Naar grotere woningproductie Raad van Europa komt op gang Pinay over Genève: Geen handeltje met Europa als inzet Prinsessen op de E55 Haagse G.G.D. onderzoekt hongerstaker Proces-Jungschlager Getuige: Amerikaan leverde wapens aan opstandelingen Waqtmans op de film in Le Havre Bonn wil een eigen commissie voor de atoomenergie Atoomoefening heep: een diepe indruk gemaakt op Duitse openbare mening Chessman's executie weer uitgesteld Mooi weer ORR Kind door schot dodelijk getroffen Hittegolf Juin treedt uit commissie Nog even wachten on et weer DONDERDAG 7 JULI 1955 e 79ste JAARGANG No. 26339 n Bij spelen met windbuks Opname in ziekenhuis zou noodzakelijk zijn Teleurstellende rede van minister Beyen aan de Noordpool ^Aan zee) VATIGAAN DANKT PERóN I Plastic Regenjassen 14.75 BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. I3muiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENIIblAKIfck 28 cents per miilimeier- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 50 cents per week, f2.17 per maand, f6.50 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. In een vorig artikel constateerden wij een zekere starheid, een soms hardnekkig conservatisme h'J de instanties en de personen, die bemoeiing hebben met het bouwbe- n" °Gdaarin werkzaam zijn. °P bijna alle terreinen van het Productieproces zijn in de laatste oecennia revolutionnaire wijzigin gen en verbeteringen in de produc- emethoden aangebracht, waardoor e omvang van de productie soms et sprongen omhoog is gegaan. Het uwbedrijf toont echter over het al ee n genomen geen tekenen van n min of meer revolutionnair aan- oende ontwikkeling. Het handwerk 2 oert daar nog de boventoon. Na de j atste wereldoorlog zijn verschillen- e op rationalisatie ingestelde bouwsystemen tot ontwikkeling ge- J~acnt, maar ook hier is slechts moeizaam een beperkt resultaat bereikt, dat echter niet tot verlaging van de bouwkosten, hoogstens tot een betrekkelijk onbetekenende ver- leid"i11 Van 'let bouwtempo heeft ge- Het is duidelijk, dat woningen en andere bouwwerken niet aan de opende band vervaardigd kunnen worden; de rationalisatie in het bouwbedrijf is aan zekere grenzen gebonden, maar wij menen wel, dat men nog lang niet al het mogelijke heeft gedaan om de productiviteit van het bouwbedrijf op te voeren. In verband hiermee willen wij de aandacht vestigen op wat van over heidswege in dat opzicht zou kunnen worden gedaan. De door de ge meenteraden vastgestelde bouwver ordeningen lijden aan een zeker perfectionisme. Teneinde alle moge lijke en onmogelijke risico's te vermijden worden aan de con structie van de bouwwerken soms eisen gesteld, die een overdaad van soliditeit tengevolge hebben. De bouwkosten worden daardoor onnodig opgedreven. De grote verscheiden heid in de voorgeschreven minimum- maten van gangen, trappen e.d. in de plaatselijke bouwverordeningen werken belemmerend voor de uiteraa.rd kosten besparende ratio nalisatie van de fabriekmatig te vervaardigen bouw-elementen. Enkele jaren geleden heeft een door de minister van Wederopbouw huisvesting ingestelde com- vraati .raPport uitgebracht over de ppin -jIn 0everre de heden ten dage snh 2 gemeentelijke bouwvoor- cnraten ingesteld zijn op de moder ne inzichten van bouwen en op de eisen welke thans aan de bouwer ge steld worden, zowel wat het sociaal wenselijke als wat het economisch mogelijke betreft. De commissie voegde bij haar rapport een ont werp van een bouwverordening, die zij door alle gemeenten aanvaard wenste te zien en waarin een standaardisering en unificatie zou- ïe„ wórden bereikt welke tot kost prijsverlaging »f™rchsJcn„ 2 waardoor voor de arcmtecten en bouwers groot gerief en de mogelijk- heM van sneller merken zouden ^ont staan. Aanwijsbaar pra taat heeft de arbeid van deze com missie nauwelijks °Pgel®™!& Het moet wenselijk worden Lsoverheid ten deze vanwege de rijk stimulerend wordt gewer Kt wijzing van extra-bouwvoium gemeenten zou bijvoorbeeld gegaan kunnen worden door onderzoek naar de mate, waann voorschriften der plaatselijke bolW"_ verordening aan de inzichten van - doelde commissie beantwoorden. Wat het bedrijfsleven zelf be treft: ook daar zijn gelukkig stromingen te onderkennen die streven naar het zoveel mogelijk breken met verouderde en daardoor kostbare werkmethoden. De bedrijfs- raad voor het bouwbedrijf stelde ?en commissie in, welke tot taak had een studie te maken van de hiogelijkheden tot opvoering van de Productiviteit in het bouwbedrijf. Deze commissie sprak als haar over tuiging uit, dat er op het terrein van de organisatie der bouwondernemin gen nog veel kan worden bereikt. Door verantwoord tijd- en bewegings studies kunnen betere arbeidsmetho- den worden gevonden, die tot be langrijke besparingen zouden kunnen leiden. Op een bepaald groot bouw werk in ons land konden op deze ma nier bijvoorbeeld de wachttijden in Procenten van de totaaltijd worden teruggebracht van 42,8 pet. tot 14 Pet.; en dat ging nog gepaard met Prettiger werkomstandigheden voor de werknemers. Uit het rapport der commissie stippen wij nog aan, dat de gemid delde vakbekwaamheid van de bouw vakarbeiders haars inziens thans op een lager peil staat 'an vóór de oor log. Ter verbetering hiervan meent zij dat allereerst een grotere diffe rentiatie in de loonschaal nodig is, opdat het bezit van vakbekwaam heid weer een meer redelijke waar dering kan vinden in de geldelijke beloning van de vakarbeiders, op deze manier wordt ook het verwer ven van die vakbekwaamheid gesti muleerd. Op zeer bezadigde wijze levert de commissie hier volkomen gerechtvaardigde critiek op de gelei de loonpolitiek met haar sterke nivel lerende strekking, waardoor het bezit van grotere bekwaamheid nau welijks een gerechtvaardigde gelde lijke waardering vindt. Onzerzijds zouden wij de vraag willen stellen of de kleinere aanne mers, die door hun aantal en hun Vakbekwaamheid zulk een belangrijk aandeel hebben in de bouwbedrijvig- heid, hun individualisme niet kunnen temperen door in min of meer coöpe ratief verband te gaan samenwerken bij de inkoop van materialen en het gebruik van dure, doch tijd- en dus kosten besparende, machines en Werktuigen. Toe- aan (Van onze speciale verslaggever) STRAATSBURG, Woensdagavond. Na de lauwe start van gisteren is de raadgevende vergadering van de Raad van Europa vandaag goed op gang ge komen. In aanwezigheid van veie minis ters van buitenlandse zaken zijn de be raadslagingen begonnen over de betrek kingen tussen het Oosten en het Westen en de verdere opbouw van de eenheid van Europa. Zowel de Engelse, Fran i en Duitse ministers van buitenlandse zaken als de Nederlandse en de Noor se hebben in dit debat het woord ge voerd. De Franse en Duitse ministers llllllllllilillllflIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIlllIIIIUUUl Opnieuw is een kind het slachtoffer geworden van het spelen met wapens. Het 3-jarig meisje M. de W. te Tilburg werd getroffen door een schot uit een windbuks, waarmee haar 8-jarig broer tje aan het spelen was. Het meisje werd in ernstige toestand naai' het zie kenhuis gebracht, waar het later is overleden. De kinderen hadden het wapen gevonden bij een oom, bij wie zij met hun ouders op bezoek warert Zoals wij reeds gemeld hebben, heelt zich dezer dagen een soortgelijk onge val voorgedaan in eer> kersenboom- gaard te Bommel. Op verzoek van zijn arts is de heer P. H. Tuinenburg, die sinds Vrijdag in zijn pension in Den Haag in hongersta king is om op deze wijze te trachten verbetering te brengen in de behan deling van de Nederlandse arrestanten in Indonesië, Woensdagmiddag door een controlerend geneesheer van de Haaghe Gemeentelijke Geneeskundige en Gezondheidsdienst onderzocht. Er bleek geen medische reden om de heer Tui nenburg in een ziekenhuis op te nemen. De ziekenauto kon onverrichterzake te rugkeren. Naar de heer Tuinenburg mede deelde heeft hij ook bezoek gehad van een arts, die een onderzoek heeft ingesteld naar zijn geestelijke vermo gens. Er was van hem onbekende zijde een verzoek ingediend hem te doen opnemen in een psychiatrische in richting. Naar de heer Tuinenburg zei, had het onderzoek door deze arts geen enkele aanleiding opgeleverd tot deze stap over te gaan. Hoewel de heer Tuinenburg uiter aard door zijn actie lichamelijk aan hink is verzwakt hij drinkt al- wn wat water - is hij niet van plan a hongerstaking op te geven voor hij d reacties heeft ontvangen. Op name ïn een ziekenhuis zal hü weige- hij dan zou worden ge- Zijn arts is van staat van uitputting reeds ren, omdat dwongen te eten. mening, dat de .^bürg thans reeds van de heeror, ekenhuis noodzakelijk opname in een zieken deden hun best elkander te overtref fen in vurigheid van Europese geloofs belijdenis. De Engelse minister van buitenland se zaken, de heer MacMillan, deed een eerlijke poging uu hij van kamerlid en vertegenwoordiger van de Raad van Europa minister was geworden hij noemde dit zelf van stroper tot veld wachter was gepromoveerd zichzelf te blijven. Minister Pinay liet met gro te beslistheid horen dat hij niet van plan was als koopman naar Genève te gaan. Er zal geen handeltje worden gedreven, zo zeide hij, met Europa als inzet, noch op de rug van Europa. Het debat werd geopend door mej. Klompé als rapporteur van de politie ke commissie. Zij beperkte zich in haar rapport tot de Europese zaken. De be trekkingen Oost-West werden door de Franse christen-democraat De Menthon behandeld. Het betoog van mej. Klom pé viel op door sterk emotionele argu mentatie. Zowel in het begin als op het einde van haar rede wees zij op de noodzaak de jongeren in Europa hun geloof in de toekomst niet te ont nemen. Welk een gezag, zo betoogde zij verder, zou Europa niet bezitten in de wereld wanneer het door aaneen sluiting een derde wereldmacht kon zijn die op hetzelfde niveau zou staan als Amerika en Rusland? Wat voor verwachtingen zouden de volkeren van Azië en Afrika niet op Europa stellen als Europa economisch één en welva rend zou zijn? De heer De Menthon lichtte in zeker een van de beste redevoeringen die hij ooit gehouden heeft op zeer evenwichtige wijze de problematiek van de verhouding van het Westen tot Rusland toe. De meeste leden van de politieke commissie, zo stel de de heer De Menthon vast, gelo ven niet in een fundamentele verande ring van de Russische politiek, niet temin moet door ons alles gedaan worden om tot ontspanning te gera ken. Hij zou gaarne willen dat de Franse en Engelse ministers van buitenlandse zaken in Genève zouden kunnen spreken uit naam van alle in de Raad van Europa vertegen woordigde volkeren. De grote proble men van de veiligheid, van de her eniging van Duitsland en van de Eu ropese eenheid hangen volgens hem onverbrekelijk samen. Het betoog van de Duitse minister van buitenlandse zaken, Von Brentano, was al even vurig. De Duitse regering staat volledig achter de resolutie van Messina en is voorstander van integra tie op atoomgebied. Een even veelzeg gende Europese belijdenis kwam van de Duitse christen-democraat Kiesinger. Wij zijn het meest geïnteresseerd van alle volkeren, zo zeide hij, in de oplos sing van de problematiek tussen het Oosten en het Westen, maar onze vrien den zijn gekozen en daar blijven wij trouw aan. Er bestaat geen tegenstel ling, zo constateerde hij verder, tus sen de veiligheid van het Westen en de Duitse hereniging. De rede van de Nederlandse minis ter van buitenlandse zaken, minister Beyen, die bekend staat om zijn vrien delijke zakelijkheid, was voor velen in en buiten de Nederlandse kring rond weg een teleurstelling. Het was overi gens meer een gezellig praatje op ba sis van enkele notities dan een rede, hetgeen op de vergadering de indruk maakte dat de minister voor dit hoge college van vertegenwoordigers van het Europese volk niet het respect op bracht waarop dit meent te mogen re kenen en dat het ondervond van de zij de van de Franse, Engelse en Duitse ministers van buitenlandse zaken. De beraadslagingen duren voort. fy Leerlingen van het Baarns Lyceum, onder wie de Prinsessen Beatrix en Irene hebben Woensdag in klasseverband een bezoek aan de E 55 gebracht. Prinses Beatrix met een medeleerlinge in het kabelbaantje. Woensdag hebben twee klassen van het Baarns Lyceum onder leiding van de rectrix, mej. dr. S. Ramond, een bezoek aan de „E 55" gebracht. Ook de prinsessen Beatrix en Irene bevon den zich in het gezelschap, dat tijdens de rondgang over de manifestatie ken nelijk zeer geïnteresseerd was in het vele dat het beleefde. De aanwezigheid van de beide prin sessen kon begrijpelijkerwijze met zo vele duizenden bezoekers niet onge merkt blijven, maar het publiek res pecteerde gaarne het incognito. In de loop van de middag werd in de televisiestudio van de „E 55" de uitzending van het programma van Carla en Jan de Cler gevolgd en daar na gingen alle leerlingen met de we- reldgondel 60 m de lucht in, waar zij het panorama van de rivier met de daaromheen gelegen stad konden aan schouwen. Toen de gondel gedaald was maakte de 66-jarige gids „professor" Boudewjjn van de gelengeheid gebruik prinses Bea trix een foldertje van de Maastunnel, benevens een harmonicamapje met fo to's daarvan aan te bieden, welke geste H.K.H. zeer op prijs bleek te stellen. Beide klassen van het Baarns lyceum hebben vervolgens in de „ruimtevaart" de tocht naar de maan beleefd. Tegen half vier gingen de beide Prinsessen met haar klasgenoten per kabelbaan naar de hoofdingang terug. Voor die be reikt was werd o.a. nog even de lucht vaartafdeling bezocht. De getuige Harris Bin Suhaimi heeft vandaag in het proces-Jungschlager als getuige verklaard, dat een Amerikaan die in een duikboot voer in 1950 wapens had geleverd aan opstandelingen die te gen de Indonesische regering vochten. De getuige zei dat hij had samenge werkt met Nederlanders die de Darul Islam steunden. In 1950 had hij aan de Zuidkust van West-Java „Kapitein Bos", een Nederlander, ontmoet, deelde de getuige mee. Op zekere keer hadden zij om twee uur 's nachts op vijftig meter van de kust in de Indische oceaan een duikboot gezien. Nadat signalen waren uitgewisseld waren twee Ambonezen en een Amerikaan met een motorboot van de duikboot naar de kust gevaren. Zij hadden kisten vol geweren, brenguns en pistolen aan wachtende mannen overge dragen. De getuige noemde de naam van de Amerikaan niet. Suhaimi vertelde verder dat Kartusu- maai<t iiiiiiliiiiiiiiii<l"ilill|l,lll",,l,llill"lllllil"l,lll>"l,l>,>ll>llli>>i">ll">i<lli,ll,ll>>lllil>>,>>>ll>>>l>ii>ill,l>>l>l">>>"><lll,l,,l>i">in,il><lll,<l>l,<li,nl>il,Mlill>l>ll>llll>ilil>ll>l,llllil,> wirjo, de leider van de Darul Islam, be sprekingen had gevoerd met Westerling, met een zekere kap. Schmidt en met een zekere Versteegh. Schmidt wordt door de Indonesische autoriteiten gezocht. Versteegh heeft huisarrest. (U.P.) y Terwijl Radio-Moskou heeft mede gedeeld, dat Russische geleerden, die voor onderzoekingen in het Noordpoolgebied zijn, liggen te zon nebaden op het ijs, omdat de tem peratuur rond het vriespunt is ge stegen en de zon een ongekende warmte heeft, beleefde de Argen tijnse hoofdstad gisteren voor het eerst in 37 jaren sneeuwval. De wit te vlokken dwarrelden gedurende 40 minuten voor de verbaasde Ar gentijnse ogen neer. (U.P.) De West-Duitse bondsrepubliek zal waarschijnlijk binnen afzienbare tijd een eigen commissie voor atoomener gie hebben, die tot taak zal hebben de bestaande plannen voor de bewape ning te toetsen aan de jongste ontwik keling van de mogelijkheden van een met atoom-wapens gevoerde oorlog. De tot de regeringscoalitie behorende par tijen hebben de instelling van zulk een commissie verlangd. De commissie zou haar taak in samenwerking met rege ringsdeskundigen moeten uitvoeren. Het heet, dat bondskanselier Adenau er in beginsel heeft toegezegd zulk een commissie te doen vormen, doch dat hij zich samenstelling en bevoegdhe den van de commissie nog heeft voor behouden. Minister Franz - Joseph Strauss, de jongste minister van Aden auers kabinet, is reeds herhaaldelijk ge noemd als mogelijke politieke leider van de Duitse atoomcommissie. Het plan voor de instelling er van is in Bonn plotseling opgedoken, het geen wordt toegeschreven aan de die pe indruk, die de luchtmanoeuvre „Carte Blanche" op de Duitse open bare mening heeft gehad. Militaire medewerkers van tal van Duitse bladen achten naar aanleiding van deze manoeuvres een radicale her vorming van de bestaande militaire plannen nodig. Een van de meest ge zaghebbende bladen verklaarde zelfs, dat het in de gegeven omstandigheden beter zou zijn de ruim negen milliard, die de bondsrepubliek aan verdedigings- kosten moet uitgeven, geheel en al aan de luchtbescherming te besteden. In de Bondsdag heeft de oppositie van de indruk der oefening, waarbij ruim driehonderd atoombommen werden verondersteld te zijn uitgeworpen, ge bruik gemaakt om het hele concept der te vormen twaalf Duitse divisies als hopeloos verouderd te schilderen. Tot soortgelijk oordeel zijn ook de meeste persbeschouwingen gekomen. De mili taire medewerker van de „Frankfurter Allgemeine Zeitung" heeft de opvatting geuit, dat de grondtroepen voor de be scherming der Amerikaanse vliegvelden in de Rijnpalts generlei betekenis meer zouden hebben. De atoomstrategie heeft andere vormen. „Carte Blanche" heeft slechts een zijde daarvan getoond: de botsing der tactische luchtvloten, die met een verwoesting van West-Europa gelijk staat", aldus dit blad. De atoom strategie zal volgens het blad met de kracht van een revolutie alle tot nu toe geldende voorstellingen omverwerpen. (ANP) Giovanni Guareschi, de schrijver van Don Camillo, heeft de gevangenis ver laten. Hij was veroordeeld wegens laster tegen de vroegere premier van Italii Alcide de Gasperi en belediging van president Einaudi. Wegens goed gedrag in de gevangenis werd hem een derde van zijn straf kwijtgescholden. Hartelijk wordt hij hier door vrienden verwelkomd in de vrijheid. De Franse renner Hassenforder besteedt de tijd voor de start in de Tour de f/'helntploeggenootom^er To zijn concurrenten. Hij heeft het hier op Wout Wagtmans voorzien, Wim van Est helpt zijn ploeggenoot om er zo voordelig mogelijk uit te zien. De opperrechter van het Amerikaans Hooggerechtshof heeft de Amerikaan Caryl Chessman, de schrijver van het boek „Dodencel 2455", wederom uitstel van executie toegestaan. Chessman, die zeven jaar geleden ter dood veroordeeld werd wegens verscheidene misdaden, 1 heeft wederom een boek geschreven, dat nog deze maand zal uitkomen. Het heet „Trial bij ordeal" (berechting door beproeving). Hü zou 15 Juli in de gas kamer ter dood worden gebracht. Het uitstel is gegeven om het Hooggerechts hof in staat te stellen Chessman's pro ces te bestuderen, zo is bekend ge maakt. Het Hof is op reces tot de herfst. Chessman heeft twee doodvonnissen gekregen en twee veroordelingen tot le venslange gevangenisstraf na door een Hof in Los Angeles schuldig bevonden te zijn aan 17 delicten. Het grootste deel van zijn verdediging heeft Chess man zelf gevoerd. Hij verbleef zes jaar in de dodencel en publiceerde zijn boek in Mei 1953. Zijn tweede boek is een vervolg op het eerste deel van zijn levensgeschiedenis, waarvan 500.000 ex emplaren werden verkocht, dat in twaalf talen werd vertaald, en dat in Hollywood verfilmd werd. De 34-jarige misdadiger, die volgens een intelligentietest in de categorie der genieën werd geplaatst, heeft reeds vijf maal eerder uitstel van executie ver kregen. (Reuter-UP) Maarschalk Alphonse Juin is afgetre den als lid van de speciale Franse coör dinatiecommissie, die de plannen voor het Franse optreden in Noord-Afrika op stelt, aldus heeft een regeringswoord voerder in Parijs bekendgemaakt. Men neemt aan, dat Juins aftreden een ge volg is van ernstige meningsverschillen over de Franse politiek in Marokko. (Van onze weerkundige medewerker) De opklaringen en het wat vriendelij ker weer, dat wij gisteren voor van daag verwachtten, moeten nog een dag worden opgeschort. De oorzaak hiervan is een zwak storingsfront dat met grote snelheid over de Britse eilanden en de Noordzee naar ons land trok en van morgen hier en daar wat lichte regen of motregen veroorzaakte. In de afge lopen nacht kwamen er al flinke gaten in het wolkendek, maar vanwege het genoemde front bleef de bewolking vandaag nog zwaar. In bijna geheel Engeland is het stralend weer en daar het hogedrukgebied, waarvan het cen trum bij Ierland ligt, nog steeds dich ter bij komt, kan een algemene weers- verbetering niet lang meer op zich la ten wachten. Met een beetje geluk kan het een mooi weekend worden. Tempe raturen van 15 a 16 gr. C., zoals die nu al enkele dagen overdag worden waargenomen, zijn voor Juli uitzonder lijk laag. Vandaag nog koud, maar na storings front meer opklaringen en aanvoer van zachtere lucht. Vooruitzichten houden een verbetering in, al gaat dit langza mer dan wij allemaal wel zouden wil- ien. Volgens berichten in Buenos Aires heeft het Vaticaan aan president Perón een telegram gezonden, waarin de dank van het Vaticaan wordt uitgesproken voor een telegram dat de president op 29 Juni ter gelegenheid van het feest van de apostelen H. Petrus en H. Pau- lus naar Rome had gezonden. In het antwoord van het Vaticaan werd ge zegd, dat „wij bidden dat God uw hart zal verlichten en beroeren, zodat uw geliefde volk opnieuw in vrijheid zijn katholieke tradities zal kunnen bele ven". Aan de Argentijnse geestelijken is gisteren een herderlijk schrijven van de kardinaal-primaat van Argentinië, mgr. Copello, gezonden, dat Zondag in alle kerken zal worden voorgelezen. In deze boodschap wordt herinnerd aan een vroeger herderlijk schrijven waarin werd verklaard, dat katholieken geen functies met een religieus karakter mo gen aanvaarden zonder machtiging van de katholieke autoriteiten. In dit schrij ven wordt voorts gezegd, dat „verzoe ning en overeenstemming onze grote doelstellingen zijn". (Reuter) Advertentie (Tot Vrijdagavond) Overdrijvende wolkenvelden en morgen voornamelijk in het binnen land perioden met zonneschijn. Droog weer. Zwakke tot matige wind uit Noordelijke richtingen. Enige stijging van temperatuur. Zon; 4.31-21.02 Maan: 22.13-8.08

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 1