Benoeming gemeentelijk inspecteur lager onderwijs vroeg drie kwartier besloten zitting Trotse burgemeester Bloemenmeisje werd Bioemenbruid Min. Mansholt stelt landbouw- werktuigenfabriek in gebruik Nieuwe stadsbibliotheek onder één dak met streekmuseum voor moderne kunst? ILFORD Haarlemse stadhuiscommissie bracht studiebezoek aan Gent Alle districten in Nederland zijn nu automatisch gekoppeld Een lepeltje voor Prinses Margriet 140 nieuwe woningen in Zandvoort Beide stadhuizen stemmen in veel opzichten met elkaar overeen Genoeglijke plechtigheid in cantine van PT.T-gebouw te Haarlem GEMEENTERAAD HAARLEM FEDERMANN MIJLPAAL IN TELEFOONVERKEER DONDERDAG 30 JUNI 1955 PAGINA 3 JONGEN NEEMT 300 WEG „De machine kan bijdragen tot de arbeidsvreugde" 'S WERELDS faite R0LFILM Burgerlijke Stand Haarlem Gemeenteraad Veisen F R ACTIE VOORZ ITTEIR K.V.P. DISTANCIiEERT ZICH VAN PROPA GANDAKRANT O. 56 EEN BRIL NODIG? Vijf maanden voor groentenhandelaar Waterstanden GESLAAGD Checkers dammen in Haarlem Aanwinsten R.K. Leeszaal OUDE DAME VERDWENEN Uit Noordwijk Avontuurlijke knapen Motorrijder slipte „Madame" op de televisie Engefl's concert op 29 Juli Branidiweerdemonstratie Zomerfeest voor bejaarden Eendracht maakt macht ontvangt goedkeuring Tijdens badseizoen VIJF H.H. MISSEN IN ST. AGATHAKERK E. H. G. van Steenvelt naar Uithborn Veiling Beurs van Amsterdam Beurs van New York Drie kwartier ging: de Haarlemse gemeenteraad Woensdagmiddag, op verzoek van de heer Voogd (P.v.d.A.), in besloten zitting in verband met de benoeming van een gemeentelijk inspecteur bij het lager onderwijs. Na afloop daarvan werd er gestemd en met 23 stemmen vóór en 11 tegen werd nummer 1 van de voordracht, de heer E. J. Lodewijks uit Amsterdam, be noemd. Tot lid van het bestuur van de Vereniging voor Nijverheidsonderwijs te Haarlem werd benoemd ir. J. D. Berdenis van Berlekom uit Haarlem, en de heren T. F. Aartsen uit Utrecht en Th. Strobel uit Bloemendaal werden benoemd tot tijdelijke leraren aan het Coornhertlyceum. Enige discussie ontstond er voorts naar aanleiding van het voorstel om 7.500 uit te trekken voor de voorbe reidende werkzaamheden ter restaura tie van het orgel in de oude Sint Baaf. De heer SPEK (A.R.) maakte er ern stig bezwaar tegen, dat die voorberei dende werkzaamheden reeds waren ver richt, zonder dat de raad er geld voor gevoteerd had. De heer MENSINK (P.v.d.A.) onderlijnde die opmerking nog eens. Wethouder GELUK antwoordde hier op, dat B. en W. niet vermoed had den, dat die voorbereiding zoveel geld zou kosten. Indien het kleine bedragen geldt, worden deze meestal pas gecal culeerd, wanneer er een officieel voor stel bij de raad wordt ingediend. Toen bleek, dat het om enkele duizenden guldens ging, wilden B. en W. toch lie ver de raad eerder inschakelen. Het definitieve voorstel over de restaura tie zelf komt dan ter zijner tijd. De raad voteerde tenslotte het ge vraagde bedrag. Het plan om een groot ondersta tion te bouwen op de plaats, waar vroeger de manege stond aan de Lin- naeuslaan, ontlokte een protest van de heer VAN VELSEN (K.V.P.). Hij was door de tekening geschrokken, omdat hij geconstateerd had, dat het onderstation de allure van een fa briek zou krijgen. Het ontried de bouw dan ook sterk, want iedereen zou er later van schrikken, dat hij daaraan zijn goedkeuring had gegeven. Zo dacht ook mevr. SCHELTEMA (V.V.D.) er over, maar zij vrees de, dat de bouw onvermijdelijk is om dat er geen andere mogelijkheden zijn om Haarlem-Zuid een goede stroomvoorziening te verzekeren. Zij vroeg echter wel aandacht voor de buren van het 1 amende ondersta tion, dat meer naar voren wordt ge bouwd, dan hun huis. Datzelfde ver zoek deed de heer SCHIPPERS (K.V.P.) die tevens de suggestie deed om het onderstation zoveel mogelijk met groen te camoufleren. Wethouder ANGENENT verklaarde, dat verschillende commissies en des kundigen waren ingeschakeld en dat er geen andere oplossing mogelijk bleek. Men mag niet spreken van een fabriek in de gebruikelijke zin van het woord, want er zal zeker geen gerucht zijn van machines. De kwestie van de rooilijn zal worden bekeken en zoveel moge lijk zal er met groen gewerkt worden om het aanzien niet ontsierend te ma ken. Het voorstel werd aangenomen met de aantekening, dat de heer Van Vel- sen tegen was. Er werd nog een enkele opmerking gemaakt over de stalen ramen van de meterafdeling van het G.E.B., die vol gens de heer VAN VELSEN (K.V.P.) toch wel al te gauw vernieuwd moes ten worden, maar wethouder ANGE NENT verzekerde, dat de ramen steeds goed onderhouden waren, doch dat ver nieuwing desondanks noodzakelijk bleek. Tenslotte beantwoordde wethouder HAPPé de vragen van de heer HENNE- VELT (C.P.N.) over de hinder, die men zou ondervinden van de Union-fabriek. De wethouder deelde mede, dat een der omwonenden geklaagd had, maar dat bij controle geen hinder geconsta teerd kon worden. De controleurs wa ren echter van mening, dat wel sprake was van een zgn. subjectieve hinder, die dus alleen door de betrokkenen on dervonden werd; objectief kon er niets worden vastgesteld. De kwestie vindt overigens haar oplossing reeds hierin, dat de betrokkene verhuist en dat an dere gegadigden het huis willen betrek ken, omdat zij van die hinder geen persoonlijke last ondervinden. De voorzitter van de Haarlemse gemeenteraad, burgemeester mr. O. P. F. M. Cremers, week gisteren met plezier van het raads protocol af, toen hij het elftal van de raads leden complimenteerde met zijn 83 overwinning op de Haarlemse pers. ,,Ik ben daar zeer trots op, aldus de burgemeester, want de overwin ning is glorieus geweest. Ons elftal heeft zijn intellectuele en intelligente meerderheid over de pers betoond, en die glans straalt af op de gehele raad". De heer Spek, aanvoerder van de „raad van elf", dankte voor die trotse woorden en overhandigde de burgemeester de wisselbeker, die een plaatsje kreeg op de tafel dei- stenografen. Dank zij een elegant gebaar van de burgemeester kon ook de pers aan het woord komen en het was de heer Levy, die verzekerde, dat de pers het volgend jaar terugkomt. Een paar dagen geleden vertelde een 17-jarige leerling-tuinman uit Haarlem thuis, dat hij van huis vertrok. Hij ver klaarde dat hij f 300.had gestolen. Hij stapte op de fiets en ging weg. De vol gende dag meldde hij zich bij de politie en het bleek dat daar enkele weken te voren aangifte was gedaan van diefstal van f300.Het geld was weggenomen uit een tas. die in een voor een Haar lemse broodfabriek geparkeerde bakfiets lag. De jongen bekende het geld te heb ben weggenomen en het op f 40.na te hebben verbruikt. Hij werd door de po litie ingesloten. Gisterochtend, trad. mej. Agatha Wezenbeek, die in het voorjaar deel uitmaakte van het corps Bloemenmeisjes in Haarlem, in het huwelijk met de heer Gerard van Rossenberg. Na de huwelijksmis, 's morgens in de parochiekerk van de H.H. Elisabeth en Barbara aan de Paul Krugerstraat, was er 's mid dags een receptie in hoe kan het anders „Flora" aan het Pretoria- plein. Ofschoon de Haarlemse Bloemenmeisjes reeds enkele weken geleden officieel haar Vaarwel hadden gezongen, meenden sommigen van haar bij dit huwelijksfeest niet achterwege te mogen blijven. Zij zochten haar bloe- mige tenue weer op en overrompelden minder de bruid dan wel de bruide gom, die zich plotseling omsingeld zag door een groep vrolijke meisjes. Cobi Martens, de initiatiefneemster van deze charmante felicitatie, liet het niet bij dit bezoek alleen en zij overhandigde namens de groep een bloemstuk. „Vanmorgen stelde de minister van ning, de heer S. L. Mansholt, de nieuwe Landbouw, Visserij en Voedselvoorzie- kantoor- en fabrieksgebouwen van de landbouwwerktuigen- en machinefabriek Vicon te Nieuw Vennep in bedrijf door een handle over te halen, die een si rene aan het loeien bracht. De plech- tigheid gebeurde in de cantine van de j fabriek, waar talrijke genodigden bij een waren gekomen, onder wie de heer A. B. J. Prakken, lid van Gede puteerde Staten van Noord-Holland, mr. T. de Graaf, burgemeester van Lisse, mr. J. F. Jansonius, burgemees ter van Haarlemmermeer, en dr. Kra mer, directeur-generaal van industrie i en handel. De president-commissaris van de on derneming, mr. J. v. Andel, sprak een bijzonder woord van welkom tot de minister alsmede tot de relaties uit Nederland, Engeland, Denemarken, Zweden en België, die het ogenblik be langrijk genoeg hadden geacht om bij te wonen. Hij noemde deze dag een ge legenheid tot bezinning op heden, ver leden en toekomst. Iedere tijd heeft op zijn eigen wijze een antwoond ge zocht op de vraag, hoe de arbeidspro ductiviteit kan verhoogd worden. Mr. v. Andel noemde heden te dage de trac tor bepalend voor de manier, waarop dat antwoord wordt gevonden. Na hem hield de heer H. Visser, een De Haarlemse gemeenteraad ging Woensdag met algemene stemmen ac- coord met het voorstel van B. en W. om een bedrag van f 15.000.- uit te trek ken voor de aankoop van zeven werken van Herman Kruyder, die van 1910 tót 1927 in Haarlem en omgeving heeft ge woond en gewerkt. De heer VOOGD (P.v.d.A.) infor meerde echter eerst eens, wat er met die werken zou gebeuren. In Haarlem is immers de outillage gering voor het opbergen van moderne werken en de zolder van het Frans Halsmuseum biedt maar een beperkte ruimte. De bezoe kers van het museum vinden bovendien de weg naar de zolder heel moeilijk. Spreker zag derhalve graag, dat de mo derne werken, die de gemeente aan koopt, een plaatsje vinden in openbare gebouwen. Wethouder GELUK deelde daarop mede, dat B. en W. nog op een uitvoer bare oplossing peinzen. Helaas moet ge steld worden, dat er geen oplossing op korte termijn te verwachten is. Men acht het noodzakelijk, dat er een streek museum voor moderne kunst in Haar lem komt, doch de moeilijkheid is juist, dat ook een dergelijk museum in het centrum van de stad moet liggen. Voor alsnog is daarvoor geen ruimte. De wethouder had zelf reeds de ge dachte geopperd om het nieuwe gebouw voor de stadsbibliotheek zo te laten op- Advertentie mm HP3 FP3 SELOCHROWE HPS CINEMA PALACE: „Canaris" (De man die alies wist) 14 jaar, 7 en 9.15 u. L1DO: „Verborgen moederschap" str. volw., 7 en 9.15 uur. LUXOR: „Drie vrouwen", volw., 7 en 9.15 uur. MINERVA: „Michael Strogoff", 14 jaar, 8.15 uur. REMBRANDT: „The Country-girl" 18 j.. 7 en 9.15 uur. ROXY: „Duel in the jungle", 14 jaar, 8 u. STUDIO: „Het moederhart spreekt", 18 j„ 7 en 9.15 uur. Donderdag 30 Juni Stadsschouwburg: Toneelver. „Rokato": „Jij weet.... jij weet..,, wat ik niet weet" (dil.) 8 uur. Grote Kerk: Carillon-Glockenspiel door de «tadsbeiaardier Arie Peters. Van 2021 u. Vrijdag 1 Juli Grote Kerk: Carillon-Glockenspiel door de stadsbeiaardier Arie Peters. Van 11.30 —12.30 uur. Concertgeb.: Leerlingenuitvoering Haarl. Muziekinstituut, 19.30 uur. Openluchttheater„Schandaal in Parijs" door de Nieuwe Rotterdamse Operette, 20.30 uur. GEBOREN: E. W. Dam-Korthouwer, z.\ J. M. Beun-van Santen, z.; B. M. J. Pel-Riezeweide, z.; M. E. Andries- sen-Heeres, d.; P. W. Kwakkel-Leen, d.; A. K. Stolk-van Lieshout, d.; M. J. J. B. de Graaf-Dijkzeul, d. ONDERTROUWD: M. Hendriks en M. Walbeek, J. Schuitemaker en M. Embregts, H. H. van Leeuwen en H. C. J. Broekhuizen, J. Roosen en B. S. Schreiber, C. Hartendorp en H. M. F. Sieraad, C. de Vries en J. E. van Strien, G. J. Broekhuizen en W. van Pelt, L. W. Scheurkogel en K. R. Bodeving, J. Huis en E. F. Oer- lemans, J. Moone en J. M. P. Berendes, P. A. Geldorp en J. G. J. Sloos, J. G. P. Oosterop en G. B. Hansel, H. J. Smolders en C. M. J. Korver, R. S. Schweitzer en E. van der Lingen, E. N. Koopman en J. H. Hulsebosch, C. J. Dekker en M. C. Viehoff, W. Hulshoff en G. H. van Lier, J. G. de Droog en G. M. van Alphen, K. Mole naar en C. Bouwhuis, J. van der Wereld en A. M. Schoen, A. Wolfsen en C. Kroes, F. A. Thomese en E. L. Lykles. GEHUWD: J. H. van Hoof en G. Lucas, D. A. Godijk en M. P. M. van Kampen, W. V. Zwemmer en M. R. van der Kamp, J. Zeeuw en C. M. Kretzschmar, G. P. van Rossenberg en A. C. Wezenbeek, P. C. van der Kroft en C. C. van der Aar, G. P. van Aken en C. H. van der Aar, P. D. van Wees en W. J. E. Th. Franse, C. J. Broeren en M. P. W. Janssen, J. van Brugge en J. C. P. M. van den Broek, J. Koper en G. Wittenberg, A. A. de Jong en M. J. P. Onel, H. E. J. M. van Oorschot en Th. M. A. J. van Baar, J. van der Linden van Sprankhuizen en S. A. M. Iserloh, K. Berkhout en J. G. van Norde, P. Poekerena en L. Tombrock. OVERLEDEN: E. J. C. van der Werff, 56 j.; R. Tichelaar, 55 j.; J. A. Vrugt, 48 j.; L Kooij, 86 j.; J. Duiven voorden, 73 j.; A. van Soest, 61 j. In de Dinsdag gehouden raadsverga dering van de gemeente Velsen heeft de fractievoorzitter der K.V.P., de heer Nuyens, zich gedistanciëerd van de ver kiezingskrant der 0.56-actie. Hij deed zulks ten antwoord op een opmerking van mevrouw Van Wielink-Klimp, lid van de fractie van de P.v.d.A., die haar misnoegen over de verkiezingskrant uit te. De heer Nuyens moest aanvanke lijk verklaren het stuk in het geheel niet gezien te hebben, daar het in zijn parochie niet was uitgereikt. De heer Nuyens merkte op, dat het goed kon zjjn een andermans mening te bestrij den, maar dat van ieder, dus ook van de K.V.P. mocht worden geëist, dat zulks zou gebeuren binnen de perken der liefde. De katholieke fractievoor zitter wees voorts op de critiek, die in meerdere katholieke bladen, waaronder het onze, op het propagandageschrift was uitgebracht, er aan toevoegend, dat het partijblad van de P.v.d.A. echter alleen mag schrijven, wat de partij goedkeurt. trekken, dat ook hef streekmuseum daarin ondergebracht zou kunnen wor den. Twee afzonderlijke instellingen dus maar met een centrale hal. De moei lijkheid is echter ook voor de stadsbi bliotheek een geschikte plaats te vinden. Hij verzekerde tot slot, dat de wer ken, die gemeente aankoopt, niet zonder meer worden opgeborgen, maar dat ze in openbare gebouwen een plaatsje zul len vinden. Advertentie GROTE HOUTSTRAAT 37 RIJKSSTRAATWEG 2-*6 B Hedenmorgen heeft de Haarlemse rechtbank de groentenhandelaar G. F. uit Castricum veroordeeld tot vijf maanden gevangenisstraf. Op 5 Maart van dit jaar had F. met een vrachtauto tegen de pui van een café gereden, doordat hij de bocht te wijd nam. Naar aanleiding van de nogal vreem de handelingen, die de man voor en na de aanrijding verrichtte, had' men ge concludeerd dat hij „onder de invloed" was. Dientengevolge was hij, mede in verband met getuigenverklaringen, daarvan beschuldigd. Op de zitting van twee weken geleden was één der getui gen ter zake van meineed in voorlopige hechtenis gesloten. De eis tegen F. luid de toen tien maanden, waarbij ook de tenlastelegging van een valsheid in ge schrifte, die verdachte zou hebben be gaan om een verzekeringsuitkering van de vernielde vrachtauto in handen te krijgen, was betrokken. Vrijdag 1 Ju» Hoog water: 0.33 u. en 13.28 u. Laag water: 8.38 u. en 21.14 u. Sinds gisteren zijn alle telefoondis tricten in Nederland automatisch met elkaar gekoppeld en kunnen de abon- né's, die in die districten zijn aange sloten, elkaar bellen zonder tussenkomst van een telefoniste. Daarmee was der halve een mijlpaal bereikt, die de P.T.T. niet zonder meer wilde laten voorbijgaan. De plechtigheid gebeurde in de cantine van het P.T.T.-gebouw in Haarlem, de stad, die ais laatste in de reeks automatisch werd verbon den met het telefoondistrict Arnhem. Het eerste gesprek middels de automa tische koppeling werden gevoerd tus sen de burgemeester van Arnhem, Ch. Matser, en een vertegenwoordiger van het Haarlemse gemeentebestuur, waar mee derhalve de eerste grapjes over en weer automatisch binnenrolden. Voordat ir. A. J. Ehnle, hoofddirec teur bij de centrale directie der P.T.T. in Den Haag, de twee districten Haar- len en Arnhem symbolisch koppelde door het zwart tekenen van twee vak jes onder de kaart van de Nederlandse telefoondistricten, gaf hij een kort over zicht van de ontwikkeling der automa tisering in Nederland. Tussen de jaren 1911 en 1923 zijn de drie grote steden Amsterdam, Rotterdam en Den Haag plaatselijk geautomatiseerd. Van de an dere steden in Nederland was Haarlem direct daarna als eerste aan de beurt, namelijk in 1925. In 1935 is de P.T.T. begonnen met het koppelen van het ene district met het andere. Nederland werd toen ingedeeld in 20 districten, die vanaf heden alle automatisch met el kaar zijn verbonden. Dat betekent, dat er thans 380 koppelingen tot stand zijn gebracht. De snelheid, waarmee deze koppelingen werden verwezenlijkt, blijkt ten duidelijkste uit het feit, dat er in Ijk. T„ 1 V' W-r* C- V 1946 89 en in 1954 reeds 340 districtscen tra geautomatiseerd waren. Nadat ir. Ehnle twee witte vakjes had zwartgemaakt en daarmee het aantal zwarte vlakjes, die op een overzichtje stonden getekend op 380 had gebracht, deelde hij het een en ander mee over de toekomstplannen van de Telefoondienst. Nu Nederland bijna geheel automatisch is verbonden (50.000 van de 707.000 abonné's zijn nog niet geautomatiseerd) gaat men denken over koppelingen met het buitenland. Men is reeds begonnen met het halfautomatisch verkeer tus sen o.a. Londen, Stockholm en Kopen hagen, maar op de duur wil men geheel West-Europa volledig automatiseren. Wellicht is dit project binnen tien jaar verwezenlijkt. Drs. M. H. van der Hoeven, hoofd van de afdeling Openbare Werken van Haarlem, die het gemeentebestuur ver tegenwoordigde, sprak daarna een woord van hartelijke gelukwens tot de directie van de P.T.T. Om half vier rinkelde een van de twee telefoons, die in de cantine wa ren geplaatst. De heer Van der Hoe ven nam de hoorn op en was meteen verbonden met de burgemeester van Arnhem, de heer Ch. Matser, die er reeds van op de hoogte bleek, dat het gemeentebestuur verhinderd was de plechtigheid bij te wonen wegens de raadsvergadering, die op dat ogen blik gehouden werd. Hij constateerde met enige spijt, dat ze elkaar nog niet konden zien, maar dat zou mis schien ook niet lang meer duren. De heer Van Hoeven maakte van de gelegenheid gebruik om het bezoek, dat de raad onlangs aan Sonsbeek had gebracht in herinnering te brengen, waardoor de onderlinge betrekkingen tussen Haarlem en Arnhem weer wa ren verstevigd. Het contact zou in het vervolg des te gemakkelijker tot stand kunnen worden gebracht. Er werden nog wat grapjes gemaakt en daarna nam jhr. dr. J. C. Mollerus, die de Haarlemse Kamer van Koophandel ver tegenwoordigde, de hoorn over: „Hallo, met jou De Vries", zo begon hij enthou siast. Maar het was De Vries, de voor zitter van de Arnhemse Kamer van Koophandel, helemaal niet, het was iemand anders, die echter ook heel amicaal constateerde, dat de vriende lijke telefonistejuffrouwen nu dreigden voorgoed te verdwijnen. Met enige weemoed stemde jhr. Mollerus met die gedachte in. Nog een andere meneer kwam in Arnhem aan het toe stel, die jhr. Mollerus heel vrijgevig een hoeveelheid Haarlemse babbelaars toezegde in ruil voor Arnhemse balle tjes. Tot slot voerde ir. Ehnle nog een gesprek met professor G. H. Bast, hoofddirecteur van de Telefonie en de Telegrafie. De genodigden kregen na de pauze op uitnodiging van ir. J. M. de Vos. directeur van het district Haar lem gelegenheid de centrale in Haarlem te bezichtigen. Geslaagd voor het aanvullingsdiplo ma Mulo-B alle candidaten van de R.K. Avondmulo „Sint Augustinus" te I Haarlem, te weten: de heren P. F. M. Ebbing te Haarlem, F. J. Ludding te Haarlem, N. B. G. van Baars te Heem stede, C. J. Faas te Lisse, Th. P. van Kesteren te Lisse. De vorige week Vrijdag en Zaterdag heelt de Haarlemse stadhuiscommissie een bezoek gebracht aan Gent, waar o.a. bet stadhuis bezichtigd werd met het doel nieuwe suggesties op te doen voor de restauratie van het stadhuis in Haarlem. En inderdaad heeft deze stu diereis vruchten afgeworpen, omdat het gemeentehuis van Gent in meerdere op zichten te vergelijken valt met dat van Haarlem en men daar met veelal de zelfde problemen te maken heeft. De Voorzitter van de stadhuiscommissie, gemeentesecretaris mr. H. E. Phaff, heeft ons er gisteren het een en ander over verteld. De Haarlemse stadhuiscommissie is niet een speciaal ingestelde groep men sen, maar meer een soort werkteam, dat zich op instigatie van mr. Phaff heeft gevormd. Zij bestaat verder uit de heren ir. Breuning, hoofdingeni eur van Openbare Werken en tevens hoofd van de onderhoudsdienst, H. P. Baard, directeur van het Frans Hals museum, C. H. Baard de la Faille, die Rijksmonumentenzorg vertegenwoor digde en de heer Jongens, technisch ambtenaar van de gemeente Haarlem, die de supervisie heeft over de thans in uitvoering zijnde verbeteringen binnen het stadhuis. Gent vormt slechts een van de steden, die door de commissie in de loop van 2 jaar zijn bezocht om de blik te verruimen en ideeën op te doen. Wanneer men plannen heeft om een historisch gebouw te gaan restaure ren, is het immers noodzakelijk om de nodige kennis op te doen om trent de wijze waarop anderen in soortgelijke omstandigheden zijn te werk gegaan of omtrent de staat, waarin historische gebouwen ver keren, die zijn te vergelijken met het geen men zelf onder handen wil ne men. Het stadhuis in Naarden leverde wei nig vergelijkingsmateriaal op, aan dat van Nijmegen, Gouda en Middelburg werd daarentegen een vruchtbaar be zoek gebracht. Het Gentse stadhuis ver toont in menig opzicht overeenkomst met het Haarlemse. Het oudste ge deelte stamt uit de middeleeuwen, dan zjjn er verder twee renaissance-aanbou- wen, terwijl men overweegt om er spoe dig een modern gebouw tegenaan te zetten, omdat men ook in Gent te kam pen heeft met ruimtegebrek. De repre sentatieve zaien zijn in Gent groter en meer in aantal dan in het Haarlemse stadhuis. De commissie heeft in Gent kilnnen zien, zoals de toestand in het stadhuis hier zou kunnen worden, wan neer bepaalde onderdelen van het res tauratieplan (waaraan nog steeds ge werkt wordt) zouden worden uitgevoerd en daaruit conclusies getrokken. De op lossing van de verlichtings- en verwar mingsproblemen werden in Gent met aandacht bestudeerd. In het verleden heeft men zich in het Haarlemse stad huis in dit opzicht aan onherstelbare fouten schuldig gemaakt. Ook op aller lei details is gelet, bijvoorbeeld op het hang- en sluitwerk der ramen. Van bo ven tot onder is het Gentse gemeente huis bekeken en meermalen is ook door Gistermiddag heeft prinses Margriet op de verjaardag van naar vader een zilveren lepeltje uit Haarlem, gekregen, 's Morgens vond, zoals wij in onze editie van gisteren reeds meldden, de overreiking plaats van het actiecomité van het kleuterhuis „Margriet" aan het bestuur, dat verder zorgde voor de verzending naar Soestdijk. Daarmede was de actie officieel begonnen. Op de fotomevrouw J. J. Jurissen-Riesebosch overhandigt het doosje aan de vice- presidente van het huis, mevrouw W. Lacomblé-Dunnewolt, De biljartballen rollen nog steeds. Gisteravond speelde een team van „Hof van Holland" om de „Nobels"-beker tegen het bezoekende zestal van de B. V. „Scheiwijk". Had het eerste team eergisteren met 10-2 verloren, het twee de won met 8-4, zodat de eindstand 14-10 voor „Hof van Holland ia geworden. Nadat de Checkers Amsterdam, Rot terdam en Den Haag hebben aan gedaan komen zij nu Haarlem een bezoek brengen. Menigeen zal vragen: „Wat is dat eigenlijk? Checkers, daar hebben we nooit van gehoord." Checkers is een damspel dat niet veel afwijkt van het gewone spel. Het wordt gespeeld op het schaak bord en de spelregels zijn vrijwel ge lijk aan die van het dammen: alleen de macht van de Dam is iets groter, de dam mag n.l. de vijandelijke dam behalve diagonaal, ook horizontaal en verticaal slaan. Dit heeft tot gevolg dat het eindspel aan schoonheid wint en remise slechts zeer zelden voorkomt. In plaats van elk 20 stukken wordt dit spel gespeeld met elk 12 stukken en duren de partijen gemiddeld aanzien lijk korter dan die van het Poolse spel. Vandaag zal in Haarlem, in Rest. Brinkmann aan de Grote Markt de eer ste ronde gespeeld worden waaraan zul len deelnemen P. Roozenburg, W. Huis man, B. Dukel, Bom, Luif, Sluiter, W. J. v. Dartelen en H. Willemse. De volgende ronden worden gehouden op de Zaterdagen 2, 9 en 16 Juli tel kens te 3 uur en te 8 uur. Teneinde het spel goed te kunnen volgen zullen de partijen op demonstra tieborden getoond worden. De oud-wereldkampioen Herm. Hoog land, de uitvinder van dit spel zal ver tegenwoordigd zijn. Hartman: Heilige maskerade. Holesch: Tschief, de gemzebok. Holesch: Xingoe, de hond. Holesch: De zwarte hengst Bento. Najafi en Hinvkley: Mijn hart is in Perzië. Romijn: Minder dood dan levend. Rosseels: Het derde land. Tsje- chow: Zaal 6. Venesis: Eolische aarde. Vercors: Het zand van de tijd. de commissie gezegd: neen, zo zullen we het in Haarlem zeker niet doen. Het moet niet goed lijken, het moet goed zijn, dat is het verschil met toneel, aldus het standpunt van mr. Phaff. Van de andere kant moet van een stadhuis geen museum worden gemaakt: het is ook wel degelijk gebruiksgebouw. Problemen in het Haarlemse stad huis zijn er nog voldoende om op te lossen. Wat moet er bijvoorbeeld met de houten zoldering, die ongetwijfeld sfeer wekt, maar uit een veel betere tijd stamt dan de eigenlijke ridder zaal. De houten betimmering boven het bordes, het Franse raam aan de Koningstraat, de glas-in-loodruiten, het zijn alle „aanwinsten" uit ver schillende tijdperken, die met elkaar een, niet zeer hinderlijke weliswaar, disharmonie verwekken. De ideeën, die door de stadhuis-com missie zijn opgedaan, zullen worden op genomen in het algehele restauratie plan en daarvoor ongetwijfeld een nut tige bijdrage vormen. Ook Antwerpen is door de commis sie bezocht. De heer Baard had daar een succesvol onderhoud met de heer van Bezelaere, directeur van het Mu seum voor Schone Kunsten aldaar, over de Brouwertentoonstelling, welke in 1956 wordt gehouden in Antwerpen, Haarlem en München. Mr. Phaff verzekerde ons, dat de kaarsenverlichting in het stadhuis uniek is en nergens ter wereld zo wordt aan getroffen. Een oude dame. die zich in het gezel schap van een op het Noordwijkse strand vertoevende familie bevond, bleek plotseling te zijn verdwenen. Men maakte zich ongerust, toen de 70-jarige vrouw na lang zoeken niet werd gevon den. Er werd aangifte gedaan bij de politie. Deze doorzocht tot laat in de avond met verscheidene ploegen het strand, de duinen, de Staatsbossen en zelfs het Langeveld, echter zonder re sultaat, zodat een ongeluk werd ge vreesd. Door middel van de radio-om- roep en de politie-telexdienst was het bericht van de verdwijning van de oude dam over het gehele landl verspreid. Op dit alarm volgde het bericht, dat in Delft een oude vrouw was aangetroffen, die aan de opgegeven beschrijving vol deed, maar vermoedelijk door geheu genstoornis geen enkele inlichting kon geven. Door dit bericht werd de angstige .spanning gebroken; spoedig was zij in de familiekring terug. Het is tot nu toe een raadsel, hoe zij in Delft is terecht gekomen. Ongeruste ouders te Noordwijk meldden dezer dagen, dat drie jongens van ongeveer elf jaar waren verdwenen. Een hunner had een briefje achtergela ten waarin hij schreef, dat zij 's nachts niet thuis zouden komen. Sinds zes uur 's avonds werden zij vermist. Men ver moedde, dat de jongens ergens in Noordwijk zouden kampeien; de politie doorzocht daarop de duinen, het Langeveld en de staatsbossen. Om half elf dook een van de avonturiers op; hij vertelde dat hij met zijn vrienden in de richting Rotterdam was gefietst. In de buurt van Delft had hij er genoeg van en ging naar huis terug. Zijn vrienden waren echter doorgereden. Anderhalf uur later kwamen ook zij opdagen. De knapen wilden in Brabant een boerderij opzoeken, maar toen zij in Rotterdam waren, zagen zij van hun plan af, plaat sten de fietsen in een rijwielstalling en ondernamen per trein en tram de terug tocht. Vanmorgen reed op de Oosterduin- laan te Bloemendaal een personenauto, die linksaf de Burg. Den Texlaan in wilde rijden. Op dat moment kwam een motorrijder, de 51-jarige B. B. uit Zand- voort, aangereden op de Burg. Den Tex laan, en hij wilde rechtdoor naar Over- veen. Hij moest plotseling remmen, slipte met zijn motor en viel op de grond. Met een wonde aan het hoofd moest hij naar het Marinehospitaal in Overveen vervoerd worden. De tentoonstelling „Madame" in de Haarlemse Vleeshal zal een plaatsje krijgen in het televisieprogramma van de K.R.O. In het radiojournaal van Za terdag a.s. zal de K.R.O. eveneens een reportage wijden aan „Madame". Het Engelse muziekcorps The Kings Own Hause geeft op 29 Juli 's avonds een bijzonder concert op de Grote Markt te Haarlem. der directeuren van de Vicon, een his torisch overzicht over de groei van het bedrijf en bracht naast God dank aan zijn moeder, die hem en zijn twee broers tot zo grote steun was geweest. Minister Mansholt vond, dat er na de uiteenzetting van de heer Visser geen motivering meer nodig was om aan deze gelegenheid enige luister te geven. Wij staan op een moment, aldus de minister, waarop het een ieder duidelijk gemaakt wordt, hoe men van een klein bedrijf tot een groot bedrijf kan komen. De mecha nisatie heeft nadelen, maar vormt toch het enige middel om tot ver hoging van de welvaart in de land bouw te komen. Nederland zal een zware strijd moeten voeren om de concurrentie met het buitenland vol te houden. De minister noemde juist voor de kleine bedrijven de machines buiten gewoon belangrijk. De boeren worden gedwongen om de productiviteit van de arbeid te verhogen teneinde in staat te zün de lonen in de industrie te vol gen. De machine kan een zegen zijn voor de landbouw, mits men er maar voor zorgt, dat de mens niet de slaaf van de machine wordt. In dat geval ikan de machine zeer zeker ook bij dragen tot de arbeidsvreugde. Er wordt van de moderne landarbeider veel ge vraagd en een gedegen technische ont wikkeling is tegenwoordig een eerste vereiste. Hij vond het plezierig om dit ogenblik te mogen meemaken en wens" de drie broers van harte geluk. Daarna haalde hij een handle over en begon er een sirene te loeien ten teken, dat de gebouwen officieel in gebruik waren genomen. Hierna begaf het gezelschap zich naar het terras, waar men een défilé gadesloeg van aardappelmachi nes, harkkeerders en kunstmeststrooi ers. Intussen speelde de harmonie „Irene" uit Nieuw-Vennep vrolijke mu ziek. Het gezelschap maakte vervol gens een rondgang door de gebouwen. Naar ons werd medegedeeld zal aa de brandweerdemonstratie aan het Spaarne op 2 Augustus meegewerkt wor den door corpsen uit Haarlemmerliede, Beverwijk, Haarlemmermeer, Heemste de, Alkmaar, Zaandam, Bloemendaal, Wormerveer en Hillegom. Onder het motto „Zeg het met bloe men" organiseert de Stichting Adoptie Commissie Bejaarden op Woensdag 6 Juli in het Concertgebouw een zomer feest voor bejaarden. Zowel 's middags als 's avonds wordt er een attractief programma afgewerkt en het ligt in de bedoeling een Bioemenkoningin in te halen, die vergezeld zal zijn van zes bloemenmeisjes. (Om misverstand te voorkomen zij meegedeeld, dat de bloe menmeisjes niet dezelfde zijn als die in het voorjaar door Haarlems straten liepen). De woningbouwvereniging „Eendracht maakt macht" heeft uit Den Haag be richt ontvangen dat het plan voor de bouw van 140 woningen aan de Van Lennepweg te Zandvoort is goedge keurd. De bouw is thans opgedragen aan de firma Luxen en Worst. Bereids is met het werk een aanvang gemaakt. De grote toeloop van permanente badgasten te Zandvoort, maakt he weer nodig, het aantal H.H. Missen op Zondag in de parochiekerk van St. Agatha uit te breiden. In de maanden Juli en Augustus zullen op Zondagen 5 H. Missen gelezen worden n.l. om half zeven, half acht, half negen, half tien (hoogmis) en 11 uur. De H. Misse van half negen en elf uur zijn zoge naamde badgasten-missen. De paro chianen hebben dan geen recht op hu~ gehuurde zitplaatsen. De heer E. H. G. van Steenvelt, onderwijzer aan de Mariaschool te Zandvoort, is benoemd tot onderwijze' aan f: R.K. Ulo-school te Uithoorn Gedurende ruim vijf jaren is de heer van Steenvelt te Zandvoort werkzaam geweest; hij toonde zich in alle opzich ten een uitstekend onderwijzer. CASTRICUM „Ons Belang" no teerde Woensdag de volgende prijzen: Aardbeien 3.204.30, id. 3550. Bloem kool 2540. Sla 612. Bospeen 2338. Rabarber 1318. Bosuien 810. Peter selie 910. Sperciebonen 1.90. Peulen 85—95. (Niet officiële koersen) Vorig Opening slot 30/6 3% Ned 1953 102% 3(5 Ned 1953 102% 3(4 Ned 194! 101% 3V* pCt. Ned 1950 100(1 3>/„ Ned 1954 100.) 3% Ned 1955 100({ 3-3(5 Ned 1947 101% 101(4 3 Ned 62-64 bel fac. 101% Inschr. GrtbK 1946 3 pCt 99(1 Ned. Hande) Mij eert 221 Vz AJC.Ü. 303(2 306 Van Berkei'a Patent 198 ualve-Delft eert. 301 Van Gelder 300 Kon Hoogovens eert 330% (,'niiever Cert 437(5 142 Ned Kabe) 278% Philips 411% 415 Kon Petroleum 598(5 599 .Amsterdam' Rubbei 119% U7(£ Holl Amerika Lfln 185 Kon Ned Stoomb Mn 182% 183 Ned Scheepv (Jnle 175% 175% H.VA. 138(5 135- Del) M11 Cert 136% 135% ex-div. 6 pet. 28/6 29/6 anaconda Coppei 69% 70 Bethlehem Stee) 140% 141% Chry«)er Corp 81 80% General Electric 53 53% General Motora 107% 108(4 Kennecott Copper 118 117% Montgomery Ward 81% 80% Radio Corp. 50% 51(4 Republic Stee) 46 46% Roy a) Dutch 78% 78% Shell Union Ul) 63% 63 Southern Pacific 61% 61% Southern Railway 96% 95% Tidewater 33% 33% U.S SteeJ 52% 53 Stemming: goed prijsh. m dlv.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 3