Panorama èn blik naar binnen Christendom en geloofscrisis I Andrews O arabeskë Doden-monument Godsdienstige aanleg onuitroeibaar Optimisme geboden IN PURPER AKKERTJE Minuut stilte in steen >e rtïVlcC' 's Nachts nemen uw maag en ingewanden de nodige rust ZATERDAG 2 JULI 1955 PAGINA 5 9 Kiespijn Wijziging Octrooiwet Kamer aanvaardt het ontwerp onveranderd Uitstel eerste oefening voor onderwijzers T arwe-importquantum Liturgische weekkalender door W. H. VAN EEMLANDT Is we in het liefelijk landschap van Zuid-Limburg deze week hebben gemijmerd over de uiterste dingen des levens, zijn we daartoe niet geïnspireerd geworden door de Hollandse Zuidwandelaars, die met de stok in de hand en een lied op de lippen een voetreis maakten door de heuvelende landouwen tussen Vaals en Maastricht. En we zouden ook on getwijfeld alleen maar aan het uitbundige, alles overstralende leven heb ben gedacht, als journalistieke plichten ons niet naar Margraten hadden gevoerd, naar de Amerikaanse Militaire Begraafplaats, waar 9000 trillende kruisen een dodendans uitvoerden in het laaiend geweld van een voor onze streken ongekend felle midzomerzon. Een bijna onafzienbare slagorde van witmarmeren grafstenen, elke steen een witte, trillende vlam, een wit, bevend protest in een landschap van overdadig, alles-overloverend groen. Met daar tussen door het eerste rode fleuren van kersen, bessen en aard beien, het eerste schemeren van goud over de roggevelden langs de hellin gen, lichtelijk gezegen onder het gewicht van de zwellende korrel. Maar het groen en het rood van de Limburgse natuur op haar schoonst, deden ons in het zojuist begonnen touristenseizoen op het kruizenveld van Margraten onherroepelijk denken aan de dingen van de overzijde, die niet weerspiegeld worden in de camera-lenzen van rood-gebrande Hollanders, die in hun zomerse tenue over het onafzienbare kerkhof zwerven en een punt zoeken van waaruit zoveel mogelijk kruisen op de gevoelige plaat kunnen worden vastgelegd. Wij, die niet ook nog Valkenburg en het Drielandenpunt op ons programma hadden, zochten eveneens naar een punt, naar een basis, naar een verhevenheid om al die kruisen te kunnen overzien, om over de afgrond heen te kijken, die zo onoverbrugbaar diep tussen het bruisende leven ligt van hier en dat andere leven van ginds. En richtten de blik op het mauso leum, dat op de Begraafplaats Margraten onder auspiciën van de American Battle Monuments Commission in aanbouw is. Of liever gezegd: zijn vol tooiing nadert. Boven: Een schetstekening van het mausoleum. Links boven is de ingang van het kerkhof. Links een overzicht van het kerkhof. De allure van het gedenkteken is in overeenstemming met de onafzienbaar heid van het dodenveld. Een uit blok ken natuursteen 33 meter hoog opge stapelde toren, met een lichaam van ongeveer 10x6 meter, een kolos die werd opgetrokken aan het einde van een enorme, ommuurde hof met een lengte van omtrent honderd, en 'een breedte van ten naaste bij vijftig me ter. Wanneer men vanuit de verte de begraafplaats nadert, ziet men de to ren hoog en massief oprijzen en men denkt onwillekeurig aan de schacht van een mijn. Dichterbij gekomen waant men zich een ogenblik in Arca dia, op een heilige plaats waar devote Grieken doende zijn met de bouw van een tempel. In de nog gedeeltelijk open ruimte van de hof liggen de blokken na tuursteen her en der gereed. Met man en macht wordt zo'n klinkertje van ruim een halve meter hoog in de draag riemen gehangen van de bouwkraan en dertig meter hoog naar de torentrans getransporteerd, waar hij langzaam wordt neergelaten in een bed van ce ment. Nog vijf lagen, zeggen de metse laars boven, dan hebben we de geplan de hoogte bereikt. En dat zouden ze al wel eerder gedaan hebben, als de aan voer van buitenlandse natuursteen niet herhaaldelijk was gestremd geweest, o.a. ten gevolge van stakingen in Enge land die de levering van die 1800 ton exquis bouwmateriaal nogal eens heb- nen opgeschort. Daarbij kwam de lan- winter van '54-'55 die eveneens het ï!„v!t£e verlet opleverde en daarmee nebben we dan al enkele redenen bij de hand van de grote stagnatie die bij de verwerkelijking van het plan werd on dervonden. Begonnen in Maart 1954 hadden de memorial chapel and appor- tenances zomer 1955 voltooid moeten Advertentie Dat is werk voor Uw tandarts. 1* A/loor als eerste hulp ...dof helpt directt een (Van onze parlementaire redatceur) De Tweede Kamer heeft het wets ontwerp inzake wijziging van de Oc trooi wet z. h. s. ongewijzigd aangeno men. De stemming over het artikel, waartegen de heer Van Rijckevorsel (K.V.P.) bezwaren had gemaakt, omdat het de cijnzen bij algemene maatregel van bestuur en niet bij de wet wilde vaststellen, had een vreemd en rom melig karakter. In een Kamer, waarin niet al te veel leden waren opgekomen was het quorum wel aanwezig, dat voor een geldige stemming nodig is? werd bij zitten en opstaan gestemd. De K.V.P.- fractie, voorzover aanwezig, was daar bij verdeeld. De heren N. v. d. Heu vel, Van Vliet en Andriessen bleken vóór het artikel te zijn. De rest bleef zitten en was dus tegen. De heer Wijffels (K.V.P.) deelde mede, dat men na nader overleg de bezwaren tegen de termijn voor het doen ingaan van dwanglicenties niet wilde handhaven. zijn. Nu zal het wel najaar 1955 worden, en met de aanleg van gazons en perken erbij wel voorjaar 1956. Het herdenkingsmonument in Mar graten is er een uit een serie van twintig, want over heel de wereld heeft Amerika sinds Wereldoorlog II zijn doden begraven liggen. Al deze begraafplaatsen krijgen een definitief monument, dat, door een Amerikaanse architect ontworpen, onder toezicht van een plaatselijk architectenbureau voor Margraten dat van Boosten wordt uitgevoerd. Generaal Thomas North is namens de Amerikaanse staat met d( supervisie over al die gedenktekenen belast. Dat hij zuinig moet zijn met de hem ter beschikking gestelde middelen is uit de bouw van het monument in Margraten niet af te leiden. Men ziet het al aan de ma terialen: geen eenvoudige Nederland se brikken uit Waal- en IJsselklei ge bakken, maar zachte natuursteen uit Engeland, harde uit Frankrijk. Men ziet dat ook aan de muurankers die niet van gewoon ijzer zijn maar van iiiiiiiiMiimiiiiiiiiiiiiiiliiiiiliiiiiiiiliiiliiiiiiiiiiiiMiiiimiiiii 1111111111111111 brons. Dat in de ogen van de Ame rikaan een monument iets geheel an ders is dan in de ogen van de Neder lander, is reeds gebleken uit de af metingen. Wat nagestreefd wordt, is iets waarlijk monumentaals en dat daarbij niet op een dollar meer of minder gekeken hoeft te worden, blijkt al uit de vlaggestok die aan de andere zijde van het kerkhof, los van het monument in enge zin, zal wor den opgericht. Het wordt een stokje van 30.000.-. Maar dat wordt dan ook vlot 20 meter hoog en zal een Stars and Stripes krijgen van 14 me ter. Overdreven? Zittend op een van de feilloos vier kant behouwen rotsblokken, bedachten we dat een mens in dezen niet zo ge makkelijk overdrijft. Wat is een hoek ten van drie ton zwaar? Wat is een -k van 14 meter? Wat is een me- S tuwer van 33 meter op een na- m°nalJ bevenheid van 165 meter tuurlqke verheve^^ de g3oi dQ_ boven N.A_ - de heuvel bij Margra- o U7 <- 1een gedenkteken van 100 ten; ^o-te vergeleken bij de weg die meter lengte v g js gegaan sinds Cecil Denney uit sergeant van en te massaal en zeker met 1 lelijk Al willen we niet beweren dat WW is. In het hart van de Erenoi koi vijver van 45x7 meter, waarin stra de toren en het aan de voet daarvan P te stellen herdenkingsbeeld zullen wor^ den weerkaatst. Om die vu wandelpad met stenen banken. Buiten die paden vierkante grasperken met m ieder carré een appelboom, sym van de landstreek waarvoor de doden hun leven gaven, symbool ook van de vruchtbaarheid en van het leven welks rechten zij verdedigd hebben. De zqmu- ren zijn eremuren, waarvan de bmnen- vlakken bebeiteld zullen worden met de namen van 1800 soldaten die in het ge bied waar de 8000 doden geborgen kon den worden, werden vermist, de dappe ren die enkel hun naam hebben achter gelaten. Over trappen en terrassen zul len straks de bezoekers opgaan naar deze tempel van stilte. Links vinden ze het museun. waar de strijdkaarten lig gen opgeborgen, rechts de receptie waar verwanten de nodige inlichtingen De kapel in het mausoleum woorden van Christus: Laat de doden hun doden begraven! Het monument vinden we een pas send monument. Al is het misschien in al zijn monumentaliteit wat te zeer af gestemd op klein-menselijke affecten. Het dure, het omvangrijke, de spiegel- vijver en de toren die behalve kapel ook uitzichttoren is. Maar dat hoeft niet te verwonderen. Een levend mens deinst van nature terug voor de dood. Belust op het grootse en spectaculaire, kan hij het waarlijk grootse en specta culaire niet verdragen. Daarom be klimt hij liever de zeventien trappen om heel het doden veld te overzien, liever dan dat hij de ogen sluit en binnen de engste grenzen die er zijn, die van het per soonlijk bewustzijn, de eerste en laatste woorden van het leven overweegt. Een minuut ech te stilte is in geen natuursteen te vermaterialiseren. Maar men kan dit trachten. De ge meenschap moet dit zelfs. En daar om is het goed dat er in Margra ten een monu ment verrijst. De dood is per slot van rekening een kwestie van geest èn stof. De be- klimmer van straks bedenke echter dat de to ren slechts voor de helft gebouwd is voor het pano rama. En juist dat moet de verwan ten van de doden zowel als de tou- risten die ook Margraten wil len aandoen, brengen tot een blik in zichzelf. Zonder dat blijft de toren een To ren van Babel, die reeds op 33 meter hoogte in de materie is blij ven steken. Ofschoon de grote behoefte aan per soneel voor de strijdkrachten en in het bijzonder de behoefte aan personen, ge schikt voor het volgen van de kader- opleiding, niet toelaten dat de in 1954 getroffen regeling van ruime vrijstel ling van dienst voor onderwijzend per soneel wordt geconstinueerd, heeft de minister van Oorlog niettemin aanlei ding gevonden voor 1955 nog de vol gende beperkte vrijstellingsregeling vast te stellen. Aan een aantal onderwijzers, dat uit stel kreeg voor het schooljaar 1954-1955 zal, op hun verzoek, verder uitstel wor den verleend voor het schooljaar 1955- 1956. Aan de onderwijzer, die vóór 15 Sep tember een wettelijke vacature vervult aan een 2- of 3-mans-school, zal op zijn verzoek eveneens uitstel worden verleend voor het schooljaar 1955-1956. Aan degenen, die 3 Augustus onder de wapenen moeten komen, zal in afwach ting van een te verkrijgen betrekking als hiervoren bedoeld geen uitstel wor den verleend. Krijgen zij echter vóór 15 September een benoeming aan een 2 of 3 mans-school en kon niet op ande re wijze in die vacature worden voor zien, dan zal hun voor het lopende JAN ELEMANS kunnen bekomen, waar de kantoren zjjn, waar de intendant en de super- indentant hun zetel hebben. Gaande langs de vijver, langs de Ere- muur zal men de toren naderen en de kapel die er in is ondergebracht, de zestien meter hoge benedenruimte van het torenlichaam. Met slechts een smal, meters hoog raam dat het licht zal wer pen op het sobere altaar, op het lege kruis. Komend vanuit de kapel zal men wederom via trappen en terrassen kun nen afdalen naar de onafzienbare do denakker, naar de eindeloze wei waar in de duizenden kruisen rq aan rü hun armen strekken over de graven, als bidden zij om stilte. Men zal ook de ze ventien trappen in het torenhuis kun nen beklimmen om op het 33 meter ho ge platform al die graven in één blik te kunnen overzien. Om daar, zo hoog uitgetild boven het geweld van de na tuur, zich te verwonderen over de Op de zeventiende zitting van die Internationale Tarweraad is een be sluit van het uitvoerende comité be vestigd, waarbij Mexico voor het lo pende oogstjaar 150.000 ton van zijn gegarandeerde invoerhoeveelheid aan Nederland afdroeg. Met het door Mexico overgedragen quantum mee kan Nederland in totaal 825.000 ton importeren. het nog te vervullen gedeelte der eer ste oefening worden verleend. In andere gevallen zal geen uitstel kunnen worden gegeven, tenzij de toe stand aan enige school zo schrijnend mocht zijn, dat het vertrek van de dienstplichtige een noodtoestand zou veroorzaken. edereen zal er wel van overtuigd zijn, dat wjj in een uiterst be- langrijke overgangstijd leven. Voortdurend wordt door leidende per sonen van uiteenlopende specialiteit hierop met nadruk gewezen. Er is dan ook inderdaad geen enkel gebied van het menselijk leven aan te wijzen, waar op dit verschijnsel niet duidelijk aan de dag treedt. Het bewustzijn van de ze overgangsperiode, die tevens een zeer ernstige crisis omvat, is gemeen goed van heel de mensheid. Vroeger kon men nog spreken van een of an dere crisis, die zich tot een bepaald volk beperkte. Die tijd is onherroepe lijk voorbij. Nu zijn de lotgevallen van alle volkeren direct verbonden met de geschiedenis der gehele wereld. Alle bestaande grenzen en afsluitingen zqn radicaal doorbroken. Zelfs het IJzeren Gordijn, dat het symbool is geworden van een verdeling der mensheid in twee kampen, verandert hieraan niets: het blijft een feit, dat het lot van alle volkeren tegenwoordig onverbrekelijk onderling verbonden is. Tengevolge van de schier onvoorstelbare vooruitgang der techniek is de mens zelf al blijft hij in wezen onveranderd zo zeer verschillend geworden van vroe ger, dat men geneigd zou zijn van een totaal andere mens te spreken. Ver gelijken wjj maar eens de mogelijkhe den die de hedendaagse mens ter be schikking staan met die van een halve eeuw terug. Het behoeft dan ook wel geen be toog, dat deze crisis, die zich op alle terreinen van het leven bemerkbaar maakt, ook op godsdienstig gebied zijn invloed doet gelden. Daar alle op vattingen en gebruiken bezig zijn te veranderen, kan het eenvoudig met zien, aan zai nun vuur ,^1 1 uitblijven dat het geestelijke leven schooljaar, op hun verzoek, uitstel van t g y Advertentie Geen wonder dat zij 's morgens niet direct uw tempo kunnen volgen. Help ze een handje met Andrews bruisend Gezond- heidszout, twee lepeltjes op een glas water, direct bij het opstaan - nog vóór u zich wast. Andrews bevat - in smakelijke en pret tige vorm - de geneeskrachtige stoffen die u nodig hebt om storingen in de spijsver tering op te heffen. U zult geen last meer hebben van een opgeblazen gevoel, nare smaak, beslagen tong en oprispingen die er op wijzen dat onverteerde voedselresten zich ophopen in maag en ingewanden. Gun u geregeld 's morgens vroeg even tijd voor een heerlijk bruisend glas Andrews. Dan functionneert van binnen alles weer vlot en gaat u met méér plezier aan het werk. f. 1.65 per bus. GEZONDHEIOSZOUT daarvan eveneens de weerslag onder vindt. De ervaring leert ons trou wens. dat dit inderdaad het geval is. Maar óók, dat wij de aanpas sing aan de zich wijzigende atmosfeer nog niet gevonden hebben. Met vele anderen vergelijkt ook Rahner de te genwoordige overgangsperiode met de puberteitscrisis van de individuele mens. Al het nieuwe, waarmee wij da gelijks in contact komen, overrompelt ons zodanig, dat wij niet of nauwelijks de gelegenheid krijgen tot rustige be zinning op zijn waarde. Door de massa wordt veel, zo niet alles, klakkeloos opgenomen, terwijl het oude vertrouw de erdoor verdrongen wordt, vaak zó grondig en zó totaal, dat er niets meer van overblijft. Dit valt vooral op gods dienstig terrein duidelijk te constate ren en de vraag dringt zich dan op, of dit verlies van het godsdienstig be sef moet worden beschouwd als een definitief-afstand-doen of veeleer als enkel maar „d- weerslag in de indi viduele mens van de crisis van het collectieve bewustzijn die in een der gelijke overgangsperiode haast onver mijdelijk is", zonder dat men dan te vens moet aannemen, dat dit verlies zal bestendigd worden, wanneer de crisis eenmaal overwonnen is en men met de nieuwe wereld zo vertrouwd is geworden als eenmaal met de oude. p dit dilemma geeft Rahner ant woord met een aardig voorbeeld. Wanneer een jongen voor het eerst een fiets krijgt, zegt hij, zal hjj misschien een paar Zondagen de H. Mis verzuimen en gaan fietsen. Hq denkt alleen maar aan zijn fiets. Later als het lieve nieuwtje eraf is, zal hij zich ervan bedienen om naar de kerk te gaan. Nu is het zonder meer duidelijk, dat er een geweldig verschil van tijdsduur ligt tussen de geestelijke crisis, die de mensheid nu doormaakt en de paar Zondagen van misverzuim in het voor beeld van de jongen met de nieuwe fiets. Wat de mensheid te verwerken heeft, kan langer duren dan een heel mensenleven en is daarom zo gevaar lijk voor de afzonderlijke personen. Des ondanks is het goed mogelijk, dat bei de zaken in laatste instantie verge lijkbaar blijken te zijn, zodat wjj m(> gen aannemen, dat de tijdelijke zij het dan dat dit veel te lang duurt verstoring der geloofsbeleving toch de eigenlijke godsdienstzin niet wegneemt. Het tragische is alleen en dat is erg genoeg dat in de lange tussen tijd van religieuze onverschilligheid ve len hun eeuwige zaligheid verspelen. Wij kunnen eenvoudig niet aannemen dat het Christendom de huidige wereld crisis niet zal overleven. De godsdien stige aanleg van de mens is immers onuitroeibaar. Rahner bewijst deze waarheid op treffende wijze. Het is wel waar, zo betoogt hij, dat de mens de laatste twee eeuwen zijn verstand geheel op het beheersen van de stof felijke wereld heeft geconcentreerd, maar dat toont juist aan, dat hij een geestelijke aard bezit. Het onderscheid tussen de mens enerzijds en natuur en dier anderzijds is nog nooit zo duidelijk geweest als nu, een onderscheid, dat bewijst, hoe hoog de mens boven deze beide staat. En een dergelijke geest moet vandaag of morgen naar de zin van het hele bestaan gaan zoeken om dat hij niet tevreden kan zijn met het beheersen van enkele onderdelen van dat bestaan. En dan komt onvermijde lijk het vraagstuk van de godsdienst aan de orde. Er is dus in het grote geheel wel degelijk reden tot optimis me. En het is zelfs te verwachten, dat, als het eenmaal zover is, de vraag naar de godsdienst zal worden gesteld met een aandrang en publiciteit, zoals wij ons thans, gezien de te verwachten ontwikkeling van de moderne technic sche hulpmiddelen en van de propa ganda, nog niet kunnen voorstellen. Ook in dit vooruitzicht blijft het nood zakelijk, dat de Christenen zich nu reeds voorbereiden om dan in staat te zijn door woord en voorbeeld die vraag op de juiste manier op te vangen. ZONDAG 3 Juli: 5e Zondag na Pinksteren: eigen mis; 2 geb. H. Leo; 3 geb. oct. H.H. Petrus en Paulus; (Den Bosch: 2 geb. H. Rumoldus; 3 geb. H. Leo; 4 geb. oct.; Bre da: 2 geb. H.H. Bisschoppen van Breda; 3 en 4 geb. als Den Bosch); Credo: pref. van H. Drieëenheid; laatste evang. van oct.; groen. MAANDAG: Mis van octaaf van H.H. Petrus en Pauius: 2 geb. Concede; 3 geb. voor Kerk of Paus; Credo; pref. van de aposte len; rood. Utrecht: Overbrenging van de H. Martinus; mis Statuit; 2 geb. oct.; pref. van de apostelen; wit. Haarlem: Kerkwijdingsfeest; mis Terribilis; Credo; gewone pref. wit. DINSDAG: H. Antonius Maria Zacearia, be lijder; eigen mis; 2 geb. oct.; (Haarlem: 3 gèb. oct. Kerkwijding); Credo; pref. van de apostelen; wit. WOENSDAG: Octaafdag van H.H. Petrus en Paulus; eigen mis: (Haarlem: 2 geb. oct. Kerkwijding); Credo; pref. van de aposte len; rood. DONDERDAG: H.H. Cyrillus er, Methodius, bisschoppen-belijders: eigen mis; (Haarlem: 2 geb. oct. Kerkwijding; 3 geb. H. Willi- bald; Credo;) wit. Den Bosch: Zoete L. Vrouw van Den Bosch; eigen mis; 2 geb. H.H. Cyrillus en Methodius; Credo; pref. van O. L. Vr.; wit. VRIJDAG: H. Elisabeth, weduwe; mis Cog- novi: 2 geb. A cunctis; 3 geb. naar keuze; (Haarlem: 2 geb. oct. Kerkwijding; 3 geb. Concede; Credo); wit. ZATERDAG: H.H. Martelaren van Gorcum; mis Intret; (Haarlem: 2 geb. oct. Kerkwij ding; Credo); rood. ZONDAG 10 Juli: 6e Zondag na Pinksteren: eigen mis; 2 geb. H.H. Zeven Broers; 3 geb. A cunctis; (Haarlem: 3 geb. oct. Kerkwij ding); Credo; pref. van de H. Drieëen heid; groen. 18 Het mausoleum in aanbouw. dier hen aandachtig besnuffelde. Het scheen Tobi niet gemakkelijk te vallen een keuze te doen. Nadat hij alle aanwezigen bedachtzaam had onderzocht, deed hij behoedzaam een paar stappen achteruit als overlegde hij met zichzelf wiens geur hem het meest in overeenstemming scheen met de reuk van de muiltjes. Toen blafte hij kort en gedecideerd, liep zonder enige weifeling op Eugène toe en wendde de kop naar Büchli. Terwijl de inspecteur de hond bq zich nep, opende Van Houthem de tweede doos. Evenals hij met de muiltjes had gehandeld, liet hij nu een gedragen heren-pyama op de vloer glijden. De herder be- -K ,„,p,c.,T Whouwde, daarop blocno,,,. «gta. 'iS' SÏ' ffiSS t)p chsf dö réception hsd sflngBtGkGnd4 en n v.pt vnnitip nn pn ügd toen recht* Achter het laatste cijfer had ^[g^^eno" sfreeks naar de plaats waar Gérard met gefronste geplaatst. De kellner.bad dezede g tonen wenkbrauwen voor zich uitstaarde. Even berook de teerd en deze dik onderlijnd, as q spitse hondenneus diens broekpijpen en weer klonk "SShTA** en ci^te op een schejkno^ figuranten ver- Een agent verstandige ogen opnam en wijderden zich onmiddellijk en slechts de gebroeders binnen, die Buchii met verstan g g De versigny bleven met de politie ln het zaaltje file ta^eUofaanpapier^ve^akte dozen op e? keer- achter. Zwijgend pakte Van Houthem de kleding- de, met zijn Zwitserse college en de hond terug naar heren Stf maar volgen?" Büchli wend- opgelost en'/««tussen de ge^tóera d^VerjagTOf commissariaat. Tegenover het schrijfbureau van de een p) aatsaange wezen, op _g binnentreden- inspecteur stond een met een groen kleed bedekte ?en "maar Gérardn Eugène wierpen een verveelde conferentietafel. Aan één zijde daarvan werden de blik' op het groepje bij de deur. Zq zagen hoe Van Houthem een der beide dozen van de glanzende oanierbedekking ontdeed en de brede reep hecht pleister, waarmee het deksel aan alle zqden was L^octied lostrok. Zij bemerkten, hoe de Neder- Ser eén eveneens in glimmende verpakking ge- naa, vona een plaatsje dij ae aeur waar de nona O 1 U„Lr kokette damesmuilties voorzichtig uit zlch aan zqn voeten legde en zich er niet tegen het napier op de grond M dat de brigadier hem achter de Qren krab. herder^boog d^ko^ove^d^antoffeffjfs^en berook steakjseridu fceek MeliU de verdachten deze langdurig. Toen de intelligente kop naar hem beurtelings doordringend aan. werd opgeheven zei Büchli zacht: Zoek, Tobi! „Hebt u een van beiden aanleiding terug te komen Ongehaast liep de hond op de groepjes mannen op de verklaringen, die u mij vanmiddag hebt ge- toe. die deden alsof zij niet bemerkten, hoe het daan?" twee Fransen geplaatst. Büchli en Van Houthem zetten zich tegenover hen. De Zwitserse rechercheur, gewapend met blocnote en potlood, zocht een plaats aan de smalle zijde van de tafel en Staring, die met Tobi kennis gemaakt en vriendschap gesloten had, vond een plaatsje bij de deur, waar de hond Zwijgend, Gérard ernstig, Eugène met een nors gezicht, schudden zij het hoofd. „Dan raad ik u in uw eigen belang mij aan dachtig aan te horen! Ik heb u nog niets ten laste gelegd, denk daar wel aan. U kunt thans nog een bekentenis doen. die ik bereid ben als vrijwillig te beschouwen, hetgeen van belang kan zijn bij de strafmaat". De inspecteur stond op, als verwachtte hij in die houding meer overwicht te hebben. Hij boog zijn donkere haviksgezicht, met de diepe plooi tussen de ogen, naar voren en zei: „Voor mij, de rechercheur, die het onderzoek tegen u heeft geleid, is het resultaat van de confrontatie met twee geloofwaardige getuigen zó afdoende, dat ik er geen ogenblik aan twijfel, dat iedere open bare aanklager, waar ook ter wereld, van uw schuld overtuigd zou zijn. Ik kan mij indenken, dat een onontwikkelde misdadiger uit de onderwereld, iemand die niet in staat is tot een redelijk oordeel over bewijsvoering voor de rechtbank, halsstarrig de tanden op elkaar houdt wanneer hij zich ont dekt weet, in de hoop dat zijn advocaat er wel iets op zal vinden. Maar twee intelligente, beschaaf de mensen zoals u, hebben niets te winnen bij een dergelijke houding. Integendeel, zij kan alleen uw rechters tegen u innemen..." Eugène sprong op en steunde de gebalde vuisten op de groene tafel. „Waar wilt u eigenlijk heen, meneer de inspec teur? Eerst hebben wij vanmiddag uw onbegrijpe lijke vragen naar beste weten beantwoord. We heb ben ons vrijwillig onderworpen aan de opvoering van een klucht, waarvan de bedoeling ons ontgaat. U schermt met woorden als openbare aanklager en rechters, alsof u ons voor misdadigers houdt. Is u van plan die twee mannen, die bq de poppenkas- terjj van daareven rondliepen en ons aanstaarden als getuigen te dagvaarden... of die hond daar? Hebben die u de zekerheid gegeven, dat u een paar misdadigers tegenover u hebt?" Snel ademhalend, spierwit van opwinding, liet Eugène zich in zijn stoel terugvallen, terwijl hij de onverstoorbare Büchli woedend aanstaarde. (Wordt vervolgd) Mausoleum in Margraten

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 5