Minister Luns „bitter teleurgesteld" Charles sou Nederland in Djakarta van advies dienen „Bananendag" éfe" m Motie van wantrouwen tegen minister van defensie In October de melkprijs 1 cent omlaag Neef vermoordde zijn tante gruw elijk op wijze En legde het stoffelijk overschot op de spoorbaan So v j et-bela ngstelling voor de hereniging van Duitsland bekoeld Sterke positie Vein Eisenhower Argentijnse Kerkvervolgers treden af in Vlissingen Contra-revolutie in China opgerold Jet nuttKlü oefcteifw wuj! Het weer Mr. Bouman ter sprake Geen commentaar Kusumasumantri dient uit het kabinet verwijderd te worden Na rechttrekking in Juli Geldzucht V.S. ontwikkelen nieuw projectiel Dulles op persconferentie: lito welkom in Washington TAM TAM WOENSDAG 29 JUNI 1955 79sfe JAARGANG No. 26332 Dronken automobilist heeft aanrijding Slachtoffer overleden BARTELJ0RISSTR HAARLEM TEL. 13439 nniin Plastic Regenjassen f 14.75 SUKARNO EN ZIJN NIEUWE CHEF-STAF... in de kathedraal ...INSPECTEREN DE TROEPEN Indonesische legercrisis Drieling in Bergen op Zoom BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: J. J. SfJ. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIE!ARIEE 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor •dvertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per week, f2.17 per maand, f6.50 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. Indonesië weigert visum aan Amerikaans advocaat iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiii De Argentijnse minister van Binnen landse Zaken, Angel Borlenghi, en de secretaris-generaal van het Argentijnse vakverbond, Eduardo Vulevich, die alle bei een leidende rol hebben gespeeld in de strijd tegen de Kerk, hebben gis teren hun ontslag ingediend. Borlenghi motiveerde zijn verzoek met zijn „slech te gezondheid". Vulevich heeft na het indienen van zijn ontslag een langdurig onderhoud gehad met president Perón. Vulevich was de man, die in een rede op 1 Mei j.l. de arbeiders heeft opge wekt van president Perón de scheiding van Kerk en staat te eisen. De kathedraal en het aartsbisschoppe lijk paleis te Buenos Aires, die sinds de gebeurtenissen van 12 Juni onder poli tiebewaking hebben gestaan, zijn gis teren weer aan de kerkelijke autoritei ten overgedragen. De katholieke scholen in Argentinië, die in Maart het recht verloren om examens af te nemen, heb ben dat recht gisteren teruggekregen. Uit betrouwbare kringen in de Ar gentijnse hoofdstad wordt vernomen, dat het kabinet-Perón vermoedelijk wei nig wijzigingen zal ondergaan. Slechts vier ministers zouden worden vervan gen, namelijk de ministers van bin nenlandse zaken, van opvoeding, van vervoer en van landbouw. In diplomatieke kringen wordt ver nomen dat op het aanstaande Eucharis tisch congres in Juli te Rio de Janeiro contacten zullen worden gelegd tussen de Argentijnse geestelijkheid en de ver tegenwoordiger van Z.H. de Paus, waar bij de voorwaarden voor een concordaat tussen Rome en Buenos Aires zouden worden besproken. (AFP-Reuter-UP) rengevolge van de staking in Antwerpen heeft het Portuge se schip „Paraguay" de la ding bananen in Vlissingen moeten lossen. Als een lopend vuurtje ging het gisteren door de Scheldestad, dat er in de buitenhaven een schip met bananen gelost werd en aat talrijke overrijpe bananen ten deel vielen aan de toevallige voorbij ganger. Al spoedig wemelde het op de Westzijde van de haven van kinde ren, die speurende blikken wierpen naar het Portugese schip, waarop ijverige mannen bezig waren dui zenden trossen bananen te lossen Rond de gereedstaande wagons, waarin de bananen geladen wer den, krioelde het van jongens en meisjes, die zich naarstig bezig hielden met het opvangen van tros sen overrijpe bananen, die over boord werden gegooid. Later bleef het niet alleen bij kinderen, maar verschenen ook brave huismoeders op het terrein van de haven en togen daarna met uitpuilende tas sen vol bananen huiswaarts. Een klein gedeelte van de bana nen was door de overrijpe toestand namelijk niet geschikt voor ver voer naar België, Duitsland en Oostenrijk, voor welke landen de vracht bestemd was. De bananen kwamen uit Ecuador. Het te Peking verschijnende „Volks dagblad", het officiële orgaan der Chi nese communistische partij, meldt dat ln Sjanghai en de Mandsjoerjjse pro vincie Hei Loeng Kiang tegen-revolu- tionnaire organisaties zijn opgerold. In het door Radio-Peking omgeroepen be richt werden geen verdere bijzonder heden gegeven. (Reuter) Op de St. Annastraat te Nijmegen is vannacht een zwaar gewonde man ge vonden, die door een cfronken automo bilist is aangereden. Het slachtoffer is in de loop van de nacht in een Nij meegs ziekenhuis overleden. Een luci fersdoosje en glassplinters, die op straat werden gevonden brachten de politie op het spoor. Via een Nijmeegs café kwam de politie in Gennep en van hier leidde het spoor naar de Piasmolen. Hier trof men de automobilist aan, die toegaf het ongeluk te hebben veroorzaakt en zonder meer te zijn doorgereden. Hij verkeerde nog onder invloed van sterke drank en werd ingesloten. IHNIHKIJUIN 1IM5I (Tot Donderdagavond) Over het algemeen veel bewolking en plaatselijk nog wat regen of mot regen. Zwakke tot matige Zuidwes telijke wind, .weinig verandering in temperatuur. Zon: 4.25—21.06. Maan: 17.06—0.58. Op instructie van de regering in Djakarta heeft de Indonesische ambas sade te Washington een inreisvisum ge weigerd aan een vooraanstaande Ame rikaanse advocaat, die door de Neder landse regering was aangezocht om als haar waarnemer en adviseur op te treden in verband met de zaak van de 23 Nederlandse arrestanten in Indone sië. Deze advocaat, Charles A. Horsky, maakt deel uit van het advocatenkan toor Covington and Burling in Washing ton, dat tijdens de oorlog is opgetreden als rechtskundig adviseur in Amerika van de Nederlandse regering. Het lieeft ook adviezen verstrekt aan vele andere regeringen in Europa, Noord- en Zuid- Amerika en het Midden-Oosten. Dezelf de firma heeft de Iraanse regering bij gestaan in haar geschil voor de Veilig heidsraad over de terugtrekking van de Russische troepen uit Iran na de Twee de Wereldoorlog. Zij trad ook op voor de regering van Griekenland in haar dispuut voor de Veiligheidsraad en zij adviseert de regering van Pakistan in volkenrechtskwesties. In een verkla ring van de Indonesische ambassade te Washington wordt gezegd, dat de advo caat Horsky zijn visum alleen is ge weigerd om te voorkomen, dat een Amerikaan wordt gemengd in een ge schil tussen Nederland en Indonesië, zo als de Nederlandse regering, volgens de Indonesische verklaring, beoogt. „Een bereidheid van Amerikaanse ad vocaten om op te treden als adviseurs van de Nederlanders zou in Indonesië worden beschouwd als een partij kiezen ten gunste van de Nederlanders en het zou de vriendschappelijke betrekkingen tussen Amerika en Indonesië slechts schaden", aldus de verklaring. De Nederlandse minister zonder porte feuille, mr. J, M. A. H. Luns, verklaar de in San Francisco aan United Press, dat hij „bitter teleurgesteld" is over de Indonesische weigering. „Horsky zou in Djakarta niet eens als verde diger optreden", zei de minister, „hij zou ons alleen van advies dienen over de stappen, die wij in deze zaak verder kunnen ondernemen. Deze weigering doet ons alle hoop ver liezen, dat de Indonesiërs aan de Ne derlandse arrestanten een eerlijke be rechting zouden toestaan". Minister Luns zei niet te kunnen meedelen, wat de volgende stap van de Nederlandse regering zal zijn. „Maar het heeft geen nut opnieuw een verzoek om een visum in te dienen". In een bekendmaking van de Nederlandse ambassade in Washing ton wordt gezegd, dat „de zaak hier mee niet is afgelopen". De Nederlandse regering heeft, al vorens Charles A. Horsky aan te zoe ken als haar adviseur naar Djakarta te gaan, het advies ingewonnen van prof. Henry de Vries, hoogleraar in internationaal recht aan de Universi teit van Columbia. Volgens Reuter zou de Nederlandse regering nog een tweede Amerikaanse jurist hebben aangezocht, n.l. John Leylen. Charles Horsky was gedurende enige jaren assistent van de advocaat-gene raal van de Verenigde Staten bij het Hoge Gerechtshof. In de verklaring van de Indonesische ambassade in Washington wordt nog gezegd, dat de Nederlandse verdediger van Jungschlager en enkele andere Nederlandse arrestanten, mr. Bou man, in Djakarta had moeten blij ven, als „zijn geweten zuiver was en als hij had gewild, dat er recht ge schiedde". Voorts wordt er op gewezen, dat er in Indonesië andere bekwame Nederlandse advocaten zijn, waaruit de Nederlanders een verdediger kunnen kiezen. Bij de weigering van een visum aan de Britse advocaat Derek Curtis- Bennett werd de nadruk gelegd op de aanwezigheid in Indonesië van compe tente Indische advocaten. Vit Washington wordt vernomen dat de regering van de V. S. zich buiten het dispuut tussen Den Haag en Dja karta schijnt te willen houden over het vraagstuk of een Amerikaanse advocaat naar Indonesië zou mogen reizen om de drie en twintig Nederlanders in hun proces tegen de republiek van Indo nesië bij te staan. Wel gaven autoritei ten te kennen de Nederlandse en Indo nesische communique's dienaangaande gelezen te hebben, doch men weigerde enig commentaar te verstrekken. Men beschouwt de aangelegenheid als een volkomen Nederlands-Indonesische af faire, welke niet het minst om een Amerikaanse interventie vraagt. Over het algemeen is men te Wash ington geneigd de Indonesische rege ring volkomen gelijk te geven om bui tenlandse advocaten een visum te wei geren. Anderzijds hoopt men van harte dat een oplossing voor deze hangende vraagstukken zal kunnen worden ge vonden. De regering te Washington heeft de opmerkingen van de Neder landse ambassadeur te Washington, dr. J. H. van Roijen, aan de Amerikaanse ambassadeur te Djakarta overgebracht en de beslissing over het zenden van Amerikaanse waarnemer (s) naar het proces Jungschlager aan diens beoorde ling overgelaten. In Washington gelooft men dat ambassadeur Cummings een dergelijke stap niet verstandig vindt, omdat het niet ondenkbaar is dat de V. S. dan in dit geschil, zij het dan zij delings, zouden worden betrokken. Men krijgt in Washington de indruk dat de V. S. hun goede betrekkingen met beide landen niet door de aange legenheid van het zenden van een Amerikaanse advocaat naar Djakarta bedorven wensen te zien. Voor de eerste maal is in West- Afrika een pontificale H. Mis opge dragen met negermuziek. De in heemse priester dr. Robert Oué- draogo, een talentvol musicus, heeft uit de gezangen van de Mossi, de grootste negerstam in West-Afrika, de H. Mis gecomponeerd met bege leiding van de tam-tam in plaats van orgel. De rhythmische H. Mis werd on langs voor het eerst geestdriftig door de negers in de kathedraal van Ouagadougou (Boven-Volta) gezon gen. De kathedraal van Ouagadougou is de grootste missiekerk van de Witte Paters. 5'? Op een te Utrecht gehouden vergade ring van de R.K. bond van melkhande laren heeft de voorzitter, de heer C. A. Heuft, die tevens deel uitmaakt van 't bestuur van de Algemene Vereniging Melkvoorziening (A.V.M.), medegedeeld dat de A.V.M. besloten heeft met in gang van 10 Juli de melkprijs met een cent te verlagen voor de niet gesaneer de gebieden. De verrekening van de schuld, die de detaillist aan de consu ment in deze niet gesaneerde gebieden had, die hierdoor bereikt wordt, duurt tot medio October. Op dat tijdstip zul len de melkbedrUven, aldus de heer Heuft, een cent minder aan de detail list in rekening brengen. Deze prijsver laging, die terugvalt op de consumen tenprijs, geldt dan ook voor de gesa neerde gebieden, zodat in October de melkprijs overal 28 cent per liter zal bedragen. Tot nu toe bedraagt de prijs voor melk in de gesaneerde gebieden 29 en in de niet gesaneerde gebieden 30 cent per liter. De heer Heuft zeide, liever gewacht te hebben met deze prijsverlaging van een cent per 10 Juli, omdat volgens zijn mening een prijsverlaging van twee cent in October bij het publiek beter in de smaak zou vallen dan tij dens deze zomermaanden. Hij zeide evenwel nadrukkelijk, ervan overtuigd te zijn, dat de consument in de niet gesaneerde gebieden recht heeft op de ze per 10 Juli in te voeren prijsverla ging. Door de drastische prijsverhoging van de melk op 8 Januari is het ver bruik van de melkproducten terugge lopen met 3.6 procent. De prijsverlaging per 10 Juli heeft betrekking op gestandariseerde melk en karnemelk, beide los en in liter flessen, en op gesteriliseerde melk in literflesen. De prijzen van de overige melkproducten blijven onveranderd. De Indonesische legercrisis is van daag in een parlementair stadium ge komen met het indienen van een motie van wantrouwen door de onafhanke lijke afgevaardigde Zainul Baharuddin tegen de minister van Defensie, Iwa Kusumasumantri. In de motie van Ba haruddin, die tevens voorzitter van de Verenigde Staten Hassan Tiro, die zich de vertegenwoordiger in Washing ton noemt van de Islamietische Repu bliek Indonesië, moet het land uiter lijk 20 Juli verlaten. Ter gelegenheid van de 44ste verjaardag van Z. K. H. Prins Bernhard gaf het tamboercorps van de cadetten vanmorgen in een lichte regen een uitvoe ring op Paleis Soestdijk. Op het bordes van het Paleis Soestdijk luistert de prins naar de muziek van de cadetten. Dinsdagmorgen is het stoffelijk over schot van de 66-jarige mevr. M. de J. uit Culemborg gevonden tussen de rails op de spoorlijn Utrecht—Gouda. Zij is op gruwelijke wjjze vermoord door haar neef, H. J. de J. uit Apeldoorn. Na een zeer langdurig verhoor heeft hij van ochtend vroeg een volledige bekente nis afgelegd. ,^e J' blijkt zijn daad te hebben ge pleegd in zijn eigen woning te Apel doorn. Daar heeft hij de oude dame met bijlslagen gedood. In de nacht van Zondag op Maandag i uper auto van Apeldoorn naar Culemborg gereden, waar hij om twee uur aankwam. Daar vertelde hij aan zijn tante, dat zijn vrouw, op wie de oude dame erg gesteld was, ernstig ziek was en zo wist hij haar mee te lokken. Langs een grote omweg, via Utrecht, Amersfoort, opnieuw Utrecht, Zeist en Arnhem, reed hij met haar naar Apel doorn. Zijn vrouw en kinderen waren in het Westen des lands, zodat zijn woning te Apeldoorn leeg stond. Daar volvoerde hij, zoals gezegd, met een bijl zijn verschrikkelijke daad. In de nacht van Maandag op Dinsdag "ij met het in een deken gewikkelde stoffelijk overschot weer per auto gaan zwerven. Omstreeks twee uur des nachts kwam hij bij een overweg in de gemeente Reeuwijk, nabij de grens van Gouda, waar een stille landweg de spoorlijn Gouda-Woerden kruist. Daar haalde hij het stoffelijk overschot uit de deken en legde het tussen de rails. Het moord wapen schijnt hij bij Culemborg in het water te hebben gegooid. De J. is Dinsdagavond uit eigen be weging naar het politiebureau in Cu lemborg gegaan. Hij beweerde via re laties van de vermissing van zijn tante te hebben vernomen. Hij kwam hier en daar in Culemborg zijn licht opste ken en wilde ook van de politie in lichtingen hebben. Omdat het spoor reeds duidelijk in zijn richting wees, werd hij op het politiebureau meteen vastgehouden. De J., die bij zijn verhoor geen teken van berouw toonde, was de enige erf genaam van zijn niet onbemiddelde tante. Geldzucht is hoogstwaarschijn lijk het motief voor zijn daad geweest. Hij zal aan de officier van justitie te Zutphen worden overgegeven. In de woning van de J., die een han del in papierwaren had, is Dinsdag avond brand uitgebroken. Op het ogen blik zijn er geen aanwijzingen dat deze brand met de door hem gepleegde mis daad in verband zou staan. parlementscommissie voor defensie-aan gelegenheden is, werd gezegd, dat Kusu masumantri uit het kabinet verwijderd diende te worden, omdat hij de benoe ming van Bambang Utoyo tot staf-chef leger gesteund had, hoewel hij van te voren wist, dat het leger met deze be noeming niet accoord zou gaan. In de motie, welke door drie andere onafhan kelijke afgevaardigden en een lid van de oppositie was mede-ondertekend, heette het, dat de minister van defen sie door deze handelwijze het prestige van Indonesië ernstig geschaad had. Hoewel kolonel Zulkifli Lubis, de plaatsvervangend en waarnemend staf chef van het leger, die de boycot tegen Utoyo geleid heeft en nog leidt-, bekend stond als een aanhanger van Kusuma sumantri, heeft deze laatste Lubis gis teren uit zijn militaire functies ge schorst wegens zijn weigering de be voegdheden van chef-staf aan generaal- majoor Bambang Utoyo over te dragen. Het heeft er gezien de motie van Baha ruddin alle schijn van, dat de minister van defensie een dubbele rol speelt, waarvan de betekenis nog niet geheel duidelijk is. De zeven territoriale bevelhebbers zullen hedenavond besprekingen voeren met kolonel Lubis, aan wiens zijde zij zich geschaard hebben bij de boycot van de vijf-en-dertig-jarige Bambang Utoyo, dien zij om verschillende redenen niet de juiste man achten om aan het hoofd van het leger te staan. In Dja karta zijn onder andere aangekomen ko lonel Alex Kawilarang, de sterk anti communistische gezinde bevelhebber van het strategisch belangrijke militaire ter ritoir West-Java, en kolonel Simbolon, bevelhebber van de landmacht in Noord- Sumatra, die voor de legerleiders de meest aanvaardbare man als stafchef zou zijn. Volgens betrouwbare bronnen zou kolonel Warouw, de man, die on langs in de publieke belangstelling stond omdat hij ronduit had toegegeven, dat hij copra gesmokkeld had uit zijn mili- taire district Oost-Indonesië, later op de dag in Djakarta aankomen. Naar ver luidt heeft ook de bevelhebber van de landmacht op Borneo zich op weg naar Djakarta begeven. De Amerikaanse luchtmacht heeft giste ren bekendgemaakt, dat zij vorderingen maakt bij het ontwikkelen van een intercon tinentaal niet-geleid-projectiel, dat be schouwd wordt als het toppunt op wapen- gebied. De minister van luchtmacht, Talbott, schreef in het halfjaarlijkse verslag van het departement van defensie en de strijdkrach ten, dat de ontwikkeling van een derge lijk projectiel van beslissend belang is voor de veiligheid van de Verenigde Sta ten en „de vrije wereld". (Reuter) Dinsdagmiddag is in het jonge gezin BruijnJoosen, wonende aan de Korte Bosstraat te Bergen op Zoom, een drie ling geboren. Het zijn drie meisjes, ge zonde kinderen. Ook de jonge moeder maakt het uitstekend. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, John Foster Dulles, heeft gisteren op zijn wekelijkse persconferen tie in Washington verklaard, dat het er alle schijn van heeft, dat de Sovjet- Unie haar belangstelling in de hereni ging van Duitsland heeft verloren. Het lijkt wel, aldus Dulles, of zij die be langstelling alleen maar had, toen de kwestie van de hereniging een middel scheen te zijn om West-Duitsiand buiten de NATO en de West-Europese Unie te houden. De hereniging van Duitsland is een noodzakelijke voorwaarde tot ver mindering van de spanningen in de wereld en als de Sovjet-Unie op de komende conferentie 'a Genève niet be reid zou zijn die kwestie te bespreken, dan rijst volgen: Dulles twijfel aan de oprechtheid van Rusland om tot een algehele ontspanning in de wereld te komen. Een Europees veiligheidssysteem, waar in de NATO zou worden verenigd met het Oostelijk blok noemde de minister onaanvaardbaar. Er kan geen samenbundeling zijn voor collectieve veiligheid van strijdkrachten van lan den, die elkaar niet vertrouwen, zo zei hij. Uitwisseling van non-agressie garan ties tussen Oost en West, zoals door de New York Times is gesuggereerd, noemde Dulles overbodig, aangezien dat principe door de ondertekening van het Handvest der Verenigde Naties reeds is aanvaard. Het incident, waarbij vorige week Woensdag een Amerikaans vliegtuig van het type Neptune boven de Bering- zee werd aangevallen door Russische Migs, werd door de minister mogelijk een vergissing genoemd. Maar hij wen ste vast te stellen, dat de Amerikaanse machine zich in ieder geval boven internationale wateren bevond en zeker niet boven het gebied, dat door de Russen als „territoriale zone" wordt opgeëist. De Amerikaanse minister verklaarde, dat de Verenigde Staten sympathiek staan tegenover enige wens van maar schalk Tito van Joegoslavië om een bezoek aai Washington te brengen. Dulles deelde mee, dat de Sovjet- Unie heeft laten doorschemeren in Genève het voorstel te zullen herhalen om een conferentie te beleggen samen met communistisch China. Of Amerika aan zulk een conferentie zal deelnemen, hangt af van de samenstelling van die conferentie, aldus Dulles. (Reuter-UP) Als Eisenhower straks naar Genève gaat, doet hij dit met de instem ming van de hele natie. In de twintigste eeuw hebben verscheidene malen Amerikaanse presidenten hun land op grote internationale conferen ties vertegenwoordigd. Maar die pre sidenten bevonden zich dan vaak in een hachelijke positie, omdat zij niet konden rekenen op de volledige steun van het Congres, met name op die van de Senaat, welk lichaam een be langrijke rol speelt in de buitenlandse politiek. Toen Wilson naar Parijs ging, toen Roosevelt naar Yalta vertrok en toen Truman zich naar Potsdam be gaf, had de regeringsleider van de V.S. rekening te houden met de criti- sche houding van bepaalde politici in Washington. Eisenhower heeft echter het Congres geheel op zijn hand, nu hij zich gereed maakt met Boelganin, Eden en Faure te 'gaan praten. En dat is een verheugend feit, nu het er op aan komt dat het Westen één krachtig front vormt tegenover de Sovjet-Unie. De president heeft van de wetgevende macht volledige vrijheid van handelen gekregen. Zowel de Democraten als de Republikeinen vertrouwen dat hjj in Genève de belangen van de Verenigde Staten zo goed mogelijk zal beharti gen. Inzake de viermogendhedenconfe- rentie kan men dus spreken van een „bipartisan policy". Dat er hier spra ke is van een door de beide partijen gesteunde politiek is echter minder op merkelijk dan dat Eisenhower's beleid ook geen noemenwaardige tegenstand ondervindt binnen het eigen Republi keinse kamp. Want Eisenhower heeft vooral met verscheidene partijgenoten herhaaldelijk grote moeilijkheden ge had. Weliswaar heeft hij in het Con gres nog altijd een paar tegenstanders, maar deze enkelingen hebben geen be tekenis. Eisenhower zal op de bijeen komst van de Grote Vier niet behoeven te denken aan de Republikeinse recht se extremisten, die het hem eerder in zijn regeringsperiode zo vaak las tig hebben gemaakt. Boelganin zal een man tegenover zich vinden die werkelijk het hele Amerikaanse volk vertegen woordigt. Eisenhower's ongekend krachtige po sitie is dezer dagen duidelijk aan het licht getreden, toen de Amerikaanse Senaat een resolutie in stemming bracht, die ingediend was door Sena tor McCarthy. Een resolutie die ten doel had Eisenhower's onderhandelings mogelijkheden met de Sovjet-Unie dras tisch te beperken. De president moest niet naar Genève gaan, aldus McCarthy, indien Moskou zich niet tevoren bereid verklaarde over de bevrijding van de satellietstaten te onderhandelen. Uiter aard een onmogelijke eis. Een eis die de hele viermogendhedenconferentie bij voorbaat zou torpederen. Natuurlijk zal Eisenhower de kwestie van de on derdrukking der Oost-Europese volke ren ter sprake brengen, maar het is te begrijpen dat de Russen er nooit in zouden toestemmen van het probleem dat voor hen geen probleem is een agendapunt te maken. De Amerikaan se Senaat heeft dan ook met overwel digende meerderheid McCarthy's reso lutie verworpen. De resolutie kreeg 77 stemmen tegen en slechts 4 voor. Zelfs de Republikeinse fractie-voorzitter, Knowland, die steeds veel critiek heeft gehad op Eisenhower's buitenlandse po litiek, heeft McCarthy's suggestie niet willen steunen. Overigens had intussen de Senaatscommissie voor Buitenlandse Betrekkingen een nog scherper oordeel uitgesproken over het voorstel van de Senator uit Wisconsin: Alle 14 leden van dit college hadden de resolutie afgewe zen. Uit het gebeurde is weer eens ge bleken dat McCarthy's rol is uitge speeld. Het vorig jaar kreeg hij inter nationale bekendheid door zijn gerucht makend conflict met de minister voor het Leger, Stevens. In de lente van 1954 was McCarthy Amerika's televi sie-ster no. 1. Maar nadat hij enige maanden later officieel door de Se naat was berispt heeft hij geruime tijd niets van zich laten horen. Nu hij ten slotte toch weer gemeend heeft te moe ten optreden, is hij er wel heel slecht afgekomen. Feitelijk heeft hij zijn jong ste manoeuvre als een boemerang ge werkt. De stemming over McCarthy's resolutie is tenslotte een indrukwek kende demonstratie geworden van het geloof der Senatoren in Eisenhower's bekwaamheid.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 1