 236; 3. PSV Haarlem 233. Korps pistool le klas: 1. RSDA 121; 2. RSDU 220; 3. Herman dad 215. Korps pistool 2e klas: 1. PSV Zaandam 220; 2. Alkmaar R.P. 208; 3. PSV Haarlem II 207 Korps geweer 2e klas: 1. RSDA II 229; 2. Luctor II 226; 3. Hermandad II 226. Pistool (pers.): 1. J. v. d. Spek (Edam) 9425; 2. Van Bekkum (R'dam) 49 22; 3. v. d. Plas (Haarlem) 49—19; 15. 1 V G. Kokhuis (Haarlem) 4629;' 26. W. Prins (Heemstede); 46, Geweer (pers.:) 1. G. Versluis (Luctor); 2. G. Hengstmengel (Bloemendaal)3. P. Vijn (RSDA); 8. Post (Bloemendaal; 12. H. Mulder (Haarlem). Vaste baan pistool: 1 V, G. Kokhuis (Haarlem) 87—64; 2. J. E. de Ruiter (Zeist) 86—78; 3 J. Vi- anen (Den Haag) 86—78; 11. Van Leeu wen (Heemstede) 8574; 13. Andree (Haarlem) 8567. Vaste baan geweer: 1. J. de Feyter (Alkmaar R.P.) 9080; 2. P. Vljn (RSDA) 89—85); 3. P. A Wil helmus (Haarlem) 8984: 10. H. Mul der (Haarlem) 8777; 14. Van Leeuwen (Heemstede) 8680. Vrije baan'pistool: 1 J. Bosman (Velsen) 86—83; 2. J. Knippenberg (R'dam) 85—77; 3. P. Key- nen (Den Helder) 85—61; 10. W. Prins (Heemstede) 7850. Vrije baan ge weer: 1. P. Vijn (RSDA) 9090; 2. W. Prins (Heemstede) 90—89; 3. H. J. Schouten (Luctor) 90—88; 4. P. M. Hengstmengel (Bloemendaal) 85—53. 12. Maar lang blijven ze zo niet zitten. „We .moeten zien, dat we de Dra- kar van Erwin te pakken krijgen",, zegt Eric. „Dat is de enige mogelijkheid. Misschien zwerft hij nog in de buurt. rond". Hoe zouden we die nu kunnen vinden in deze mist en duisternis?" vraagt Axe mistroostig. Heel eenvou dig", gromt Svein. Rondvarenkijken en roepen". En met deze woorden grijpt hij de rievïen en begint verbeten te roeien. Eric moet toegeven, dat Svein volkomen gelijk heeft en voor in het bootje zet hij zich op de uitkijk. Een eindeloos zoeken door de mistige nacht begint dan. Zij turen rond naar alle. kanten en laten, telkens een geroep weerklinken, maar nergens zien zij een schim van de Drakar opduiken en hun kreten blijven onbeantwoord. „En toch komt het met ons allemaal nog best in orde", meent Svein monter. „Zelfs bij die plons in het water heb ik mijn. helm nog op mijn hoofd, kunnen houden. Nu, dan zal de rest ook wel loslopen. Als de zon opkomt, heb je kans, dat de mist optrekt en dan zien we die Drakar natuurlijk ergens in de buurt ronddobberen". Tenslotte breekt de dageraad aan en de mist trekt inderdaad op. En naarmate het lichter wordt, kunnen zij verder om zich heen zien, maar dan wordt ook hun ontgoocheling dieper. Wijd en zijd deint slechts de eindeloze watervlakte en van Erwin's Drakar is geen spoor te bekennen. Horizontaal: 1. Uitgestrekt - kachellade 2. lange degen - leervak L. O. 3. geestdrift - stekelig dier 4. keukengerei - pronknaald 5. landbouw werktuig - boerderij - pers. vnw. 6. Europeaan 7. zwaardvis - pop. benaming voor recher cheur 8. afdeling - mal 9. vlaktemaat - stad in Gel derland 10. vergiffenis - Oost-Romeins keizer 11. loochenen In de Scheveningse Visafslag is met Scheveningen wil een haveningang, groot rumoer van het trompetters- en zoals door prof. ir. Thijsse en zijn me- tamboereorps „Prins Berhard" Maan- dewerkers in het waterloopkundige la- dagavond verkondigd, dat de Scheve- boratorium te Delft werd vastgesteld, ningse haven aanzienlijke verbetering Dan hoopt men geen schade van wind behoeft om winstgevend te blijven. Een en weer lange de kaaien meer p te halve eeuw geleden bleek de „na veel lopen. De loggers worden jaarlijks gro- palaver" tot stand gekomen bommen- ter. Zij krijgen steeds meer diepgang haven ternauwernood voor garnalen- en zullen op de duur gedwongen zijn de schepen voldoende diepgang te hebben. Scheveningse haven zonder verbeterin- Hoewel het Haagse gemeentebestuur gen te gaan mijden. En bovendien zal krachtig en eendrachtig -tracht het lot om veiligheidsredenen een eind moeten van de Scheveningse reders- en vissers worden gemaakt aan de moeilijkheden te verbeteren door millioenenplannen en schadelijke invaart, die thans Sche- voor een betere binnenvaart en lig- véningen-haven kenmerken, aldus de plaats, is, buiten ambtelijke en bedrijfs- vier inleiders tijdens de met vlaggen rapporten, nog niets gebeurd om Sche- versierde protestvergadering in de Sche veningen niet alleen de beroemdste, veningse Visafslag. maar ook de beste haringhaven van West-Europa te maken. De reders en schippers klagen, dat Advertentie Scheveningen door een reeks van tech- f nische bezwaren een van de minst gun stige havens is'om bij storm en ontij en laag water binnen te lopen. Histo rische, culturele eri vooral ook econo mische argumenten werdén tijdens de vergadering, "belegd door 'Het comité Scheveningen Havenverbetering, aan gevoerd om de juistheid van de these, dat Scheveningen meer gediend is met een goede haven dan met een getijha ven, te bewijzen. De heren J. van der Toorn, Jaq. Vooijs, P. N. de Mos en C. P. Damme hebben de tegenwoordige Scheveningse moeilijkheden breedvoerig uit de doe-, ken gedaan en medegedeeld, dat dezé moeilijkheden onder de aandacht der bevoegde autoriteiten, de gemeentelij ke, maar vooraf de' landelijke gebracht zullen worden. Verticaal: 1. pakken - palmmeel 2. verwoesting - eer bewijzen 3. niet gesloten - leraar 4. nazaat - ree - gem..kelijk klinker gloeien zonder vlam tandenstokers gevangenis 8. dieven - - aanw. vnw. 9. Ind. eiland - droogmaken 10. dubbele - verklaring 6. opstandeling - files 7. voorval m\\\\u 'HET ZENUWTONICUM 'l//////y7_ Advertentie Nassaustraat 5 - Haarlem - Telefoon 15220 Hoboken zijn Zaterdag niet op het werk verschenen. Zij wensten door dit werk verzuim hun els tot invoering van de vijfdagenweèk kracht bij te" zetten. Bij de Antwerpse gemeentediensten is reeds vanaf gisteren met een proef tijd van zes maanden de vijfdagen- week van kracht geworden. Onder deze maatregel vallen 50.000 arbei ders en employé's. Bij slagen van dit experiment zullen waarschijn- ook andere Belgische overheidsin stanties de vijfdagenweek invoeren. (A.N.P.) Chinese communistische Mig-straalja gers hebben gisteren vroeg een aan val gedaan op een nationalistisch ljjn- toestel van de „Foesjing"-maatschappij ter hoogte van het door de nationalisten bezette eiland Matsoe. Bij deze aanval is waarschijnlijk een Amerikaanse mili taire arts, die zich als passagier aan boord van het toestel een amphibie- vliegtuig van het type PBY, een in Ame rika gebouwd tweemotorig toestel bevond, zeer ernstig gewond. Het vlieg tuig heeft korte tijd na de aanval een noodlanding gemaakt op het eiland Mat- sol. Functionarissen van de luchtvaart maatschappij deelden mee dat het toe stel gecharterd was door de Ameri kaanse adviesgroep voor militaire bijstand, welke op Formosa gestation- neerd is. Het vliegtuig moest een ziek lid van de staf dezer adviesgroep van het eiland Matsoe ophalen. De vier le den van de Chinese bemanning waren ongedeerd gebleven. Dit is de eerste maal, dat communis- tisch-Chinese toestellen een niet-militair nationalistisch vliegtuig hebben aange vallen. De „Foesjing"-maatschappy on derhoudt diensten tussen Formosa en de door de nationalisten bezette eilanden voor de kust van het Chinese vasteland. Toestellen van de maatschappij werden geregeld door nationalistische of Ameri kaanse autoriteiten gecharterd voor vluchten van Formosa naar deze eilan den. In de loop van Maandag is nog bekend geworden, dat een nationalistisch lucht machttoestel tijdens een luchtgevecht met Mig's boven het eiland Matsoe is neergeschoten. Communistische straal jagers zijn voorheen nimmer boven Matsoe en de omliggende eilanden welke op ongeveer ISO kilometer ten Noord-Westen van Formosa liggen verschenen. (U.P.) In het O,L.Vrouwegasthuis te Amster dam is dit weekeinde aan de gevolgen van een bedrijfsongeval in de haven overleden de 26-jarige chauffeur van een vorkheftruc, P.B. Tijdens het werk in loods K. van het Amsterdams Haven bedrijf had B. naast de bestuurder van een truc plaatsgenomen. Het wa gentje kantelde en B. werd door de overkapping van de bestuurdersplaats getroffen en zwaar gewond met het bo venvermelde gevolg. De Opera van Peking, die in Parijs om haar mooie voorstellingen verbluf fende successen boekt, komt, zoals reeds bericht werd, van 19 tot 29 Juli naar Nederland. De tournée is thans definitief gere geld: 19, 20 en 21 Juli treedt het gezel schap op in de Stadsschouwburg te Amsterdam, 23 en 24 Juli in de schouw burg te Rotterdam, .26, ,27 en 28 Juli in het Gebouw voor K... en W. in Den Haag. „Op 23, Juni j.l. is te Haarlem in de ouderdom van 79 jaar overleden de heer F. L. Edema van der Tuuk, oud directeur en commissaris der N.V. let tergieterij „Amsterdam" voorheen N. Tetterode. Hij was tevens oud-commis saris van de Blooker's cacao- en choco ladefabrieken en van de Simplex ma chine- en rijwielfabriekén, en heeft een bestuursfunctie bekleed bij de Indus triële Club, de Maatschappij voor Han del en Nijverheid, de Koninklijke Roei en Zeilvereniging „De Hoop en bij „Hou en Trouw". Met het oyerlijden van de heer Ede- ma van der Tuuk is een Amsterdams industriëel van groot formaat heenge gaan. Mede dank zij zijn leiding ont wikkelde de lettergieterij „Amster dam" zich van een klein bedrijfje aan de Bloemgracht in het begin van deze eeuw tot een industriëel concern van internationale betekenis. Van officiële zijde werden de verdiensten van de heer Edema van der Tuuk erkend door zijn benoeming tot Officier in de Orde van Oranje Nassau en tot Ridder in de Kroonorde van België. Voorts werd hem de zilveren medaille der stad Amsterdam verleend. Gistermorgen is onder de 17.000 Ant werpse havenarbeiders een wilde sta king uitgebroken, die gistermiddag een vrijwel algemeen karakter had gekre gen. De havenarbeiders eisen o.a. een verhoging van hun loon met fr. 40 per opgelegde taak en een vermindering van de vakbondsbjjdragen. De moeilijk heden ontstonden verleden Zaterdag, toen bü de aanwerving het aantal ar beiders onvoldoende bleek te zijn. Besloten werd toen niet het stempel toe te kennen aan de werklozen die zich later meldden. Dit besluit verwek te grote beroering onder de havenar beiders, die besloten bij de volgende wervingen weg te blijven. De onderhan delingen, die in de loop van Zondag werden gevoerd, hadden geen succes en gistermorgen werd overal in de haven het werk neergelegd. De secretaris-ge neraal van A.B.V.V. Louis Major, heeft gistermorgen het woord gevoerd voor enkele duizenden havenarbeiders. Hij verzocht hun het werk te hervatten en geen gehoor te geven aan de wacht woorden van degenen die geen vakbond vertegenwoordigen. De arbeiders en employe's van de scheepstimmerwerven J. Cockerill te Bij besluit- van de minister van Justitie is aan H. Korting, op zijn verzoek, met ingang van 1 Sept. eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van bezoldigd deurwaar der bij de Arrondisserpents-rechtbank te 's-Hertogenbosch, ter standplaats 's-Herto- genbosch. Aan G. Bleêker is op zijn vrezoek met Ingang van 1 Juli eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van onbezoldigd deur waarder bij de kantongerechten te Gro ningen en te Assen, ter standplaats Gro ningen. Heemstede krijgt nu een nieuwe poli tieverordening, die in de komende raadsvergadering zal worden behan deld. Er zijn nieuwe bepalingen, terwijl andere weer zijn uitgebreid en voorts zijn er voorschriften in opgenomen om trent opslagplaatsen, woonwagens en woonschepen, alsmede uitvoerige rege len omtrent het kamperen. Ten aanzien van laatstgenoemde zaken kunnen dan de afzonderlijke verordeningen komen te vervallen. Voor de Maandagmarkt waren in IJmuiden binnen 4 trawlers, 22 loggers en 31 kotters met een totale aanvoer van 9.645 kisten verse vis, waarvan 525 kisten schelvis, 690 kisten haring, 3.070 kisten makreel, 380 kisten gul en kabeljauw, 230 kisten wijting, 140 kisten koolvis, 250 kleine kistjes haring, 265 stuks stijve kabeljauwen en 5.500 kg tong. Drie loggers hielden hun vangsten aan boord en bleven liggen tot Dins dag n.l. de KW 141 met 310 kisten, de KW 101 met 610 kisten en de SCH 135 met 550 kisten verse vis. Hoewel waarlijk niet gesproken kan worden van een overvloedige schelvis- aanvoer, lagen de prijzen niet hoog. Grote schelvis noteerde 30.tot 24.per kist, gr. middel 35.tot ƒ21kl. middel ƒ30.tot 23. pennen 28.— tot 22.— en braad 23.tot 17.per kist. Ook de ka beljauw liep iets terug. Voor de grote kabeljauw werd 120.tot 110.de 125 kg betaald. Voor de kleine 90. tot 75.De regels stijve kabeljau wen deden 96.tot 88.— per 10 stuks voor de grote en 45.— tot 40.— voor de kleine. Grote zwarte koolvis no teerde 75.tot 66.per 125 kg. Verse haring liep van 21.tot 10. per 50 kg, terwijl de makreel de nade- ,lige invloed van een grote aanvoer ondervond en daardoor op 16.tot 11.per kist kwam. Gestripte wijting noteerde 20.— tot 16.—, dichte wijting 12.— tot 8.— per kist. Heilbot was erg duur en werd ver kocht voor 3,20 tot 2.per kg. De tarbot noteerde 1,80 tot 1,70. Tong wist zich door de geringe aanvoer te handhaven. Grote tong noteerde 2,60 tot 2,40 per kg, gr. middel 2,32 tot 2,14, kl. midden 2,20 tot 2,04, tong I 2,20 tot 2,04 en tong II 1,84 tot 1,66 per kg. De berichten uit zee waren over het algemeen niet erg gunstig. Nadat op de Fladengronden Zaterdag al heel weinig te vangen was, ging het Zondag wat beter. Toen meldden de trawlers trekken van 80 manden haring.. De Dirkje RO 53 had Zaterdag een dagvangst van 180 manden makreel. De Gelria IJM 21 ving 200 manden, waar bij één trek van 80 manden. De Eli Chenevière IJM 32 deed 2 trekken van 20 en een van 10 manden hoops en de Batavia IJM 99 meldde een trek van 40 manden, evenals de Eveline IJM 116, terwijl de Antje RO 15 een trek van 20 manden hoops doorgaf. De Antje ving Zondag 100 manden makreel. Tussen de 56 en 58 graden Noorder breedte wisten de vleetvissers veel haring te vangen, wat voor deze tijd van het jaar geen alledaagse gebeur tenis is Tal van loggers meldden vang sten van 200 tot 250 kantjes per nacht. De trawlers hadden daarentegen de wind minder in de zeilen. De Herman IJM 2 had trekken van 80 en 50 man den hoops, de Surabaya kwam tot een dagvangst van 100 manden, terwijl de Deining KW 8 op 150 manden hoops in totaal kwam. Vrijdag 1 Juli zullen de heren B. Gla- zenborg, technisch opzichter C, te Haarlem en P. van der Sluös, opzich ter te Oterleek, hun vijfentwintig jarig jubileum in dienst van de P.E.N., het Provinciaal Electriciteitsbedrjjf van Noord-Holland, vieren. Advertentie Aan de Haarlemse gemeenteraad wordt voorgesteld het geraamde bedrag van 15.000.voor kapitaalsverster king aan de N.V. PEGEM ten behoeve van de aanschaffing en opstelling van olieschakelaars in het onderstation van deze N.V. aan de Oudeweg te verhogen met 12.600.en dus nadèr tè bepalen op totaal 27.600. De gemeente kan de percelen Rijks straatweg 257, 259 en 261 kopen voor 13.000.Dat bedrag wordt de ge meenteraad gevraagd, omdat deze hui zen zullen moeten verdwijnen, wanneer het uitbreidingsplan daar ter plaatse gerealiseerd wordt. Destijds noteerde de Haarlemse ge meenteraad 270.000.voor verbou wing en verbetering van de inrichting van het Stedelijk Gymnasium aan het Prinsenhof. Door omstandigheden wer den de geraamde kosten met 7300.- overschreden. Na de restauratie bleek, dat nog andere voorzieningen moesten worden getroffen en de kosten daarvan zullen ƒ18.900.— bedragen. In totaal zal er dus nog nodig zijn ƒ26.200. welk bedrag alsnog aan de gemeente raad gevraagd wordt. Voor de tiende maal zullen Zaterdag avond voetballers uit het Westen des lands in de Zandvoortse estafette hun krachten beproeven op hardloopgebied. Deze wedstrijd gaat over 10 kilome ter en 750 meter. Iedere ploeg bestaat uit vijf man, zodat allen 2150 meter af leggen. Er zal om half acht worden ge start vanaf de Grote Krocht. De route is: Grote Krocht, Haitestraat, Kostver- lorenstraat, Haarlemmerstraat en dan weer naar de startplaats waar de wis seling plaats vindt. Burgemeester H. M. Fenema zal het startschot lossen en om negen uur te vens de prijzen uitreiken in de Raad zaal. Men verwacht een grote belang stelling van de zijde van het publiek. De volgende verenigingen zullen met twee ploegen of met één equipe aan de estafette deelnemen: Blauw Wit Z.F.C., Assendelft, I.V.V., Tybb, DSB, Energie, Geuzen, Zandvoortmeeu- wen, SHS, Kruisster, WSV, Wijk aan Zee, T.Z.B. en Arsenal (Amsterdam). Voor de komende weken heeft de Schoolsportfommissie getracht een aar dige ontspanning te vinden in de vorm van schoolhonkbal. Er is een program ma gemaakt, waarin de verschillende Haarlemse teams elkaar zullen ont moeten. Woensdag 29 Juni: Gem. Sportterrein a/d Schalkwjjker- weg: A 14.30 uur Ambachtsschool 2 Lorentzlyceum 2 B 14.30 uur Coornhertlyceum 2 Marnix v. St. Aldegonde Lyceum C 15.45 uur Mendel College Ambachtsschool 1 D 15.45 uur Coornhertlyceum 1 Lorentzlyceum 1 Noordersportpark a/d Mr. Jan Ger- ritszlaan: E 14.30 uur HBS ale Chr. Lyceum F 14.30 uur HBS b^- J. P. Thijsse Lyceum G 15.45 uur Rijkskw.sch. v. Onderw. R.K. ULO St. Jeroen H 15.45 uur Trinitfits Lyceum Klaas de Vriêsschool ULO Woensdag 6 Juli (2de ronde). Gem. Sportterrein a/d Schalkwjjker- weg: J 14.30 uur Winnaar AWinnaar E K 14.30 uur Winnaar BWinnaar F L 15.45 uur Winnaar CWinnaar G M 15.45 Uur Winnaar DWinnaar H Woensdd'ag 13 Juli (3de ronde). Woensdag 13 Juli (3de ronde. Gem. Sportterrein a/d Kleverpark weg: N 14.30 uur Winnaar J Winnaar L O 15.45 uur Winnaar KWinnaar M De finale wordt Vrijdag 15 of Zater dag 16 Juli gespeeld. I zal Zondag a.s. plaats vinden op het terrein van VELO te Wateringen. De uitslagen luiden: Poule A: DEM—RKKVA —1; Vo lendam—NBC 0—0; RKVVA—HBC 11; DEMVolendam 14; Volen- dam—RKVVA 2—0; HBC—DEM 2—1. Poule B: RKAVIC—ZAP 3—0; TYBB—DCG 0—0; DCG—RKAVIC 1—1; ZAP—TYBB 0—0; DCG—ZAP 2—0; TYBB—RKAVIC 1—2. Zaterdagmiddag heeft de Katholie ke Ingenieursvereniging in Den Boscn een algemene vergadering gehouden. De voorzitter, prof. ir. J. H. Froger, deelde mee, dat in Maart de eerste bijeenkomst was gehouden van de sec tie, die de problemen, verbonden aan het technisch onderwijs en de specifiek katholoieke aspecten daarvan zal be studeren. Als studie-objecten heeft men gekozen het vraagstuk van de katho lieke leerkrachten, het studieprogram ma, speciaal voor de niet-technische vakken en de vorming buiten school verband van de M.T.S.leerlingen. Ir. Nicolas wees erop, dat ook reeds van andere zijde belangstelling voor dit onderwerp bestaat. Besloten werd dat de katholieke In genieursvereniging zal toetreden tot de Federatie van beoefenaren van in tellectuele beroepen. Bij de bestuursverkiezing werd prof. dr. ir. M. J. L. Dols tot voorzitter ge kozen in de vacature van prof. Fro ger die zich niet meer verkiesbaar had gesteld. Prof. Froger bracht dank aan allen, die van de oprichting af, vijf jaar ge leden, zich hebben ingezet voor de ver eniging Hij sprak 'n hartelijk welkoms woord tot de nieuwe voorzitter, die hij een der voormannen van de Wagening- se ploeg noemde. Ir. C. J. A. Berdïng, ingenieur-deskundige bij de Hpge Auto riteit van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal, sprak vervolgens over „Enkele hoofdlijnen in de ont wikkeling van/de Europese Gemeen-, schap voor Kolen én Staal." (Van onze correspondent) Zondagmiddag werd op de sport velden van het Sint Ignatius-college in Amstelveen de voorronde gehouden van het jaarlijks tournooi om de Bis schopbeker. Aan dit tournooi namen voetballers deel van 18 jaar en jonger van 8 katholieke clubs, namelijk van DCG (Amsterdam), DEM (Bever wijk), HBC (Heemstede), RKVVA (Amsterdam), Volendam, TYBB (Haarlem), ZAP (Anna Paulowna) en van RKAVIC (Amsterdam), de be kerhouder sinds vorig jaar. De clubs streden in wee poules om de eerste plaats, die uiteindelijk door Volen dam en RKAVIC werd bezet. Om 12 uur werd het tournooi door de heer Frits van Veen, secretaris van de Commissie Katholiek Voetbal, ge opend. Onder de talrijke toeschou wers bevonden zich o.a. de heren Schoordijk, voorzitter van de Neder landse Katholieke Sportbond, afd. Amsterdam, en Van Turnhout, be stuurslid van de NKS en ook enkele leden van de Commissie Katholiek Voetbal. In poule A bleek al na enkele wed strijden, dat Volendam de geduchtste candidaat voor de eerste plaats was, maar in poule B bleef de striid tot het einde geheel open. Volendam kwam tegen zijn naaste concurrent HBC niet verder dan tot een doelpuntloos gelijkspel, maar won van DEM en RKVVA met overtuiging. HBC ver speelde de kans om gelijk met de Vo- lendammers te eindigen door gelijk te spelen tegen RKVVA. Opmerkelijk was, dat ondanks de warmte de spe lers fel bleven vechten voor de over winning, zelfs wanneer geen kans meer bestond op het bezetten van de pArcfA In poule B'waren DCG en RKAVIC de favorieten voor de eerste plaats. RKAVlC startte met een ruime over winning op ZAP, maar DCG ver speelde een kostbaar punt tegen de enthousiaste TYBB-ploeg. In de derby RKAVIC—DCG nam DCG nog voor de rust verdiend de leiding, maar RKAVIC sleepte vlak voor het eind signaal door een fortuinlijk doelpunt nog een gelijkspel uit het vuur, waar door de kansen van RKAVIC sterk stegen. DCG won overtuigend van ZAP, zodat RKAVIC van TYBB moest winnen om winnaar te worden. Voor de rust kwamen beide doelen beurtelings in gevaar maar doelpun ten kwamen er niet. Na de rust nam RKAVIC al gauw de leiding, maar de veelal jongere TYBB-spelers hadden hun antwoord gereed: een snelle aan val leidde tot een fraai doelpunt. RKAVIC zag zich een penalty toege wezen, toen een TYBB-speler de bal uit het eigen doel sloeg. RKAVIC nam door het benutten van de penal ty opnieuw de leiding. In de hitte van de strijd moest een der TYBB-spelers uit het veld gestuurd worden. Toch bleven de TYBB-spelers gevaarlijk aanvallen. In de laatste minuut kre gen ook zij een penalty toegekend, maar de paal bracht RKAVIC red ding. De scheidsrechter floot direct daarna voor het einde en RKAVIC kon zich, enigszins fortuinlijk, win naar van poule B noemen. Zo plaatsten RKAVIC en Volendam zich voor de finale, waarvan de. in zet de Bisschopsbeker is. De eindstrijd De wandelsportvereniging Stabilitas te Heiloo houdt Zaterdag 2 en Zondag 3 Juli een wandeltocht door en nabij de duinen. De Diocesaan sportadviseur heeft toestem ming verleend aan de katholieke wandelaars van de 50, 40 km. om 10 en 11 uur te star ten. Voor deze wandeltocht die onder auspiciën van de N.W.H. gehouden wordt, kan men in schrijven bij Bi ieder Josaphat, Stabilitas, Heiloo, telefoon 2941 toestel 28; bij de heer N. P. van Roozendaal, Kennemerstraatweg 281. Heiloo .telefoon 5677. De start heeft plaats van het terrein van de Sint Willibrordusstichting te Heiloo.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 2