Huren en belasting; Nieuwe voorstellen ontmoeten grotere eensgezindheid Verslag van de commissie van voorbereiding verschenen TL V ervolging van prof. Lattimore gestaakt Electrische hengel E llaii; Drie jaar geëist tegen twee Haagse zware jongens Hoffelijke strijd van critiek en filmbedrijf Films van Ralph Thomas en Elia Kazan ■s Onderhoudsplicht moeilijk punt in de nieuwe Huurwet NATO heeft moed geput uit „Carte Blanche" De beste greyhound v. Lunch Chelarine „4" doet wonderen] Inbraak in warenhuis Tweede dag filmfestival Arnhem Eerste lessen uit luchtmanoeuvre H. van de Pas j KLM-gezagvoerder krijgt berisping Brand in centrum van Apeldoorn WOENSDAG 29 JUNI 1955 PAGINA Portier steelt van ziekenhuispersoneel Yereniging van Nederlandse gemeenten Adres aan de Kamer HOOFD VERBRIJZELD IN HOOIPERS Wonderlijk verhaal „Vrijspraak" „Nog geen vuilnisman" Gevaarlijke situatie bij landing op Schiphol Door snel optreden ramp voorkomen Vergadering St. Cosmas Blijkens het verslag van de commis sie van voorbereiding uit de Tweede Kamer over het wetsontwerp tot wijzi ging van de huurwet en over de nota inzake het belastingplan 1955 in ver band met een algemene huurverhoging Is de commissie in meerderheid van oordeel, dat na de uitvoerige bespre kingen omtrent de oorspronkelijke regeringsvoorstellen in dit geval kan worden volstaan met haar verslag om trent de nota, het nieuwe ontwerp tot wijziging van de huurwet en het wets ontwerp, dat betrekking heeft op de grondbelasting. Belastingvoorstellen Van vele zijden verklaarde men zich ln beginsel te kunnen verenigen met de nadere voorstellen der regering, zo als deze in de nota zijn uiteengezet. Vele van deze leden merkten op, dat het resultaat van het nadere beraad der regering voor zoveel het de belasting voorstellen betreft niet volledig tegemoet komt aan de wensen, die zij eerder ten aanzien van de belastingverlaging hadden uitgesproken. Het name be treurden zij het, dat de regering geen urimte heeft gevonden voor een verdere verlaging van het tarief van de in komstenbelasting voor ongehuwden, dat ook door anderen in de Kamer te hoog werd geacht. Voor het overige waren deze leden van oordeel, dat het gewijzigde complex van voorstellen een evenwichtiger beeld vertoont dan het aanvankelijke. De vermindering van de verlaging van de inkomstenbelasting heeft voor de minder draagkrachtigen en de middengroepen nauweljjks enige betekenis. Met name voor de middengroepen voor wie de 10 pet. huurverhoging zonder compen satie is vervangen door een 5 pet. huur verhoging met compensatie beteke nen de nieuwe voorstellen een verbe tering. Ook voor de grote gezinnen wordt de beperking van de verlaging der inkomstenbelasting huns inziens ruimschoots door de verdere tegemoet komingen met betrekking tot textiel en suiker gecompenseerd. Niet echter voor de genieters van zeer hoge inkomens, die een minder grote verlichting zullen verkrijgen dan aanvankelijk was voor gesteld, hetgeen deze leden niet juist achtten. Vele leden konden zich met de voor stellen tot invoering van een algemene huurverhoging zeer wel verenigen. Toch rees ook bij deze leden de vraag, of Advertentie BEROERDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET TEGEN PUNEN EN GRIEP. 20 TABLETTEN 85 ct De Amerikaanse regering heeft be sloten haar pogingen te staken om prof. Owen Lattimore wegens meineed te laten berechten. Dit is gisteren mee gedeeld door de Attorney-General (mi nister van justitie), Herbert Brownell. Men heeft Lattimore, hoogleraar in de Internationale betrekkingen aan de John Hopkins universiteit en expert in zaken het Verre Oosten betreffende twee en een half jaar lang beschul digd te hebben gelogen, toen hij in 1952 voor de Senaatscommissie voor binnenlandse veiligheid ontkende, dat hij de communistische zaak aanhing of bevorderde. Reeds tweemaal zijn be langrijke punten uit de beschuldiging door gerechtshoven afgewezen. Vorige week Dinsdag stelde het Court of Ap peals rechter Luther Youngdahl in het gelijk, die geweigerd had de zaak tegen Lattimore opnieuw In behandeling te nemen, omdat de nieuwe beschuldigin gen vormeloos en duister" waren. De aantijging „follower of the communist line" had volgens de rechter geen dui delijk vaststaande betekenis. Lattimore, die door senator Joseph McCarthy destijds als ,,de belangrijk ste spion van de Sovjet-Unie in de Ver- enige Staten" is betiteld, werd geboren in 1900. In 1920 ging hij naar China. Hij zwierf door grote delen van Tibet en Mongolië. Later werkte hij in China als journalist en als importeur en schreef verscheidene boeken over het Verre Oosten. Van 1934 tot 1941 was hij redacteur van het tijdschrift „Paci fic Affairs". In 1941 en 1942 diende hij Tsjang Kai Sjek als politiek adviseur. Daarna keerde hij terug naar Washing ton waar hij een functie kreeg in het „Office of War Information". deze voorstellen, met name voor de vergeten groepen, waaronder de ouden van dagen en de weduwen en wezen, wel voldoende soulaas zullen bieden tegenover de verzwaring van de huur last. Verschillende leden wilden als hun oordeel uitspreken, dat in de aange boden voorstellen, welke als een com promis moeten worden beschouwd, ten aanzien van de belastingverlaging in de persoonlijke sfeer, en dan met name bij de directe belastingen, hun wensen maar zeer gedeeltelijk waren vervuld. Het zal huns inziens dan ook nodig zijn, dat de regering in de naaste toe komst het vraagstuk van de verlaging der belasting voor de middengroepen opnieuw in beschouwing neemt. Huur en onderhoud Zoals hierboven reeds bleek, kon men zich van vele zijden in beginsel met het voorstel tot een algemene huurver hoging van 5 pet. verenigen. Vele leden, die het voorstel om de huurverhoging in beginsel niet toe te staan voor onvoldoende onderhouden woningen toejuichten, wilden erop wij zen, dat de sanctie, welke in geval van verwaarlozing van het onderhoud inge volge het nieuwe artikel 8 kan worden toegepast, niet bijzonder zwaar is. Juist daarom had het deze leden ge troffen, dat desondanks, aan de toe passing van deze sanctie velerlei be perkingen worden gesteld. Verscheidene andere leden wilden zich tegen de regeringsvoorstellen in zake het onderhoud niet verzetten. Men moet er zich huns inziens echter vooral niet te veel van voorstellen. Daarvoor is de huurverhoging veel te gering. Zij betwijfelden sterk, of het onderhoud als gevolg van de voorge stelde regeling inderdaad zal verbete ren. en Duitse technicus en uitvin der heeft in Hamburg voor een groep sportvissers en een journalist voor de eerste maal het „druk op de knop"-vissen met een electrische hengel gedemonstreerd, waarbij zij, die deze demonstratie bijwoonden, het gevoel hadden, dat zij een tekenfilm van Walt Disney over magische visvangst zagen. De technicus, Herbert Preglow, is mede-uitvinder van deze ultra moderne visapparatuur, waarbij haken, wormen en geduld overbo dige zaken zijn geworden. Preglow stak zijn electrische hengel en net in het water van een naburig meer, drukte op een knop aan het hand vat van de hengel.en in de frac tie van een seconde schoten alle vissen binnen een straal van meer dan drie meter naar de hengel toe, alsof zij door een reusachtige magneet werden aangetrokken. Bij de hengel gekomen kantelden zij op hun zij en bleven zo onbeweeg lijk drijven, tot zij met de hand of een net uit het water werden opgevist. In minder dan twee minuten tijds had Preglow zo een emmer vol forellen en aal gevangen Preglow vertelde over deze won- derhengel, dat hij tezamen met de natuurkundige Conradin Kreutzer deze draagbare visapparatuur had uitgevonden en ontwikkeld, een en ander overigens in samenwerking met het West-Duitse federale in stituut voor visserij-onderzoek. Preglow en Kreutzer hadden ja ren geleden bemerkt, dat vissen worden aangetrokken en buiten bewustzijn raken wanneer electri sche impulsen in het water worden geleid. Prijs van de hengel: 900 gulden. Door de aanhouding van J. L., hulp portier bij het St. Ëlisabethziekenhuis te Tilburg, is een einde gekomen aan een reeks van onverklaarbare diefstal len in dit ziekenhuis. L. maakte zich de laatste drie jaren schuldig aan kleine diefstallen ten koste van artsen en ver pleegsters. Dezer dagen werd hij op he terdaad betrapt door een dokters-assis tente. In totaal zou zijn buit ongeveer f5000.bedragen. De hulpportier is ter beschikking van de officier van justitie gesteld. Ter gelegenheid van de Filmweek in Arnhem kwamen gisteren Giuletta Masina en Richard Basehart, twee hoofdrol spelers uit de film „La Strada", in Arnhem aan. Giuletta verzorgt nog even haar make-up en Richard Basehart kijkt lachend toe alvorens ze op de foto gaan. het. befaamde hoek van John SLnnbeck (Van onze speciale verslaggever) Het filmfestival in Arnhem zou geen Ne derlands festival zijn als er ook niet ver schillende bijeenkom sten van min of meer didactische aard wa ren ingelast. Vandaag was de beurt aan „De film en het kind" en gistermiddag had men dan in het „Provin ciehuis" een gesprek tussen filmbedrijf en pers gearrangeerd. Een gesprek dat overigens zijn begin en zijn einde vond in een speciaal voor deze gelegenheid geformeerd forum, dat bestond uit drie heren van elke partij; met name uit de heren Bosman, voorzitter van de Ned Bioscoopbond, Schimmel en Ver min enerzijds en de filmcritici van Domburg, Spierdijk en Seyfert ander zijds. Het voorzitterschap werd waarge nomen door de heer J.J. van Mechelen, voorzitter van de Federatie van Ned. Journalisten, die met een bewonderens waardige tact en beslistheid de discus dies leidde. Hij had het overigens niet al te moeilijk, aangezien de sfeer op deze middag er bepaald een was van hoffelijke tegemoetkoming, al kwam dan bij tijd en wijle wel een verschil van inzicht aan het licht. Maar men was echt niet gekomen om scherp te slijpen. Integendeel. Er kwamen dan allerlei problemen ter sprake. Zo wierp de heer Bosman de vraag op of de filmcriticus in stede van „vaste normen" niet meer „gedif ferentieerde normen" korj aanleggen en met name een film niet kon beoor delen naar 't genre waar zij thuishoort. De heer van Domburg stelde daarna dat een film altijd aan minimum eisen behoort te voldoen en dat ook de sim pelste film aan de goede smaak moet beantwoorden. Er werd vervolgens het verschil tussen filmcritiek en filmver slag ter sprake gebracht en de nieuws voorziening rondom de film. Er werd gesproken over de normen van de film critiek en over wat al niet meer. Maar er viel beslist geen onvertogen woord. En dat past dan ook niet op een feest. Intussen: ook gisteren viel er zo het een en ander te beleven op het gebied van de filmkunst. In het Rembrandt- theater werd 's-middags „Above us the waves" gedraaid, een rolprent van Ralph Thomas. Zij bleek een van die typisch Engelse films, die historische nauwkeurigheid paren aan ironisch in zicht. De aanval op het Duitse slag schip „Tirpitz" is het thema van deze film. Wij zien een duikboot en haar be manning onder de moeilijkste omstan digheden op weg naar een fjord, waar de vijand veilig denkt te schuilen. De voorbereidingen zijn adembenemend nu en dan en de aanslag zelf is een mees terstukje. De bravour bereikt het top punt als de Engelsen als gevangenen aan boord van de „Tirpitz" de enorme ontploffing meemaken, die het schip in tweeën scheurt. Zjj krijgen een compli ment van de commandant ook, want tenslotte zijn de Engelsen sportief. Tho mas heeft een boeiende film gemaakt, goed vakwerk, kan men zeggen, zake lijk van verteltrant, zonder overdrjj- De Vereniging van Nederlandse Ge meenten heeft zich tot de leden van de Tweede Kamer gewend met een schrij ven inzake het ontwerp van wet tot wij ziging van de Huurwet. De vraag rijst, aldus de vereniging, of het voor de gemeenten technisch mogelijk zal zijn de haar bij de uitvoe ring van deze wet toegedachte taak tot uitvoering te brengen. Veel zal hierbij afhangen van de criteria, die zullen worden gesteld voor het verle nen van de vrijstelling van huurverho ging met het oog op de onderhoudstoe- stand van de woning en meer nog van de verwachtingen, die te dezen aanzien bij de huurders worden gewekt. Zou het een en ander er toe leiden, dat aan vragen om vrijstelling op massale schaal bij de gemeentebesturen worden ingediend, dan zou dit tot grote moeilijkheden kunnen leiden, daar het dan voor de met de uitvoering belaste technische diensten niet mogelijk zal zijn, om op korte termijn met een ge motiveerd voorstel gereed te komen be treffende het verlenen van de gevraag de vrijstelling, hetgeen in vele gevallen tot een betrekkelijk lange tijd van on zekerheid over de toepassing van de huurverhoging zou kunnen leiden. De vereniging merkt vervolgens op over twee punten enkele opmerkingen te willen maken, namelijk de verhou ding tussen enerzijds het buiten toepas sing laten van de huurverhoging op grond van verwaarloosd onderhoud en anderzijds de aanschrijvingen tot verbetering, die ingevolge de Woning wet en vooral ingevolge de Wederop- bouwwet tot de eigenaren kunnen wor den gericht, en in de tweede plaats de bevoegdheid van de Kroon tot het aan wijzen van gemeenten waar huurcommis- sies zullen worden ingesteld, die moe ten beslissen over het buiten toepas sing laten van de huurverhoging. Tegen de tekst van het desbetreffen de wetsartikel over verwaarloosd on derhoud bestaan bij de Vereniging van Nederlandse Gemeenten vrij ernstige bezwaren met het oog op de moeilijke hanteerbaarheid van de daarin genoem de criteria bij het nemen van beslissin gen. vingen en met gevoel voor de betrekke lijkheid van het heldendom. Ook de filmavond was een belang wekkende. Daar werden enkele frag menten uit de Spaanse film „Flamen co" vertoond. Dat men haar niet in haar geheel liet zien was zeker een goede gedachte, want de rolprent in haar geheel bezit niet genoeg vaart. Wat men te zien kreeg waren enkele dansen, waaraan de regiseeur Edgar Neville toch nog enig plezier beleeft, wijl zij hem dwongen de filmdyna- miek in te schakelen. Die dansen zijn op zichzelf bijzonder interessant, le vendig en meeslepend, soms zelfs ver bluffend. Als document kan men „Flamenco" dus welkom heten. En daar was dan de hoofdfilm, „East of Eden" van Elia Kazan, ontleend aan het befaamde boek van John S' rinbeck. Deze film vertelt slechts een deel van het boek, het laatste waarin de zonen van de beruchte vrouw Katy aan de or de komen. Vooral een van die zonen, een in zichzelf gekeerde jongen, die toenadering zoekt tot zijn vader, lijdt onder de herinnering aan zijn moeder en kan zijn weg niet vinden. Hij vindt geen weerklank bij zijn vader, die hem niet begrijpt en op die manier na zijn vrouw oorzaak is, dat de jongen uit zijn even wicht raakt. De film is in cinema- scope. Waarom, zal ook Kazan ons niet kunnen vertellen. Maar hij zou geen Kazan heten als hij zijn verhaal niet klemmend vertelde. Men volgt de le vensgang van de jongen met belang stelling, zeker als men het boek heeft gelezen, maar vermoedelijk ook in het andere geval. Want Kazan spreekt in dwingende vormen. De film bevredigt misschein niet helemaal, maar men dient het jongste werk van deze regis seur toch te gaan zien, als men op -de hoogte wil blijven. Inmiddels dreigt de „Filmweek Arn hem" dan toch nog een ietwat „wuft" karakter te krijgen. Zo werd ons bij voorbeeld meegedeeld dat de J. Arthur Rank Organisatie „heeft besloten enige van haar sterren naar Arnhem te stu ren". Deze dames en heren zullen zijn: Anthony Steel, John Gegson, Su zan Stephen, Jill Adams en Diana Dors. En men wacht het dus verder maar af. (Van onze speciale verslaggever) München-Gladbach, Dinsdagmiddag. „De internationale luchtmanoeuvre „Carte Blanche" is uitzonderlijk suc cesvol geweest", zo verklaarde de Brit se Chef Operaties van de geallieerde luchtstrijdkrachten in Centraal Europa, commodore Wykeem Barnes, vanmid dag op de slotpersconferentie in Mün chen-Gladbach, waarop hij de eerste voorlopige indrukken gaf van de lessen, die de NATO uit deze oefening zal trek ken. Hij wees er daarbij op dat het voor naamste doel van Carte Blanche" was de luchtstrijdkrachten te oefenen in het opereren met atoombommen en de af weer daartegen. Men heeft daarbij een nieuwe tactiek toegepast, die pas gedu rende de laatste twee maanden is ont worpen. Aan de hand daarvan is men in luchtmachtkringen tot de conclusie gekomen, dat een eventuele nieuwe oor log verschrikkelijk maar van korte duur zal zijn. „Deze manoeuvre, waar bij in totaal 325 „atoombommen" zijn afgeworpen, komt in grote lijnen over een met dat wat we van een derde wereldoorlog verwachten", zo verklaar de de commodore. Hij betoogde dat de NATO strategisch gezien belangrijk ge handicapt wordt, doordat de Westerse defensie volkomen gericht is op de verdediging tegen een eventuele agres sie. Een agressor heeft altijd een enorm voordeel gehad. Vroeger had men een paar maanden de tijd om zich van de eerste klap te kunnen herstellen, maar bij een atoomoorlog krijgt men daar maar een paar uur de gelegenheid voor. Een volkomen verrassende atoom- aanval in Europa achtte de militaire expert evenwel niet waarschijnlijk, zo dat een Europees, „Pearl Harbour" uit gesloten lijkt. In antwoord op een vraag, of ge bleken is dat de rol van de grond strijdkrachten in een atoomoorlog van betrekkelijk ondergeschikt belang zal zijn, antwoordde de Britse commodore ontkennend. „Wel", zo zei hij, „zijn wij tot de conclusie gekomen, dat de grondstrijdkrachten een geheel an dere rol zullen moeten vervullen dan wij in de eerste vijf jaren na de oor log hebben kunnen voorzien. De landmacht deelt nu grotendeels de mening van de luchtmacht dat een oorlog uitgesloten moet worden ge acht waarin een geallieerd tegen offensief in Centraal-Europa in Mos kou zou eindigen. Ons streven is er op gericht ieder Sovjet-offensief tot staan te brengen binnen het gebied dat de Russen nu beheersen, totdat de oorlog voorbij is, hetgeen in zeer kor te tijd het geval zal zijn". Deze atoommanoeuvre is van on schatbare betekenis geweest, want men heeft nu de kans gehad zich voor een onverhoopte atoomoorlog te trai nen. waar men in tegenstelling tot de omstandigheden bjj vorige oorlogen bij een werkelijke strijd eenvoudig de gelegenheid niet meer toe krijgt. Overigens beklemtoonde de Chef Ope raties, dat iedereen die over het win nen of verliezen van een eventuele atoomoorlog spreekt, „niet goed wijs" is. Het enige waar wij ons op dienen te concentreren is het voorkomen van een atoomoorlog, door te zorgen dat we pa raat en bereid zijn een agressie af te slaan en door dat voor onze vermoede lijke tegenstander niet onder stoelen of banken te steken." „Wij hebben in dit opzicht veel moed kunnen putten uit de ze manoeuvre", aldus verklaarde de commodore. „De luchtstrijdkrachten in centraal Europa hebben hun grote beweeglijkheid en paraatheid bewezen zodat wij een gerechtvaardigd optimis me kunnen koesteren over het voortbe staan van de vrede." De 15-jarige scholier Gabe van der Zwaag uit Rijperkerk stak Dinsdagmid dag op een weiland in Leeuwarden, zijn hoofd in het mechanisme van een in werking zijnde hooipers. Hij kwam daarbij in aanraking met de krukas, met het vreselijke gevolg, dat zijn ach terhoofd werd verbrijzeld. De dood trad onmiddellijk in. (Van onze Haagse redactie) In de nacht van vier op vijf Decem ber van het vorig jaar werd ingebro ken in een warenhuis in de Haagse bin nenstad. De brandkast werd op deskun dige wijze gekraakt en geplunderd: de buit bedroeg 40.000 gulden. Terzake van deze diefstal met braak hadden zich Dinsdag voor de Haagse rechtbank te verantwoorden de 65-jarige loswerk- man J.C.H.K. en de 53-jarige vloeren- legger A.B. Beiden ontkenden hardnek kig aan het misdrijf schuldig te zijn. Dit was voor de officier van justitie echter geen aanleiding, in de onschuld van de beide verdachten, die als be ruchte inbrekers in de Haagse onder wereld bekend staan, te geloven. Tegen elk der verdachten eiste de officier dan ook een gevangenisstraf van drie jaar. Verdachte K. heeft aanvankelijk, na zijn arrestatie op 18 Januari naar aan leiding van anonieme medelingen aan de recherche, voor de politie en voor de rechter-commissaris bekend, de diefstal te hebben gepleegd. Later heeft hjj echter deze bekentenis teruggeno men. Het duurde een hele tijd. voordat de rechtbank er Dinsdag achter was gekomen, waarom K. deze toch wel merkwaardige procedure heeft gevolgd. K. draaide er, met vlot onderwereld- bargoens, keurig om heen, maar ten slotte moest hjj toch wel een antwoord geven. „Ik heb eerst bekend, omdat ik de man, die kort tevoren geld van mjj in bewaring had genomen, en daarom van heling werd verdacht, wilde red den. Bij een bekentènis van mij, zo dacht ik, zou hjj samen met zijn vrouw, die ook was ingesloten, wel vrijkomen. Dat is toen ook inderdaad gebeurd. Voorts heb ik bekend en de naam van B. genoemd, omdat ik deze een hak wilde zetten. B. heeft mij indertijd ook eens een gemene poets gebakken." Het was een nogal wonderlijk verhaal en officier en rechters staken hun on geloof hierover dan ook niet onder stoe len of banken. Vooral, omdat de heler van het aandeel in de buit van K. 19.200 gulden als getuige ge hoord, mededeel"-, dat hjj aan K. had gevraagd, of het geld van de inbraak bij het magazijn afkomstig was. K. had hierop bevestigend geantwoord. Op de vraag van de president, hoe K. dan aar het geld kwam, indien dit niet van de inbraak afkomstig was, vertelde K. dat hij dit had gekregen van een dame, wier naam hij echter niet kon noemen. „Al ben ik maar een man uit het volk, ik heb toch nog wel zo veel eergevoel, dat ik liever mijn hoofd laat afhakken, dan haar naam te noemen. Daar zou alleen maar geroddel van komen!" Op de vraag van de president of K. de naam van de dame zou willen noemen, als de deuren gesloten werden, antwoord de verdachte met een hartestochtelijk „nooit!" De verdediger van K., mr. P. C. Klomp, zocht de reden voor het plotse ling intrekken van de bekentenis van zijn cliënt in het feit, dat het geld, dat K. aan S. in bewaring heeft gegeven, wellicht afkomstig was van een ander misdrijf. „Als hij dit echter zou toege ven, zou hjj misschien veel zwaarder worden gestraft", zo meende mr. Klomp, die vervolgens het bewijs niet geleverd achtte. Op grond hiervan vroeg hjj dan ook vrijspraak. Tenslotte droeg K. zelf nog het zijne aan zijn ver dediging bij door een goed geschreven verhaal met veel gloed en verve voor te dragen. Onmiskenbaar heeft K. met dit geschrift veel succes geboekt op de publieke tribune De tweede verdachte B. ontkende eveneens, iets van de inbraak af te we ten. Hij moest wel toegeven, dat hij vlak na het plegen van de inbraak vrij grote bedragen had Uitgegeven aan ver nieuwing van zijn huisraad, maar dit geld was, naar zijn zeggen, opgespaard. Bovendien had hij met gokken behoor- De heer H. van de Pas, groente kweker in het lan delijk stadje Huis- sen, heeft als hob by het fokken van windhonden, wier officiële Neder landse naam overigens „grey hounds" is. Als hij wilde zouden die windhonden hem geen wind eieren leggen. Het is namelijk hele maal niet zo vreemd, als een fokker voor zo'n ranke huisgenoot f 10.000 en meer krijgt. De heer Van de Pas zou met zijn hobby dus rijk kunnen wor den, maar daar is het hem nu iuist niet om begon nen. Het gaat hem om de voldoening, die hij ondervindt bij het fokken van zo volmaakt mo gelijke exempla ren van deze hon den. U begrijpt dus zijn trots, toen de vermaarde Britse kynoloog, Afacdonald Daly uit Londen, onlangs de teef Pearl Pride van de heer Van de Pas als de beste windhond ter wereld kwalificeerde. Dat was op een tentoonstelling in Enschede, waar 650 rashonden uit Europa en Amerika geëxposeerd waren. Het puik, de upper ten uit de honden wereld. Pearl Pride werd kampioene en daardoor ging mijnheer Van de Pas met de zilveren medaille ran H. M. de Koningin terug naar zijn groentetuin in Huissen. Er waren zelfs al mensen, die Pearl Pride voor f 15.000 wilden kopen, maar het is zeer de vraag, of de heer Van de Pas het kynologisch juweel kwijt wil. De heer Van de Pas doet al vijf jaar in windhonden. Het is begon nen, toen de hond, die hij vroeger had, tengevolge van een noodlottig ongeval om het leven was gelcome Maandenlang wachtte de eigenaar op een andere huisvriendin van dit ras. Eindelijk zag hij er een bij windhondenrennen in Arnhem. Het was de moeder van Pearl Pride. Drie weken later werd Pearl Pride, dank zij de bijzondere zorgen van haar nieuwe meester, kampioene, en toen kreeg de liefhebberij de heer Van de Pas pas goed te pakken. Sedertdien behaalde hij met zijn windhonden nationale en wereldkampioenschappen in Dortmund, Brus sel en Enschede. Op het ogenblik leeft hij drie dames-windhonden. Ze krijgen elke dag vlees en als ze jong zijn ook nog vitaminen, maar net als de mens leeft ook de hond niet van vlees en vitaminen alléén. Hij heeft belangstelling, liefde, beweging en levensvreugde r.odig. Dat alles krijgen ze bij de heer Van de Pas. mr. lijk geld verdiend. De vrouw van B. verklaarde tenslotte, dat haar man in de nacht van vier op vijf December, niet van huis is geweest. Mr. Huygens, de verdediger van B. hield op de van hem bekende wijze een uitstekend pleidooi, waarin hij de be wijsvoering van de officier trachtte te ontzenuwen. „Het gaat niet aaan", aldus mr. Huygens, „het bewijs voor de schuld van B. te baseren op een bekentenis van K., een man, die nog geen vuilnis man kan worden, omdat hij daarvoor geen bewijs van goed gedrag kan over leggen. Maar hij is wel goed genoeg voor de officier, die hem, zonder "het gewicht van een onder ede afgelegde verklaring, voor uw rechtbank als de bewijsvoerder wil brengen." De ruime uitgaven van B. vond de raadsman wel verklaarbaar. ,,B. kan dit geld met gok ken hebben verdiend. Maar het kan ook afkomstig zijn van andere inbraken. Het is wel opvallend, dat enkele inbra ken in Den Haag, die op dezelfde ma nier zijn gepleegd als deze, nooit zijn opgelost. B. hoeft nu echter hier niets van te vertellen." Mr Huygens vroeg dan ook vrijspraak. Tenslotte eiste de officier tegen de he ler S. een gevangenisstraf van tien maanden. Uitspraak over veertien da gen. Dezer dagen heb ik in Arnhem, waar zich zoals u weet een „filmweek" ont rolt, aangestaan aange zeten is het woord niet aan een zogeheten „lopen de lunch". Nu is een lo pende lunch een maal tijd waarbij alles en ieder een loopt, behalve de lunch zelve. In zoverre is de naam dus iet wat misleidend. Voor de rest echter laat zo'n etentje aan duidelijkheid niets te wensen over. Het lastige ech ter van een lopende lunch vind ik, dat je nauwelijks hard genoeg kunt lopen. Op een gegeven moment denk je: nou heb ik alles wel gehad, en dan ontdek je ineens een mooi ge recht, dat je niet bij je, overigens toch wel geschakeerde, collectie hebt aangetroffen. En ga dan maar weer eens opnieuw lopen met je bord, je mes en je vork. Daar heb je de moed eenvoudig niet toe Daarom houd ik eigenlijk toch meer van een zittende lunch. Alhoewel een liggende lunch mijn ideaal is en blijft. De Raad voor de Luchtvaart heeft de Nederlandse gezagvoerder van een K.L.M.-Concair A.H.C., die betrokken was bij een „geval van ernstig ge vaar van botsing" op 30 Juli van het vorige jaar, een berisping gegeven we gens het niet nauwkeurig opvolgen van de voorschriften. De Convair en een DC 6 van de Sabe na kwamen tegelijk aanvliegen. Door een misvatting van de mededeling „pro ceed to the field" begonnen beide ma chines een zichtlanding, waarbij ze rakelings langs elkaar gingen. De voor schriften zijn thans zo, dat iets derge lijks niet meer kan gebeuren. Tijdens de openbare behandeling had de heer J. W. F. Backer, directeur- generaal van de Rijksluchtvaartdienst gezegd, dat de verkeersleider op de verkeerstoren van Schiphol een fout, de K.L.M.-gezagvoerder een ernstige fout aangerekend moest worden. Bij zijn beslissing overwoog de raad o.m., dat de dienstmededeling van de ver keerstoren tot de onnauwkeurigheid van de gezagvoerder heeft bijgedra gen. Men heeft geen termen gevonden de betrokken verkeersleider discipli nair te straffen. (Van 'Onze correspondent) Tijdens afwezigheid van de bewo ners, die zich buiten de stad bevon den, is Dinsdagavond brand ontstaan op een bovenverdieping van de boek handel Niermans in de Hoofdstraat te Apeldoorn. De brand werd omstreeks tien uur ontdekt door de overburen. Deze zagen rook uit het dak kringelen en waarschuwden onmiddellijk de brandweer. Deze was snel ter plaatse en maakte bij het blussingswerk ge bruik van de Magyrusladder. De dpi. soldaat W. Mattu uit Am sterdam, gelegerd in Apeldoorn, die in het burgerleven glazenwasser is, be dacht zich geen ogenblik toen hij hoor de dat er vermoedelijk kinderen lagen te slapen. Hij klom langs de regen pijp omhoog naar de slaapkamers, maar hij vond de bedden onbeslapen. Het vuur is door tot nog toe onbekende oorzaak ontstaan in een hoeveelheid papier, die op de verdieping was op geslagen. Volgens de eerste onderzoe kingen valt de schade nogal mee. Op de tweede en laatste dag /an de bondsvergadering te Valkenburg van de Ned. Kath. Bond van Kappersper- soneel „St. Cosmas" is uitvoerig een rapport behandeld over de richtlijnen en de concrete doeleinden van St. Cosmas. Het rapport stelt vast, dat er bij het kapperspersonieel van een vol komen waardige en aan werknemers in andere bedrijfstakken gelijkwaar dige positie momteneel nog geen sprake is. In de sociaal-economische sector zal worden gestreefd naar de spoedige tot standkoming van een bedrijfschap voor het kappersbedrijf, naar afschaf fing van het fooienstelsel, erkenning van gediplomeerde en daarmee gelijk te stellen kappersbedienden als meer geschoolde arbeiders en verbetering van de vacantietoeslagregeling tot 4 pet- van het jaarloon.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 5