Parochie en wijk Noodtoestand in Chileense provincies weekeind Regering houdt op met verdere toezeggingen Sancties eerst toegepast bij ernstig in gebreke blijven van de onderhoudsplicht De K.R.O. heeft 412.000 leden W eer complot in rood China opgerold H.M. de Koningin opende interessante expositie in Hoofddorp De landbouw in het middelpunt Carbidgas ontplofte Overeenstemming in de Amerikaanse staalindustrie verhoogde bud ragen Het weer- 7 Juli huur- en belastingdebat Betonijzer op bovenleiding en spoorrails gelegd 100 jaar Haarlemmermeer 67 Légionnaires deserteren Honderd jaar Haarlemmermeer 15 dollarcent per uur méér Thans staking in non-ferro-sector Port Said ZATERDAG 2 JULI 1955 79ste JAARGANG No. 26335 IffplP*- is'évvmmrn. Sociale wijkopbouw Wegens staking van overheidspersoneel PLASTIC REGENCAPESf 5.95 Treinstagnatie te Krommenie Ook een Nederlander De tentoonstelling Besprekingen over de kwestie-Cyprus Verklaring van aarts bisschop Makarios Vijf kinderen met brandwonden in het ziekenhuis Soldaten in Antwerpse haven nog niet in actie op rSr^ VERHOOGDE BOUWKOSTEN, BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. ilmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kaflen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 50 cents per week, f2.17 per maand, f6.50 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. ii Wanneer we zonder meer het stre ven naar sociale wijkopbouw zouden vergelijken met dg ver werkelijking der parochie-gedachte, dan zouden we twee onvergelijkbare dingen naast elkaar stellen. Doel, middelen en leiding zijn immers bij beide verbanden sterk verschillend. Bij een parochie kan men duidelijk en beslist van een g e- meenschap spreken. Daar toch constateren we een voortdurende sa menwerking van gelovigen, onder de leiding van hun pastoor en met ge bruikmaking van gemeenschappelijke, natuurlijke en bovennatuurlijke midde len, tot één doel: de heiliging van indi vidu en gemeenschap. Wanneer we ons zouden wagen aan een beoordeling van deze zo prachtig bedoelde en aanvankelijk ook geestelijk krachtige groeperingen, stuiten we in haast elk op zicht op tekort komingen en Sociaal fouten. Reeds wanneer we de COtntncntaar doelstelling be zien, dient te worden vastge steld, dat velen deze niet meer zien, of zeer eenzijdig bekijken. We zien niet meer dat de parochie de bewust beleefde omgrensde eenheid is van een aantal gelovigen. De binding Kerkgelovige is in onze dagen ver worden tot een sleursituatiehet hoort er zo bij! In de plattelandsgemeen schappen geldt het als een schande om er „niets meer aan te doen", terwijl de schande in werkelijkheid slechts daarin bestaat, dat we de goedheid Gods de rug toekeren. Maar zó wordt het helaas niet opgevat. Alleen het menselijk op zicht is bepalend voor „eer" of „oneer". Daarom gaan velen naar de Kerk, offert men in de collecteschaal, „bestelt" men zo nu en dan eens een Mis. Wat zou de pastoor, wat zouden de buren anders wel niet denken? Hoe dat alles zijn kwalijke uitwer king heeft op onze geestelijke wel stand is een vraag, die bij de emstig- sten onder ona misschien een keer rijst bij gelegenheid van een missie of een retraite, maar doorgaans gaan we er langs heen. Ook de parochiële verban den zeggen ons weinig of niets meer en evenmin de wezenlijke functie van de pastoor. De parochie-school komt voor onze kinderen slechts in aanmerking als we de overtuiging hebben dat zij de beste is van de gehele stad; de verbon denheid school-kerk-gezin, is een over weging van de zoveelste plaats. We zjjn het leven in afgeronde stuk ken gaan zien, die evenzovele zelfstan dige eenheden vormen. We missen het gevoel voor samenhang, voor organi sche ineenvoeging, ook wel „integratie" genoemd. (Vervolg op pagina 11) De Chileense regering heeft de nood toestand afgekondigd in de provincie» Antofagasta, Atacama, Santiago, Chig- gins en Conception en in de departe menten Valparaiso en Quilotta, zulks in verband met een staking by de Chi leense PTT en het openbaar vervoer. Bij de spoorwegen zijn 18.000 van de 25.000 man personeel in staking. By de andere vervoersdiensten en by de PTT bedraagt het aantal stakers ook ongeveer 18.000. De staking is bevolen door de Ver enigde Arbëiderscentrale, die in ver band met de sterke waardeverminde ring van de Chileense peso een loons verhoging van niet minder dan 60 pro cent eist. De koers van de dollar be droeg eergisteren op de vrije markt 625 pesos tegen 315 eind 1954. Advertentie BARTELJ0RISSTR HAARLEM TEL. 13439 FFRD R0ISTR 4R A DAM TFI 7171ft? IHIVfiKNIMSBfnKiH (Tot Zondagavond) Aanvankeiyk toenemende bewol king en tydelqk regen. Later opkla ringen en enkele verspreide buien. Matige tot vry krachtige wind tussen Zuid en West. Koel weer. ZONDAG: Zon: 4.27-21.05. Maan: 19.54-2.46. MAANDAG: Zon: 4.27-21.04. Maan: 20.34-3.40. (Van onze weerkundige medewerker) Achter het koudfront, dat in de afgelopen nacht met enige regen ons land passeerde, stroomt nu koele onstabiele lucht over on» land. Hierin komen buien voor, waarvan sommige met onweer. De temperatuur die gisteren vrijwel in het gehele land 20—22 gr. C. bedroeg, blijft vandaag en ook mor gen ongeveer 5 5 6 graden lager. Zondag kan het een groot deel van de dag nog vrij zonnig en droog zijn, maar een actieve depressie beweegt zich met grote snelheid over de Oceaan en zal de komende nacht Ierland bereiken. Morgennamiddag neemt de bewolking weer toe, gevolgd door regen. Zonnige perioden, vrij krachtige koel» Westelijke wind. Temperatuur 1517 gr. C. Morgen tegen de avond regen. (Van onze parlementaire redacteur) Donderdag 7 Juli begint in de Tweede Kamer de laatste ronde Jan het huur- en belastingdebat, Jat 17 Mei tot de kabinetscrisis heeft geleid. De regering heeft ®og een nota toegevoegd aan de Ontwerpen, waarin zy de Kamer ant woordt op haar laatste verslag. Hier- •n worden uiteraard weinig toezeggin gen gedaan. Noch op het stuk van de Jry gezellen belasting, noch op dat van he compensatie in verband met deyljf Procent huurverhoging, heeft de minis ter van Financiën iets willen toegeven. Van teruggave van reeds betaalde om zetbelasting op te tielvoorraden kan vóór 1 September, zoals de handel had gevraagd, evenmin iets komen. De mi- Bister geeft wel toe, dat de moeiiykhe- den in deze sector aanmerkeiyk zün. De positie van de middengroepen zou eerst later opnieuw in beschouwing wor den genomen. In de huidige fiscale te gemoetkomingen ziet de minister vol doende compensatie. Dat de verlaging van de omzetbelasting op suiker in al le suikerproducten zal doorwerken, kan niet verzekerd worden. De prijs van consumptiesuiker heeft men echter in de hand. Het offer van de schatkist zal hiervoor dus in ieder geval het beoog de effect hebben. In dé nota wordt omtrent het huur beleid medegedeeld dat de regering blijft streven naar verlaging van de bouwkosten, om de huren van oude en nieuwe woningen nog dichter bij elkaar te brengen, nadat de afstand reeds met 8% procent zal zijn ver hinderd, wanneer het huurvoorstel In practijk komt. Zij acht het echter bitgesloten, dat een zodanige verla ging wordt bereikt, dat de huren van de nieuwbouw tot het peil van de Oudbouw zouden afdalen. Wel is aan- Tydens de opname van het Lim burgse carrouselprogramma dat de Kso hedenavond zal uitzenden is medegedeeld dat de wervingsactie van wege de Limburgse Kaft. Jonge r.e- ren- en Tuinderbond 356- nieuwe KRO- leden heeft opgeleverd. Daardoor is het ledental, zoals prof. Kors gisternavond bekendmaakte, gestegen tot 412.000. Met een lange karavaan autobussen werd de tocht van Limburg naar het Gooi ondernomen. Tegen 12 uur togen de 700 man weer huiswaarts. .Het treinverkeer nabij Krommenie is gisteravond twintig minuten lang ern- e"g geheel geblokkeerd geweest en nog veertig minuten daarna moest het trein verkeer over één baan worden voortge zet. Op de bovenleiding en op de rails von den nameiyk conducteurs grote stukken betonijzer, waardoor de electriciteit was Uitgevallen en er gevaar voor ontspo- *!ln8 dreigde. De rijksrecherche alsmede de recherche van de N. S. stelde een Onderzoek in. Volgens het communistische persbu- ,eau „Nieuw China" is in de Zuid- Ghinese provincie Kiangsi een contra- *®voIutionnaire organisatie opgerold, ^ez® organisatie, aldus het persbureau, e(t wapens gestolen en ongeregeld- en veroorzaakt. Zy werkte samen 1Tlpt de nationalisten by plannen om dntinentaal China binnen te vallen. De organisatie heeft met vuren de £oers van nationalistische vliegtuigen ■delpen bepalen. Het in Peking verschijnende „Volks dagblad" maakte Dinsdag j.l. melding y.®n de ontdekking van contra-revolu- i "n,aiFe complotten in Sjanghai en jviandsjoerije. (Reuter) De hoofdplaats van de honderd jaar oude Haarlemmermeer, Hoofddorp, heeft zijn straten en pleinen op fraaie wijze versierd. Verschil lende gebouwen zijn des avonds geïllumineerd. Deze foto toont het verlichte polderhuis. passing van vooroorlogse huren aan de naoorlogse onvermijdelijk. Voor verlaging van de huren van naoorlog se woningen ziet de regering geen aanleiding. De verlaging van de grond belasting zal inderdaad een enkele individuele correctie voor al te hoge huren tengevolge hebben, maar dit zal incidenteel zijn. Onderhoudsplicht Omtrent de onderhoudsplicht wordt het volgende gezegd: Voorkomen moet worden dat men, gebruik makend van het sanctieartikel, zal trachten menings verschillen tussen huurder en verhuur der uit te vechten. Daarom is er spra ke van „ernstig in gebreke blijven", alvorens de sancties kunnen worden toegepast. Voor een algemene wettelijke rege ling van de verplichtingen van de ver huurder ziet de regering geen aanlei ding. Wel zal nader worden vastgesteld welke nalatigheden van de verhuurder als verwaarlozing dienen te worden aangemerkt. Hiervoor komen nadere uitvoering I esluiten, waarbij ook de kwestie van het binnenonderhoud on der het oog moet worden gezien. Aan een omkering van het bij de wet bepaal de in die zin, dat de verhuurder zal moeten aantonen dat hij de woning be hoorlijk heeft onderhouden en dat hij dan pas aanspraak zou kunnen maken op de huurverhoging, kan geen sprake zijn. Het gaat om een algemene huur verhoging met de mogelijkheid dat deze bij verwaarlozing, olang die blijft be staan, niet geldt. Om een al te grote stroom van klachten te voorkomen is bepaald dat de eisen waaraan een woning niet méér voldoet, verband moeten hou den met de „instandhouding en be woonbaarheid". De regering zegt dat bij verwaarloosd buitenschilderwerk dit inderdaad aan de orde zou kunnen zün. Voor bewijsmoeiiykheden aan de zü- de van de huurder behoeft niet te wor den gevreesd. Hy zal kunnen volstaan met het opgeven van de gebreken, op grond waarvan zijns inziens het on derhoud verwaarloosd is. Daarna is de verhuurder in de gelegenheid dit te b-e strpden, waarbij hij uiteraard ook de schuldvraag in het geding kan bren gen. Burgemeester en wethouders, on derscheidenlijk de huurcommissie, zul len tenslotte, eventueel na een terzake ingesteld onderzoek moeten beslissen Zjj zijn bepaald niet als „lijdelijk" ge dacht. Al deze kwestiez moeten naar het oordeel van de regering vooral locaal worden bekeken en niet steeds in han den worden gelegd van huuradviescom missies, die een andere taak hebben en die bovendien vaak niet locaal werken maar voor meer gemeenten tezamen zqn ingesteld. Naar de mening van de haar plaats zijn in gemeenten, waar regering, zal een huurcommissie op van een persoonlijke band tussen B en W. en de belanghebbenden niet of nau- weliiks kan worden gesproken. Dat in deze commissies voldoende personen zitting hebben, die deskundig J zijn ten aanzien van de onderhoudstoe- stand van woningen, meent de minister te moeten betwijfelen. Krotwoningen Tot dusver hebben verzoeken om toe passing van het besluit bijzondere huur prijzen 1954 met betrekking tot ruim 1300 krotwoningen het departement be reikt. Ten aanzien van 1240 van deze woningen zijn die verzoeken afgewik keld. Van 610 woningen is de huurprijs verlaagd tot die van 31 December 1950. Ten aanzien van de overige werd het verzoek om verschillende redenen af gewezen. De vraag of het niet ongewenst is, dat enig overheidsorgaan verklaart dat een woning ongeschikt is ter bewoning en niet door het aanbrengen van verbe teringen in bewoonbare staat kan wor den gebracht, terwijl toch geen onbe woonbaarverklaring plaats vindt, kan de minister in zeker opzicht bevestigend beantwoorden. Hij acht het ongewenst dat zodanige verklaringen door de ge meentebesturen zouden worden afge legd. Aan de minister wordt de be slissing voorbehouden. Vanmorgen heeft Koningin Juliana de K. J. F. Baron van Hardenbroek en tentoonstelling, die in Hoofddorp gehou- Bergambacht, was de tweede spreker den wordt ter gelegenheid van het eeuw- in de kerk De minister-president, dr. feest van Haarlemmermeer, geopend. W. Drees voerde namens de regering Om ongeveer tien uur werd H. M. op het het woord. Met het zingen van het onlangs gerestaureerde raadhuis te eerste couplet van het Wilhelmus werd Hoofddorp ontvangen. Daarna begaf de byeenkomst besloten, zij zich te voet door een haag van kin- Vervolgens begaf het gezelschap, waar deren en ruiters van de landelijke rij- onder ook de ministers Beel, Algera en verenigingen naar de Geref. kerk op Mansholt, zich naar de eeuwfeestten- het Marktplein, waar de organist N. toonstelling, die officieel door de Ko- Waasdorp jr. de ongeveer zeshonderd ningin werd geopend, genodigden vergastte op een Preludium Nadat zy een bezoek aan de verschil- en Fuga van Bach. Nadat Hare Ma- lenden stands had gebracht verliet ile jesteit en haar gevolg hun plaatsen Koningin met haar gevolg omstreeks hadden ingenomen sprak de burgemees- het middaguur Hoofddorp, dat dagen ter van Haarlemmermeer, mr. J. F. lang zal napraten over dit vorsteïyke Jansonius, een welkomstrede uit. De bezoek, dykgraaf van de Haarlemmermeer, mr. Reikhalzend heeft de bevolking van de feestvierende Haarlemmermeer naar dit Koninklijk bezoek uitgezien. Overal wapperde van de huizen de Nederland se driekleur en velen hadden zich met oranje getooid. In de omgeving van het raadhuis en de kerk hadden zich duizen den mensen verzameld om maar een glimp van de Koningin op te vangen. Na de ontvangst op het raadhuis volg de in de Geref. kerk aan het Markt plein een plechtige bijeenkomst, waar ministerpresident dr. W. Drees met een rede het eeuwfeest officieel open de. Nederland heeft te midden van de rand stad Holland, het dichtst bevolkt gedeel te van het op eén na dichtst bevolkte land ter wereld, in een overwegend in dustriële streek, een prachtig land- en tuinbouwgebied gekregen, dat zich uit strekt van Amsterdam tot Leiden en dat méér is gaan betekenen dan men ooit heeft kunnen voorzien, aldus de minister president. Het sterkst is dat gebleken in de donkere oorlogsjaren, vooral in de hon gerwinter toen de verbindingen met de meeste agrarische gebieden in ons land voor het Westen geheel of grotendeels 67 leden van het Franse Vreemde lingenlegioen zün te Port Said over boord gesprongen van het troepentrans portschip „Flaminia", dat gistermor gen de Egyptische haven met 935 le gioensoldaten aan boord verliet. De „Flaminia" is op weg naar Algiers en Oran. Alle deserteurs werden door de Egyp tische politie in hechtenis genomen. Het zijn 49 Duitsers, 8 Italianen, 2 Belgen, 2 Spanjaarden, 1 Nederlander, 1 Joe goslaaf. 1 Fin, 1 Oostenrijker, 1 Pool en een statenloze. (AFP) ivaren afgesneden Menigeen heeft toen zijn leven te danken "gehad aan het feit, dat althans de Haarlemmermeer voor de stedelingen in de omgeving nog de enige mogelijkheid bood. Eerder was het woord gevoerd door de burgemeester van Haarlemmermeer, mr. Jansonius, en de dijkgraaf van de polder baron van Hardenbroek en Berg ambacht, die beiden terugblikten naar het verleden en in hun rede gewag maakten van hetgeen in honderd jaar tot stand was gekomen. Bij het tentoonstellingsterrein werd Hare Majesteit door mr. Jansonius en dr. Th. Koot begroet. Hierna verrichtte de Landsvrouwe door het oplichten van de klink van een eenvoudig landhek de officiële opening van de expositie, die zij daarna in gezelschap van de heer H. C. Vermeulen, de organisator van het festijn, en de burgemeester bezich tigde. Het bezoek, dat ongeveer drie kwartier duurde en tijdens hetwelk Ha re Majesteit voor vele zaken belang stelling toonde, werd besloten met een kort verblijf in de bestuurskamer van de onlangs gebouwde tribune op het Concoursterrein, waar enkele verver singen werden gebruikt. Op het acht hectare grote expositie- veld zijn verscheidene hallen opgetrok ken. In de historische hal, waarvoor een peilschaal staat opgesteld, die aangeeft hoe hoog het water in de Meer heeft ge staan, krijgt de bezoeker door middel van maquettes, stands en fotomateriaal een indruk van de geschiedenis van de polder. Er is voorts een belangrijke inzending van de Aalsmeerse Tuinbouw- bond, die op fraaie wijze acte de présen- ce geeft. De luchtvaart, welke in zo nauwe relatie met de Meer staat, is vertegenwoordigd door de Rijkslucht vaartdienst, de luchthaven Schiphol en Fokker. Een bijzonder goede indruk maakt de technische school van Hoofd dorp, waarvan de leerlingen die opge leid worden voor een beroep in de luchtvaart, voor de dag komen met een volledig geoutilleerde cockpit van een DC IV. Aan de Concourslaan is een open luchtexpositie van landbouwwerktuigen ingericht, waarvoor in vakkringen veel belangstelling blijkt te bestaan. Hier vindt men het puikje van wat er in de branche van landbouwwerktuigen te koop is. Naast en achter deze tentoon stelling, die slechts een week duurt, ligt een groot lunapark, waarvan de kern gevormd wordt door een Lilliput terstadje. Wanneer de bezoeker het tentoonstel lingsterrein betreedt, wordt hij direct getroffen door een levensgroot beeld van de boer, die té midden van een graanplantsoen is opgesteld. Het is de verzinnebeelding van de mens, die de Meer heeft groot gemaakt. Aartsbisschop Makarios, leider van de Enosis beweging, die streeft naar de vereniging van Cyprus met Grieken land, heeft gisteren tegenover journalis ten verklaard dat hy zich geen bespre king va nde kwestie Cyprus kan voor stellen zonder dat vertegenwoordigers van het Cypriosische volk aanwezig zün. De aartsbisschop doelde op een Brits plan om met Griekenland en Turkije besprekingen in Londen te voeren over problemen aangaande het Oostelijke ge bied van de Middellandse Zee. H. M. de Koningin bracht hedenmor gen een bezoek aan de Haarlemmer meerpolder ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van deze polder. Zij werd op het raadhuis van Hoofddorp officieel ontvangen. Op de foto gaat H. M. met links de burgemeester van Haarlemmermeer, mr. J. F. Jansonius, en rechts de dijkgraaf van de Haar lemmermeerpolder, mr. K. J. G. baron van Hardenbroeck van Bergambacht, door een erehaag van landelijke ruiters naar het bordes van het raadhuis. Vijl Venlose kinderen, jongens van 1016 jaar, werden Vrijdagmiddag met min of meer ernstige brandwonden aan hoofd en borst in het St. Jozef ziekenhuis te Venlo opgenomen, nadat zijn in een waterput met behulp van car bid en vuur een ontploffing hadden ver oorzaakt. De ontploffing geschiedde in *e waterput op het erf van de Venlose boerenhoeve de Tichelarij, welke ligt te wachten op de sloper en thans een welkome speelgelegenheid voor de jeug is. De vijf kinderen die daar Vrijdag speelden vonden op het erf een vat met carbid. Zij kwamen op de gedachte daarvan een gedeelte in de waterput in de boomgaard te storten en er een stuk brandend papier in te werpen. Bij dit experiment gingen zij om goed te kunnen zien over de rand van de put hangen. Bij de geweldige ontploffing van het carbidgas, dat zich in de put had ontwikkeld, liepen zij brandwonden op en vlogen hun kleren in brand. Zij renden naar de dichtstbijzijnde Rijn beek, maar gelukkig doofde de wind hun brandende kleren. Een tuinder, die toevallig passeerde, reed de kinderen in zijn wagen naar het ziekenhuis. Twee der kinderen zijn ernstig, vooral in het gezicht, gewond. In tegenstelling tot eerdere berich ten wordt gemeld, dat in Antwerpen nog geen soldaten met het lossen van schepen begonnen zijn. Wel worden militairen voor dat doel paraat gehou den. (Reuter) tussen het graan ge-,maakt do,en metaal, bedekt met plas'tek 1SFoW-TVHet geraamte wordt geplaatst op het tentoonstellingsterrein D. president v.. d. „United SU,,." g!-;;-» Steel Corporation", Clifford Hood, heeft gisteren bekendgemaakt dat overeen stemming is bereikt met de vakvereni ging van arbeiders in de staalindustrie, waardoor een einde komt aan een sta king van ongeveer 600.000 leden van deze vakvereniging. Hy verklaarde, dat de nieuwe overeenkomst voorziet in een gemiddelde loonsverhoging van meer dar 15 dollarcent per uur. Men verwacht dat de voorwaarden van de nieuwe overeenkomst ook zeer spoedig zullen worden aanvaard door 96 andere staal- en Ijzererts industrieën, die van de staking hebben te lijden. De staking heeft in totaal twaalf en een half uur geduurd en is daarmee de kortste staking in de staalindustrie tot dusverre. Een woordvoerder voor de staalindustrie verklaarde dat het werk zo spoedig mogelijk zal worden hervat. De wachtposten, die de arbeiders ter brieken hadden geposteerd, zullen op hun post blijven tot iedere maatschap- PÜ heeft getekend. In de industriële sector der non-fer- rometalen is gisteren een algemene staking uitgebroken na expiratie van het collectief arbeidscontract voor de le den van de „International Mine, Mill and Smelter Workers Union", die in zestien Amerikaanse staten, in hoofd zaak in het Westen van het land, rond 60.000 leden telt. (Reuter-UP)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 1