Vaste uitkeringen f 804,- voor ongehuwden f 1338,- voor gehuwden Misvattingen Nette Russen Premie 6y2 a 7 procent Inkomsten boven de f 6.000,- zijn premievrij Modi Zomers 3L Diamanten inplaats van zout Conflict in Indonesië duurt voort Amerikaanse waarnemer bij proces- Jungschlager r leus grapje MIJLPAAL IN ONZE SOCIALE WETGEVING Amerikaanse Korea-strijder veroordeeld Wetsontwerp ingediend Volksverzekering Comoensalie Overgangsregeling I\'ew York Times over Indonesische crisis Twee bejaarde vrouwen bij brand omgekomen Nieuwe regering in Israël Het weer- 1 DONDERDAG 30 JUNI 1955 79sfe JAARGANG No. 26333 Wegens samenwerking met de vijand (Van onze parlementaire redactie) Over anderhalf jaar zal Nederland een geheel nieuw systeem van ouderdomsvoorziening hebben, wanneer alles loopt zoals de minister van Sociale Zaken, de heer J. G. Suurhoff, het zich voorstelt. Het parlement moet dan een wetsontwerp, dat heden bij de Staten-Gene- raal is ingediend, in vlot tempo hebben afgehandeld en zich met de hoofdlijnen daarvan verenigd hebben. Deze komen hierop neer, dat iedere Nederlander, wanneer hij 65 jaar wordt, een pensioen voor de oude dag gaat ontvangen, dat voor het eerst is vastgesteld op f 804 per jaar voor ongehuwden en f 1338 per jaar voor gehuwden. Dit pensioen zal op en neer gaan met de lonen, zodat het zich aanpast bij stijgende en dalende welvaart of bij stijgende en dalende kosten van levensonderhoud. De uitkeringen worden mogelijk gemaakt, doordat iedere Nederlander tussen 15 en 65 jaar, die inkomsten geniet, een zeker percentage daarvan afstaat. Voor de komende vijf jaar zal dit worden vastgesteld op 6Vs a 7 pet. maar niet stabiel (Aan zeey jÉéi - - Graswijn-verkoper veroordeeld I GELMOa LEEERËN KLEDING BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. ITmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severln. NIEUWE HAARIEMSCHE COURANT ADVERTfcN I It I AKIfcf- 28 cents per millimeier- hoogte. Omroepers 1é cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor •dvertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren 'ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per week, f2.17 per maand, f6.50 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. Enige katholieke bladen, waar onder het onze, hebben ernstige bezwaren geuit tegen het pro pagandageschrift van de K.V.P., dat de zogenaamde O 56-actie inleidde. Haar steekt niets bijzonders in en zeker niets onheilspellends. Want het leveren van critiek wanneer en waar nodig op de gedragineen der K.V.P. behoort tot de geregelde bezigheden van het grootste deel der katholieke pers en is een gelukkig teken van onafhankelijkheid en onbevooroor deeldheid. Maar wat zien en horen wii thans? Het Parool lanceert een artikel van de hand van Pieter 't Hoen onder de onheilspellende koD „De crisis in het ï.k. volksdeel". Het mandement, de critiserende bladen, prof. Gielen en het emancioatieproces worden erbij gehaald. Zij worden alle geplaatst rondom het uiteraard ook niet door Het Parool bewonderde O 56-Damflet. En onder een bepaalde belichting van dit tableau ontwaart Het Parool erin een „crisis in het r.k. volksdeel". Van katholieke ziide hoort men haast even wonderliike dingen be weren. Daar heet het, dat de socia listische pers erin geslaagd is onenig heid in het dusgenoerhde „katholieke kamp" te zaaien. Laten we op die laatste constatering onmiddellijk ant woorden, dat de katholieke pers, die haar verantwoordelijkheid kent, van niemand en niets een Drikkel nodig heeft om haar eerlijke mening te zeggen. Zij kent haar corrigerende en opbouwende taak. En wie meent, dat sommige bladen schuldig zijn aan het ontketenen van intern gekrakeel, beseffe. dat de schuldvraag in eerste instantie moet worden gesteld aan wie die bladen tot afkeurende critie- ken noonte Aan Het Parool kunnen wij geen andere raad geven dan in het vervolg met alleen te controleren of ziln Pril niet te donker is, maar bovendien of er geen vergrootglazen in zitten. Want door donkere vergrootglazen ziet men de zaken niet alleen ver somberd maar ook vertekend. De zaak is precies deze, dat wij de tot nu toe gebezigde middelen der O 5fi-actie om de „brede massa" te bereiken grof (in de plaats van een voudig wat zii hadden moeten zijn) en negativistisch vinden, bovendien kwetsend jegens tegenstanders, die Uit hoofde hunner waardigheid een zakelijke bestriiding verdienen. Wij menen voorts, dat men ziin activitei ten hoofs en prudent dient af te stemmen op het in onze Nederlandse samenleving heersende klimaat; dat het doel nimmer de verkeerde mid delen heiligt en dat geen excuus kan ziin gelegen in de eventuele omstan digheid, dat de ander dezelfde wa pens gebruikt. Wij stellen er prijs op, nu zoveel misvattingen dreigen, onze bezwaren aldus nog eens klaar en zakeli.ik_ te stellen. In de plaats van een „crisis in het r.k. volksdeel" mag men eer der als vrucht van zulke eerlijke en vrije critiek zien: het zuiver houden van de verhoudingen in de katholieke kring welke breder en algemener is dan de K.V.P.-kring. Op den duur zal dat ook ten goede komen aan de K.V.P. zelf. Want het aankweken van onderscheidingsvermogen en het ge tuigen daarvan kan bijvoorbeeld lei den tot de overtuiging, dat een sterke K.V.P. vooralsnog gewenst blijft. Wie het algemene beleid der partij de laatste jaren heeft gevolgd zal in de ongelukkige propagandastunt geen aanleiding zien zijn steun aan het verkiezingsfonds te onthouden. Hij zal die steun rustig geven maar met handhaving van zijn critiek op de ernstige vergissing en in de ver wachting dat uit de critiek eens en voorgoed lering zal worden getrok ken. Een krijgsraad in New York heeft gisteren de 26-jarige korporaal Harold Dunn, die in 1950 door de communisti sche strijdkrachte. in Korea gevangen werd genomen, tot acht jaar dwangar beid en oneervol ontslag uit de dienst veroordeeld wegens „samenwerking met de vijand". Korporaal Dunn, die in Augustus 1953 na de Koreaanse wapenstilstand werd vrijgelaten, bekende schuld. Hij werd er onder meer van beschul digd, propaganda-redevoeringen te heb ben gehouden voor de Noord-Koreaanse radio. AFP-Reuter) De zes-jarige Indische olifant Jumbc uit het Dierenpark te Londen, hee\ niets dat verachting voor schoonhede in badpak, die nooit het water ingaan „Kijk", zo schijnt hij te zeggen, „dit is de manier, om de hitte te ontvluch ten" en alleen al als men het ziet, krijgt men een frisser gevoel over zich. min min Miiiitiiiiifiiiiiuiiii Minimin in milium ui ui mui ii E MINISTER SUURHOFF minimi ut nun iiiiiiiiiiiiiiii nun imiiiiimimii minimum 71 /Tevrouw McNeill, de echtge- Ivl note van een "-ike auto- 1 "J- handelaar in San Francisco, die zijn buitengoed voor twee we ken aan de Sovjet-delegatie naar de Verenigde Naties verhuurd had voor het lieve prijsje van 4000 dol lar, was gisteren na een nauwkeu rige inspectie van haar huis opge togen over de buitengewoon nette staat, waarin de Russen het buiten goed hadden achtergelaten. Het is werkelijk fantastisch. Ze hadden het huis niet netter achter kunnen laten", riep zij uit. „Ik heb slechts een of twee brandvlekjes van sigaretten kunnen ontdekken. Zij hebben verder alles precies zo achtergelaten als zij het gevonden hebben. Wij wisten eerst niet goed wat ons te wachten stond, maar ik moet zeggen, dat ik nooit helderder mensen heb mee gemaakt", aldus de verrukte me vrouw McNeill. Zij vertelde, dat zij op haar in spectietocht door het huis vergezeld was geworden door een Rus, die achtergebleven was om te zien of alles tot haar genoegen was gere geld. Mevrouw McNeill vertelde, dat de Rus kennelijk gevleid was met haar loftuitingen omtrent de properheid van zijn landgenoten, die nog slechts weinige decennia geleden bekend stonden om het tegendeel. De Russen hadden gezegd, dat zij tot hun spijt geen gebruik had den kunnen maken van het bij het buitengoed behorende zwembad, daar zij gewoonweg geen tijd" hadden gehad. Mevrouw McNeill vertelde ten slotte nog, dat Alexander Zinsjozk, de eerste secretaris van de Sovjet- ambassade in Washington, haar verzekerd had, dat minister Molo- tov met zijn verblijf op het buiten goed buitengewoon ingenomen was geweest. PENSIOEN voor iedere Nederlander op 65-jarige leeftijd (Van onze weerkundige medewerker) Doordat de luchtdrukverschillen in onze omgeving klein blijven komt er maar weinig wind voor. Gisteren viel er bijna in het gehele land de ganse dag regen. Op de meeste plaatsen werd van morgen 5 tot 10 mm. gemeten. De tem peratuur kwam niet veel hoger dan 15 a 16 gr. C., maar vanmorgen om tien uur was het op de meeste plaatsen al iets warmer. Er kwamen opklaringen voor, zodat het weer vandaag belang rijk beter is dan gisteren. Vooral in het binnenland, waar het enkele graden warmer wordt dan aan de kust, zullen, evenals vanmiddag, ook morgen enkele buien kunnen voorkomen, mogelijk met onweer. Boven de Oceaan ten Zuid westen van Ierland nadert een kleine storing, maar deze zal ons land morgen wellicht nog niet bereiken. Opklaringen en overwegend droog weer. Zwakke tot matige Zuidweste lijke wind. Temperatuur in de middag omstreeks 20 gr. C. Goed strandweer. Deze premies worden niet meer af zonderlijk voor ieder beheerd totdat hij de pensioengerechtigde leeftijd heeft bereikt. Men wil ter vermijding van de opeenhoping van enorme kapitalen, waarmede dergelijke pensioenen tot dusver werden gefinancierd, iets heel anders. Met de premies van de wer kende generatie wordt onmiddellijk het pensioen van de generatie van bejaar den betaald. Men is, om het anders te zeggen, afgestapt van het stelsel van kapitaaldekking, om over te gaan op het omslagstelsel. Tevens wordt daar mede bereikt dat het pensioen waarde vast zal zijn. De beiaarden krijgen per centages van de verdiensten van hen die werken. De pensioenen schommelen dus behalve met de loonindex ook met de waarde van de munt mee. Na jaren van voorbereiding heeft men thans deze nieuwe vorm van ouderdomsvoorziening als wetsontwerp kunnen indienen. Er is een dankbaar gebruik gemaakt van de ervaringen die met de sociale fondsen tot dusver zijn opgedaan. Tal van staatscommissies hebben het probleem bestudeerd en ook de S.E.R. heeft er een uitvoerig rapport over uitgebracht, dat de basis vormt van de thans voorgestelde rege ling. Uit de discussies 'n en buiten het parlement is geleidelijk een synthese gegroeid tussen het systeem van de sociale verzekering en van het staats pensioen, zoals minister Suurhoff op merkt. De minister verheugt zich er over, dat nu eens niet met een onbe vredigend compromis genoegen behoeft te worden genomen. Men kan zeggen dat met deze nieuwe ouderdomsvoorziening een mijlpaal in onze sociale wetgeving is bereikt. Het wetsontwerp, dat is on dertekend door d, ministers van So ciale Zaken, Financiën en Binnen landse Zaken, alsmede door de staats secretaris van Financiën, heeft de vorm aangenomen van een weten schappelijk boekwerk. De toelichting op de wet telt alleen reeds zeventig pagina's. Het is met zijn zeer uitvoe rige documentaties en statistisch ma teriaal een respectabel stuk ambte lijk werk. dat inzicht geeft in alle kwesties die met de nieuwe ouder domsvoorziening samenhangen. dit ouderdomspensioen geen aftrek van inkomsten worden toegepast. Ook de gemeenteclassificatie van de noodwet vervalt. II. De premies worden geïnd door de Rijksbelastingdienst. Loontrekkenden betalen allen premie; deze wordt van het loon afgehouden zoals de loonbe lasting. Voor degenen die geen inkomen heb ben betaalt het R(jk de premie. Voor niet-loontrekkenden met een klein inkomen waaronder dus ook de kleine zelfstandigen betaalt het Pensioengerechtigden vojgensdenleuw^we t Waarom grote bedragen uitgegeven voor een nieuwe hoed, als de tassen zoveel goedkoper zijn?, dacht me vrouw Betty de Mare uit Kent (En geland), die dezer dagen een bezoek bracht aan de wereldkampioen schappen tennissen te Wimbledon, waarbij, zoals bekend, (vrijwel) al les op het gebied van de mode is toegestaan.... En mevrouw De Mare nam een strooien boodschap pentas met bamboe handvaten en zette die omgekeerd op haar hoofd. hetgeen, zoals deze foto toont, niet eens zo'n erg vreemd gezicht ople verde EEGE333IE De voornaamste punten kunnen als volgt worden samengevat: I. De nieuwe ouderdomsvoorziening heeft het karakter van een volksver zekering. Er zal bij de toekenning van ~'P W*92.870 GESCHAT AANTAL BOVEN 65-JARIGEN DAT VAN DE NIEUWE WET ZAL PROFITEREN m AANTAL NOODWET. TREKKENDEN IN If SS r 1957 1961 1966 1971 1976 1981 binnen twee jaar na het in werking treden van de wet toe overgaan. Deze aanpassing zal moeten geschieden in onderling overleg tussen werkgever en werknemer. De Stichting van de Ar beid heeft richtlijnen opgesteld en wil zo nodig bemiddeling verlenen. De rechten op betaalde V.O.V.-premies blijven in ieder geval onaangetast. VII. De kosten van administratie ei, registratie bedragen voor het Rijk on geveer f 33.000.000. De registratie is ver eenvoudigd omdat het pensioen ieder een ten goede komt. De belastingdienst zal wel 800 man personeel voor de nieuwe pensioendienst moeten vinden. Rijk de premies voor zover hun inko men is gelegen beneden de grens van f 2.100 per jaar voor gehuwden en f 1.500 per jaar voor ongehuwden. Indien een inkomen, uit welke bron ook afkomstig, meer bedraagt dan f 6.000 per jaar, is over dat meerdere geen premie verschuldigd. De uitkeringen van het ouderdomspensioen hebben een uniform karakter. In verband daarmede bi(jft ook de premiebetaling beperkt progressief tot f 6.000. III. Het volle pensioen wordt slechts uitgekeerd aan degene die gedurende zijn gehele actieve perio de, d.w.z. van hei moment af waarop hij gaat werken tot zijn 65ste jaar, verzekerd is geweest. Voor elk iaar waarin een pensioengerechtigde in deze periode niet verzekerd is ge weest wordt 2 pet. op het pensioen gekort. Voor gehuwden wordt het pensioen van man en vrouw afzon derlijk bekeken. Voor ieder gemist jaar wordt 1 pet. gekort. IV. Alle Nederlandse ingezetenen die 65 jaar z(jn hebben recht op volle dig pensioen, mits zij hier zes jaar gewoond hebben. Er is een overgangs regeling -oor degenen die thans wer ken. Worden zij 65 dan hebben zij niet de volledige premies van 50 jaar be taald. Toch kunnen zij aanspraak maken op een volledig pensioen. Zo doende kan de noodwet-ouderdoms voorziening worden afgeschaft. V. Wie schuldig nalatig is geweest bij het betalen van de premies kan binnen vijf jaar zijn niet betaalde pre mies nog aanzuiveren. Overschrijdt men deze termijn, dan gaan de genoemde kortingen onherroepelijk door. VI. Een moeilijk punt is de vraag hoe de reeds bestaande particuliere pen sioenen bij de komende definitieve ouderdomsvoorziening zullen worden aangepast. De wet opent daartoe thans de mogelijkheid, ook wanneer dit in de bestaande contracten nog niet bepaald is. Wanneer een werkgever van deze mogelijkheid ge bruik wenst te maken, moet hij daar VIII. De loontrekkenden betalen hun premie tegelijk met de loonbelasting. Anderen worden apart aangeslagen. Er zullen nieuwe „premietabellen" worden vastgesteld. IX. De uitvoering van de wet komt in handen van de Raden van Arbeid en de Rijksverzekeringsbank, die wordt omgevormd van een ambtelijk lichaam tot een lichaam met zelfstan dige rechtspersoonlijkheid. Het bestuur zal dan de functie van directie bekle den. Het algemeen uitvoerings- en financieel beleid wordt gevoerd door een bestuur, samengesteld uit vertegen woordigers van werkgevers, werkne mers en leden aangewezen door de overheid X. Voor loontrekkenden wordt naar compensatie gestreefd voor de premie last. Zij zuilen een loonsverhoging kun nen kr(jgen door het vervallen van de vereveningsheffing, die voor de schat kist f 300 millioen per jaar opbrengt. Dit bedrag komt overeen met 4 pet. van het loon. Vóór 1 Januari 1957 zal worden nagegaan of een nieuwe loon- ronde nodig zal zijn om het resterende te compenseren. De minister wijst ech ter duidelijk op de noodzaak dat het Nederlandse volk bereid is een offer te brengen. Over compensatie voor niet-loon trekkenden wordt in het ontwerp, be houdens de tegemoetkoming voor de kleine inkomens, niet gesproken. Pakistan In haar kwaliteit van pre sidente van de vrouwenorganisatie All- Pakistan Women's Association" heeft de Pakistaanse ambassadrice in ons land. Begum Liaquat Ali Khan telegra fisch bij de gouverneur van Pakistan geprotersteerd tegen de afwezigheid van vrouwen in de Pakistaanse Consti tuante. De eigenlijke kwestie in de Indone sische iegercrisis „schijnt de strijd te zijn in leger en parlement tegen de mi nister van Defensie Kusumasumantri, die ervan wordt beticht de benoeming van een nieuwe stafchef om politieke redenen, in het belang van de commu nisten te hebben gedaan", aldus schrijft de New York Times vandaag in een hoofdartikel. „De Iegercrisis is slechts èèn manifestatie van de onbestendige si tuatie der nieuwe republiek, die het gezag mist van een gekozen regering en lijdt onder politieke spanningen, corrup tie, terrorisme en soms open rebellie dit alle gecompliceerd door een groeien de economische crisis", aldus de New York Times. „Maar de communistische kwestie komt naar voren als het be langrijkste punt, omdat de regering van premier Ali de communistische steun aanvaardt. Dit heeft de communisten meer aanzien gegeven in Indonesische ogen en hun aantal aanzienlijk opge voerd. Tot nu toe heeft president Su karno de terugkerende crises in het le ger weten op te lossen door toedoen van zijn persoonlijk gezag. Het blijft te bezien of hij ook de nieuwe situatie meester zal worden". Een korte, doch felle brand neen Woensdagavond omstreeks half twaaif de woning van de weduwe L. van VlietDe Beste, aan de Noordelijke Derde Kade te Gouda, in de as ge legd. De bejaarde weduwe is in de vlammen omgekomen. Van de inboe del viel niets meer te redden. Over het ontstaan van de brand tast men in het duister. Wel is bekend, dat de 85-jarige vrouw zeer kouwelijk van aard was en dientengevolge zowel 's zomers als 's winters de kachel had branden. Haar ongehuwde zoon, met wie zij samenwoonde, was tijdens het uitbreken van de brand niet thuis. Woensdagmiddag is tijdens een felle brand in de Katendrechtschestraaf te Rotterdam-Zuid de 70-jarige vrouw C. Dekker in de vlammen omgekomen. jJen agent van politie neeft nog ge tracht de vrouw te redden. Hij drong het huis binnen, doch slaafde niet. Op de tweede etage gekomen, zag hij geen kans meer het huis te verlaten. Op straat nam men daarom een zeil van een vrachtauto en improviseerde daar van een vangzeil. Na een geslaagde sprong stond de agent weer veilig op straat. Twee Afrikaanse vliegveldarbeiders hebben het vorig jaar zomer voor een waarde van 40 millioen francs aan diamanten gestolen van het vliegveld Port-Bouet nabij Abidjan aan de Ivoorkust in de mening, dat het slechts zout was, aldus heeft de politie gisteren medegedeeld. De twee arbeiders, Rasmane en Amidou, hebben thans bekend in de avond van 8 Juni 1954 op het vliegveld te hebben ingebroken en uit een postzak de diamanten te hebben gestolen. Zij verklaarden, dat zij bij het openen van de postzak „kleine entjes" hadden gevonden. Zij maakten de gevolgtrekking dat dit zout moest zijn, dat slechts een waarde had van enkele honderden francs Drie pakjes diamanten gaven zij aan een vriend, wiens vrouw ze weggooide, nadat zij ze in het eten had gebruikt en tot de ontdekking was gekomen, dat het „zout" niet aan het gestelde doel beantwoordde. De vrouw gooide de „gekookte" diamanten op een hoop afval, waarin de politie er thans 707 heeft kunnen terugvinden. Vier pakjes diamanten gaven de „zoutdieven" aan hun dorpstove naar, wiens hut wordt bewaakt door een boa-constrictor en zeven kro kodillen. De tovenaar heeft intussen ontkend de diamanten te hebben ontvangen en verklaart, dat zijn boa-constrictor en de krokodillen he1 niet prettig zouden vinden als de politie in de omgeving van zijn hu' zou gaan graven De politie heeft bijna een 'jaar lang de dieven van de partij diaman ten gezocht onder de internationale diamantsmokkelaars. De bijeenkomst van hoge Indonesi sche legerofficieren is vandaag geëin digd, zonder dat een oplossing van het ernstige conflict tussen het leger en de regering werd gevonden. Aan de ge heime vergadering, die zeven uur duur de. werd deelgenomen door ongeveer veertig officieren, waaronder divisie commandanten. Plaats van samenkomst was het hoofdkwartier van het leger in Djakarta. De bespreking stond onder leiding van de plaatsvervangend en waarnemend stafchef van het leger, ko lonel Zulkifli Lubis. Na afloop van de vergadering werd in een communiqué medegedeeld, dat de officieren „eenpa rig van oordeel waren dat de eenheid van het leger binnen het kader van de eenheid van de staat gehandhaafd moest worden." Vanavond zullen de officieren op nieuw bijeenkomen. Daaruit valt op te maken dat tijdens de eerste zittingen geen oplossing is gevonden voor de crisis, die ontstond toen het leger de benoeming door de regering van gene- raal-majoor Bambang Utoyo tot staf chef afwees. De Indonesische regering heeft zich vandaag rechtstreeks tot president Su karno gewend in de hoop, dat deze door zijn persoonlijk prestige een oplossing kan bereiken in de nu reeds vier dagen durende crisis. Premier Ali Sastroamid- jojo, vice-premier Arifin, de minister van Defensie Iwa Kusumasumantri heb ben zich tezamen met de nieuw benoem de stafchef generaal-majoor Bambang Utoyo hedenochtend naar het paleis van de president in Bogor (Buitenzorg) be geven teneinde in overleg met Sukarno een uitweg te vinden uit de huidige im passe. De crisis tussen het Indonesische ka binet en het leger vertoont enke'e pa rallellen met de z.g. 17 October-affai re van 1952, toen het leger het parle ment onder druk trachtte te zetten. Bambang Utoyo, de nieuwbenoemde staf-chef, behoorde toen tot degenen, die zich afzijdig hielden van de actie van het leger. Merkwaardig is ook, dat hel onafhankelijke parlementslid Baha- ruddin ook toen een motie van afkeu ring indiende tegen de minister van De fensie, toen nog sultan Hamengu Bu- wono van Djokja. De Amerikaanse regering heeft van daag een waarnemer gezonden naar het proces van de Nederlander Leon Jung- schlager, die in Djakarta terecht staat op beschuldiging aan het hoofd gestaan te hebben van de NIGO, een tegen de Indonesische regering gerichte subver sieve organisatie. De Amerikaanse ambassadeur in Djakarta heeft naar aanleiding hiervan verklaard dat dit de normale gang van zaken is bij openbare processen van internationaal belang. De Amerikaanse waarnemer is Robert J. McQuaid, tweede secretaris en vice- consul van de ambassade, die de Bahasa Indonesia de Indonesische taal be heerst. Twee weken geleden heeft de Britse ambassade te Djakarta reeds een waarnemer gezonden, maar de vandaag gehouden zitting is de eerste geweest, welke door een Amerikaanse waarnemer werd bijgewoond. Waarnemers zijn van mening dat deze stap voortgevloeid is uit het verzoek van de Nederlandse re gering om ten bate van Jungschlager en de twee en twintig andere gearresteerde Nederlanders tussenbeiden te komen. (U.P.). Mosje Sjaret heeft gisteravond een nieuw Israëlisch kabinet gevormd. Eer der op de dag trad zijn regering af wegens onenigheid tussen Sjarets ge matigde Arbeidspartij, de Mapai, <-n de rechtse Algemene Zionisten. Het nieuwe kabinet is door het parlement met 66 tegen 32 stemmen b(j 3 onthou dingen goedgekeurd. De vier portefeuilles, die in de vorige regering door vertegenwoordigers van de Algemene Zionisten werden beheerd, z(jn onder de andere kabinetsleden ver deeld. De Algemene Zionisten gaan in de oppositie. Sjaret kan rekenen op 66 van de 120 parlementsleden. (A.F.P.) De Utrechtse rechtbank heeft J. B. uit Sappemeer, beschuldigd van ver valsing van levensmiddelen, tot vier maanden gevangenisstraf veroordeeld. In het najaar van 1953 zou hij ver mouth in de handel hebben laten bren gen onder de naam Torino Primo, terwijl de drank was gedistilleerd uit grassappen. De eis was zes maanden. (Tot Vrijdagavond) Wisselende bewolking en slechts hier en daar een bui. Zwakke tot ma tige Westeljjke wind. Dezelfde tempe raturen als vandaag of iets hogere. Zon; 4.25-21.05. Maan: 18.09-1.26

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 1