Hegemonie van Amerikaans damestennis met gebroken Onbevangenheid en eerzucht In kwetsbaarheid van voetganger ligt zijn recht op bescherming De Alpen één bloementuin Naast de gesmolten sneeuw wemelt het van crocussen Kleine zendingen over de grens zonder formaliteiten I Darlene Hard en Beverley Baker zitten Louise Brough en Doris Hart nog dwars Nederlands Tour-ploeg in Breda Meer wellevendheid gevraa Lgd De ramp in Le Mans Coureurs niet verantwoordelijk Captein verovert eerste baantitel Gilera naar T.T.- races van Assen Nieuwe vereenvoudigde regeling De gentianen zijn beschermd; nood zaak in streken; waar toeristen neer strijken als sprinkhanen Roekeloze coureur zwaar gestraft Pseudo-makelaar tot drie jaar veroordeeld WOENSDAG 29 JUNI 1955 PAGINA 7 LENIE DENIJS VERSLAAT MARY KOK Russische boten voor Henley niet gelost Gerechtelijk onderzoek in eindstadium 50 km amateurs Met Duke en Guzzi 19 NEDERLANDERS IN „DRI ELANDEN- TROFEE" A merikaans-Russisch schaken begonnen Golf Nederlandse dames verliezen van België c/j2>C5>NO^c) Brand in kurkfabriek te Den Haag (Van onze sportredacteur) LONDEN, Dinsdagavond De hegemonie van het Amerikaanse damestennis is onverminderd gehandhaafd. Doris Hart, Louise Brough, Beverley Fleitz-Baker en Darlene Hard hebben zich zon der al te veel moeite geplaatst voor de halve eindstrijden van het damesenkelspel van Wimbledon. Geen verras singen dus nu de strijd om de titel, de laatste drie jaren door Maureen Connolly veroverd, in een beslissend sta dium is gekomen. Maar de onzekerheid omtrent de uit eindelijke winnares is toch gebleven. Doris Hart, winna res in 1951 en Louise Brough, daarvóór drie jaren ach tereen de sterkste, zijn de favorieten. Maar zij hebben allereerst af te rekenen met een bijzonder strijdlustige en vooral eerzuchtige Beverley Fleitz-Baker, die als zij speelt niet het „fondantje" is dat men meent te mogen zien in deze kleine tennisster met rose strikjes in het haar en haar smetteloos wit gekartelde toiletje in de a-lijn. En ook Darlene Hard is nog niet verslagen. De 19-jarige serveuse uit Los Angeles blaakt van strijdlust en is wat anticipatievermogen betreft de taaiste van de vier op wie nu alle aandacht is gericht. Geen van de vier die Donderdag in de halve finale zullen spelen, heeft het vandaag bijzonder moeilijk gehad. Louise Brough speelde tegen Austra- lië's sterkste dame, Beryl Penrose, met zoveel overtuiging en zoveel meer athletische kracht, dat de strijd spoe dig was beslecht. Wonderlijk, die be wonderenswaardige lichamelijke condi tie waarin de nu 32-jarige Louise Brough nog verkeert. Haar uiterlijk en alle be wegingen verraden de goed getrainde athlete. De veel jongere Penrose was in dit opzicht al in het nadeel. En dat was zeker het geval wat betreft de zui ver technische kwaliteiten. Louise had veel meer vaart in haar spel en legde in haar slagen ook veel meer pressie. Bovendien kon zij volleren en vooral in dit onderdeel was de Australische bij zonder zwak. En zo kon het gebeuren dat mejuffrouw Penrose vrijwel voort durend in de verdediging is gedrongen. Zij miste in haar lobs bovendien de maat om haar tegenstandster terug bij de base-line te krijgen. Integendeel, tel kens kon Louise Brough de smash han teren als een veel punten binnenbren gend wapen. Na de eerste set (6-2) was de tegenstand van de Australische al volledig gebroken: 6-0. Darlene Hard moest de strijd aan binden met de Hongaarse Kormoczi, de 33-jarige kantoorbediende die de vo rige week verrassend heeft gewonnen van Engelands hoop, Angela Morti mer. Darlene Hard was niet in haar beste doen, maar desondanks veel te sterk voor de Hongaarse. Darlene Hard te zien spelen is eigenlijk een verademing. Zij, met haar negentien jaren en debuterend op Wimbledon, heeft nog niet de pokerface van de anderen, de routiniers die nu al enige jaren de ongekroonde koninginnen van het damestennis zijn. Darlene speelt onbevangen tennis en doet dat met zoveel plezier dat men het van haar vriendelijke gezicht kan aflezen. Bovendien bezit ze nog die heerlijke gezonde strijdlust van de jeugd, die haar op kritieke momenten een grote steun is. Juist dan groeit haar spel, ontwikkelt ze een grote snelheid en legt ze in haar slagen de kracht van heel haar sterke, stevige lichaam. Juist dank zij haar snelheid en soe pelheid van bewegen kan zij met uit stekend volleren heel wat keren sco ren. Met 6-2 en 6-3 versloeg zij op de ze manier de Hongaarse. Er was nog een Europese in de baan vandaag. Het was de ranke Engelse An gela Buxton, die met haar nauwsluiten de gestreepte jasje over de hagelwitte tennistenue haar lengte nog meer ac centueerde. Maar daarmee heeft zij noch haar zwakke backhand noch 'haar vrees voor de tegenstandster kunnen car moufleren. Bovendien reageerde ze soms bijzonder traag en dit alles teza men was koren op de molen van Be verley Fleitz-Baker. Niemand van al de dames in dit tournooï demonstreert haar eerzucht zo duidelijk als Beverley Baker, die na een jaar gedwongen af wezigheid weer terug is op Wimbledon. Beverley Baker heeft geen backhand, maar in dit geval is dat helemaal niet hinderlijk, want ze slaat links en rechts en met allebei de handen met even veel vaart en kracht en in alle slagen herkent men de fanatieke wil om te winnen. Angela Buxton probeerde voor al in de eerste set het spel te vertra gen en dat werd haar juist fataal. Een geroutineerde als Beverley Baker laat zich er niet door misleiden. En zo werd het telkens 6-2, 6-2, zonder dat Angela Buxton ook maar één keer haar lengte had kunnen benutten. Doris Hart heeft eigenlijk nog de grootste moeite gehad om te winnen, at was overigens haar eigen schuld. Zij vatte haar duel met Dorothy Knode in het begin wat al te gemakkelijk op. Dat werd natuurlijk afgestraft, ook al heeft Dorothy Knode tot nu toe niet veel bijzondere prestaties geleverd. Do- ris Hart, als eerste geplaatst dit jaar, moest de nonchalance bezuren met een achterstand van 3-2 in de eerste set. Toen echter pakte zij even uit. Met haar harde, scherp geplaatste drives en haar zuiver volleren gaf ze Dorothy Knode vanaf dat ogenblik weinig kans. Doris Hart slaat de bal overigens met meer zekerheid, met meer controle dan ooit tevoren en nog nooit heeft zij er zoveel kracht in weten te leggen als nu. Maar haar meest opmerkelijke vooruit- gang is wel de veel grotere snelheid van bewegen dan voorheen. Het werd 6-4 en 6-3. De uitslagen Heren dubbelspel kwartfinales: Fraser en Rosewall (Austr.) Flam (V.S.) en Quist (Austr.) 6-4, 4-6, 8-6, 6-2. V. Seixas en T. Trabert (V.S.) R. Perry en G. Shea (V.S.) 8-6, 6-1, 6-1. Dames dubbelspel tweede ronde: Mej. Lewis en mevr. Moelier (G.B.) mej. Eyre en mej. White (G.B.) 4-6, 6-1, 6-3: mej. Walsh en mej. Woodgate (G.B.) mevr. Brighton en mevr. Quelch (G.B.) 7-5, 6-3; mej. Bloomer en mej. Ward (G.B.) mej. Mercelis (Belg.) en mej. Butler (V.S.) 6-1, 7-5; mevr. Pohmann en mevr. Vollmer (Did.) mevr. Bee (G.B.) en mevr. Haillet (Fr.) 6-1, 6-2; mej. Schmitt (Fr.) en mevr. Kormoczi (Hong.) mej. Felix en mej. Hubbell (V.S.) 6-8, 7-5, 8-6. Derde ronde: mevr. Moeller en mevr. Hoad (Austr.) mej. Middleton en mej. Spiers (G.B.) 6-2, 6-4; mej. Kilian en mevr. Redick-Smith (Zd.-Afr.) mej. Carter en mej. Penrose (Austr.) 6-2, 6-2. Dames dubbelspel derde ronde: Mej. A. Mortimer en mej. J. Schilcock (G.B.) mej. A. Buxton en mej. P. Hird (G.B.) 6-3 6-0. Gemengd dubbelspel, tweede ronde: mevr. Migliori en Pietrangeli (It.) mevr. Thomas en Ward (G.B.) 6-4, 4-6, 6-4; mevr. Haillet en R. Haillet (Fr.) mej. Titchener (G.B.) en Marshall (Austr.) 6-1, 7-5; mej. Woodgate en Oakley (G.B.) mej. Bulleid en Butler (G.B.) 2-6, 6-4, 6-2. Derde ronde: mej. Felix (V.S.) en Ayala (Chili) mej. Bloomer en Knight (G.B.) 6-4, 10-8; mevr. Knode en Schwartz (V.S.) mevr. Halford (G.B.) en Williams (Zd.- Afr.) 7-5, 4-6, 6-3; mevr. Bucaille en Bo- rotra (Fr.) mej. Hird (G.B.) en Mason (Austr.) 6-4, 4-6, 6-2. Gemengd dubbelspel derde ronde: Mej. A. Buxton (G.B.) en S. Davidson (Zweden) mej. S. Griffin (G.B.) en T. Fancutt (Zd.-Afr.) 12-14, 6-3 6-1; mej. L. Brough (V.S.) en E. Morea (Arg.) mej. R. Davar en R. Krishnan (Indië) 6-3, 6-4; mej. B. Penrose en N. Fraser (Austr.) mevr. N. Migliori en N. Pietrangeli (It.) 6-3, 6-2; mevr. J. Cawthorn en G. Paish (G.B.) mevr. A. Dawes en A. Dawes (G.B.) 6-4, 6-1; mevr. E. Vollmer (Did.) en H. Stewart (V.S.) mej. G. Butler (V.S en J. Molinar (Fr.) 6-4, 6-1. Vierde ronde: Mevr. L. Hoad en L. Hoad (G.B.) mej. L. Felix (V.S.) en L. Ayala (Chili) 6-4, 6-4. Kwartfinales Doris Hart (V.S.) 6-4 6-3; Louise Brough (V.S.) Beryl Penrose (Austr.) 6-2 6-0; Darlene Hard (V.S.) Suzy Kormoczi (Hong.) 6-2 6-3; Beverley Fleitz-Baker (V.S.) Angela Buxton (G.B.) 6-2 6-2. dames enkelspel (V.S.) Dorothy Knode De ploeg voor het „Wapen van Breda". V.r.n.l.: Wim van Est, Gerrit Voorting Wies van Dongen, Daan de Groot, Wout Wagtmans, Adrie Voorting, Jos Hinsen, Hein van Breenen, Jan Nolten en Piet Haan. Ter gelegenheid van de tiende Wad- dinxveense sportweek zijn in de Gouwe te Waddinxveen nationale 2 km-wedstrij- den gehouden. Bij de 2 km. vrije slag dames versloeg Lenie Denijs (De Rob ben) haar clubgenote Mary Kok, die verleden jaar winnares werd, in een tijd, van 28 min. 9,2 sec. Bij de heren kwam G. de Bruyn (Neptunus, Amsterdam) met een tijd van 28.28,4 het eerste aan de finish. In opdracht van het hoofdbestuur van de Nederlandse Vereniging Bescherming Voetgangers (N.V.B.V.) heeft de voor zitter van de vereniging, de heer L. C. Admiraal, een rapport over „de voet ganger in het verkeer" opgesteld, dat aan de minister van Verkeer en Water staat, mr. J. Algera is overhandigd. Over de rechten van de voetganger wordt opgemerkt, dat de voetganger nimmer door andere weggebruikers, zij het zelfs op subtiele wijze, mag wor den geïntimideerd, verdrongen of on derdrukt. In zijn zwakte en in zijn kwetsbaarheid ligt zijn recht op be scherming. De stelling dat de tijd van de autorijder kostbaarder is dan die van de voetganger en zulks onder alle omstandigheden, is volgens het rapport niet houdbaar in een land, waar gelijk recht voor allen het kostbaarste goed der gemeenschap is. Op kruispunten, waar de zebrastrepen als voortzetting van het trottoir zijn te beschouwen is het over te steken weg- deel dikwijls te breed en onoverzich telijk. Bovendien zijn er meer onbe waakte door de politie of met ver keerslichten dan bewaakte kruispun ten. Bij de kruispunten die door ver keerslichten beveiligd zijn, wordt nog te weinig rekening gehouden met de voetganger, doordat de lichten te snel van groen op rood overspringen. Onder meer wordt gepleit voor het invoeren van een stelsel, waarbij een aantal parallel lopende straten voor de verschillende soorten verkeer wordt aan gewezen, voor het als voorrangsweg handhaven alleen van een beperkt aantal werkelijk voor het interlocaal en inter nationaal verkeer bestemde wegen en voor een snelheidsbeperking voor de andere wegen tot 40 km. Voorts zouden bepaalde gedeelten van de binnenstad geheel voor het verkeer afgesloten moeten worden, waarbij dan wel de accommodatie en de frequentie van de tram- en buslijnen die naar de binnenstad leiden zou moeten worden opgevoerd. Tenslotte wordt in het rapport aan gedrongen op een aantal nieuwe ver- keersvoorschriften en herziening van de huidige verkeerswetgeving, waardoor niet alleen de voetganger, maar ook het overige verkeer beter beschermd zou zijn. Het rapport wijst in Eiet slothoofd stuk ook op de waarde die een betere verkeersopvoeding kan hebben. Een ver- keersopvoeding, die niet alleen gericht is op het bijbrengen van een aantal regels en waarschuwingen, maar die ook nadruk legt op wellevendheid en eer bied voor eikaars veiligheid. Het stakingscomité van de dokwer kers te Londen heeft geweigerd vergun ning te geven voor het lossen van de boten, bestemd voor Henley, aan boord van het Russische schip „Strelna". Een aantal vrijwilligers had zich aangebo den deze boten, die al meer dan twee weken geleden gearriveerd zijn, te los sen maar de vergunning hiervoor is geweigerd. De boten behoren aan de Russische ploegen, die uitkomen in de Regatta te Henley. Australië zal via het Australisch Olympisch Comité een team afvaardigen naar het Olympisch ijshockey-tournooi te Cortina d'Ampezzo. Terwijl onder het raam, de kooplui op de markt van Breda hun waren schreeu wend aanprezen, verkondigde Kees Pellenaars gisteren in „Het Wapen van Breda" de kwaliteiten van zijn Tour de France-ploeg. Dit deed hij overigens niet, dan nadat hij pessimistische taal had laten horen over de gang van za ken in de Nederlandse wielerwereld. „Binnen twee jaar zal het onmogelijk zijn, een waardige ploeg professionals naar de Tour te sturen", zei Pellenaars. Er blijkt onder de amateurs zo weinig animo voor overgang naar de beroeps klasse, dat de selectie reeds dit jaar moeilijkheden opgeleverd heeft. Pelle naars leverde in dit verband felle cri- tiek op de toestand in de amateurren- nerij, die, naar hij zei, tot semi-profes- sionalisme is ontaard. „Geen wonder dat ze geen prof worden, want ze kun nen als amateur meer verdienen", aldus Pellenaars. Toen zijn verontwaardiging weer wat geluwd was, nodigde „de Pel" zijn wie- lerliefhebbende gasten met de complete Tour-ploeg aan de lunch, waarvan het hoogtepunt was het binnenbrengen van de ijstaart, voorstellende de door komst in een Frans dorpje van de Ne derlandse renners, met Pellenaars in de auto voorop. Bredanaars gluurden door de ramen en constateerden dat Neder lands beroemdste wielrenners gewóón aten, als gewone mensen 5? ?5 De Argentijn Fangio heeft Maandag de gehele dag in Le Mans vertoeft op verzoek van de rechter van instructie, Zadok Cahn, die het onderzoek leidt inzake de ramp van Le Mans. Hij heeft de situatie geschetst, waarin de wagens zich bevonden enkele ogenblikken vóór het ongeluk. Vervolgens heeft Fangio meegedeeld, dat Macklin op dat ogen blik draaide met een snelheid van 220 km. in het uur en Levegh met een snel heid van 250 km. per uur. Volgens Fan gio is geen enkele coureur verantwoor delijk voor dit drama. „Dit ongeluk dwingt ons", aldus de Argentijn, „om de veiligheidsinstallaties van de circuits aan een nieuw onderzoek te onderwer pen. Daarbij zal blijken, dat deze vei ligheidsmaatregelen niet overal voldoen de zijn, gezien de enorme snelheid van onze racewagens". Het gerechtelijk onderzoek bevindt zich nu in een eindstadium. Het wachten is nog op de rapporten van de Parijse deskundigen. (Van onze speciale verslaggever) Voor een handjevol publiek heeft de jeugdige, talentvolle Amsterdamse sprin ter Captein gisteravond in het Olympisch Stadion de eerste van de zeven kam pioenstruien voor de baanrenners ver overd. In het antieke nummer vijftig kilome ter zonder gangmaking dat bijna ner gens meer op het programma voor komt sprintte hij uit derde positie een lengte voorsprong bij elkaar, het geen het enige belangwekkende moment van de avond was. De wedstrijd had traditiegetrouw een saai verloop; tegen de helft hadden tien uitgelopen ren ners een ronde voorsprong, waarna men rustig afwachtte tot het einde. Er was nog een ander, zij het minder prettig opwindend moment: de renner v. d. Wel kwam tengevolge van een lekke band midden in het peleton te vallen, waarbij C. Ruiter over hem heen duikel de en lelijk gewond werd. Eerder op de avond zijn ritten gere den in het kader van de strijd om de nationale sprinttitel voor amateurs. Hiervoor zij verwezen naar de uitsla gen. Sprint amateurs: achtste finales: 1. Ren ders 14,2 sec., 2. Luppers; 1. Post 13,2 sec., 2. Wiese; 1. Rabe 14 sec., 2. Kooyman; 1. Van der Ruit 13 sec., 2. Van Rijn; 1. Bonte koe 13,2 sec., 2. De Bruyn; 1. Captein 12,8 sec., 2. Martens; 1. Peereboom 12,8 sec., 2. Neesman 1. Mahn 13 sec., 2. Reyngoud. Achtervolging amateurs: 1. Braat 5.18,8, 2. Vreeswijk; 1. Van Heusden 5.19,0, 2. Van Bruggen; 1. Van 't Hof 5.17,6, 2. Van der Ruit; 1. Van Houwelingen 5.19,6, 2. De Bruyn. 50 km zonder gangmaking amateurs: 1. en kampioen Captein 1.6.36,6; 2. P. Post; 3. Van 't Hof; 4. Rijnders; 5. P. Peters; 6. Van der Ruit; 7. Duyker; 8. Van Heusden; 9. Groot; 10. Vreeswijk. Gilera zal met vier rijders deelne men aan de Grote Prijs van Nederland der K.N.M.V., welke 16 Juli op het nieuwe circuit van Drente zal worden verreden. De wereldkampioen Geof frey Duke, die ook nu na zijn overwin ningen op Man en de Nurburgring voor de wereldtitel de leiding heeft, zal in de 500 c.c. klasse starten met Reginald Armstrong, Alfredo Milani, en Giuseppe Colnago. Guzzi start in de 350cc klasse met Bill Lomas, die in deze klasse voor de wereldtitel leidt, Ken Ka- vanagh en Agostini Duilio, terwijl D.K. W., uitkomt met Siegfried Wunsche, August Hobl, en Karl Hofmann. Op N. S.U. zullen in de 250 cc klasse starten Hans P. Muller, die momenteel de meeste punten heeft voor de wereld titel en Hans Baltisberger. De vroege re officiële rijder van de Guzzi, Alano Montanari, die deze „stal" verlaten heeft, zal eveneens in de 250cc op Guz zi starten. In de 500 cc klasse staan 45 renners genoteerd, bij wie Tony Mcalpine, Francis Flahaut «fit Casablanca, Borje Sunden uit Zweden, Hansgunther Ja ger, Jack Ahearn, alsmede onze land genoten Drikus Veer, weer op Gilera, op welk merk hij in 1954 zulke suc cessen heeft geboekt en Piet Knjjnen- burg. Voor de 350 cc klasse staan op het ogenblik niet minder dan veertig rijders genoteerd, bij wie ook Tony Mcalpine, Cecil C. Sandford, Arthur Wheeler, Jager, Ahearn, Perris enz. Een en twintig inschrijvingen zijn tot nu toe binnengekomen voor de 250 cc klasse, o.m. van Rudolf Stein, W. M. Webster, Cecil C. Sandford, Wheeler, en onze landgenoten Piet Knijnenburg en Mobi Vierdag. De 125 cc-klasse kreeg tot dusver veertien aanmeldingen. Zomercompetitie K.N.Z.B.: dames, eerste klasse: HZCODZ 70; heren, eerste klas se A: HPC—Rotterdam 4—2; C: JK—HVGB 2—4. Voor de drielandentrofee op 3 Juli a.s., een wielerwedstrijd over 242 kilometer, die door gedeelten van België, Neder land en Duitsland voert met start en finish in Belgisch Eisden, hebben meer dan 100 renners ingeschreven. Neder land komt met 19 renners. Tot hen be horen o.m. Daan de Groot, Gelissen, Haan, Hinsen, Maenen, Nolten, Smits, Stevens, Suykerbuyck, Van Breenen, Van der Lycken, Nico van Est en Van Oers. Gisteravond zijn te Moskou met het spelen van de beide volksliederen m de grote hall der kolommen, waar eens Stalin en Lenin lagen opgebaard, de Amerikaans-Russische schaakwedstrij - den begonnen. Dr. Max Euwe, die als scheidsrechter optreed, voerde het woord. De Amerikaanse leider van het team zeide dat hij een schietgebedje uitsprak dat in de komende duizend jaren Ame rikanen en Russen elkaar niet anders dan op het slagveld van de schaakborden te lijf zouden gaan. Toeristen, die als sprinkhanen neerstrijken op de Alpen aillllllll Met ingang van 1 Juli is eenheid ge schapen in de bestaande regelingen be treffende in- en uitvoer van kleine hoe veelheden geschenk- en z.g. toeristen zendingen, die tot dusver niet geheel parallel liepen. Krachtens de nieuwe regeling is zonder overlegging van in- ot uitvoerdocumenten aan de douane toegestaan: A. De invoer van geschenkzendingen tot een waarde van 750.-. Onder ge schenkzendingen worden verstaan gra tis zendingen met niet-commerciële be stemming, welke uitsluitend met het oog op familie- of vriendschapsbanden, dan wel voor algemene hulpverlening met liefdadige oogmerken worden ver zonden. Motorrijtuigen zijn niet onder deze vergunning begrepen. B. De uitvoer van geschenkzendingen en toeri stenzendirigen tot een waarde van 200.-, ongeacht de wijze van ver zending en het gewicht (dit geldt ook voor sigaretten, sigaren en tabak) zulks onder de volgende bepalingen. Onder toeristenzendingen worden ver staan zendingen van hier te lande door buitenlandse toeristen aangekochte goe deren, geen handelswaren zijnde, die niet als reisbagage worden medegeno men, doch door of ten behoeve van be trokkenen naar het buitenland worden gezonden. De zendingen mogen van de hierna te noemen artikelen niet meer bevatten dan de daarachter vermelde hoeveel heid en van andere levens- en genot middelen niet meer dan 5 kg van de zelfde soort: boter: 1 kg; room: 2 kg; koffie: 1 kg; De zendingen mogen niet inhouden: bloembollen, bloem- en boomkwekerij producten, groente- en bloemzaden, postzegels, goud en andere edele meta len en geheel of gedeeltelijk uit andere edele metalen dan zilver vervaardigde voorwerpen, betaalmiddelen en gelds waardige papieren. Op de buitenverpakkingen van de zendingen moet duidelijk zijn aangege ven: „Geschenkzending" resp. „Toeris tenzending". Op de prachtige links van de Haag- sche golf en countryclub is een wedstrijd gespeeld voor dames tussen Nederland en België. De wedstrijd, bestaande uit drie foursomes en zes singles, is, zoals verwacht kon worden, door de Belgische dames gewonnen. België behaalde 5Vi punt tegen Nederland 3t£. /n de Zwitserse Alpen is de zomer ook laat. En kouder dan anders. Wie er vacantie houdt in het voorseizoen, in de idyllisch gelegen chalet „Schwarzwald-alp" boven Meiringen, op 1500 meter hoogte, aan de voet van het geweldig massief van Wellhorn en Wellerhorn, vindt daar nauwelijks toeristen, en tegen de berghellingen ook nog geen alpenrozen in bloei, maar des te meer kleine witte en lila crocusjes, die zich verdringen vlak naast de lappen smeltende sneeuw, welke langer dan gewoonlijk is blijven liggen. Tot ver onder de af druppelende, uitgeholde sneeuwkorst komen de gele, sprieterige, ineengevouwen stengeltjes te voorschijn en zodra de zon ze bereikt, schieten daaruit de fijne crocusjes op, de tere lila alpen klokjes en het slanke „geelsterretje", en op sommige plekken het bladloze kleine hoefblad en dotterbloemen. Minderomantisch die laatste, die wij zo goed kennen van onze slootkanten. Maar zelden zien wij bij ons sparren met de voet in een moerasje vol dikke toeven dotters staan. Naarmate de sneeuw verdwenen is, heeft de kring van Alpenbloe- men zich uitgebreid. Wat verder is de droge helling één veld van witte anemoontjes, blauwe gentianen en sierlijke paarse primulaatjes, die, wat vorm, aroma en kleur betreft, precies de miniaturen zijn van onze gekweekte kamerplant. De gentiaan moet je eigenlijk niet plukken. Ten zij er een je zo bekoort, dat je het niet kunt laten. Want ze zijn be schermd. En dat is wel nodig in deze streken, waar 's zomers de toe risten neerstrijken als sprinkhanen. De kleine soort, het puur-azuren sterretje is vrij. Maar verleidelijker zijn de grootbloemige met de paas- blauwe klokken die, zoals alle Al- penbloemen dat doen ter bescher ming tegen de elementen, zich dicht tegen de grond aandrukken. Ook als verweer tegen het barre klimaat, waarin ze moeten voortleven, groei en ze in kolonies bijeen. Op een stralende dag als ze met hele toe ven tegelijk de blauwe trompet wijd open naar de zon keren, weet men nauwelijks waar men zijn voeten in de lompe bergschoenen neer moet zetten om ze niet te vertrap pen. Sinds wij ons op deze ongestoor de, rustieke plek, een bergwei in het mooist van het Bernerober- land met het ruige hooggebergte vlakbij, aan de hartstocht van het botaniseren hebben overgegeven, kunnen wij het niet laten de gen tianen telkens in de blauwe keel tjes te kijken om te zien of die groen of diepblauw gestreept zijn. Daaraan kan men namelijk her kennen of men met de Gentiana Clusii of de Gentiana Kochiana te doen heeft. Maar tot onze rust heeft een botanicus, die wij toe vallig ontmoetten ons verteld, dat de eerste soort in deze kalkarme bergen niet voorkomt. Of we ooit de Alpine Orchidee, die „vrouwenschoentje" heet, had den gevonden, vroeg hij ons. Nee, dat hebben wij niet. Soppend door de eeuwige berg- moerasjes, die het smeltwater vast houden, hebben wij naast de over vloedig bloeiende, vertakte witte ra nonkel en al 't geheimzinnige klein goed, dat in de Alpenmoerasjes bloeit, nooit anders gevonden dan de paarse orchidees met de gevlekte bla deren. „Ik zal er U een sturen", zei hij stralend, „gevonden op de Ri- gi. Ze zijn zeer zeldzaam en stark geschützt!" En werkelijk, twee da gen na de belofte bracht de post auto, die de chal t met de buiten wereld verbindt, de levende kost baarheid, zorgvuldig verpakt in voch tig mos. Aan de steel, tussen lang, lijn geplooid blad, een geel schoen tje met drie donkerrode kroonblade- ren. De mededeling erbij, dat dit de enige in Zwitserland voorkomende orchidee is, die aan de tropische herinnert. Vormen plantenliefhebbers interna tionaal niet eenzelfde vanzelfspre kende club als postzegelverzame laars of antiquairs? En de Zwit sers kennen hun bergbloemen veel beter dan bijvoorbeeld de Fransen. Die weten alleen maar welke drank jes, „infusons" je ervan kunt ma ken. Een oude dove gids met een baard en een verweerd hoedje precies zoals het moet en met te onzekere benen om vreemdelingen nog vei lig langs boze, steile bergwanden te voeren, heeft ons als een bijzonder geheim de plek verklapt, waar va- Advertentie WAGENWEG 29 - TEL. 265X8 HAARLEM LANCEERT: de nieuvvste ITALIAANSE COIFFURES „PORTOFIN O" en „FIRENZE" Een vlotte en goed houdbare zomercoiffure. ideaal voor de vacantie. .weten we nauwelijks, waar we de zware berg schoenen neer moeten zetten. nille-orchideetje te vinden zijn. „Om het heerlijk aroma door vlinders en toeristen zeer gezocht", zoals de Zwitserse flora vermeldt. Ietwat verwarrend is het slechts, dat de Zwitser dit zoetruikende, maar on aanzienlijke kwastje op steel „man- nertreu" noemt, terwijl de Duitser met zijn speciaal sentiment, de naam „Mannentrouw" gegeven heeft aan de doodgewone ereprijs, die haar blauwe bloemetjes laat vallen zodra men haar plukt. Toen de oude man dan ook met zijn pijpje naar boven wees en zei: „Op die open plek daar kunt U „Mannertreu" vinden, voelden wij ons niet onmiddellijk ge grepen om de hoogte in te gaan voor zoiets alledaags als onze laag land-ereprijs. Totdat een bepaald bo tanisch instinct het misverstand op helderde. Ook dit orchideetje, de „Nigritel- la Nigra" is „beschermd", ondanks zijn donker, onaanzienlijk kopje. Maar de zeldzaamheid of onge woonheid heeft nu eenmaal 'n enor me attractie. Als je de grote witte anemoon hebt gevonden en je ziet dan ergens ongenaakbaar haar even beeld in het geel staan, dan ga je desnoods op handen en voeten naar boven om erbij te komen. De bloemen in de Alpen zijn voor de echte liefhebbers iedere dag opnieuw een ongekende en verrukkende weelde. Naarmate het warmer wordt en op iedere hoogte met nieuwe verrassingen. In de tweede week van Juni sneeuwde het een ganse dag van de ochtend tot de avond. Maar de kleine gele bosviooltjes, de sleutelbloemen, de paarse wilde geranium, de madelieven, de trolbloemen die wij voor onze bloementuinen duur kopen bij de kweker en die hier te geef staan heel de bergwei, die één kleurig, uitbundig bloemenveld is, boog ge laten het hoofd, onder de tijdelijke ijskoude last. De volgende dag ke ken ze ongehavend en ongedeerd de zon weer in het gezicht. Daar zijn het dan ook Alpenbloemen voor, reeds in het zaad geprepa reerd op vorst en sneeuw. Toen de zon de kou had overwon nen, vonden wij enkele dagen later, boven de boomgrens, in die warme, geurige-droge atmosfeer der ruige bodembegroeing van jeneverbes, berg- azela nog stijf in knop en bosbes- senstruiken, grote welriekende paar se violen. En in de omgeving van de berghutten, waar men ineens al les tegelijk vindt, omdat op die P;6k- ken de afval de natuurlijke groeibo dem wijzigt, heeft de natuur, na en- oem wuz kele Jagen zon_ bloe_ mentuintjes aan gelegd, mooier en kleuriger dan de mens ze ooit kan cultiveren. Daar gedijt de witte ara bis, naast een on stuimigheid van vergeetmijnieten zo helblauw als al leen de natuurlijke „hoogtezon" kan ge ven. Eén kussen van gele sterren vormt de geum, die ons altijd aan de berghellingen van La Salette zal doen denken. De felrose koekoeksbloem weet van geen ophou den naast de saf fierblauwe vleugel- tjesbloem, die op de Alpenweide in haar element is. Juni is hier de bloeimaand tot on der de boomgrens. Daarboven, dicht bij de naakte rotsen, waarop de glet- scher steeds verder naar boven schuift, en waar nog maar enkele „moskus sens" schuchter in bloei staan, begint het bloemenfeest pas in Juli. Dan zullen de boom loze hellingen, waar de korte bodembe groeiing zich dicht tegenaan drukt, en dia voor de speur der al vol beloften zit, op hun beurt één hartverrukkend bloementapijt wor den. A. BgL Het tribunaal te Corbeil bij Parijs heeft de Franse coureur Jean Gamot wegens het veroorzaken van dood door schuld tot vier maanden voorwaarde lijke gevangenisstraf en tot betaling van een schadeloosstelling van 18 millioen francs veroordeeld. Gamot werd verantwoordelijk gesteld voor de dood van twee personen tij dens de training op het circuit van Monthlery, ongeveer een jaar geleden. Door zijn onreglementair rijden dwong hij op een gegeven moment een andere coureur, zijn landgenoot Mairesse, tot uitwijken, waarbij deze tegen de afras tering botste en dodelijk verongelukte. Bovendien werd door de wagen van Mairesse een kind onder de toeschou wers gedood. Een felle, uitslaande brand in een loods van de kurkfabriek Hollandia in het hartje van Den Haag heeft Maan dagmiddag het drukke verkeer in de knoop gebracht. Omstreeks kwart over vijf, juist toen de kantoren een stroom van fietsers loslieten, ontstond een felle brand in de loods van deze kurk fabriek, die een bijna ondoordring baar rookgordijn legde over een uer drukste verkeersaders van de stad, de Kalvermarkt. Terwijl een legertje poli tieagenten het verkeer trachtte te ont warren, bestreed de brandweer, die met groot materieel was uitgerust, met vijf stralen het zich steeds verder ontwik kelende vuur. Na korte tijd was men het vuur meester, maar de rookont wikkeling bleef aanhouden, zodat bijna alle brandweerlieden met een rook- masker voor hun werk moesten ver richten. De schade bedraagt ongeveer 6000 gulden; zij wordt door verzekering gedekt. De rechtbank te Zwolle heeft D. O. uit Staphorst veroordeeld tot een ge vangenisstraf van drie jaar met af trek. De eis was twee jaar met af trek. D. heeft gedurende geruime tijd grote bedragen in handen gekregen van boeren, die wilden emigreren. Hij bood boerderijen in Frankrijk te koop of te huur aan. Over deze boerderijen bezat hij niet de minste zeggenschap. De transacties gingen meestal niet door. D. had te voren echter vaak zeer gro te bedragen van zijn slachtoffers in handen gekregen. Hij heeft ook gronden en nog te bouwen boerderijen te koop aangeboden op de Veluwe zonder dat deze in zijn bezit waren. D. heeft tegen het vonnis hoger beroep aange tekend.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 7