Haarlem tot 1970 Diocees behoeft tenminste 62 nieuwe kerken St. Odilia klem aan dringt met op invoering blindenrente van een Verdubbeling der giften voor kerkenbouw zou uitkomst kunnen brengen Het nieuwe seminarie in Oosterhout ingezegend Meer plaats voor de blinde in het vrije bedrijf Venkah, NW over herderlijk schrijven der Hervormde Kerk Driemaal de zilveren tulp Volgens het KASKI-structuurplan Het probleem der financiering Landelijke gebieden Waardevol geschenk van bevolking Wrijf Kou en Pijn 8.224„halve premie woningen Bereid tot samenwerking om geestelijke ontworteling tegen te gaan MUTATIES VLAGOFFICIEREN KONINKLIJKE MARINE Piet Kee w GIRjOTE SCHADiE bij BOEIRDElRiIJBRANID DONDERDAG 7 JULI 1955 PAGINA 5 Katholieke bevolking neemt allengs toe Eervol ontslag rechter k FEEST BIJ PATERS CAPUCIjNEN OP ONBEWAAKTE AAN DIE DOOD ONTSNAPT weg met DAMPO Afscheid van St. Eloy's voorzitter 16 pet. van het jaarlijks richtcontingent GO ASTER VLOT GETROKKEN Onderzoek naar priester roepingen in Europa E - 1 I LI Het in 1949 begonnen nieuwe actieplan voor de kerkenbouw in het Haarlemse diocees heeft redelijke resultaten opgeleverd. De laatste vijf jaar is de achterstand in het aanwezige aantal kerkplaatsen althans niet groter gewor den in dit snel evoluerende en daarom in geestelijk opzicht zorgbarende deel van de „randstad Holland". Maar wat moet er gebeuren om zowel in de nog bestaande achterstand als in de groeiende behoefte te voorzien? Het antwoord daarop is alleen te geven aan de hand van een wetenschappelijke prognose, die de behoefte aan kerkruimte binnen een bepaald aantal jaren berekent met inachtneming van de spreiding der groeiende bevolking. Zulk een prognose, die de vaste vorm van een structuurplan heeft gekregen, is gemaakt door het Katholiek Sociaal Kerkelijk Instituut (KASKI)dat van den beginne af aan het bisdom heeft bijgestaan in het zuiver afstellen van de kerkenbouw op de door plaats, tijd en overige omstandig heden bepaalde behoefte. Het thans opgestelde structuurplan reikt tot het jaar 1970 en behelst de bouw van minstens 62 nieuwe kerken met een totaal aantal Plaatsen van ongeveer 55.000. Daarvan zullen 56 kerken nodig zijn in de stedelijke centra (in de drie grote steden alleen al 30) en 4 tot 6 in de landelijke gebieden. Het KASKI heeft bij de berekening Van de behoefte aan nieuwe kerken vooral aandacht moeten schenken aan twee hoofdzaken: de toeneming der katholieke bevolking enerzijds en het wegtrekken van de bevolking uit de centra der steden naar de buitenwijken anderzijds. Volgens voorzichtige bere kening zal de natuurlijke aanwas van de mannelijke beroepsbevolking in de leeftijd van 20 tot 64 jaar in de komende vijftien jaar ongeveer 282.800 bedragen in de provincies Noord- en Zuidholland voorzover die tot het Haarlemse bis dom behoren. De totale mannelijke be roepsbevolking z: l daardoor stijgen tot ongeveer 1.332.300. In de veronderstel ling, dat in 1970 een gelijk deel van de totale bevolking onder de beroepsbevol king zal vallen als in 1947 het geval was, moet de totale natuurlijke aanwas op 4.866.400 geschat worden. Neemt men daarbij de migratie naar het be doelde gebied in acht, dan zal de totale bevolking daar alsdan waarschijnlijk 4.900.000 zielen bedragen, waarvan on geveer 1.300.000 katholiek zal zijn. Bij de berekening van dit laatste getal is men uitgegaan van het percentage, dat in 1947 katholiek bleek, te weten 26,49 procent. Dat betekent een toename van 280.000 Katholieken. Neemt men aan, dat daar van ongeveer 210.000 paschant zal zijn en rekent rien per drie paschanten één kerkplaats, dan zouden er 70.000 nieu- we kerkplaatsen dienen te worden ge beerd, hetgeen zou neerkomen op een <0 tal nieuwe kerken. Maar ter bepaling van de precieze Denoefte, dienen enige correctieven inSevoerd, o.a. de opname- hrnirim 5 eventueel na beperkte uit- vooral a Va,n bestaande kerken, en katholiokl8ocale spreiding van de immers fn uV.olking- Het is duidelijk, lijk bewezen anabije verl,edent r!jkf" bevolkinc^m' dat veruit de sterkste in de inrin ?e"ame 's te verwachten hoedanf? t Leekstedel*>ke centra- als grote IV beschouwen zijn de drie pn nDsteden Amsterdam, Rotterdam Haar-il11 aag' met hun omgeving, mn„a e? randgemeenten, de IJ- TlAiff Qen A^eden als Leiden, Gouda, ....i an Alkmaar. In deze en derge lijke plaatsen zullen nieuwe kerken nodig zijn overeenkomstig de absolu te aanwas der katholieke bevolking. Het KASKI heeft voor de bepaling van de grootte en ligging der kerken gedetailleerde studies gemaakt, geba seerd op gemeentelijke uitbreidings plannen en provinciale structuurprojec ten De resultaten daarvan zijn neerge legd in rapporten aan de Bisschoppelij ke Situeriiigscommissie. Het is aan de hand van leze rapporten, dat is gecon cludeerd tot de noodzaak vani 56 "'eawe kerken (51 000 plaatsen) in de ïndustri- eel-stedelijke gebiedenwaarvan onge veer 30 (28.000 plaatsen) ui het grootste zijn, maar de noodzaak van nieuwe kerken zal zich daar niet zo licht voordoen, tenzij zich een struc tuurverandering zou voltrekken door vergroeiing tot een stedelijke conglo meratie; zoals in het gebied rondom Beverwijk en Heemskerk te gebeuren Ofschoon in de gebieden Westfries land, Leiden e.o., Alkemade e.o. Pijn- acker eTo. en het Westland de aanwas katholieken beduiuend zal zijn (men houdt daar rekening met een toename van de mannelijke beroepsbevolking met 50 procent) zullen betrekkelijk wei nig nieuwe kerken nodig zijn, zulks ten gevolge van afvloeiing en spreiding van de aanwas. Men rekent bij benadering op 2 n.euwe kerken in het gebied ten Noorden van Leiden, 2 in het Westland en 1 in het gebied van Pijnacker. Bijzonder zwaar drukt de bouw van kerken te Amsterdam op het kerken- bouwprogramma van het bisdom Haar lem. Men verwacht dat het aantal katholieken te Amsterdam thans ruim 240.000, hetgeei) neerkomt op een vijfde deel van alle katholieken in het diocees met enkele tienduizenden zal groeien. Na de oorlog werden in Amsterdam drie nieuwe kerken gebouwd (in Tuin dorp Oostzaan, in Nieuw-West en in Tuindorp Watergraafsmeer); nog der tien zullen er nodig zijn tot 1970: negen in West, drie in Zuid en een m Oost. Alleen met dit programma, dat de noodzaak insluit van éen nieuwe kerk per jaar, zullen 11 a 12 millioen gulden gemoeid zijn. vw-nv 'v v-y-vsv-ys DP7P into aeeft een beeld van de viering van de Dag van de Luchtvaart op het Toesjing-vliegveld in Rusland: para chutisten dalen tijdens een massale demonstratie. De viering werd door alle Russische leiders bijgewoond. Hoewel de vliegtuigen, die deze dag te zien waren, wel bekend waren, waren zij nog nooit in zo'n groot aantal tegelijk gezien. Door een snel om zich heen grijpende brand, veroorzaakt door met vuur sPe" lende kinderen, is Woensdagmiddag een kapitale boederij in Blerick-Boekend be woond door de fam. B. gedeeltelijk in vlammen opgegaan. Grote voorraden hooi, haver en koren, verscheidene landbouwmachines, een wagen en zou kippen zijn met de schuur en een deel der stallen verbrand. De schade be draagt verscheidene tienduizenden gul dens. Mr. H. J. E. Engelkens is op verzoek per 1 Januari 1956 eervol ontslagen als rechter in de rechtbank te Groningen. Advertentie CHOCOLADE... PASTILLES grote steden - in ^sterdam aüeen al 13. Daar de urgentie^ van de kerken -ló. uaar ae urgent vordering bouw gelijk opgaat met h(>t jaar van 'de woningbouw, zal tot {d r 1960-1961 moeten "jf^^ per jaar; een tempo van o wor- daarna zal met 3 per jaar kunnen wor den volstaan. De nieuwe kerken zullen gemid deld 800 tot 850 plaatsen moeten heb ben. Kerken van een dergelijke om vang kosten op het ogenblik, alles in begrepen, 7 a 7j4 ton, althans in het gebied behorend tot het bisdom Haarlem, zodat, als men aanneemt dat de bouwkosten in de komende jaren niet zouden stijgen, voor de kerkenbouw tot 1970 nodig zal zijn ongeveer 46.000.000.-. Maar de bouwkosten zullen zeker wèl stijgen, zoals ze nog steeds gestegen zijn: in 1950 waren ze ZY, maal zo hoog als vóór de oorlog, in 1954 reeds 4J4 maal zo hoog en op het ogenblik ruim 5 maal zo 'hoog. Gelukkig zijn met name sinds 1950 ook de inkomsten uit de collecte voor de bijzondere noden toegeno men, zij het niet in gelijke mate als de bouw-indexcijfers. Bij het huidige tempo van het binnenkomen der gel den zou zelfs maar de helft van de benodigde kerken gebouwd kunnen worden. Er wordt daarom een bijzonde- BISDOM HAARLEM TE VERWACHTEN KERKELIJKE VOORZIENINGEN TUSSEN 1.1.1955 EN 31.12.1970 A VOORZIENING NOODZAKELIJK (oord en situering nog onbekend) STEDELIJKE CENTRA GEBIEDEN MET EEN SNELLE natuurlijke bevolkingsgroei re financiële krachtsinspanning ge vraagd van alle gelovigen uit het bisdom, waarvan de urgentie het sprekendst blijkt uit de noodzaak van 5 nieuwe kerken per jaar tot 1960-1961, die tezamen ongeveer 20 millioen gulden zullen kosten. In dit verband is het ongemeen in teressant te constateren welk een be trekkelijk klein, in de laatste decen nia steeds kleiner geworden, deel van het inkomen aan godsdienstige zaken pleegt te worden besteed. Aan een budget-onderzoek van het C.B.S. ontlenen wij de volgende cijfers: In 1951 werd door bandarbeiders met een inkomen van 3.758.- aan godsdienstige zaken besteed 0,8 pro cent van het inkomen (aan ontwikke ling en ontspanning 1,4 procent en aan voeding 38 procent). Bij de hoge re employé's met een inkomen van 8.929.- lagen die percentages als volgt: 1,2 procent aan godsdienst; 5,9 procent aan ontspanning en ont wikkeling en 24,2 procent aan voe ding. Haarlems bisschop hoopt, dat de gelovigen bereid zullen zyn geza menlijk hun geldelijk offei voor de kerkenbouw te vergroten, waartoe, blijkens de statistische gegevens, op z'n zachtst gezegd enige reële moge lijkheid blijkt te bestaan. Wil men een concrete, voor ieder individueel geldende, vingerwijzing v de mate waarin het offer dient te worden vergroot, opdat de nood aan kerken volgens pla- kan worden gelenigd, dan moge men weten dat minstens een verdubbeling nodig zou zijn van wat men thans pleegt te geven. „En moge de jeugd vooral niet ten achter blijven" was de wens die wij mgr. Huibers on langs hoorden uiten. (Van onze correspondent) Het nieuwe seminarie van de paters Capucijnen in Oosterhout is Woensdag ingezegend en geopend door de hoog eerwaarde pater generaal van de or de, dr. Benignus van Sant 'Ilaro Mila nese. Na een plechtige Hoogmis was er een academische zitting, die werd bij gewoond door geestelijke en wereld lijke autoriteiten. Tijdens deze zitting bood burgemeester F. van Oers van Oosterhout namens de bevolking van zijn gemeente een chèque aan ter waar de van dertien honderd vijftig gulden en namens het gemeentebestuur de tuin aanleg van de oprijlaan naar het nieuwe seminarie. De Hoogmis werd opgedragen door de pater generaal met assistentie van pater provinciaal, dr. Clementinus van Vlissingen, pater mr, Laetantius, direc teur van het seminarie, pater Vicarius en de paters Julius en Philemon. Het koor zong de Missa Quarta Toni van Da Vittoria onder leiding van pater Mel- chior met Jo Frijters uit Breda aan het orgel. De feestelijke openingszitting werd o.a. bijgewoond door mgr. P. Giobbe, pauselijke internuntius, mgr. M. Brans en mgr. T. van Valenberg, beiden van de orde der Capucijnen, de abt van de Benedictijnen te Oosterhout dom Mah ler, pater dr. Rutten, procurator van de Kruisheren te Rome, de deken van Oosterhout, Delft en Poeldijk, pater Bouman provinciaal van S.V.D., dr. Drewes van het departement van O.K. en W., dr. J. van Buytenen, inspecteur der gymnasia, de burgemeester van Oosterhout en de burgemeester van Voorschoten. Pater provinciaal gaf een overzicht van de geschiedenis van het seminarie en van de bouw van het nieuwe com plex, daarbij dankwoorden sprekend tot t™"" allen, in het bijzonder tot architect en I 0 t?nap toen hlJ zonder op het trem- bouwers voor hetgeen werd bereikt. Pa ter generaal sprak daarna in het Itali aans, uiting gevend aan de vreugde over het nieuwe seminarie. Dr. Van Buytenen noemde de inge bruikneming van het seminarie een nieuwe étappe in de onderwijsgeschie- denis van de Capucijnen, die onlangs erkenning van het seminarie als offi cieel gymnasium hebben aangevraagd. De onderwijspacificatie is in ons land gemeengoed geworden, aldus deze spre ker, een unicum waarmee we ons ge lukkig mogen prijzen. Steeds meer pas sen de seminaria zich aan bij de bloei en groei van het middelbaar onderwijs. Dit is dringend gewenst, zoals uit het proefschrift van dr. Dellepoort zeer recent gebleken is. Na vijf en dertig jaar succesvol opleiden voor het staats examen meende dr. van Buytenen met vertrouwen de opleiding op het Ooster- houtse seminarie voor het eigen diplo ma, als dat straks erkend zal zijn, tege moet te mogen zien, waarbij de spre ker natuurlijk niet op de beslissing van de minister wilde vooruitlopen. Mgr. Van Valenberg sprak de hoop uit, dat de missionnaire gedachte sterk zal blijven leven op het nieuwe semina rie. Burgemeester Van Oers getuigde van de vreugde van de Oosterhoutse Be volking en liet het niet alleen bij woor den. Pater mr. Laetantius als directeur sprak een uitvoerig dankwoord, waarin hij bijzondere hulde bracht aan pater provinciaal. Met declamaties en zang door de leerlingen werd deze zitting op geluisterd. Een drukbezochte receptie volgde 's-middags. Velen bezichtigden het fraaie seminarie. De 58-jarige B.v.d. B. uit Apeldoorn is op de onbewaakte overweg aan de Vossenweg te Apeldoorn aan de dood Tijdens de jaarlijkse algemene ver gadering, die Woensdag te Enschede werd gehouden, heeft de Nederlandse R.K Blindenbond St. Odilia in een tele gram aan de minister-president, dr. W. Drees met de meeste klem aange drongen spoedig een blindenrente in te voeren. Het ontbreken van deze blindenrente werd in het telegram een ernstig tekort genoemd in de sociale wetgeving van ons land. In een toelichting zeide de bondsvoor zitter, de heer R. Coppes uit Enge len (N.B.), dat de blindenrente in de meeste beschaafde landen reeds lang is aanvaard. De laatste tijd is ook in Nederland de bereidheid aanwezig om de blindenrente in te voeren. Er zijn echter nog enige moeilijkheden te over winnen, waarvan de voornaamste schijnt te zijn het feit, dat men het niet eens kan worden over de vraag of het departement van Sociale Zaken ol dat van Maatschappelijk Werk zich met de voorbereiding moet bezig hou den. Hierin schuilt een groot gevaar, omdat de bereidheid en het geld wel eens niet meer aanwezig konden zijn, als de invoering te lang op zich zou laten wachten. Tijdens de vergadering, die door on geveer veertig afgevaardigden van de diverse afdelingen van het land werd bijgewoond, besloot men tot de uitgifte van een damesblad in braille, dat om de twee maanden zal verschijnen. De Advertentie uitgifte zal geschieden in samenwer king met het instituut „Licht en Lief de" te Brugge, dat in België reeds een dergelijk blad uitgeeft. Verder werd be sloten de jaarlijkse contributie van 5.met 2.te verhogen. De voorzitter had in zijn openings toespraak gewezen op het 'feit, dat door het ijveren van de bond thans reeds enkele honderden blinden hun brood kunnen verdienen in het vrije bedrijf. Hij betreurde het, dat Twenthe met zijn groot-industrie en vele han delsinstituten nog zo betrekkelijk wei nig werkgelegenheid biedt. Er is in deze streek nog geen enkele blinde telefonist werkzaam, alhoewel dat juist een beroep is, dat bijzonder goed door blinden kan worden uitgeoefend. Aan het einde van de te Utrecht ge houden driejaarlijkse bondsvergadering van de Ned. Kath. Metaalbewerkers- bond St. Eloy is Woensdag een receptie gehouden ter gelegenheid van het af scheid van de voorzitter, de heer J. G. van den Brink, die met pensioen gaat. Onder de velen die hier hun opwach ting kwamen maken bevonden zich de minister voor de P.B.O. de heer A. C. de Bruyn, de geestelijk adviseur van de K.A.B. mgr. J. G. van Schaik, de voor zitter van de K.A.B.de heer J. A. Mid delhuis en vertegenwoordigers van tal van werkgevers- en werknemersorgani saties in de metaalindustrie, alsmede van Zwitserse en Belgische metaalbe werkersbonden. De scheidende voorzitter werden vele geschenken aangeboden. In antwoord op vragen van het Twee de Kamerlid Maenen (K.V.P.) heeft mi nister Witte een opgave verstrekt van het aantal „halve premie-woningen", dat dit jaar in de z.g. vrjje sector ge bouwd zal kunnen worden. Hieronder volgt achter elke provincienaam eerst het jaarlijks richtcontingent, dat binnen het drie jaar-programma aan de des betreffende provincie is toegewezen, vervolgens het aantal „halve premie woningen" en tenslotte het percentage van de „halve premie-woningen" t.o.v. het jaarlijks richtcontingent. Groningen: 1.400, 579, 41,36; Fries land: 1.150, 991, 86,17; Drente: 1.500, 156, 10,40; Overijssel: 3.800, 115, 3,03; Gelderland: 6.100, 698, 11,44; Utrecht: 3.300, 802, 24,24; Noord-Holland: (incl. Amsterdam): 8.400, 995, 11,85; Zuid-Hol land (incl. Den Haag en Rotterdam): 12.300, 2.163, 17,59; Zeeland: 800, 984, 123; Noord-Brabant: 7.500, 659, 8,79; Lim burg: 5.000, 82, 1,64. rm de hoofdbestuursvergadering van het Nederlands Verbond van Vakvereni gingen op 9 Juli a.s. zal prof. dr. G. C. fan Niftrik een inleiding houden over de betekenis van het herderlijk schrijven van de generale synode der Nederlands- Hervormde erk „Christen-zijn in de Nederlandse samenleving". Op de verga dering zal tevens aan de hoofdbesturen der bij het NVV aangesloten organisaties een cbncept-verklaring over dit schrij ven ter goedkeuring worden voorgelegd, die door de heer H. Oosterhuis nader zal worden toegelicht. In de verklaring wordt o.m. opgemerkt dat het NVV niet alleen het recht der Kerken om hun woord in politieke en maatschappelijke problemen te spreken schrijven van de Nederlands-Hervormde Kerk begrip blijkt voor de beslissing van die christenen, die ook als christenen nn het terrein der vakbeweging kozen voor het NVV Het NVV zou een open- liike keuze van de Ned. Herv. Kerk voor J teeen een bepaalde vakbeweging op democratische grondslag niet waarderen. Het eeeft verre de voorkeur aan het ap- nèl van het herderlijk schrijven aan het nersoonüik geweten om op grond van het christen-zijn in deze strijd te kiezen Het NVV zo wordt in de verklaring ongemerkt - deelt de bezorgdheid van de generale synode voor de geestelijke ontworteling van belangrijke bevolkings groepen Evenzeer deelt het de verent- rusting van de generale synode over de vervreemding tussen de bevotkingsgroe- erkent, maar het ook waardeert en ten v ^*™gjsChillend geloof en levens volle bereid is daarnaar met aandaent t p «,rtmeing en de toenemende verzuiling, i. .lw/rAr, un/vMtastiirenverfia- overiuigi^e. luisteren. Moest de hoofdbesturenverga dering van het NVV van 17 Juli 1954 helaas vaststellen, dat naar haar oor deel in het mandement van het K.K.. Episcopaat onrecht aan beginselen en practisch beleid van het NVV was ge daan, het stemt haar tot grote voldoening te constateren, dat uit het herderlijk Het NVV is bereid tot samenwerking öm de geestelijke ontworteling tegen te gaan met iedere kerkelijke of andere geestelijke stroming en de vervreemding te verhinderen en bij te dragen tot ver sterking van de menselijke verbonden heid". verkeer te letten met zijn rijwiel over stak. De man werd gegrepen door de op dat moment passerende trein van Zut- phen naar Apeldoorn en enige meters weggeslingerd. Hij brak bij deze aan rijding slechts zijn rechter bovenbeen. V.d. B. is ter verpleging opgenomen in het St. Liduinaziekenhuis te Apel doorn. Gistermorgen om negen uur is de sleepboot „Noord-Holland" van Bureau Wijsmuller te IJmuiden er in geslaagd de Nederlandse coaster „Arcturus" op een van de Kaap Verdische Eilanden, het eiland Maio, die daar gestrand was, vlot te slepen. De „Noord-Holland" ar riveerde 27 Juni en maakte het schip vast. Zij heeft ook een anker uitgezet. De coaster was geladen met corned beaf en katoen. «Sap*®! Als een toonbeeld van slanke gratie en snelheid snijdt de Engelse H. M. „Grey Goose", de kanonneerboot, welke, aangedreven met stoom, in de tweede we reldoorlog lauweren vergaarde, door het water van de zee bij Gosport, tijdens het beproeven van de twee Rolls Royce gasturbines, waarmee de boot kortge leden tijdens een algehele verjongingskuur werd uitgerust. De „Grey Goose" werd oorspronkelijk aangedreven door twee 4000 P.K. sterke stoomturbines, welke haar een snelheid gaven van 35 knopen. Bij een reductie van het motor gewicht van 50 pet. zorgt de nieuwe uitrusting van het schip voor een ver meerdering van het motorvermogen van 35 pet. Aangezien de ambtsperioden van ver scheidene vlagofficieren der Konink lijke Marine in de loop van het jaar 1956 ten einde zullen lopen, heeft de minister van Marine het voornemen de volgende mutaties in de hogere be trekkingen bij de zeemacht ten uitvoer te brengen. De huidige bevelhebber der zee- strijdkrachten en chef van de marine staf, vice-admiraal A. de Booy, heeft zich hoewel zijn ambtsperiode in feite reeds 1 Augustus zal eindigen bereid verklaard tot ultimo Maart 1956 in dienst te blijven. In verband hierme de zal schout bij nacht H. H. L. Pröp- per, die thans de functie vervult van Lanp had de jury niet nodig, om Piet Kee uit Alkmaar tot winnaar te verklaren van de orgelimprovisatiewedstrijd, die gisteren op het orgel van de oude St. Baaf in Haar lem werd gehouden. Deze geprolongeerde triomf betekent, dat hij de zilveren tulp, de eerste prijs, die hij nu het derde achtereen volgende jaar in de wacht zal slepen, de finitief zijn eigendom mag noemen. In de sociëteit Teisterbant, waarin een aantal Haarlemse cultuurvoortbrengers en cultuwrminnenden is verenigd, kwamen de deelnemers aan de improvisatiewedstrijd nog even bijeen, samen met de organisa toren van het internationale orgelconcours en enkele musici. Vele hartelijke handen werden daar Piet Kee toegestoken en de win* naar nam de gelukwensen al even hartelijk in ontvangst. Vrijdagavond zal de zilveren tulp hem officieel worden overhandigd. De glorieuze winnaar van de wedstrijd is niet wat men noemt een wonderkind ge weest. Nochtans heeft hij een im posante muzikale carrière achter de rug. De muzieklessen begonnen, toen hij zes jaar was en reeds op 14-jarige leeftijd gaf hij concerten op piano en orgel. Van dat jaar af trad hij gere- geld op meestal als solist. In het buitenland is hij geen vreemde meer; hij ondervindt er veel waardering. Zijn jongste reis over de grens voerde naar Neurenberg, waar hij Nederland vertegenwoordigde op een muziek festival. In Nederland is Piet Kee evenmin een onbekende. Hij kent ook Ne derland, maar hij is bijzonder trots op zijn stad Alkmaar en meer in het bijzonder op het orgel in Alkmaars Grote Kerk, dat hij het mooiste barokorgel. van heel Nederland noemt. Van dit instru ment is hij de bespeler. Er zijn daar van hem al zes gramofoon- platen opgenomen. Hij vindt het echter ook een groot genoegen, om op het geweldige orgel van de mooie (voormalige) Kathedraal van St. Bavo in Haarlem te spelen. Deze mening deelt hij met mademoiselle Janine Cora- jod uit Genève, deelneemster aan de improvisatiewedstrijd, die verrukt is bij de gedachte, dat ooit Mozart de toetsen van dit Haarlemse orgel heeft beroerd. Binnenkort zullen twee gramofoonplaten verschijnen, waarop Piet Kee te horen zal zijn op het orgel van de St. Baaf. Over het thema, waarop hij en de andere deelnemers in de wedstrijd hadden moeten improviseren, was hij blijkbaar iets minder te spreken. Wij hoorden hem tenminste tegen de componist van dat thema, Albert de Klerk, zeggen, dat hij het te traditioneel en neutraal vond. Albert de Klerk legde hem uit, waarom hij nu juist dat melodietje geschikt achtte voor een improvisatie. Piet Kee stond begrijpend te knikken, het werd hem allemaal heel duidelijk, dat was te merken. Maar al begreep hij de strekking van het thema achteraf beter, de improvisatie was er niet m.n- der brillont om geweest. Terwijl zijn mededingers toch ook van forse allure waren: mademoiselle Janine Corajod, Giuseppe de Dona uit Tre- viso, Georges Robert uit Parijs en Piet Post uit Leeuwarden. vlagofficier materieel, na deze functie op ongeveer 1 Januari 1956 te hebben overgedragen aan kapitein ter zee W. J. Kruys, ongeveer 1 April van dat jaar worden belast met de functie van chef van de marinestaf. De functie van be velhebber der zeestrijdkrachten zal dan tot omstreeks 1 September 1956 tevens worden waargenomen door de huidige commandant der zeemacht in Neder land, vice-admiraal F. T. Burghard. 1 September 1956 zal ook de ambts periode van laatstgenoemde vlagoffi cier ten einde zijn. Diens functie van bevelhebber der zeestrijdkrachten zal dan worden overgedragen aan schout bij nacht H. H. L. Pröpper, terwijl com mandeur S. den Boeft, thans comman dant van het smaldeel no. 5, de functie van commandant der zeemacht in Ne derland zal gaan vervullen. Reeds 25 Augustus zal laatstgenoemde zijn func tie overdragen aan kapitein ter zee L. J. Goslings. Voorts zullen omstreeks 1 Januari 1956 de ambtsperioden eindigen van schout bij nacht J. Callenfels, directeur- generaal van het loodswezen, en schout bij nacht van administratie T. R. Deel- der, hoofdintendant der zeemacht. Als hun opvolgers zijn onderscheidenlijk be stemd kapitein ter zee H. Tichelman, thans directeur van het loodswezen, de betonning en bebakening in het derde district te Amsterdam, en kapitein ter zee van administratie J. Dekker, thans hoofd van de centrale magazijnen voor kleding en levensmiddelen, eveneens te Amsterdam. Vervolgens zal omstreeks 1 Februari 1956 de ambtsperiode eindigen van de huidige viafofficier personeel, vice-ad miraal C. W. Slot, voor de vervulling van wiens functie op genoemde datum bestemd zal worden commandeur H. Bos, thans commandant der zeemacht in de Nederlandse Antillen. De laatste zal op zijn beurt in begin November 1955 worden afgelost door kapitein ter zee A. van Karnebeek. Tenslotte zal omstreeks 1 September 1956 de ambts periode eindigen van schout bij nacht F. H. M. van Straelen, inspecteur van het onderwijs bij de zeemacht. Als zijn opvolger zal worden aangewezen com mandeur G. B. M. van Erkel, de hui dige chef staf bij het commandement der zeemacht in Nederland. Het Kath. Sociaal Kerkelijk Instituut te Den Haag, dat tezamen met dr. Del lepoort een studie heeft gepubliceerd over de priesterroepingen In Nederland, is voornemens een Europees instituut in het leven te roepen, dat de situatie van de priesterroepingen in geheel Eu ropa zal onderzoeken. In navolging van de studie van Boulard in Frankrijk, is thans ook een begin gemaakt met een onderzoek naar de priesterroepingen in Duitsland en Oostenrijk. Het Kaski heeft ook reeds voorbe reidingen gemaakt voor een onderzoek naar het aantal priesters in geheel de wereld, waarbij gebleken is dat de Zuid- Amerikaanse landen er het minst gun stig voorstaan.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 5