Kleine H. Theresia-school in Haarlem-Oost jubileert Knipperlichten op de Rijksstraatweg Zondag raakten op Zandvoortse strand 200 kinderen soek «f Koningin Wilhelmina Fonds mobiliseert alle hengelaars Noordh. vijf Philh. Orkest geeft zomerconcerten In Beverwijk en omgeving voelt men zich als op vacantie Milva en Luva houden tentoon stelling in Tuinzaal Jeugdige dieven meteen veroordeeld Vijf-en-twintigjarig bestaan wordt volgende maand gevierd Maar zij kwamen later allen terecht m Bijna 500 vissers op 10 Juli langs de Ringvaart Even naar de Om de burger meer vertrouwd te maken met „het meisje in en met haar werk badplaats Ondanks hun jonge leeftijd lang strafblad DINSDAG 28 JUNI 1955 PAGINA 3 Ook vier onderwij zeressen in het zilver Het begin is er: JUBILEA BIJ DiE P.T.T. „HUIS TE ZAANEN" 25 JAAR BIBLIOTHEEK. Jaarlijkse actie van Santos en Herwonnen Levenskracht EXAMENS Waterpolo D.W.T.D.V.Z. 33 D.W.T.D.A.W. 1—3 P8f Burgerlijke Stand Haarlem Ter ere van de Prins MUZIEK EN TRACTATIES Niu ook reddingsstokken op het Zandvoortse strand Jaarvergadering Heem- steedse Kunstkring Heropvoering van Le miroir de Jésus"? Heemstede tweede op B.B.-wedstrijd Haarlem gaf het goede voorbeeld: In Haarlem op 10 Juli Dame viel bijna uit auto Toen zij opengeslagen portier wilde dichttrekken Getuigen opgeroepen Rode Kruis-collecte Prinses Margriet naar het Baarns Lyceum VAN 4 t/m 8 JULI IN HAARLEM „Kunst zij ons Doel" WATERGORDIJN SLUIT TONEEL AF Bankier in verzet tegen vonnis van vijf jaar Otp heterdaad betrapt Water standen Beurs van Amsterdam Beurs van New York Op 1 September zal het 25 jaar geleden zijn dat in de parochie van de H. Joannes de Doper het nieuw gebouwde scholencomplex aan de Bernard Zweersstraat en de Dirk Schaf erstraat, bestaande uit een lagere school en een kleuterschool, in gebruik genomen werd. Pastoor Boogmans, voor zitter van het kerkbestuur, zag op die dag een lang gekoesterde wens in vervulling gaan. Na jarenlang onderhandelen, passen Naar wij vernemen, heeft de Rijks waterstaat aan het gemeentebestuur van Haarlem toestemming verleend tot het aanbrengen van twee knipperlich ten op de Rijksstraatweg aan beide zij den van de Jan Gijzenkade. Boven dien zullen dergelijke lichten worden aangebracht op de vluchtheuvel in het verlengde van de Planetenlaan nabij de Rijksstraatweg en op de vluchtheu vel ten oosten van deze weg op de Jan Gijzenkade. Hoewel het gemeentebestuur uiter aard niet de illusie heeft, dat hiermede het probleem van de verkeerstoestand op de Rijksstraatweg tot een oplossing is gekomen, is het toch verheugd, dat thans de eerste stap in de goede rich ting kan worden gedaan. In elk geval zal het snelverkeer door de aanwezigheid van deze knipperlich ten op de gevaarlijke situatie ter plaat se worden geattendeerd, hetgeen, naar vertrouwd mag worden, op de ver keersveiligheid een gunstige invloed zal hebben. Op Vrijdag 1 Juli zal de heer P. J. van Damme, wonende Gr. van Wied- straat 7, 40 jaar in dienst zijn van het P.T.T.-bedrijf. De werkzaamheden van hem zijn de laatste jaren het sorteren van de cor respondentie voor de busrechthouders aan het hoofdkantoor Zijlstraat en het postgebouw Verspronckweg. Op Zondag 3 Juli a.s. hoopt de heer J. Bouwman, besteller, wonende Maar ten van Heemskerkstraat 67, zijn 25- jarig ambtsjubileum te herdenken. Vrijdag 8 Juli zal het vijf en twintig jaar geleden zijn, dat het filiaal Noord van de stadsbibliotheek en leeszaal in het „Huis te Zaanen" geopend werd.. Reeds spoedig na de opening werd er een druk gebruik gemaakt van de uit lening en de lees- en studiezaal. In 1930 wei-den er 8880 boeken uitgeleend, in 1954 bedroeg dit aantal ruim 59000. In de voorbije kwart eeuw werden er ruim een millioen boeken uitgeleend. De verhouding tussen het aantal uit geleende studieboeken en romans be draagt 46 tot 54 procent. Het aantal lezers is thans ruim 1300. Het boeken bezit beloopt omstreeks 15000 exempla ren. Vrijdag 8 Juli zal de uitlening tot 19 uur gesloten zijn. Over enkele dagen gaan Santos en Herwonnen Levenskracht samen een grootscheepse actie ontketenen om gel den in te zamelen ter bestrijding van de t.b.c., kanker en rheuma. De gel den zullen verder ten goede komen aan de uitzending van rustbehoevende vrouwen en mannen en aan de hulp in gezinnen. Voor dat alles is een groot kapitaal nodig, mede voor de in standhouding van de verschillende insti tuten. Daarom wordt op alle Haarlemmers een beroep gedaan om de lijstcollecte en de speldjesactie op Zaterdag 9 en Zondag 10 Juli te bedenken. Natuur lijk worden ook dit jaar weer enkele honderden mensen gevraagd die zich en kele uren beschikbaar willen stellen om de actie te doen slagen. Men kan zich melden bij de heren: L. Buys, Voorhelmstraat, tel. 16331 en A. Rooyers, Sillemstraat, tel. 24555, B. Reynders, Zomervaart, 134, tel. 18735, A. J. Overtoom, Marsstraat 127, tel 24629; J. Willemse, Van Zeggelenplein 3, tel. 17359. en meten was het eindelijk zo ver ge komen, dat van een goede verzorging van het katholiek onderwijs in de parochie ge sproken kon worden. Na de stichting van deze scholen kon achter het bouwpro gramma voorlopig een punt gezet wor den. De nieuwe scholen waren aanvankelijk slechts matig bezet, hetgeen veroorzaakt werd door de omstandigheid, dat ze bui ten de toenmaals bebouwde kom midden in het weiland gelegen waren. Vele ouders vonden de afstand te groot of zij hadden er bezwaar tegen hun kinderen naar zo'n afgelegen uithoek van de parochie te zen den. Met het bouwen van woningen in de omgeving van de Zomervaart kwam hier in geleidelijk verbetering en thans is de situatie zó. dat het bestuur reeds een paar maal maatregelen heeft moeten nemen om het aantal leerlingen te verminderen, zulks ook met het oog op de verdere stadsuit breiding in Haarlem-Oost. Beide scholen gaan zich thans oomaken om het 25-.iarig feest met de ouders en de oud-leerlingen te vieren. De viering zal plaats hebben vóórdat de grote vacantie begint en de kleuters zullen het feest ope nen door op twee middagen. namelijk Zondag 10 Juli en Zondag 17 Juli. voor de ouders te spelen. Op Maandag 18 Ju'i en Dinsdag 19 Juli zullen alle leerlingen van de lagere school een eenvoudig non stop programma brengen voor de ouders en de oud-leerlingen. In de kerk aan de Amsterdamstraat zal op Donderdag 21 Juli om ]-#lf acht een plechtige H. Mis wor den opgedragen, waarna er voor de leer lingen feest op school volgt. Diezelfde dag is er van 4 tot 5 uur receptie in één van de lokalen in de school. Mejuffrouw J. M. Heuvel, hoofd van de lagere school en de dames A. E. Heere, W. B. W. M. Sicpkes. G. M. Stolwiik en A. van Raaij, onderwijzeressen van de la gere school, ziin sinds 1 September 1920 aan deze school verbonden. Zij hebben 25 jaar hun beste krachten aan de school gegeven en de ouders en het schoolbestuur hebben alle reden haar dankbaar te zijn en haar een welverdiende huldiging te berei- den. HAARLEM (Coornhertlyc.). Eindexamen H.B.S. B-afdeling. Geslaagd: de heren C. van Meurs, W. van Os, J. J. A. Pluut, H. P. Quarles van Ufford, C. Sorgdrager, mej. N. Noteboom. De examens zijn geëindigd; van de 38 Candida ten zijn er 7 afgewezen. De thuiswedstrijd van DWT 1 tegen de sterke DVZ-plöeg is evenals de uit wedstrijd gelijk geëindigd. In Den Haag werd het 22 en nu 33, al had het er deze keer lange tijd naar uitgezien dat DWT zou winnen. Met de rust stond het 20 door goede combinaties tussen Paula van Bruggen en Nel Hendriks, die ieder eenmaal scoorden. Ans v.d. Wild-Massaar van DVZ schoot uit een goede aanval in. De DVZ links voor Annie v. Meenen scorode enige tijd later met een diagonaaischot de gelijkmaker (22). Na een zeer goede combinatie tussen de genele DWi voorhoede wist Paula van Bruggen hierna op handige wijze te doelpunten, doch kort voor tijd liet een der DWT verdedigsters Carien Raaemaker vrijliggen, en de stand was weer gelijk, waarmede de einastand kwam. Maandagavond werd de wedstrijd DWT 1DAW 1 (Alkmaar), in de zwem inrichting aan de Houtvaart gespeeld. DWT had met rustiger plaatsen en zuiver schieten kunnen winnen. De ploe gen wogen goed tegen elkaar op met DWT het meest in de aanval. Voor rust hadden de Haarlemmers niet veel geluk met schieten. Westerman en blikker moesten voor een fout het water verlaten waarna er meer ruimte kwam voor het DWT doel. Een doorslagbal van Ad Boxem wist midvoor v.d. Horst even van richting te veranderen en de stand was 01. Na rust viel Piet Meijer te hard aan, de strafworp werd door Slikker benut waarmee DAW de voorsprong op 02 bracht. Na een goed aangegeven bal van Fons Roozekrans scoorde Piet Meijer een fraai tegen doelpunt. DWT zette alles op alles, doch enkele seconden voor het einde doel puntte de DAW midvoor v.d. Horst nog maals. (13) waarbij het bleef. CINEMA PALACE: „Canaris" (De man die alles wist) 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 u. LIDO: „Verborgen moederschap" str. volw., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. LUXOR: „Drie vrouwen", volw.. 2, 7 en 9.15 uur. MINERVADinsdag 8.15 uur: „The garden of Allah", 18 jaar. Wo. 2.30 en 8.15 uur en Do. 8.15 uur: „Michael Strogoff", 14 Jaar. REMBRANDT: „The Country-girl" 18 2, 4.15, 7 en 9.15 u. ROXY: „Duel in the jungle", 14 jaar, 2.30 en 8 uur. STUDIO: „Het moederhart spreekt", 18 j„ 2.15, 7 en 9.15 uur. Dinsdag 28 Juni Concertgebuw: Noordh. Ph. Ork. Jubi leumconcert. Sol. Leendert Huges, piano en Berthe Davelaar, piano, 8 uur. Grote Kerk: Gratis orgelconcert door de stadsorganist George Robert. Van 2021 uur. Woensdag 29 Juni Concertgebouw: Haarl. Muziekinstituut Leerlingenuitvoering, 19.30 u. Openluchttheater Bloemendaal: Kinder voorstelling Aerdenhouts Kindertoneel ,,Hans en Grietje", 14.30 uur. GEBOREN: z. v. N. Harst-Velt: z. v. H. A. van Bilderbeek-Koster: z. v. G. A. Koster-van Steen: z. v. Chr. A. Lieu- wes-van de,. Beitel: z. v. E. Tie' stra- Koopman: z. v. J. Dirkse-van Egmond: z. v. G. J. van Leuven-de Bont: z. v. H. van Oossanen-Tabak: z. v. H. J. La bohm-Ridder: d v. A. Bolten-Kuipers: d. v. A. M. Steeneken-Vliek: d. v. E. Th. E. Grevers-Oljjerhoek: d. v. D. Kutjpers-van Djjk: d. v. J. van den Berg-Nijholt: d. v. N. M. Mobach-Kleij- wegt: d. v. A. W. Maasdam-Haak: d. v. H. M. Halewijn-Brouwer: d. v. P. Th. Chr. Kruijer-Spronk. OVERLEDEN: M. van der Hoeven, 47 j., I'amperlaai.: W. J. M. Stam, 64 I, Hélène Swarthstraat: J. Balk, 62 j., Maerten van Heemskerkstraat. .Mijnheer, maakt u zich niet onge rust, als wjj hier vanavond weg gaan is er geen kind over en evenmin c n kind tekort". Met deze woorden stelde de hoofdagent van politie Stouthamer j.l. Zondag in de politiepost in de Ro tonde te Zandvoort een grootvader ge rust, welke kennelijk nerveus kwam in formeren naar zijn kleinkind van vier jaren, dat al bijna twee uur zoek was. Bij de politiepost behoort namelijk een kinderbewaarplaats waar mevrouw Verhaaf de talrijke kinderen onder haar hoede neemt welke op het Zandvoortse strand aan de aandacht van hun ouders ontsnappen. J.l. Zondag waren het er bijna twee honderd! Bij al de drukte was het nog een geluk, dat het water in de middaguren laag w&s zodat de mensen-menigte over een breed strand verspreid was. De toestand wordt meestal critiek wanneer de .loed op komt zetten en de ouders een plaats meer naar de duinreep moeten zoeken. De spelende kleinen raken dan hun oriëntatiepunt kwijt en kunnen hun ou ders niet meer terugvinden. Ook de strandmuzikanten zijn onbedoeld de oor zaak van veel kinderleed en ongerust heid van de ouders want de kinderen lopen met de muzikanten mee en leg gen dan grote afstanden af. Als zij ge noeg van de muziek genoten hebben, gaan zij dwalen. Dezer dagen is het nog gebeurd dat een dreumes van drie jaar nabij de grens van Noordwijk werd ont dekt, een andere kleuter was 's avonds Ter gelegenheid van de verjaardag van Z.K.H. Prins Bernhard zal Woens dagavond op het Raadhuisplein te Zandvoort een concert gegeven worden. Van 8 tot 9 uur concerteert de Accor deon-vereniging en daarna de Zandv. Muziekkapel onder leiding van de heer Wildschut. In de morgenuren zullen de leerlin gen van de lagere scholen en van de kleuterscholen door de zorg van de Oranjevereniging op de school worden getracteerd. Op het Zandvoortse strand ter hoogte van de „Rotonde" zijn enkele reddings stokken geplaatst met, lijnen. Ingevolge de verpachtingsvoorwaarden zijn de strandexploitanten verplicht dit red dingsmateriaal in hun tent aanwezig te hebben. Daar in geval van nood geen moment verloren mag gaan, is plaatsing op het strand te prefereren. Aanvankelijk was men beducht voor baldadigheid van de jeugd, maar de gunstige ervaring welke men op het Bloemendaalse strand opgedaan heeft, waar de jeugd de reddingsstokken on aangeroerd laat, is inmiddels te Zand voort bevestigd. De reddingsstokken staan in een houder en het reddings- touw ligt er keurig opgerold naast. Het is de bedoeling, het volgend sei zoen op elke 100 meter strand een red- dingsstok te plaatsen. De politieagent is meestal de man, die voor de verdwaalde kleuter een laatste toevlucht is. Hij is de meer dan zorgzame „oom", die zijn uiterste best doet om het verloren schaap terug te brengen. om 7 uur nog niet terecht gekomen en werd rustig spelende aangetrof fen in het kamp van de forensenkam- peerders. Op een drukke Zondagmiddag is het een komen en gaan van ouders en kin deren in de kinderbewaarplaats. De huilende kleinen worden verfrist en tot kalmte gebracht. Een verzameling speelgoed bewijst daar goede diensten. Verontruste ouders komen later hun kleine peuters het zijn meestal kinde ren beneden 7 jaren die zoek raken afhalen. De teleurstelling is soms groot als de gezochte kleuter nog niet is bin nengebracht. Mevrouw Verhaaf belt dan de verschillende politieposten op om te informeren of de gezochte kleine daar soms in bewaring is genomen. Is dat niet het geval dan worden de ouders gerustgesteld met een beroep op de er varing, dat er nimmer een kind van het Zandvoortse strand is verdwenen en ook en dat werkt probaat! dat evenmin een kind op het Zandvoortse strand is verdronken. In de tuinzaal van het Cafétaria-res- taurant hield de Heemsteedse Kunst kring Maandagavond haar jaarver gadering die, waarschijnlijk als gevolg van het prachtige weer, slechts zeer matig was bezocht. Na het welkomstwoord van de voor zitter, mr. dr. H. Kahrel, gaf de secre taris-penningmeester, de heer H. Spaan een overzicht van de activiteit der ver eniging in het afgelopen seizoen. In het bijzonder werd daarbij de aandacht ge vestigd op de Caplet-herdenking met de uitvoering van zijn voornaamste werk „le Miroir of Jésus" welke overal in het land grote belangstelling heeft getrokken. Helaas was te Heemstede juist die belangstelling klein, want slechts 216 leden woonden deze herden king bij. Aan de andere kant is het ver heugend, dat van verschillende zijden aangedrongen is, om nogmaals een uitvoering van dit magistrale werk te doen geven en momenteel wordt ge zocht naar een weg om de buitenge woon hoge kosten die aan de uitvoe ring van dit werk verbonden zijn, te dekken. Uit het jaarverslag bleek verder, dat het aantal leden door overlijden, ver trek en bedanken iets is teruggelopen en 763 bedraagt. Geconstateerd werd, dat het aantal leden zich steeds in da lende Hjn beweegt en daarom werd aangespoord, door een intense propa ganda het ledenaantal op te voeren. Helaas beschikt de vereniging niet over middelen om d propaganda te finan cieren en daarom werd een beroep ge daan op de leden, zoveel mogelijk pro paganda te maken onder vrienden en kennissen. Dank zij de zeer grote financiële me dewerking van de gemeente Heemstede, wees het financieel verslag slechts een klein nadelig saldo aan. Bij de rond vraag werd gewezen op de debacle, veroorzaakt door het optreden van het Brussels Kamertoneel. De voorzitter deelde naar aanleiding daarvan mede, dat juist aan deze opvoering door het bestuur de grootst mogelijke zorg was besteed, maar dat de mislukking daar van geheel geweten moet worden aan de voorbereiding door het gezelschap zelf. Nadat mevrouw J. G. Schwartz-van Royen en ir. E. A. Bierdrager als nieuwe bestuursleden waren gekozen en nadat medegedeeld was, dat de Kon. goedkeuring op de statuten was aangevraagd maar nog steeds niet ver kregen, werd het officiële gedeelte ge sloten en zorgden de zangpaedagoge Coby Riemersma, de Engelse zanger Bernard King en Henk Snoek en de actrices Willy Snoek en Jane Seyffert, voor een zeer interessant slot van deze avond. Op de landelijke B.B.-wedstrijden, die te Rotterdam zijn gehouden, heeft Heemstede een goede beurt gemaakt. De Heemsteedse blokploeg, die Noord- Holland vertegenwoordigde, legde met 10.39,5 punt beslag op de tweede plaats. De ploeg stond onder commando van de Van de Brijk. Niet minder dan anderhalf millioen ook in de particuliere en zakensector gulden per jaar is nodig wil het Konin- omdat niet alleen de leden der bestaan- gin WiihelminafonJs voor de kanker- de verenigingen aan de wedstrijd kun- bestrtjding zijn taak naar behoren en zo effectief mogelijk kunnen vervullen. Het 's dan ook geen wonder dat het bestuur van het Fonds iedere gelegen heid te baat neemt en elke bron, hoe klein ook, aanboort om zijn doel te be reiken. Er is op dit gebied al veel, zeer veel zelfs, gepresteers. Maar nog steeds zoekt men nieuwe bronnen en men heeft van bestuurs zijde thans iets „ontdekt" waarvan men in de toekomst veel succes verwacht. Het Koningin Wilhelmina Fonds mobi liseert n.l. alle hengelsportliefhebbers voor een grootscheepse actie om door middel va nde hengelaars de kasmidde len te versterken. Hoe het Fonds, dat in het gehele land grote sympathie geniet, op een dergelijk idee is gekomen? Wel reeds verleden jaar is deze actie ontketend, met name door de Haarlemse Hengelaars Bond. Het suc ces was dermate groot dat het KWF het initiatief van de Haarlemse Hen gelaars heeft overgenomen. Men ziet er wat in en nu gaat men trachten om een dergelijk groots vis-festijn als verleden jaar in Haarlem plaats vond, thans in alle grote plaatsen van het land te organiseren. De Haarlemse Hengelaars Bond zag verleden jaar kans op één ochtend niet minder dan 453 hengelaars aan de waterkant te krijgen. Een record aan tal waaruit blijkt dat de sportieve hengelaar graag zijn steentje bij draagt wanneer het gaat om een in stelling als het onderhavige Fonds daadwerkelijk te steunen. De animo werd bovendien nog aan merkelijk vergroot omdat diverse be drijven, zakenmensen en vele particu lieren talrijke fraaie prijzen beschik baar stelden zodat in alle lagen der bevolking inderdaad grote belangstellin voor dit Haarlemse hengelsportgebeuren bestond. De hengelaar had slechts één gulden te offeren welke werd bestemd voor het Fonds terwijl de organiserende commissie de ontvangen geldprijzen eveneens in de kas van het Koningin Wilhelmina Fonds deed vloeien. Het batig said owas zeer zeker de moeite waard temeer, omdat alle medewer king belangeloos werd verstrekt. Zelfs de drukkosten van deelnamers kaarten en wedstrijdreglement waren voor reke ning van de drukkers! Hetgeen nu verleden jaar in Haarlem is geschied wil het KWF thans op de zelfde leest schoeien. In diverse plaat sen wil men Commissies in het leven roepen die een dergelijke hengelwed- strijd kunnen organiseren en daarbij zoekt men het weliswaar in de eerste plaats bij de bestaande vis-colleges en hengelspórtvereniging maar bovendien nen deelnemen maar ook de Zondags- of vacantie visser, zij, die dus louter uit liefhebberij wel eens met. een hengel aan de waterkant staan. Eenmaal in het jaar willen juist deze liefhebbers ook eens sportvisser zijn en omdat de wedstrijd op zich zeer simpel is zal er dus genoeg belangstelling bestaan. Het gaat er om, de grootste vis te vangen. Deze gelukkige is eerste prijswinnaar. De tweede prijswinnaar is de man (of de vrouw) die 't grootste aantal boven maatse witvis weet te verschalken. De twee prijswinnaars uit elke stad worden geplaatst in de finale welke in een nader aan te wijzen plaats zal worden gehouden. Momenteel is reeds contact tot stand gebracht met Amsterdam, Haarlem en Utrecht terwijl met diverse andere steden nog onderhandeld wordt. In Haarlem is de zaax reeds in kan nen en kruiken.Uit het onderhoud dat wij dezer dagen mochte nhebben met de in de Spaarnestad gevormde com missie is ons gebleken, dat het succes van het vorige jaar nog zal overtroffen worden. De Haarlemse commissie wordt gevormd door de heren P. E. Willemse, voorzitter, G. Regeiink, se cretaris, Roliandstraat 36, tel. 19145 bij wie men zich al sdeelnemer kan opge ven, en H. J. Toele, penneingmeester. Reeds hebben zich meer dan 400 deelnemers aangemeld voor de wed strijd die op 10 Juli a.s. wordt gehouden in de Ringvaart tussen Bennebroek en Haarlem. De organisatie verloopt vlot, talrijke prijzen zijn reeds binnen geko men en een groot aantal controleurs (op elke tien deelnemers één) heeft zich eveneens beschikbaar gesteld. En wanneer men weet dat op elke tien meter een visser in actie, is dan kan men zich enigszins een voorbeeld vormen van de uitgestrektheid waarop gevist wordt. Zou de Haarlemse Com missie met ruimte gebrek te kampen krijgen vanwege de grote deelname dan organiseert men desnoods een tweede wedstrijd. In elk geval is het succes van deze wedstrijd reeds verzekerd. P. K. Maandag vloog een 31-jarige mevrouw uit Amsterdam gedeeltelijk haar auto uit, toen zij tijdens het nemen van een bocht het linker portier wilde dicht trekken. dat plotseliing was opengesla gen. Het ongeval gebeurde in het Ke naupark bij de Nieuwe Gracht. Toen de bestuurster het portlier weer wilde dichttrekken, verloor zij de macht over het stuur en viel gedeeltelijk uit de auto. De wagen reed nog ongeveer tien meter door en kwam daarna tot stil stand tegen een hek langs het trottoir. De linker voorkant van de wagen werd ingedeukt, maar de bestuurster liep geen verwondingen op. Een passagiere, die naast haar gezeten was, werd gewond boven haar linker oog. Op de Wagenweg is Maandag 7 uur een wielrijdster ten val gebracht door twee andere wielrijdsters. die uit de Schouwtjeslaan linksof de Wagenweg op wilden rijden en geen voorrang aan de eerstgenoemde wielrijdster verleen den. Zij viel op het trottoir en liep een kaakfractuur op. De G.G.D. vervoerde haar naar het Diaconessenhuis. De twee wielrijdsters en eventuële getuigen wor den verzocht zich met de verkeerspoli tie in de Lange Wijngaardsstraat in ver binding te stellen. De Rode Kruis-collecte in Haarlem en omstreken, die gehouden is tussen 23 Mei en 5 Juni, heeft het fraaie bedrag van f 21.500 opgebracht. In Haarlem werd opgehaald f 14.550. in Heemstede f 3650, in Bloemendaal f 1050. in Aerden- hout f 900. in Overveen f 800. in Benne broek f 250, in Vogelenzang f 200 en in Spaarndam f 100. Ongecorrigeerd) Klaas Schenk mag zich de trotse bezitter noemen van de fraaie wisselbe ker van de voetbalvereniging „Uitgeest". Tijdens de technische dag wist hij de meeste punten tijdens de verschillende wedstrijden te vergaren. No. 2 werd Wim Schoenmaker; 3. Chris Mulder; 4. D. Schenk en 5. F. Spuijbroek. Prinses Margriet heeft met goed ge volg toelatingsexamen gedaan voor het Baarns Lyceum. In September zal zij de lessen aan de dependance van het lyceum gaan volgen. Gedurende de zomermaanden zal het Noordhollands Philharmonisch Orkest een vijftal concerten geven in het Con certgebouw. Voor het eerst vinden deze concert n op Dinsdagavond plaats en wel op de data 5 en 12 Juli, 23 en 30 Augustus en 6 September. De concerten zullen onder leiding staan van Marinus Adam. Aan het eerste concert wordt solis tische medewerking verleend door de bekende pianist Gerard Hengeveld, die het Pianoconcert No. 2 van Rach maninoff zal uitvoeren. Het concert wordt geopend met 8 Russische Volks melodieën van Liadow. Na de pauze zal de 6de Symphonie (Pastorale) van Beethoven worden uitgevoerd. De Haarlemse violist Gijs Beths is solist op het 2e concert op 12 Juli. Hij zal het vioolconcert van Max Bruch uit voeren. Het programma vermeldt ver der de „Ouverture „Die Entführung aus dem Serail" van Mozart, de Militaire Symphonie van Haydn en Vyserad van Smetana. Het orkest gaat na dit concert ge durende een maand genieten van een welverdiende vacantie na een zeer druk bezet seizoen. Half Augustus vangen dan weer de repetities aan voor de volgende zomer concerten en het komend wintersei zoen. De jonge begaafde pianiste Else Krijgsman is de soliste van het 3e zo- merconcert op 23 Augustus. Zij zal het pianoconcert van Schumann uitvoe ren. Het concert wordt geopend met de Bretonse Suite van von Brucken Fock Van 4 tot en met 8 Juli zal er in de die een groep Landmacht en een groep tuinzaal van het gemeentelijk concert gebouw te Haarlem een tentoonstelling worden gehouden vanwege de Milva- Luva. Wij mogen veronderstellen, dat de burger weet, dat de Milva de Militaire Vrouwenafdeling is bij de Landmacht en de Luva de Luchtmacht Vrouwenaf deling. De tentoonstelling, die reeds el ders in het land grote belangstelling heeft getrokken, beoogt geen werving van meisjes voor de Milva of de Luva. Men kan zich daar niet melden, doch alleen inlichtingen krijgen. De opzet van deze onderneming is wel het pu bliek vertrouwd te maken met „het meisje in uniform" en het van haar werk op de hoogte te stellen. Dat is, zeker wat ons land betreft, geen overbodige weelde. Al te zeer wor den deze meisjes wantrouwend bekeken, in de geest van: dat kan niet veel zijn. Dat wantrouwen is de mensen mis schien ingegeven door de herinnering aan de beruchte Blitzmadel, die in be zettingstijd de Duitsers tot gezelschap dienden. Maar dat neemt niet weg, dat de houding van velen ten opzichte van de meisjes op haar minst onrechtvaar dig genoemd moet worden. Tot die overtuiging zijn wij tenminste gekomen op een persconferentie, die gisterenmiddag ter inleiding van de ten toonstelling werd gehouden. De Milva, Geneeskundige Dienst omvat, neemt niet lukraak ieder meisje in dienst. Zij moet minstens 18 jaar oud zijn, onge huwd en zich onderwerpen aan een medische en psyqho-technisehe keuring. Indien zij geschikt wordt geacht, tekent zij een contract voor twee jaar, dat echter verbroken kan worden bij huwe lijk en emigratie. Gedurende acht we ken krijgt zij een militaire vorming, waarbij de voornaamste vakken zijn: inwendige dienst, krijgstucht, exercitie, geestelijke verzorging, lichamelijke hy giëne, E.H.B.O. en kaartlezen. Daarna wordt zij in een bepaalde dienst onder gebracht, welke haar specifiek vrouwe lijk werk geeft. De keuze daarbij is uiteraard zeer gevarieerd. Hetzelfde geldt voor de Luva, zij het dan. dat daar van de meisjes enige technische feeling wordt gevraagd. Uit alles wat ons verteld werd en wat ons op een filmpje werd te zien gege ven. mochten wij opmaken, dat de meisjes in haar eigen en comfortabel kampement een leerzame en prettige tijd doormaken, waarin ook aan de geestelijke zorg alle aandacht wordt be- stggd, Enfin de tentoonstelling zal, naar ons werd verzekerd, de belangstellende burger alle gewenste voorlichting ge ven. en besloten met de 7e Symphonie van Schubert. De bekende violist Willem Noske zal op 30 Augustus het Vioolconcert in A dur van Mozart vertolken. Met de ou verture Euryanthe van Weber wordt het concert, geopend, terwijl met de 3e (Schotse) Symphonie van Mendelssohn het concert wordt besloten. De nog jonge veelbelovende solist, de pianist Dick van der Ven, besluit deze serie van 5 Zomerconcerten met een uitvoering van het 2e Pianoconcert van Saint Saëns. Vooraf wordt de Suite Algérienne van dezelfde compo nist uitgevoerd. Met een uitvoering van de 4e Symphonie van Tschaikowsky wordt deze aantrekkelijke Zomerserie afgesloten. De tot en met 10 Juli durende ten toonstelling van het Genootschap Kunst Zij Ons Doel in het Huis van Looy teeft de eerste tien dagen ruim 300 bezoekers getrokken. Tot op heden zijn 7 werken verkocht. Op dagen als deze, waarop de zon heer en meester is, krijgt Beverwijk een ander gezicht. Vooral in de middag heeft het iets van een zuidelijker stad, waar op het uur van de siësta alleen een hond, schuchter, de poten beweegt om de rust niet te verstoren. Alleen de Breestraat doet daaraan niet mee en op een dag als gisteren de Meerkade ook niet. In de Breestraat kan men genieten, zelfs op het uur van de siësta, van in lange rijen voorbijtrekkende autobus sen, luxe touringcars met buitenlandse nummerborden, al of niet gehuurde particuliere auto's, traag voorbijsjok- kende fietsers en brommers, alsmaar brommers, irriterend als bromvliegen, die je maar niet te pakken kunt krij gen. Op de Meerkade wemelt het van veilingmensen, tuinders en handelaren met bakfietsen, handkarren en auto's, steeds meer auto's. En over alles straalt de zon, machtig en majestueus, brandend, nodend naar de zeekust, waar de badmeester glim lachend oude bekenden van verleden jaar ontmoet of nieuwelingen wegwijs maakt. Beverwijk mag dan industrie-cen trum gaan heten en de Hoogovens mo gen hun silhouet tegen de strakblauwe hemel steken als een waarschuwing, dat het werk doorgaat, ze zijn in deze dagen alleen maar stoffering, stoffering van het grote recreatiegebied, waarin Beverwijk in het midden ligt, Wijk aan Zee een doel is, zogoed als Uitgeest, waar honderden het dorado van de wa tersport gevonden hebben. Iemand, die de grote plannen van Beverwijk beke ken had, merkte eens op, dat er geen parken waren geprojecteerd, geen ..Amsterdams Bos" in het klein. M'n hemel, we zitten hier midden tussen zoveel recreatie-mogelijkheden als vrij wel nergens anders: zee en duinen Wijk aan Zee, Heemskerk aan Duin, meren Uitgeestermeer een prach tig polderlandschap Wijkermeerpolder voor de liefhebbers van het vlakke, vrije land. Wat zouden we met parken, waar we zoveel bij de hand hebben. We voelen ons als vacantiegangers, die het dagelijkse werk erbij nemen, maar eigenlijk alleen maar genieten van zon en blijheid, 's Avonds snel even naar Wijk aan Zee, naar Uitgeest om te zeilen, de polder in voor een pittige tocht. De zon heeft de sfeer van een feest gebracht, een feest dat duurt zo lang de zon er is en het belletje van de ijscoman door de straten klinkt. Ter gelegenheid van de nade rende eeuwfeesten te Bolsward, heeft het gemeentebestuur in de grote vijver van het Julianapark een modern openluchttheater (met ge- hoorschelp) laten bouwen. Het door architect J. Grunstra uit Bolsward ontworpen bouwwerk, dat geheel uit het water oprijst, wordt thans als eerste openluchttheater in ons land voorzien van een watergor dijn. Hiermee is het niet te onder schatten „gordijnprobleem", dat zich bij openluchtvoorstellingen veelal voordoet, op originele wijze opgelost. De toneelleider zal slechts op een knop hebben te druk ken en een compleet watergordijn wordt omhoog gespoten, van de vijver uit verlicht door meer dan 50 gekleurde lampen. Met vier Amsterdamse jongens tus sen 21 en 25 jaar, van wie er drie on danks de jonge leeftijd zulk een zwart strafblad hebben, dat de politierech ter zeide: „Zelden heb ik mensen ont moet, die zich in het leven zo bijzonder slecht gedragen hebben", is korte met ten gemaakt. In de vroege ochtend van Zaterdag j.l., t.w. kort voor vier uur, kwam dit viertal door de Binnen Brouwerstraat te Amsterdam geslenterd, waar de melkboer reeds zijn ronde had gedaan. De knapen zagen de flesjes melk en via voor de huisdeuren staan en namen ieder een flesje vla weg. Ze werden echter op heterdaad betrapt, opge bracht en gezien hun strafblad gevan gen gezet. Reeds nu werden zij voor de politierechter geleid. „Op zich zelf is diefstal van flesjes via, die in goed vertrouwen voor de deuren worden gezet, al een heel nare zaak," zeide de Amsterdamse politie rechter en hij deelde de jongens mede, dat zij in verband met hun slechte le venswandel binnen twee dagen reeds voorgeleid werden, opdat men hen snel kan berechten zonder dat zij eerst in vrijheid komen. „Het was een kwajongensstreek," ver weerde een van hen zich. „We waren op weg naar een café, we hadden de hele dag gewerkt". „Als je de hele dag gewerkt hebt, dan hoor je 's nachts om vier uur in je bed te liggen", meende de politie rechter. „Dat jullie met zijn vieren op dat tijdstip door de stad zwalkten zegt mij genoeg". Conform de eis van de Officier van Justitie legde hij het viertal een week gevangenisstraf op met bevel tot on middellijke gevangenneming. „Jullie kunt hoger beroep aantekenen, maar dat zal je niet veel baten", zei hij, „want dan blijf je toch in voorarrest zitten tot de zaak door het hof behan deld wordt en dat kan zeker niet de eerste week". De voormalige Amsterdamse ban kier R. die thans in het buitenland woonachtig is, is in verzet gekomen tegen het vonnis van 5 jaar, met aftrek van de voorinternering, en de ontzet ting uit het recht zijn beroep in Neder land uit te oefenen, hem in Mei j.l. bij verstek opgelegd door de bijzondere strafkamer der Amsterdamse recht bank. Woensdag a.s. zal deze zaak nu op nieuw dienen voor de bijzondere straf kamer, doch aangezien naar ver wacht wordt de bankier ook dan ver stek zal laten gaan zal zijn verdediger waarschijnlijk uitstel van de behande ling vragen. Tegen een verstekvonnis van een bij zondere strafkamer is verzet het aange wezen rechtsmiddel, aangezien hoger beroep niet mogelijk is. De Haarlemse recherche heeft Maan dag de 31-jarige mevr. B. N.—K. uit Haarlem aangehouden, die op heterdaad betrapt werd, toen zij uit een Haarlems modehuis in het centrum een japon en een blouse wilde stelen. Er werd pro- ces-verbaal tegen haar opgemaakt. De politie vestigt er de aandacht op, dat dergelijke diefstallen de laatste tijd her haaldelijk worden gesignaleerd. De winkeliers mogen dus wel op hun hoe de zij*" IJMUIDEN Hoog water: 10.06 u. en 22.36 u. Laag water: 5.23 u. en 17.56 u. Woensdag 29 Juni Hoog water: 11.09 u. en 23.42 u. Laag water: 6.24 u. en 19.05 u. (Niet officiële koersen) Vorig Opening slot 28/6 1% Ned 1953 102% 3y, Ned 1953 103 3% Ned 194!' 101% 3'4 put Ned 1950 100% 31/4 Ned 1954 100R 3t4 Ned 1955 lOOta 3-3',i Ned 1947 101% 3 Ned 62-64 be) fac 101% inschr Grtbk 1946 3 pCt 99% Ned Handel Ml] cert 224 A.K.U. 303 Van Berkel's Patent 187 (Jalvê-Delft cert 297 Van Geldei 300 Kon Hoogovens cert 335% Unilever Cert 485 Ned Kabel 274 Philips 405% Kon Petroleum 601 „Amsterdam" Rubber 121 Vi Holl Amerika Wo 184% Kon Ned Stoomb Mt1 183 Ned Scheepv Unle 184% H V.A 141% Dell Mt) Cert 138% ex-div. 9.9 pet. 101* 303'4 24/6 27/6 Anaconda Copper 70% 70% Bethlehem Steel 140% 142% Chrysler Corp 81 81 General Electric 54 54'4 Genera) Motors 109% 109 Kennecott Copper 118% 117% Montgomery Ward 81% 81% Radio Corp 51% 51% Republic SteeJ 45% 46% Royal Dutch 78% 79 Shell Union Oil 64% 64 Southern Pacific 631/4 62% Southern Railway 95% 96'4 Tidewater 34 34 U.S Steel 50% 52% a ex dtv Stemming: goed prijshoudend

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 3