„Carte Blanche na 325 atoomaanvallen gisteren geëindigd Definitieve resultaten laten nog wel een half jaar op zich wachten TV. en F.M.-ontvangst op vele honderden kilometers mogelijk Wichelroede onderzocht op de Landbouwweek te Wageningen Hedenmorgen te IJmuiden geplaatst Eerste Duitse vliegtuigen op papier gereed Film-regisseur pur sang Huiduitslag DÉBRALIIME Tactiek Vermogen der vakbeweging is aanzienlijk gestegen ft r Nederlander commandeert met succes een Brits-Noors- Nederlandse jachtgroep tgd Advies aan S.E.R. gevraaj Mijnwerkers monument Tachtigjarige man overvallen Door constructie van buis met veel minder „ruis 5 Mijnhardt's tabletten Yves Allégret Hof: Zoon gaat vrijuit Efficiënt beheer bij de R.A.B. Millioenen Salarissen J DINSDAG 28 JUNI 1955 PAGINA Blank bij „Carte Blanche" Werktijd winkelpersoneel Nieuwe opdracht aan Frans Gast en Wim van Hoonn Te Oostkapelle Vissersgedenkteken POSTZEGELS VOOR DE KANKERBESTRIJDING Mej. Geldens eredame in de Huisorde van Oranje Vader mishandeld School te Bolsward wint enorme kaas Vanaf morgen: Automatische netten alle automatisch verbonden (Van onze speciale verslaggever) Laarbruch, Maandagavond Vanavond om half negen is de inter nationale luchtmanoeuvre Carte Blan che" geëindigd. De drieduizend deelne mende vliegtuigen zijn op de basis te ruggekeerd en bij het opmaken van de balans bleek, dat beide partijen in agressiviteit niet voor elkaar hebben ondergedaan. De „vijand" - Zuid- land met de vierde tactische lucht macht heeft in deze „zo realistisch mogelijk© oefening" 161 atoombommen afgeworpen. En Noordland de tweede tactische luchtmacht, waar ook ons land bü is ingedeeld, heeft zelfs nog vier atoomaanvallen méér onderno men. Indien er voldoende plaats voor zou zijn geweest, zouden er dus, alles bij elkaar, 325 paddestoelvormige rookwol ken prijken op de grote kaart, waar op militaire waarnemers en verslagge vers het verloop van de atoomstrijd in een „vredeshoofdkwartier" bij Mün- chen-Gladbach volgen. Ondanks zijn strikt neutrale karakter is ook dit hoofdkwartier vandaag het slachtoffer geworden van een atoomaanval van ,,Zuidland". Maar het leven gaat er even ongestoord voort als op alle an dere denkbeeldige puinhopen. Alleen op de luchtbasis Ahlhorn viel vanmorgen om negen uur een beklem mende stilte, toen volgens afspraak vol komen onverwacht door middel van een enorm vuurwerk te kennen werd gegeven, dat er op dat moment een atoombom ontplofte. Alles en iedereen bleef volgens afspraak als versteend staan om militaire experts de gelegen heid te geven vast te stellen hoe grot de vernietigende uitwerking in werke lijkheid zou zijn geweest. Met behulp van deze gegevens hoopt men de be schermingsmaatregelen tegen onver hoopte werkelijke atoomaanvallen te kunnen verbeteren. Vanavond was men nog niet gereed gekomen met alle ana lyses en waarschijnlijk zal dat morgen bjj de slot-persconferentie van de ma noeuvre ook nog naet het geval zijn. Ondanks die 325 „atoomaanvallen" is niet iedereen blij, dat thans een eind is gekomen aan deze nagebootste strijd. Majoorvlieger-waarnemer Pou- blon bijvoorbeeld, vindt, dat zijn man nen er nu net goed in zitten en hij zou deze training graag nog een week langer hebben voortgezet, alhoewel hij evenals vrijwel alle andere mili tairen op de luchtbasis Laarbruch per dag niet meer dan vier uur geslapen heeft. „Dat is heel normaal", ver zekerde hij ons. „In oorlogstijd ben je ook zeker 21 uur aan één stuk in touw". Verscheidene van zijn man schappen hadden uiteraard zo hun ei gen mening over de afgelopen slape loze nachten... (Van onze speciale verslaggever) De militaire leiders van dè nieu we West-Duitse strijdkrachten zijn tijdens het laatste gedeelte van „Carte Blanche" voor de eerste maal in de gelegenheid gesteld alles te be zichtigen en te bestuderen, zelfs de nieuwste en meest geheime radar- apparatuur. Vroegere officieren van de Luftwaffe he" ben in deze „atoomstrijd" de tactiek onder de loupe genomen, die de geallieerde luchtstrijdkrachten thans besloten hebben toe te passen. En zij heb ben daarbij gretig gebruik ge maakt van de gelegenheid een vlucht te maken met een Britse Canberra-straalbommenwerper. On der de Duitse gasten bij „Carte Blanche" bevond zich ook de West- Duitse minister van Defensie Blank. De staatssecretaris van Sociale Za ken heeft de Sociaal-Economische Raad advies gevraagd over een ontwerp van een algemene maatregel van bestuur tot wijziging van het Werktijdenbesluit voor winkels 1932. Aangaande dit ontwerp kan in het al gemeen worden opgemerkt, dat met na me de twee belangrijkste punten, te weten het terugbrengen van de normale werktijden op 48 uur per week en het laten vervallen van de mogelijkheid, om de vrije halve dag op een andere och tend dan Maandagmorgen te geven, tussen de werkgevers- en werknemers organisaties geen overeenstemming kon worden bereikt. Tegenover de werkne mersbonden die een 48-urige werk week over de gehele week voorstaan, bleken de middenstandsbonden een 50- urige werkweek voor enkele groepen uit de voedselvoorzieningsbranche en een 48-urige werkweek voor de overige winkels aanvaardbaar te achten, ter wijl het grootwinkelbedrijf zich uitein delijk op het standpunt stelde, dat voor de levensmiddelengroepen een 53-urige werkweek en voor de overige winkels een 51-urige werkweek noodzakelijk was. Alle werkgeversorganisaties pleit ten voorts voor het behoud van de mo gelijkheid, om de vrije halve dag op een willekeurige ochtend te kunnen ge ven, daar in tal van branches 's mid dags de verkoop het grootst is en de voormiddag zich derhalve beter leent voor het geven van een vrije halve dag. In het ontwerp is tenslotte de beslis sing van de overheid gevallen op de 48-urige werkweek als algemene norm met het openlaten van de mogelijkheid om gedurende een bepaalde over gangsperiode in oepaalde branches spe ciale werktijdenregelingen te volgen. Voorts is in het ontwerp de mogelijk heid voor het geven van een vrije hal ve dag in de voormiddag niet meer op genomen, behalve voor de Maandagoch tend. Majoor Poublon heeft ondanks het onvermijdelijke rasechte Nederlandse gekanker met zijn mannen een uitste kende demonstratie gegeven van de wijze waarop de luchtstrijdkrachten van de verschillende NATO-landen thans zijn geïntegreerd en op elkaar ingesteld. Deze Nederlander heeft in „Carte Blanche" op een Westduitse luchtbasis het commando gevoerd over een jacht- groep die was samengesteld uit een Britse vliegverkeerleiding en een Noor se en twee Nederlandse Thunderjet- squadrons. Deze squadrons waren in allerijl met hun hele hebben en houden uit Noorwegen en Nederland (Eindho ven) naar Laarbruch verhuisd en had den hun intrek genomen in tenten, die gecamoufleerd waren opgesteld in de bossen rond het vliegveld. Binnen 48 uur waren we over en klaar om in actie te komen. De samenwerking was fantastisch", zo vertelde majoor Pou blon. „Ik had niet gedacht dat het zo goed zou kunnen gaan". Het 306de Nederlandse squadron, dat normaal permanent op deze NATO- basis in West-Duitsland is gestation- neerd, leverde tijdens „Carte Blanche" een aantal kilometers meer naar het Zuid-Oosten, op de luchtbasis Guters- loh, het bewijs, dat ook de Britse en de Nederlandse piloten succesvol in geza menlijke eenheden kunnen opereren. Ondertussen buigen de staven zich nu over de onafzienbare papierwinkel die „Carte Blanche" heeft opgeleverd. En pas over een half jaar zullen de mili taire deskundigen al hun conclusies uit de manoeuvre hebben getrokken. Als een hulde aan alle Limburgse mijnwerkers, vooral aan hen, die het leven in de mijnen hebben verloren, zal in Kerkrade, de oudste mijnstad van ons land, een groot mijnwerkers- monument worden opgericht. Maandag avond heeft een jury, oestaande uit de beeldhouwer Niel Steenbergen, de kunstcriticus Geurt Brinkgreve de ar chitect Huysmans, prof. O. Jespers ©n prof. H. Minkenberg (Duitsland) de uitslag bekend gemaakt van een be sloten prijsvraag, waaraan was deel genomen door de beeldhouwers Marius van Beek, Wim van Hoorn, Frans Gast en Frans Timmermans. Het ontwerp van de jonge Maas trichtse kunstenaar Frans Gast werd met een eerste prijs bekroond. De jury was echter van oordeel, dat eigenlijk geen der vier ingezonden ontwerpen in hun huidige vorm voor uitvoering in aanmerking kwamen. De prijswinnaar Frans Gast en de beeldhouwer Wim van Hoorn uit Am-sterdam kregen dan ook een nieuwe opdracht, waarbij zij meer aandacht moeten besteden aan de ste- debouwkundige situering van het mo nument, dat op het gerestaureerde Marktplein te Kerkrade zal worden opgericht. Zondagmorgen onder kerktijd is de 80-jarige alleenwonende boer P. Sander- se, te Oostkapelle, het slachtoffer ge worden van een roofoverval. Een hem vreemde bezoeker, die zijn fiets bij het huis had neergezet, kwam binnen, toen de oude man eten aan het klaarmaken was. Hij eiste het geld van de boer en wierp hem zijn eigen wambuis, dat in de kamer hing, over het hoofd. Er ontstond een worsteling, toen de tach tigjarige weigerde zijn geld af te ge ven. Hij werd hardhandig op een stoel neergezet en zag zich, na bedreiging met geweld, genoodzaakt te zeggen, dat het geld in zijn beurs zat, die in een kastje op de slaapkamer lag. De rover haalde de beurs daaruit en verdween. De aanvaller was niet gewapend. De boer liep de weg op, waar hij door een passerende fietser van zijn wam buis werd bevrijd. De politie ging on middellijk aan het speuren, maar heeft de dader nog niet gevonden. Vorig jaar werd er ingebroken bij de boer. Deze heeft toen zijn geld op de bank en bij de notaris in veiligheid ge bracht, zodat de rover genoegen moest nemen met een bedrag van tachtig gul den. Op zijn inspectietocht langs eenheden van de Nederlandse, Engelse en Ameri kaanse luchtmachten, welke deelnemen aan de grootscheepse NAVO-lucht- verdediginsgoefening „Carte Blanche", bezocht Z. K. H. Prins Bernhard gisteren na Driebergen de vliegbasis Soesterberg, waar hij zich uitvoerig over de stand van zaken liet voorlichten. De bovenste foto toont de vorstelijke bezoeker tijdens het bekijken van een Sabre-straal jager van het 512e Amerikaanse Sabrc- SQuadron op Soesterberg. Bij de machine staat ook lt-kol. Alden E. West, com mandant van het squadron, terwijl ook de squadron-mascotte toekijkt. Foto onder: Prins Bernhard bij een paar Nederlandse deelnemers aan de oefening op de basis, die door het bezoek volkomen werden verrast. Een aantal Europese technici zou er in geslaagd zijn de ontvangst van televisiebeelden en frequentie-modula tie (FM)-radio-uitzending over vele hon derden kilonieters mogelijk tu maken. Tot voor kort kwam men doorgaans niet verder dan de „horizont" van de zender, zo ongeveer 50 tot 80 kilometer, afhankelijk van de plaats en de hoogte van de zendmast. Maandenlange proe ven zouden hebben bewezen, dat door zenden en ontvangen in de FM- en TV-kanalen dag en dacht reeds op 700 tot 800 kilometer mogelijk is. De ont- wikkeling is nog niet afgesloten. De ontvangst van een radio- of televisie-signaal in de zeer korte golven is o.m. afhankelijk van de „ruis" van de ontvanger. Slaagt men er in buizen te construeren, die in de ontvanger minder „ruis" geven, dan een uitge zonden zwak signaal, dan zal de ont vanger dat signaal weergeven. De sig nalen van televisie en frequentie-modu latie worden naarmate van de afstand van de zendmast, steeds zwakker. Zodra de „ruis" van de ontvanger gelijk is aan of sterker wordt dan het gezonden signaal in deze geringe golfbereiken, wordt het signaal niet meer weerge geven. Men gelooft er in geslaagd te zijn een buis^. te construeren met een zo zwakke „ruis", dat zeer zwakke signa len in de TV- en FM-kanalen tot op grote afstand niet overstemd worden, waardoor ontvangst mogelijk wordt. Dit betekent, dat bij het overbren gen van programma's van het ene land naar het andere, b.v. eurovisie, de tussenstations, behalve de noodzakelijke „lijnbeeldvertalers" op den duur waarschijnlijk grotendeels zouden kunnen vervallen. Het is echter de vraag, of een nieuwe, vrijwel ruisvrije buis ooit in particuliere TV- of FM-ontvangers zal worden gebruikt. De FM- en TV-fre- quenties zijn vanwege het geringe aantal beschikbare kanalen zowel in Europa als in de Ver. Staten zo ver deeld, dat meerdere zenders op thans storingvrye afstand van elkaar, dus zonder elkaar te hinderen, van de zelfde kanalen gebruik maken. Maakt men die signalen dus „sterker" door het toepassen van practisch „ruis vrije" buizen in ontvangers, dan zal ernstige storing kunnen optreden. Wel iswaar kunnen thans meer ruisvrije buizen dan voorheen worden toege past om de ontvangst op iets grotere afstand dan voorheen met wellicht gerichte antennes te verbeteren, maar zeer ver zal men op dit punt toch niet kunnen gaan. (Van onze correspondent) Maandagmiddag heeft te Wageningen professor dr. A. C. Schuffelen, voorzit ter van het Nederlands Genootschap voor Landbouwwetenschap, de twintig ste Nederlandse Landbouwweek ge opend. Prof. Schuffelen zeide onder meer, dat hij slechts ten dele ver heugd kon zijn bü dit vierde lustrum van de Landbouwweek. Van het oor- spronkelpke doel, van deze voordrach tenserie een trefpunt te maken van wé tenschap en praktpk, is helaas niet dat gene terecht gekomen, wat men ervan had verwacht. De eerste middag was gewijd aan het wichelroedevraagstuk. Drie sprekers van de door de Koninklijke Academie Vanmorgen tussen half elf en elf uur is op de Kop van de Vissershaven te IJmuiden het 790 kg. wegende bronzen beeld van de visserman, die als het wa re met de stormlamp in de hand de dodenwacht bij de zee betrekt, op het voetstuk van basaltkeien geplaatst. In aanwezigheid van de beeldhouwer H. M. Wezelaar en diverse leden van het co mité Vissersgedenkteken IJmuiden is het beeld met een kraanwagen op zijn plaats gebracht. Vrijdag 8 Juli zal de Koningin dit monument officieel ont hullen. Bij de onthulling zullen o.m. de di recteur en vier bewoners van de Pr. Hendrikstichting uit Egmond aanwezig zijn. De vertegenwoordiging van vier zal bestaan uit bekende oud-schippers van IJmuiden. Wordt op deze manier te ruggegrepen naar het verleden van de visserij, het heden zal vertegenwoordigd zijn door de aanwezigheid der schippers van de op 8 Juli in IJmuiden binnen liggende trawlers. Na de plechtigheid zal de Koningin zich onderhouden met de nabestaanden van de op zee omgekomen vissers. Hier bij is niet alleen gedacht aan de beman ningen van de trawlers Alkmaar en Cath. Duyvis, maar ook aan stuurman v. d. Leek van de Tzonne, die ongezien overboord sloeg met Kerstmis 1951aan een opvarende van de Gorredijk IJM. 75, een matroos van de Annie IJM. 14, de bemanningen van de HD 8 en UK 174, aan een jongen van de KW 5, een ma troos van de IJM. 272 Magda, en aan schipper v. d. Berg van de UK 60, die met zijn stuurhuis van boord werd ge slagen. Van 15 Augustus tot en met 10 Sep tember zullen bijzondere postzegels verkrijgbaar worden gesteld met een toeslag ten bate van het Koningin Wilhelminafonds voor de kankerbe strijding. De voorstelling is voor alle waarden gelijk en geeft als hoofdmotief een microscoop te zien en omvat voorts een krab met het embleem van de kankerbestrijding. De zegels zijn in de volgende waarden verkrijgbaar: 2 cent plus 3 cent; 5 cent plus 3 cent; 4 cent plus 5 cent; tien cent plus 5 cent en 25 cent plus 8 cent. Voor de frankering zullen zij geldig zijn tot en met 31 December 1956. Advertentie HOOFDPIJN - LAXEER ZENUW- WAT MiinhaRDT MAAKT I5&0ED De beide eerste naoorlogse Duitse vliegtuigen - helemaal van metaal - zijn klaar. Op papier tenminste. Ze zijn ontworpen door de voormalige direc teur-generaal van de Arado-fabrieken, prof. dr. ir. Walter Blume, die zijn werkkamer heeft in het Huis met de Duizend Vensters in Duisburg-Buhrort. De productie zal zéér binnenkort begin nen in een fabriek in Nordrhein-West- falen. Het tweetal heet BI 501 en BI 502. Het zün éénmotorige vierpersoonsvlieg- tuigen die kunnen worden gebruikt als trainingsvliegtuigen, sporttoestellen, slepers van zweefvliegtuigen, en natuur lijk ook als reisvliegtuig voor particu lieren, die met hun geld geen raad weten. De spanwijdte is 10.5 m, de lengte 8. 15 m de hoogte 2.40 m. De toestellen zullen worden voorzien van een Ameri kaanse Lycomingmotor, een van 125 PK voor de BI 501 en een van 140 PK voor de BI 502, Beide toestellen kunnen een snelheid van 230-240 km per uur bereiken. De landingssnelheid zal slechts 80 km bedragen. Ze kunnen een hoogte van 5000 m bereiken en vüf en een half uur in de lucht blijven. Prof. Blume is ook de constructeur van de Arado 234 C, die nog tegen het eind van de oorlog werd ingezet. Deze met vier straalmotoren toegeruste machine had toen met haar snelheid van meer dan 900 km per uur en een tophoogte van 12 km een voorsprong op alle andere vliegtuigen en vloog dan ook onbewapend. Volgens prof. Blume zal de weder opbouw van de Duitse vliegtuigindustrie zich in de volgende drie stadia ontwikke len: De eerste vüf jaren zullen uitslui tend sport- en reisvliegtuigjes worden gebouwd en daarnaast buitenlandse vliegtuigen in licentie. De volgende vüf jaren zullen de Duitsers verkeers- toestellen mogen bouwen. En daarna zullen, aldus prof. Blume „straalvlieg tuigen worden gebouwd, die geen enkele buitenlandse concurrentie zullen behoe ven te vrezen!" (Reuter) H. M. de Koningin heeft benoemd tot eredame in de huisorde van Oranje mej. J. C. M. M. Geldens, particulier secre taresse van Prinses Wilhelmina. V.V Nog vóór de „film-week" in Arnhem officieel was begonnen gistermorgen namelijk kwam de befaamde Franse filmregisseur Yves Allégret zich in de lounge van het „Rembrandf'-theater in de Gelderse hoofdstad aan „de Pers" voorstellen. Hij deed zulks, voortdurend schuilgaand achter een typisch Gallische discrete hoffelijkheid en ach ter een alles verhullende zon nebril. En er zat een dame naast hem, die a bout portant alles in het Frans vertaalde wat zo links en rechts in het Nederlands werd opgemerkt. Allégret dan werd in 1907 geboren en twintig jaar later had hij zijn eerste bemoeienis met de film. Dat wil zeggen: hij fungeerde als assistent van Cavalcanti, toen deze zijn „Petit chaperon rouge" ver vaardigde. En hij werd daarna geconfronteerd met al de fa cetten van de „filmproductie" vóór hij Auguste Génina as sisteerde bij diens „Les Amants de Minuut", Jean Renoir bij zijn „La Chienne", Paul Fèjos bij zijn „l'Amour a l'Améri- caine" en zijn broer Mare Al légret bij diens „Lac aux Da mes". Ook met het toneel hield Yves Allégret zich een poos bezig. Hij maakte deel uit van de fameuze „Groupe Octobre". In 1940 kwam hij tot zelfstandig filmwerk. Hij maakte in dat jaar namelijk een documen taire, „Jeunes Filles de Frances", getiteld. Zij werd vertoond in het Franse Paviloen op een tentoonstelling in New York. Enkele maan den later had Allégret zijn eerste echte speelfilm klaar: „Tobie est un Ange". Zij kwam echter nooit aan een vertoning toe, want zowel de copieën als de negatieven gingen bij een brand in de vlam men om. Niemand weet of daarmee wellicht een meesterwerk werd ver nietigd. Allégret was echter niet in het minst ontmoedigd door deze op het eerste gezicht fnuikende tegenslag. Hij veranderde van (achter)naam en kwam als Yves Champlain met de film „Les deux timides" op de markt. Maar de Duitsers verboden de vertoning van deze rolprent Na de oorlog pas kreeg en greep Allégret zijn kans. In 1945 al ver scheen onder zijn eigen naam nu de film „Les Démos de l'Aube"; en hij oogstte daarmee, in Frankrijk althans, veel succes. Internationale faam verwierf hij met films als „Une si jolie petite plage" en „Manéges". En ook „Les Orgueilleux", naar „Typhus" van Jean Paul Sartre, trok sterk de aandacht, evenals zijn laatste film „Oates" uit 1954. Yves Allégret vertelde ons iets over zijn toekomstplannen, voor zover het zijn cinematografische activiteit betreft althans. Begin Juli verschijnt in „la douce France" namelijk een nieuwe film van zijn hand; zij heet „La meilleure part" en zij is, wat de medewerking betreft, van Franco-Italiaanse makelij, al speelt Gérard Philippe er dan de hoofdrol in. Middelpunt van de intrige echter is een in aanbouw zijnde stuwdam.; en dit bouwwerk is, aldus Allegret, „un personnage", dat de actie en zelfs een drama-in-zijn-geheel bepaalt. Uiteraard speelt ook de liefde mee in deze Cinemascope-film in kleuren, waaraan vierhonderd Franse, Ita liaanse en Noord-Afrikaanse arbeiders hebben meegewerkt. Inmiddels is Allégret al weer aan een nieuwe film begonnen, maar hoe die heten zal, weet hij zelf nog niet. Gistermiddag hield Yves Allégret tijdens de „herdenking van het 60-jarig bestaan der Cinematografie" een „discours", zoals zijn toe spraak werd aangeduid. Men mag niet zeggen, dat hij daarin opzienba rende dingen aankondigde. Maar dat mag men de man, die alles wat hij te vertellen heeft en dat is niet weinig in filmhelden pleegt te „zeggen", nauwelijks kwalijk nemen. van Wetenschappen ingestelde commis sie tot onderzoek van het wichelroede- en aardstralenprobleem lichtten de re sultaten van hun onderzoek toe. Dr. ir. C. K. van Daalen, oud-inspec teur van het landbouwkundig onder zoek kwam aan de hand van liet onder zoek, gericht op een aantal Friese stal led met in totaal 841 veestanden, tot de conclusie, dat geen der wichelroe delopers in staat bleek te voorspellen, welke standen of zelfs welke stallen ge vaarlijker zouden zün dan andere. De proeven en waarnemeningen verricht met afschermapparaten hebben aange toond, dat er van enige invloed van deze apparaten op besmettingsgraad, gezondheidstoestand en opbrengst van vee en gewassen niets is gebleken. Ook ir. J. H. Makkink, physicus aan de Technische Hogeschool te Delft, wees de waarde van het opsporen van aardstralen door middel van wichel roedelopers af. In Delft zijn proeven genomen om de reproduceerbaarheid van waarnemingen van wichelroedelo pers na tegaan. Daarvoor werden zü in een kartonnen kamer in de gelegen heid gesteld, de zelfde aardstraalbanen aan te wijzen, die zü eerst in de vrije ruimte van de zaal hadden geregi streerd. Het bleek, dat de waarnemin gen in de kartonnen kamer niet klop ten met die van deze zelfde plek voor die tüd. Drs. L. H. van der Tweel, hoofd van het laboratorium voor medische physica te Amsterdam, heeft zich beziggehouden met het onderzoek van de bekende grafkelder te Wie- werd in Friesland. De eigenschap van deze grafkelder, dat iüken hierin niet ontbinden doch mummificeren, werd lange tüd toegeschreven aan de aan wezigheid van zoveel aardstralen, dat deze plek als de bron van alle aardstralen van Nederland werd ge kenschetst. Op het laboratorium te Amsterdam is men erin geslaagd een kunst-Wiewerd te creëren. Men kwam na het nemen van een aantal proevem tot de conclusie, dat de conservering der lichamen niet het gevolg is van de inwerking van aardstralen, doch aan uitdroging. Tqdens de discussies deelde profes sor C. Komijn mede, dat op zijn labo ratorium thans een onderzoek wordt ingesteld in opdracht van de octrooi- raad om na te gaan of het afscherm- apparaat van de heer Mieremet voor een octrooi in aanmerking komt. De proef loopt nu 14 dagen; de heer Mie remet heeft een kamer mét en één zon der aardstralen aangewezen, in elk der kamers worden nu honderd piepkui kens opgefokt om de werking van de aardstralen op de groei na te gaan. Advertentie vergalt Uw leven. Gij zult j verbaasd zijn over de snelle EE^en afdoende werking van het .-== r beroemde huidgeneesmiddel .=1=1 In vroeger tijden schreef ik raadsverslagen voor mijn krant. En ik begaf mij dus eens in de week met een blocnote en een potloodje naar het raadhuis van de stad, om uit de mond van de vroede vaderen op te te kenen, welke scherpzinnig heden zij zoal hadden te zeggen. Ik weet nog wel, dat het een baantje was om oud bü te worden. Maar daar gaat het nu niet om. Ik zat destijds aan de perstafel naast mijnheer Van Veen, een collega die enkele tientallen jaren ouder was dan ik en die al helemaal was vergrijsd in het vak. Hij kende alle raadsleden van hun geboorte af en noemde hen, onge zien hun politieke overtuiging, bij hun voornaam. Ik zag dus erg tegen hem op. En als ik aan het begin van de zit ting aan zijn zijde plaats nam zei ik altijd schuchter: „Dag mijnheer Van Veen". Tot mijn onuitsprekelijk verdriet was zijn reactie immer een nors. onduide lijk gebrom; zelfs al informeerde ik vol medeleven naar zijn nachtrust. Op een goede middag betrad ik weer de vergaderzaal. Mijnheer Van Veen zat er al de stukken te bestuderen. En plotseling, in een immense behoefte hem te behagen, trad ik op hem toe, sloeg hem fiks op de schouder en riep met een bulderstem: Zo, ouwe jongen, heb je je roes van gisteravond al uitgeslapen?" Nimmer zal ik vergeten hoe mijnheer Van Veen stralend naar mij opkeek en zei: „Hoe gaat het met jou". Van dat moment af tot aan zijn dood zün wij vrienden gebleven. Het gerechtshof in Den Bosch heeft de jongeman N. W. uit Gilze-Rijen, die in September van het vorige jaar zijn vader had mishandeld, tengevolge' waarvan deze een dag later in een zie kenhuis is overleden, van rechtsvervol ging ontslagen. De rechtbank te Breda had de jongeman eveneens van rechts vervolging ontslagen. De vader was op de bewuste dag dronken thuis geko men. Zijn beide zoons waren op zqn thuiskomst blijven wachten. De vader zou hierop hebben gereageerd door zon der reden de jongste van de twee zoons onverwacht met de hand een klap in de nek te geven. De oudste nam zijn broer in bescherming en stelde zich tegen de vader teweer. (Van onze correspondent) Zeer tot hun verrassing ontvingen de leerlingen van de Chr. Landbouw- huishoudschool te Bolsward dezer da gen bericht dat zij een eerste prijs hadden gewonnen in een wedstrijd met betrekking tot het bereiden van kaas ingrediënten, uitgeschreven door het Ned. Zuivelbureau. Noch de leerlingen, noch de directrice mej. J. Eerdmans waren zich bewust dat zü aan de wed- strüd hadden deelgenomen. Het vorig jaar echter had de school ter gelegen heid van een expositie van het Ned. Zuivelbureau verschillende kaasgerech ten samengesteld zonder te weten dat hieraan een wedstrijd was verbonden. Maandagmorgen vond de prijsuitrei king plaats, waarna de prijs, een kaas van bijna een meter doorsnee, in triomf door de stad werd gedragen. Uiteraard vormde dit oer-Nederland- se product daarna de hoofdschotel bij de koffietafel. Een der gevolgen van de sociale vre de, die sedert de bevrijding welhaast ongestoord bewaard bleef, is de accu mulatie van een aanzienlijk vermogen in de „kassen" der vakbeweging. Blij kens het recente jaarverslag, door het Centraal Bureau voor de Statistiek uit gebracht over de om.ang der vakbewe ging in Nederlai bedroeg het geza- menlük vermogen van vakcentralen, vakbonden en vakverenigingen op 1 Ja nuari 1954: 75,9 millioen, tegen een stand van io,8 millioen op 1 Januari 1948. Er valt dus een accres van tot dusver 57,6 millioen te constateren. Het jaar 1948 leverde een vooruitgang van 3,3 millioen op, 1949: 14.7 millioen, 1950: 6 millioen, 1951: 12,4 millioen, 1952: 9,3 millioen, 1953: 11,9 millioen. Doordat de Communistische Eenheids Vak Centialr geen gegevens aan het C.B.S. verstrekte, kunnen deze cijfers niet bogen op volledigheid. Intussen zijn de geregistreerde vermogensstügingen niet uitsluitend en zelfs niet in de eerste plaats aan gunstige „exploitatie"-resul- taten toe te schrüven. Uit de boedel van het voormalige N.A.F. uit de be- zettingstyd werden namelijk aanzien- lüke bedragen ontvangen, die eveneens op het vermogensaccres van invloed zijn geweest. Bij de bevrüding had de Nederlandse vakbeweging een claim op het N.A.F. tot een totaalbedrag van 54,4 millioen, waarvan tot 30 Septem ber 1950: 36,9 millioen ontvangen was. Dit tekent zich mede af in het ver loop van het vermogen der drie grote vakcentralen. Dit steeg van 1,5 millioen per 1 Januari 1948 op 10,2 millioen per 1 Januari 1954. Het N.V.V. komt met 4,5 millioen als grootste millionnair uit de bus, op de hakken gevolgd door de K.A.B. met 4,2 millioen, het C.N.V. met 1,5 millioen. Op 1 Januari 1948 hadden deze vakcentralen vermogens van nog slechts 540.000, 538.000 en 361.000 gul den. Van de 65,7 millioen aan vermo gens, geconcentreerd in de kassen der vakbonden en vakorganisaties, behoort 54 percent tot de bü het N.V.V. aan hol gesloten vakverenigingen, 26 pet. tot het K.A.B.-complex, 11 percent tot de groep van het C.N.V.de resterende 9 percent tot andere organisaties. De N.V.V-bonden zagen hun gezamenlük vermogen stijgen van 8.6 millioen per 1 Januari 1948 op 35,6 millioen per 1 Ja nuari 1954, de K.A.B.-organisaties boek ten een vooruitgang van 4 millioen op 16,8 millioen, die van het C.N.V. kwa men van 2,8 millioen op 7,5 millioen. De baten der vakorganisaties beliepen in 1953: 42,7 millioen, de lasten 36 mil lioen, latend een exploitatiesaldo van 6,7 millioen. Het totaal der uitkeringen bij werkstakingen beliep in 1953 slechts 172.372 gulden (in 1952: 170.345 gulden.) Een aanzienlyke post vormen de 8.3 millioen, die incl. sociale lasten en pen sioenpremies aan salarissen van be stuurders en personeel werden uitge keerd, naast de 800.000 gulden, die de vakcentralen zelf aan salarissen uitbe taalden. Voor de vervulling van hun taak hebben de vakorganisaties nu een maal een omvangrijk apparaat in het leven moeten roepen. In 1954 werden 622 bezoldigde bestuurders geassisteerd door 1.438 beambten, zodat het perso neel in totaal 2.060 man sterk was, 200 man meer dan in 1953. Zowel in absolute als in relatieve zin is de personeelssterkte bü de KAB- centrale in vergelijking met N.V.V. en C.N.V. uiterst gering. Ook bü de vak bonden, aangesloten bij de K.A.B., is het aantal bezoldigde bestuurders en beambten in verhouding tot die van het N.V.V. laag gebleven, ondanks een aan zienlijke stijging in het afgelopen jaar. Dit wüst er op, dat bü de K.A.B. een efficiënter beheer wordt gevoerd dan bü de concurrenten. Daardoor kon de gemiddelde contributie per lid bü de K.A.B. 35 gulden bedragen tegen 38 gulden bü het N.V.V. Bü beschouwing van de uitgaven der drie grote vakcentralen blijkt verder, dat uit de kas van de K.A.B. een gro ter bedrag besteed wordt aan de ex ploitatie van haar organen dan uit de kassen van het N.V.V. en het C.N.V. het geval is. Tegenover dit hogere be drag staan echter lagere bijdragen van de bij de K.A.B. aangesloten vakorga nisaties in de exploitatiekosten van de K.A.B.-organen. De K.A.B. is behalve vakbeweging en vakcentrale ook stands organisatie, hetgeen een extra-druk legt op haar financiën. Als leemte in de C.B.S.-statistiek moet worden gesignaleerd, dat van de jaarlykse lasten niet minder dan 10.5 millioen ongespecificeerd blijft, terwyl ook niet de minste aanwijzing wordt ge geven van het karakter dezer uitgaven. Evenzeer ontbreken gegevens ten aan zien der samenstelling van het in to taal 75,9 millioen bedragend vvermogen der vakbeweging. De wijze, waarop het C.B.S. dit presenteert suggereert dat het hierbü uitsluitend om „geldmidde len" gaan zou, hetgeen wel zeer on- waarschijnlijk is, gelet op de investe ringen in bedrijven enzovoorts, waartoe de vakorganisaties in de loop der ja ren overgingen. Om behalve de omvang ook de fi nanciële kracht der vakbeweging in het juiste licht te stellen, zouden de C.B.S.- statistieken moeten worden aangevuld met een gecombineerde balans. Het is niet zonder betekenis, of de 75 millioen voor een groter of kleiner deel zijn vast gelegd in moeilijk te realiseren vermo gensbestanddelen dan wel onmiddellük in liquide vorm beschikbaar kunnen zijn. De vakbeweging heeft van oudsher kas- vorming nagestreefd ter verhoging van haar weerstandskracht in sociale con flicten. Het is duidelyk, dat bü de aanzienlyke toeneming, die de leden tallen ondergingen, ook de omvang der weerstandskassen moest worden aange past tot dekking der risico's van aan spraken op steunverlening bü eventu ele stakingen. Tien jaar van sociale vrede mogen het begrip „staking" welhaast tot een anachronisme hebben gemaakt, kracht metingen blijven tot de mogelijkheden behoren. Een neergaande conjunctuur zou eveneens zware gevolgen kunnen hebben voor de financiën der vakorga nisaties. De v: kbeweging ziet daarin blijkbaar reden om haar kruit droog te houden en te blijven streven naai jaarly'kse overschotten. Woensdag zal door de indienststelling van de abonné-koppeling tussen de te lefoondistricten Haarlem en Arnhem de automatische bereikbaarheid van alle geautomatiseerde telefoonnetten in Ne derland voltooid zyn. Hiermee zal een mijlpaal in de geschiedenis van de ont wikkeling van de telefoondienst in ons land bereikt zijn.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 5