Onderlinge solidariteit ter oplossing problemen Verwachte toename verkeer in en rond Beverwijk Uit Keenemerlaed Visserijgolf V.V.H. behaalt in H.V.B. het kampioenschap Voetballers lopen estafette in Zandvoort der organisatie Belang fcf'c cfe Woofma^K yvu D SB wint voor de derde maal ARARESKE L\ PURPER WRI VERGADERING ST. CHRISTOFFEL 't Helm Eerste Zomerconcert door Theo Bruins Streekplan IJmond-Noord VEILINGVERKEER VAN BREE- STRAAT AF TOEKOMST BADPLAATS ZUIVERINGS- INSTALLATIE OOK VOOR HEEMSKERK? AARDBEIEN- AANVOER BUNKERDORP TE ZANDVOORT Tienjarig bestaan herdacht A. J. van der Moolen ten grave gedragen Grote belangstelling Zwemcompetitie Evert Casteleynbeker voor „Holland" MAANDAG 4 JULI 1955 PAGINA B. J. KORSTMAN 40 JAAR BIJ P.T.T. Groeiend spaartegoed Examens Waterstanden BEVERWIJK Eigen installatie Wijk aan Zee Kampeervereniging Bakkum Wie gaarne zijn gezondheid spaart Siooki vasie brandsiof in. zijn haard Al wordt de winier nog zo guur Mei kolen heefi men 'i besie vuur. Maarwaar U ook Uw brandsiof haalt Zij dient altijd CONTANT BETAALD. RAuW heerlijkl verfrissend zuivert uw adem goed voor de tanden door W.H. VANEEMLANDT Voor vijfde maal SOFTBALL HEEMSTEDE Burgerlijke Stand BLOEMENDAAL 25 jaar bij P.E.N. Het hoofdbestuurslid van de Ned. Kath. Vereniging van handelsverte genwoordigers, handelsagenten en verzekeringsinspecteurs „Sint Chris- toffel, de heer J. B. Paagman, heeft tijdens een gecombineerde ledenver gadering in een kernachtig betoog de problemen besproken, die in de gele deren van de leden alle aandacht op eisen. Een eerste vereiste om de moei lijkheden energiek aan te pakken was vogens spreker een hechte organisatie en grote solidariteit onderling. De vergadering werd in hotel „Parkzicht" te Beverwijk gehouden waarbij de afdelingen Alkmaar en Haarlem acte de presance gaven, Zaandam was afwezig, en werd ge presideerd door de heer Samson, voorzitter van de afdeling Haarlem. Voorzitter J. H, Kollmer uit Alkmaar heeft nadat de notulen waren voor gelezen het op 8 Juni overleden lid de heer A. Peters die 30 jaar lid van de afdeling was met gebed herdacht. De heer Paagman vroeg zich af of de grote groep van vertegenwoordi- fers wel deelden in de welvaart van et land. Ten opzichte van de sociale voorzieningen trekt de handelsreizi ger aan het kortste eind, in vergelij king met andere organisaties valt er voor Sint Christoffel nog veel te wen sen. Een collectieve arbeidsovereen komst is van groot belang. De grote aanbiedingen van „vertegenwoordi gers". al of niet met capaciteiten, die op de werkgevers afstormen, maakt het noodzakelijk dat het beroep vei lig wordt gesteld. Men dient zichzelf representatief te stellen, als men dat al niet is, maar bovenal te beseffen dat de handelsreiziger een levende verantwoordelijke schakel is in het economisch bestel tussen producent en consument, zodat rekenschap gegeven wordt welke maatschappelijke positie de leden innemen. Ontslag, vacantietoeslag- en rege ling passeerden de revue, waarna uit- In het kader van de serie concerten, die de Stichting 't Helm met medewer king van de Stichting Touring Zand- voort organiseert, geeft de brillante pia nist Theo Bruins op Donderdag 7 Juli een piano-recital in het Patronaatsge- bouw. Hij vangt zijn recital aan. met de „Chromatische Fantasie en Fuga" van J. S. Bach. Daarna speelt hij de so nate in as gr. t. van Josef Haydn. De ..Valses nobles en sentimentales" van Ravel zijn dansen van 'n natuurlij ke stromende, rijke fantasie en intie me sfeer. Na de pauze volgen 7 études van Fr. Chopin w.o. opus 10 nrs. 7 en 8 en opus 25 nrs. 1 en 11. daarna volgt, even eens van Chopin, de ballade IV in f kl. t. de ballade der balladen, een werk, waarin een milde menselijkheid te on derkennen valt. Als nieuwe leden van de afdeling Noordholland van de Nederlandse Wan delsportbond zijn toegelaten de afdeling Haarlem van de PTT en de speeltuin vereniging „Vondelkwartier". Als nieuw lid voor de afdeling Noord holland is voorgesteld de speeltuinver eniging „Weltevreden". voerig de consequenties voor de han delsreiziger werden besproken die de in den lande op handen zijnde typebe perking kunnen geven. Spreker was van oordeel dat typebeperking goed kan zijn wanneer het noodzakelijk is, zij moet echter zodanig worden aan gewend dat het bestedingsrecht van het Nederlandse volk onaangetast blijft. „St. Christoffel" heeft er daar om goed aan gedaan zitting te nemen in de Commissie opvoering producti viteit waardoor met de uitvoering van deze plannen rekening kan worden fehouden met de belangen van de andelsreiziger. Ongetwijfeld zal de maatregel tot inkrimping van soorten en modellen in artikelen de zelfstan dige beslissing van de vertegenwoor diger wijzigen. Met een uiterst door gevoerde productiebevordering kan prijsbederf te verwachten zijn. Aan dacht moet in deze ook geschonken worden aan een redelijk afzetgebied. Ter verkrijging van rechtszekerheid en versterking van de positie van de vertegenwoordiger is een op goéde leest geschoeide organisatie van bete kenis. Activiteit van de leden die col lectief voor hun rechten opkomen is noodzakelijk. Na de pauze werd een probleem van „Jan Goedemoed" opgelost, waar na een geanimeerde rondvraag het einde van deze interessante en druk bezochte vergadering vormde. Vrijdag is de heer B. J. Korstman, 40 jaar werkzaam bij het P.T.T.-bedrijf, hartelijk gehuldigd. In het feestelijk versierde cursuslokaal aan de Leidse- vaart waren vele genodigden aanwe zig, toen om 4 uur de voorzitter van het jubileumfonds de jubilaris bin nenleidde». en het P.T.T.-mannenkoor een welkomstlied zong. De heer W. J. Steemers, adjunct inspecteur, sprak enige hartelijke woor den en overhandigde de oorknode voor 40 jaar trouwe dienst. Hierna voerden o.m. het woord de heren J. v. d. Kamp, chef van de heer Korsman, W. H. J. v. d. Bosch namens het perso neel en H. J. Meyer, voorzitter van de ambtenaarsbond, afdeling Haarlem. In de maand Juni werd bij de Nuts- spaarbank te Haarlem ingelegd een be drag van f 1.685.635 en terugbetaald f 1.412.320, zodat het spaaroverschot f 273.315 bedroeg. Voorts werden in de afgelopen maand 621 nieuwe spaarders ingeschreven. Gedurende de eerste helft van dit jaar steeg het inleggerstegoed bij de Nutsspaarbank met bijna f3'/ millioen tot een totaal van f 38.390.528, terwijl het aantal spaarders in dezelfde peri ode steeg met 2036 tot 74545. Aan het Jac. P. Thijsse Montessori- lyceum te Overveen is geslaagd voor het eindexamen Gymnasium A: Mej. L. H. Polak. Voor het eindexamen Gymnasium B zijn geslaagd de heren J. W. Th. Beek en F. W. Buijs. De totaaluitslag is: voor A: 1 geslaagd, 1 afgewezen. Voor B: 3 geslaagd, 2 af gewezen. Maandag 4 Juli Hoog water: 3.08 u. en 15.34 u. Laag water: 11.07 u. en 23.31 u. Dinsdag 5 Juli Hoog water: 3.47 u. en 16.13 u. Laag water: 11.49 u. Maanstand: volle maan 6.28 u. Met betrekking tot de te verwachten omvang van het wegverkeer zijn uit voerige studies gemaakt. Daar de be staande omstandigheden zich te zeer zullen wijzigen, kon een raming van het toekomstige verkeer niet alleen wor den afgeleid uit het huidige. Het is voor wat het woon-werkverkeer betreft, theo retisch afgeleid uit de omvang en de lig ging van de woon- en werkplaatsen der arbeidende bevolking. Wat het door gaande en half-doorgaande verkeer be treft kon slechts een schatting worden gemaakt voor het tunneltracé, geba seerd op enkele gegevens omtrent het huidige verkeer over de ponten te Vel- sen, dat 1800 auto's in elke richting per dag omvat. Aangenomen is. dat de tun nel in de toekomst ruim vijf maal dat aantal auto's zal verwerken d.i. rond 20.000 per dag. Ten aanzien van de ontworpen weg voor primair verkeer Beverwijk-Zaan dam leidt een globale berekening tot de verwachting van een verkeersvolume van een orde van grootte van 10.000 auto's per dag tegen 1980. De drukste wegvakken in de stede lijke bebouwing zullen worden gevormd door de beide hoofdtraversen, die per normale werkdag nabij de tappunten autoverkeer tot een orde van grootte van 7000 k 8000 voertuigen zullen moe ten verwerken. Het verkeer langs het zuidelijke deel van de westelijke langsweg, tussen Westerhout en de zui delijke traverse, zal een dagtotaal van ca. 2250 auto's en ca. 17.500 fietsen en bromfietsen kunnen bereiken. Andere drukke wegvakken, in het bijzonder die, welke aansluiten op de zuidelijke traver se, zullen iets lagere dagtotalen verto nen. Een plan tot verbetering van de veilingaccommodatie te Beverwijk, onmiddellijk bij de bestaande veilin gen, is in studie. De mogelijkheid van verbetering der voor het veilingver- keer te gebruiken wegen, waarbij de Breestraat van dit verkeer zou wor den ontlast en zeer goede gelegen heden tot aan- en afvoer der produc ten worden verkregen, is aanwezig. Een en ander kan in gemeentelijke plannen worden vastgelegd, aldus staat in de toelichting ip het streek plan IJmond-Noord. Daar in het streekplan Umond- Noord de globale cijfers zijn genoemd is het van belang uit dit plan ook de te verwachten bevolkingstoename van Wijk een Zee te vermelden. In de toe lichting wordt voor Wijk aan Zee ge rekend op een bevolkingstoename tot ca. 4.000 inwoners. Voor inrichtingen tot zuivering van afvalwater lenen zich in het algemeen de voor industrie aangewezen gebieden. In één daarvan ligt reeds de zuive ringsinrichting van Beverwijk, vanwaar het effluent op de boezem van het Noordzeekanaal kan worden geloosd. Deze inrichting zal de centrale inrich ting voor het grootste deel der streek kunnen worden en daarvoor aanmer kelijk moeten worden vergroot. In beginsel ware te bevorderen, dat het rioolwater van Heemskerk wordt afgevoerd naar en gezuiverd ln de een trale inrichting van Beverwjjk. Dit zal wellicht tot een aanvankelijk hogere investering leiden, die echter in het belang der toekomstige ontwikkeling verantwoord is te achten. Voor Wjjk aan Zee zal een afzonder lijke inrichting ten zuiden van die plaats moeten worden gesticht. Voor Velsen-Noord zal, na het gereed komen van de tunnel, het ongezuiverde rioolvocht worden afgevoerd naar de zuiveringsinrichting van Velsen. De ruimte voor de inrichtingen in de streek kan in gemeentelijke plannen nader worden aangewezen (streekplan- IJmond-Noord). Op de Zaterdp 'ddag gehouden aardbeienveiling was de vraag heel wat groter dan het aanbod. Ondanks dat het 2 Juli was viel de aanvoer heel erg tegen. Er waren niet meer dan 3000 manden waarvoor vele gegadig den waren. Het gevolg was, dat de prijzen hoger lagen dan Vrijdag, voor de Climax werd royaal 400 cent per mand betaald met als hoogste notering 4.70. Ook voor de tweede sortering werden prijzen besteed tussen de 3.40 en 3.90. Verwacht wordt dat de ko mende week een voor de tijd van het jaar behoor li ike aanvoer zal komen. Het verkeer zal worden gekenmerkt door hoge spitsen ook bij aanhouding van het drieploegenstelsel voor de voor naamste bedrijven en bij spreiding van de wisseltijden der ploegen, voorzover deze bereikbaar is. Spitskwartieren met 125 auto's en 1250 fietsen en bromfietsen in beide richtin gen zullen op de drukke wegvakken, die aan de zuidelijke traverse aanslui ten, kunnen voorkomen. Deze verkeers omvang komt overeen met die, welke thans op de drukste verkeersknooppun ten en -straten binnen Nederlandse ste den voorkomen: het Leidse Bosje en de Vijzelstraat te Amsterdam, het plein aan de Smakkelaarsbrug en het tra ject Vreeburg-Viestraat te Utrecht. De omstandigheid, dat de werkgebie den aan de IJmond-Noord overwegend aan de zuidzijde van de streek gecon centreerd zullen zijn, de woongebieden zich vandaar in één richting zullen uit strekken, leidt hiertoe. 0 Zaterdagavond organiseerde de kam peervereniging Bakkum voor de der de maal in dit seizoen een ontspan ningsavond in het openluchttheater van het kampeerterrein en ook nu was er weer een grote belangstelling. De avond werd ditmaal verzorgd door het contact-gezelschap Carrousel uit Amsterdam onder leiding van John de Bree, die tevens als conferen cier optrad. „Amsterdam emigreert naar Bak kum" droeg het programma van deze avond tot titel en bestond uit zang, muziek en dans. Het publiek heeft genoten van The Marry Singers met hun wereldpro gramma, van de Coronto's met hun Zuidamerikaanse liederen en lest best van een balletgroep onder leiding van Trude Maréh welke het programma met hun in alle onderdelen verzorgde dansen afwisselde. 17. Langzaam nadert het schip de rotsachtige, kale kust en dan gebeurt er iets, wat de Noorman zekerheid verschaft, dat het roodharige meisje inder daad een gevangene is. Zij wordt namelijk gedwongen in haar lederen dektent te. blijven, hetgeen met enige herrie gepaard gaat. Ten slotte is het meisje, onderdrukt snikkend, in haar tent verdwenen en enkele krijgers posteren zich voor de uitgang. Eric, die schijnbaar onbewogen dit voor val heeft gadegeslagen, treedt nu op de hoofdman toe een wat oudere krijger in een wijde mantel. „Gaat gij op deze kust landen?" vraagt hij. Een ogenblik kijkt de donkere man hem zwijgend aan. „Wij gaan landen", knikt hij kort. Eric dankt hem nu in vriendelijke bewoordingen voor de geboden hulp en vervolgt: „Ook wij wensen aan land te gaan; we zullen dus afscheid van u nemen en onze weg verder alleen vervolgen". De aanvoerder kijkt hem enigszins spottend aan, doch knikt instemmend. „Het is goed", zegt hij, „dan scheiden zich hier onze wegen". Op het zelfde moment hoort Eric een zacht, nauw hoorbaar gejank, dat van onder de dekplanken schijnt te komen. Meteen realiseert hij zich, dat hij Wolf al een hele poos niet heeft gezien en hem bekruipt een gevoel van drei gend gevaar. TE LAAT! Slechts even kijkt de aanvoerder langs Eric heen naar de mannen, die ongemerkt om hen heen zijn komen staan, het volgend ogenblik is Svein geveld i'oor een slag met een strijdknots en worden Eric en Axe door sterke armen gegrepen. Het Zandvoortse bunkerdorp heeft Zaterdagmiddag op prettige wijze het tienjarig bestaan herdacht. Een groot aantal genodigden, onder wie wij op merkten de burgemeester van Zand- voort en mevrouw Van Fenema, hoof den van gemeentelijke diensten en Jhr. P. Quarles van Ufford werd eerst ontvangen in de bunker „het Beren hol" waarna men zich naar de paar denstal-bunker begaf. De voorzitter van de feestcommissie, de heer R. J. Berenhout, hield een hoog gestemde toespraak waarin hij het genot van het kamperen in deze bunkers uitvoerig beschreef en zich de tolk maakte van de angst van de bewoners dat het bunkerpark nog eens zou moeten wor den opgeruimd voor stratenaanleg. De grondeigenaar Jhr. Quarles van Uf ford werd bijzonder dank gebracht voor de uiterst redelijke condities waaronder hij de bunkers ter beschik king stelt. Hij ontving een fraai le deren brievenlegger. De heer Quarles dankte voor deze attentie; het was hem een vreugde er aan te kunnen medewerken dat bleke stadskinderen weer gebruind naar hun woonplaats terugkeren. Burgemees ter Van Fenema stelde de bunker- kampeerders tenslotte gerust: er is voorlopig nog geen sprake van dat het bunkerdorp zal moeten verdwijnen. Men bleef hierna nog enige tijd in goede stemming bijedn. Onder zeer grote belangstelling vond Zaterdagmorgen de ter aarde bestel ling plaats van de oud-wethouder van Zandvoort, A. J. van der Moolen. Aan de groeve voerde namens het gemeen tebestuur van Zandvoort wethouder Kerkman het woord die de overledene schetste als een warm voelend mens, een goed huisvader, een ijverig en eer lijk zakenman maar vooral als een man met grote daadwerkelijke belang stelling voor het openbare leven. Voor hetgeen de oud-wethouder in het belang van de volkshuisvesting deed, eerde de gemeenteraad hem al enige jaren ge leden door een straat naar hem te noe men. Namens de federatie van wo ningbouwverenigingen te Haarlem sprak de heer de Braai, namens de PvdA afd. Zandvoort, de heer Sterren burg en namens de woningbouwvereni ging „Eendracht maakt macht" de heer Molenaar. De laatste spreker was oud-burgemeester H. van Alphen die de overledene prees als een prettig, eer lijk mens en bekwaam bestuurder, die vooral na de bevrijding grote verdien sten voor de gemeente verwierf. Spr. haalde verschillende persoonlijke her inneringen op en besloot met te zeggen dat vooral de minder bedeelden aan Van der Moolen grote dank verschul digd zijn. Een zoon van de overledene dankte voor de betoonde belangstelling. Zaterdag was in IJmuiden aan de markt de motortrawler Eveline IJM 116 met 370 kisten verse vis, hoofd zakelijk makreel, en verder waren er 3 loggers en 44 kotters. De totale aan voer bestond uit 230 kisten schelvis, 180 kisten gul en kabeljauw, 475 kis ten makreel, 170 kisten haring, 1745 kisten diversen. Er waren 350 stuks stijve kabeljauwen en de tongaanvoer beliep een totaal van 33.000 kg. De schelvis was ook Zaterdag niet duur. Grote schelvis deed niet meer dan 28.tot 26.per kist, pennen 26.tot 21.en naar verhouding deed de braat het met 28.tot 24. nog niet eens zo slecht. Gestripte wij ting liep van 23.tot 18.de dich te van 20.— tot 16.per kist. Dank zij buitenlandse belangstelling kon de tong zich goed handhaven. Grote tong noteerde 2.70 tot 2.60 per kg, gr. middel 2.20 tot 2.16, kl. middel 2.20 tot 2.12, tong I 2.20 tot 2.16 en tong II 1.90 tot 1.80 per kg. Makreel liep iets terug en noteerde 16.tot 10.50, haring was ook minder gevraagd bij de conserven-industrie op de laatste dag der week en bracht f 16.tot f 13. op. De schol was tamelijk duur. Gro te schol 48.per kist, gr. middel 60.tot 44.kl. middel 60. tot f 46.schol I f 50.tot f 40 en schol II kwam op gemiddeld f45.per kist. Voor de Maandagmarkt kwam in IJmuiden binnen de trawler Surabaya IJM 79 met 880 kisten verse vis en 10 stuks stijve kabeljauwen, nl. 240 kis ten schelvis, 170 kisten kabeljauw en gul, 450 kisten kool vis, 10 kisten ma kreel, 10 kisten wijting. Verder waren er 7 loggers met totaal 2160 kisten verse vis. Op een tweede losbeurt moesten wachten 4 loggers en 27 kot ters met een totale aanvoer van 1380 kisten vis. Het is dan eindelijk tot een beslissing gekomen in de HVB. WH won Zondag avond op het EDO-terrein de tweede be slissingswedstrijd tegen Hoofddorpse Boys met 21 en kan zich dus kam pioen noemen. Voor de Hoofddorpse Boys ongetwijfeld een teleurstelling, want voor de wedstrijd had de club uit het feestvierende Hoofddorp de beste papieren. Het gold hier n.l. de tweede beslissingswedstrijd, omdat de eerste ontmoeting in een gelijkspel was ge ëindigd. Zou het nu weer op een gelijk spel zjjn uitgelopen dan hadden de Boys vanwege een iets beter doelgemiddelde de vlag mogen uitsteken. Het is een zenuwslopende strijd ge veest waarin aan beide kanten de zenu wen een belangrijke rol speelden. VVH speelde technisch iets beter maar de Boys schiepen zich de meeste en beste kansen, welke echter door te individueel spel niet tot het gewenste resultaat leidden. Nadat de rust met blanke stand was ingegaan nam VVH in de tweede helft de leiding door Boot. De Hoofddorpers antwoordden daarna met een doelpunt van Jansen en het einde kwam dus met een gelijke stand, 11. In de eerste verlenging gebeurde er niet veel bijzonders, maar de tweede bracht tenslotte de beslissing. Aanvoer der Damiaans van VVH kreeg na en kele ogenblikken een goede kans en on houdbaar vloog zijn schot in de Hoofd dorpse touwen. En dit betekende tevens het einde van een ongekend lang en Advertentie Advertentie een gezonde gewoonte De estafette voor voetballers, die blauw-hemden 30 meter voor op Tybb, Zaterdagavond in Zandvoort is gehou- den, heeft weer een overwinning opge leverd voor het Haarlemse D.S.B. Deze vjjfmans-ploeg, die in 1948, '50, '52 en '54 ook als eerste eindigdj, zegevierde gedecideerd, zonder een keer werkelijk bedreigd te zijn. Haar beste man was Jan Jousti'a, die direct zo'n grote voor sprong nam, dat nummer twee, het gevaarlijk opzettende Kruisster uit Am sterdam, bij het laatste wisseipunt al in kansloze positie lag. De tijd van de Haarlemmers, 34 minuten 39 sec. over 10.750 meter, betekende geen record, aangezien D.S.B. verleden jaar slechts 33.57 nodig had. Gé Hoorn van Z.F.C. maakte Zater dag de snelste ronde: 6.35. Vier jaar geleden deed de Z.F.C.er D. Maas er 6.26 over, hetgeen bijzonder snel was. Het verloop van de wedstrijd is be trekkelijk eentonig geweest. Van de Gro te Kroecht af, waar burgemeester H. M. v. Fenema de 10e estafette wegschoot, ging D.S.B. aan kop. Iedere voetballer moest 2150 meter afleggen en de route: Haltestraat, Kostverlorenstraat, Haar lemmerstraat en weer terug naar de Grote Kroeht, vergde veel van de adspirantathleten. Bij de eerste doorkomst lagen de 19 „Ik zal je eens precies uitleggen wat die poppen- kasterij betekende, beste jongen". De donkere ogen van de inspecteur lieten de boze blik van Eugène niet los. „Op 21 September logeerde in een hotel in Amsterdam een echtpaar, dat zonder zijn logies te betalen uit een luxe-suite door een gat in de vloer vertrok en op zijn weg naar buiten twee mil lioen gulden uit een onder de suite gelegen bank meenam. Dat echtpaar liet nachtgoed, muiltjes en toiletbenodigdheden in het hotel achter. Al die voorwerpen werden bij het onderzoek luchtdicht ver pakt. Onze hond Tobi, een in heel Zwitserland be kende speurder, op wiens oordeel wij vertrouwen, omdat hij van tijd tot tijd zelfs de politie lesjes geeft, als deze het spoor bijster is, heeft zonder aarzelen u beiden aangewezen als de mensen, die het laatste deze, in de suite van het Amsterdamse hotel gevonden voorwerpen hebben gedragen. U bei den uit twee en twintig personen!" Büchli zweeg even, als wilde hij zijn woorden gelegenheid geven goed door te dringen tot zijn toe hoorders. „Voor een ervaren rechercheur moge de duide lijke herkenning van zijn verdachten door een be trouwbare speurhond overtuigend zijn, de rechters vragen méér bewijzen voor zij tot een veroordeling besluiten. Welnu, vanmiddag na aankomst van zijn trein, heeft inspecteur Van Houthem, die hier naast mij zit, mij het uit een twintigtal getuigenverkla ringen samengestelde signalement van het echtpaar Duclos uit zijn proces-verbaal voorgelezen. Nu wil ik u een geheimpje verklappen. Wij van de politie, zien een door een andere criminele instantie na uitputtend onderzoek opgemaakt signalement als het ware voor onze ogen afgebeeld. Het gebiuik van algemeen geldende termen voor bepaalde bijzonder heden werkt die beeldvorming in onze hersens in de hand. Reeds vanmiddag, toen ik op de Piazza Santa Marina een blik op u had geworpen", Büchli keek Gérard even aan, „wist ik dat u de heer Du clos moest zijn. Een litteken, zoals u aan de boven zijde van de rechteroorschelp meedraagt, is voor mij een voldoende bewijs, wanneer ik geen tien minuten tevoren de minutieuze beschrijving van datzelfde lit teken in een proces-verbaal heb zien staan. Dit litteken, in combinatie met de opvallende kleine handen en voeten, die ons opvielen bij u", de felle blik ging weer terug naar Eugène, „was voor mij voldoende het aannemelijk te achten, dat de heren De Versigny de door de Amsterdamse politie ge- zochten zijn". Büchli stak verstrooid de hand in de zak en haal de een sigarettenkoker te voorschijn. Hü presen teerde de twee Fransen en stak, nadat Van Houthem geweigerd had, er ook zelf een op. „Die aannemelijkheid", ging hij voort, „werd aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid, toen bij de confrontatie twee uit Amsterdam overgekomen le den van het hotelpersoneel, waarvan er een het echtpaar Duclos bij zijn aankomst had ontvangen en de andere dit in de fameuze suite tijdens het diner had bediend, u beiden als de heer en mevrouw Duclos herkenden. De confrontatie had plaats vol gens de welhaast wetenschappelijke methode, die de politie daarbij volgt. Zij levert naar mijn oordeel bewijs!" Weer liet Büchli zijn woorden de tijd te bezinken. „En werp mij nu niet voor de voeten dat het voor die hoteiemployé's onmogelijk moet zijn u na al die tijd te herkennen, omdat zij u slechts oppervlakkig gezien hebben. Mensen, die dat beroep uitoefenen, worden tot een speciale klasse van getuigen gere kend, wanneer het om de beschrijving van personen gaat... Tenslotte nog dit! Blijkens de nagelaten spo ren, werd de inbraak gepleegd door lieden, die spe cialisten moeten zijn in de techniek, die werd toe gepast. Die techniek was zeer bijzonder. Er moest een betonvloer zonder veel rumoer worden door boord. Er moest een moderne kluisdeur worden geopend en een door een stalen huis beschermd slot van een buitendeur worden opengestoken. Deskun digen kunnen uit de techniek van een inbraak af leiden, in welke behendigheidsklasse zij de daders moeten indelen. De inbraak van 21 September daarover waren alle technische experts het eens kon slechts zijn verricht door werktuigkundigen van wetenschappelijk kaliber. Ondanks de sluiting tijdens de Kerstdagen van het bevolkingsregister, heb ik toegang kunnen krijgen tot de archieven en uit de kaarten, die uw namen dragen, is mij gebleken dat u beiden in Zurich de universiteit hebt bezocht en de graad, hebt gehaald van werktuigkundig in genieur", Büchli zag zijn verdachten niet onwelwillend aan. „Werktuigkundig ingenieur", herhaalde hij naden kend. „Als zodanig moet u bekend zijn met de theo rie van de waarschijnlijkheidsleer. Leg nu alles wat ik u verteld heb voor u neer en zeg mij dan, hoe groot de waarschijnlijkheid moet voorkomen, dat de gebroeders De Versigny op 21 September in het hotel Metropole in Amsterdam logeerden in een luxe suite en in de daarop volgende nacht de Continen tale Bank Associatie hebben beroofd...." Büchli zweeg. Hij deed een paar trekken aan zijn sigaret, ging zitten, wierp een snelle blik op de betrokken gezichten van de twee Fransen en liet met een lichte zucht, zijn markante roofvogelkop op de hand rusten. Het was doodstil in de kamer. De vier politiemannen wachtten gespannen of de opeenstapeling van verzwarend materiaal de ver dachten ertoe zou doen besluiten vrijwillig een be kentenis af te leggen en de twee, wier vrijheid op het spel stond, schenen in twijfel te verkeren om trent hun houding. Op dat ogenblik drong door de dubbele ramen gedempt het geluid van mannen stemmen, die dat ontroerendste van alle Kerstlie deren zongen... Stille nacht, heilige nacht... Het vierstemmige koor zwol aan in de vredige avond stilte, die rondom het politiebureau hing, het ging langzaam voorbij onder de ramen van Büchli's kamer en het stierf weg toen de zangers een zij straat insloegen. De lippen van Eugène trilden toen hij het hoofd ophief en een vragende blik wierp op zijn oudere broer. Gérard kuchte weifelend. „Kunnen mijn broer en ik een ogenblik samen overleggen?" vroeg hij, met bijna toonloze stem. (Wordt vervolgd) dat goed volgde. I.V.V. (Landsmeer) kwam daarachter. Na 4300 meter zag men dezelfde kopgroep, met dit ver schil dat The Yeliow Black Boys afge zakt waren en practisch geen rol meer speelden. Slechts loper vier slaagde er nog in tot op korte afstand van de leider te komen. Zoals verteld, Kruisster werkte zich spoedig verrassend naar voren, doch ofschoon haar laatste man een prima race liep, bleef D.S.B. ongenaakbaar. Het duizendkoppige publiek, dat geest driftig met de strijd meeleefde, beloonde alle deelnemers tenslotte middels een hartelijk applaus. Overigens is het toch opvallend, dat voetballers zo weinig „Ausdauer" heb ben. Velen konden aan de finish geen stap meer zetten en zelfs moesten er een paar worden weggedragen. In de Raadzaal van het stadhuis reik te burgemeester v. Fenema de fraaie, door Zandvoortse winkeliers beschik baar gestelde, prijzen uit. Z.F.C. en Assenaelft, die voor de tiende maai meededen, werden gehuldigd, evenais Jan Joustra van D.S.B., voor wie het tweede lustrum ook gold. De uitslag luidde: 1. D.S.B. 34.49; Kruisster 35.01; 3. Z. F. C. 35.03; 4. I.V.V. 35.25; 5. T.Y.B.B. 35.37; 6 Blauw Wit 36; 7. SHS 36.46; 8. Zand- voortmeeuwen 37.23; 9. T.Z.B. 37.24; 10. Geuzen 37.58. Zestien verenigingen uit West-Neder land namen aan deze estafette deel, de winnende ploeg van D.S.B. bestond uit de heren Fennis, G. Stolvoort, A. Stol- voort, J. Joustra en Van Deurssen. In de zwemvijver „Groenendaal" te Heemstede werd Zondagmiddag door de Heemsteedse Poloclub de 3de ont moeting van de zwemkampioenschap- pen en beste prestatie voor adspiran- ten Kring Haarlem Koninklijke Ne derlandse Zwembond georganiseerd: De uitslagen zijn: 50 meter vlinderslag jongens: 1. J. Sint, DWR, 49,1; 2. J. Bood, DWR, 43,2. 100 meter vrije slag dames: 1; Inge Stroobach, Haarlem, 1.13,9; 2. Marleen Smit, HPC, 1.16,5. 100 meter vrije slag heren: 1. Wim Geurtsen, HPC, 1.1,1; 2. Fred Pieters, DWR, 1,1,3. 25 meter vlinderslag meisjes; 1. Ti neke Steensma, Haarlem, 16 sec.; 2. EUy Schreuder, Haarlem, 17 sec. 50 meter rugslag jongens: 1. R. Ree, HPC, 37,4; 2. J. Watertor, Haarlem, 38,5. 100 meter schoolslag heren: 1. Her- bert Verleur, HPC, 1.22,3; 2. Piet Meijer, DWT, 1.23,9. 3 x 50 meter wisselslag estafette meisjes: 1. Haarlem, 2.0,8; 2. HVGB 2.1,5. 3 x 50 meter wisselslag estafette jongens: 1. HPC 1.53,5; 2. DWR 2.4,6. 10 x 50 meter vrije slag estafette heren: 7. HPC 5.15,1; 2. DWT 5.21,6. 4 x 100 meter vrije slag estafette da mes: 1. Haarlem 5.19,7; 2. HPC 5.37,9. spannend HVB-seizoen. VVH was kam pioen en de bijna tweeduizend toeschou wers die het EDO-terrein bevolkten brachten de kampioenen een welver diende ovatie. De vice-voorzitter van de HVB, de heer Van Turnhout, compli menteerde de Herculanen namens de af deling Haarlem met het behaalde suc ces. Ook de verliezers bleven niet ach ter en vanzelfsprekend niet het gast vrije EDO. Ook van onze kant aan VVH onze hartelijke gelukwensen! „Holland" heeft Zondag j.l. te Lei den voor de derde maal in successie en tevens voor de vijfde maal in to taal beslag gelegd op de „Evert Caste leynbeker". Haar athleten hebben er niet de minste twijfel over laten be staan dat zij het kleinood dit jaar de finitief in hun prijzenkast wilden zien. Zowel kwalitatief als kwantitatief waren zij veruit de sterksten. Dat onder de gegeven omstandighe den goed weer, een sintelbaan in prima conditie, en de door de „Bata ven" uitstekend georganiseerde wed strijd clubrecords worden verbe terd, spreekt haast vanzelf. Mej. P. Piek zorgde voor de grote verassing, door met een schotse sprong een hoogte te bereiden van 1.48 m, zich hiermede scharend onder de gelederen van de Nederlandse cracks op dit nummer. Mei, Meilgnd sprak bij d? 200 m. Dames al baai- reserves aan, maar toen zij vrijwel uitgeput de finish bereikte was' een glorieuze overwin ning en een nieuw clubrecord de wel verdiende beloning. De herenploeg wilde uiteraard niet achterblijven en verbeterde o.a. op overtuigende wijze het record 4 x 100 m. estafette. De 45.2 sec. begint lang zamerhand wel de kracht aan te ge ven van het sprinterscorps van deze vereniging. Het junior-lid J. Glas be vestigde de goede verwachtingen, die men van hem had, door de 600 m. te winnen in 1 m. 29.8 sec., terwijl de C-junior O. v. d. Linden bij het ver springen eerste werd met een sprong van 5.46 m. Tenslotte liet P. Lind- ström bij het polsstokhoogspringen de lat op 3 meter liggen." De terugkeer van vele gedemobili seerde militairen is voor het totale succes van niet geringe invloed ge weest. Programma: Eerste klasse: 4 Juli V.V.G.A.-E.D.O. 6 Juli H.C.K.-Schoten: 7 Juli Pinquins- S.C. Haarlem. Tweede klasse: 5 Juli H.H.C. 2-T.Y.B.B. Derde klasse: 4 Juli E.D.O. 2-T.Y.B.B. 2- 8 Juli T.Y.B.B. 2-R.C H. 2. 'Voor de komende week is de belang rijke wedstrijd V.V.G.A. tegen E.D.O. vastgesteld, waarbij twee laag ge plaatste negentallen tegen elkaar in het veld komen, waarin wij de Amster dammers de beste winstkansen geven. In de tweede klasse blijft T.Y.B.B. het uitstekend doen en na de vele over winningen, dikwijls met groot verschil, zal ook deze week H.H.C. 2 wel het slachtoffer van de geel-zwarte triomph- tocht worden. Op het terrein van de vereniging T.H.B. aan de Boekenrodeweg te Aer- denhout organiseert het bestuur van de Nederlandse Dames Softball Bond voor de lagere negentallen een groot tour- nooi, waaraan door twaalf teams wordt deelgenomen. Er zal in drie poules worden gespeeld volgens halve competitie systeem. He laas hebben de Amsterdamse vereni gingen niet voor dit tournooi ingeschre ven, zodat de Haarlemse meisjes de zaak onderling zullen uitmaken. GEBOREN: J. G. M. Schumacher en J. M. Mesman, z; P. Weijers en A. E. Nederpelt, d; D. Goede en J. Groenen dijk, d. ONDERTROUWD: W. C. van Oei en N. Hoeijenbos; P. J. de Wit en M. T. Moorman. GETROUWD: G. J. de Groot en C. T. Oorthuis; J. Krebbers en C. A. de Haan; J. P. M. Peeperkorn en A. C. M. Hellebrekers; G. Gras en G. van der Veen. OVERLEDEN: M. M. Zwarter— IJkel, 78 jaar, J. Steenlaan 3; A. K. M. Ingen Housz, 64 jaar, Fr. Schubertlaan 45; A. F. J. M. van der Velden, 3 jaar, Oude Posthuisstraat 26; wed. M. A. Soutendijk—Pitlo, 81 jaar, Herenweg 145; L. G. Haagesvan der Nolden, 89 jaar, Overboslaan 27. Vrijdag was het 25 jaar geleden dat de heer B. Glazenborg, opzicht C., wo nende in de Middenduindorplaan 55, bij het PEN te Bloemendaal in dienst trad- Des morgens werd hij door de directie van het bedrijf ontvangen en hartelijk toegesproken. De jubileumcommissie bezocht de woning van de jubilaris en bood een electrische lamp aan. Veleh gaven van hun belangstelling blijk.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 2