Gidsen uit het district Haarlem bijeen in Bloemendaal Met twee touringcars op bezoek in kasteel Zuilen R Druk bezochte receptie van polder- en gemeentebestuur Haarlemse tram sukkelt nog wel een jaartje voort Nog tekort aart buschauffeurs Vergunning voor de buslijn is er al wel, maar die voor opheffing van de tram niet Kunstschilder Willem Karei Rees 75 jaar Knipperlichten bij spoorwegovergang aan Bloemendaalseweg Op genoeglijke kampvuuravond Nieuwe ambtsketen voor burgemeester Jansonius r KfLnlnma^^ MAANDAG 4 JULI 1955 MEJ. VAN HEES IN HET ZILVER Als wetenschappelijk assistente van het Frans Halsmuseum Vanavond in Haarlem MARS VAN KAPEL KON. LUCHTMACHT Burgerlijke Stand Haarlem INBR AAK ,IN DE RAAFSTRAAT f200 en een overjas gestolen EERSTE PRIJS VOOR ST. CAECILIA Feestweek Haarlemmermeer Oud Heemstede-Bennebroekop excursie In Heemstede Grootse huldiging van gouden echtpaar Prins M N 100 jaar Haarlemmermeer mr Wandeltocht Voor hoe lang nog? Waterpolocom petitie Mr. A. J. L. LIESKER OVERLEDEN Oud-griffier van het Haarlemse kanton gerecht BLOEMENDAAL Sliert Geen geld Bloemendaalse Montes sorischool bestaat 25 jaar Beurs van Amsterdam In de kuil aan de Denenweg in Bloe mendaal verzamelden zich Zaterdag avond ruim zeshonderd leden van de Ned. Gidsenbeweging uit het gehele district Haarlem, dat zich uitstrekt van iJmuiden tot Aerdenhout en van Over- veen tot Hoofddorp en Halfweg. De meisjes waren bijeengekomen om op het feest van Maria Visitatie de viering van het tweede lustrum van de Beweging nog eens een bijzonder cachet te geven. Het centrum van de verzamelde me nigte werd gevormd door een massaal kampvuur, dat allen in een rode gloed Vatte en een belangrijk aandeel had in de gezellige stemming, die de gehele avond heeft geheerst. De bijeenkomst sdond onder leiding van Guido Vera Preijde uit Heemstede. Districtsaalmoezenier D. de Wit hield een toespraak en las de boodschap voor Van de nationaal aalmoezenier van de Ned. Gidsenbeweging, waaorin als spe ciaal puntje wordt aanbevolen het zich aanmeten van een goede stijl. Ook door da districtscommissaresse mej. J. Rooze- krans, werd een woordje gesproken. De avond werd verder genoeglijk doorgebracht met geestige voordrach ten door verschillende groepen, dan sen en een ballet in gidsenstijl. Het muzikaal verslag, dat het districtsbe- stuur uitbracht over tien jaar gidsen in het district Haarlem, vormde een der hoogtepunten van de bijeenkomst. Tot slot werden de beloften her nieuwd en de witte margrieten, die 's morgens na de H. Mis waren uitge reikt, verbrand. Ter herdenking van het feit dat zij 25 jaar verbonden is aan het Frans Halsmuseum, is mej. C. van Hees in Intieme kring gehuldigd. Die intieme kring bestond uit familie, leden en vrienden van de jubilaresse, de heer H. P. Baard, directeur van het museum met zijn gezin, de staf en het overig personeel der gemeentelijke musea de heer H. van Borssum Buisman, conser vator van het Teyler museum, de heer en mevr. Wesstra, mej. dr. G. H. Kurtz, stadsarchivaresse en de heer van Eg- mond, hoofd personeelszaken der gem. Haarlem. In een korte toespraak schetste de heer Baard de kwaliteiten van zijn we- tenschappeiijkp assistente: haar trouwe !rachöng en haar instelling te- E^verde mensen die zij altijd positief vonr pol' hierna begeleidde op een, seurn f buitenstaander in het mu- wi%7' ?n °nverwachte als ongezochte e,7~ Arthur Rubinstein (op de band) een bed van Bach (met de baard) waarin de kwaliteiten van mej. Van Bees werden bezongen en ook Willem Barel in geconserveerde staat prees haar omdat, om zo te zeggen, de* jon gens van Frans Hals 25 jaar uit haar hand hadden gegeten. Na deze „waan zin" bood de directeur een fraai geïl lustreerd receptie-album aan en een enveloppe met inhoud namens het per soneel. Begeleid door de nodige humor ontving zü uit de handen van de heer Van Egmond de gebruikelijke oorkon de: een moord- en brand plaat voor een moord-ambtenaar. Mei Van Hees heeft bh prof. Vogel sang in Utrecht kunstgeschiedenis ge studeerd en is direct daarna aangesteld hii het Frans Halsmuseum. Sinds jaren doet zij diepgaande onderzoekingen in archieven in den lande voor de sa menstelling van de ren® 'Als de loop jan het volgend jaar dlt,Wbfifven Toor het' vele weten- serveerd blijven verzamelingen schappelijk werk dat ae der gemeente Haarlem werden Tijdens de °PenbJfï® or^en gespro- nog vele waarderende wooraen ken waaruit moge bhjken jjees is minnelijke figuur mej. 7®" het mu- voor hen die met het hart aanraking seurn in de loop der jaren in aanraking zijn gekomen. Ter gelegenheid van de tentoonstel ling, die vanmiddag in het Concert gebouw vanwege de Milva-Luva is ge opend, maakt de kapel van de Kon. Luchtmacht in galauniform een mars door Haarlem. De mars begint om 7 op de Dreef en er wordt gemarcheerd via Gr. Houtstraat, Jansstraat, Jans- weg, Kennemerplein, Kruisweg, Kruis straat en verder door de binnenstad haar het Klokhuisplein. CINEMA PALACE: „Canaris", 14 jaar 2, *RaÏvs7 HALsf „Opstand der Maori's" 18 j., Llóoi 7 Het teken van de heiden", 14 jaar, Wem; ,7RaspoetSin''Ustr. volw., 2. 7 en 9. .Uur. 15 wyr MiNErva- Ma pn Di. 8-15 u.: „Als de dauw '£Ómtaerenregen"-, str.'volw. Wo. 2.30 WbrInÓtP!,Hofschandaal" volw., 2. ROXY:7„Tarzan inUgevaar", 14 jaar ..Bloed- vlag boven Quinto", 14 J,aar, n STUDIO: .Huwelijksloteru a. 1-, 2.15, 8-15 uur.' Maandag 4 Juli Concertgebouw: Haarl. Muziek Instituut. Leerlingenuitvoering 8 uur Concertgebouw: Tentoonstelling ,,De Mi Va iets voor U", 17 ur. Grote KerkCarillon-Glockenspiel door de stadsbeiaardier Arie Peters. Van ïo-ou 16.30 uur. Dinsdag 5 Juli Concertgebouw: N. Ph. O. Zomerconcert, sol. Gerard Hengeveld, piano, 8 uur. Concertgebouw: Tentoonst. „De Milva iets Voor U" 11—22 uur. Grote Kerk: Gratis orgelbespeling door de stadsorganist George Robert. Van 2021 Uur. GEBORENM. Braunius-van der Put- ffh, z.; E. J. Gleijm-van Halm, z.; K. J. Knegt-van der Zwan, d.; C. van der Ven-de Quastenit, d.; E. Klein-den Breejen, d. ONDERTROUWD: G. Gommans en J. M. van Diemen. GETROUWD: M. J. Geerlings en J. M. Kooien; A. H. Hendriks en J. M. A. Schijven; J. Huel en M. G. de Könnigh; B. Stevenhagen en E. M. van Thienen; J. P. de Groot en E. King- xna; A. Benavente en M. W. Senft. OVERLEDEN: B. Nederkoorn, 59 j.; A. M. Snijder-Wijers, 68 j.; L. J. M. Disseldorp, 4 j. Zondag werd het de grote dag voor de kabouters uit het district Haarlem. Dan worden ongeveer vijfhonderd meisjes in de leeftijd van acht tot elf jaar verwacht op het landgoed De Rijp op de hoek van de Bloemendaalseweg en de Mollaan in Bloemendaal. Op hun manier gaan zij het tweede lustrum van de Ned. Gidsenbeweging vieren. Des morgens wordt er in de openlucht een H. Mis opgedragen, waarna allen zullen aanzitten aan een feestelijk ontbijt, eveneens in de openlucht. Vervolgens trekken zij in optocht naar het terrein van B.M.H.C., waar de feeënring wordt gedanst. Dan gaat het weer terug naar De Rijp in de vorm van een planetentocht. Het ver haal van de kleine prins wordt ver der op het terrein van De Rijp ge speeld. 's Middags zal een gooche laar de meisjes trachten te amuseren. Gisteren tussen 4 uur 's middags en half 12 's avonds is een inbraak ge pleegd in een perceel aan de Raafstraat. Via een ongesloten keukendeur is de ongewenste bezoeker binnengekomen. Behalve een oude man, die om 7 uur naar bed was gegaan, was niemand der bewoners thuis. Uit het dressoir werd een geldkistje meegenomen, inhouden de ongeveer 200 en enkele polissen, terwijl van de kapstok in de gang een herenoverjas werd ontvreemd. De Haar lemse politie stelt een onderzoek in. Het R.K. Gemengd Koor „St. Caeci- lia" uit Haarlem behaalde Zondag onder leiding van Gerard de Barbanson in de afdeling uitmuntendheid een eerste prils met 323 punten op het Nationaal R.K. Zangfestival te Utrecht. Donderdag 7 Juli om half acht wordt er in het Gebouw St. Bavo een feest avond georganiseerd vanwege de ouder commissie van de Chr. Huygensschool ter gelegenheid van het afscheid van de kinderen der zesde klasse. HOOFDDORP Dinsdag 5 Juli 9 uur: Schipholdag voor de jeugd. 10 uur: Bezoek van de jeugd aan Eeuwfeesttentoonstelling. 10—16 uur: Voorkeuring van de dres- suurwedstrijden voor internat, landelijke ruiters. 14 uur: Wedstrijden op het tentoon stellingsterrein, georganiseerd door de raden van jonge boeren en boe rinnen. Woensdag J Juli 13—18 uur: Concours-Hippique. 14 uur: Wedstrijden op het tentoon stellingsterrein, gorganiseerd door de raden van jonge boeren en boe rinnen. 14.30 uur: Zaalfeest voor de Ouden van Dagen van Hoofddorp en Rijk in „De Beurs". 19 uur: Voetbaltournooi. 19.30 uur: Zaalfeest voor de Ouden van Dagen van Vijfhuizen en de Cruquius in „De Beurs". ZWANENBURG Dinsdag 5 Juli 10 uur: Schipholdag voor de jeugd en bezoek aan de tentoonstelling. 19 uur: Volksspelen. Woensdag 6 Juli 14 uur: Opening van het feestpark. 19 uur: Rondgang en concert door de Amsterdamse Politiekapel. Voetbal- toumooi. NIEUW-VENNEP Dinsdag 5 Juli 10 uur: Schipholdag voor de jeugd. Bezoek aan de tentoonstelling. 19.30 uur: Zaalfeest voor Ouden van Dagen. Woensdag 6 Juli 14 uur: Volksspelen. 19 uur: Voetbaltournooi. 20 uur: Luchtacrobatiek. VIJFHUIZEN Dinsdag 5 Juli 19 uur: Ronde van Vijfhuizen op toerrijwielen. Hinderniswedstrijden voor dames. Woensdag 6 Juli 13.30 uur: Optocht van kinderen. Kinderspelen en tractatie. 19 uur: Voetbaltournooi. Volksspe len. 19.30 uur: Zaalfeest voor ouden van dagen (Hoofddorp). Met twee volgeladen touringcars on dernamen Zaterdagmiddag 75 leden en introducé's van de vereniging „Oud Heemstede-Bennebroek" de trip naar het kasteel Zuilen, waar men te onge veer drie uur arriveerde. Dit kasteel vertoont heel veel moois op oudheid kundig gebied, maar het meest opval lende was wel de uitstekende begelei ders die aan het gezelschap waren toe gevoegd en die niet alleen volledig op de hoogte waren met de geschiedenis van het kasteel, maar deze ook op pret tige wijze aan hun gezelschap wisten mede te delen. Het. kasteel Zuilen vroeger Zoelen genaamd moet al heel oud zijn, want de grote geloofsverkondiger Bonifacius heeft in één van zijn brieven over de nederzetting Zoelen geschreven. Sinds 1300 is het bekend en van vele bewo ners hangt een min of meer ge slaagd schilderij. Rond 1700 is het gemoderniseerd, hoewel niet altijd ver beterd. In 1952 heeft de laatste eigenaar, baron van Tuyl van Serooskerken het volledige kasteel overgedragen aan een speciaal daarvoor in het leven geroepen stichting. Er is een prachtige gobelin zaal met een uitermate fraai gobelin uit 1700, waarvan de tekening ontwor pen is door de bekende Leidse gobelin- Zondag 3 Juli is voor het gouden echtpaar Prins een onvergetelijke dag geworden. Het feest begon met een Hoogmis, tijdens welke het koor de bruidegom is al meer dan veertig jaar „j ter ere van het feestvierende lid het beste beentje heeft voor gezet 's Middags werd een zeer druk hezochte receptie gehouden, waarheen al to verenigingen die regelmatig in het Rooms Katholieke Verenigingsgebouw plegen te vergaderen4 hun ver- van hun belangstelling en dank ge tuigd. Gesproken werd door de heer P. H. M Peeperkorn namens het kerkbes'tuu:r d het gouden echtpaar prees voor d^stip te plichtsbetrachting en de zorgdie steeds werd betoond om het gebouw zo goed mogelijk te onderhouden e het daarvoor dankte. Een enveloppe met inhoud werd daarbij aangeboden. Voorts werd nog gesproken namens de afdeling Heemstede van de Katholie ke Arbeidersbeweging door de voor zitter, de heer N. v.d. Linden, die er aan herinnerde dat de bruidegom sinds vele jaren alles doet om de avonden die door deze organisatie of door haar onderafdelingen wordt belegd, zo goed mogelijk te doen slagen. Het aantal feestavonden en vergaderingen is sinds het bestaan van deze organisatie niet meer te tellen, aldus de spreker, maar we hebben nog nooit de kans gekregen het echtpaar Prins te bedanken voor zijn goede zorgen en bereidwilligheid om in alles mede te werken. Daarom is spreker nog nimmer met zoveel ge noegen naar een receptie gegaan als juist nu. Voor alles wat het gouden echtpaar in het belang van de Kath. Arbeidersbeweging heeft gedaan, bracht hij hun hartelijk dank en een envelop pe met inhoud was wel het beste be wijs van de oprechtheid van deze dank. Verschillende vrienden en kennissen kwamen het gouden echtpaar geluk wensen en lieten het evenmin bij woor den doch brachten geschenken mee als bewijs van hulde en medeleven. Na afloop van de receptie kwam een grote stroom familieleden de gehele zaal bijna vullen en werd het feest in eigen kring voort gezet. Dat deze dag in dubbele zin on vergetelijk blijft vqor het gouden echt paar laat zich denken en waar zowel de bruid als de bruidegom nog uiterst vi taal en flink zijn, behoeft het heus geen verwondering te baren, indien over tien jaar dit krasse echtpaar wederom feest viert. wever van der Vugten, een meester stuk van ontwerp en uitvoering. Op dit gobelin komt een pad voor waarop een moedergeit die haar jong zoogt en al naar de plaats die men in de zaal in neemt, verandert de ligging van dit pad. Er is bovendien een fraaie collec tie wapens. Als slot van de rondgang is het ge zelschap nog even in de gevangenis geweest. Het gerucht gaat dat Jacoba van Beieren in dit slot gevangen heeft gezeten, maar er zijn al zoveel kaste len waarvan dit verteld wordt. Merkwaardig en boeiend waren de mededelingen over een kasteelbewoon- ster die onder een pseudoniem in haar tijd de gehele Nederlandse adel tegen zich in 't harnas joeg door in een boek je ongehoord scherpe critiek uit te oefe nen. Zij moet een zeer goed schrijfster zijn geweest, daarnaast een begaafd musicienne met een grote belangstelling voor natuurkund. studie, zodat zij haar tijd ver vooruit was. Als men haar por tret ziet zij schilderde bovendien zelf ook zou men er wat om willen ver wedden dat dit een afbeelding is van een moderne jonge vrouw. Zij schreef onder het pseudoniem Bella van Zui len en één van haar boeken heeft het zelfs tot een tweede druk gebracht. In 1947 heeft een Nederlands letterkundige een boek aan haar gewijd, zodat zij een merkwaardige en belangrijke figuur op belletristisch gebied geweest moet zijn. Nadat velen van de gelegenheid om een kopje thee te drinken, een dank baar gebruik hadden gemaakt, wer den de touringcars weer opgezocht en ging het naar Nieuwkoop, waar in een tot restaurant omgebouwde hooischelf t de inwendige mens werd versterkt. Door de feestelijk versierde Haarlem mermeer ging het toen naar huis en precies op de afgesproken tijd arriveer de men te Heemstede, zeer voldaan over deze eerste excursie, die hopelijk spoedig door een tweede gevolgd zal worden. .-.N-n Tijdens de receptie van het polder- en gemeentebestuur van Haarlemmermeer overhandigde de burgemeester van Amsterdam, mr. A. d'Ailly, namens de collega's van de elf gemeenten, die Haarlemmermeer omringen, mr. J. F. Jansonius een nieuwe ambtsketen, voorlopig nog in tekening. Het gemeente- en polderbestuur van Haarlemmermeer hebben Zaterdagmid dag tijdens een receptie in het raad huis van Hoofddorp veto vrienden, ken nissen en andere belangstellenden mo- jren begroeten. Gedurende enkele uren is er een komen en gaan geweest van mensen, die de feestvierende bestuur- deren van harte complimenteerden. Tot de gezellige sfeer, die de veto gasten van meet af aan omringde, droegen in belangrijke mate de feestspeeches bij, die vooral bij de burgemeester van Haarlemmermeer, mr. J. F. Jansonius, een bijzonder warm onthaal vonden. Zijn gezicht straalde om de eer, die de 100- jarige Haarlemmermeer bewezen werd In vele gevallen onderstreepte een ge schenk de goede wensen. De burgemeester van Vierlingsbeek (N.B.) verscheen aan het hoofd van een deputatie om nog eens te getuigen van de dankbaarheid der bevolking van dit in de oorlog zo zwaar getroffen dorp. Direct na de bevrijding adopteerde Haarlemmermeer het dorp Vierlings beek, dat de naam had van een twee de Caen. Ongeveer tweederde van de gemeente was vernield en met vorste lijke allure reikte de Haarlemmermeer deze Brabantse gemeente een helpende hand. De heer Van Heusden, ver- fezeld van de oud-burgemeester A. ans, en de voorzitter van de instelling, die destijds Volksherstel was geheten, de heer J. Tonen, overhandigde burge meester Jansonius een prachtig wand bord. Even later presenteerde zich de vol tallige raad, die bij monde van de heer M. J. van Nieuwenhuyzen het dagelijks bestuur van de gemeente Haarlemmer meer van harte complimenteerde. Haar lemmermeer verkeert, aldus de heer Van Nieuwenhuyzen, in een blaken de gezondheid en met ere neemt on ze gemeente een waardige plaats in in de rij van Nederlandse gemeenten. Een klok, die over enkele weken de raad zaal zal sieren, was het geschenk van de raad. Namens de collega's van de elf ge meenten, die Haarlemmermeer omrin gen, voerde de burgemeester van Amster dam, mr. A. d'Ailly het woord. 'In een geestig toespraakje noemde hij burge meester Jansonius een zeer bijzondere collega, die rondom zijn gemeente een bastion had aangelegd, dat moeilijk te nemen is. Amsterdam is er echter in geslaagd vanuit de lucht deze vesting te overmeesteren. Maar, zo ging de hoofdstedelijke burgervader verder, wij zijn goede vrienden en ook goede bu ren. Omdat de ambtsketen van de bur gemeester van Haarlemmermeer geen rijkswapen draagt was in de kring van burgemeesters het plan geopperd de heer Jansonius een nieuwe aan te bie den. Over vier weken is de keten, waar in de wapenschilden van de elf om- De oudste inwoner van Vijfhuizen, de vijf en negentig-jarige Opa Ophem, onthulde Zaterdagavond met een plech tig gebaar het „Prikker"-monument in Vijfhuizen. Dit monument eert de onbekende schrijver, die voor de be langen van het vergeten Vijfhuizen opkomt. ringende gemeenten zijn gesmeed, klaar Burgemeester Jansonius was met dit ge schenk bijzonder ingenomen. Ter receptie verschenen voorts de leden van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland, de heer U. F. M. Del- laert, directeur van de luchthaven Schiphol, de dochter van de eerste ge meente-secretaris van Haarlemmer meer, mevrouw E. J. van der Meer- Eggink, die een fraai wandkleed aan bood, de dijkgraaf van Rijnland, mr. J. Slagter, de secretaris van dit hoogheem raadschap, mr. S. J. Fockema Andreae en veto anderen. Na de receptie verenigden zich tien tallen genodigden rondom een feest dis in het polderhuis, waaraan o.m. aanzaten de ministers S. L. Mansholt en J. Algera. Broeder Josaphat van de St. Willi- brordusstichting aan de Kennemer- straatweg in Heiloo, die nu voor de tweede keer wandeltochten organiseer de, heeft eer van zijn werk. Aan de door de wandelsportvereniging Stabili- tas van dit ziekenhuis gehouden tochten namen in het afgelopen weekeinde 850 personen deel. Het bosvolkje, een R.K. groep uit Haarlem onder leiding van mej. Van Marnixveld, ontbrak niet op het appèl van Stabilitas. Uit Haarlem waren er ook groepen van de wandelverenigin gen Onder Door en Jan Passtoors. (Van onze verslaggever) Als alles volgens plan zou verlopen dan zou de „Haarlemse tram" thans aan haar laatste zomerseizoen toe zijn en met het begin van de winterdienst moeten verdwijnen. Maar de N.Z.H., de exploiterende maatschappij, komt voor de vervanging van de trams door autobussen nog een vijftigtal chauf feurs te kort en derhalve zal de Haarlemse tram zoals de Amsterdammers haar hardnekkig noemen, hoe wel zij naar Zandvoort rijdt nog wel een jaartje langer op haar laatste benen moeten lopen. Het trammaterieel is allang geheel afgeschreven de „modernste" wagen dateert van 1927 of daaromtrent en de rest is van veertig tot vijftig jaar oud! De zestig autobussen, die de tram moe ten vervangen, zijn besteld en worden afgeleverd en dat kost een lieve duit aan investering. Tot dusver zijn de tram- prijzen lager dan die van de Spoorwe gen voor hetzelfde traject, maar de busprijzen zullen als gevolg van de in vestering van kapitaal hoger moeten worden. Dat heeft de forensen, die da gelijks' van de tram gebruik maken, in het geweer gebracht. Ze zijn aan de oude, vertrouwde, knusse tramwagens gehecht, waarin men soms ergens ver stolen nog de letters E.S.M. kan aan treffen, afkorting van „Electrische Spoorwegmaatschappij", die de lijn ruim vijftig jaar geleden heeft aange legd maar later opging in de E(erste) N(ederlandse) E(lectrische) T(ramweg maatschappij), die in Haarlem enige smalspoortramlijntjes exploiteerde en op haar beurt werd opgeslokt door de N.Z.H., welke tot dusver een stoomtramlijn van Haarlem naar Lei den en enige electrische lijnen in Haar lem in exploitatie had. Al die lijnen zijn allang door bussen vervangen. Al leen de Haarlemse tram" is gebleven. De minister heeft de opheffing nog niet goedgekeurd, maar er is wel een vergunning voor de buslijn Amsterdam- Haarlem-Zandvoort en de gemeente raad van. Amsterdam heeft de tramcon cessie al geruime tijd geleden ingetrok ken. Het busstation aan de Marnix- straat te Amsterdam tegenover het po litiebureau het nieuwe beginpunt van de buslijn is in aanbouw. En parallel daarmede loopt de bouw van het spoorwegstation Amsterdam- West bij Sloterdijk, waarvoor een aan tal oude huizen zijn gesloopt op de paar na, waarvan de bewoners hardnekkig weigeren te verhuizen. Dit station zal het vertrekpunt worden voor heel wat bewoners van Amsterdam-West, die naar Haarlem en Zandvoort willen rei zen en derhalve een grote ontlasting betekenen voor de toekomstige bus- De Haarlemse kunstschilder Willem Karei Rees is Vrijdag j.l. 75 jaar ge worden. Uit onze kunstrecensies is de ze schilder voor onze lezers geen onbe kende, omdat zijn werken in de vereni gingsexposities van K.Z.O.D. meestal vermeldenswaard zijn. Zijn naam wordt buiten vakkringen weinig ge- genoemd. want hjj is een bescheiden man. Zijn eigen verrichtingen be schouwt hij critisch. Uit zijn werk spreekt een zo frisse instelling en zo veel jeugdig élan, dat zijn eerste twin tig levensjaren in de negentiende eeuw voor de meeste kunstenaars bepa lend voor hun verdere leven bij hem er niet in terug te vinden zijn. Zijn vijf en zeventig jaren hebben bij velen dan ook verbazing gewekt. Rees is zijn hele leven een hokvast Haar lemmer geweest die zich nochtans op de hoogte heeft gehouden van de Jeune France van het begin dezer eeuw: Ma tisse vooral, en Picasso, wier genera tie-genoot hij is. Hij is niet hun navol ger geworden. De vernieuwingen heeft hij bezonken verwerkt. De figuren der artistieke vernieuwing waren toen nog zo weinig bekend, dat toen hij een be langstellende dame eens vroeg of zij Dérain kende, zij antwoordde: „Ja, ik ken de Rijn tot voorbij Keulen." Bij Krabbé aan de Haarlemse Kunst nijverheidsschool kreeg Rees zijn op leiding. In samenwerking met Djjssel- hof maakte hij veel batikwerk dat be langstelling trok tot in Frankrijk waar het in tijdschriften werd gereprodu ceerd. In de jaren rondom de eerste wereldoorlog heeft hij zich beziggehou den met houtsneden en in dezelfde tijd was hij zeer gerenommeerd als eopi- ist van voornamelijk oude familiepor tretten. De gemeente Haarlem, de Tey- lerstichting en het Rijksprentenkabinet bezitten collecties van zijn hand. Op de dag van zijn verjaardag bleek de vriendschap die de kunstbroeders hem toedragen door druk bezoek; K.Z.O.D. en Teisterbant deden hun ge lukwensen van een attentie vergezeld gaan- Wij wensen de schilder nog veto en vruchtbare jaren toe. L. T. De HPC dames hebben in de zwem vijver Groenendaal het dames-team van De Zijl op bezoek gehad, de punten bleven in Heemstede want HPC won de strijd met 4-0. Voor de tweede klasse zijn de DWR dames naar Rotterdam geweest; zij bon den de strijd aan tegen Rotterdam 1 en verloren met 7-0. DWR 2 kreeg voor de reserve tweede klasse Nereus 2 en ver loor met 1-3. In de hoofdklasse heren begint het er voor Haarlem somber uit te zien, nu SVH met 3-2 gewonnen heeft van AZPC; Meeuwen verloor van HZPC met 6-3 en is de stand in deze afdeling: HZPC AZPC GZC 5 10 4 6 5 6 SVH Meeuwen Haarlem HPC speelde voor de eerste klasse A in Rotterdam tegen de club van die naam en verloor de strijd met 4-2. De stand in deze afdeling is: Het IJ Zwemlust Rotterdam HPC AZ' 70 Nept. Arnh. In Stoop's bad versloeg HVGB-DJK met 5-3 waardoor de stand van de eerste klasse C werd: ZIAN 1 UZSC 1 HVGB 1 6 10 6 10 Nereus 1 3 2 DJK 1 5 0* Sleutelstad 5 0 Winstpunten in mindering gebracht. De stand van de tweede klasse A is: De Zijl 1 3 6 1 DWT 3 2 DAW 1 2 4 Nept. Za. 4 0 Kroosduikers 4 4 Gisteren is in de leeftijd van 68 jaar te Haarlem overleden mr. A. J. L. Lies- ker, die veto jaren griffier is geweest aan het kantongerecht te Haarlem. Mr. Liesker werd op 18 Juni 1887 in Deventer geboren. Zijn middelbare op leiding ontving hij aan het Canisiuscol- lege te Nijmegen. Daarna studeerde hij aan de Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam, waar hij in 1915 op stel lingen promoveerde. Spoedig na zijn promotie volgde zijn benoeming tot amb tenaar van het O.M. bij de kantonge rechten in het arrondissement Zutphen. Twee jaar later werd hij in dezelfde functie benoemd bij de kantongerech ten in het arrondissement Maastricht. In 1929 werd hij benoemd tot grif fier van het kantongerecht te Haarlem en tot kort na de oorlog bleef hij daar werkzaam. Toen vertrok hij naar Alk maar, waar hij griffier werd van de rechtbank aldaar. Na zijn pensionne ring vestigde hij zich weer te Haarlem. De Uitvaartdienst wordt Woensdag ochtend 6 Juli in de Kathedrale Basi liek te Haarlem gehouden. De begra fenis is op het kerkhof te Overveen, waar het stoffelijk overschot zal worden bijgezet in het familiegraf. dienst. Maar eerst zal de N.Z.H. het tekort aan chauffeurs moeten zien weg te werken. Een gedeelte van het tram personeel wordt omgeschoold maar het merendeel is daarvoor te oud of afge keurd. Er rijden heel wat oudgedien den onder het personeel op de tram mede. Ze hebben de slatuintjes nog ge kend, waar nu de Centrale Markthallen staan, en de malse bloemige wei den achter de huizen aan de Adm. de Ruyterweg, waarvan de trambaan, vroeger met hekken afgezet, er nog aan herinnert, dat de „Haarlemse tram" officieel een spoorweg is. Dat is nog onlangs gebleken, toen de ge meente Amsterdam een civiele vorde ring tegen de N.Z.H. had ingesteld om bijna elfduizend gld. te betalen als ver goeding voor de schade welke een brandweerauto op de Rozengracht hoek Marnixstraat in 1950 bij een botsing met een tram van de N.Z.H. had opgelo pen. Het ging er toen om wie voorrang had: de brandweerauto of de tram, die officieel een spoorweg is. Rechtbank en Gerechtshof beslisten dat de brandweer auto weliswaar voorrang had maar dat de bestuurder daarvan toch zulke gro te fouten had gemaakt dat de schuld van de botsing aan hem moest worden geweten. En derhalve werd de civiele vordering van de gemeente afgewezen en zij veroordeeld in de kosten van het geding ad 530. Het is niet om dit (verloren) geding dat Amsterdam de Haarlemse tram uit de stad wil weren. Maar de lange wagens, die als ze even goed op snel heid zijn gekomen, al weer met veel geknars van remmen bij een halte moe ten stoppen, zijn vooral tijdens de spits uren een overlast in het verkeer, in het bijzonder op de drukke kruispun ten. Ze sukkelen in een lange sliert door Amsterdam-West heen, dat bijna geen eind meer kent. Vroeger was men voor bij Sloterdijk in de landelijke contreien aangekomen maar thans loopt die stad maar door, en ten gerieve van haar bewo ners zijn dan ook enige halten tussen Slo terdijk en Halfweg, die men vroeger niet kende. Halfweg zelf is allang geen probleem meer sedert de katholiede kerk, die eertijds midden op de Rijks weg stond, is afgebroken en de trams niet meer een paar maal de Rijksweg moeten kruisen. De tram heeft zijn ei gen baan. die, bij de opheffing, onge twijfeld bij de Rijksweg zal worden ge trokken. Voor Haarlem verandert er veel. Nu kruipt de tram door de nauwe St. An- thoniestraat, die menige stadsbe stuurder hoofdpijn heeft bezorgd van wege de verkeersgevaren, en met gro te omhalen schokschoudert en wiebelt de tram door Haarlems straten om als een vertogen oude vrijster in de Haar lemmerhout schielijk achter het Sport- fonösenbad weg te duiken. Eens heeft daar het Brongebouw gestaan, toen Haarlem nog idealen had om een „kuuroord" te worden, zoals Spa of Ems. Maar nu staat er alleen nog Nurks in de Haarlemmerhout, zich waarschijnlijk verbijtend om de gevaar lijke tram, die dwars de moeilijkste kruispunten oversteekt en menige au tomobilist de schrik van zijn leven be zorgt als zij plotseling een hoekje om gaat. Ze toont intussen haar passagiers menig doorkijkje in het Haarlemse stadsleven om, na nog een viaduct met bijzonder mooi uitzicht beklommen te hebben, spoorslags naar Zandvoort te rijden door het wijde Westen der wilde duinen. Slechts een enkele maal kust ze nog de bewoonde wereld „Kostverloren" heet dat punt dan ook maar met rappe schreden be reikt ze Zandvoort, waar men zijn neus niet in de zee kan steken of er is al weer wat gebouwd. Bij de spoorweg-overgang in Över- veen aan de Bloemendaalseweg zullen aan de Oostzijde door de Nederlandse Spoorwegen twee rode waarschuwings- lichten worden geplaatst. Dit gebeurt in navolging van het systeem, dat in gebruik is bij de overweg aan de Kle verlaan. Nu de goedkeuring van B. en W. voor dit project is verkregen zal binnenkort met de werkzaamheden een aanvang worden gemaakt. Tevens zal op de Tetterodeweg, ter hoogte van het politiebureau, een geel knipperlicht worden aangebracht, om het uit de richting Zeeweg naderend verkeer op de gesloten spoorbomen aan de Bloe mendaalseweg te attenderen. In September van dit jaar zal de vereniging „De Bloemendaalse Mon tessorischool", gevestigd aan de Vij- verweg, 25 jaar bestaan. Om verschillende redenen is beslo ten aan dit zilveren Jubileum van de kleuterschool geen officiële viering te verbinden, maar wel zal de gelegen heid aangegrepen worden, om het hoofd der school, mevrouw V. Th. A. Tillmanns-Langguth, die 25 jaar gele den haar werk op de school begon, hartelijk te huldigen. Zaterdagmiddag 9 Juli zal het schoolbestuur samenko men, om haar te complimenteren. Daarna zal er in het schoolgebouw van 14.3016.30 uur een receptie ge houden worden voor de ouders der leerlingen, oudleerlfngen en verdere belangstellenden. Het lijkt wel of het bouwen daar geen geld kost! De nieuwe villa's en flatgebouwen rijen er zich aaneen en dan is er nog een plan voor een groot congres- en tentoon stellingsgebouw, dat het nieuwe R.A.I. gebouw geducht concurrentie zal aan doen. Als Amsterdam niet gauw voort maakt is Zandvoort het voor. En dan verhuizen de congressen en tentoonstel lingen naar Zandvoort want men kan in Amsterdam niet „de zon in de zee zien zinken", zoals in de badplaats. Er is echter één troost: er komt een rappe busdienst zodra grootmoeder tram ter ziele is. Dat zal de knusheid voor de passagiers wel niet bevorderen maar die heeft ook haar schaduwzij den. Twee dronken Amsterdammers wilden onlangs die knusheid in de tram wel heel ver drijven en werden er prompt door de conducteur in Haar lem uitgezet. Ze hadden aan hem een „kwaje", want hij was dertien jaar bij de marechaussee geweest! „Ik ben baas in mijn wagen", zo zeide hij. En die (dronken) Amsterdammers aan het schelden op de Haarlemmers! (Niet officiële koersen) 3% Ned 1953 3(a Ned 1953 3V« Ned 1941 3','4 pCt Ned 1951) 3>/4 Ned 1954 3% Ned 1955 3-3% Ned to47 3 Ned 62-64 oel fac Inschr Urtbk 1946 3 pCt Ned Handel Mil cert A.K.U Van Berkel's Patent ualvê-Delft cert Van Gelder Kon Hoogovens cert Unilever Cert Ned Kabel Philips Kon Petroleum ..Amsterdam' Rubber Holl Amerika HID Kon Ned Stoom b Mb Ned Scheepv. Unle H.VA. Dell Mb. Cert ex-div. 6 pet. Vorig Opening slot 4/7 103 102% 101% 100% 100% 100% 101% 101% 101H 99 H 222) 2 311 318# 197% 297 %e 304 333 449% 460# 274% 427% 442 600% 604 120% 120# 187 185% 186# 176% 180# 138% 138# 137% 139#

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 3