Actiecomité in Haarlem-Noord komt vanavond weer bijeen HOLLE BOLLE GIJS had een veel te zachte stem R. M. v. d. Hart neemt afscheid van Bloembollencultuur Openluchtspel in Hoofddorp grotendeels mislukt D Ruim 200 zieken nemen deel aan triduum in Bloemendaal r.r's.ïdSVs1 w Garnizoenscommandant Haarlem gaat heen Verbetering verkeersveiligheid op Rijksstraatweg en Schoterweg vordert niet of te langzaam Haarlemse jongen vermist Electrische stroom via de Zeeweg „Hart elijke huldiging in het Krelagehuis Eeuwfeest Haada Voor het eerst in de nieuwe kerk S Tr JJpêfflE Nieuwe rioolbuis onder Kleverlaan Getuige pleegt meineed Bankwerker bestal Zwitsers DINSDAG 5 JULI 1955 PAGINA 3 Sinds 27 Juni spoorloos R.K. Middenstand Zwart»!?", Fbze kousen' Hij heeft een Twee weken hechtenis voor vuurstoker MILVA EN LU VA STELLEN ZICH VOOR Wethouder Geluk opent expositie in Concertgebouw Eeuwfeest Haarlemmermeer Burgerlijke Stand Haarlem L°ZNoS?eTWD: J' Fi0°le 6n J' C' Daarna wordt rijbaan verbreed Haarlemse politierechter Direct in voorlopige hechtenis Caecilia concerteert in Oostenrijk EXAMENS Programma Woensdag 6 Juli INTERNATIONAAL ORG ELOON1COURS Bedrijfsvoetbal HEEMSTEDE Gymnastiekuitvoering Beurs van Amsterdam Kostbare broche verloren Beurs van New York Het actiecomité, dat reeds lang zich heeft beyverd om de verkeersveiligheid op de Rijksstraatweg en de Schoterweg te doen verbeteren, rust nog lang niet op zijn lauweren. De leden zijn boven dien niet bepaald tevreden over wat nu feitelijk tot stand is gekomen. De mening in Haarlem Noord is over het algemeen dienovereenkomstig. Welis waar worden er nu op 2 punten flikker lichten aangebracht, maar men vraagt zich af irt hoeverre dat ook maar enige zin heeft. Van een effectieve verbete ring van de situatie, zowel op de Rijks straatweg als op de Schoterweg, is nog geen sprake. leden van het actiecomité hebben *e» uS geval besloten de koppen weer knnf li elkaar te steken en vanavond °®en zij bijeen ten huize van ds. H. *an der Loos aan de van Egmondstraat m zich te beraden, welke stappen nog ondernomen kunnen worden om de ver- betering van de verkeersveiligheid met meer spoed tot stand te laten komen. Naar veler mening in Haarlem- Noord wordt men maar aan een zoet lijntje gehouden, terwijl de verkeers- intensiviteit op Rijksstraatweg en Schoterweg met de dag toeneemt. Of minister Algera of een zijner ambte naren, volgens belofte bjj de over handiging van de bekende petitie uit Haarlem-Noord, reeds ter plaatse een kijkje is komen nemen, is niet be kend. De provincie Noordholland heeft aan de gemeente Haarlem vergunning ver leend voor het geleiden van electrische energie door een tweetal in de Zeeweg te leggen kabels en door twee in die weg reeds aanwezige kabels. Het water bedrijf van Haarlem zal deze kabels gebruiken om in noodgevallen electri sche energie, opgewekt door de eigen generator in het pompstation aan de Tetterodeweg in Overveen te geleiden van het secondaire pompstation Zuid. Op de gisteren gehouden bestuurs vergadering van de afdeling Haarlem van de R-K. Middenstandsvereniging werd aan de nestor van het bestuur, de heer G. Alders" de oorkonde uitge reikt in verband met diens ere-lidmaat- schap van het bestuur, hem toegekend op de jaarvergadering van 9 Juni J.l. He politie te Haarlem verzoekt namens de ouders de opsporing en terugbren ging van de 17-jarige Bernard Johannes Valk, geboren te Haarlem, 2 Juli 1938, wonende te Haarlem, Jan Gijzenkade 7 HlJ is sinds 27 Juni spoorloos. Hij 1-80 meter lang. van gewoon P heeft gewone gelaatskleur met shiilr blauwe ogen, donkerblond VoÓrtanaekelig haar' heeft 8ebroken ne trni n in bovenkaak, draagt groe- hemd Vmet gele punthals, grijs over- sehn»; te khaki broek, hoge bruine artgelakt herenrijwiel van het merk en nee'kil zich, en heeft een tentje i;u,v.e9.s'?aPzak meegenomen. De moge- helDf61 Fr taat dat hij bij de oogst neipi. ir moet rekening mee gehouden worden, dat hij zich voor ouder uit geeft dan hij in werkelijkheid is. Hij is padvinder, maar heeft geen padvin derskleren aan. De Haarlemse Politierechter, mr. H. Rambonnet, heeft gisteren een man, die onvoorzichtig was geweest met vuur, veroordeeld tot twee weken hechtenis. Op 24 Mei J.l. verbrandde de Haar lemmer in zijn schuurtje aan de Lan ge Binnenstraat een hoeveelheid hout wol die niet meer m de vuilnisbak kon. Het gevolg was dat de boel wat al te fel ging vlammen en men moeite had de g aak te blussen. „U hebt gevaar1 ij k ge ha n del d - dus de Officier van Justitie, nu F. van der Valk Bouman breidde het vuur zich met 1 st de binnenstad had Se™kk^'e verzach- kunnen zpn". Daar er en'&®. warPn tende omstandigheden aa.n^®t„ veertien fequireerde de officier slechts veertie dagen hechtenis. De verdachte scheenbüzonder ge schokt over het vooruitzicht de gevan genis in te gaan en verzocht de poli tierechter een boete op te leggen. Deze antwoordde, dat die dan een Paar honderd gulden zou moeten bedra gen, hetgeen ook niet prettig was. Het werd tenslotte twee weken, een straf, die verdachte benepen deed knik ken. Gistermiddag heeft wethouder D. J. A. Geluk in de foyer van het ge meentelijk Concertgebouw de tentoon stelling geopend van de Milva en de Luva, de vrouwen-afdelingen van leger 'en luchtmacht. Een groot aantal geno digden had zich rond drie uur in ^de foyer verzameld om bjj de feestelijke opening aanwezig te kunnen zijn. Ver schillende gemeentelijke en militaire autoriteiten, alsook enige bestuursleden van particuliere organisaties woonden de plechtigheid bij, welke geopend werd door de commandante van de Luva, mevr. kapitein Droog die de aanwezi gen dank zegde voor hun belangstelling en hen verzocht de achterdocht weg te nemen die er nog allerwege bestaat ten opzichte van het meisje in het leger. Wethouder Geluk moest bekennen, dat hij nog niet volledig kon instemmen met het idee van de vrouw in het leger. Wel meende hij, dat het krijgsbedrijf dat aanvankelijk als een specifiek man nelijk bedrijf werd gezien, thans een zo omvangrijk technisch apparaat is ge worden dat daarin voor de vrouw even goed plaats is als voor de man. De oor logvoering is totalitair geworden en of wij willen of niet, de vrouw en het meisje zijn er even direct bij betrok ken als de man. De meisjes gaan vrij willig dienst nemen om een belangrijke plaats in het militaire apparaat te be zetten, teneinde mannen vrij te maken voor het werk in de burgerlijke of mili taire samenleving, terwijl zij hun steen tje willen bijdragen aan de verdediging van het Westen. Vooral ook om deze laatste reden achtte hij het werk van Milva en Luva van belang en sprak hij de hoop uit, dat beide organisaties veel succes zouden hebben met hun tentoonstelling en dat vele meisjes en vrouwen het werk in het leger met andere ogen zouden gaan bekijken. Na de opening werd de film „Appel" over het werk van de vrou wenorganisaties in leger en luchtmacht vertoond, waarna de aanwezigen, des kundig voorgelicht door charmante vrouwen in uniform, een rondgang maakten over de tentoonstelling. Maandagmiddag is in de feestelpk met talrijke fraaie bloemstukken opge smukte Scheidsgerechtzaal in het Kre lagehuis officieel afscheid genomen van de heer R. M. van der Hart die, na 10 jaar de redactie van het Weekblad voor Bloembollencultuur te hebben gevoerd, deze functie per 1 Juli heeft neerge legd. Bij dit afscheid waren behalve het hoofdbestuur van de Koninklijke Alge mene Vereniging voor Bloembollencul tuur onder meer aanwezig dr. E. H. Krelage, de voorzitters van de verschil lende groepen en het bestuur van de Nederlandse Gladiolus vereniging. Jhr. mr. dr. O. van Nispen Tot Pan- nerden, voorzitter van de Kon. Alg. Vereniging, als eerste het woord voe rende, gewaagde van de kenmerken van het 10-jarige redacteurschap van de heer v. d. Hart, n.l. diens grote lief de voor en enorme kennis van het bloembollenvak. De grootste waarde ring echter gelden de karaktereigen schappen van de scheidende functiona ris zijn bescheidenheid, zijn volkomen integere, onafhankelijke houding tegen over alles en iedereen. Nimmer, aldus de heer Van Nispen, heeft de heer Van der Hart geschroomd te strijden tegen datgene wat volgens zijn inzicht bestrij ding verdiende maar altijd geschiedde dit met open vizier, tact, wijsheid en zelfbeperking. Zijn rechtvaardigheids zin stond boven elke twijfel en we heb ben altijd geweten wat we aan hem hadden. Wij allen betreuren uw heengaan, zo vervolgde de heer Van Nispen, doch er is gelukkig één troost en dat is dat u uw grote belangstelling voor het bloem bollenvak op uw leeftijd wel niet zult kunnen afleren. Wij hopen u nog vele jaren te ontmoeten en bovendien blijft u honorair medewerker aan ons blad. leen, maar ook voor de vele waardevol le adviezen die hij, de oudere, wist te geven aan de jongere persbroeders. Nadat de heer Van der Hart tot alle sprekers woorden van dank had gezegd namen de aanwezigen de gelegenheid te baat de scheidende redacteur en zijn echtgenote de hand te drukken en goede reis te wensen. Onder hen die dit deden merkten wij o.m. op dr. A. J. Verhage, Voorzitter van het Bedrijfschap voor Sierteeltproducten en oud-voorzitter van de Kon. Alg. Vereniging v. Bloem bollencultuur, het hoofdbestuur van de K V.O.B. en vele andere prominenten uit de bloembollenwereld. HOOFDDORP Woensdag 6 Juli 1318 uur: Concours-Hippique. 1017 uur: Wedstrijden op het tentoon stellingsterrein, georganiseerd door de raden van jonge boeren en boerinnen. 14.30 uur: Zaalfeest voor de Ouden van Dagen van Hoofddorp en Rijk in „De Beurs". 19 uur: Voetbaltournooi. 19.30 uur: Zaalfeest voor de Ouden van Dagen van Vijfhuizen en de Cruquius in „De Beurs". Donderdag 7 Juli 1318 uur: Concours Hippique. 1017 uur: Wedstrijden op tentoonstel lingsterrein, georganiseerd door raden van jonge boeren en boerinnen. ZWANENBURG Woensdag 6 Juli 14 uur: Opening van het feestpark. 19 uur: Rondgang en concert door de Amsterdamse Politiekapel. Voetbal tournooi. Donderdag 7 Juli 10 uur: Zangconcours Kunst na Arbeid. 14 uur: Kermis. 19.30 uur: Zaalfeest voor Ouden van Da gen. NIEUW VENNEP Woensdag 6 Juli 14 uur: Volksspelen. 19 uur: Voetbaltournooi. 20 uur: Luchtacrobatiek. Donderdag 7 Juli 18 uur: Volksspelen. 19 uur: Voetbaltournooi. VIJFHUIZEN Woensdag 6 Juli 13.30 uur: Optocht van kinderen. Kin derspelen en tractatie. 19 uur: Voetbaltournooi. Volksspelen. 19.30 uur: Zaalfeest voor Ouden van Da gen (Hoofddorp). Donderdag 7 Juli 13.30 uur: Feest voor de kleuters. 20 uur: Gymnastiekdemonstratie. Volks spelen. e pioniers van het droog gelegde Haarlemmermeer hebben inder tijd de ontzaglijke moeilijkheden van het barre land kunnen overwinnen, maar toen hun nakomelingen gister avond in een openluchtspel een indruk van die moeilijkheden wilden geven, lukte het niet. De ironie van de zoge zegde vooruitgang had het zo beschikt, dat juist de prachtige technische hulp middelen, waarvan de pioniers nooit hebben kunnen dromen, het openlucht spel lieten mislukken. De geluidsinstal latie werkte niet, en dat bracht conse quenties mee, waardoor dit onderdeel van de Haarlemmermeerfeesten een voor de toeschouwers ergerlijk, voor de ondernemers pijnlijk fiasco is ge worden. Het herdenkingsspel „Hollebolel Gijs" van dr. P. H. Schroder is voor hem, voor regisseur, spelers en pu bliek een teleurstelling geworden. Het programma was prompt op tijd geopend met een bewegingsspel, dat een beetje grootse naam was voor een met aantrekkelijke en vlotte frisheid uitgevoerde serie gymnastischeoefeningen waarnaar men niet anders dan met plezierig genoegen kon kijken. Er zat afwisseling in, de jongste gymnasten speelden met bekoorlijke ongedwongen heid, de organisatie klopte, de oudste mannelijke deelnemers deden een ge slaagde poging om er wat humor in te brengen, tenslotte voerden allen een aardige apotheose met vlaggen uit. De samensteller, M. Kruyne, kan voldoe ning van zijn werk hebben. Het publiek door de zeshonderd gym nasten in een plezierige stemming ge bracht, vond daarna een kwartiertje pauze begrijpelijk, omdat een aantal microfoons voor het openluchtspel moes ten worden uitgezet. Het kwartier was echter bijna een uur geworden, toen ein delijk werd medegedeeld, dat de ge luidsinstallatie defect was geraakt. Na nog een kwartier scheen de storing verholpen te zijn. Het spel kon begin nen, aldus werd aangekondigd, onder dankzegging voor het getoonde geduld. Het euvel scheen echter niét verhol pen te zijn. Al gauw kwam uit het publiek het bekende verzoek „Har derwaarop de meeste spelers om beurten angstvallig dicht naar de mi- In het kader van de viering van het honderd-jarig bestaan van de Haar lemmermeerpolder, zijn Maandagmid dag te Oud-Leusden internationale landelijke ruitersport-ontmoetingen ge houden. De foto toont de Duitser Al fred Sengelman, die op zijn paard .Alex" een van de hindernissen neemt. Over weinige dagen zal de parochie van de Allerheiligste Drieënheid in Bloemendaal weer overtuigend demon streren, dat zij een waardige zetel is van het wereldzieken apostolaat. Op Dinsdag 12 Juli gaan de deuren van de nieuwe kerk open en zullen ruim 200 zieken uit Bloemendaal, Haarlem en wijde omgeving tot in Goes toe het Godshuis worden binnengedragen of ge reden om er drie dagen de nodige ver troosting op te doen en nieuwe geest kracht om hun lijden en beproevingen te kunnen verduren. De medewerking, Een laatste opdracht willen we u nog die de organisatoren van het ziekentri- CINEMA PALACE: „Canaris", 14 jaar 2, -4-15, 7 en 9.15 u. f"ANS HALS: „Opstand der Maori's' 18 j., t i?;??' 7 en 915 u- l'DO: „Het teken van de heiden 14 jaar, J TI' Als, 7 en 9.15 uur. UXOR: „Raspoetin" str. volw., 2, 7 en 9.15 bur. MINERVA- Di 8.15 u.: „Als de dauw "angt, komt er'regen", str. volw. Wo. 2.30 u. „Lili", a. 1. 4 il RANDT: „Het schandaal volw., 2, SÖvL7 en 9.15 uur. 2.3o ..Bloedvlag boven Quinto 14 j., S»?P10: 8Huwelijksloterij" a. 1., 2.15, 7 'en Uur- r Dinsdag o Ju" concertgebouw: n. Ph. O. Zomerconcert, Cn„ Gerard Hengeveld. piano^ 8 uur. Von, ,certgebouw: Tentoonst. „De Milva iets r„ U"- Tot 22 uur. de e Kerk: Gratis orgelbespeling door tiur 6anist GeorSe Robert. Van 20 21 Woensdag 6 Juli Grote Kerk: Internationaal orgelcon- °hrs. lm. provisatiewedstrijd, 8 uur. concertgebouw: Tentoonstelling „De va iets voor U", 1122 uur. GEBORENJ, M. J. van Zon-Ver- z.; H. P. Hilterman-Nijman, z.; c- .Btittik-Saarloos, z.; R. de Jonge- van Dijk, z.; C. H. Brammer-Le Nobie, z-; J. Nicolaï-Bouma, z.; H. B. Dek- vo^söSch?fer' z'; A- Th. M. Bakkenho- n-Snoeks, z.\ C. L. Rewjjk-de Kufler, v'iLi M' Gosen-van Gooi, d.; H. T. F er G ue n e a ud.; H. M. van Wijk- d t Pr' t',: E- Groot-van den Bosch, PPGri, d. Ba?hio?t'EDEN: C' Boon-Wij dom, 70 j., Badhuisstraat. C. Wouterse, 68 j. Leeu- Oacth raat' C' D' Ketelaar-Kloos, 69 j., Gasthuisvest. C. H. Thoien, 74 j Ge dempte Voldersgracht. J. J. Persoon, 65 ter, W aan' J' K' C' Van der Put- ten-Noteman, 81 j., Maerten van Heems- aer fiflr?aV M; tH" v.van der Burgt-Stoet- zer, 69 j., Kruistochtstraat. geven, zo besloot Jhr. Van Nispen. Het is ongezond zo ineens over te schakelen op een zittend leven en daarom bieden wij u en uw echtgenote, die u in uw functie wel eens veel heeft moeten mis sen, een reis van enkele weken naar Zwitserland aan. Vervolgens werd on der hartelijk applaus van de aanwezi gen aan mevrouw v. d. Hart een prach tig bloemstuk aangeboden. De heer Van der Hart, die zeer ont roerd was door deze huldiging, bedank te de voorzitter. Het is misschien wel de moeilijkste dag van mijn leven, zo zei hij, en ik heb nooit naar deze dag VeTneng(ik het werk begon was dit een voor mij moeilijke taak want mijn voor ganger de heer Dix, is een man m Itens schaduw ik niet kan staan wat kennis betreft. De opdracht l?ebXLVïetrachTmijn werk zo goed en voor de voorzitter in het blJzoad?£ is het steeds moeilijker geworden en ben werkelijk wel eens huiverig ge weest voor de toekomst. Ik hoop, vervolgde spr., dat de Koninklijke A- gemene Vereniging de oude glorie in a toekomst zal kunnen handhaven en blij ven wat zij altijd is geweest, de grote beschermengel van kweker en expor teur. Ik hoop verder dat het vak zal blijven groeien en op de eerste plaats zal blijven trachten ons artikel te doen zijn wat het moet zijn: de Hollandse bloembol met Hollandse kwaliteit. Dankend voor het hem en zijn echtge note aangeboden geschenk besloot spre ker: „Als ik in Zwitserland op de hoge toppen sta, zal ik terugdenken aan de hoogte die Bloembollencultuur heeft be reikt. Deze hoogte is misschien het top punt van haar glorie en wellicht zal het in de toekomst moeilijk zijn deze glorie te handhaven". De heer Van der Hart eindigde met de wens dat deze glorie nimmer zal tanen. Nadien spraken nog de heer H. v. d. Marei, voorzitter van „De Tulp", me de namens de andere groepen, die de heer. Van der Hart een prachtige vaas met donkerrode rozen „Happiness" aanbood. De heer C. J. van Til sprak namens de Nederlandse Gladiolusvere niging die er vooral op wees dat de scheidende redacteur zijn pers gemaakt heeft tot een vrije pers. De heer Van der Hart, aldus de heer Van Til letter lijk, „is nimmer de loonslaaf van de Vereniging geweest." Als blijk van waardering bood hij een leunstoel aan. Tenslotte sprak Tom Lodewijk na mens de vak- en dagbladpers. Het is wel voor het eerst, aldus spr., dat Mijn heer Van der Hart niet bij ons aan de tafel zit. Hij dankte hem voor de pret tige en amicale samenwerking niet al- dium van alle kanten ondervinden, is weer enorm en overtreft die weer van vorige jaren. Maar nog zijn er tal van problemen om opgelost te worden in een korte spanne tijds, problemen die hun ontstaan danken aan het grote aan tal patiënten, dat zich deze keer ge- gemeld heeft 40 meer dan het jaar tevoren en aan de nieuwe kerk, waar van de ruimte bij nader inzien toch wat tegenvalt, voor het houden van een triduum wei te verstaan. De grotere opstanden stellen voorts bijzondere ei sen aan het vervoer der patiënten. Er hebben zich dit jaar ruim 200 per sonen voor deelneming opgegeven. Van hen zijn er ongeveer 150 afkomstig uit Haarlem, 25 uit Bloemendaal, 9 uit het Overveense Marine-hostpitaal uit Goes en enkelen uit Den Haag, Am sterdam en andere plaatsen. Sommige zieken behoren tot een vaste kern deel nemers, die het Bloemendaalse triduum reeds voor de 28e of 29e keer mee maken. Mevrouw A. C. van Kranendonk Duffels-Tomey en mejuffrouw J. Beune, de beide organisatricen van het triduum, begroeten hen als oude bekenden. Omdat beide dames nu zo langzamer hand wel de wegen weten te bewan delen om zich de noodzakelijke steun en medewerking te verzekeren, zal ook dit jaar het triduum wel volledig slagen. Daar rekenen wij althans vast op met een welhaast vermetel vertrouwen. Maar het moest een succes worden, daar voor is Bloemendaal de Prima Prima- ria. Van de 200 patiënten, die dit jaar een plaats zullen vinden in de kerk van Bloemendaal, kunnen er 36 slechts in liggende toestand vervoerd worden. Nog het vorig jaar stelde de gemeente Am sterdam een grote rampenwagen ter beschikking, waarin 18 personen tege lijk in konden worden vervoerd. Deze auto is echter omgebouwd tot materi aalwagen en dus niet meer voor zieken transport bruikbaar. Inplaats daarvan is mevrouw Van Kranendonk Duffels er in geslaagd twee ambulancewagens te charteren van het Haagse Rode Kruis. De gemeente Haar lem zal vier wagens gratis ter beschik king stellen. J T Zoals ieder jaar is de heer W. J. Wilms Floet uit Bloemendaal belast met het toezicht op het vervoer per personenwagen. Het gelukte hem tot nu toe 40 automobilisten bereid te vinden patiënten met hun wagen van huis op te halen en weer thuis te brengen. De automobilisten zijn voor een groot deel zakenmensen, die met moeite tijd kun nen vrijmaken, maar zich toch gaarne inzetten voor dit nobele en werkelijk dankbare doel. Onder degenen, die met een zo hartelijke bereidwilligheid medewer king willen geven om het triduum tot een waarachtig heilzame geestelijke verkwikking te maken, moeten met ere genoemd worden de 13 dragers van het Haarlemse Rode Kruis en de E.H.B.O., de 13 zusters van het Provinciale Ziekenhuis bij Santpoort, die zelfs ten dele hun vacantie er aan opofferen, en de ongeveer 20 meisjes uit de parochie van Bloemen daal. Wellicht zullen zich bij deze rij nog twee zusters uit de Mariastich- ting voegen. De gehele Bloemendaalse parochie heeft trouwens aandeel in het verwach te welslagen van dit triduum door de bijzondere milddadigheid, waarmee zij de Zondag gehouden collecte hebben bedacht. De vraag mag wel worden gesteld, of het niet billijk is, dat ook de Haarlemse parochies iets in de kos ten bijdragen, vanwaar toch de grote meerderheid der zieken afkomstig is. Er is namelijk nog zo veel nodig. De grotere opstanden in de kerk maken het bijvoorbeeld noodzakelijk, dat er met dientafels wordt gewerkt. Men is van plan twee van deze apparaten te kopen en er twee te lenen. Voorts moe ten nog geleend worden 4 invalide wagens en 4 treintjes, waarmee de ambulancepatienten naar hun plaats ge reden kunnen worden. Voor dergelijke vervoerproblemen genieten de organi satricen de onmisbare steun van de heer Spaargaren. Men beschikt ook nog niet over voldoende bedden. 18 exem plaren zouden geleend worden uit het Bloemendaalse jeugdcentrum Vijver duin Maar iedereen, die betrokken is bij de voorbereiding voor het triduum, is er van overtuigd, dat de moeilijk heden bijtijds uit de weg worden ge ruimd. De leiding van de driedaagse plech tigheid is in handen van rector H. Roo- zen, moderator van het ziekenaposto- laat en rector van het klooster Alverna. De vicaris van het bisdom Haarlem, mgr. J. M. Groot, zal Dinsdagmorgen 12 Juli om kwart voor tien een plechtige H. Mis opdragen. Enige dagen geleden is de dienst P.W. van de gemeente Bloemendaal begon nen met de aanleg van een nieuwe rioolbuis onder de Kleverlaan van de spoorwegovergang tot aan de Busken Huetlaan. Men hoopt binnen twee maanden met het werk gereed te zijn. Wanneer de nieuwe riolering is gelegd, zal de rijbaan verbreed worden tot zes meter ten koste van een gedeelte van de groenstrook. Het zal niettemin mo gelijk zijn toch ongeveer een meter groenstrook te handhaven. Thans is de breedte van de rijbaan ongeveer vijf meter. Het gemeentebestuur van Bloemen daal voert momenteel onderhandelingen met de eigenaren van de weilanden langs de Kleverlaan. Zoals bekend, ligt het in de bedoeling de Kleverlaan in te delen in twee rijbanen van elk zes meter breedte. Aan de tweede rijbaan zal derhalve een deel van de weilan den moeten geofferd worden. De ver wezenlijking van het plan kan echter nog vele maanden, misschien zelfs ja ren duren. Tijdens een gistermorgen en -middag gehouden terechtzitting heeft de Offi cier van Justitie, mr. R. W. F. van der Valk Bouman, de Haarlemse taxichauf feur J. C. G. op beschuldiging van meineed direct in voorlopige hechtenis gesteld. J. sprak bij hei* getuigenver hoor zijn aan politieagenten afgelegde verklaringen verschillende malen te gen. In de nacht van 17 Mei botste de 37-jarige hotelhouder J. W. uit Zand- voort met zijn personenauto tegen eer op de Herenvest geparkeerde wagen. Hij stapte licht gewond aan het linkerbeen onmiddellijk uit en verdween ijlings. Zijn weg voerde naar een taxi-bedrijf aan het Houtplein, waar hij een taxi bestelde naar Zandvoort. Volgens getuigen was W. waggelend komen aanlopen, zacht pratend en naar drank riekend. Uit het politierapport bleek verder dat J. die verdachte later een eind chauffeurde, gezegd had, dat de man „flink dronken, blauw van de drank enz." was geweest! Thans ontkende J. deze verklaring af gelegd te hebben. Daarom werd hij ingesloten. De Officier van Justitie achtte het ten laste gelegde bewezen en requi- reerde een gevangenisstraf van één maand met intrekking van het rijbe wijs voor de tijd van twee jaar. Mr. de Boer, die als verdediger op trad, zei de getuigenissen bijzonder kwetsbaar te vinden en vroeg op die grond vrijspraak. Mr. H. G. Rambonnet veroordeelde verdachte tot een week hechtenis en twee jaar ontzegging van de bevoegdheid motorrijtuigen te bestu ren. Het Koninklijke Mannenkoor Caecilia te Haarlem zal tijdens een vacantie in Oostenrijk en Noord Italië twee concer ten geven, namelijk Dinsdag 12 Juli in Feldkirch in samenwerking met de Feldkircher Liedertafel en Vrijdag 15 Juli in Innsbruck samen met de San- gerbund „Die Muhlau". De beide con certen worden gegeven onder bescher ming van de Nederlandse Consul in Innsbruck. De 135 deelnemers aan de reis vertrekken Zondag 10 Juli uit Haarlem. a j tt r, o i Vleeshal Woensdagavond voor het pu- Aan de H.B.S. A. slaagden voor het - bliek te bezichtigen zijn van 1922 uur. Eindexamen 5-jarige cursus de navol-' gende candidaten: de heren J. Bark- meyer, J. Bok, K. H. Brouwer, J. Brug- j mnn TT T »a T? T T"\1 1. Gisteren veroordeelde de Haarlemse politierechter, mr. H. G. Rambonnet, een 27-jarige bankwerker, G. D. G. uit Haarlem, tot zes maanden gevangenis straf. waarvan vier voorwaardelijk. Ver dachte gaf toe 31 Maart en 13 April van dit jaar geld te hebben weggeno men. Beide keren koos de Haarlem mer Zwitserse monteurs als slachtof fers, die evenals hij zelf in een drukke rij te Haarlem werkten aan de mon tage van een nieuwe pers. Uit de portefeuille van de ene Zwit ser stal G. een bankbiljet van 100 Zwit serse francs, dat hij later tegen 86. inwisselde. De tweede maal was de buit 40.—. De Officier van Justitie, mr. R. W. F. VAN DER Valk Bouman vond het een betreurenswaardige zaak. „Onze repu tatie in het buitenland wordt door der gelijke handelingen ernstig geschaad. Bovendien heeft verdachte al twee ver oordelingen achter de* rug, terwijl hij nog een proeftijd heeft lopen van een ander diefstaldelict. De eis luidde: drie maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Terwijl de man in het verdachten bankje zijn ogen, die even daarvoren waren gaan tranen, naarstig afdroogde, begon mr. Peters zijn pleidooi met te constateren, dat dit een erg zielig, doch geenszins hopeloos geval was. G. ge raakte omstreeks eind Maart in een paniekstemming vanwege moeilijkheden met zijn verloofde. Hij had een bepaald bedrag nodig en nam dan ook niet meer, want de portefeuille van een der Zwitsers bevatte ongeveer 400. Het internationaal orgelconcours, dat voor de vijfde maal in Haarlem zal worden gehouden, begint morgen met een improvisatiewedstrijd in de Grote of St. Bavokerk. Deelnemers zijn: Piet Kee, Alkmaar, winnaar concoursen 1953 en '54, Janine Corajod, Genève, Giu seppe de Dona, Treviso, Georges Ro bert, Parijs en Piet Post, Leeuwarden. Door elk der deelnemers wordt, na een voorbereiding van een uur (waarvan drie kwartier zonder en een kwartier met piano) gedurende ongeveer 15 mi nuten geïmproviseerd op door de jury op te geven thema's, bestaande uit een fantasie en een fuga. De jury bestaat uit: Jeanne Demessieux, Parijs, Josef Zimmermans Keulen en George Stam, Utrecht. In verband met het bezoek der Arn hemse afgevaardigden van „Eutopia" crofoon stapten, hetgeen niet bepaald bevorderlijk was voor natuurlijk optre den: uit de ene luidspreker kwam ge luid, uit de andere niet, nu en dan waai den dus flarden van de tekst naar de tribunes, er werd niet al te gelukkig geïmproviseerd, de paarden werden schichtig van het licht. Bovendien liepen, ongeduldig geworden beziekers over de grintpaden bij d. tribunes, ook tijdens het spel werden croquetten en hete kof fie vrij luid ter spijziging en laving aan geboden. In zulke omstandigheden werd het moeilijk, stuk en spel te beoordelen. De opzet van de schrijver, dr. P. H. Schroder, is stellig goed gevonden. Hij stelt het woeste Haarlemmermeer voor als Hollebolle Gijs, die steeds meer land opslokt en kost wat kost bedwon gen moet worden. Men schrikt echter terug voor het enorme werk, in 1620, 1720 en 1820, maar onder de regering van Koning Willem I in 1840, wordt het grote besluit toch genomen. Toen het water verdwenen was, begon in het on bewoonbare land de strijd, vooral ge voerd door mr. P. Amersfoordt, tegen moedeloosheid, wantrouwen, te grote voorzichtigheid. De apotheose van de overwinning hebben wij niet gezien, daar de voorstelling toen reeds was afgebro ken, met de mededeling dat de toe gangsbewijzen Maandag 11 Juli weder om geldig zijn. Kundig en met juist begrip voor de eisen van een openluchtspel heeft dr. Schroder verschillende kleurige en le vendige massataferelen ingelast, die ook nu gedeeltelijk tot hun recht kwa men. Gedeeltelijk. Het is immers wel gebleken dat op het Concoursveld van Hoofddorp, waar het openluchtspel wortd gegeven, noch het werk van dr. Schr - der noch van regisseur Kommer Kleijn geheel tot gelding kan komen. Het is te groot, men zou er moeten werken met groepen van tenminste driehonderd man, niet van honderd of vijftig. Dit ongunstige effect wordt nog versterkt door de zeer gestrekte langwerpige vorm van het terrein, en door het feit, dat men alleen een achtergrond van een goudgeel korenveld had ge plaatst. Zij, decors waren onmogelijk zouden immers alle uitzicht ontnemen aan de bezoekers van de zij-tribunes, maar een enigszins besloten speelveld voor een openluchtspel ook nodig was daardoor eveneens onmogelijk ge worden. Het gevolg was ,dat alleen de bewegende groepen nog enig effect had den. Kommer Kleijn stond nog voor de moeilijkheid, dat hij voor enkele tafre- len ruiters nodig had, die alle toneel ervaring misten. In het eerste tafreel bijvoorbeeld leidde dat tot erbarmelijk optreden. In andere tafrelen zagen wjj flitsen van onbevangen, natuurlijk op treden en hoorden wij krachtige, wel luidende stemmen van spelers, die met goed begrip voor de tekst gebruikt wer den: o.a. was dat het geval bij Leegh- water (H. Bakker), koning Willem I (G. Griffioen) en Neel (Cock Stolk). Vrijdag a.s., wanneer de voorstelling herhaald wordt, zal men dus meer in bijzonderheden een oordeel kunnen vor men over stuk, regie en spel. Behalve de hierboven gemaakte opmerkingen kunnen wij thans alleen noteren, dat de kennelijke zorg en toewijding, waar mede ongetwijfeld de voorstelling was voorbereid, beter resultaat hadden ver diend dan de mislukking van gister avond. H.k.A. Aan de zeer talrijke bezoekers van 'het Openluchtspel „Hollebolle Gijs" te Hoofddorp, waarvan gisteravond de eer ste voorstelling wegens storing in de geluidsinstallatie vóór het einde moest worden afgebroken, is medegedeeld, dat zij op hun toegangskaarten Maandag 11 Juli een voorstelling kunnen bijwonen. Vrijdag 8 Juli wordt eveneens een voorstelling gegeven. Naar wij vernemen ligt het in de be doeling van het ministerie van Oorlog, om overste F. G. P. Stuker, sinds 13 Januari j.l. garnizoenscommandant van Haarlem, begin October over te plaatsen. Dit staat In verband met een reeks mu taties in de leiding van het wapen der luchtdoelartillerie. Overste Stuker kwam zes maanden geleden in Haarlem als opvolger van maj. W. J. van Westerhove, die toen aan de Luwaschool te Ede werd be noemd. Het is nog niet bekend wie overste Stuker als commandant der 168ste afdeling zware Luwa zal opvolgen. Wel wordt waarschijnlijk geacht dat de nieu we commandant tevens garnizoenscom mandant van Haarlem zal worden. De uitslagen in de Haarlemse be drijfsvoetbal-competitie luiden: H.S.M.- Nederland S-5, S.V.O.W.-Vermaat 0-1, Heeremans S.V.L.-Henkes 4-1. Programma: Dinsdag 5 Juli Henkes- S.V.O.W. (Slaperdijk), Woensdag 5 Ju li: Vermaat-Nederland I (Schoten). De Sport- en Gymnastiekverenigir'g „Heemstede" geeft op Maandag 11 Juli des avonds te 19.30 een sportdemon- stratie in het Heemsteedse „Sportpark. Medewerking wordt verleend door een Zweedse jeugdgroep. (Niet officiële koersen) man, U. J. Cerfontain, F. L. van Driest, G. G. Fabel, Ch. A. Götte, A. Haasdijk, H. Hendriksz, A. A. Kroes, J. J. van Laar, J. A. M. Limbach, P, U. Mollema, J. Nieuwenhoven, C. Pauw, R. Plesman, J. M. Sacher, F. F. Schulze-Hergel, H. L. F. Timmermans en J. Ch. Vosshard, en de dames C. van Baaren, Y. Buur, I. L. Curiël, L. van Eerde, N. Ch. Goe- wie, J. C. Haaze, M. F. Hoeben, E. Holle man, H. C. Kerkhoff, J. Lazeron, Th. Thoeng, C. A. van Velzen, J. Verbrug- gen, W. J. de Vreugd, W. Wijnands en M. de Zwart. De commissaris van politie te Velsen maakt bekend dat 13 Juni te Santpoort is verloren een diamanten broche, die ongeveer de grootte en de vorm heeft van een zilveren gulden. De broche be staat geheel uit diamanten, die in bloem- patroon zijn gezet De broche is aan de achterzijde van goud en voorzien van een gouden speld met veiligheidsslui ting. De eigenares stelt veel prijs op het terugkrijgen van dit kleinood, aangezien het hier een aandenken betreft Naejere inlichtingen worden gaarne ingewacht Vorig Opening slot 5/7 S\ Ned 1953 103 3(5 Ned 1953 102% 3</«Ned 1941 101% 31/4 pCt Ned 1950 100% 3 Ned 1954 100% 31/4 Ned 1955 100% 3-3(5 Ned 1947 101(4 101A 3 Ned 62-64 bel fac. 101 Inschr Grtbk 1946 3 pCt 99% Ned Handel Mb cert 225% AJ&.U. 320(4 ::23 Van Berkel's Patent 203 Calvé-Delft cert 301 Van Gelder 312 Kon Hoogovens cert 338 343 Unilever Cert 459% 467 Ned. Kabe) 274% Philips 440 443 Kon Petroleum 604% 609 ..Amsterdam' Rubber 123% 124% Holl Amerika UJn 190 Kon Ned Stoomb Mt1 187% 187(4 Ned Scheepv Unie 180% 182 UVA. 140% 139(4 Dell Mb Cert 140% 143(5 aan het hoofdbureau van politie te Vel- Er slaagden 37 candidaten; afgewe-1 sen, afdeling recherche, teL K. 2550— zen werden 2 candidaten. I 6444. Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp General Electric General Motors Kenneoott Copper Montgomery Ward Radio Corp. Republic Steel Royal Dutch Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway Tidewater U.S. Steel 30/6 1/7 70% 71 142% i45% 80% 80% 53% 53% 109% :09% 118 :19% 81% 81(4 51% 52(4 47% 47(5 78% 78% 63 63 63 64(4 96 96(4 33% 34 54% 54% prijshoudend

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 3