Bevredigend compromis in Dank zij toegesnelde hulp geen rampzalige gevolgen Engeland bereid tot conferentie over Cyprus Weer regen en wind Accoord der sentimenten Geen socialistische tegenbetogingen in Luik (en Brussel) Bestand geldt voor 3 maanden IN 1980 IS BEVERWIJK MIDDELPUNT STEDELIJK GEBIED VAN 120.000 INWONERS Ontwikkeling mag niet ongeremd voortgaan Hoogovens (250 ha) naar 600 ha Stakingen in Frankrijk afgelast Amerikaanse wapens voor W.-Duitsland Nieuwe hal van het CS. te Amsterdam in gebruik genomen ORR Het weer Nu in Kerkstraat te Goor Vuur sloeg over op twee winkels Miniatuur-bloemencorso „Katholiek verzet tegen schoolwet- Collard zal nochtans voortgaan" STREEKPLAN IJMOND-NOORD Vijf gewonden bij autobotsing Scheepvaart op Amsterdam VRIJDAG 1 JULI 1955 79ste JAARGANG No. 26334 HEINZELMANN BADKLEDING Een bus met schoolkinderen uit Hengelo (O.), die vandaag een schoolreisje zouden maken, is vanmorgen omstreeks half acht m de Kerkstraat te Goor in brand geraakt. Geen der kinderen is gewond, doordat zij tijdig de bus konden verlaten. Het vuur van de brandende bus sloeg evenwel over naar twee in de Kerkstraat staande winkels. De manufacturenwinkel van D. Leeftink (Kerkstraat 8) en de krui denierswinkel van B. G. Leeftink (Kerkstraat 6). De manufacturen winkel brandde geheel uit. De kruidenierswinkel gedeeltelijk (^Aanzeey Het incident boven de Behringzee H, JiSr G.EEN STAALSTAD „Modus vivendi" BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. Umuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. K v. Run en W. Sever!». NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor edvertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 50 cents per week, f2.17 per maand, f6.50 per kwartaal Voor klachten over de bezorging na 530 uur 's avonds tel. 21544. De uitgebreide uiteenzetting in ons blad van gisteren over het door minister Suurhoff ingedien de wetsontwerp betreffende de alge mene ouderdomsverzekering zal de gretige belangstelling van al onze lezers hebben gehad. Het gaat immers over iets waarbij iedereen belang hebbende is, hetzij als ontvanger, het zij als premiebetaler en ontvanger in hope. Met deze ouderdomsverzekering doet iets geheel nieuws zijn intrede in ons sociaal-economisch bestel. Be ziet men de noviteit nader, dan rijst onmiddellijk de vraag: hebben we hier wel met een echte verzekering te doen? Van meerdere zijden wordt daarop zonder bedenking „ja" geant woord. Blijkens de bijzonder verhel derende Memorie van Toelichting, bij het wetsontwerp gevoegd, mag ook prof. Romme gerekend worden tot hen die een bevestigend antwoord zouden geven. Het lijkt ons echter juister mèt de Memorie van Toelich ting te spreken van een synthese tus sen de verzekeringsgedachte en het staatspensioensidee. Politiek, en dus minder verheven, gesproken: er is een compromis bereikt tussen dege nen, die een echte verzekering wens ten met premiebetaling en al wat daar meer bij hoort, en de voorstan ders van een staatspensioen, dat zou worden uitgekeerd uit de door belas tingen gespekte kas. Kan deze mengvorm bevredigen? Zij moet wel bevredigen, menen •wij, want zij is de best denkbare op lossing, wil men tot een uitvoerbare algemene regeling komen. Men zou terecht kunnen treuren over het dwangmatige karak ter der verzekering, waarvan de lus ten en de lasten ook ten deel vallen aan zelfstandigenen anderen, die op eigen, vrije, wijze reeds maatregelen voor hun oude dag hebben getroffen. Maar daar staat tegenover, dat nu ten volle tot gelding kan komen de solidaire, en niet anders dan collec tief te verwezenlijken, daad, dat het vitale, werkende en dus verdienende deel der bevolking helpt voorzien in het onderhoud van de bejaarden, die zich uit het productieproces hebben teruggetrokken. De vrijwilligheid en rie evenredigheid tussen persoonlijke premiebetaling en pensioenbedrag mogen dan al verdwenen zijn, daar voor is in de plaats gekomen een offer, dat zijn glans ontleent aan soli- darisme jegens de naaste. Het om slagstelsel dat moest worden gekozen In plaats van de kapitaaldekking helpt dit laatste benadrukken en maakt het tot een voelbare werkelijkheid. Dat omslagstelsel heeft ten gevol ge, dat de algemene ouderdomsverze kering „waardevast" zal zijn, d.w.z. een constante reële koopkracht zal hebben doordat het op en neer zal gaan met het algemene loonpeil. Een niet te onderschatten voordeel in ver gelijking met de individuele, vrije, verzekering. Wij zijn er ons waarachtig van 'bewust, dat het in de praktijk van de doorvoering dezer al gemene verzekering niet allemaal rozengeur en maneschijn zal zijn. Er komt een psychologisch niet gemak kelijk te verwerken verschil in posi tie tussen degenen, die juist hun in trede in het productieproces zullen doen en derhalve de volle last der premiebetaling te dragen zull®n ,M~ gen aan de ene kant en degenen die alleen maar zullen profiteren aan de andere kant. De compensatie der premiebetaling althans v°°r loontrekkendenzal met behulp van het vervallen der verevenings heffing nog nader geregeld moeten worden. De zogenaamde „aanpassing van rijkspensioenen en particuliere pensioenen zal zeker moeilijkheden opleveren, juridische en psychologi sche. En vooral: de kernkwestie of een verhoogde productie de stijging der loonkosten enerzijds en de hogere bestedingen door pensioentrekkenden anderzijds zal kunnen opvangen is en blijft voorlopig een open vraag. Maar de algemene lijnen der voor gestelde regeling lijken deugdelijk; meer en beter had men althans, ge geven alle omstandigheden, moeilijk kunnen bereiken. Men vergete niet, dat men te doen heeft niet met een in vrijheid, uit lust tot perfection- nering verzonnen, maar met een g e- d won gen mijlpaal in onze sociale wetgeving. En tenslotte: hoe gretig wij nu al de gemeenplaats „mijlpaal" mogen hanteren, die paal staat er nog niet. Een wetsontwerp is nog geen wet, en nog anderhalf jaar zul: len verstrijken vóór het 1 Januari 1957 is, de datum, waarop het de bedoeling is dat de wet in werking sal treden. Argentinië. Tot opvolger van Angel Borlenghi als minister van binnenlandse zaken is volgens niet-officiële berichten benoemd de Perónistische advocaat Os car Edmundo Albrieu. (Tot Zaterdagavond) Veel bewolking en tijdelijk eni ge regen. Later verspreide opkla ringen maar ook enkele buien. Matige tot vrij krachtige Zuidelijke wind, later ruimend naar West. Lagere middagtemperaturen. Zon: 4.26-21.05. Maan: 19.05-2.02. Weer autobus met kinderen brand Omstreeks half acht reden enkele autobussen van een firma uit Hengelo in de dorpskom van Goor, toen de chauffeur van een der bussen merkte, dat er iets niet in orde was met de voor hem rijdende bus. Hij trachtte zijn collega te waarschuwen, hetgeen echter niet gelukte. Enkele voorbij gangers zagen evenwel de pogingen van de buschauffeur; het gelukte een schildersgezel uit Goor de bus, waar aan iets onregelmatigs werd bespeurd, tot stilstand te brengen door de chauf- De Britse premier, Sir Anthony Eden, heeft in het Lagerhuis verklaard, dat zijn land Turkije en Griekenland heeft uitgenodigd tot een spoedig in Londen te houden conferentie over de politieke en strategische positie van het Ooste lijke deel van de Middellandse Zee, met Inbegrip van Cyprus. De bedoeling is zonder agenda bijeen te komen. De Britse minister van buitenlandse zaken Macmillan zal over dezelfde kwestie de volgende maand besprekingen voe ren met de Griekse en Turkse verte genwoordigers in Straatsburg. Pr^™ie.r Eden voegde er aan toe, dat Groot-Brittannië op de voorgestelde conferentie in Londen vertegenwoordigd zal zijn door de minister van buiten landse zaken en de minister van de- Pnl'fSeiwyn Lloyd. Tot dusver heeft Griekse verzoeken om de wezen yprus te hespreken altijd afge- eiPii een .razzia, die gisteren in Nico- verricht, heeft de politie tien per- gearresteerd. Sommigen hunner Denoren, naar de politie gelooft, tot de r„ K„,',.„een terroristische ondergrond- Hpkten H?ng-Ti->dens de razzia °nt- P°litiemannen een geheime bergplaats van vuurwapens, granaten en explosieve stoffen. Een rechtbank in Nicosia heeft drie soldaten van het Britse leger tot gevangenisstraffen veroordeeld wegens het stelen van wapens uit hun eigen ka zerne met het doel deze in Nicosia te verkopen. Rechter Griffith Williams zei: „Jullie hebt je regiment en land te schande gemaakt." Een soldaat werd tot vier jaar, de drie anderen tot drie jaar elk veroordeeld. (AFP-UP) feur een waarschuwingsteken te ge ven. Nauwelijks stond de wagen stil of de vlammen sloegen op meer aan een plaats onder de bus uit. Dank zij onmiddellijk toegesnel de hulp konden alLe kinderen uit de in brand staande bus worden gered, zonder dat een van hen let sel opliep. Zelfs een jongen, die op het dak van de bus was ge klommen en vervolgens op straat sprong, liep geen verwondingen op. Alle bezittingen van de kinde ren gingen echter door de vlam men verloren. Een van de eersten, die op de plaats van de brand aankwamen, was de burge meester van Goor, die daadwerkelijk aan het blussingswerk heeft deelgeno men. Via de zonneschermen zijn de vlam men overgeslagen naar de beide winkels, die spoedig daarna aan de voorzijde in brand stonden. In het nabijgelegen café „De Zon" zijn de kinderen met koffie en limonade op verhaal gebracht. Zij durfden echter met meer in een autobus; derhalve hebben verscheidene inwoners van Goor spon taan hun personenauto's ter beschikking gesteld om de kinderen naar Hengelo terug te brengen. Ook de andere auto bussen zijn naar Hengelo teruggereden, zodat het schoolreisje dat voor de kin deren nog een onbekende bestemming had, een einde vond. (Van onze weerkundige medewerker) Twee dagen is het weer redelijk goed geweest. Ook vanmiddag nog kwamen, vooral langs de kust, flinke opklaringen voor; ook de temperatuur, die 18 a 20 gr. C. bedroeg, was redelijk. Jammer dat het weer zich voor het weekeinde be langrijk minder gunstig laat aanzien. Een depressie, waarvan de kern ten Zuid-Oosten: van IJsland ligt, laat een regenfront over Engeland en Noord- West Frankrijk naar ons land bewegen. Morgen zal het af en toe regenen, bij matige tot krachtige Zuid-Westelijke wind. Eerst na Zaterdag worden langdurige opklaringen verwacht; de temperatuur blijft enkele graden te laag. Morgen veel bewolking, meer wind en enige regen. Tè koel weer. Zondag enige verbetering, met zonnige perioden. De Amerikaanse schout-bü-nacht Craig heeft gisteren verklaard, dat de pa- trouillevluchten boven de Behringzee tij delijk zijn gestaakt met het oog op een onderzoek, dat thans aan de gang is WÊËlÊkÊÊÈÉÊ&SÊ$* v Minicorso", zo heet de nieuwste attractie van Aalsmeer. In een van de vele 'icassen heeft men daar met behulp van geprepareerde bloemen een miniatuur- bloemencorso opgesteld. Men wil dit ieder jaar herhalen en de baten, die het vreemdelingenbezoek daaraan oplevert, zijn voor het Rode Kruis. (Van onze Brusselse correspondent) BRUSSEL, hedenmorgen. De oorlog van Troje zal niet plaats hebben, althans niet in de eerstvol gende drie maanden. De Belgische mi nister van Binnenlandse Zaken, V'er- meylen, heeft gistermiddag in de Ka mer medegedeeld, dat zowel het ka tholiek Comité voor Vrijheid en Demo cratie als het socialistische Comité voor Gemeenschappelijke Actie tegenover hem de verbintenis hebben aangegaan voor de duur van drie maanden geen enkele tegenbetoging tegen elkaar op touw te zetten en hun aanhangérs in structies te geven om de vrijheid van betogen en de onschendbaarheid van personen en gebouwen strikt te waar borgen. De minister zei, dat hij het onder die omstandigheden niet nodig achtte de katholieke betogingen te Luik en te Brussel, resp. op 2 en 10 Juli, te verbieden. Het socialistisch Comité voor Gemeenschappelijke Actie heeft in een communiqué het accoord bevestigd en de instructies, die met het oog op de betogingen te Luik waren gegeven en die o.a. het uitroepen van een algeme ne staking behelsden, ingetrokken. In politieke kringen is de mededeling van minister Vermeylen met een zucht van verlichting ontvangen. De toestand was tengevolge van de uitdagende hou ding van de Luikse socialisten zo ge spannen, dat men het ergste kon vre^ zen. De minister van Binnenlandse Za ken spande zich sinds Woensdag in om geweldplegingen te voorkomen. De gelegenheid hiertoe werd hem ge boden, toen de voorzitter van de C.V.P. Theo Lefèvre en de voorzitter van het Chr. Vakverbond August Cool hem een communiqué van het Comité voor Vrij heid en Democratie overhandigden, waarin een beroep werd gedaan op de regering en waarin met zoveel (Van onze correspondent) Donderdagavond half zes is op de Provinciale weg ter hoogte van Krom menie een drievoudige autobotsing ge beurd. In totaal waren hier zes personen bij betrokken, van wie er vijf zwaar gewond werden. De slacht offers werden naar ziekenhuizen in Zaandam en Amsterdam vervoerd. De bestuurder E. uit Assendelft trachtte even voorbij station Kromme nie metzijn bestelauto een grote vrachtwagen te passeren. Vermoedelijk heeft hij de macht over het stuur ver loren, waarna hij eerst op een grote personenauto inreed en vervolgens een klein type bestelwagen totaal verniel de. E. werd uit zijn wagen geslin gerd en bleef zwaar gewond op de r«- wee liegen. De vier inzittenden van de personenauto werden eveneens gewond. De bestuurder van de bestelwagen, wel ke het zwaarst beschadigd werd, heeft slechts enkele onbeduidende schram men. Het streekplan IJmond-Noord, dat lange jaren nodig gehad heeft om te rijnen, is met ingang van vandaag door de ter visie legging ter Prov. Griffie te Haarlem openbaar geworden. Het heeft betrekking op de gemeente Vel- sen voorzover ten Noorden van het Noordzeekanaal gelegen (Velsen- Noörd) en op de gemeenten Beverwijk (Wijk aan Zee inbegrepen) en Heemskerk. In dit gebied zullen op basis van verwachting omtrent de groei van het bedrijfsleven in afzienbare tijd zeker rond 120.000 personen wonen, hoogstwaarschijnlijk rond 140.000 en wellicht rond 150.000. Thans zijn dit er 46 000. Deze omvangrijke groei zal in 1980 of kort daarna kunnen worden bereikt. In deze periode zal Hoogovens, thans 250 ha groot, kunnen groeien tot een complex van 600 ha. Deze ontwikkeling is geenszins de maximaal denkbare. Door bedrijven en inrichtingen, die niet noodzakelijk aan de IJmond-Noord thuis horen, te weren, houdt men de ontwikkeling evenwel in de hand om te voorkomen, dat een grote stedelijke agglomoratie ontstaat. Men wenst in de IJmond- Noord slechts een stedelijk gebied niet omvangrijker dan een middelgrote stad van beperkte dichtheid. De aanmerkelijke toeneming van de bevolking in de IJmond-Noord is een gevolg van de industriële ontwikkeling in dit bij uitstek gunstig gelegen ge bied aan het Noordzeekanaal. Deze bevolking zal dan ook uiteindelijk over wegend uit industrie-arbeiders en -em ploye's of middenstanders bestaan. Een grote structuurverandering, die zich al jaren aan het voltrekken is. Men heeft de Noordelijke kanaaloever gekozen boven de Zuidelijke, omdat de Zuidelijke oever reeds grotendeels in beslag ge nomen is. Aan de Noordelijke oever, waar de voornaamste bedrijven geves tigd zijn, treft men nog vrij. ruime mogelijkheden, zowel voor de indu strie zelf als voor de bevolking. Boven dien zou een grote nederzetting aan de Zuidelijke oever zeer dicht bij Haarlem in Zuid-Kennemerland komen te liggen, waar dan eigenlijk één zeer lang ge rekte stad dreigt te ontstaan. Het ver band tussen woning en werkterrein is benoorden het Noordzeekanaal gun stiger, waarbij bovendien dit kanaal niet dagelijks gekruist behoeft te wor den. De ontwikkeling aan de J.Jmond zal namelijk ook voor het Noordzeekanaal belangrijke gevolgen hebben. Dit kanaal is bedoeld voor en dient tot dusver zeer overwegend de zeescheepvaart. Naarmate zich echter aan de IJmond een stedelijke agglomeratie ontwikkelt, zal het kanaal, behalve toeneming der zee-scheepvaart, ook een belangrijk binnenscheepvaartverkeer moeten ver werken. Naast het nationale belang van de industrialisatie aan de IJmond speelt dan ook het nationale belang van het op peil houden van het Noordzeeka naal en de afwikkeling van het scheep vaartverkeer op dit kanaal een grote rol. In het plan is gerekend op verrui- Het nieuwe stedelijke gebied in de IJmond-Noord, hoewel voor een groot deel afgestemd op Hoogovens, zal men geen Staalstad mogen noe men. Deze naam is bepaald deni grerend voor de prettige en fraai ontworpen woongebieden, die hier zullen ontstaan en die, zoals ir. P. K. van Meurs, hoofdingenieur bij de Prov. Waterstaat het tijdens de pers conferentie ter Prov. Griffie in Haarlem, waarop het streekplan werd uiteengezet, met nadruk op merkte een beter en mooier geheel zullen vormen dan enige stad van deze grootte in Nederland en ver daarbuiten. ming van dit kanaal overwegend naar de noordzijde, afwikkeling van de bin nenscheepvaart langs de noordelijke oever van dit kanaal, en voorkomen van onnodig kruisend landverkeer en scheepvaartverkeer. Wat de woonplaatsen der aan de IJmond in de toekomst werkzame be volking betreft, is er in het plan reke ning mee gehouden, dat een vrij om vangrijk forensisme zal blijven be staan. Men schat het aantal elders wo nende werkers op 6500, waarvan 3000 in IJmuiden e.a. Van de stichting van „nieuwe steden" heeft men afgezien. Het nieuwe stede lijke gebied zal Velsen-Noord en Be verwijk omvatten en zich overwegend in Noord-Oostelijke richting langs de spoorlijn Beverwijk - Uitgeest uitstrek ken. Hoogstwaarschijnlijk zal ook de kern Heemskerk t.z.t. in dit stedelijk gebied worden opgenomen. Voorshands is er op gerekend, dat dit kern zich zal ontwikkelen in de vorm van een enigszins afzonderlijk gelegen voor stadje in overwegend lage bebouwing. Naast deze hoofdkern zal Wijk aan Zee zich slechts in beperkte mate kun nen uitbreiden. Van rustige familiebad plaats wordt het voornamelijk dagre creatie-oord voor de bevolking van het nabije achterland. (Vervolg op pagina 5» Alle vakverenigingen in Frankrijk heb ben gisteren de stakingsoproep ingetrok ken, enkele uren voordat ongeveer 1.200.000 ambtenaren in staking hadden moeten gaan. De socialistische vakbond „Force Ouvrière" had de rij geopend. Daarop was wel enige critiek van ande re vakbonden gekomen, die van mening waren dat meer concessies van de rege ring hadden kunnen worden verkregen als het besluit nog wat was uitgesteld. De vakbonden erkennen echter, dat de behaalde resultaten niet te verwaar lozen zijn. De ambtenaren gaan 4.000 tot 27.000 francs per maand meer verdie nen. Deze loonsverhogingen zullen in verschillende stadia van kracht worden over een periode van anderhalf jaar. woorden nogmaals elke geweldpleging werd afgekeurd. Vermeylen ontbood de gouverneur van de provincie Luik en de socialistische burgemeester van de stad. Nadat het accoord in kannen en kruiken was, bracht de minister vooral hulde aan de bemiddelende ac tie van de provincie-gouverneur. De Godsvrede wordt in de pers gun stig onthaald. Het neutrale blad „Le Soir" zegt te hopen, dat het bestand op het front van de sehooloorlog de op gehitste gemoederen zal bedaren en ziet in de modus vivendi een bewijs, dat het gezond verstand nog niet al zijn rechten heeft verloren in het Belgische politieke leven. De Brusselse katholie ke „Standaard" spreekt van een ge zonde oplossing in overeenstemming met de Belgische grondwettelijke tra ditie. Het blad waarschuwt verder de regering, dat zij zich geen illusies hoeft te maken en dat het katholiek verzet tegen de schoolwet-Collard in het hele land zal voortgaan. Het socialistische Comité voor Ge meenschappelijke Actie stelt zijnerzijds vast, dat het voortaan al zijn inspannin gen zal richten op een sociaal vooruit strevende politiek en op economische expansie. Het comité hernieuwt in dit verband de vroeger geformuleerde eis tot bijeenroeping van een conferentie van patroons en syndicale leiders. Gis termorgen is een socialistische syndi cale delegatie ontvangen door premier Van Acker in aanwezigheid van de mi nisters van Financiën en van Arbeid. Na een onderhoud, dat meer dan twee uur duurde, werd medegedeeld, dat het overleg in de loop van de volgende week zal worden voortgezet. De West-Duitse minister van buiten landse zaken, Heinrich von Brentano, en de Amerikaanse ambassadeur in Bonn, James Conant, hebben een ver drag voor wederzijdse hulp getekend, volgens hetwelk Amerika aan de bonds republiek wapens en uitrustingen zal leveren ter waarde van 1 milliard dol lar, zodra de wetten over de West-Duit se strijdkrachten zullen zijn aanvaard. (Van een verslaggever) Na een verbouwing die bijna een jaar heelt gedunrd is vandaag de geheel vernieuwde grote hal van het Centraal Station te Amsterdam voor het publiek opengesteld. Tot gisteravond toe heeft een grote schutting het wonderwerk dat het hoofd van het bouwbureau der N.S., ir. Schelling in de hal van Neer- lands eerste station heeft verricht, aan het oog onttrokken, zodat de onthul ling vanmorgen voor de duizenden treinreizigers werkelijk als een ver rassing kwam. De hal was niet meer te herkennen. Door het wegbreken van het grote centrale plaatskaartenbureau in de wandeling het „orgel" ge naamd het verwijderen van de pilaren die vroeger midden in de hal stonden en het vrijmaken van de wan den is een ruimte verkregen die van grote allure is vergeleken met de be scheiden entree van vroeger. Gemakkelijk hadden de verbouwers van de Spoorwegen het niet. Het Cen traal Station van Cuypers heeft lange tijd als een der bekendste en meest bewonderde bouwwerken van Neder land gegolden en al heeft de smaak van de nieuwe generatie zich gewijzigd, toch zou het beslist voor heiligschennis zijn uitgekreten als men zonder meer het oude C.S. had gemoderniseerd. Daar om is men met piëteit te werk ge gaan. Cuyper's nalatenschap is geen geweld aangedaan, doch met grote voor zichtigheid is toch de grote hal vol komen aan de moderne behoefte aan gepast. De plaatskaartenbureaux zijn nu geheel berekend op het massaver- keer dat dagelijks de poorten van het C.S. passeert en het nieuwe inlichtingen bureau, waarin tientallen jongedames de bezoekers over alle denkbare zaken van voorlichting dienen, is het grootste en best geoutilleerde van Nederland. Eindelijk zullen dus niet meer op drukke dagen de lange rijen wachten den voor de plaatskaartenbureaux de weg naar de controle versperren, al zou men. indien het C.S. vandaag de dag gebouwd zou zijn, de ruimte on getwijfeld nog groter gemaakt hebben. Maar met de grootse verruiming die thans is verkregen zijn de stadgenoot en de bezoeker reeds best tevreden. Bovendien heeft de hal een unieke „attractie" erbij gekregen. Midden in de hal, voor de nieuwe doorgang naar de perrons, komt de voetgangerstun nel boven, die de reizigers van het Stationsplein onder de levensgevaar lijke drukke weg voor het station door veilig naar binnen brengt. De bouw van deze tunnel tussen de fundamen ten van het oude station heeft veel hoofdbrekens gekost, maar het resul taat is zeer bevredigend. De vele Am- sterdammers hebben dan ook tijdens de bouw spottend voorgesteld om het tunneltje „meteen maar effe" door te trekken onder het IJ. De tunnel komt eerst aan het eind van deze maand in gebruik. Tijdens het toeristenseizoen blijft dan de verbouwing rusten, doch nadien begint de voltooiing van enige minder in het oog vallende afdelingen. Dan zijn de spoorwegen wat het C.S. betreft voorlopig gereed, doch tegen die tijd is al weer het nieuwe station Sloterdijk aan de lijn naar Haarlem in aanbouw.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 1