Carré laat beslag leggen op gedeelte van circus Althoff Visserijgolf Sociale geneeskunde in ontwikkeling Piet Kee voor de derde maal winnaar van improvisatiewedstrijd W Zomerfeest voor bejaarden TRANSATLANTISCHE KABELTELEFONIE Onthulling Vissersgedenkteken te IJmuiden JAN VAN DER PIGGE ALTHOFF„Poging om circus in naam en materieel te benadelen" y oorstellingen gaan door Politiek delinquent krijgt vergoeding Pensionhouder met pistool bedreigd Programma voor Vrijdag WIJNHANDEL „DE ZYLPOORT" Geheim Amerikaans voorstel aan een Arabisch land? INAUGURATIE VAN PROF. MERTENS Anderhalf jaar geëist voor poging tot afper sing van duizend gld. Internationaal orgelconcours L"*s>°iSr DONDERDAG 7 JULI 1955 PAGINA 2 Loodgieters en fitters te Eindhoven bijeen MAX DE HAAS maakt film over Amsterdam Waterstanden Verbetering weg Canada mTLANTISCHE OCEAAN Belgische arbeiders gaan 's Zaterdags staken Gebreide vesten en bolero's A. J. KAAN „De Wolbaai" Brand in eigen woning gesticht Haarlemse Rechtbank Acht maanden voor boksmanager Programtma H.G.B. Cederhout Sigarenhout „AROMA" Super bolknak een 19 cent sigaar SUBLIEM! ZANDVOORT Leerlingen der Mariaschool op stap iDe Instuif draait door (Van onze verslaggever) Dinsdagavond omstreeks zes uur heeft de directie van het theater Carré te Amsterdam ter meerdere zekerheid van een vermeende vordering beslag laten leggen op oa. het lichtaggregaat en de zitinrichting van het Duitse circus Franz Althoff, dat thans reeds bijna een maand lang tienduizenden Amsterdam mers naar zijn tenten trekt. Het optre den van het circus Althoff in Neder land, geschiedt in een combinatie met het Nederlandse circus Strassburger. Het theater Carré gaat er van uit dat tussen hem en de dames Regina en Elly Strassburger een overeenkomst bestaat dat zij in Amsterdam met hun circus niet zullen optreden, dan tijdens De cember, Januari en Februari in theater Carré. Het theater neemt thans aan dat deze overeenkomst geschonden is en eist derhalve schadevergoeding van de combinatie Althoff-Strassburger. Mr. A. W. Kymmell, juridisch advi seur van circus Althoff, heeft de hier door ontstane situatie nader toegelicht. Teneinde in Nederland te kunnen op treden heeft circus Althoff een combi natie aangegaan met circus Strassbur ger, op basis van uitwisseling. Dit houdt in dat het eerste jaar van deze combi natie in Nederland zal worden opge treden en het tweede jaar in enig ander land, niet Nederland. In het contract dat deze combinatie Advertentie A'.W.W.V.WWW Fa. P. BEAUFORT Klnderhuisvest 47-51 Telefoon 10717 Haarlem Geniet van een CiOCd glas wijn, Laat Beaufort uw raadsman zijn! jwwwwwtfwwwyw.vi De rechtbank te Assen heeft een scha deloosstelling van 12.000 gulden toege kend aan de 54-jarige P. v. D. uit Zeegse, zulks op een verzoek van v. D. „terzake van schade enz. geleden door de negen jaar die hij ten onrechte gedetineerd is geweest". Vorig jaar heeft de bijzondere straf kamer van de rechtbank te Amsterdam deze als politieke delinquent gedag vaarde v. D. vrijgesproken van het hem ten laste gelegde geval van mishandeling van een medegevangene, gepleegd in het strafkamp „Erica" te Ommen. In de sententie van deze strafkamer werd ge zegd, dat wel mishandelingen van ver dachte jegens medegevangenen bewezen werden geacht, doch dat dit niet het geval was ten aanzien van dat enige hem ten laste gelegde mishandelingsge- vaL Tot deze vrijspraak was v. D. reeds negen jaar gedetineerd geweest. Terzake van zware mishandeling (met dodelijke afloop) gepleegd in October 1942, had de Groningse Kamer van het bijzondere gerechtshof te Leeuwarden v. D. in 1948 veroordeeld tot twintig jaar met aftrek, nadat de procureur-fiscaal een levenslange gevangenisstraf had ge- eist. Na de behandeling voor het bij zonder gerechtshof is gebleken, dat een in het proces als getuige gehoorde mede gedetineerde een meineed had afgelegd Op grond daarvan werd revisie van het vonnis verkregen. In zijn openingsrede van de te Eind hoven gehouden jaarvergadering van de Ned. Kath. Bond van Werkgevers in het loodgieters-, fitters- en sanitair- ir-stallatiebedrijf heeft bondsvoorzitter J. H. W. Rijbroek met nadruk betoogd, dat het noodzakelijk is met alle ten dienste staande middelen krachtig te protesteren en maatregelen te bera men om te voorkomen, dat instellin gen als gemeente-energiebedrijven, bouwverenigingen enz. het terrein be treden, dat uitgesproken behoort aan de leden van de bond. Overleg dien aangaande is nog gaande. Mocht dit echter geen bevredigend resultaat op leveren. dan zullen krachtige maatre gelen genomen worden. De voorzitter deelde verder mede, dat de katholie ke bond en de B.F.L.N. middels de in stantie Samenwerking het Gisa-con- tract per 31 December hebben opge zegd. Er zijn nu dus nog zes maanden om de verschillende grieven op te los sen, o.a. de kwantumkortingslevering aan eigen bouwers. Het hoofdbestuur vertrouwt, dat de Gisa aan de wensen tegemoet zal komen. Onderhandelingen zijn ook gaande met de Verenigirg van Gasfabrikanten om te komen tot een landelijke regeling inzake levering en plaatsing van gasverbruiktoestellen. Leveranciers van non-ferro metalen zijn bereid gebleken te komen tot een contract met de loodgieterspatroons. Na de behandeling der jaarstukken hield de bondsadviseur rector C. Kla ver een toespraak, waarin hij wees op vastlegt, staat dat de directie en de exploitatie van deze combinatie geheel berust bij Franz Althoff. Aanvankelijk weigerden de dames Strassburger met deze combinatie op te treden in Am sterdam, maar lieten zich later over reden dit toch te doen, mits zij zelf niet voor het voetlicht behoefden te verschijnen en toch hun normale gage zouden krijgen. Aldus besloten is het circus naar Amsterdam gekomen en hebben de dames Strassburger hun oorspronkelijk bedongen vergoeding gekregen en geaccepteerd, waaruit Althoff mocht afleiden dat zij geheel en al met de gang van zaken accoord gingen. Reeds van de eerste dag af heeft theater Carré, i.e. de directeur Karei Wunnink bedenkingen gehad tegen het optreden van Althoff. Hij vreesde daarvan nadeel te ondervinden voor zijn programma van de Folies Bergère, dat gelijktijdig liep, en voor de win- tervoorstellingen van Strassburger na Kerstmis. Voorstellen om Carré mee te laten delen in de winst werden door Althoff afgewezen. In een conceptcon tract heeft de heer Wunnink zijn voor waarden gesteld, maar dit contract is noch ondertekend, noch geaccepteerd. Uiterst verwonderd was de heer Alt hoff daarom, toen hij gisteravond een beslagrequest van theater Carré ontving, waarin gesteld wordt dat er een over eenkomst zou bestaan tussen Althoff- Strassburger enerzijds en Carré ander zijds, op grond waarvan Althoff van me ning is dat de gehele actie door Carré wordt gevoerd om Althoff, zowel ma terieel als in zijn naam te benadelen. Kenmerkend hiervoor wordt genoemd het feit dat Carré beslag vraagt op het lichtaggregaat en de zitinrichting, waar door het ganse circus wordt lamgelegd. Volgens het request heeft Carré 5400 gulden te vorderen. De waarde van de goederen waarop beslag gelegd is be draagt 160.000 gulden. Hieruit blijkt, volgens de heer Althoff, dat boos opzet bij Carré aanwezig is. Circus Althoff zal thans in de eerste plaats in kort geding opheffing vragen van dit beslag en daarbij nog onderzoe ken of dit beslag zo duidelijke schade heeft toegebracht dat hiervoor vergoe ding kan worden gevraagd. Indien het beslag niet opgeheven mocht worden zal het circus bij zijn vertrek op 11 Juli genoodzaakt zijn de bewuste goe deren in Amsterdam achter te laten. Men verzoekt ons echter wel mede te delen dat de voorstellingen ondanks al les gewoon doorgang vinden. Nader vernemen wij van de zijde van Carré, dat in Januari van dit jaar een afspraak is gemaakt tussen de combina tie Althoff-Strassburger en het theater Carré, dat het door deze combinatie geëxploiteerde circus niet in Amsterdam zou optreden. Deze afspraak is door Alt hoff schriftelijk en door Strassburger mondeling bevestigd. Evenwel liep de tournée van het cir cus in Nederland niet goed, en verzocht Althoff toch naar Amsterdam te mogen komen. Ondanks de afspraak heeft Carré hier in toegestemd, onder voorwaarde dat de naam Strassburger van het pro gramma zou worden geschrapt en dat Carré voor een bepaald percentage in de winst zou delen, wanneer deze winst een bepaald bedrag zou overschrijden. Dit is, aldus de heer Karei Wunnlnck door Althoff geaccepteerd, maar toen hem een contract werd voorgelegd, heeft hij geweigerd te tekenen. Inzake deze overeenkomst beroept de heer Wunninck zich op getuigen. Toen niet werd betaald heeft hij zijn percen tage over een geschatte recette bere kend en daarover zijn vordering inge diend. Het semi-officiële dagblad „Al Goum- houriya" heeft gisteren in een lang artikel gemeld, dat een hoge functio naris van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken aan een Ara bisch land een bedrag van vijfhonderd millioen dollar zou hebben aangeboden in ruil voor een belangrijke wijziging in de politiek van dat land ten op zichte van de Verenigde Staten. De vijfhonderd millioen dollar zou over een periode van tien jaar worden uit betaald. Volgens het blad zou dit aanbod zijn gedaan aan een vertegenwoordiger van een Arabische staat bij de her denkingsbijeenkomst van de Verenigde Naties, die kort geleden in San Fran cisco is gehouden. „Al Goumhouriya" noemt geen namen. Het bericht is af komstig van de correspondent van het blad te San Francisco. Max de Haas beeft van de gemeente Am sterdam opdracht gekregen tot het vervaar digen van een film, die de voornaamste aspecten van de hoofdstad met betrekking tot haar positie aan het water, in beeld zal brengen. De film zal In 1956 gereedkomen. Advertentie MODERNE BINNENHUISKUNST Modelwoning in een Bouwkas-huis Fr. Zwaanstraat 24 Zandvoort - tel. 3431 Halte Kostverloren Vrij te bezichtigen van 14-17 en 19-21 uur Zondags gesloten WONINGINRICHTING BEVERWIJK 250 MODELKAMERS TEL. K 2510-3641 Advertentie KOLENCONTANT De trawlers Claesje RO 46 en Maria van Hattum IJM 10, twee loggers en acht kotters zorgden Woensdag in IJmuiden voor een aanvoer van in to taal 3.000 kisten verse vis. Er waren 1.150 kisten schelvis, 500 .^sten gul en kabeljauw, 730 kisten makreel, 100 kis ten wijting, 180 kisten koolvis, 100 kis ten diversen, 25 kleine kistjes haring en 1200 stuks stijve kabeljauw. Schelvis bleef goedkoop. Gr. schel vis 28.tot 18.per kist, gr. mid del 26.tot 18.kl. middel 26. tot 17.pennen 26.tot 17. en braat 22.tot 16-per kist. Wijting deed 26.tot 16,50 terwijl de makreel duur betaald werd met 24.— tot 15.per kist. Regels grote kabeljauwen deden 104.tot 77.— de 10, kleine kabeljauw 52.— tot 37.Voor de kisten grote kabel jauw werd 80.tot 67.per 125 kg betaald, kleine kabeljauw 78. tot ƒ64.Kleine schol was duur met 32.— tot 28.— per kist van 50 kg en de ,,uivertjes" noteerden nog 26. tot 20.per kist. Schar kwam op 27.De tong was zeer duur. Grote tong 3,20 tot 2,80 per kilo, gr. mid del 2,70 tot 2,24 kl. middel 2,60 tot 2,48. tong I 2,52 tot 2,32 en tong II 2,20 tot 2,04. Heilbot was eveneens duur met 3,40 tot 1,80 en tarbot handhaafde zich op 2.tot 1,60. Voor de Donderdagmarkt stonden ge noteerd de Shamrock IJM 129 met 160 kisten vis, de Antje RO 15 en de logger SCH 27 met rond 500 kisten. Van de haringtrawlers komen nog steeds geen berichten over grote vang sten. Gemiddeld worden 20 tot 30 man den per trek buit gemaakt. De Herman IJM 2 deed drie aardige trekken van 50, 40 en 50 manden haring. Op de Vikingbank was de visserij beter. Trawlers en loggers meldden daar dagvangsten van 200 tot 250 manden hoops. Op 't Zand ging het niet best. Van één logger kwam de melding van een trek van 90 manden hoops. De kustloggers hadden een schrale visse rij met dagvangsten van 4 manden schol, terwijl 's nachts door elkaar 30 kilo tong en 2 manden schol gevangen werd. Donderdag 7 Juli Hoog water: 4.56 u. en 17.21 u. Laag water: 0.40 u. en 12.58 u. Vrijdag 8 Juli Hoog water: 5.30 u. en 17.55 u. Laag water: 1.15 u. en 13.32 u. In de rijksweg HaarlemAlkmaar bevindt zich nabij de spoorwegovergang te Castricum een bij het verkeer be rucht weggedeelte. Onlangs heeft de A.N.W.B. op verbetering aangedrongen, daar hier vele malen auto's en motor rijders zijn geslipt, ten gevolge van het gladde wegdek, dat bovendien nog kui len vertoonde. De A..NW.B. kan thans echter berich ten dat de slipgevaarlij ke klinkers door een zgn. oppervlaktebehandeling stroe ver zullen worden gemaakt. Tevoren zal het weggedeelte worden hersteld of opnieuw onder profiel worden ge bracht. Anderhalf jaar gevangenisstraf en ter beschikking stelling van de regering heeft de officier van Justitie bij de Am sterdamse rechtbank geëist tegen een 22-jarige Amsterdamse timmerman, die getracht heeft onder bedreiging met een legerpistool een Amsterdamse pen sionhouder duizend gulden af te persen. De verdediger merkte op dat ver dachte of in de gevangenis thuishoort of in een gesticht, maar niet in beide zoals de officier van Justitie wil. Uitspraak 12 Juli. anneer wij de prestaties van de vijfde improvisatie - wedstrijd, ter gelegenheid van het inter nationale orgelconcours in de Grote Kerk te Haarlem, globaal maar tevens nuchter bekijken, moeten wij tot de slotsom komen, dat deze over het al gemeen genomen niet op hetzelfde hoge niveau stonden als de voorafgaande ja ren. De motieven welke tot deze slot conclusie leiden, liggen vooral opgeslo ten in het karakter van de improvisa ties zelf. Over het algemeen waren de ze laatste ditmaal vrij onsomenhan- gend en getuigden te weinig van ogen blikkelijke juiste vormgeving en harmo- mische samenhang. Dit laatste is dan meer bedoeld als datgene, wat men van een moderne organist als improvisator in deze tijd mag verwachten op een internationaal orgelconcours. Uiteinde lijk blijft een visie als hierboven om schreven altijd vrij persoonlijk, maar zekere eisen moet men op een wedstrijd als deze toch tot norm nemen. Intus sen zou het verkeerd zijn uit boven staande te concluderen dat er dus niets bijzonders viel te genieten van de vijf improvisaties. Wel degelijk vielen er prachtige ogenblikken van orgelkunst te constateren. In tegenstelling met vo rig jaar was het thema dit keer ab soluut tonaal gehouden, wat het gevaar met zich meebracht spoedig wat vlak te worden in de uitvoering hiervan. De eerste der vijf optredenden opende zijn fantasie vrij clichéachtig en bleef hoofd zakelijk in de c moll toonsoort van het thematisch gegeven hangen. Ook de fu ga kwam hieruit weinig los, terwijl de vormgeving zeker niet ot de sterkste behoorde. Nummer twee begon zijn fan tasie met een fragment uit de eerste De nieuw benoemde hoogleraar in de sociale geneeskunde aan de R.K. Uni versiteit te Nijmegen, prof. dr. A. T. L. M. Mertens, sprak hedenmiddag in de aula van de Universiteit bij ge legenheid van de aanvaarding van zijn ambt een rede uit over „De sociale geneeskunde in ontwikkeling." In ons land staan thans ten naaste bij 9000 artsen in actieve dienst van hun medeburgers. Van dezen geven er bijna 4000 hun hulp als huisarts, 2500 als specialist, 800 als arts-assistent en 1400 als arts-ambtenaar. De grote meer derheid van de 1400 arts-ambtenaren zijn sociaal-genesekundigen. Aldus stelde prof. Mertens aan het begin van zijn rede quantitatief het probleem van de sociale geneeskunde aan de orde. In het bijzonder ging prof. Mertens in op het probleem der sociale zeker heid en haar gevolgen op medisch ge bied. De feitelijke sociale zekerheid blijkt vaak ten nadele van het verant woordelijkheidsgevoel van de patiënt te werken, doordat hij, zijn „recht op ge zondheid" ruim interpreterend, en bij Cue^P Mootrpa'*'* Frankrijk Spanje Dezer dagen is een begin gemaakt met de tewaterlating van telefonie- kabels tussen de nieuwe en de oude wereld, met name met het stuk tussen de Noordelijke punt van Nieuw-Schotland (Sydney) voor de Amerikaanse kust en New Foundland (Canada). In Augustus begint het grote werk: het leggen van de eerste der beide kabels tussen New Foundland en Oban aan de Westkust van Schotland, dwars door de Atlantische Oceaan. De constructie van de kabels is met de meeste zorg geschied. Elke kabel bevat 52 ingebouwde versterkers met elk drie radiobuizen; zij kunnen, een maal op de bodem van de zee aangekomen, niet meer gerepareerd of bijge steld worden. Een ploeg uitgelezen technici in witte doktersjassen gestoken, hebben er vele maanden aan gewerkt in zorgvuldig stofvrij gehouden ruim ten om elke mogelijkheid op kortsluiting of onvolkomen contacten bij voor baat uit te bannen. Eenmaal in dienst gesteld men rekent de beide kabels einde 1956 bedrijfsklaar te hebben zullen ze dag en nacht dienst moeten blijven doen. De gloeidraden der buizen zullen dit 20 jaar achtereen moeten volhouden!. De kabels zullen de thans in bedrijf zijnde draadloze telefonieverbinding over de oceaan gaan vervangen. Binnen af zienbare tijd zal men dus „over de lijn" kunnen spreken met abonné's in Ame rika en Canada, zoals thans met een stadgenoot, vrij van atmosferische sto ringen, welke tot op heden de verbin ding dikwijls onmogelijk maakten. Dit alles betekent een triomf der te lecommunicatietechniek. Telefoneren langs kabels is slechts mogelijk wan neer het geluid na een zekere afstand opnieuw kan worden versterkt, dit in afwijking van telegraafverbindingen. Tot voor kort was het telefoneren langs een zeekabel derhalve onmogelijk. De kwaliteit der versterkerbuizen en de dë zedelijkeplichten van de mens in stand der versterkertechniek zijn thans het maatschappelijk verkeer De maat schappelijke structuur dient zodanig te zijn, dat zij een hulpmiddel is om de mens zijn einddoel te helpen be reiken. De P.B.O. nu is een maatschap pelijke organisatievorm, waarin de be levenis van onze zedelijke plichten het beste zal kunnen worden gewaar borgd. Hierover weidde de bondsad viseur verder uit, zich daarbij base rend zowel op gezagsargumenten als op de Innerlijke zedelijkheid der ar gumenten voor de P.B.O. echter dermate ontwikkeld, dat men het aandurft 2 x 52 versterkers gedu rende ten minste 20 jaar aan hun lot over te laten op de oceaanbodem waar het water een druk uitoefent van 500 kg. per cm2 kabeloppervlak. Men is er van overtuiigd, dat het geluid, na 52 keer opnieuw te zijn versterkt, en 156 buizen te zijn gepasseerd behoorlijk ver staanbaar zal blijven! Een kenmerkende demonstratie van de huidige prestaties der versterker-techniek. Er zullen 36 gesprekken tegelijk kun- een gemakzuchtige beoordeling van zijn eigen toestand een soort reeht op werk verzuim aanwezig gaat achten. Ook ten nadele van het verantwoordelijkheidsge voel van de arts kan de SoClale zeker heid werken. Prof. Mertens meende dit te zien in het feit, dat de huisarts steeds minder zijn centrale plaats in de geneeskundige hulp bezet. De huisarts gaat niet steeds tot het maximum van zijn kunnen in de per soonlijke hulp, verwijst zijn patiënt te snel naar specialisten en acht zich ten onrechte van zijn verantwoordelijkheid ontslagen als zijn patiënt onder behan deling van een specialist is. Van de diverse oorzaken, waarom de huisarts zijn eigen speciale taak onvol doende ziet en op zich neemt, besprak prof. Mertens alleen die oorzaak, welke gelegen is in de wijze waarop zijn patiënten en in zekere mate ook de arts zelf sociale zekerheid verkrijgen. De ervaring leert, dat de arts als regel in de medische behandeling geen onderscheid maakt tussen zijn particuliere en zijn fondspatiënten, al zou hij wijs doen dit niet langer te suggereren door op zijn naambord af zonderlijke spreekuren voor deze cate gorieën te vermelden. Maar de erva ring leert ook, dat het merendeel der artsen in het particuliere gedeelte van hun practijk het meest een stimu lans vinden om in alle opzichten maximale prestaties te leveren. Hono rering per abonnement, zoals dit in ons land voor de meeste ziekenfonds patiënten geschiedt, is een premie zetten op minimalisering van de pres taties, aldus prof. Mertens. Om deze nadelen tegen te gaan zal men wellicht de huisarts corrigentia willen opdringen, zoals verplichte her halingscursussen, toezicht op pracktijk- voering, financiële remmen op verwij zingen. Maar alle lapmiddelen om de huisarts zijn centrale plaats in de ge neeskundige hulp te doen bezetten, zul len, naar prof. Mertens vreesde, waar deloos blijken te zijn. Ook de tendens om de huisarts ambtenaar te maken werd door prof. Mertens in stellige bewoordingen veroordeeld. Deze ten dens een correlaat van de tendens naar een honderd procentige fondsprac- tijk is reeds werkzaam in de per manente avond- en nachtdiensten in grote steden, en ook in het feit, dat er voor fondspatiënten meer gebruik gemaakt wordt van de normale 's Zon dagsdiensten dan voor particuliere patiënten. Huisartsenwerk verdraagt geen ambtelijke status; de patiënt is er de dupe van. Op verschillende punten meende prof. Mertens een verschuiven van de ver antwoordelijkheid van de mensen en de artsen naar de staat te ontwaren, o.a. in de huidige gang van zaken in de Ziekenfondsraad. De wijze waarop hier in ruim drie kwart der Nederlanders zijn persoonlijke geneeskundige hulp be trekt, is zodanig centraal geregeld, dat van een differentiëring van de zieken fondsen, van hun autonomie en van het interesseren van de verzekerden bij de betaling steeds minder terecht komt, en geen der betrokkenen genoegzaam tot zuinigheid wordt aangespoord. Een neiging om de gezondheidszorg tot het uiterste te perfectionneren een gevolg van de centraliseringsten dens bespeurde prof. Mertens in de bedoelingen van hen, die een verplicht geneeskundig onderzoek voor het huwe- j lijk wensen in te voeren en dit onder- zoek dan ook nog aan anthropogeneti- sche centra willen toevertrouwen. In d»„™„ v1 deze uiterst persoonlijk zaak moet men Meer dan 640.000 Rooms-Katholieke j zich tot de arts zi;jner keuze kunnen nen worden gevoerd; de kabelsectie tus sen het vasteland van Amerika en Ter- renceville op New Foundland, waaraan men thans begint, kan 60 gesprekken tegelijkertijd vervoeren. De kosten van het gehele project zijn geraamd op f 35.000.000 dollar. Men verwacht met Kerstmis 1956 geheel bedrijfsklaar te zullen zijn. arbeiders, die zijn aangesloten bij het Belgische verbond van Christelijke vak verenigingen, zullen iedere Zaterdag met ingang van deze week in staking gaan ter ondersteuning van hun eis voor een werkweek van vijf dagen. De staking, die gisteravond te Brus sel is afgekondigd door het congres van het verbond, is ook gericht op het ver krijgen van een gegarandeerd minimum loon van 20 frank per uur. Verscheidene particuliere ondernemingen en gemeen telijke diensten hebben onlangs een dergelijke werkweek aanvaard. wenden, en het nut van een propageren van een dergelijk onderzoek op vrijwil lige basis leek prof. Mertens voor het ogenblik problematisch. Prof. Mertens kwam tot de conclusie, dat sociale zekerheid alleszins nastre venswaardig is in die quantiteit en in die qualiteit, dat ze de ontvangende mens een basis is tot grotere vrijheid en zelfstandigheid en een stimulans om zijn verantwoordelijkheden op zich te nemen. Op deze sociale zekerheid heeft ieder mens recht; alleen deze kan hem gelukkig maken. De Haarlemse Adoptiecommissie Bejaarden is er zich 'wel bewust van geweest, dat een feest in de openlucht voor ons gewest maar een riskante onderneming is. Daarom werd het zomerfeest voor de bejaarden gisteren in het Gemeen telijk Concertgebouw gehouden en het kon een succes worden, ondanks het herfstige weer buiten. Honderden bejaarden hadden de kans aangegrepen, om er weer eens echt uit te zijn en zij hebben enkele kostelijke uren meegemaakt. Een heuse bloemenkoningin maakte haar entrée en zij was vergezeld van enkele charmante meisjes, die met hun bloemen wel raad wisten. De zomer- feestelingen kregen een vlot programma voorgeschoteld m het licntere genre en gehoord de reacties heeft iedereen zich uitstekend vermaakt. Vrijdag hebben de schoolkinderen in Velsen vrijaf. De Koningin komt naar IJmuiden om het Vissersgedenkteken te onthullen en om het nieuwe hospi taal-kerkschip „De Hoop" in dienst te stellen. Met de bejaarden zullen de kin deren langs de route gereserveerde plaatsen krijgen aan de Parkweg, het Marktplein en het Sluisplein. De Ken- nemerlaan wordt uitbundig versierd met vlaggen en vanen, aan duizenden kinderen zullen hier vlaggetjes uitge reikt worden, terwijl voor en na het voorbijtrekken van de Koninklyke stoet vrolijke muziek ten gehore zal worden gebracht. Hoewel het grootste deel van de Kop van de Vissershaven gereserveerd moest blijven, alsmede een brede strook van de nieuwe Tegeltjesmarkt, zullen toch ook daar duizenden getuige kunnen zijn van de plechtigheden. Via het Sluisplein bij de Ericssonstraat en langs de pakhuizen aan de Tegelttjes- merkt zal het publiek doorgelaten wor den zolang er ruimte is. Het programma ziet er als volgt uit: 11.30 uur: Aankomst H.M. de Ko ningin bij de brug over zijkanaal C in de weg Amsterdam-Velsen. Begroeting door burgemeester mr. M. M. Kwint- De stoet rijdt vervolgens langs Park weg, Stationsweg, De Noostraat, Lange Nieuwstraat, Marktplein, Kennemer- laan, Julianabrug, Kerkstraat, Kanaal dijk, Sluisplein. 11.45 uur: Aankomst op de Kop van de Vissershaven. Het comité Vissersge denkteken, waarin pastoor w. Gnr. Westerhoven de plaats van pastoor w. J. V. Hessing heeft ingenomen, wordt aan de Koningin voorgesteld. De ij mul der Harmonie brengt koraalmuziek ten S0li°5o'uur: Welkomstwoord door bur gemeester mr. M. M. Kwint, voorzitter van het comité Vissersgedenkteken. 12 00 uur: Onthulling van het gedenk teken door H.M. de Koningin. Wilhel mus, Bijbellezing. Onze Vader. 12.10 uur: Kranslegging door H.M. de Koningin. 12.15-12.45 uur: H.M. de Koningin on derhoudt zich met de nabestaanden van Advertentie de vissers, die sedert 25 December 1951 zijn omgekomen. Het betreft hier opva renden van in totaal 10 schepen, die re gelmatig op IJmuiden voeren. 12.45 uur: H.M. de Koningin begeeft zich naar het H.K.S. „De Hoop". Op de weg daarheen wordt de bemanning van de reddingboot „Neeltje Jacoba", die de „De Hoop" bij zijn vertrek zal es corteren, aan de Koningin voorgesteld. 12.50 uur: Kapitein W. F. Rog ver welkomt H.M. de Koningin aan boord van de „De Hoop". Zij begeeft zich naar het sloependek, waar het dage lijks bestuur en enige andere personen aan Haar worden voorgesteld. Daarna begeeft zij zich naar het zonnedek. 13.05 uur: Toespraak door de v°°rzÜ~ ter van de vereniging, de heer M. l. van Hall. 13.10 uur: H.M. de Koningin hijst de HKS-vlag en stelt daarmee het schip m dienst. Vertrek van de „De Hoop ter wijl de IJmuider Harmonie muziek ten gehore brengt. Afhankelijk van de weersgesteldheid wordt naar Schevemngen gevaren. Bij windkracht meer dan 3, gaat het schip binnen de ieren voor anker. 14.35 uur: Demonstratie van het aan boord brengen van vissers, die medi sche hulp behoeven. 15.00 uur: Kerkdienst aan boord van de „De Hoop", die via de visserijband en via Hilversum II te beluisteren zal zijn. Advertentie in patent- en jerseysteek Gen. Cronjéstr. 129 - Tel. 11385 - H'lem Typhoon Sport Op de tweede verdieping van een pand in de Cath. Beermanstraat te Rot terdam is Dinsdagmiddag brand ont staan in de woning van de familie v. d. M. De brandweer had het vuur, dat voor tweehonderd gulden schade aan richtte, spoedig onder de knie. Men vond echter onder een bed in de voor kamer een leeggebrand benzinebusje en voorts bleek in de woning een grote wanorde te heersen: van drie stoelen waren de zittingen opengesneden, het iressoir was stukgetrapt, vloerkleedjes .ukgesneden en een partij linnengoed /ernield. De bewoner, de 43-jarige P. vV. van der M., kwam zich niet lang daarna bij de politie aanmelden met de mededeling, dat hij de brand had ge sticht. De man verkeerde in overspan nen toestand en had, nu zijn vrouw in het ziekenhuis lag, de gelegenheid aan gegrepen brand te stichtsen. twee maten van het gegeven thema. De vormgeving was zeer goed en vooral de fuga kon aanspraak maken op een overzichtelijk muzikaal geheel. Een iets grotere climax in deze laatste vorm zou het spel van deze organist nog meer ten goede hebben doen laten ko men. De derde executant verraste van de aanvang af door zijn orginaliteit in de fantasie, getuigend van harmoni sche durf. De Fuga liep op sommige punten even stroef, hoewel deze qua vormgeving zeker niet tot de sterkste ten bevatte. Het was voor de vele aan wezigen geen moeilijkheid meer, na het aanhoren van nummer vier, aan deze organist de beste prestaties toe te ken nen tot hiertoe. (Na afloop bleek dan ook dat de jury haar oordeel eveneens zo gesteld had). De fantasie groeide uit tot een prachtig driedelig speelstuk. Begin en einde hiervan bezaten een toc cata karakter, terwijl het middendeel meditatief gehouden werd. De fuga muntte uit door doelbewuste vormge ving en de organist wist de inhaerentie van het thema op bewonderenswaardige wijze in allerlei fugatische onderdelen tot uiting te brengen. Tenslotte was het nummer vijf die de fantasie begon met een omkering van het beginmotief uit het thematisch gegeven. Opmerkelijk was het langzame tempo der fuga, waarin naar onze smaak te weinig mu zikale spanning voorkwam. Toch bezat het spel van deze deelnemer vooral contrapundtisch zeer goede eigenschap pen. Jammer genoeg werd 't einde de zer fuga wel wat al te breed uitgespon nen waardoor de totale indruk uiteinde lijk iets te onsamenhangend werd. Uit enkele improvisaties bleek de nog niet genoegzame bekendheid met het orgel, eigenlijk een feit, dat vooral voor de buitenlanders voor de hand ligt. Er was zeer weinig echte afwisseling in registratie, en wanneer deze aange bracht werd, was het niet altijd be paald gelukkig. Later op de avond werd de uitslag bekend gemaakt. Toen bleek dat Piet Kee uit Alkmaar voor de derde maal in successie de eerste prijs had gekregen. Hij is hiermede thans definitief eigen- naar van de zilveren tulp geworden. Tweede werd Piet Post uit Leeuwarden, derde George Robert uit Parijs, vier de Janine Corajod uit Genève en_ vijfde de Italiaan Guiseppe de Dona uit Tre- viso. De volgorde van optreden was: 1 Guiseppe de Dona (5e prijs) 2 Piet Post (2e prijs) 3 George Robert (3e prijs) 4 Piet Kee (le prijs) 5 Janine Corajod (4e prijs). Intussen zet zich dit orgelfestijn ge durende deze dagen voort met concer ten in de Grote Kerk en gemeente lijke concertzaal. JAN LAARVELD. De Zandvoortse boksmanager H. R. is vanmorgen door de Haarlemse Rechtbank terzake van bedrieglijke bankbreuk veroordeeld tot acht maan den. gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. De koopman L. W. W„ even eens uit Zandvoort, die in dezelfde zaak terecht stond wegens meineed, kreeg vijf maanden met aftrek. R. had, toen hij in staat van faillis sement verkeerde, 4 1182 achtergehou den, die hij van debiteuren nog moest ontvangen. In zijn requisitoir zei de officier van justitie twee weken gele den, dat verdachte „met zijn curator de vloer had aangeveegd". De eis luidde toen tien maanden gevangenis straf. W., die zijn vroegere vriend R. een diepe haat toedroeg, had op een vorige zitting onder ede ontkend een brief te hebben geschreven. Later kwam uit, dat hij dit wel had gedaan. In verband met de cricketwedstrijd tussen een Nederlands XI-tal en een RAF XI-tal heeft de H.C.B. voor Za terdag slechts een klein competitie-pro gramma vastgesteld. In Heemstede ont vangt C.V.H.W. 3 Haarlem 4 en in Bloe- mendaal speelt Haarlem 3 tegen B. M. H. C. 2. Advertentie In cederkistjes van 50 stuks ƒ9.50 In dozen van 10 stuks 11.90 Lqs uit de cederkist 19 ct. In één woord AUéénverkoop: GROTE HOUTSTRAAT 81 - HAARLEM In talrijke katholieke gezinnen van Zandvoort heerste Woensdag een op merkelijke stilte: de leerlingen van de eerste, tweede en derde klasse der Ma riaschool maakten hun jaarlijkse schoolreisje. In drie autobussen ver trok het vrolijke en woelige gezelschap van 150 kinderen onder leiding van de heer Crabbendam van de school, uitge leide gedaan door Pastoor van Diepen, Kapelaan Steenman en talrijke ouders. Het doel van de reis was Wassenaar, maar ook nu bleef de zee „trekken": men maakte een omweg over Katwijk om nog een blik op de wijde zee te kun- kunnen werpen. In Wassenaar werd volop genoten van de dierentuin en de speeltuin. Al te vroeg moest de thuis reis weer worden aanvaard en precies om 7 uur kwamen de autobussen bij de R.K. kerk aan waar de kinderen weer door hun ouders werden opgewacht. Opgetogen vertelden zij hun wederva ren van deze dag, mogelijk gemaakt door de voorbereiding en medewerking door het onderwijzend personeel en zijn helpsters. Naar we vernemen is het aantal ln- stuivers in Haarlem en omgeving reeds de 1200 gepasseerd. En overal vindt men het jammer dat in de vacantie- maanden gestopt wordt met de pro- framma's. Daarom is besloten dat m and voort ook in de maanden Juli en Augustus enige dansavonden georgani seerd zouden worden. De eerste avond is a.s. Zondag 10 Juli om 8 uur in het patronaatsgebouw naast de R.K. kerk. In Juli vermeldt de agenda verder nog 24 en 31 Juli. In Augustus is er oP 14 en 28 Augustus gelegenheid om te dansen steeds op dezelfde tijd en plaats.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 2