Indonesische leger steunt rebellerende chef-staf Djakarta benoemt een commissie om uitweg uit conflict te zoeken S Demonstraties in Luik zijn rustig verlopen Ca. 15.000katholieken betoogden tegen Collard s schoolpolitiek Premier van Hongarije in ongenade? 9 Tragisch motorongeval RODE LUCHTMACHT LAAT HAAR NIEUWSTE TYPEN ZIEN Huishoudelijke Italiaan verloor Italiaanse liefde ...maar kan er nu genoeg uit Amerika krijgen... Lange afstand-bommenwerpers in massa-productie? Op Soestdijk werd gevoetbald Geen vergunning Collectanten van de K.V.P. geverbaliseerd Collecte bracht ruim 100.000 gulden op Ondanks kleine schermutselingen Drie kinderen en Duits meisje verdronken Perón in interview Excommunicatie misschien een vergissing Klapwiekend zweefvliegtuig weer MAANDAG 4 JULI 1955 79sfe JAARGANG No. 26336 Communisten wekken leger op regering te steunen Bussen met inhoud in beslag genomen K.V.pverkiezingsfonds 4dhaJ?f de opbrengst van de collecte Zend; Zondagavond in een speciale uit- gehpj g van de K.R.O. eveneens het de ïbb onthuld van de O '56-krant van -V.P. Het blad was minstens dui dde ^u,c'en waard, als nadat blad- 6evni, enkeie malen naar links vas om- het n Wer> de dame boven de put met gaf Papier in haar rechterhand een hand ZWart een heer met loshangende jas, Op de lange baan Perscommentaar Mgr. Tato en mgr. Novoa naar Rio de Janeiro Baders in moeilijkheden bij Bloemendaalse strand is U IICIll Vader van 13 kinderen vrijwel op slag dood Sovjet-Unie dreigt Westen in te halen Twee Nederlanders in Djakarta gearresteerd I Falcon zijden regenm. 49.75 BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. I3muiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERrtNIlfclAkltk 48 cents per millimeier- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor sdvertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRI3S 50 cents per week, f2.17 per maand, f6.50 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. ficierpn ?op Lan besprekingen, die of- durende het Indonesische leger ge- Zondag op daSen hebben gevoerd, is verstrekt communiqué aan de pers de zich t Waarin het leger zich achter Waarnprr,„ ,en de regering verzettende end chef-staf, Lubis, plaatst. In het communiqué wordt gezegd, dat er een duidelijke scheidslijn dient te zijn tussen de politieke en technische verantwoordelijkheid ten aanzien van het leger, dat overigens aan de rege ring ondergeschikt is. ■De vereisten van de technische ver- fP.WQordelijkheid zijn o.a. karaktcm- 'eihgentie en bekwaamheid, aldus het communiqué. Na het ontslag van de ™aarnemend staf-chef van het leger 'Jn aan de regering de eisen voorge- Tegen de gewoonte in, dat men collectanten aan de kerken ook zon der vergunning ongemoeid pleegt te laten, heeft de Amsterdamse politie Zondagmorgen gemeend collectanten voor het verkiezingsfonds der K.V.P te moeten verbaliseren en de bussen met inhoud in beslag te nemen. Voor de aangekondigde collecte aan p kerken was inderdaad geen ver arming gevraagd, men had het zelfs V'et in overweging genomen gezien de P^nlange ervaring. Het was dan ook Scheel onverwacht, dat na de eerste Ij' Mis in de Thomaskerk in Zuid de P0ütie verscheen, een zestal bussen in oeslag nam en twee collectanten be keurde. Ook bij de Mozes- en Aaron- kerk werden bussen in beslag geno om Voor de Liefde evenwel, na de jms van: kwart voor acht, ving de po- utie bot Wel trof men daar de actie le veteraan van de Katholieke Garde, Pe heer Schweitzer, met een arm vol pussen, maar dit is op zich geen over reding en dus kon men Schweitzer biets maken. Kan. co'lecte, die Zondagmorgen aan de Rehn 'eke kerken van Nederland werd f0llflü<len ten bate van het verkiezings- Uir«s Van de K.V.P. heeft een voorlo- «em "fbrengst van f 102.759.53. In enkele !ve pehten zal de collecte eerst volgende Worden gehouden. Vest en stippelbroek. lijUp gelukkige bezitters van een derge- VofK; krant dienen zich vóór 23 Juli in Van te Stellen met het secretariaat Win K.V.P. in Den Haag. De prijs- kinri„ars krijgen bovendien voor hun ^ihderbijsils extra"prÜs een opIopende legd, waaraan een goede opvolger zou dienen te voldoen. Daarbij werd gewe zen op de nadelige gevolgen, mdien de regering deze voorwaarden niet in acht zou wensen te nemen. Toen bleek, dat de regering deze voorwaarden en het „Djogjase officierenhandvest" niet m acht wenste te nemen, nam de_ waarne mend chef-staf de verantwoordelykheid op zich voor he:. niet-erkennen van de nieuw benoemde chef-staf. Het leger meent, dat de benoeming weer ongedaan gemaakt dient te wor den en machtigde de waarnemend chef staf hierover besprekingen te voeren met de regering, in aanwezigheid van de president en de vice-president, riet leger verklaart tenslotte, dat het ae zelfdiscipline in acht zal nemen, opdat het leger zuiver blijve van blaam en zijn gaafheid en eenheid bewaard kun nen blijven. De territoriale comman danten zijn ondertussen Zondag uit D]a- karta naar hun posten terug gekeerd. Het Indonesische kabinet had Za- terdag reeds een commissie van gevormd, waarvan deel uitmaKen. Ali Sastroamidjojo (eerste Zainul (vice-premier), Iwa Kusuma- sumantri (minister van defensie) en Tobing (minister van voorlichting). Deze commissie heeft tot taak het formuleren van een conceptie wel ke de re' a-ing reeds heeft ontwor pen ten aanzien van de wijze waar op de kwestie opgelost dient te wor den. In het na een zes uur durende kabi netsvergadering uitgegeven communi qué wordt gezegd, dat de regering voornemens is de kwestie volgens de- mocratisch-parlementaire beginselen op basis van de grondwet af te wikke len. De regering heeft de kwestie breed voerig en diepgaand beschouwd. Het communiqué eindigt met het uitspreken van de hoop, dat de kwestie spoedig in een sfeer van kalmte tot oplossing ge bracht kan worden. Neutrale waarnemers zien echter in de benoeming van de commissie een poging van de regering om de kwestie min of meer op de lange baan te schui ven. Waarschijnlijk wil de regering wachten tot de zeven divisie-comman danten uit Djakarta weer naar hun mi litaire territoria teruggekeerd zouden zijn. Nu d~ machtige divisie-comman danten uit de hoofdstad verdwenen zijn, heeft de regering de handen meer vry gekregen om handelend op te treden. Radio Peking heeft ondertussen giste ren een verklaring van de communisti sche party van Indonesië uitgezonden waarin het Indonesische leger wordt opgewekt de regering te steunen. Twee invloedrijke kranten in Singa pore hebben commentaar geleverd op de Indonesische legercrisis. De in de Engelse taal verschijnende Straits Ti mes schreef dat de opstandige leger commandanten in Indonesië, die sterk anti-communistisch zijn, in de stap van minister van Defensie Iwa Kusumasu- mantri waarschijnlijk een poging heb- hon irezien van communisten en pro communisten om de teugels van het le ger in handen te krijgen. De in de Chinese taal gedrukte Chung cu7n<, "itPao is van mening dat de na- de oprichting van een nieuwe regering. Als zij dat nalaten zoud®.p, ^even de munisten de gelegenheid g Het macht te grijpen, a'dp® statis- zegt dat volgens „betrouwbarestatis tieken" het ledental van de Indonesi sche communistische partij |®steg van 100 000 naar 500.000 sedert de te genwoordige ^ation^sti^ch-comm^is- tische coalitie aan de macht Iwam. Als het zo doorgaat zal Indonesië bin nen zeer korte tijd geheel rood zyn ge worden, aldus waarschuwt het blad. Ceri"or'üe mechamsche mens, heeft H. m. de Koningin zaterdag de hand «nikt en bloemen aangeboden bij de opening van de tentoonstelling, welke Hoofddorp wordt gehouden ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van de Haarlemmermeer. r-*p-~ - ffPRjp-' -i ik 0 W.V •-:* Het was een bijzonder plezierig en ongedwongen sportfeest Zaterdag op Soest dijk. Daar speelde ter gelegenheid van de verjaardag van Prins Bernhard een elftal van veteranen van K. P. S. (Koninklijk Paleis Sportclub) een voet balwedstrijd tegen K. S. D. (Koninklijke Stallen Departement). Koningin en Prinsessen juichten hun favorieten hartelijk toe. Wie dat waren vertelt het verhaal niet, maar een feit is, dat de veteranen wonnen. Hun aanvoerder, mr. F. A. de Graaff (in het dagelijks leven secretaris van de Prins) mocht uit handen van Z. K. H. de beker in ontvangst nemen. (Van onze Brusselse correspondent) Brussel, hedenmorgen. Ongeveer 15.000 katholieken hebben Zaterdag betoogd in de straten van Luik tegen de schoolpolitiek van de rege ring. De betoging is zonder incidenten verlopen al kwam het hier en daar tot tegenbetogingen en kleine schermutse lingen. Een deel van de socialistische troepen wou blijkbaar aan zijn ontstem ming over de door zijn leiders afgesloten godsvrede lucht geven. Op sommige punten waar de stoet voorbijtrok gaven Mgr. Manuel Tato en Mgr. Carlos Novea, de twee Argentijnse prelaten die de vorige maand opdracht kregen Ar gentinië te verlaten en zeventien dagen geleden in Rome als ballingen uit hun land aankwamen, zijn vanmiddag met de officiële delegatie van het Vaticaan vertrokken naar het internationale eucharistische congres, dat van 19 t/m 24 Juli wordt gehouden in Rio de Ja neiro. (UP) Naar Reuter vandaag uit Genua heeft vernomen, zou de Argentijnse regering toestemming verleend hebben aan de Ar gentijnse prelaten mgr. Tato en mgr Novoa, die drie weken geleden werden uitgewezen, naar Argentinië terug te ke ren. In Bloemendaal kwamen twee leden van de Jugendbund für entschiedene Christentum bij het baden in moeilijk heden. Beide Duitse vrouwen, uit Duis burg afkomstig, waren de zwemkunst niet machtig. De veertienjarige Irmgard Jahn riep om hulp, waarna haar leidster, de vijftigjarige mej. L. leidster, de vijftigjarige mej. E Böhm, zij was daardoor te ver zee in gegaan en moest om hulp roepen. Dit werd opgemerkt door een patrouille van twee leden van de Bloemendaalse reddings brigade, die er met behulp van de an dere birgade-leden en leden van de red- dingsgroep van de kampeervereniging de Zeemeeuwen er in slaagden de beide Duitsers zwemmende naar het strand te brengen, vanwaar zij naar de hulppost van de B.R.B. werden ver voerd. De Overveense arts, dokter D. K. Heeringa, was inmiddels gewaar schuwd om zo nodig medische hulp te kunnen verlenen. Debeide strandbezoek- sters zijn, na op verhaal te zijn geko men, door dokter Heeringa naar hun verblijfplaats in Haarlem, de jeugdher berg Jan Gijzen gebracht. Zondagavond is het zes-jarig jonge tje F.J.A.K. in de gracht langs de Frans Bastiaansstraat in de Slotermeer te Amsterdam geraakt en verdronken. Vermoedelijk is het jongetje rijdend op een autoped te water geraakt. In 't Ensehotse zwembad „het Bakse Ven" is Zaterdagavond een drie-jarig meisjè J. Kruyssen, uit Tilburg,' te wa ter geraakt en verdronken. Na uren dreggen werd het ontzielde lichaam om ongeveer 3 uur 's nachts opgehaald. Zaterdagmiddag is het negen-jarig zoontje van de familie Ten Brinke uit Den Ham, dat zich in het zwembad bij het kasteel Eerde te water begaf zonder te kunnen zwemmen, verdronken Zondagmiddag is een vijf en twintig jarig Duits meisje uit Oberhausen bij het Noorderstrand te Zandvoort in zee verdronken. Het meisje bevond zich met twee reisgenoten in de branding, konzich plotseling niet meer staande houden en dreef af. Reeds na tien mi nuten was zij op de kant gehaald, maar kunstmatige ademhaling baatte niet meer. Premier Andras Hegedues van Honga rije zou volgens de Weense onafhan kelijke krant Die Presse uit de gratie zijn geraakt en mogelijk gearresteerd zijn. Volgens in de Hongaarse hoofd stad circulerende geruchten voegde Hegedues' in hechtenisneming op een open conflict tussen de premier en de eerste secretaris van de communistische party, Matyas Rakosi, over de door het land te volgen agrarische politiek. Hegedues is Imre Nagy in April als premier opgevolgd. De eerste vice-pre mier, Ernoe Geroe, zou het premier schap hebben overgenomen. (U.P.) De Argentijnse president, Juan Perón, heeft verklaard dat hy „nog altyd ka tholiek is" en dat zyn excommunicatie „misschien het gevolg is van een ge brek aan inlichtingen of van verkeerde inlichtingen". In een radio-interview zeide Perón dat het enige probleem, dat Argentinië op het ogenblik heeft, het clericale pro bleem is. De pauselijke nuntius in Buenos Aires, mgr. Mario Zanin, heeft een lange bespreking gehad met de Argentijnse minister van Buitenlandse Zaken, Re- morino. By dit onderhoud was de directeur-generaal van de afdeling ge loofszaken van het ministerie, Aldama, aanwezig. Later bezochten de provica ris van Buenos Aires, mgr. Mensa, en de hulpbisschop van de Argentijnse hoofdstad, Rocca, de minister van bin nenlandse zaken, Albrieu, en de Argen tijnse ambassadeur bij het Vaticaan, Velez. Over de gevoerde besprekingen tijdens deze eerste officiële contacten tussen de Kerk en de Argentijnse auto riteiten sedert de opstand van 16 Juni zijn geen bijzonderheden bekendge maakt. Honderden katholieken hebben voor het eerst sedert de mislukte opstand in het openbaar uitdrukking gegeven aan hun trouw aan de Kerk. Na een plechtige Heilige Mis in de Zaterdag heropende kathedraal van Buenos Aires marcheerden zij naar een andere kerk, de Santo Domingo. Onderweg riepen zij: „Lang leve katholiek Argentinië" en „Lang leve Christus Koning". De demonstratie had een rustig verloop. (UP-AFP-Reuter) V':- de toeschouwers hun afkeuring te ken nen door met de rug naar de manifes tanten te gaan staan. Op andere plaat sen werd gejouwd en zong men het anti-clericale lied „A bas la calotte". De tegen-manifestanten werden ech ter spoedig overstemd door de strijd kreten van de betogers, die het min der op de Waalse minister van on derwijs, Collard, dan op diens Vlaam se kabinetschef Julien Kuypers sche nen te hebbel, gemunt. Terecht of ten onrechte zijn de katholieken van oor deel dat Luy. rs de man achter de schermen is die aan het anti-katho lieke schoolontwerp vorm en gestalte gaf om zich aldus te wreken over het feit dat hij onder de CVP-regering verplicht werd af te treden als se cretaris-generaal van onderwijs nadat hjj een veroordeling had opgelopen wegens zijn verantwoordelijkheid bij een brand in de ministeriële gebou wen enkele jaren terug. De betogers droegen spandoeken met de slogans „Weg met Collard", „Wij zijn geen tweederangsburgers", „Dui zendmaal neen", enz. Boven de stoet vloog een vliegtuig dat de leuze „Het land zegt neen tot Collard" over de stad liet wapperen. De leiders van het Nationaal Schoolstrijdcomité voor Vrij heid en Democratie legden bloemen neer aan de voet van het beroemde Luikse Peron. een gedenkteke., dat de vrijheidszin van de Luikenaren symbo liseert. Deze bloemen werden later door socialistische tegenbetogers weggehaald. De manifestanten werden toegespro ken door ex-minister Harmei, die o.m. verklaarde dat de volgende verkiezin gen een einde zullen maken aan de onrechtvaardige schoolpolitiek. „Zolang zullen wij alle wettelijke middelen aan wenden" aldus Harmei, „om onze pro testactie kracht by te zetten". Zaterdagmiddag is te Nieuwveen de 39- jarige J. van der L. uit Nieuwer A.mstel dodelijk verongelukt. Hij sloeg met zijn motor over de kop, maakte een salto en kwam ongeveer 12 meter verder op de weg terecht. Het slachtoffer was vrijwel op slag gedood. Hij was gehuwd en vader van dertien kinderen. Aifonso Felici, een 30-jarige Italiaan, die gewend was zijn moeder te helpen in ae huishoudingen daarmee zijn meisje, dje dit „on mannelijk" vond, kwijt, raakte, heeft dank baar gehoor gevonden bij Amerikaanse dames, die zijn ingezonden brief over zijn gekwetste gemoed hadden gelezen in het blad „Augusta Chronicle in Georgia, waar Felici in de tweede wereldoorlog enige tijd gewoond heeft „We hadden vee) af spraakjes en ik was dik wij is te laat, omdat ik mijn moeder moest hel pen het huis schoon te maken en borden te was sen", zei Felici. „Op een avond, toen ik eten had gekookt, Angelina een goede maaltijd had bereid en omgewassen had, was ik trots naast haar gaan zitten en pakte ik haar hand Maar ze stond woe- dend op en zei, „dat ik maar een Amerikaans meisje moest gaan opzoe ken, die een bordenwas sende echtgenoot op prijs zou kunnen stellen". Felici ontlaadde daarop zijn opgekropte gevoelens in een bewogen brief aan de Amerikaanse kriant met het givolg, dat hij nu een aardig bundeltje zachtbiauwe, rose en ge parfumeerde witte enve loppen bezit, die hij op de keukentafel heeft op getast. Allemaal van Ame- kaanse vrouwen, die zich zijn lot hebben aange trokken. „Het lijkt er heel veel op, dat je ex-meisje niet besefte, hoe goed ze het wel met je getrqffen had" schreef „Henriette" uit Warrenville (Zuid-Caro- lina) in een brief van twee kantjes. „Ik zou denken, dat je een heeJ goede echtgenoot zou zyn' „Grace" uit Johnston in Zuid-Carolina schreei hem: „ik ben er zekei van, dat \ve samen heel gelukkig zouden wor den". Vanuit haar slaapka mer in Augusta pende een jonge vrouw met nog minder omwegen: „Alfonso, liefste, ik be richt je de maat, die de ring moet hebben" en ondertekende: „met lief de, Elena" Felici meent, dat de brieven wei degelijk echt zijn en niet, zoals som mige vrienden van hem geloven, grapjes van Amerikaanse meisjes er jongens. Felici, een weliswaai een tikkeltje kaal wor dende, maai overigens knappe Italiaan, leest de brieven steeds maar weei over. „Ik wou, dat ze meer foto's hadden in gesloten", verzuchtte nij. Hij is wel van plan zo mogelijk een romance per brief te beginnen, die naar een huwelijk leidt. Felici had zich bij de geajiieerde landing in Cassino in de afgelopen wereldoorlog by bet Ame rikaanse leger aangeslo ten en gestreden in West- Europa en Azië Hij werd in de Phi lip pijnen door de Japan ners krijgsgevangen ge maakt, die mede door zijn gebroken Engels de in druk kregen, dat hy een spion was en hem eerst naar Formosa en daarna naar Japan zonden, waai nij gemarteld was. De Jappen verbrandden zelfs zijn tenen, om militaire inlichtingen uit hem te krijgen. Na zijn bevrij ding ging Felici naar Amerika, waar 'hij in een ziekenhuis werd ver pleegd. Toen hij uit het leger ontslagen zou wor den, bleek, dat hij in uet :eheel geen papieren meer bezat en werd hij, niette genstaande ook het con gres zich voor hem in spande. op de boot naar Italië gezet. Felici houdt van Ame rika en zou graag terug keren, maar zelfs een hu welijk met een Ameri kaanse zou dat ideaal niet dichterbij brengen „An derzijds". aldus Felici, .hebben de meeste meis jes me geschreven, dat ze best in Italië willen wo nen". Meer dan 400 vliegtuigen, waarby in tercontinentale bommenwerpers en snel le straaljagers van de rode luchtmacht, dreunden gisteren over Moskou, de enor me vooruitgang symboliserend die de Sovjet-Unie heeft geboekt in de poging om de Westerse superioriteit in de lucht teniet te doen. Twee types bom menwerpers. die groo» genoeg leken om atoomhommen met grote snelheden over lange afstanden te vervoeren, ver schenen in aantallen die een aanwij zing waren dat zy in massaproductie zyn voor de Sovjet-luchtmacht. Twee nieuwe types straaljagers werden gis teren ook voor de eerste maal gezien, evenals vier reusachtige helicopters voor troepenvervoer. In de luchtshow werden ook commerciële vliegtuigen getoond, waarby Rnslands eerste vol ledige straalvliegtuig voor de burger luchtvaart. De show was ai tweemaal uitgesteld wegens slecht weer. Alle hoge Sovjet leiders gaven acte de présence op het Toesjino-vliegveld nabij Moskou. De Joegoslavische stafchef van de lucht macht, luitenant kolonel generaal Zden- ko Oelepitsj was in zijn eigen vlieg- tuig overgekomen en hy vas een spe ciale gast. Dit was ook het geval mol luchtmaarschaik Mukherjee, stafchei van de Indische luchtmacht. Luchtvaartdeskundigen ontdekten verscheidene types, welke het Westen als een waarschuwing kan zien dat Rusland bezig is de vrije wereld in te halen of zelfs te overtreffen wat vliegtuigontwerpen betreft. Rusland toonde voor de eerste man) een commercieel vli gtuig met uitslui tend vier straalmototren. Zoals bekend ondervinden Engeland met de Cornet en de Verenigde Staten met een Boe ing straalvliegtuig, nog steeds moeilijk heden bij de ontwikkeling van een com mercieel straalvliegtuig. Populaij bij het publiek was het zweefvliegtuig met klapperende vleu gels, dat op de luchtvaartshow op 1 Mei van het vorig jaar ook getoond is. Het zweefvliegtuig «verd door een ander vliegtuig getrokken en vervolgens los gelaten. Eerst ging het omhoog en ver volgens begon het met de vleugels te klapperen als een reusachtige vogel. Onder het publiek steeg luid gejuich op. „Dit toestel, het eerste ter wereld met klapperende vleugels, werd ge bouwd door Alexander Joerjevitsj Mo- lotsjkov uit Kiev", zo vertelde de com mentator van radio Moskou. „De klapperende vleugels geven het zweefvliegtuig groter stabiliteit in de lucht, en een piloot die in zulk een zweefvliegtuig vliegt. Kan hoger gaan. onafhankelijk van stijgstromingen en -winden. De vlucht van een zweefvlieg tuig met klapperende vleugels gelijkt op de vlucht van een adelaar", aldus de commentator. (UP) Twee Nederlanders, de heren K. L. en F., die werkzaam zyn by een fir ma in Djakarta, zijn gearresteerd op de beschuldiging van het houden van een illegale bank en van het or ille gale wijze overmaken van gelden naar Nederland. Het zou gaan om een be drag van anderhalf millioen rupiah, waarvan 1.4 millioen door de politie zou zyn achterhaald. (PIA) Advertentie (Tot Dinsdagavond) Wisselende bewolking met plaatse- lyk enkele buien. Matige, tydelyk krachtige wind tussen West en Voordwest. Koel weer. Zon: 4.28-21.04. Maan: 21.06-4.41.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 1