ILOUISON BOBETj is favoriet voor derde opeenvolgende overwinning Geen buitenlander lijkt sterk genoeg De verdiensten in de Tour Verrassende Nederlandse zege op sterk Italië Achttienjarige sprinter CAPTEIN tweevoudig nationaal kampioen arabeske —IN PDRPEB rielTga -S s nde* Kilometers Heft het glas op het wonder Frankrijk, Zwitserland, Nederland en België strijden om ploegenprijs Eindelijk eenheid bij de Belgen Auto-races zijn noodzakelijk Hendriks ontkent beschuldigingen SJ3 SSSfï «SU name" Derksen is Van Vliet weer te snel af Van Est met titel naar de Tour SSi INDIVIDUELE PRIJZEN PRIJZEN PER PLOEG DE PREMIES ;i DINSDAG 5 JULI 1955 PAGINA 7 «"miliumIIIIIIIIIIIIIIllllililllllilllllllllllllllllllllllllilllllli 6 x 6 x 8 x 8 x Totaal van de Tour de France f 336.850. RuslandVer. Staten Derde zege van Smyslov op Bisguier Europese bridgekampioenschappen Dames verliezen van België Sportief Amerika en Rusland willen meer contact door W.H. VANEEMLANDT (Van onze sportredacteur) Als gij, de buitenlander, nu zoudt willen toasten in Frankrijk, als ge u voorgoed van de vriendschap van de Fransman wilt verzekeren, heft dan het glas op Louison. Op de „Grote Louison" zegt men in Parijs, in Le Havre, in Briangon, in Aix-Ies-Thermes, Bordeaux of waar ge ook komt. Want, zo zegt de Fransman, als hij, geïnspireerd door het fonkelen de goud van de kostelijke cognac, de conversatie met u begint, „Louison gaat dit jaar het grote wonder verrichten". En als ge nu de naam van Louison hoort, weet dan dat het gaat om de Tour de France; de meer dan drie weken durende rondrit door het Franse land, de tocht over vlakke wegen, over licht golvende wegen, over de massieve bergketens van de Alpen en de Pyreneeën en langs de azuren kust van de Middellandse Zee waar flanerende toeristen al evenveel opwinding vertonen bij het rondtrekken van het wie- lercircus van de heer Goddet als de eenvoudige boeren van het Bretonse land. En het wereldwonder van Louison? Laat niet merken dat gij het niet weet. Dat gij niet, zoals zij alsof heel de Franse natie de volgende dag een repetitie in de vaderlandse geschiedenis heeft het volgende rijtje jaartallen kunt opdreunen: 1914 Philippe Thys wint de Tour de France, 1920 Philippe Thys wint de Tour de France, 1922 Philippe Thys wint de Tour de France, 1953 Louison Bobet wint de Tour de France, 1954 Louison Bobet wint de Tour de France, 1955Louison Bobet zal de Tour de France winnen. Want dat is het „wereldwonder". Louison, tal van jaren een teleur stellende jeune premier, heeft de belofte, die elke rechtgeaarde Fransman hem het liefst persoonlijk had willen afpersen, ingelost. Hij heeft eens de Tour de France gewonnen en het daaropvolgende jaar is hij weer met de overwinning gaan strijken. En nu moet gebeuren wat in de 52 jaren van de historie van La Grande Bouclé nog slechts één keer is geschied, Louison zal voor de derde keer de overwinning op zijn naam brengen. Dan is het record van Philippe Thys, een Belg, eindelijk geëvenaard en eigenlijk ge broken. Want wat Thys in acht jaren heeft gedaan zal Louison in drie op eenvolgende jaren presteren: drie overwinningen in de Tour. Het geluk van de Fransen kan niet op. de voet dwars te zetten gedurende de meer dan vierduizend kilometer lange tocht door het Franse land met uit stapjes naar België en Zwitserland eer de glorieuze intocht in het Pare des Princes van Parijs zal plaats vinden. len Zwitser? Kübler of Clerici? Nie mand gelooft het. Een Belg? De ge slepen Stan Ockers? Ook al niet. Een Italiaan? Wat denkt ge wel nu Bartali aan journalistiek doet en televisie-com mentator is, nu Fausto Coppi zelf heeft bemerkt dat hij een oude man begint te worden en nu Fiorenze Magni bijzon der weinig lust heeft getoond om meer dan drie weken hard te moeten wer ken zonder enig uitzicht op een veel geld opleverende overwinning! Een Ne derlander soms? Wagtmans of Nolten? Ge zoudt het misschien prettig vinden als het zou gebeuren, maar niemand zou zo iets durven voorspellen, want het klinkt te mooi om waar (je kunnen zijn. Welaan, de rest kunt ge gevoeg lijk uitschakelen. De Spanjaarden om dat zij wel voor een verrassing in de hergen kunnen zorgen, maar de daar bereikte tijdwinst stellig verliezen op het vlakke land en in de tijdrit. De Luxemburgers ook al niét. Die hebben in de eerste plaats te veel herrie in hun eigen kleine landje. Ze kunnen niet eens een ploeg op de been brengen. Oostenrijkers, Duitsers en Australiërs completeren het team. En de Engel sen, debutanten, kunt ge gevoeglijk ver geten. Als ze na zes etappes er nog bij zijn, zou het al iets bijzonders zijn. En van de andere Fransen mag men na tuurlijk ook niet verwachten dat zij hun eigen Louison naar de kroon zullen ste ken. De enige, die het bijzonder graag zou willen doen, is „Biquet", het kleine grimmige Bretonse mannetje Jean Robic, die maar moeilijk kan verkrop pen dat hij in zijn beste jaren niet met zoveel zorgen is omringd als nu met zijn streekgenoot geschiedt. Maar Ro bic geeft zichzelf nu al geen schijn van kans omdat men hem met een tweede- rangsploeg heeft opgescheept. De vier sterkste Bretonse wielrenners zitten in de Franse nationale ploeg en daarin is Bobet de heerser zonder concurren tie Jean Robic kan nog zo grimmig kij ken, veel kans geeft men hem dus ook al niet. Geen grote klasse Het ziet er naar uit dat de Fransen aïq krijgen. Want wie van de hon- nm i?rtig hie er Donderdagmorgen UUr voor het pompeuze tentoon- fifï ,gsgebouw van Le Havre op de s klautert, lijkt in staat om Bobet """"""""""iiiminnmiiniiHiHMiMMinMUUiMnimmn it::? lijk dat Bobet plotseling het slachtof fer wordt van een diepe inzinking. Daarvoor heeft hij zich te nauwgezet voorbereid op deze wedstrijd. Hij heeft de hele winter rust gehouden, hjj heeft in het vroege seizoen enkele keren een aantal zware wedstrijden gereden, is toen opnieuw nagenoeg gaan rusten om de laatste weken voorzichtig te rijden in een aantal etappewedstrijden die grotendeels voerden over de moeilijkste delen die in deze Tour de France zullen voorkomen. Bobet heeft precies ge weten wat hij heeft gedaan. Hu kon het doen, omdat hij na twee overwin ningen in de Tour de France en het behalen van het wereldkampioen schap bevrijd is van alle financiële zorgen. En, dat moet gezegd worden, Bobet neemt de zaken serieus op. Ploegenstrijd Krijgen we dan een matte, een saaie Tour de France, zult ge zeggen? Vreest niet, ook daarvan is geen sprake. De Tour heeft de laatste tijd twee hoofd prijzen gekregen. De eerste en voor naamste is natuurlijk de persoonlijke overwinning. Daarnaast echter speelt het landenldassement een belangrijke rol. En wat dit onderdeel betreft, kunt ge een bijzonder enerverende strijd ver wachten. Zeker vier ploegen en wel licht nog meer hebben hun zinnen op deze prijs gezet. In de eerste plaats Frankrijk natuurlijk, dat voor dit jaar een bijzonder sterke nationale ploeg heeft. Een ploeg, die door de autori teit van Bobet bijzonder homogeen ge noemd kan worden. Dan zijn er de Zwitsers, die het vorig jaar met de eer zijn gaan strijken en nu met een weliswaar minder sterke formatie voor de dag komen, maar zich ongetwijfeld met meer bravour zullen verweren. Misschien is het zelfs zo, dat juist door de afwezigheid van Koblet en Schaer de ploeg minder verdeeld is. Ook Nederland wil uiteraard een ge ducht woordje meespreken. Want de troep van Pellenaars heeft in 1953 de smaak van het landenklassement te pakken gekregen en ook de daarbij behorende financiële kant zodat ze ongetwijfeld hun woordje zullen mee spreken. Daarover morgen meer. En tenslotte zijn er de Belgen, die het vorig jaar een smadelijke neder laag hebben geleden omdat de ploeg niet deugde. Er heerste een slechte geest, al jaren eigenlijk. Nu staan de zaken toch anders. Eenheid in de ploeg is een eerste vereiste om succes te kunnen hebben, hqeft Sylveer Maes al tijd gezegd aan de leiding van de Bel gische wielerbond die de ploeg samen stelt. Veel hebben die heren zich door gaans niet aangetrokken van de wen sen van de ploegleider. Zij zorgden er in de eerste plaats voor dat er even veel Walen als Vlamingen in de ploeg waren en iedere groep had een eigen kopman. Dat heeft tot heel wat na righeid geleid. Het vorig jaar was het wel het ergst. Nu zijn de heren wat verstandiger geworden. Zij hebben acht mensen van één fabrieksstal de groep waarvan Ockers de grote baas is in de ploeg geplaatst en er twee anderen die zich in dit seizoen bijzon der hadden onderscheiden bijgevoegd. Eindelijk schijnt België weer een homo geen team te hebben. Daarom tellen onze Zuiderburen nu ook weer mee. Ziet hier wat er officieel te verdienen valt voor de 130 deelnemers aan de 42ste Tour de France. Officieel betekent in dit geval, dat het gaat om de bedragen, die de organisatie beschikbaar heeft gesteld. Tal van ploegen hebben namelijk nog een aardige bijverdienste met de premies, die in eigen land in het vooruitzicht zijn gesteld, als bepaalde prestaties worden geleverd. Maar hier dan de officiële cijfers: Directeur Jacques Goddet Bij monde van de hoofdingenieur-di recteur dr. Nallinger heeft de Merce- des-fabriek haar standpunt bekend ge maakt wat betreft de al dan niet wen selijkheid en nuttigheid van autoraces. Dr. Nallinger verklaarde, dat de bouw van race- en sportwagens het tempo in de ontwikkeling van de auto-industrie sterk bevordert, waardoor zonder enige twijfel ook eerder een grotere mate van veiligheid voor de seriewagens wordt verkregen dan bij een normale ontwik keling kan worden bereikt. Als Daim ler-Benz niet aan races had deelgeno men zou zij waarschijnlijk niet gedu rende tientallen jaren een leidende rol hebben gespeeld. Hij kantte zich tegen de mening als zou het de vraag zijn of autoraces thans nog zin hebben, alhoewel ze in de begin periode van de auto bevorderlijk zijn ge weest voor de technische vooruitgang. De oud-aanvoerder van De Graaf schap, Hendriks, ontkent de beschuldi gingen, die tegen hem zijn ingebracht, als zou hij in de wedstrijd De Vole- wijekersDe Graafschap opzettelijk slecht hebben gespeeld en dat hij ge tracht zou hebben zijn doelman Kos ters over te halen medewerking te ver lenen aan een overwinning van de Vo- lewijckers. „Er is geen woord van waar," zo ver telde Hendriks. „Wij hebben gespeeld voor wat we waard waren. In de twee de helft, toen de stand al 22 was, heb ik tweemaal een bal voor het doel weggehaald, toen Kosters al gepasseerd was. Als ik had willen meewerken aan een overwinning van De Volewijckers,, dan had ik op die momenten mijn kan sen gehad." Hendriks ontkende voorts, aan zijn doelman gevraagd te hebben: „wat moet dat kosten?". Ook dat hij na afloop van de wedstrijd vertrokken zou Zijn, zonder afscheid van zijn medespe lers te hebben genomen, wordt door Hendriks ontkend. Zoals de zaken er nu voor staan, c„at Bobet zonder de geringste con- fmrrentie de Tour de France 1955 in. Dat zegt natuurlijk wel iets. Want mnpt als wielrenner toch van winder goeden huize komen om het byzonder goeae dan zijn zover te breng r dan Frankrl]k dat geen js om j^g,. een momenteel ^^rlpe kiasse voor renner van uitzond dit doet aan de de dag te Robet niets Geen PER ETAPPE 1 2.000,— 2 1.000,— 3 400,— 4 250,- 5 100,- en 15 prijzen van50, Totaal in 22 etappes 99.000,- ALGEMEEN KLASSEMENT 20.000,— i5.on,— 10.000,— 5.000,— 5 3.000,— 6 2.500,— 7 2.000,— 8 1.500,— 9 1.250,— 10 1.000, 11 800,— 12 ?00, 13 600,— 14 500, 10 prijzen van400, 10 prijzen van :n 10 prijzen van 300,— 250,— Totaal 73.350,— PER ETAPPE a) voor de winnaar2.000,— b) in Dieppe (tijdrit): 1 3.000,— 2 2.000,— 3 1.000,— EINDKLASSEMENT 1 30.000,— 2 15.000,— 3 5.000,— Totaal 50.000,- Totaal 50.000,— BERGPRIJS 6 bergen le categorie 8 bergen 2e categorie 8 x 8 bergen 3e categorie EINDKLASSEMENT 1.000,— 500,— 500,— 200,— 300,— 5.000,— 2.500,— 1.500,— 600,— 400,— GROENE TRUI 10.000,— 6.000,— 4.000,— Totaal 20.000,— VOOR DE STRIJDLUST 22 x f 1.000,— Extra premie (eindkl.) f 5.000,— Totaal 27.000,— GELE TRUI 16 etappes a1.000,— 6 etappes a500,— Totaal 19.000, SOUVENIR-PRIJS 1.000,— 500,— Algemeen totaal 27.000,— Totaal 1.500,— De partij uit de derde ronde van de landenschaakwedstrijd RuslandVer enigde Staten tussen Reshevsky en Bot- winnik, waarin de Amerikaan met wit speelde, eindigde na dertig zetten in re mise. De Amerikanen hadden twee wij zigingen in hun ploeg aangebracht. Aan bord zes was Horowitz vervangen en ook Steiner speelde aan bord acht niet mee. De partij tussen Keres en Byrne (Keres speelde met de zwarte stukken) had een interessant verloop. In het mid denspel waren beide spelers in grote verwikkelingen gekomen, maar toen de partij na de reglementaire speeltijd werd afgebroken, bleek Keres materieel voordeel te hebben verkregen. Smyslov profiteerde van de zwakke pionnenstelling van Bisguier en lan ceerde een hevige aanval op de zwar te koningsvleugel. Na 36 zetten moest de Amerikaan de vlag strijken. Dit is reeds de derde keer, dat Smyslov zijn partij tegen Bisguier won. Donald Byrne speelde uitstekend te gen Geiler aan het vierde bord. Toen de Rus blunderde, verloor hij een stuk. De partij werd evenwel voortgezet. Bij het afbreken stond Byrne in gewonnen positie. De andere partijen werden even eens afgebroken. Petrosian staat beter tegen Pavey. die Horowitz verving en ook Kotov aan het laatste bord heeft uitstekende winstkansen tegen Kevitz, de remplagant voor Steiner. Kashdan staat een pion achter in zijn partij te gen Taimanov, maar het is de vraag of het materieelvoordeel van de Rus voldoende is om het volle winstpunt te behalen. De partij tussen Evans en Bronstein werd afgebroken in ongeveer gelijke stelling. (Van een verslaggever) De gistermiddag gespeelde wedstrij den om het Europese bridgekampioen- schap brachten in het open toumooi een verrassende overwinning van onze landgenoten op Italië. Door deze zege staat Nederland nu aan de kop van de ranglijst, zij het ook dat deze stand enigszins geflatteerd is, omdat Neder land van de sterke landen alléén Italië heeft ontmoet en doordat Frankrijk en Zweden, die onder Nederland staan, een wedstrijd minder hebben gespeeld. NederlandItalië had een spannend verloop. Bij de rust leidde Nederland met 2620 ondanks een onnodig verloren klein slem. In de tweede helft hadden de Italianen echter vlak voor het einde een kleine voorsprong genomen. In de laatste spellen kwamen in de open ka mer CatsKramer tweemaal in een schoppencontract terecht, waarbij zij de heer en drie kleinen van troef misten. Terwijl de Italianen in de gesloten ka mer in beide spellen sneden op de heer, beoordeelde Kramer in het eer ste spel en Cats in het tweede de situatie beter. Zij speelden beide keren de aas en zagen tot hun voldoening de heer vallen. Hierna dacht men in de admi nistratiekamer, dat de wedstrijd in een gelijk spel geëindigd was. De spelers waren echter tot een andere uitslag ge komen; groot was de vreugde toen bleek dat een der scorers zich vergist had, waarna de uitslag zich wij'zigde in de kleinst mogelijke overwinning, met zes matchpunten. Voor Nederland kwamen naast CatsKramer de gebr. Goudsmit uit. Denemarken wist een gelijk spel te gen Oostenrijk te behalen, terwijl En geland en Frankrijk benauwde over winningen verwierven op België en Noorwegen. De stand aan de kop is nu: 1. Nederland, zes pnt. uit vier wed strijden; 2. en 3. Frankrijk en Zweden, elk met vijf uit drie. De Nederlandse dames verloren met het kleinst mogelijke verschil van de Belgische dames. Engeland en Frankrijk leden verrassende nederlagen tegen Ier land en Oostenrijk. Hier leidt nu Noor wegen met drie gewonnen wedstrijden. Ter gelegenheid van het bezoek van een ploeg Amerikaanse gewicht- heffers aan Rusland, hebben de heren Mikhail Peslyak, vice-voorzitter van het sportcomité van de Russische re gering, en Clarence Johnson, vice-pre sident van de Internationale Gewicht- heffers Federatie, niet onbevredigend verlopen besprekingen gehouden over een uitbreiding van het contact tussen beide landen op sportgebied. (Van onze speciale verslaggever) Joop Captein, de achttienjarige sprinter, heeft gisteravond zijn tweede nationale titel verworven. Via twee vakkundig gereden manches, waarin hij zich revancheerde voor een domheid in de eerste rit, werd hij Neder lands sprintkampioen bij de amateurs. In de beslissende sprint bewees deze ware kampioen, die precies een week geleden het 50 km-nummer had gewon nen, veel opgestoken te hebben bij zijn leermeester, Arie van Vliet. De leer meester zélf bracht het er overigens deze avond niet zo best af. Voor de vierde maal in successie liet hij zich door Jan Derksen overtroeven. De beslissende rit in de finale was de rit van een duidelijk snellere Derksen, die uit tweede positie de demarrerende Van Vliet passeerde en op de streep een half wiel vóór lag. Met enige moeite zou men van deze uitslag als van een verrassing kunnen spreken. Dit is zeker niet van toepassing op de titels van Pronk, Van Est en Van Heusden. In het Olympisch Stadion te Amster dam zijn Maandagavond de wielren- kampioenschappen verreden. Van links naar rechts de kampioen van Nederland sprint voor amateurs J. Captein; de kampioen van Nederland sprint voor p-ofs en onafhankelijken J. Derksen en de kampioen van Nederland achtervol ging voor profs en onafhankelijken W. van Est op het erepodium bij het ontvangen van hun lauwerkrans. Het baankampioenschap, dat gister avond met het verrijden van vijf fina les werd besloten, heeft welbeschouwd weinig nieuws opgeleverd. Slechts onder de amateursprinters is er sprake van jong bloed, dat kansen biedt voor de toekomst. Zowel de jeugdige kampioen Captein als zijn tegenstander in de fi nale, Frans Mahn, lijken aanleg te be zitten om een vooraanstaande plaats in de sprinterswereld te veroveren. Cap tein is de zuiverste sprinter, een Van Vliet als het ware, terwijl Mahn in ze ker opzicht te vergelijken is met de wat ruwere Derksen. Dit bleek in de eerste rit van de finale, toen Mahn uit tweede positie zijn rivaal volkomen overblufte, zoals Derksen het later Van Vliet zou doen in de tweede manche van de eind strijd bij de profs. In de laatste rit nadat hij het bij het tweede duel bij na weer zover had laten komen ving Captein de handige Mahn keurig op. Toen kon hij uit eerste positie met klein verschil winnen. 20 Het was of de lichamen der vier politiemannen zich ontspanden. Het doel was bereikt. Hu in vele verhoren maakte hen er zeker va weerstand der verdachten gebroken was. Buchu zijn Nederlandse collega even van terzqde aan. Houthem knikte. De officiële tenlastelegging heeft nog met P* gehad... U bent dus nog geen arrestanten m a zin der wet... Mijn collega heeft er geen bezwaar tegen, dat u gedurende vijf minuten met elkaar spreekt onder bewaking van dé Nederlandse briga dier. Ik vertrouw dat u als ontwikkelde mensen, u de situatie waarin u verzeild bent, wél realiseren zult... Wat ook de uitslag moge zijn van uw over leg, in mijn voornemen, u beiden te arresteren als verdacht van de inbraak bij de Continentale Bank Associatie in Amsterdam, zal deze geen verandering kunnen brengen". Toen beide inspecteurs en de Zwitserse rechercheur zich hadden verwijderd, boog Gérard zich naar Eu- gène over. „Het is misgelopen, broertje. We zullen de con sequenties van het spelletje, waarvan we altijd meer de sportieve dan de criminele zijde hebben gezien, moeten aanvaarden. We hebben een schoon strafregis ter.... daarmede zullen de rechters zeker rekening houden. Laten wij het daarop houden, dat wij op onze eigen manier, als Fransen de strijd tegen de groeiende agressieve houding van Duitsland wil len aanbinden.... De Continentale is een Germaanse schepping, zoals je weet! Over vroegere onderne mingen geen woord! De naam van Helmstra onder geen omstandigheden noemen! Prent dit goed in je gedachten, want hierin zullen wij eén lijn moeten trekken. Wanneer de inspecteur terugkomt zal ik een formele bekentenis afleggen. Daarmee hoop ik in de eerste plaats te bereiken, dat wq het Neder landse parket gunstig stemmen. En in de tweede plaats hoop ik door een berouwvolle houding er achter te komen wie ons verraden heeft. Ik zal die Hollander vragen hoe hij ons heeft gevonden. Als h\j het ons vertelt zal ik er wel voor zorgen, dat Helmstra ervan op de hoogte komt... „Ik leg mij bij alles neer wat jij beslist, Gérard. Laat die inspecteurs maar komen Op een wenk van de oudste De Versify drutte Staring op een schelknop, die hq op ?®sc^£ta£e van Büchli had ontdekt. Een ogenblik later Kwamen de drie mannen weer binnen. z^f®£eur Imk zün hun plaatsen in; de Zwitsere rech®rt?'ad k,aar X blocnote voor zich en hield zljn„men Gérard stenografisch de bekentenis op te nemen. Géi ar stond op. „Mijne heren! Wij bekennen in. ^-"^ Nntinen op 22 September 1935 een AinbraakJ^ t^e hgïï£?'«le tale Bank Associatie te Amsterdam te hebben ge pleegd. Ik zal een volledig relaa%^"Atls fnteere- u uitschrijven, maar wil reeds £ba™h als ln e| rend deel van mijn verkaring aaj™^rUbencIk ben opgevoed. Ik hcid d jiui. rnnnktp hgTYi over sterdam is door mq beraamd en voorbereid Gérard maakte een moedeloosgebaarmetdeha^ Her» U hebt gewonnen. Ofschoon ik ent uueraara betreur wil k u gaarne danken voor de zeer cor recte wijze waarop u uw taak vanmiddag hebt verricht Sta mij toe u op mijn beurt thans één vraag te stellen Hoe is de politie ons op het spoor gekomen?" „Mijn Hollandse collega zal moeten beoordelen of daarop antwoord kan worden gegeven Van Houthem dacht even na. Anoniem verraad was hem altijd een gruwel geweest en sedert hq de vorige dag de brief uit Liverpool had geopend, had hij bij herhaling overdacht, hoezeer het hem deugd zou doen wanneer hij de onbekende schrij ver zou kunnen opsporen en deze zelf eens aan de tand voelen. Hij mocht wel verwachten, dat de Fransen, wanneer zij het epistel te zien kregen, een gissing zouden maken en wellicht zich een naam zouden laten ontvallen. Dan kreeg hij mis schien een aanknopingspunt in handen voor verder onderzoek. De Amsterdammer nam de brief uit zijn portefeuille en overhandigde die aan Büchli. Deze las de enkele regels en reikte het velletje briefpapier aan Gérard toe. Met de hoofden bij elkaar verslon den op hun beurt de broeders de Engelse mede deling. Eugène keek met fonkelende ogen op en sloeg met de vlakke hand op tafel. „Mikailian!" riep hij luid. „Die gemene verra der!" Met een beweging, die zijn walging duidelijk liet uitkomen, vouwde Gérard de brief en legde deze met een lichte buiging voor Büchli op tafel. Van Hou them stak de laffe beschuldiging weer in de zak en vroeg toen in zijn schoolse, maar foutloze en goed begrijpelijke Frans: „Deelt u de mening van uw broer over de iden titeit van de schrijver?" Gérard knikte lusteloos. „Alles zal u duidelijker worden na mijn schrifte lijke verklaring. Nu kan ik u alvast dit wel zeggen: Mikailian, wiens naam u wellicht niet onbekend zal zijn, want hij woonde in Amsterdam in de Ko ningslaan was de man, die 's nachts om vier uur aan de deur van de bank het geld van ons in bewaring nam. Hij zou ons behulpzaam zijn bij het onopvallend in omloop brengen daarvan. Eugè ne en ik verlieten de stad op Zondagmorgen met een der eerste treinen en, omdat wij geen mogelijk heid zagen een dergelijk bedrag veilig over de gren zen te brengen, waren wij wel genoodzaakt ver trouwen te stellen in een, ons overigens geheel on bekend persoon. Mikailian heeft ons in de steek ge laten. Voor het einde van October liet hij zijn in boedel naar Constantinopel overbrengen, en waar hij zelf kan zijn gebleven, is ons onbekend... Wij krij gen de straf en hij geniet van de verboden vruch ten, die wij hebben geplukt". (Wordt vervolgd) De eerste rit van de finale bij de profs eindigde met een lengte voorsprong voor Van Vliet, terecht nijdig gemaakt door afkeurenswaardig hinderen van Derk^n in de laatste bocht. In de twee de rit was Van Vliet ook veel sneller, maar hij had zich bij de Mara thontribune laten verrassen, hetgeen hem op een achterstand van wel drie lengten kwam te staan. Op enkele de cimeters na kon hij Derksen inhalen. Merkwaardig was daarom, dat Derksen in de beslissende sprint beduidend snel ler was. Van Vliet demarreerde, maar de „nieuwe" kampioen schoot langs hem heen. De eindstrijd bij de achtervolging profs was een affaire voor de mannen van de Tour-ploeg. Hoewel dezer da gen veel herrie heerste over te Iaat in Frankrijk aankomen van Van Est en Wagtmans, reden zonder meer ook Daan de Groot en de gebroeders Voor- ting gisteravond in het Olympisch sta dion. Van Est reed in indrukwekkende stijl de finale tegen de vrijwel kans loze Daan de Groot. Zijn tijd was niet geweldig: 6 min. 47,8 sec., overigens niet te verwonderen bij de slechte weersomstandigheden. Adrie Voorting, kampioen van vorig jaar, werd door zijn oudere broer in de rit om de derde plaats verslagen. Van Heusden, die het in de halve fi nale tegen Braat niet zo gemakkelijk had gehad, liet voor Van Houwelin- gen in de laatste race van de achter volging amateurs weinig illusies. Soe pel draaide hij zijn rondjes in dit zware nummer, lichtelijk tot wanhoop van outsider Van Houwelingen, die eerder op de avond de snelste tijd had ge maakt 5 min. 21,6 sec. Het werd een on bedreigde zege. Restte nog slechts de honderd kilome ter achter grote motoren. Van Est en Wagtmans, bedoeld als trekpleister voor het ten getale van ongeveer vijfduizend aanwezige publiek, hebben inderdaad voor enige opleving in de strijd ge zorgd. Dit was wel nodig, want Bak ker stapte met defect na 15 ronden van zijn fiets, waardoor 't Pronk in het oog lopend aan concurrentie ontbrak. Hoe wel Van Est en Wagtmans verschillende malen geprobeerd hebben aanvallen op de leiderspositie van Pronk te doen, kon deze de pogingen van beide Tour-ren ners toch niet ernstig zien. Een verras sing vormde het rijden van Koch, die in de voorste gelederen meestreed. He laas werd hij gedupeerd door de be paling, dat bij motordefect geen ver goeding werd gegeven. Na 43 ronden stopte gangmaker Merkens, hetgeen Koch op 2 ronden achterstand kwam te staan. Een andere vreemde omstandig heid bij deze wedstrijd was, dat men een vergeten veteraan, Fransman, had toegestaan om als tiende stayer te star ten. Veel plezier heeft de heer Frans man niet van de hem geboden gelegen heid gehad. Na 75 kilometer, toen hij vijftien ronden achterstand had, vond de wedstrijdleiding het welletjes. Vol gens de reglementen worden gangma ker en renner uit de baan genomen mid dels een teken met een rode vlag, waar bij de letter, waaronder gangmaker en renner rijden, wordt omhoog gehouden. De heer J. J. Stol, lid van de sport- commissie van de K.N.W.U. en o.m. bekend door het indienen van een klacht tegen Kees Pellenaars, maakte zich daarom op om met de vlag en de letter J, waaronder Fransman reed, de minder succesvolle renner de wedstrijd te doen staken. Helaas nam de heer Stol in de consternatie het bordje met de letter E van koploper en kampioen- in-spe Jan Pronk. Pronk's gangmaker, Wiersma, meende er verstandig aan te doen op een en ander niet in te gaan, zodat de heer Stol de volgende ronde het juiste bordje kon hanteren en Pronk in ordentelijkheid onbedreigd kampioen van Nederland werd. Van Est bracht het zowaar tot de tweede en Wagtmans tot de derde plaats, wat geen onverdien stelijk resultaat was. Uitslagen: Sprint profs. Finale: eerste rit: 1 Van Vliet 12.6; 2. Derksen; tweede rit: 1. Derksen 12.2; 2. Van Vliet; derde rit: L Derksen 13.-; 2. Van Vliet. Om de derde plkats: eerste rit: 1. Schotman 14.2; 2. Hyzelendoorn; tweede rit* 1 1. Hijzelendoom 13.4; 2. Schotman- der de nt: 1. Hijzelendoom 13.-; 2. Schot man. Eindstand: L Derksen; 2. Van Vliet- 3 Hijzelendoom; 4. Schotman. Sprint amateurs. Finale: Eerste rit: 1 Mahn 12.8; 2. Captein; tweede rit- 1* Captein 14.8; 2. Mahn; derde rit: 1 Captein 13.6; 2. Mahn. Om de derde plaats: eerste rit: Post 13.4; 2. Rijnders- tweede rit: 1. Post 13.-; 2. Rijnders. Eindstand: 1. Captein, 2. Mahn, 3. Post, 4. Rijnders. Achtervolging amateurs over Finale: 1. Van Heusden 5.22.0: km. Van Houwelingen 5.27.4. Om de derde prijs: 1. Van 't Hof 5.31.6; 2. Braat 5.43.4. Eindstand: I. Van Heusden; 2. Van Houwelingen, 3. Van 't Hof, 4. Braat. Achtervolging profs over 5 km. Fina le: 1. Van Est, 6.47.8, 2. De Groot 6.54.0. Om de derde prijs: 1. Gerrit Voorting 6.57.6, 2. Adrie Voorting 6.58.8. Eindstand: 1. Van Est, 2. De Groot, 3. Gerrit Voorting, 4. Adri Voorting. Stayerkampioenschap: 1. Pronk, 1 u. 23 min. 13,4 sec.; 2. Van Est; 3. Wagt mans; 4. Bijster op 1 ronde; 5. Kunst op 2 ronden; 6. Koch op 2 ronden; 7. Van der Kamp op 3 ronden; 8. Wier- stra op 6 ronden. Advertentie N.V, Ver. Ned. Rubberfabrieken Heveadorp (Gid)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 7