De "Prooi van de feode TZotó Uit Kemnemerland Eerste schoolzwem-examens in het Velserbad Visserijgolf De Maandagse beurs in het Krelagehuis Tussen Wijk aan Zee en Bakkum betere strandtoegang K ru iswoordraadse l Noordhollands Philharmonisch Orkest wordt stichting van Provincie en gemeente Haarlem Nieuwe redacteur van Bloembollencultuur Stamboekstier door varken gedood trie cfe HoormaO Beperkte accommodatie Heemskerk aan Zee HAARLEMS JEUGDCRICKET TE ZWAK VOOR AMSTERDAM STOFZUIGERS H. J. Maertens N. V. Export? Emigratie? Fa.F.Damiaans&Zn. LAST VAN DIARRHEE? FEDERMANN DINSDAG 5 JULI 1955 PAGINA v VELSEN-IJMUIDEN VERGEEFSE VLUCHT NAAR DE VRIJHEID Agent brengt uitbreker per fiets terug Twee mannen in het IJsselmeer verdronken? VELSER-VARIA Slachtoffer aanrijding overleden ZET UW KARRETJE OP SLOT CASTRICUM Veiling VELSEN'NOORD ST'* Controleur ging met pensioen Dal leuke, vlotte kapseltje maakt MOLENDIJK voor U SANTPOORTERPLEIN 1 - Tel. 19706 Mutaties in gemeente dienst Kegelen 8 9 10 11 tegen maag- en darmstoornissen EEN BRIL NODIG? Zaterdagavondconcert van de „Musyckcamer" SOFTBALNiIiEUWS Maandag: zag: men in het Velserbad Biet, zoals anders, het regelmatig ko men en gaan van klassen, die hon we kelijkse zwemles kwamen inhalen. Nu waren er vier groepen, die, verdeeld over de morgen- en middaguren een proeve van bekwaamheid kwamen af leggen. De meisjes waren het vroegst nit de veren. Om half negen traden er 104 aan voor de zwemproef, de onder ste sport op de zwemladder. De jongens kwamen om half elf aan de beurt, 's Middags kwamen om half twee de meisjes voor het exameh geoefend zwemmer en om drie uur de jongens. De directeur van het bad, de heer C. W. van Schreeven, en de heren J. J. Bolland en A. H. Wedemeyer, die gedrieën de examens afnamen, had den tevoren nog eens overlegd, of men streng, danwel soepel zou optreden. Dit gesprek lag voor de hand gezien het feit, dat het bad nu vier maanden door de gemeente geëxploiteerd wordt en dus ook het schoolzwemmen met ruim 4.000 kinderen per week een aan looptijd nodig heeft gehad. Maar het gaat er tenslotte niet om zoveel mo gelijk kinderen een begerenswaardig diploma te verschaffen, zij zullen goed moeten kunnen zwemmen en het diplo ma is daarvan een bewijs. Voor het diploma zwemproef hebben 104 meisjes en 76 jongens ieder 75 m schoolslag gezwommen en direct daar na nog eens 50 m rugslag om dan de proef te besluiten met een minuut wa tertrappen, de polsen boven water. Het diploma geoefend zwemmer vraagt een veel grotere zwemvaardigheid. Hier voor hebben 41 meisjes en 35 jongens in normale kleding eerst 50 m school slag en 25 m rugslag gezwommen. En daarna volgden in badkleding nog een startsprong met 7 meter onder water- zwemmen, 100 m schoolslag, 50 m rug slag en een minuut watertrappen. Met de regelmaat van de klok zwom men de kinderen him baantjes door het heldere water, heen en weer, tot het vereiste aantal meters afgelegd was. En dat onder het kritisch oog van drie examinatoren. Ook wethouder De Boer kwam een kijkje nemen, o.a. om te zien hoe de kinderen hun metertjes onder water trokken. En dan glunde ren als ze ver voor bij het aangegeven punt pas boven kwamen. Voor kinderen met een gering soortelijk gewicht was het een hele toer om aan de opwaartse druk te ontkomen en soms werd de laatste meter alleen maar met het hoofd onder water afgelegd. De resultaten zijn deze eerste keer beneden het landelijk peil gebleven. In een ongewoon stierengevecht, dat zich Zaterdag te Lunteren afspeelde en waarin een beer (een mannelijk varken wel te verstaan) als torero op trad in een arena, gevormd door een weide van de landkolonie van het Leger des Heils, heeft de stier het eens te meer moeten afleggen. Waarom het varken en het rund el kander in de haren vlogen, zal wel nooit opgehelderd worden, maar het was een woest gevecht. De beer deed onverschrokken aanvallen op de mach tige drie-jarige stamboekstier, die aan een lange ketting vastgebonden stond en elke beweging van zijn tegenstan der met gebogen kop en dreigende ho rens volgde. Het was echter, zoals gezegd, niet de stier, die het pleit won, doch het woeste zwijn, dat op een gegeven ogenblik kans zag de tegenpartij een dusdanige beet in de hals te geven, dat de slagader getroffen werd en de stier in enkele minuten doodbloedde. Een kapitaal verlies voor het bedrijf van de landkolonie. Twee mannen, die in het Huis van Bewaring te Utrecht waren opgeslo ten, hebben Zaterdagmiddag tijdens het luchten gepoogd te ontvluchten. Hun poging liep echter niet af zoals ze zich zullen hebben voorgesteld: de een werd, toen hij over een muur ■wilde klimmen, achterhaald en de anderde gedetineerde F. v. Z. uit Rotterdam, werd later gegrepen en teruggebracht. Op het moment, dat het gevangenis personeel de eerste vluchtende gevan gene achterna zat, zag de tweede zijn kans schoon en klom over een andere muur. Een gevangenisbewaarder loste enkele waarschuwingsschoten, maar de man trok zich hiervan niets aan. Ook een schot in zijn been deed hem niet van zijn vlucht naar de vrijheid weerhouden. Enige kinderen, die in de buurt speelden, waarschuwden een surveille rende agent, die, na eerst enkele in aanbouw zijnde woningen doorzocht te hebben, de man achter laag struik gewas aan de Rijksweg nabij het sta dion aantrof. Hij kon niet meer lopen door de wonde aan zijn been. De agent gaf de vluchteling een lift achter op zijn rijwiel terug naar het Huis van Bewaring. Ondanks het schot in zijn been had Z. toch nog kans gezien zijn gevan geniskleren voor een burgerpak te verwisselen. De 33-]arige gehuwde metselaar H. H. en de 24-]arige fabrieksarbeider E. C. uit Arnhem zijn Zondag om streeks twaalf uur van Doornspijk uit het IJsselmeer opgegaan. Toen ze om zes uur 's avonds nog niet waren te ruggekeerd, heeft men gepoogd ze op te sporen, doch het enige wat werd gevonden was het bootje. Men ver moedt, dat beide mannen verdronken zijn. De twee mannen behoorden tot een gezelschap leden van een buurtvereni ging uit Arnhem, die Zondag per bus een tocht hebben gemaakt naar de omgeving van het IJsselmeer. Zij hebben Zondagmiddag een tweeper soons kano gehuurd en zijn daarmee het IJsselmeer opgegaan. Aan de rand van het IJsselmeer is de kano teruggevonden, zonder de beide man nen, zonder peddels en zonder rug plankjes. H. was het zwemmen een beetje machtig, C. kon in het geheel niet zwemmen. Het dreggen heeft tot dusver geen resultaat opgeleverd. Tot Maandagavond heeft men naar beide mannen gezocht. Men mag nu wel aannemen dat zij zijn omgekomen. Maar Velsen heeft zich in elk geval in zoverre aan de landelijke norm ge houden, dat de meisjes het er beter afbrachten dan de jongens. Aan 96 meis jes werd het diploma Zwemproef uit gereikt, terwijl er 8 afgewezen moesten worden. Bij de jongens behaalden 65 dit diploma en 11 bleven er beneden de maat. Het diploma geoefend zwem mer werd door 38 meisjes behaald, 3 afgewezen, en door 31 jongens, 4 af gewezen. In totaal werden op deze dag dus 230 diploma's uitgereikt, terwijl 15 jongens en 11 meisjes het volgend jaar nog eens over doen. Als ze ten minste zo verstandig zijn. Kort geleden hebben reeds een kleine 200 leerlingen van de Technische School Velsen afgezwommen. Van de 101 candidaten voor het diploma zwem proef geoefend zwemmer slaagden er 86 en werden er 9 afgewezen. Donder dag komt het Missiehuis aan de beurt. En de volgende week zal nog een af zwemdag vastgesteld worden ten ge rieve van die kinderen, die als gevolg van schoolreisjes of andere omstandig heden nu niet aan de start konden ver schijnen. Zodat er bij elkaar toch wel een dikke 500 kinderen aan een diplo ma zullen komen. En dat is na vier maanden beslist geen onbevredigend resultaat. Promotie. - Donderdag 7 Juli 's mid dags 3 uur zal in de Ned. Herv. Kerk te Velsen de plechtige promotie plaats hebben van de leerlingen van het gym nasium Felisenum. Beker voor „Tiras". - De Politiehond- dresseerclub O.B.K. te IJmuiden orga niseerde voor de vijfde keer een onder linge wedstrijd om de mevr. Van Rooy- en-Romijn wisselbeker. Aan deze strijd namen 6 leden met hun honden deel en als overwinnaar kwam P. van Oeffelen met zijn hond Tiras uit de bus, met 69,5 punten. Twee en drie werden J. Ar.thonissen met Casper en P. Broer- sen met Roy, ieder 65,5 punten, 4. N. C. Stet met Max met 65 punten, 5. E. de Bie met Siska met 62.5 punten, 6. G. Korver met Breston met 50 punten. Vlaggen uit. - Als Vrijdag 8 Juli H.M. de Koningin naar IJmuiden komt om het Vissersgedenkteken te onthullen en het nieuwe hospitaalkerkschip De Hoop in dienst te stellen, kan de gehele bur gerij tonen mee te leven met het vors telijk bezoek door de vlaggen uit te ste ken. De gemeente zal het goede voor beeld geven. Turn-demonstratie. - Zaterdag 9 Juli, s avonds om 7 uur, geeft de afdeling Turnen van de R.K. Sportvereniging .Velsen" met de Chr. Gymnastiekver eniging „Fit" uit Santpoort, een gecom bineerde gymnastiek-demonstratie op het „Velsen"-terrein aan de Kweekers laan. Vooraf zal een mars door Sant poort gemaakt worden. Gezien de resul taten, die „Velsen" in Bennebroek be haalde, belooft het een mooie avond te worden. De lieve jeugd. - Het staat niet aan de openbare weg. Maar wanneer men op zij van de St. Franciscusschool aan de Zeeweg het toch bescheiden glas-in- lood van de hoofdingang beziet, dan heeft men een treffend bewijs van on juiste vrijetijdsbesteding der jeugd. Ge sneuvelde ruitjes, gesterde ruitjes, en vernield lood. Bij elkaar een schadepost van meer dan 100.-. De daders heb ben geen naamkaartjes achtergelaten. Gistermorgen is in 't Antoniuszieken- huis te IJmuiden-Oost overleden de 42- jarige mevrouw H.K., die Zaterdagmor gen op de Dokweg door een vrachtauto werd gegrepen en levensgevaarlijk ge wond. Er waren 1 trawler, 20 loggers en 26 kotters binnen voor de Maandag- markt in IJmuiden met een aanvoer van 5.400 kisten verse vis. Er waren 710 kisten schelvis, 1.500 kisten makreel, 275 kisten gul en kabeljauw, 90 kisten wijting, 460 kisten haring, 450 kisten koolvis, 110 stuks stijve kabeljauwen en 1.500 kilo tong. Voor de verse haring werd 20.tot 15.— per kist be taald en de makreel liep van 21. tot 10.per kist. De schelvis was weer goedkoop: grote schelvis 32. tot 27.gr. middel idem, kl. middel 28.tot 23.pennen 27.tot 23.en braat 25.per kist. Wijting was prijshoudend met 22.tot 18. per kist. Voor stijve kabeljauwen werd 98.tot 74.per regel van 10 stuks betaald en de kisten grote kabeljauwen deden 96.tot 80.per 125 kg. Schol I werd gewaardeerd op gemiddeld 44.per kist, schol II op 32.De tongprijzen waren stabiel: grote tong f 2.70, gr. middel 2.25, kl. middel 2.15, tong I 2,20 en tong II 1,80 tot 1.70 per kilo. Voor de Dinsdagmarkt stond de log ger SCH 117 van de rederij Vrolijk ge noteerd met 300 kisten haring, 80 kisten koolvis, 10 kisten gestripte makreel, 80 kisten diversen, 100 stuks ijs- en 100 stuks stijve kabeljauwen. Aan de Woens- dagmarkt worden verwacht de trawlers Claesje RO 46 en Deining KW 8. De vangsten van deze schepen waren Maandagavond nog niet bekend. De visserij werd ongunstig beïnvloed door slecht weer wat de toch al magere vangsten niet ten goede kwam. De log gers op 't Zand vingen 10 tot 15 man den per trek en slechts een enkele log ger kon een vangst van 30 manden melden. De trawlers, die op haring vis ten, hadden wat meer geluk. De vang sten liepen hier van 30 tot 100 manden. De Allan Water IJM 34 meldde een trek van 100 manden, de Herman IJM 2 deed trekken van 50. 35 en 60 manden haring. De Antje RO 15 had een trek van 20 manden hoops. De Bloemendaal IJM 71 trekken van 25 manden hoops, 20, 10 en 20 manden makreel. De Maria van Hattum IJM 1 gaf een dagvangst door van 150 manden hoops. Het onbeheerd laten staan van een rijwiel of bromfiets is nog steeds sche ring en inslag met het gevolg, dat er ook nog altijd mensen zijn, die in ar ren moede naar de politie moeten stap pen omdat hun vervoermiddel verdwe nen is. Een Amsterdamse jongen onder vond die narigheid toen hij zijn fiets niet op slot gezet had bij de Zuidpier. Fiets weg en de jongen moest maar zien dat hij thuiskwam. Bij de Herv. Kerk in Velsen-dorp stond een bromfiets niet op slot. Een Beverwijkse jengen had het in de gaten en ging op de brommer toeren. Hij maakte een ritje naar Santpoort, maar toen hij terugkwam werd hij onderweg al opgevangen door de politie, die in middels door de eigenaar van de ver missing in kennis was gesteld. Voor de bromfietsbezitter liep het dus nog goed af. Wedden, dat hij nu zijn brom mer trouw op slot zet? Maandag 4 Juli noteerde Ons Belang op de groentenveiling de volgende prij zen: Bloemkool 850; Sla 311; Bos- peen 2548; Bos uien 610; Peterselie 6—9; Peulen 90—1.05; Doperwten 55 62; Tuinbonen 3335; Rabarber 15 22; Aardbeien 2.504.20 18. Niet lang na deze lafhartige overval bevinden Eric, Axe en Svein zich zwaar gebonden in een kleine boot, die in de richting van de kust wordt geroeid. Eric is zijn wapenrok kwijt geraakt en, wat erger is, Svein zijn helm. Voortdurend klaagt de lange Saxer over dit ondraaglijke gemis en raast tegen de roeiers, doch de kerels doen geen mond open, zodat de gevangenen er niet achter kunnen komen wat men met hen van plan is. Vlak voor de landing blaast een der roeiers op een hoorn en eenmaal geland, worden nu ook de voeten van de drie mannen gebonden, hetgeen Svein in razende woede doet uitbarsten. Hij verzet zich uit alle macht, maar het baat hem niets en even later wordt ook hij naast de anderen dicht bij een oude verweerde paal op de grond gelegd. Vervolgens depo neren de mannen enkele korven, wat kledingstukken en nog andere zaken bij de paal. Het valt Eric echter op, dat de kerels zich niet erg op hun gemak schijnen te voelen, ja zelfs voor iets bevreesd zijn, want zij gluren voortdurend schichtig rond. Als zij gereed zijn, rennen zij, zonder de ge vangenen ook maar met een blik te verwaardigen, zo hard zij kunnen vaar hun boot en steken met de grootste haast van wal. Even heerst er een doodse stilte, tot Svein luidkeels mopperend verklaart, dat hij van dat gedoe allemaal niets begrijpt, maar het verlies van zijn helm al vol doende bewijs is, dat het mis gaat. Niet lang hoeven zij in deze onzeker heid te verkeren. Een kreet van Axe maakt hen opmerkzaam op een nieuw naderend onheil. Vervuld van afgrijzen zien zij naar de vreemdsoortige gestalten, die over de rand der rotsen langzaam naderbij sluipen. In verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd, heeft de heer G. Kuhfus, bedrijfscontroleur in het laboratorium van de Papierfabriek, na 35 dienstjaren het bedrijf verlaten. Hij werd toegesproken door directeur J. H. Smidt van Gelder, de heer G. Smit van het laboratorium en J. Bunts- ma, voorzitter van het jubileumfonds, waarna geschenken werden aangeboden. In het hoofdstuk gewijd aan de ont spanning in de IJmond-Noord richt de toelichting op het streekplan de aan dacht ook op de strand-ontspanning. Interessante dingen worden daarom trent gezegd, die we hier laten volgen. Aan strandlengte binnen de streek is ruim 7 km voorhanden. Deze lengte zal aan de Zuidzijde wellicht door wa terstaatswerken met ca. 1,5 km worden verkort, maar zij zet zich Noord waarts, buiten de streek, ononderbroken voort. Binnen de streek zal dus 5,5 km strand beschikbaar blijven. Neemt men aan, dat op mooie zomer-Zondagen een vierde deel van de streekbevolking van het strand als ontspanningsruimte ge bruik zal maken hetgeen blijkens er varingscijfers elders voor een bevol king zo dicht bij zee geen te hoge ver onderstelling is dan zouden bij een gelijkmatige verdeling per meter strand lengte ruim 6 personen aanwezig zijn en zou bij een gemiddelde strandbreedte van 50 m voor elke strandbezoeker ruim 8 m2 strand beschikbaar zijn. Dit ongeacht bezoekers van buiten de streek en met verwaarlozing van het bezoek van streekbewoners aan het strand buiten de streek. De verdeling over het gehele strand zal uiteraard niet gelijkmatig zijn. Een dergelijke bezetting zal dan ook verge lijkbaar zijn met die, welke men thans alleen in de zeer druk bezochte bad plaatsen van ons land aantreft. Het strandgebruik zal, gelet op het bovenstaande en in verband met de behoeften van het nabije achterland, op daarvoor geschikte dagen dus zeer in tensief zijn. Eerst veel verder Noord waarts is voldoende ruimte voor niet- intensief strandgebruik. Dit heeft tot gevolg, dat het strand goed moet zijn ontsloten. Het is thans langs openbare wegen bereikbaar te Wijk aan Zee in, en ter hoogte van Bakkum buiten de streek. De onderlinge afstand van deze twee punten bedraagt meer dan 7 km. Dit is te veel om intensief gebruik van dit gehele strandgedeelte mogelijk te maken. Weliswaar is dit strand op de nodige punten bereikbaar te maken van af de bestaande, voor voetgangers en fietsers beperkt toegankelijke weg even wijdig aan het strand, tussen Wijk aan Zee en Bakkum aan Zee, maar dit is niet voldoende, omdat dan toch een groot deel der ontspanningzoekenden op die plaatsen zal blijven „hangen". Ten behoeve van een voldoende spreiding der bezoekers zal zich in Oost-Weste lijke richting, over het reeds bestaande. Noorddorp naar Zee een druk verkeer, vnl. per fiets ontwikkelen. Hierdoor wordt ook voor het Noordelijke deel van de stedelijke bebouwing een eigen en korte toegang tot zee geboden. Dit kan, voor de ontwikkeling dier bebouwing, welke thans is te voorzien, een beperkt toegankelijk rijwielpad blijven. Het op richten van bebouwing aan het einde van dit pad ware zoveel mogelijk te be perken, zoals ook in Bakkum aan Zee het geval is; slechts de meest nood zakelijke outillage voor daggebruik: bad- bedrijf, café en toezicht, ware toe te laten. Bij voorkeur niets op de zeereep, doch óf daarvóór, óf daarachter. Het strand ware zoveel mogelijk on gerept te laten en alleen voor dag- en weekeindbezoek te gebruiken. Ook tij delijke (seizoen-) bebouwing ware zo veel mogelijk te beperken. Voor kam- peerdoeleinden voor langer verblijf wa re op het strand geen gelegenheid te geven. Een en ander is in het plan ge regeld. Voor het beter toegankelijk ma ken van het brede strand ten Zuiden van Wijk aan Zee, dat een lengte van niet meer dan 1,5 km zal behouden, be staat geen aanleiding. Advertentie Bus 3-4-8 Op 1 September zal de heer J. Weu- ring, chef van de afdeling financiën in de gemeente Bloemendaal, in verband met het bereiken van de pensioenge- gerechtigde leeftijd, de gemeentedienst verlaten. Tot zijn opvolger is benoemd de heer J. J. Hietbrink, nu waarne mend hoofd van deze afdeling. De heer J. Hoven, werkzaam op de afdeling onderwijs op het raadhuis in Overveen heeft op 1 Juli een betrekking in Zeist aanvaard. In zijn plaats is be noemd de heer J. Bosman, reeds werk zaam op- de secretarie. De gemeente secretaris, de heer G. van Eek, heeft de heer Van Hoven namens de ambte naren toegesproken en hem een ge schenk overhandigd. In het te Apeldoorn gehouden Natio naal Kegelconcours heeft O.D.O. uit Haarlem in afdeling A de eerste prijs behaald met 387 houten, in afdeling B de derde prijs met 358 houten. Van de aangekondigde leliekeuring is door het koele weer van de laatste weken, dat de bloei in hoge mate heeft vertraagd, niet veel terecht gekomen. Wat er tenminste aan lelies op deze keuring aanwezig was mocht geen naam hebben en het wa ren dan ook voor het allergrootste deel andere bloemen die de tafels in de keuringszaal vulden. Om te beginnen met de irissen, waarvoor het nu eenmaal de tijd is, noteerden we evenals vorige week een prima inzending van de heer J. de Goe de Sz„ te Breezand die, behalve de soorten die reeds eerder -werden ge- exposeerd, fraaie bloemen liet zien van Orange King, Ankara, geel en bruin, de driekleurige Harmony, Lemon Queen, fraai citroengeel, Stranger bronskleu rig geel met blauwe standaards, White Pearl, met niet grote doch zuiverwitte bloemen en de goudgele Yellow Ham mer. Het was alles van prima kwaliteit. C. Koomen, Grootebroek, was aan wezig met de bekende Iris filifolia Im perator in de normale kleur en een don kerblauwe soort daarvan. In hoeverre deze donkere verloping een verbetering zal blijken moet de handelspraktijk uit wijzen. Wij vonden ze niet onverdienste lijk. Ranonkels waren er vele en hoe. De mooiste was ongetwijfeld Rosy Dream van S. P. Bakker, Obdam. Deze pioen- bloemige is onverbeterlijk mooi rose en zeer groot. Iets mooiers hebben wij in ranonkels nog niet gezien, de bloe men waren smetteloos al kwamen ze van de koude grond. Een grote collectie stelde ook de fa. A. Philippo en Zn. Hillegom ten toon. Wij noteerden hiervan in het geel Gol den Ball, de lichtgele Sunkist en Yel low Queen. In het rode genre Bril- lant Star, oranjerood, Vuurbaak en Oranje Nassau. Mooi vonden we ook de groen-witte Edelweiss en de goede pur- penrose Korinforus, terwijl Flaming Queen donker abrikooskleurig is. Onge veer dezelfde kleur heeft Striped Beau ty doch hiervan is de basis van de bloembladen geel. Voorts was er een oranje zaailing van Golden Ball. Ook Ant.Baltus, Uitgeest, was pré sent met een collectie Ranonkels. Be halve de bekende Barbaroux en Groot vorst stonden opgesteld Graf Ahrental, citroengeel, Jupiter, lichtrood, de wat bonte paarsrode Veldheer en Pink Per fection, chamoisrose. Ab del Kader is purper met heel smal, scherp wit randje dat de bloem zeer verlevendigt. Pur per, maar dan éénkleurig is ook l'Ame- ricaine. In het oranje waren voorts present Orange Brillant en de meer rode Orange Queen. Van dezelfde fir ma stond er ook een vaas gemengde ixia en Tritionia crocata incompara- bile, mooi oranjerood. In de stand van J. Eckhart, Uitgeest, waren ook ranonkels vertegenwoordigd en wel de vleeskleurige Rose Beauty met iets ingesneden bloemblad. Helaas hadden de bloemen nogal wat van het weer geleden. Ixia Smiling Queen van dezelfde inzender is wel mooi licht rood maar de tros is wat gedrongen. Ixia Purple Gem heeft grotere bloe men. De Groot en Co., Hillegom, verras te wederom met een mooie opstelling Gladiolen waaronder Hochsommer en prim. Oranje Boven, die we nu al en kele weken achter elkander hebben ge zien. Ook Red Fascination was er weer bij maar het viel ons op dat de bloei ende takken toch wat kort bleven. Ver der noteerden we Spie and Span, mooi rose en korte, doch stevig gebouwde tak Bononza, abrikooskleurig, de pur- pere Mabel Violet, mooie tak, de rose Philippo's Memory, Ravel, fraai blauw met purperen vlek, de roomwitte Van guard met klein rood vlekje en tenslot te twee zaailingen, t.w. een blauwe met donkerder onderbladen en 'n goede wit te met kleine paarse streepjes. Gebr. Vink Az., NoordWJjk, bracht een grote vaas Glad. Early White. De bloemen kwamen onder het g'as van daan en dat was wellicht mede de re den dat de takken tot een zo grote lengte waren gerekt. Het wit is overi gens smetteloos. Een drietal takken van de zalmkleurige Tosto kwamen reeds van buiten. Er was echter slechts éen kelk, en dan nog maar half, open. Ko nijnenburg en Mark, Noordwijk, hadden de heliotroopblauwe Glad. Peter Gri mes ingezonden, waaraan het Getuig schrift van verdienste werd toegekend. In een vaas gemengde gladiolen van deze firma viel ons een zeer mooie eenkleurige rode bijzonder op. Glad. Red Signal van N. van Reeuwijk, Abbe- nes, heeft wel een mooie kleur doch de bloemen zijn klein. Een geheel ander Gladiolenras was opgesteld door de fa. Tubergen n.l. Glad. harlemensis. De bloemen zijn sierlijk doch blijkbaar heel teer, in elk geval missen ze de stevigte van de ge wone gladiolen en we menen dit beves tigd te zien door het feit dat een aantal takken waren „opgeknapt". De sierlijk ste in vorm vonden we Mayling met gegolfd bloemblad. De kleur is rose- wit met donkerder rand, ongeveer in de trant van Elt. Picotee. Ambition is ook tweekleurig maar anders n.l. de drie bovenbladen rose en de onderbla den wit met klein, donker streepje. Glitters is zuiver wit. Een mooi con trast laten de bloemen van Magnet zien, purperrose en lichtgeel met paars streepje. Wat het Elck wat wills betreft was er ook heel vat te zien. J. de Jong, Aals meer, was er o.m. met Paeonia sinensis Marie Lemoine, wit, Eugène Verdier, rose, en de eveneens rose maar don kerder Sarah Bernard. P. Drost, Lisse, toonde het sierlijke gewas Haemanthus Multiflorum. De kleur van het kogel ronde bloemscherm is mooi zalmoran je waaromheei. de kleine gele helm knopjes pikant afsteken. C. B. Broeze, Beverwijk, zond een vaasje met de aardige Allium Azureum in, alsmede Brodiaea lactea lilacina met witte, groengenerfde bloempjes. Ook Tuber gen liet Brod. lactea zien met daar naast Brod. multiflora, seringenpaars kogelrond schermpje, en Brod. Conges- ta, blauwpaars doch me; meer gedron gen scherm. Van dezelfde firma» was er voorts een vaas Campanula ma- crantha alba. De takken waren mooi gerekt, de bloemen hebben scherpge punte kroonlippen. G. H. Hageman, Heemstede, was de inzender van een vaas Eremurus Shel- ford, gemengd in rose, oranje en licht geel met slanke, niet te forse aren. Anemonen waren er in prima kwali teit van C. c. de Winkel en Zn., Ben- ningbroek. Het waren The Caen en St. Bridged, zowel gemengd als in benaam- de soorten. Een mooie verschijning was La Fiancée, een The Bride maar in- plaats van met een wit hart een zwart. Om verwarring te voorkomen moet ze echter van de commissie van Nomen clatuur een andere naam hebben. Tenslotte waren er op deze keuring ook nog een klein aantal lelies inge zonden door Jan Koeman, Wijdenes. Lil. Regale hybr. Progression kreeg het Getuigschrift van verdienste. Lil. lon- gifl. White Cloud kon deze onderschei ding niet verwerven omdat het inge zonden materiaal naar de bevinding van de beoordelingscommissie uit ver schillende types bestond, terwijl deze commissie ook haar twijfel uitsprak over de echtheid van de onder de naam Leucanthum (var. Chloraster) ingezon den lelie. Horizontaal; 1. hetvan Delphi - boom 2. graanafval - insecteneter - grootvader c4 3. sappige vrucht 4. slotwoord 5. krachteloos **5 - werpstrik 6. mal - gezicht 7. door middel van - klank 8. binnen - beslissings wedstrijd 9. min of meer loodrecht - slanke 10. uit gevaar helpen - in orde 11. beetje Verticaal: 1. armholte - middenruimte van circus 2. Amsterdams tentoonstel lingsgebouw - vertegen woordiger 3. koper - akelig 4. waterhoogte - trots <r> oo o 5. 6. 7. glasachtige vernis vakvereniging in vrijheid stellen dit is (afk.) streek in Indo- China - Gooise ge meente 8. candidaat voor geestelijke orde 9. omhoog wer pen 10. plaats in Gelderland - en dergelijke (afk.) - rund 11. militaire groet - lichaamsdeel Advertentie WITTE TABLETTEN Blijkens een voorstel van Gedeputeer de Staten van Noordholland aan de privinciale staten ligt het in de bedoe ling vanwege de provincie en de ge meente Haarlem een stichting in het leven te roepen onder de naam „Noord hollands Philharmonisch Orkest". Reeds was op 11 September 1953 onder dezelfde naam een stichting in het leven geroepen, welke het orkest van de voor malige Haarlemse Orkestvereniging in stand houdt. Een der motieven voor die stichting was een betere sociale verzorging van de orkestleden van de H.O.V. Het stichtingsbestuur is nu tot de conclusie gekomen, dat opname van het perso- Advertentie Sinds 1850 GROTE HOUTSTRAAT 37 RIJKSSTRAATWEG 24G B Advertentie Nassaustraat 5 Haarlem Telef. 15220 In de plaats van de heer R. M. van der Hart is met ingang van 1 Juli be noemd tot redacteur van het Weekblad voor Bloembollencultuur de heer P- Dekker, te Ede (G.). Hoewel de heer Dekker niet uit het bloembollenvak af komstig is, is hij op agrarisch gebied als publicist in binnen- en buitenlandse tuinbouwbladen geen onbekende. De nieuwe redacteur, die thans nog in Ede woonachtig is, zal zich eerlang in het centrum van de bloembollenstreek vestigen. Traditiegetrouw zullen ook dit jaar weer twee Zaterdagavondconcerten wor den gegeven door „Die Haarlemsche Musyckcamer". Het eerste daarvan wordt gegeven op 9 Juli a.s., het twee de op Zaterdag 1 October, beide keren in het Cultuurcentrum „Stompetoren" in Spaarnwoude. Zaterdagavond a.s. zal het beroemde dubbelconcert in d klein worden uitge voerd van Joh. Seb. Bach. Het violis- tenpaar Bouw Lemkes en Jeanne Vos zal hieraan zijn medewerking verlenen. Voorts vermeldt het programma van dezelfde componist het clavecymbel- concert in A groot, dat zal worden uit gevoerd door de clavecyniste van de „Musyckcamer", mej. Gertrude Mac- laine. De solo-cellist van de „Musyck camer", Otto Voorhoeve, zal het cello concert in d klein van Vivaldi ten ge hore brengen, terwijl nog een werk van Riciotti en twee werkjes van Mozart op het program staan. Aan het concert van 1 October zal de solo-fluitist van het Concertgebouworkest, Hubert Bar- wahser, zijn medewerking verlenen. neel der stichting in het algemeen bur- gelijk pensioenfonds, zoals die ook bij de andere provinciale orkesten plaats heeft gevonden, als de meest wenselijke oplossing moet worden beschouwd, m dat geval zal het echter nodig zijn, dat de stichting bestaat vanwege het rijk en-of de provincie en-of een gemeente. Dat is met de huidige stichting niet het geval en daarom zal zij ter oplossing van de moeilijkheden plaats moeten maken voor een nieuwe, door de over heid opgerichte, stichting. Daarbij zijn de gedachten uitgegaan naar de provincie Noordholland en de gemeente Haarlem, als de overheids lichamen, die in de eerste plaats in aanmerking voor de oprichting van een nieuwe stichting, welke geheel in de rechten en verplichtingen optreedt van de bestaande. Het gaat hier overigens om een louter formele handeling, weiKe voor de oprichters geen andere conse quenties inhoudt dan de afzondering van een bescheiden stiehtingskapitaal van b.v. 100.-. Gedeputeerde btaten ver trouwen er op, dat de gemeente Haar lem met bovenstaande regeling zal in stemmen en zij stellen de provinciale voor uit het vermogen der provincie een bedrag van 50.- af te zonderen en samen met de gemeente Haarlem een stichting, dragende de naam Noord hollands Philharmonisch Orkest, in het leven te roepen. In de eerste klasse van de Ned. soft- balcompetitie behaalde EDO vorige week een verrassende overwinning tegen Pinguins, terwijl S.C. Haarlem tegen H.C.K. een kleine nederlaag moest in casseren. Het eerste" negental "van TYBB blijft het uitstekend doen en behaalde in ze ven dagen twee triomphen. Hierdoor hebben de TYBB dames nog steeds on geslagen de leiding in de tweede klasse. De uitslagen waren: Eerste klasse: EDOPinguins 6-3. S.C. Haarlem—HCK 5-7. Schoten—HHC 1-10. Tweede klasse: Pinguins 2RCH 3-8. OVVO 2—DSB 0-7. S.C. Haarlem 2— TYBB 7-22. TYBB—HCK 3 9-4. Vierde klasse: DSSEDO 3 3-2. TYBB 3—DSB 2 6-17. De softbalafdeling van de R.K. Sport vereniging „TYBB" organiseert Zondag 10 Juli op het terrein aan de Schalk- wijkerweg een tournooi. Gezien de pres taties van het eerste team in de huidige competitie, waar in de tweede klasse nog ongeslagen de eerste plaats wordt bezet, betekent dit tournooi dus voor de organiserende vereniging zelf een bij zonder aantrekkelijk evenement, nu de ploeg het gaat opnemen tegen sterke eerste klassers. De poule indeling voor dit tournooi is als volgt: Poule A: Scho ten, Rooswijk, TYBB, SC. Haarlem, HCK. Poule B: Pinguins 2, TYBB 2 DCG 1, DSS 1, HCK 2. De wedstrijden beginnen om 12 uur. Het tournooi voor tweede en derde klasse negentallen, dat Zondag is gehou den, heeft voor TYBB in de eerste af deling (2e klasse) en DCG (Amsterdam) in de tweede afdeling (3e klasse) succes gebracht. TYBB won de beslissingswed strijd tegen HCK 2 met 2-0. Advertentie Vakkundige verpakkingen voor verre landen, geeft die Damiaans in handen. ZIJLVEST 41 - HAARLEM Teief. 12456 - 14155 - na 6 uur 22279 De cricketwedstrijd om de Zilveren Bal tussen de jeugdelftallen van Am sterdam en Haarlem, die Zaterdag aan de Spanjaardslaan is gespeeld, heeft evenals vorig jaar een Amsterdamse zege gebracht. Amsterdam won de toss en verkoos eerst te gaan fielden. Het batten van de Haarlemse jeugd was vrij zwak. Mede ook door het goede veldwerk van Amsterdam werd het totaal slechts 64. Alleen C. Voors (12) en J. Heymans (21 n.o.) wisten geruime tijd stand te houden. D. Griebling bowlde 218, P. v. d. Broek 424, P. de Ruiter 16, K. v. Osch 26. In het begin gingen de wickets van de Amsterdammers ook regelmatig neer en bij een stand van 46 voor 6 leek alles nog mogelijk. P. v. d. Broek maakte toen echter met een keiharde 24 een eind aan de Haarlemse illusies. Voor een stand van 117 voor 9 was de tijd verstreken. C. Voors 342, H. Frijns 224, R. Heydeman 210, J. Molenaar 125. De wedstrijd tegen SGS in Bloe mendaal is door de vertegenwoordi gers van de Haarlemse Cricket Bond verloren. SGS bracht een sterk elftal in het veld, waardoor de Haarlemmers, die eerst batten, geen kans zagen een redelijk totaal te scoren. Voor 89 runs hadden allen een beurt gehad. P. Lam- merts van Buren 16, A. v. Loenen 14, F. Vogelsang 20 en G. v. Langelaar Sr. 16. Bij de SGS-aanval had J. Offer man met 447 het meeste succes. Ver der bowlden C. La Pierre 1—9, M. v. Eb 2—22 en F. Konert 1—3. Ook bij SGS vielen de wickets snel. Op 90 voor 7 sloot SGS zijn innings. De dubbele cijfers bereikten: prof. H. Th. Chabot 30, H. Panjer 14, F. Konert 12 n.o. en J. Offermann 12 n.o. Bowlingciifers HCB: G. v. Langelaar 433, P. Maas 1—21, F. Vogelsang 1—22. In Bloemendaal werd ook de wed strijd HCB—ACB gespeeld. De HCB-ers batten eerst. Aanvankelijk vielen de wickets regelmatig, zodat het er op een stand van 82 voor 8 niet zo erg rooskleurig uitzag. L. v. d. Mey (18 n.o.) en Th. Koot (13 n.o.) zorgden er voor dat het nog een behoorlijk totaal werd. Op 129 voor 8 sloot cap tain van Muyswinkel de HCB-innings. C. Molenschot 24, A. Holscher 10, J. Luining 20, G. Scholte 14 en C. Arends 10 droegen hun steentje bij tot dit totaal. Th. Kuenen 226 en P. Worm 340 hadden van de Amster damse bowlers het meeste succes. De Amsterdammers begonnen goed, op 62 viel het eerste wicket. Daarna ging het wat sneller, voor de Haarlemmers echter niet snel genoeg, want op een stand van 98 voor 8 was de tijd ver streken, zodat deze wedstrijd in een draw eindigde. D. Grotenhuys 21, E. Murris 36 en Th. Kuenen 10 droegen het meeste tot dit totaal bij. F. v. Dok 520 en F. v. Muyswinkel 332 wa ren de enige bowlers die succes had den.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 2