Nieuwe aanpassing van de lonen zal onvermijdelijk zijn Bestaande pensioenen kunnen aan de nieuwe wet worden aangepast BOLERO Wanneer wordt pensioen bedrag herzien? a Helft van succes van een blinde is een goede vrouw H Italiaanse tomatenpuree zonder heffing naar Nederland Strijd voor het gezin r OUDERDOMS VERZEKERING Ongunstige beïnvloeding van onze exportpositie met 1 a T/2 pet De rechtsgrond Algemeen belang Persoonlijke verantwoordelijkheid ^Rechtvaardige prijs" Vergeten groepen Het beste is een normale plaats in de samenleving Twee militaire auto's botsten tegen bomenrij Kwekers en fabrikanten: Markt dreigt in te storten 5 doktoren het misbruik van laxeermiddelen Tekortkomingen in Invaliditeitswet Dr. Jos de Boer J SHERRY DONDERDAG 30 JUNI 1955 PAGINA IPffPW! m l p m e NEDERLANDSE BLINDENBOND 60 JAAR Wachtmeester gedood Hoger salaris voor leeszaalpersoneel 20 pet. meer per 1 Januari 1955 DRY PALE STICHTING „GEZINIS- VACANTIE" Initiatief van Katholieke Bond voor het Gezin waarschuwen tegen PRIJS PER FLES F 4.90 Radiorede mr. G. v. Dijk Hoofdredacteur televisiejournaal (Vervolg van pag. 1) De loonkosten zullen door de komen de voorzieningen zonder twijfel stijgen, aldus de toelichting op het wetsontwerp inzake de ouderdoms-verzekering. Het hangt van de uitslag van het overleg tussen werkgevers en werknemers af, hoe groot de komende loonronde zal ziin. Deze loonsverhoging zal doorwer ken in de prijzen, terwijl ook de zelf standigen in hun opbrengsten een ver goeding zullen trachten te vinden voor de hun opgelegde premie. Deze op waartse druk op het prijspeil zal vol' gens berekening van het Centraal Plan bureau de exportpositie van ons land ongunstig beïnvloeden met een percen tage van 1 a 1%. Door het toenemen van het inkomen der bejaarden kan een bestedingsver- schuiving verwacht worden welke mis schien tot een zekere bestedingsinflatie kan leiden. De invloed van de verzekering op lange termijn kan moeilijker geschat worden. Het Centraal Planbureau ver wacht echter wel, dat de invloed op het prijspeil na enige jaren ten hoog ste verdubbeld zal zijn, terwijl voor de ongunstige repercussies op de export ten hoogste een verdrievoudiging ver wacht mag worden. Een mogelijkheid tot „pijnloze" aan passing ligt natuurlijk in een stijging van de productiviteit. Men dient er zich dan echter wel goed van bewust te zijn, dat een stijging van producti viteit reeds gedeeltelijk in beslag ge nomen is door de compensatie voor de onderhavige premiebedragen. Wordt dit Uit het oog verloren, dan zou de werk gelegenheid ernstig geschaad kunnen worden door een te hoog peil der ar beidskosten. Het offer dat nu voor de bejaarden gebracht wordt zou dan af gewenteld worden op de toekomstige werklozen. Een belangrijk probleem op langere termijn vormt de toenemende ver grijzing van ons volk, welke de pre mie steeds zwaarder zal doen druk ken op het actieve volksdeel. Zal de last te zwaar worden, dan zal onge twijfeld tot verhoging van de pen sioengerechtigde leeftijd moeten wor den overgegaan. bepaalde persoon in staat is iets of veel voor zijn oude dag uit zijn inko men te reserveren hangt niet in de eerste plaats af van de objectieve hoog te van zijn inkomen, maar van het ge voelde welvaartstekort en dat is een zeer subjectief gegeven, te subjectiever, omdat de omstandigheden in de onder scheidene gezinshuishoudingen zo sterk uiteenlopen. Vaststellen of in een con creet geval sparen voor de oude dag achterwege gebleven is, omdat „de rechtvaardige prijs" niet verkregen werd, dan wel uit zorgeloosheid of door andere omstandigheden, is derhalve niet mogelijk. Nog veel onmogelijker is het, dit te constateren voor bepaalde maatschappelijke groeperingen in haar geheel. De Memorie van Toelichting geeft een overzicht van de ontwikkeling der sociale verzekeringsgedachte in Neder land. Uit een jarenlange worsteling met de problematiek, welke reeds in 1889 begon, is thans een synthese tot stand gekomen door een verzekerings stelsel, dat, aldus de minister, alle be zwaren van de voorstanders van staatspensioen tegen „verzekering" on dervangt, terwijl toch het verband tus sen offer en uitkering bewaard geble ven is. De rechtsgrond voor de ont worpen voorziening wordt door de ondertekenaars van het ontwerp als volgt geformuleerd: „In de huidige maatschappelijke ver houdingen kan de gedachte van de per soonlijke verantwoordelijkheid ook voor het materieel bestaan tijdens de oude dag slechts op vruchtbare wijze gerealiseerd worden door middel van een stelsel van verplichte algemene ouderdomsverzekering. Derhalve heeft de staat in het algemeen belang de plicht en het recht om zulk een ver zekering tot stand te brengen". De uitsluitende voorkeur van socialis tische zijde voor een staatspensioen is langzamerhand steeds meer op de ach tergrond geraakt, doordat ook in deze kringen de nadruk meer kwam te lig gen bij de persoonlijke verantwoorde lijkheid, aldus de socialistische minis ter Suurhoff. De voorstanders van de verzekeringsgedachte lieten steeds meer het strenge criterium varen vol gens hetwelk er slechts van verzeke ring sprake kan zijn wanneer er een strikte evenredigheid bestaat tussen de betaalde premie en de uitgekeerde renten. De mogelijkheid van een bevre digende synthese kwam dus naarmate de standpunten naar elkaar toegroei den. Herinnerd wordt o.m. aan wat prof. Romme in 1950 heeft gezegd in een inleiding voor de Alg. R.K. Ambtena- renvereniging over de vraag „staats- pensionnering of ouderdomsverzeke ring". Hij was het met de heer Veld kamp eens, dat, als de middelen maar komen uit het arbeidsinkomen van de verzekerden, men terecht van „verze kering" mag spreken onverschillig hoe men uit die bron put. Het karak ter van de sociale verzekering wordt ook naar zijn mening door dit „hoe" niet aangetast. Herinnerd wordt aa het rapport van de commissie-Van der Grinten voor het Centrum voor Staatkundige Vorming over de sociale voorzieningen voor zelfstandigen, dat afwijzen^ adviseerde om hen met een noodvoorziening uit de algemene middelen te helpen. Dit werd door prof. Romme bestreden, die de rechtsgrond voor een verzekering voor zelfstandigen zag in de leer van de rechtvaardige prijs. Herinnerd wordt aan de reacties op het S.E.R -advies. In R.K. kringen is, aldus minister Suurhoff, de opvatting omtrent het „rechtvaardig loon", dat voldoende zou moeten zijn om daaruit ook de zorg voor de oude dag te kun nen bekostigen, vervangen door de ge dachte van de „rechtvaardige prijs", uit welke prijs allen, ook de zelfstandigen, die aan de totstandkoming van het pro duct hebben meegewerkt, niet alleen hun dagelijks onderhoud, maar ook de zorg voor hun oude dag moeten kunnen bekostigen. De gedachtengang op zich zelf lijkt aanvaardbaar. In de concrete werkelijkheid valt echter nimmer uit te maken, of een bepaald inkomen uit arbeid nu inderdaad voldoende is om daaruit de zorg voor de oude dag ook werkelijk te kunnen bekostigen. Zou men uitsluitend oordelen naar de stij ging van de inkomens, zoals deze in de laatste tientallen van jaren is tot stand gekomen, dan is men geneigd de vraag voor vrijwel alle inkomens bevestigend te beantwoorden. Houdt men er echter rekening mee, dat tech niek en wetenschap in dezelfde periode de behoefte-bevredigingsmiddelen en daarmee de behoeften zelf verveelvou digd hebben, dan aarzelt men. Of een Het is niet verwonderlijk, aldus de minister, dat velen er de voorkeur aan geven, zich niet langer te verdiepen in de vraag of de arbeider dan wel de zelfstandige, dan wel beiden in hun loon, respectievelijk inkomen tekort gedaan werden, wanneer zij niet voor de oude dag hebben gezorgd. Men stelt eenvoudig het feit van de bestaande nood vast en leidt daaruit, gezien ook de solidariteit ten opzichte van de niet meer tot werken in staat zijnde naaste, de noodzaak voor de staat af, om in het algemeen belang in te grijpen en een wettelijke regeling te treffen. De wetenschap is in deze de ontwik keling belangrijk te hulp gekomen. Het omslagstelsel maakt de renten waarde vast en maakt de opstapeling van enorme kapitalen overbodig. Ook de wijze van premie-vaststelling en -inning werd niet langer als een van de criteria voor het bestaan van een verzekerings stelsel gezien. Dientengevolge kon in deze conceptie ook bij een verzekerings systeem het vraagstuk van de premie vaststelling en -inning van kleine zelf standigen tot een doeltreffende oplos sing worden gebracht door het aan de belastingdienst op te dragen. En ziedaar dan de synthese. Een ver zekeringsstelsel, dat zo is opgezet, dat het vrijwel alle door de voorstanders van staatspensioen geopperde bezwaren tegen „verzekering" kan ondervangen, zonder nochtans wezenlijk te kort te doen aan een duidelijk zichtbaar ver band tussen offer en uitkering, sterker nog, dat allen volgens een beperkt Werkgevers en pensioenfondsen kun nen reeds bestaande particuliere pen sioenregelingen aanpassen aan de toe stand, welke na de inwerkingtreding van de nieuwe wet ontstaat. In de wet wordt daaromtrent niets dwingend voorge schreven. Wel wordt de mogelijkheid daartoe geopend, door eventueel be staande wettelijke belemmeringen voor deze aanpassing uit de weg te ruimen. I Tal van pensioenregelingen houden reeds de bepaling in, dat een in de toe komst te ontvangen wettelijke ouder- domsuitkering op het pensioenbedrag kan worden gekort. In de toelichting wordt betoogd, dat deze aanpassing ook ln dit huis op het Rapenburg no. 45 zal prinses Beatrix waarschijnlijk in haar Leidse studententijd gaan wonen. Voor de oorlog woonde hier prof. mr. B. M. Telders. draagkrachtbeginsel dwingt een offer te brengen. Heeft het inderdaad zin, de opneming van zelfstandigen in een wettelijke ver plichte ouderdomsverzekering te beper ken tot „kleine" zelfstandigen? De grote calamiteiten, welke de wereld weder om kunnen treffen, hebben ons heel wat voorzichtiger gemaakt. Vrijwel nie mand weet zeker of hij niet te eniger tijd zoveel op zijn bezit moet interen, dat tegen alle verwachtingen in op 65- jarige leeftijd de ouderdomsrente een zeer welkome mogelijkheid is. Het be staan van de „vergeten groepen" is een baken in zee. Daarom zou het niet juist zijn, personen met hogere inkomens van de komende verplichte ouderdomsver zekering uit te sluiten. UITKERINGEN PER JAAR VOLGENS NOODWET EN NIEUWE WET ^5? GULDEN -738- Uitkering volgens de NIEUWE WET Gemiddelde werkelijke ui}kering NOODWET MAXIMUM UITKERINGEN VAN DE NOODWET GEMEEN TE KL ASSE&m et beste voor de blinde is een normale plaats in de samen leving, op kantoor, op werk plaats, of zelfs in het vrije bedrijf. U zult er versteld van staan als u weet hoe vele zwaar gehandicapten met goed succes een functie in het bedrijfsleven vervullen." Dit zegt ons de (blinde) heer F. G. Tingen, directeur van de Stichting Het Nederlandse Blinden wezen en voorzitter van de Neder landse Blindenbond. Deze bond bestaat vandaag zestig jaar; hij houdt een con gres in Den Haag. De heer Tingen vervolgt: „De helft van het succes dat een blinde bereikt heeft hjj te danken aan een goede vrouw." En hij wijst er op hoe zijn vrouw hem steeds een grote steun is geweest, hoe zij hem, tot voor kort nog, toen de bond nog niet beschikte over het ruime kantoor aan de Vondelstraat in Amsterdam, steeds hielp bij de verenigingsadministratie, al was het alleen maar met de controle van de brieven die de deur uit gingen en bij het kennisnemen van de lectuur, die niet in braille-schrift was over gezet. Vraagt men naar de geschiedenis van de jubilerende bond, dan hoort men in korte, goed gekozen zinnen, hoe er in 1895 wel enig onderwijs voor blinde kinderen was, maar dat de blindenzorg nagenoeg geheel in de sfeer van de philantropie verkeerde. Er waren en kele zelfstandige handwerkers, een paar succesvolle musici, maar een on afhankelijk bestaan was toen alleen mo gelijk voor de goed gesitueerden. In de beginjaren van de bond vormden blind heid en armoede min of meer een twee-eenheid. Tot ongeveer 1918 was het voornaamste doel van de bond onderling hulpbetoon. Daarna brak een wat de heer Tingen noemt agita torische periode aan, waarbij men vocht voor de erkenning, dat de blindenzorg geheel ten laste van de gemeenschap moest komen. In samenwerking met de inmiddels opgerichte confessionele or ganisaties werden allengs verscheidene doeleinden bereikt. Thans zijn er de Blindenraad, de Rijkscommissie voor de Blindenorganisatie, de Stichting (het overkoepelende orgaan). Er zijn tal van beschuttende werkplaatsen, er is gemeente- en regeringssubsidie voor de werkplaatsen en bij plaatsing in het vrije bedrijf. Er is een psycholoog aan gesteld; sinds vorig jaar bestaat de Stichting Algemene en Individuele Blindenbelangen met drie maatschap pelijke werkers. Voorts zijn er belang rijke subsidies van O. K. en W., Sociale Zaken en Maatschappelijk Werk. De heer Tingen kan met enige te vredenheid terugzien op het werk, dat hij ten behoeve van de blinden heeft verricht. Sinds 1945 is hij voorzitter van de bond; hij redigeert het orgaan al sinds 1923. De belangstelling voor de blinden neemt ten zeerste toe. In 1939 waren er 12.000 donateurs, thans 25.000. Het toegenomen sociaal gevoel is hier niet vreemd aan, evenmin als de pro paganda, die door middel van films en lezingen wordt gemaakt. Voldaan is hij echter niet. Met span ning wordt gewacht op de indiening van het wetsontwerp Blindenrente, dat bij de ministerraad in studie is. Deze zou de materiële afhankelijkheid' van de vele blinden, die niet tot werken in staat zijn, zoveel mogelijk opheffen. Voorts zou men met steun van de re gering willen komen tot de oprichting van een sociaal revalidatiecentrum. Hierin zouden vooral degenen, die op latere leeftijd het gezichtsvermogen ver liezen, geholpen kunnen worden bij de aanpassing aan hun veranderde levens omstandigheden. Op deskundige wijze zou in een dergelijk revalidatiecentrum worden vastgesteld voor welke arbeid zij het meest geschikt zijn. Op deze manier zouden zij aan hun leven weer inhoud kunnen geven. Tot slot wijst de heer Tingen op het grote belang van een geleidehond voor een blinde. Met een hond heeft hij er als het ware een rechterhand bij Daarbij is hij een goede, trouwe ka meraad, die de blinde wat gezel schap geeft. Voor al voor de eenza me blinde is een hond een geweldi ge steun, waaraan hij zeer gehecht raakt. De voorzit ter van de Neder landse Blinden bond zou zijn Duit se herder „Ready niet kunnen mis sen. Het dier is, in tegenstelling tot de vorige geleide hond, wel wat le vendig en speels, doch zijn baas lacht er vergoelij kend om. Zonder een hond is een blinde niet wat hij zijn kan. Twee militaire auto's, een vracht wagen en een jeep, zijn in volle vaart nagenoeg gelijktijdig tegen de bomen rij langs de Zutphenseweg te Apel doorn gereden. De dienstplichtig wachtmeester J. K. werd hierbij zo ernstig gewond, dat hij korte tijd la ter in het St. Liduina-ziekenhuis te Apeldoorn is overleden. De soldaat J. de J., die naast K„ die de vrachtauto bestuurde, zat, werd met een beenbreuk en een hersen schudding naar het ziekenhuis ver voerd. Naar wij vernemen heeft het col lege van Rijksbemiddelaars haar goed keuring gehecht aan een verhoging met rond 20 pet. van de salarissen van ï&t gediplomeerde personeel van de openbare leeszalen en bibliotheken in ons land. De verhoping gaat 1 Ja nuari 1955 in. Hiermede wordt voldaan aan een verzoek, dat het bestuur van de Cen trale Vereniging voor Openbare Lees zalen en Bibliotheken aan de minister van O., K. en W. had gericht, om de grote achterstand in de salariëring van dit leeszaalpersoneel bij die van over heidspersoneel in vergelijkbare func ties of beroepen op te heffen. De in voering van de nieuwe salarisrege.ing betekent voor dit jaar een verhoging van de salarislast der leeszalen met rond f 780.000, waarvan circa een derde deel ten laste van het rijk komt. Men verwacht, dat de maatre gel er belangrijk toe zal bijdragen het grote tekort aan leeszaalpersoneel op korte termijn op te heffen. zieningen een redelijke oudedagsvoor ziening zal waarborgen. Maar het is niet nodig en zelfs ongewenst, dat som migen voor wie reeds een redelijke pen sioenvoorziening is getroffen, na in voering van de nieuwe wet in totaal een bedrag, dat de 100 pet. van het laatstverdiende loon benadert of zelfs overtreft, zouden ontvangen. De offers hiervoor zouden namelijk eensdeels door werkgevers, die zelf reeds een re delijke pensioenvoorziening voor hun personeel hebben opgebouwd, ander deels door de jongere generatie en door de overheid moeten worden gebracht, naast de offers, die voor de nieuwe wet telijke ouderdomsverzekering zullen Advertentie alleszins redelijk is. De bedoeling is, i moeten worden gevraagd. Om dezelfde dat de wettelijke ouderdomsuitkering te- redenen zullen ook de ambtelijke pen- zamen met de particuliere pensioenvoor-I sioenen worden „aangepast". Een herziening van de pensioenbe dragen moet plaats hebben, wanneer zes maanden achtereen het indexcijfer der lonen een gemiddelde wijziging van 3 pet. of meer heeft ondergaan. Het is dus niet nodig, dat in elk der zes be doelde maanden afzonderlijk de afwij king van 3 pet. of meer bestaat. De termijn van zes maanden is ge kozen, om enerzijds het ouderdomspen sioen niet gedurende te lange tijd bij de ontwikkeling van de lonen te laten achterlopen en anderzijds, om het aan tal aanpassingen binnen redelijke per ken te houden. Een herziening der bedragen is moge lijk voor het geval, dat een bijzondere wijziging van het indexcijfer der lonen is opgetreden, voor dat zes maanden zijn verlopen sinds de vorige herzie ning. Gedacht is hier dus aan de even tualiteit van een schiksgewijze stij ging van het gehele loonniveau. Indien herziening moet plaats heb ben, worden de pensioenbedragen met hetzelfde percentage verhoogd of ver laagd als dat van de wijziging van het indexcijfer der lonen. De aanpassing geschiedt volledig, d.w.z. aan het laatst bekende indexcijfer. De regering is van oordeel, dat aan dit automatisme in bepaalde omstan digheden een beperking dient te worden opgelegd n.l. indien de aanpassing er toe zou leiden, dat voor de gepension- neerden een wijziging hunner reële net to-inkomsten optreedt, welke niet in de zelfde of nagenoeg dezelfde algemene mate geldt voor de groep der loontrek- kenden. Onder reële netto-inkomsten wordt in dit verband verstaan, de koop kracht van het vrij besteedbare deel van het totale inkomen. Als een sprekend voorbeeld zou kun nen worden genoemd het geval, dat de premie te laag is gebleken om daaruit de bestaande pensioenuitkeringen te be- Binnenkort zal de Katholieke Bond voor het Gezin overgaan tot de oprich ting van de „Stichting Gezinsvacantie", welke zich tot doel stelt de aangeslo ten gezinnen, geschikte vacantie-moge- üjkheden te bieden. Het zal mogelijk zijn zowel met het gehele gezin op reis te gaan als de leden van het gezin afzonderlijk. Bijzondere aandacht zal daarbij worden besteed aan de moe ders. De katholieke Bond voor het Gezin heeft voor de technische zijde de adviserende hulp ingeroepen van de leider van een erkend katholiek reis bureau. Voor de financiering heeft de Bond een tweevoudig plan opgesteld een spaarsysteem en een fonds. Dit fonds zal gereserveerd blijven om moe ders, die niet of slechts gedeeltelijk de kosten kunnen dragen, toch in staat te stellen een vacantiereis te maken. Reeds is voorzien in een ontspanningsreis naar Lourdes voor moeders in October van dit jaar. Tevens zal men trachten nog in de komende zomermaanden een of meer reizen naar het buitenland voor oudere jongens en meisjes uit gezin nen, aangesloten bij de Bond, te organiseren. Grote beroering is onder de Neder landse fabrikanten van tomatenpuree en de Nederlandse tomatenkwekers ont staan, nu minister Mansholt besloten heeft de invoer van Italiaanse toma tenpuree ongehinderd toe te staan. Dit betekent volgens de fabrikanten, dat de drie millioen kilogram voorradige Nederlandse puree onverkoopbaar zal zijn. Toen op grond van de liberalisatie maatregelen van Italiaanse zijde torna- F. G. Tingen, voorzitter van de Nederlandse Blindenbond. tenpuree werd aangeboden tegen een prijs, aanzienlijk onder die, welke aan Engeland, Frankrijk en West-Duits- land wordt berekend, besloot het Bedrijfschap voor Groenten en Fruit tot een heffingsverordening van 45 cent per kilogram. Deze was, zo zeggen de fabrikanten, bedoeld om dumping, kennelijk een poging om vas te voet op de Nederlandse markt te krijgen, tegen te gaan. Nu heeft minister Mansholt deze ver ordening vernietigd onder mededeling, dat bij handhaving ervan ernstige han delspolitieke repercussies te vrezen zou den zijn. Zulks met name voor wat de uitvoer betreft van Nederlandse pro ducten van landbouw en voedselvoor ziening. Het behartigen van de speci fieke fabrikantenbelangen weegt niet op tegen het algemeen belang van ge noemde uitvoer, aldus blijkt uit die me dedeling. De Nederlandse fabrikanten gevoelen zich hierdoor ernstig gedupeerd. Zij heb ben na de oorlog kostbare roestvrij sta len installaties aangeschaft om toma tenpuree te maken. Zij hebben daarbij in de afgelopen jarer in niet onbelang rijke mate steun verleend aan de prijs van tomaten, indien deze door buiten landse maatregelen niet uitgevoerd kon den worden, waardoor een overstroming van de binnenlandse markt dreigde. De ze uitwijkmogelijkheid voor de telers te zamen met de verkoopmogelijkheid van de aanwezige 3000 ton Nederlandse puree komt thans te vervallen door de vrije importmogelijkheid van de zeer goedkope Italiaanse tomatenpuree. Daar de uitvoer van verse tomaten naar België, Duitsland en Engeland ieder ogenblik aan banden ligt, vrezen de Nederlandse tomatenkwekers dat de gehele markt instort. Een geweldig overschot, men spreekt thans reeds van twaalf tot zeventienduizend ton verse tomaten, zou in de loop van de zo mer het gevolg zijn. strijden en om die reden wordt ver hoogd, terwijl de hoogte van het ouder domspensioen gelijk blijft. Indien nu een looncompensatie wordt gegeven voor de verhoging van de premie zal het in dexcijfer der regelingslonen stijgen, zon der dat deze maatregel enige reële be tekenis voor loontrekkenden heeft. Derhalve dient dus het ouderdoms pensioen niet op het gestegen loonin- dexcjjfer te reageren. Zou dit wel ge schieden, dan zou aan het principe van de wettelijke regeling, n.l. het aanpassen van het ouderdomspen sioen aan fluctuaties in de algemene welvaart, afbreuk worden gedaan. De mogelijkheid, om in de hierbedoelde gevallen het automatisme te doorbre ken, wordt daarmee geopend. Deze bepaling kan ook dienstig zijn ter ver mijding van verhoging van de pen sioenbedragen in geval van stijging van het indexcijfer der lonen als ge volg van de bij de invoering van de voorgestelde voorziening te verwach ten looncompensatie. De bevoegdheid om een herziening van de bedragen van het ouderdomspensi oen in bepaalde gevallen geheel of ten dele achterwege te laten, alsmede de bevoegdheid om het indexcijfer der lonen nader aan te geven, kunnen van verstrekkende betekenis zijn. In ver band daarmede wordt voorgeschreven dat terzake advies van de S.E.R. moet worden ingewonnen. Advertentie Als u geregeld laxeermiddelen slikt, is tr an een manier om er van af te komen. 83 van de 100 personen lukte het; u kunt het ook. Bn wel zo: Drink ln de loop van elke dag enkele glazen water en bepaal een vast uur vooruwstoelgang. Neem de le week elke avond twee Carter's Le verpilletjes. Se Week elke avond één. 3e Week om de andere avond één. Daarna niets meer, want Carter's Leverpilletjes stellen uw Inge- wanden ln etaat weer op eigen kracht te werken, zonder laxeermiddelen. Wanneer zorgen, vermoeidheid ofte veeleten het tempo van uw Ingewanden tijdelijk vertra gen. neem dan tUdelUk Carter's LeverplUetjes om u weer op gang te helpen. Zo raakt u uw ver stopping kwijt en vervalt u niet ln de laxeer middelen-gewoonte. Haal direct Carter's Le verplUetjes, f 1.20 par flacon. <7 SHIPPED BY PALOMINO VERGA RA JEREZ DE LA FRONTERA SPAIN Uitsluitend verkrijgbaar bij uw wijnhandelaar slijter IMP.WED. G.OUDPZN CO. HAARLEM De secretaris van het Centraal Sociaal Werkgeversverbond, mr. G. C. van Dijk heeft voor de radio een toespraak ge houden, waarin hij de na de totstandko ming van de definitieve ouderdomsvoor ziening nog te treffen voorzieningen be sprak. Met name wees hij op tekort komingen in de Invaliditeitswet. De heer Van Dijk constateerde, dat het vaststaat, dat de bestaande voorzieningen bij ziek te en ongeval een zeer redelijke dek king van bet risico bieden. Dit is ook het geval voor de ziektekosten via de ziekenfondsverzekering. Ten aanzien van invaliditeit verkeren wij echter in een andere situatie, hoewel van overheid» wege sedert de bevrijding verschillende bijslagen op wettelijke uitkeringen zijn toegekend. Een ieder begrijpt, dat met een pen sioen van f 1338 voor twee personen zoals dat in het bij de Tweede Kamer ingediende wetsontwerp is voorgesteld slechts de eerste levensbehoeften kun nen worden gedekt, vandaar de bena ming bodempensioen. Boven dit bo dempensioen zullen voor loontrekken den, hoofdzakelijk op vrijwillige basis, andere uitkeringen ter beschikking ko men. Nietloontrekkenden zullen ter ver betering van hun inkomen als bejaar den, zelf aanvullende voorzieningen bo ven het bodempensioen moeten treffen, zo goed als dit vanzelfsprekend ook door loontrekkenden kan worden ge daan. Spr. betoogde, dat de zeer verouder de Invaliditeitswet dringend moderni sering behoeft. Hieraan wordt nu met voortvarendheid door de S.E.R. ge werkt. In het advies dat door de S.E.R. aan de regering zal worden uitgebracht zal een aanzienlijke ver betering in de hoogte der uitkeringen worden aanbevolen. De heer Van Dijk besloot zijn betoog met de opmerking.' „Indien men de koopkracht van de lonen zou verhogen door volledige gebruikmaking van op een gegeven ogenblik ogenschijnlijk aan wezige economische mogelijkheden, dan kon wel eens blijken dat in 1957 voor de ouderdomsverzekering en op een la ter tijdstip voor de invaliditeitsverzeke ring in feite onvoldoende middelen be schikbaar zijn". Tot hoofdredacteur van de in het le ven te roepen journaaldienst van de Ne derlandse televisiestichting is benoemd de heer C. Enkelaar te Amstelveen. De heer Enkelaar, die op 1 October a.s. in functie zal treden, is ruim 17 jaar werkzaam in de dagbladjournalistiek. De opvattingen over het ge zin lopen in een land met een zo gemêleerde bevolking als het onze nogal uiteen, maar er zijn zeker punten, waar men het in brede kringen eens over kan worden. Waarden, die ge meengoed zijn: de trouw, de sta biliteit van het gezin, de zorg voor het kind, om er maar eens een paar te noemen. Dit zegt dr. Jos P. Chr. de Boer, die j.l. Maandag gekozen is tot voorzit ter van de Nationale Gezins raad. Vraagt men hem naar wat die Gezinsraad eigenlijk gaat doen, dan is zijn eerste ant woord: veel en zijn tweede: ik weet nog niet, hoe alles precies zal gaan; men moet deze zaak maar wat existentialistisch be zien. Slaat men er de stukken op na, dan kunnen er vragen rijzen. Aan de wieg van de Ge zinsraad stond een heel college van peters en meters, de Stich ting Nationale Contactcommis sie voor Gezinsbelangen; doel stelling: het dienen van de be langen van het gezin als zo danig. En zien we dan naar de doelstelling van de Gezinsraad zelf, dan vinden we: het bevor deren van de bescherming, als mede van de mogelijkheden tot ontplooiing var), het gezin als zodanig. Ondervraagd over het wezen lijke verschil tussen deze twee doelstellingen fronst dr. De Boer de vele rimpels in zijn voorhoofd en stapt over naar de practijk. De Raad heeft nog alleen maar een voorzitter ge kozen en is dus nog niet aan een programma toe, maar men zou zich kunnen voorstellen, dat hij onderwerpen bij de kop pakt als daar zijn: het huisvestingsvraagstuk, het probleem van de huishoudelijke hulp met daarbij vooral het salarisaspect, de mechanisatie in de huis houding, een herziening van de kinderbijslag, de kwestie van reservering en sparen voor en in het huwelijk, de ontwikkelingsmogelijkheden voor de jeugd enz. Over dergelijke onderwerpen zullen adviezen worden uit gebracht, gevraagd of ongevraagd. Practische adviezen, waarmee men wat kan doen, zegt Jos de Boer, die als man uit het onderwijs weet, dat men met te veel, te veelomvattende en te diepgravende studies en rap porten op een gegeven moment niet meer uit de weg kan. De buitenstaander kan zich indenken, dat men in niet-katholieke kring wel even huiverig is geweest, om nu juist een katholiek aan het hoofd van de Gezinsraad te brengen; dit zou de Raad een bepaalde sig natuur kunnen geven. Dat dr. De Boer desondanks met bijna alle stemmen gekozen is tot voorzitter, vormt een bewijs voor het gezag, dat hij geniet. Hij trekt al jaren op met de problemen van het gezin, namelijk behalve met die van zijn eigen grote gezin met die van duizenden andere gezin nen, verenigd in de Katholieke Bond voor het Gezin. Bij een onderhoud met Jos de Boer kan men haast niet over het gezin alleen spreken, doch komt men ook altijd meteen terecht bij het onder wijs. Hij is tenslotte inspecteur van het Gymnasiaal en Middelbaar On derwijs, heeft het thans druk met de eindexamens en loopt daarnaast warm voor de organisatie der oudercommissies. Een onderzoek heeft onlangs aangetoond, dat de instabiliteit van de gezinnen ook duidelijk merkbaar is in het onderwijs. Wie zo'n bepaald aspect van de gezins- problematiek hoort noemen, raakt, voor zover hij dat niet reeds was, er wel van overtuigd, dat de Nationale Gezinsraad om onderwerpen voor adviezen niet verlegen behoeft te zitten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 5