Ontmoeting met een asteroïde Nederland geweken voor Belgische chantage Eredame in Huisorde van Directie-Secretaresse Dokters-Assistente auwva Waarom geen tegenmaatregelen PAGINA 7 ZATERDAG 2 JULI 1955 NEEM PER MAN DRIEKWART KAN Bureau Tuinbouwveilingen Indonesisch kabinet vandaag bijeen Ter behandeling van de motie van wantrouwen Voor 178 millioen aan bouwwerken afgeremd DE LUCHTVAART OP DE E-55 Vorming en Opleiding Priorij H. Graf „De Cloese" Lochem (G.) Tel. K 6730-764 Aanvang der cursussen 12 September Jeannette Geldens DE A.N.W.B. IN CIJFERS Men helpt iemand die flauw gevallen is geenszins met zenuwachtig gedoe, ach en wee geroep en wat dies meer zij Advertentie Ruimtelijk avontuur op de E 55 Na een week training »op het Arnhemse Filmfes tival mag ik wel zeggen, dat ik enig inzicht in het verschijnsel „cocktailpar ty" heb gekregen. De eer ste ontdekking, die ik deed, was deze, dat er op een cocktailparty zelden of nooit cocktails worden geschonken. Toen ik dat eenmaal had geconstateerd viel het mij op, dat dit soort bijeenkomsten van een volslagen overbodigheid zijn. Nie mand gaat er heen met de illusie van iets nuttigs te doen; iedereen keert er diep bevredigd van terug. Op een cocktailparty heeft men nu eens eindelijk niets anders te doen dan beminnelijk te wezen. Niemand neemt er u iets kwalijk en u krijgt er eenvoudig niet de kans voor, om iemand iets kwalijk te nemen. U hoeft er niets steekhoudends te zeg gen; integendeel, als u zich daar aan bezondigd, wordt het u kwalijk genomen. De conversatie bestaat er hoofdzakelijk uit treffende zinnen als: „Ach", „Nee maar", „Jij ook hier", „Wel, wel", „Dat is nou aar dig" en voor de rest past u slechts een beminnelijk glimlachen. Ik voor mij mag het wel zo'n cocktailparty. Ik heb nu eenmaal bij tijd en wijle de neiging om ner gens te willen wezen en toch ple zier te hebben: een glaasje hier en een hapje daar. Een cocktailparty heeft iets van het Paradijs. Alleen: er komt een end aan. ^ublkaM^^edjBTla^ds^ulveJbureai^^j^Sraventiog; sche boerenbond. Het ligt voor de hand, dat een stopzetting van b.v. de invoer van kersen of van bloemkool uit België naar ons land van grote invloed geweest zou zijn op het standpunt van de boerenbond. Ondanks het feit, dat de Nederlandse autoritei ten over een zeer voor de hand lig gend en hoogst waarschijnlijk ook zeer effectief wapen beschikten om België te dwingen zijn verdragsver plichtingen en afspraken na te komen, heeft men echter volledig afgezien van het nemen van tegenmaatregelen en de Belgische contractbreuk geaccep teerd. Hierdoor is de basis, waarop onze export naar België rust, zeer onzeker geworden. Het Indonesische kabinet komt van daag bijeen om te beraadslagen over de legercrisis, die nu reeds zes dagen duurt. De zitting zou oorspronkelijk gisteravond worden gehouden, maar dit werd verschoven om de regering en de politieke partijen de tijd te geven voor beraadslagingen. Op de kabinetszitting van vandaag zal naar men verwacht in hoofdzaak gesproken worden over de wijze, waarop gehandeld moet worden ten opzichte van de motie van wantrou wen jegens de minister van Defensie Iwa Kusumasumantri, welke bestemd is Maandag in het parlement in debat te komen. De rebellerende legerofficieren, die weigeren de benoeming van generaal Bamboeng Utoyo als legercommandant te aanvaarden, hebben gisteren enige malen vergaderd. Een communistisch-Chinese culturele groep heeft gisteravond een uitvoering gegeven in het presidentiële paleis. Su karno en de meeste leden van het ka binet bevonden zich onder de talrijke aanwezigen. Utoyo noch de legerofficie ren woonden de uitvoering bij. (U.P.) Ruim een jaar geleden is de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting overgegaan tot een zekere afremming van de uitvoering van minder urgente omvangrijke bouwwerken. Hjj beoogde daarmede de spanningen op de ar beidsmarkt te verminderen en de wo ningbouw, alsmede de bouw voor in dustriële doeleinden, ongehinderd voort gang te doen vinden. Door een strene regulering van de afgifte van de wettelijk vereiste rijks goedkeuring voor werken boven 100.000 (voor ziekenhuizen boven 50.000, voor scholen boven 10.000) zijn sinds medio 1954 de plannen voor vele omvangrijke bouwwerken niet tot uitvoering gekomen. De totale hoeveel heid aan uitgestelde werken heeft thans in geld uitgedrukt een omvang van rond 178 min. bereikt. T~"v it vriendelijke gezicht i heeft men meer in de J-krant gezien. Maar mis schien heeft men er niet zo op gelet, omdat het steeds de ach tergrond vormde van foto's, waarop prinses Wilhelmina in actie is, en die verschijnen steeds sporadischer sinds ko ningin Wilhelmina als Konin gin-Moeder in teruggetrokken heid is gaan leven. In die te ruggetrokkenheid, die geenszins inactiviteit betekent, zoals iedereen wel weet, behoort mejuffrouw Jeannette Geldens tot het dagelijkse gezelschap van de prinses. 1 Juni 1945, zeer kort dus na de algehele bevrijding van Nederland, is Jeannette Geldens benoemd tot particulier secretaresse van, toen nog koningin Wilhelmina, en dat secretariaatswerk, dat vooral sociaal gericht is, heeft zij na de troonsafstand van Hare Majesteit op dezelfde voet voortgezet. Voor haar tienjarige toege wijde dienst is zy thans be- noemd tot Eredame in de Huisorde van Oranje, een onderscheiding, door koningin Wilhelmina in 1905 persoonlijk ingesteld, en Zondagmiddag heeft de Prinses op het Loo persoonlijk, met een hartelijk woord van waardering, haar secretaresse het sieraad opgespeld. Mejuffrouw Geldens laat ons het ereteken zien, in haar woning boven het secretariaat aan het Noordeinde in Den Haag. De kamer staat vol bloemen en er ligt een stapel telegrammen en brieven met gelukwensen. Van de vele goede vrienden, in den lande, die zij heeft en ook van velen, die zij namens haar hoge opdrachtgeefster heeft geholpen en wat levens vreugde gebracht. Want dat is de essentie van de taak, die haar in de afgelopen jaren nauw aan het hart is gegroeid. Toen Nederland leed onder de Duitse bezetting en de Landsmoeder in Honden meeleed met de nood van haar onderdanen, die iedere dag steeg, rijpte in haar altijd bezige geest het plan, om na haar terugkeer op persoonlijke wijze aan die nood tegemoet te komen via een bemiddelende secretaresse". Denkend aan het zwaar geteisterde Zuiden, dat het eerst bevrijd was en dus het eerst voor hulp in aanmerking kwam, zocht de vorstin iemand, die zowel sociaal als beneden de rivieren goed georiën teerd was en, gezien de Zuidelijke sfeer, katholiek moest zijn. De keus viel op Jeannette Geldens, zelf beneden-Moerdijkse (gebo ren in Druten), wat men aan haar zachte G. wel hoort, die Zuid-Neder land door en door kent, er talloze relaties heeft, en in Nijmegen jarenlang de functie had bekleed van inspectrice bij de kinderpolitie, waarvoor zij haar opleiding kreeg aan de R.K. School voor Maatschappelijk Werk te Amsterdam, destijds onder leiding van mejuffrouw Haye. Zonder het te willen had zij de aandacht op zich gevestigd door in April 1943 als vrouwelijke politie-functionaris kordaat te weigeren de opdracht van de „verkeerde" commissaris uit te voeren en een transport zieke joodse vrouwen te begeleiden. Daarmee tekende zij zich als degene, die zij is, uit één stuk, volkomen zichzelf en nimmer bereid zichzelf te verloochenen. Zij werd aangehouden, naar Vught gezonden, maar door vrienden vrijgekocht. „Ik heb later pas gehoord door wie", zegt zij, en de overige bezettingstijd bleef zij zij het niet inactief onderge doken. Enkele wekena de bevrijding reeds kwam, via een simpel tele foontje, het verzoek, dat een geheel nieuwe wending gaf aan haar leven, en trad zij in dienst bij koningin Wilhelmina als particulier secretaresse, in de nieuw gecreëerde functie, positief bedoeld om diegenen in den lande te helpen, die door de omstandigheden buiten iedere andere sociale bemoeienis vallen. De jaren tot de troonsafstand van koningin Wilhel mina werkte zij er, in uitstekende verstandhouding samen met de heer M. Kohnstamm, voortgekomen uit het studentenver zet, die tot particulier secretaris was benoemd en ook belast met de secretariaatswerkzaamhe- den. Het sociale deel daarvan echter viel uitsluitend toe aan mejuffrouw Geldens. Uitermate geschikt was zij voor dit werk, dat zijn eigen vorm nog moest vinden door haar aangeboren gemak in de omgang en haar uit stekende ervaring, samengaand met het onweerstaanbare van haar har- elijke persoonlijkheid. Regelmatig pleegt zij op het Loo overleg met de Prinses over de verzoeken, die binnenkomen, gevallen soms van eenzaamheid, van wan hoop, van uiterste nood, waarmee de betrokkene zich vol vertrouwen wendt tot degene, die men blijft zien als de Moeder des Lands. Een be vredigende oplossing wordt dan gezocht en via de bemiddeling van mejuffrouw Geldens geeft prinses Wilhelmina uiting aan haar deelne mende zorg. Toen Nederland :n Mei j.l. zijn tien jaar bevrijding vierde, dacht de Landsmoeder aan de circa zevenduizend verzorgden van de Stichting 4045. Zij liet aan ieder de rede, uitgesproken door koningin Juliana te Wageningen, sturen, vergezeld door een brief. Niet alleen het zenden van die brieven, maar ook het lezen van die binnengestroomde .ntwoorden is het werk van de secretaresse. Vanzelfsprekend horen tot haar taak ook vele representatieve plich ten en het begeleiden van de Prinses bij haar bezoeken en werkbezoe ken, zoals tijdens de watersnood. Zij vergezelde de Prinses ook meerma len naar Noorwegen. Oplettende journaalbeschouwers hebben op de film in de loop der jaren de secretaresse dan ook verschillende malen in de anwezigheid van prinses Wilhelmina kunnen zien. „Particulier secretaresse", een veelzijdige en gevarieerde taak, die voort durend deelnemende en ordenende belangstelling vraagt in de dingen, die het persoonlijk leven van een ander maken. Iemand, die de ver kwikkende gaven heeft meegekregen ook zo vanzelfsprekend en in alle eenvoud te „payer de sa personne", moet in de nu tien jaar beklede functie wel de juiste persoon op de juiste plaats zijn. Advertentie een onaangenaam, angstig gevoel, koud zweet breekt uit, vaak treedt er een misselijk gevoel bij op. Duizeligheid of sterretjes zien of zwarte vlekken com pleteren het geheel. Tenslotte zakt het slachtoffer ineen. Oplettende omstanders kunnen soms ook waarnemen dat er iets gaat gebeu ren; de patiënt wordt meestal bleek tot „groen" toe en gaat zich merkbaar onzeker voelen, als hij staat begint hij te wankelen en valt. Dit alles kan vrij medische hulp inroepen. U helpt niet goed als U de bezwijmde nat gaat ma ken. Het haalt weinig of niets uit en het moet bovendien een heel onple zierig gevoel zijn als je bijkomt te mer ken, dat goede geesten ijverig en over vloedig met water of natte lappen bezig zijn geweest. Het is helemaal verkeerd om zo iemand kost wat het kost te laten drin ken als hij nog niet geheel bij kennis is. Er is dan een grote kans dat hij zich verslikt met als een van de moge lijke gevolgen: longontsteking. Pas als de man of vrouw geheel bij kennis is en zelf het glas of kopje kan vasthou den en naar de mond brengen, mag hij of zy drinken. Wat? Waar hij trek in heeft. Men kan geven gewoon water of een opwekkende drank (sterke koffie of thee met weinig of geen suiker en melk) Dreigt iemand flauw te vallen en is hij nog niet geheel buiten kennis, breng hem dan in een rustige omgeving en laat hem een aantal malen diep ademhalen, dit bevordert de bloeds omloop. Nog een korte aanvulling. Flauwte of bezwijming moeten wij onderschei den van diepere bewusteloosheid, die ook langer duurt en van toevallen (waarbij de patiënt bewegingen maakt en soms slaat met armen en benen). Vorige week hebben wij het o.m. ge had over warmte-uitputting, een toe stand die ontstaat door een langdurig verblijf in grote warmte. In de prak tijk zal het niet altijd mogelijk zijn om de lichte gevallen hiervan te onder scheiden van een gewone flauwte.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 7