De "Prooi van de Pode Pjotó EXAMENS 4 Frankrijk op eerste, ons land op de tweede plaats K ru iswoordraadse l r ARABESKE II* PERPER „Anders helemaal niets" Rechten van de mens Duitse politie roept Interpol te hulp Bestudering op te lichten naar V J DONDERDAG 7 JULI 1955 PAGINA 6 Minister Luns niet bereid tot concessies Bomaanslag per postpakket Vrijspraak voor korporaal V erbonds'vergadering K.A.B. Ontloop die pijn van brandend maagznnr. Neem Bennies Europese bridgekampioenschappen Opnieuw verlies voor de dames Gouden brevet voor Van Noorden 8 9 10 11 Oplossing van Woensdag mmmm Eén van baby's ZWITSAL BABYZALF door W. H.VANEEMLANDT OUDE MiAN BEROOFD? MARKTBERICHTEN gevecht over de Indische pensioenen (Van onze parlementaire redacteur) Schorsing van de beraadslagingen was nodig om tot een wapenstilstand te komen in het parlementair gevecht, dat is ontstaan tussen minister Luns en de Tweede Kamer over de Indi sche pensioenen. De minister is Iel aangevallen door alle fracties, die de zaak van. de gepensionneerde overheids dienaren met Indische jaren verdedig den. Het ging over een wetsontwerp, dat vast enige verbeteringen in hun positie wil aanbrengen, in afwachting van een algehele sanering, die in stu die is. Maar de Kamer wilde meer en kwam met een aantal amendemen ten, die de minister alle heeft afge wezen. 3Iinister Luns voerde de span ning op door te dreigen met intrek ken van het wetsontwerp, wanneer de amendementen toch zouden worden aangenomen. Van „gemeen overleg" 'kan zodoen de geen sprake zijn, zei de heer Stuikens (P.v.d.A.). „U zet ons het mes op de keel", meende de heer Hazenbosch (A.R.). „U werkt met grof geschut en stelt het bovendien ondoordacht op", was de reactie van de heer De Graaf (K.V.P.), die zich gedwongen verklaarde een van zijn amendementen in te trekken, om de gepensionneerden niet het gedeel telijk voordeel dat de wet hen biedt, te onthouden. De heer Van de We tering (C.H.) volgde zijn voorbeeld, maar beiden handhaafden amende menten, die de minister eveneens ten sterkste heeft ontraden. Ook prof. Le- maire stond in de strijd voor de In dische gepensionneerden vooraan. Na overleg met de commissie van rap porteurs uit de Kamer zal de volgen de week de behandeling worden voort gezet. De Kamer moet deze zaak nog voor het reces afhandelen. De gedachte aan schorsing van de beraadslagingen kwam het eerst op bij minister Luns, die het als dreigement gebruikte en duidelijk maakte, dat de Kamer op moest passen, of er zou voor de gepensionneerden helemaal niets bereikt worden. Daarna deed ook de heer De Graaf een voorstel tot intern overleg, dat door dr. Kortenhorst, de voorzitter van de Kamer, werd onder nomen. De schorsing heeft een heel an der karakter dan wanneer het voorstel daartoe geheel van de regering uitgaat. Minister Luns heeft echter wel laten weten, dat er van een wijziging van het standpunt der regering niets zou kun- hen komen. Hij was bereid tot over leg, maar alleen om tot overeenstem ming te komen over enkele feitelijke kwesties, die de Kamer volgens hem niet duidelijk waren. De minister wees het verwijt van de hand, dat de re gering voor de Indische gedupeerden in het algemeen en de gepensionneer den in het bijzonder niets zou over heb ben. Hij zei, dat hjj herhaaldelijk de melancholieke taak op zich moest ne men wetten te verdedigen, die door de Kamer met vreugde worden ontvangen, om daarna met golven kritiek te wor den overspoeld. Inderdaad waren alle sprekers ingenomen met de verbeterin gen die het ontwerp bevat. De minis ter herinnerde daarbij aan de behan deling van de rehabilitatie voor geleden oorlogsschade in Indonesië, toen de re gering ƒ200 millioen aan de gedu peerden had toegestaan. ,,Ook dit peu leschilletje is in de Kamer met hoon ontvangen", merkte hij op. Hij beluis terde in het betoog van de Kamerleden een algemeen gebrek aan vertrouwen in de regering op dit punt, dat toch een eerste tegemoetkoming aan de ge dupeerden wü zijn. Minister Luns begon zijn antwoord met een verklaring, dat hij zo juist uit San Francisco was teruggekeerd van een bijeenkomst waarbij het om de grote wereldgebeurtenissen ging de waarbij herhaaldelijk de rechten van de mens in het geding waren geweest. Zoals altijd had hij enige malen de lachers op zijn hand vanwege de gees tigheden die hij debiteerde. Maar de heer Hazenbosch merkte gevat op, dat de minister zichzelf sneller aanpaste bij de situatie in het parlement dan hij de Indische pensioenen aanpaste. En hoewel hij volop met de rechten van de mens was bezig geweest, zou men dat aan zijn instelling tegenover de In dische gepensionneerden niet bemerken, aldus de A.R.-woordvoerder. Alle fracties die over deze pen sioenkwestie spraken, stonden ach ter het amendement-De Graaf, om tot een redelijke verhoging van de bijslag op de achtergebleven pensi oenen te geraken, in afwachting van verdere sanering van deze pensioe nen. Het amendement hield ook in, dat het maximum bedrag van 70.— voor gezamenlijke duurtetoe- slag en bijslag moet vervallen. De De West-Duitse politie heeft Interpol, de internationale politieorganisatie, om medewerking verzocht bij het opsporen van de man die het pakket heeft afge geven, dat Dinsdag op een postkantoor te München is ontploft. Twee personen kwamen, zoals gemeld, door deze ont ploffing om het leven, namelijk de anti communistische met de Nazi's gecolla boreerd hebbende Slowaakse oud-minis ter Matus Cernak en een bejaarde vrouw. Het pakket ontplofte, toen Cer nak het uit een postbus nam, die ge huurd is door de Slowaakse nationale raad, waarvan hij de leider is. De West-Duitse politie heeft mede gedeeld, dat het pakket Maandag door een ongeveer 45-jarige ongeschoren, kleine man met een Slavisch accent aan een postkantoor te Frankfort is afgege ven. Men neemt aan, dat deze man zich naar het buitenland heeft begeven. De politie heeft verscheidene perso nen in hechtenis genomen. Zjj onder vraag^ te München wonende emigran ten uit Oost-Europese landen. De mees te emigrantenorganisaties hebben te München haar hoofdkwartier. minister zei, dat dit een vooruitlopen zou zijn op de sanering die nog bij een ambtelijke commissie in stu die is. De Kamer betoogde, dat de minister het amendement in ieder ge val kan aannemen, omdat het minste dat op het gebied van de sanering der pensioenen bereikt zal worden, in ieder geval meer is dan wat dit amen dement wil. De heer Van de Wetering wil nog verder gaan en de Indische pensioenen op dit punt geheel gelijk stellen aan de Nederlandse. In het wetsontwerp wordt tot ver heugenis van de Kamer de werkings sfeer van de wet uitgebreid tot alle gepensionneerden, mits zij niet in In donesië gevestigd zijn, terwijl ook wordt bepaald dat de gepensionneerden de volle bijslag krijgen hoeveel inkomsten zij uit andere hoofde ook genieten. De ze bepaling heeft volgens het ontwerp terugwerkende kracht tot 1 Januari 1954. De heer De Graaf had daar 1 Januari 1953 van willen maken, maai trok dit amendehnent in. Op een vraag, hoe lang de commis sie die de sanering van de Indische pensioenen bestudeert, over haar stu die nog zal doen, antwoordde de mi nister dat dit slechts enige maanden hoeft te duren. Hij zei met enige aar zeling in zijn stem: „December of Ja nuari". Deze sanering betreft degenen die in de periode 19341949 gepension- neerd zijn. Zij verkeren in ongunstiger omstandigheden. De heer De Graaf waarschuwde tegen het gebruik van de ze ambtelijke bestudering als kapstok, waaraan alle andere verlangens kun nen worden opgehangen. (Van onze Haagse redactie) De krijgsraad te velde West heeft Woensdagmiddag de 27-jarige beroeps korporaal van de Kon. Landmacht, W. R. vrijgesproken van de hem ten laste gelegde poging tot oplichting van het Nationaal Katholiek Thuisfront. De auditeur-militair had tegen R. een ge vangenisstraf geëist van twee maanden en verlaging in rang tot soldaat der laagste Masse. R. heeft 22 Mei van dit jaar gepro beerd, een medewerker van het Thuis front te bewegen, hem de hoofdprijs van de Jubileum Dropping Actie, een geldprijs van 5000.- uit te betalen. R. overhandigde hem hiertoe een lot, waarop een gedeelte van de nummers van het winnende lot voorkwamen, plus een stukje papier, waarop de ontbre kende cijfers stonden. Dit laatste stuk je zorgde ervoor, dat het lot er juist zo uitzag als het exemplaar, waarop do hoofdprijs was gevallen. De vertegen woordiger van het Thuisfront kreeg echter argwaan, omdat op het lot, dat R. overhandigde, het geheime teken ontbrak, waarmee de winnende loten waren gemerkt. R. bekende hierop het lot te hebben vervalst. Voor de krijgsraad zei R. dat hij niet de bedoeling had gehad het Thuisfront op te lichten, maar dat hij een grap wilde uithalen. De verdediger van R. pleitte uitsluitend op juridische gron den. In de tenlastelegging werd telken male gesproken over een „lot". In da actie van het NKT was echter geen sprake van loten, omdat het hier num- merbewijzen betrof, die vooraf reeds als prijswinnend waren gekenmerkt, en daarna in de verkoop werden gebracht waardoor deze bewijzen buiten het be grip „lot" vallen, zoals dit in de loterij- wet wordt omschreven. Een en ander was dus foutief door de auditeur-mili tair gesteld. Vrijspraak was volgens de raadsman van R. de enige mogelijkheid in deze zaak. Na raadkamer bleek de krijgsraad het met de mening van de raadsman eens te zijn, waarop R. werd vrijgesproken. De Nederlandse Katholieke Arbeiders beweging houdt Maandag 11 Juli haar voor j aars-verbondsvergadering (wetge vende vergadering) in het Jaarbeursres taurant te Utrecht. AMSTERDAM, 6 Juli. O U. Be vorderd tot arts: mej. H. A. van Dru- nen (Bussum), J. F. A. Felix, A. J. v. d. Grient, P. de Winter, L. A. Notschaele, W. J. R. Heijenbrock, H. P. Rab, J. A. Kopp, J. M. Siregar (Amsterdam), P. G. A. B. Wijdeveld (Haarlem), G. A. Timmerman (Bergen) en G. S. van Dorp (IJmuiden). Artsexamen le ged.: mevr. C. L. van BlaaderenStok, mej. M. C. Schipper (Amsterdam), mej. M. C. Goede (Landsmeer), J. A. Bangert, N. N. H. van Hasselt, J. J. Borst, W. Stiggelhout, E. H. Schvey, J. Kattenwinkel (Am sterdam) en D. C. Bom (Yerseke). 's-GRAVENHAGE, 6 Juli Staats examens voor muziek. Orgel A: H. F. Kapteijn te Gouda. Piano A: M. E. Bent te Amsterdam; mevr. H. M. Brouwerde Mul te Rotterdam; mej. E. Bijl te Ab- benbroek; mej. E. Coronel te Amster dam; mej. G. Danser te Amsterdam; mej. A. G. Huizinge te Heerenveen; mej. L. Pluim Mentz te Amsterdam; mej. G. H. Vunderink te Heemstede; mej. M. J. Wentzel te AmsterJ. m. Solozang A: A. Reuvecamp te Amsterdam; mej. J. J. Rieke te Amsterdam; mej. J. H. J. Uyten- bogaardt te Amsterdam. Viool A: mevr. P. A. HoogervorstMoulijn te Leiden; mej. T. J. van Zweeden te Goes. LEIDEN, 6 Juli Doet. Nederlands recht; mej. J. R. Kaplan te Rotterdam; L. v. d. Gaag te Haarlem. Cand. A. wis- en natuurk.: F. Gobel te Leiden en J. v. d. Linden te Vlaardingen. Cand. F' wis- en natuurk.: mej. E. M. den Ton- kelaar te Voorburg; M. A. Lieth, Th. J. Sekuur en S. E. Hoekstra (allen Lei den). Cand. I wis- en natuurk.: P. A. J. Coeleweij te Den Haag; F. Kalsbeek te Katwijk en J. C. J. M. Terhell te Rijswijk (Z.H.). Doet. scheikunde: P. F. Bongers te I.eiden; J. P. Persijn te Leiden; F. Berends te Rijswijk; J. v. d. Linde te Leiden; J. Compagne te Sche- veningen. Doet. geologie: H. Struwe te Leiden; C. G. v. d. Meer Mohr te Was senaar en A. J. A. Janse te Rotterdam. JJoct. wiskunde: H. J. C. A. Nunnink te Delft en R. Nottrot te Den Haag. Doet. natuurkunde: W. v. d. Lugt te Den Haag; R. F. Okkes te Leiden en G. M. V. van Aardenne te Leiden. Doet. Ned. taal- en letterk.: mej. E. M. J. Conijn te Amster dam; L. H. B. Riens te Rotterdam. Cand. Semitische taal- en letterk.: J. T. P. de Bruyn te Leiden. Cand. geschiedenis: Ph. N. Rogaar te Alphen a. d. Rijn. Doet. psychologie: M. E. de Jonge te Katwijk aan Zee (cum laude). Doet. godgeleerd heid: A. W. Cramer te Leiden en E. J. Kuiper te Overveen. Doet. Indonesisch recht: Oei Tjien Kie te Leiden. 's-GRAVENHAGE, R.K. Kweekschool „Cor Mariae". L. J. M. Op den Akker, s-Gravenhage; A. M. G. van den Akker, Delft; C. F. J. Beneken genaamd Kol- mer, 's-Gravenhage; E. L. W. Beckers Sassenheim; G. M. Bulten, Lisse; T. M. M. de Boer, Poeldijk; A. E. M. Bruinen Wassenaar; M. J. J. van Cassel, Voor schoten; C. F. Creemers, 's-Gravenhage; A. E. L. Fisser, 's-Gravenhage; P F Flinker, 's-Gravenhage; J. A. M. God- dijn, Leiden; A. J. Hosman, Delft; G. C. M. Hooijmans, Voorburg; J. M. Huls- ker, 's-Gravenhage; M. M. H. Kanters, Wassenaar; W. E. Keijzer, Den Hoorn; E. Th. Kleinheerenbrink, Rijswijk; M, H. A. de Kok, 's-Gravenhage; M. J. m' Lamb, 's-Gravenhage; G. J. de Lang, 's-Gravenhage; J. G. Le Large, 's-Gra venhage; M. A. Maas, Rijswijk; J. N. M. Rosdorff, Rijswijk; G. C. van der Plas, Wassenaar; M. P. F. Rijk, Delft; E. M. van der Voort, Noordwijk aan Zee; M. M. A. Spekman, Voorburg; G. L. Win ter, 's-Gravenhage; J. H. M. M. Witte- man, Noordwijk; T. M. T. Terwisscha van Scheltinga, 's-Gravenhage; A. M. H. van der Tas, 's-Gravenhage; M. Eiselin, Rijswijk. Geëxamineerd 33 candidaten. Afgewezen: geen. AMSTERDAM, 5 Juli (G.U.). Cand ge- neesk. 2e ged.: mej. J. A. T. Heiner, Alk maar; mej. C. J. A. Bakker, Nieuwer-Am- stel; mej. L. E. A. Kits van Waveren Hil versum; mevr. c. J. Staal—Engelkamp. Rot terdam, mej. J. Stlbbe. Makassar; M. M. J Koenen, Amsterdam; J. D. Buse, Hille- gom; M. Farber, U.S.A.; J. A. Groenink, Amsterdam; K. Stoorvogel, Utrecht; C. Zur- cher, Amsterdam en Ong Boen Hwa, Ban doeng. AMSTERDAM (G.U.), 6 Juni. Bevorderd tot doctor in de letteren en wijsbegeerte op proefschrift: „Het Homerisch epos als orale schepping van een dichter-hetairie" mevr. S. J. SuysReitsma, geb. te Surabaja; op proefschrift: „Witte de With in Brazilië (1648—1649)" de heer W. J. van Hoboken. geb. te Amsterdam en met lof op proef schrift: „Gogol als novellist. Bijdrage tot de kennis van zijn compositietechniek" F. C. Driessen, geb. te Arnhem. Doctoraal Engels: mej. M. Zeelander. Amsterdam; mej. J. A Cupedo Voorburg en J. A. van Ek, Bussum. Doet. soc. aardrijksk., mej. I. Sprey en D J. Buissink, Amsterdam. Cand. soc. aard rijksk.: mej. S. Boerlage en R. M. Knotte- rus, Amsterdam. Doet. economie: K. A. de Groot, Amsterdam; H. Grondel, Bussum en J. J. Klant, Amsterdam. Cand. rechten: mej. P. S. Kole, mej. M. D. A. W Boer, mej. S. A. de Hes en 1. de Jong. Amsterdam. Prop. theol.: mej. C. Batenburg en H. Barton, L. J. Hooykaas, H. Lofvers, J. Aldenkamp, K A. Cladder, Amsterdam; J. Geursen. Haar lem en R. Griffioen, Weesperkarspel. Cand economie: Njoo Liem Djie Pik en G. J. de Maret Tak. 's-GRAVENHAGE, 6 Juli. Staatsexa mens voor muziek. Piano A: mej. H. F. Bos, Medemblik; A. Prevot, Maas tricht; C. Rosbergen, Rotterdam; F. G. Schreuder, Haarlem; mej. R. G. Sluyter, Eindhoven; mej. H. M. A. Topper, Utrecht; mej. C. H. I. van der Vaart, Haarlem; mej. Y. Warmoltz. Eindhoven; J. Wels, Driebergen; Th. W. Wolters, Oldenzaal. Solozang A: mej. J. E. C. Boom, 's-Gravenhage; mej. P. E. M. Drager, Amsterdam; mej. A. C. le Gué. Utrecht; mej. Chr. E. Kraan, Hilver sum; L. J. D. M. van Oppen, Heerlen. Gitaar A: H. L. J. G. Niessen, Heerlen. Klarinet A: E. J. Kleijmeer, Alkmaar Orgel A: G. Brinks, Baarn; L. A. Doorn bos, Groningen. UTRECHT, 6 Juli - Cand. wis- en natuurk. J: G. Klopman, Utrecht. Cand. wis- en natuurk. K: F. van Oostrum, Utrecht; mej. C. J. Pieterse, Utrecht; mej. H. J. Offermans, Utrecht. Doet. biologie: H. E. van de Veen, Utrecht; mej. Chr. H. M. Braat, Utrecht; J van Donselaar, Utrecht; mevr. H. E. Hui- singaBlok, Utrecht; L. W. M. Bouman, Utrecht; J. H. W. Nicolai, Utrecht; mevr. F. F. S. N. ClaringbouldBloemsma, Utrecht; W. J. van Dongen, Nijmegen; A. M. Th. Beenhakkers, Utrecht; A. M. Stadhouders (cum laude), Utrecht; M. Vroman, Amsterdam; K. Verhoeff, Utrecht; A. C. de Roon, Utrecht; Th. J. L. J. Postmes, Utrecht. Cand. psycho logie: E. P. Koster, Utrecht; Thio Tjoan Thay, Utrecht; mej. N. A. A. van Veen, Utrecht; J. Modderaar, Naarden. Doet. psychologie: O. C. Wit (cum laude), Soest; mr. J. J. Engelberts. De Bilt; mej. E. van Ommen, Utrecht. Doet. rechten: T. J den Hartog, Utrecht; H. W. Raven, Utrecht; F. C. Flieck, Lut- terade. Advertentie Alsof de maag uit Uw lichaam brandt, zo'n pijn veroorzaakt overtollig maag zuur. De remedie is eenvoudig en af doende: Rennies. Die helpen dadelijk. Gewoon, zonder water of wat ook, op de tong laten smelten, 't Kan niet mis sen, de brand is gedoofd! Eet onbevreesd waar U trek in hebt, maar.steeds Rennies bij de hand! 20. Eric, Svein en Axe zijn er niet best aan toe; het lopen valt hun moeilijk met de koorden om hun enkels en de griezelige kerels sporen hen aldoor aan, meer haast te maken. Dat hun niet veel goeds te wach ten staat, daarvan is Eric overtuigd en Svein en Axe evenzeer. Na een poosje staan de mannen stil. Ze bevinden zich op een punt vanwaar ze de kleine baai kunnen overzien. De verraderlijke bemanning heeft juist de goederen opgehaald en roeit er mee naar het grote schip. Het geblaf van een hond dringt van verre tot hen door; dat moet Wolf zijn, die daar gevangen zit en Eric vraagt zich spijtig af, wat ze met het arme dier willen. Tot verrassing van de gevangenen worden de boeien van hun armen losgemaakt. „Goed zo", gromt Svein binnensmonds, „nu mijn voeten nog, dan kan ik er tenminste van door gaan!" Er wordt hun wat smakeloos gedroogd vlees voorgezet en na een korte rust zetten zij de tocht in het ongewisse voort. Onder het lopen begint Svein weer over clles en nog wat te mopperen. „Mooie boel was het ook met die rooie juffrouw", bromt hij, „dat zat maar te zingen en dan weer huilen; ze was toch ook gevangen door die ellendelingen". Nauwelijks heeft hij dit gezegd, of een der bewakers springt op hem af en houdt hem de punt van zijn speer op de keel. „Wat?" krijst hij opgewonden. „Sprak je daar van een vrouw met rode haren? Wat weet je van haar?" Ook de zevende en achtste ronde van het open tournooi zijn weer niet zonder verrassingen voorbij gegaan. Van de top wist alléén Frankrijk beide wed strijden te winnen en heeft daardoor de eerste plaats op de ranglijst ver overd. Zweden won van Noorwegen, maar verloor van Denemarken, terwijl Italië gelijk speelde met Oostenrijk en Duitsland. Nederland wisselt, evenals in voorgaande jaren, goede wedstrijden te gen de sterke teams af met minder goe de tegen zwakkere teams, al beperken onze landgenoten zich gelukkig bij dit laatste. Nu verloor Nederland van Duits land, maar won van de wereldkampioen Engeland. Nederland staat nu op de tweede plaats met één punt achterstand op Frankrijk, waartegen vandaag ge speeld wordt. In Nederland—Duitsland speelden CatsKramer met de gebr. Oudshoorn. Vooral CatsKramer namen in de eer ste helft een aantal minder gelukkige beslissingen, waardoor de rust inging met een achterstand van vijftien match- punten. In de tweede helft verminder de deze achterstand tot twaalf: uitslag 5668. Maar dit was niet voldoende om de nederlaag te ontgaan. De wedstrijd tegen Engeland stond op een hoog peil. In de eerste elft speel den de gebr. Goudsmit met Cats—Kra mer en verkregen in die opstelling een ruststand van 2135 in het voordeel van Nederland. In de tweede helft speelden de gebr Goudsmit met de gebr. Oudshoorn. Toen gingen wel de meeste spellen naar de Engelsen, maar enkele grote scores voor Nederland o.a. een prachtige drie Sans Atout van Ernst Goudsmit. die daarbij SchapiroMere dith 'n rad voor de ogen wist te draaien, zorgden er voor dat zij een voldoende voorsprong behielden waardoor de Ne derlanders pretendenten blijven voor de titel. De enige verliespunteri die Neder land heeft zijn geleden tegen Finland en Duitsland. In het damestournooi schijnen de Frangaises hun vorm definitief te heb ben teruggevonden. Zij wonnen nu van België, maar het lijkt wel uitgesloten, dat zij de achterstand in het begin van het tournooi opgelopen, teniet zouden kunnen doen. De Noorse dames verlo ren van Zweden, waardoor Groot-Brit- tannië, dat met grote cijfers van Ne derland won. zich achter Denemarken op de tweede plaats nestelde. Uitslag zevende ronde: NoorwegenZweden 02 (4866). België—Ierland 2—0 (74—62). Finland— Frankrijk 02 (5360). Denemarken— Engeland 20 (7133). Nederland Duitsland 02 (56—68) ItaliëOosten rijk 1—1 (55—58). Achtste ronde: DuitslandItalië 11 (64 matchpunten tegen 68 matchpunten). EngelandNe derland 02 (5361). FrankrijkDene marken 20 (7537). IerlandFinland 1—1 (61—61). Zweden—België 0—2 (46 61). ZwitserlandNoorwegen 11 (49—47). Vijfde ronde dames: FinlandOostenrijk 02 (3969), Ier landDenemarken 02 (4063). Enge landNederland 20 '5636). Zweden Noorwegen 20 (6846). België Frankrijk 0—2 (42—58). De stand in het tournooi om het Europees kampioenschap heren luidt na de achtste ronde: 1. Frankrijk 11 punten (386 match punten tegen 289 matchpunten); 2. Ne derland 10 punten (379348); 3. Italië 9 punten (408340); 4. Zweden 9 pun ten (366—304); 5. Zwitserland 8 punten (398342); 6. Oostenrijk 8 punten (404 388). 7. Engeland 8 punten (406313). 8. België 8 punten (420436). 9. Finland 6 punten (380454). 10. Duitsland 6 punten (409493). 11. Denemarken 5 punten (349397). 12. Noorwegen 5 pun ten (454458). 13. Ierland 3 punten (318—437). Bij de dames luidt de stand na de vijfde ronde: 1. Denemarken 8 punten (309226). 2. Engeland 7 punten (301227). 3. Noorwegen 6 punten (297234). 4. Oos tenrijk 6 punten (282248). 5. Zweden 6 "punten (284277). 6. België 5 pun ten (263282). 7. Ierland 4 punten .(294 287). 8. Frankrijk 4 punten (253279). 9. Nederland 2 punten (218282). 10. Finland 2 punten (225372). Uitslagen eerste helft negende ronde voor heren: BelgiëZwitserland 1835; Finland Zweden 1228; DenemarkenIerland 2127; NederlandFrankrijk 2641; ItaliëGroot Brittannië 3714; Oosten rijk—Duitsland 2939; Noorwegen had een „bye". Zesde ronde, eerste helft, dames: NederlandIerland 4326; Groot Brit tanniëFinland 5812; BelgiëZweden 2422; OostenrijkFrankrijk 2827; NoorwegenDenemarken 1232. Stef van Noorden van de luchtmacht zweefvliegclub uit Deelen (Arnhem) die door de KNVVL is afgevaardigd naar de zweefvliegwedstrijd om het kampioenschap van Frankrijk, heeft op de derde wedstrijddag het gouden zweefvliegbrevet behaald; 32 vliegers waren op het vliegveld 3t. Yan bij Vi chy aan de start verschenen voor een vrije afstandsvlucht. Twintig van hen legden meer dan 300 km af. Kapt. Fonteilles van de Franse lucht macht plaatste zich met 380 km en 1000 punten als eerste, zowel in het Franse als international dagklassement. Van Noorden vloog 314 km, waardoor hij met 826 punten b°slag kon legge-> op de achttiende plaats in het internationaal dag-klassement. Met deze vlucht heeft hij aan de laatste eis voldaan voor het gouden zweefvliegbrevet, n.l. de 300 km proef. Horizontaal: 1. resultaat vloeibaar voedsel 2. laatst waar paard rijden wordt (si beoefend 3. militaire schou derbedekking ro duivenhok 4. handelend op treden tegen iemand 5. lof aldaar 1/5 6. Frans lidwoord lastschip - metaal 7. eethuis 8. luchtvaart- onderneming dierengeluid academ. graad oo 9. ijzeren smids- blok pers. vnw. 10. teleurstellend denkbeeld 11. leeuw met 1 arendsvleuge len (wapenk.) Verticaal: 1. snoepje geldbergplaats 2. boom binnenkort 3. Russisch keizer keukengerei 4. onbuigzaam spil regenvlaag 5. gezantschap 6. werelddeel natuurgeest 7. openingen nachtvogel 8. nationale dienst (afk.) draadloze om roep 9. hoofddeksel halt lidwoord 10. opgeld wanneer 11. soort hoender ingang Horizontaal: 1. l.k.; 3. l.o.; 5. oog; 7. alt; 8. e.o.; 10. op; 11. do; 13. pa let; 17. k.o.; 18. pi; 19. roe; 20. ei; 21. la; 22. serre; 24. p.s.; 26. ri; 27. nn; 29. vlo; 31. ulo; 33."as; 34. er. Verticaal: 1. lood; 2. ko; 3. 11; 4. otto; 6. ge; .7. ap; 9. op; 10. ot; 12, opa; 14. are; 15. lor; 16. eer; 17. kip; 21. lava; 22. si; 23. en; 25. snor; 26. ro; 28. nu; 30. Is; 32. le. Advertentie een huidje zacht als zijde. Moeder verzorgt het dan ook met die romige, speciaal voor het tere babyhuidje samen- geste.de HILVERSUM 1. 402 m. VRIJDAG ENGELAND, BBC, home service, 330 VARA 7.00 m: 12:25 Sevar. muz., 15.00 ork cone nieuws, 7.10 gram., 7.15 gym., 7.30 gram.. jichte muz.. 21.45 lichte muz 22.15 8.00 nieuws, 8.18 gram., 8.25 vacantieka- recital, lender, 8.30 gram., 8.45 huisvrouw 9.00 gym. vrouw. 9.10 gram., 9.40 kleuters BBC. light progr.. 1500 en 247 m: 11-45 ork.conc., 14.15 lichte muz., 15.45 VPRO: 10.00 caus., 10.05 'prot. pr. VARA: lichte muz., 17.00 lichte muz., 22.25 dans- 10.20 piano, 10.50 gram., 11.15 voordr. muz., 23.20 dansmuz. 11.35 gram. AVRO: 12.00 lichte muz, 12.35 sport, 12.50 gram., 13.00 nieuws. 13.15 gram., 13.20 dansmuz., 13.55 koersen NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK, 309 m: 12.00 lichte muz., 13.15 operamuz.. 14.00 koorzang, 14.25 litteraire caus. en 14-15 amus.muz., 16.00 kamermuz 19.15 voordr., 14.45 gram., 15.20 cabaret. VARA: ork.conc., 23.40 lichte muz., 0.25 lichte 16.00 gram., 16.30 jeugd, tussen 16 00 en muz., 1.15 gevar. muz. 17.00 Tour de France, 17.00 muzikale caus., 17.40 gram., 18.00 nieuws, 18.15 rep Tour de France, 18.25 Hammondorgel. 18.45 DUITSE TELEVISIEPROGRAMMA'S: - 16.30 V. d. jeugd. 17.00-17.30 V. d. vrouw Ïezingr**19.'o0 *Spaan7e"'vöik"sÏÏederen*"en' en progr overz. 20.00 Journ. en weerber dansen. VPRO: 19.30 caus., 20.00 nieuws, 20.20 Kookpraatje. 20.35 „Ende des sech- 20.05 boek, 20.15 kamermuz., 20.30 caus. sten Stocks comedie v. Alfred Gehri VARA: 21.00 rep. Tour de France, 21.10 <3e deel). 22.00-22.20 Progr. weekoverz. lichte muz., 21.40 buitenl. weekoverz,, 21.55 Holland Festival 1955: Concertgeb.- FRANKRIJK, «at- programma. 347 m: ork. VPRO: 22.40 caus., 22.45 prot. or l2-30 solistenconc., 20.02 Isoline, operette, VARA: 23.00 nieuws, 23.15 gram. HILVERSUM II, 298 m. NCRV: 7.00 nieuws, 7.10 muz., 7.30 gram., 7.45 prot 22.45 solistenconc. BRUSSEL, 324 m: 11.45 ork.conc., 12.34 ork.conc., 17.10 lichte muz., 18.00 klass pr., 8.00 nieuws, 8.15 gram., 9.00 zieken. muz- 19-40 volkszang. 20.15 symph.ork en solist, 21.20 symph.ork. 484 m: 16.05 lichte muz.. 17.3' 9.30 vrouw, 9.35 gram., 10.30 prot. pr 11.00 zang en piano. 11.25 gram.. 12.00 lichte muz., 12.33 lichte muz., 12.53 muz- 21.30 ork.conc. rep., 13.00 nieuws, 13.15 rep., 13.30 lichte muz., 14.00 voordr., 14.20 gram., 14.45 De trompet- BELG. TELEVISIEPROGR. Vlaamse i .45 Kijkkast. 20.45 Filmrep. 21.05 Dans met de Doormes. 21.20 Filmrep. 21.35 Fragm voordracht, 17.20 amus.muz™ 17.40 koer- nieuwe films. 22.00 Nieuws. 22.15 sen, 17.45 stemmen van overzee. 18.00 Filmintermezzo. 22.45-23.00 Eurovisie: gram., 18.15 harmonie-ork„ 18.35 gram., 18.45 caus., 19.00 nieuws, 19.10 regerings- uitz., 19.30 gram., 20.00 radiokrant. 20.20 gram., 21.30 strijkkwartet, 22.00 caus., Uitz. voor Nederl. 22.00-22.30 Nieuws 22.15 amus.muz.. 22.45 prot. pr.. 23.00 Feiten v. d. dag en Hoe de weekbladen Hoop vaart uit, 15.25 gram., 15.35 alt- «it2\: 19.15 Gram. 19.31 Nieuws, blokfluit, clavecimbel en viola da gamba 16.00 tuinb'.praatje. 16.15 gram., 17.00 koer man Ronde v. Frankrijk. ENGELAND, BBC European service nieuws, 23.15 gram. het zien. (Op 224 en 76 m). 22 Maar, meneer de President, kwelt hen deze tegen valler? Gevoelen zij zich benadeeld door de aan hen zelf gepleegde roof? Alweer neen! Zjj pleegden hun misdrijf immers niet uit nood! Het was voor hen slechts een vermakelijk tijdverdrijf, een uitgange tjesport! Wanneer ik dit alles tezamenvat, dan kan ik slechts tot de overtuiging komen, dat voor een misdrijf, in deze geest van oppervlakkigheid als een verzetje uitgevoerd, de zwaarste straf, welke de Wet heeft bepaald, nog niet zwaar genoeg kan zijn. Immers zijn de indirecte gevolgen van een voorbeeld als de verdachten hebben gegeven, wel licht nog vérstrekkender dan de materiële schade, die zij anderen hebben toegebracht. Wanneer een misdrijf door intelligente lieden als een spelletje wordt beschouwd, hoe groot is dan niet het ge vaar te achten, dat de geestelijk minder bedeelden dan deze beide afgestudeerden iedere morele weer stand zullen verliezen, wanneer aan de misdaad het karakter wordt verleend van een soort ver maak, een opwindend genoegen, dat de ad nauseam herhaalde, hun aantrekkelijkheid verliezende uitspat tingen ver achter zich laat? Dat gevaar kan alleen worden afgewend door de straf, die dergelijke „misdadigers uit verveling" wordt toegemeten. Ik meen derhalve tot de volgende eis te moeten concluderen: voor de verdachte Gérard de Versigny acht ik een gevangenisstraf van tien jaren, zonder aftrek van voorarrest, alleszins gemotiveerd en voor de verdachte Eugène de Versigny een gevangenis straf van zes jaren zonder aftrek. Bij deze laatste eis houd ik rekening met het feit, dat de jongste der verdachten ongetwijfeld grotendeels onder invloed van zijn broer heeft gehandeld. Bij het twee weken later uitgesproken vonnis ver oordeelde de rechtbank elk der gebroeders de Versigny na langdurig overleg in eigen boezem tot zeven jaren gevangenisstraf, zonder aftrek. Onder de millioenen lezers, die in de binnen- en buitenlandse pers het bericht van de uitspraak lazen, waren er slechts enkelen voor wie dit meer betekende dan een haastig en oppervlakkig bezien nieuwtje. Inspecteur Büchli, wiens Zwitserse dagblad als gevolg van de in Lugano plaats gehad hebbende arrestatie uiteraard kopij zag in de veroordeling van de beide Fransen en dus een omstandig relaas gaf van de motivering van de eis en van de uitspraak, floot zachtjes met een trek van uiterste verbazing op zijn scherpe gezicht. Zeven jaar voor beide ver oordeelden: Hoe kén dat? Voor de oudste de Versigny zou hij zes jaar al vrij zwaar hebben ge vonden en voor de jongstehoogstens de helft! Die Hollanders waren blijkbaar niet mak met hun straffen In een kleine villa, die aan een der stillere lanen in Wassenaar lag, was Helmstra bezig met het leggen van de laatste hand aan het inpakken van zijn koffers voor een spoedreis naar het Verre Oosten, toen zijn huisknecht het avondblad binnenbracht. Hij schoof het valies, waarin hij enige papieren had gelegd, terzijde en zocht ongeduldig het kleine be richt, dat hij wel verwachtte te zullen vinden. Daar stond het! Zeven jaar! Sedert hij enkele dagen na Kerstmis van notaris Baur in Lugano had verno men, dat zijn beide vrienden waren gearresteerd en aan de Nederlandse politie waren uitgeleverd, was hij op een veroordeling voorbereid geweest. Maar zeven jaar! Wat een hap uit een mensenleven! In gedachten zag Helmstra weer de bibliotheekkamer van het huis op de Piazza Santa Marina en het theatrale gebaar van Eugène, toen die hem zijn kopje koffie na het diner had aangereikt. Hij her haalde dit gebaar nu en strekte de arm uit als richtte hij een revolver op een tegenstander. Toen zei hij zacht: „En nü.Mikailian!" Voor de gestraften nummers 318 en 319 in de gevangenis van de hoofdstad van een der noorde lijke provincies vergleed het leven niet zo eentonig als men oppervlakkig zou menen. Nummer 318, die aan een nierkwaal leed, maar buitengewoon intelli gent bleek te zijn, werd al spoedig belast met toe zicht in de werkplaats. Aanvankelijk was zijn vol komen onkunde van de Nederlandse taal een be zwaar. Hij sprak alleen Frans en Duits. Maar een gemoedelijke Belg, dié reeds een vijftal jaren in de inrichting vertoefde en een der beste lederbewer kers was geworden, werd toestemming gegeven voor de nieuw-aangekomene als tolk te fungeren en binnen twee maanden was nummer 318 in staat de weinige woorden, die hij bij de conversatie nodig had, zonder hulp in verstaanbaar Nederlands te spreken. Num mer 319, even vlug van begrip als zijn voorman bij het appèl, was aangewezen voor de vervulling van een door een sterfgeval ontstane vacature in de bibliotheek. In zijn vrije tijd studeerde hij Neder lands uit een gevonden Franse dictionnaire. Door bemiddeling van een geestelijk verzorger werd hij voorzien van een in België uitgegeven tweetalige schoolgrammaire. Hij maakte snelle vorderingen en werd te werk gesteld bij de administratie. De brieven, die de post voor goed-oppassende ge vangenen bezorgt, zijn voor hen, die genoodzaakt zijn deze te censureren van een allerakeligste eentonig heid. Maar sedert de komst van de nummers 318 en 319 kwam er voor de dokter, die als erkend talen kenner de censuur uitoefende over buitenlandse post, een welkome afleiding in de vorm van met regel matige tussenpozen uit allerlei vreemde plaatsen in Azië, Australië en Amerika verzonden lange brie ven, die bestemd waren voor de nieuwe gasten. Toen het eerste van deze epistels verscheen blijkens postzegel en poststempel kwam het uit Calcutta was het alsof binnen de grauwe muren van het strenge gebouw een brede strook zonlicht viel uit warmer en kleuriger streken dan het koude en veelal bewolkte Noorden van Nederland. De dokter was begonnen de zes dichtbeschreven vellen dun postpapier met wan trouwig oog te monsteren. Maar toen hij eenmaal, halfweg de eerste bladzijde gekomen, zich had ge wend aan het vlotte Frans van de correspondent, werd hij zó geboeid, dat hij ademloos voortlas en met een gevoel van spijt naar de slotwoorden staardevo- tre trés dévoué Casquier." (Wordt vervolgd) Twee woonwagenbewoners uit Zaan dam zijn op verzoek van de politie uit Echt (L.) door de Zaandamse politie in hechtenis genomen. Zij zouden op de Kijkswèg naar Maastricht een 65-jafigë man hebben beroofd van zijn porte feuille en horloge. De mannen infor meerden quasi naar de weg, doch gre pen daarna de oude man beet en be roofden hem. Daarna reden ze in een auto weg. De bestolene had nog de te genwoordigheid van geest het autonum mer op te nemen. Beide Zaandammers C. en W. ontkennen hardnekkig en ver klaren het gestolene, dat nog bij hen thuis gevonden werd, van de oude man „gekregen" te hebben. VEILING VENLO 6 Juli. Aardappelen vroege bonken 2224, I 1619, II 1313.40, Bieten, rode A 2836, bos 650750, Bloem kool A 3246, B 2425, C 16.0020. Bonen: 157185, Wagenaars I 228—232, I z dr. 228232, Stamprincessen I 215—221, Veense snijbonen I 121—128, Champignons I 265—280, II 224—229, III 151—157, Erwten Stamerwten I 26.60—30.—, Rijskrombekken groene 48, gele 49, Komkommers platglas A 26—28, Kool: Rode 32—36, Savoyen A 710, Spitskool 36, Koolrabi 2.504. Peen, rode bospeen 3238, breekpeen A 36—38, B 41—47, Peulen I 85—90, II 70, Rabarber 79, Sla natuur A 34, Spina zie I 12—18, Soepgroen 1.504.—, Tomaten A 67—69, B 63—65, C 63, CC 52, Bonken 52, Tuinbonen I 19.8020.30, II 1718, As perges AA extra 275, A id. 262, AA I 253, A I 234, B I 178, C I 105, D I 52, E I 50. Alles in guldens per 100 kg/stuks/bos. Aardbeien ongedopt I 85—106, II 7076, Rode bessen I 6476, Kruisbessen I 32 44, Frambozen I 98130, Kersen I 86, II 6770. Alles in guldens per 100 kg/stuks. VEILING TIEL 6 Juli. Eerste notering is eerste soort, tweede notering is twee de soort. Aardbeien: Dutch Evern 80—105 6080, Madame Moutot 7080 5060, Bowa 90120 60—85, Framboos aardbei 100125, kersen: Kassins vroege 6779, vroege Duitse Meikers 7895 5579 rood b 49 rood c 2833, Meikers 83100 4981 rood b 5355 rood c 33. Perziken per tuk 714, Frambozen 140188 Rode bes sen 72112 Aardappelen nieuwe grote 1921 drieling 1518, kriel' 910, alles in cents per kilo tenzij anders vermeld. VEILING POELDIJK 6 Juli. Tomaten A 60—65 ct. B 55—60 ct. C 56—62 ct. CC 48 54 ct. grof 3541 ct. (aanvoer tomaten 120.000 kg). Druiven: Alicante f 2.803.40, Frankenthaler f 2.102.70, Golden Cham pion f 2.903.80, Blauwe Emil f 2.403.00, Muscaat f 3.004.60, Pruimen: Red June f 0.801.15, Beauty f 1.251.35, Ontario f 1.301.80, Golden Japan f 1.201.55, June Blood f 0.901.35; Aardbeien f 1.001.40, Rode bessen 7595 ct. Perziken 7585 ct. Prinsessebonen f 1.751.90, Snijbonen f 1.20 —1.60, Andijvie 6—13ct. Spinazie 11 ct. Ra barber 6 ',i—9% ct. Rode kool 23—24 ct.. Spitskool 6%9 ct. Kroten 30 ct. Groene Pepers f 2.05, alles per kg. Aardappelen, grote f 4.506.25, Poters f 3.305.25, per kist van 25 kg. Tuinbonen f 2.55—2.95 per kist van 12 kg. Bloemkool (6) 3438 ct. (8) 25—33 ct. (10) 18—27 ct. (12) 12—15 ct.; Perziken (2) 4045 ct. (13) 2536 ct. (4) 18—28 ct. 5) 12—16 ct. (6) 7—11 ct.: Net- meloenen (5) f 1.80—1.90 (6) f 1.45—1.50, (8) f 1.05—1.25 (10) f 0.90—1.00; Pruimen: Golden Japan 11—20 ct. June Blood 8—10 ct.; Paprica 1933 ct. Komkommers A 15—18 ct. B 11—14 ct. C 9—91/2 ct. alles per stuk. Rode Pepers f 7.30, Groene Pe pers f 1.401.50, per 100 stuks. Peen 26— 15 ct„ idem 2 2426 ct., Selderij 4%5 ct. Peterselie 7 ct. Kroten 3%4% ct. Bonen kruid 7—8 ct. alles per bos. VEEMARKT 's-HERTOGENBOSCH 6 Juli. Op de markt werden aangevoerd 5829 stuks vee, zijnde 2253 runderen, 575 vette kalveren, 482 nuchtere kalveren. 84 fokzeugen, 245 slachtzeugen, 54 lopers, 1698 biggen, 91 scha pen, 342 lammreen, 7 geiten. De prijzen wa pen, 342 lammeren. 7 geiten. De prijzen wa- f 7251025 p. st., guiste koeien van f 480 790 p. st., zware boven not., kalfvaarzen van f 590925 p. st., klamvaarzen van f «80 580 p. st., guiste vaarzen van f 550685 p. st., pinken van f 425480 p. st., graskalve ren van f 230340 per st., nuchtere fok- kalveren van f 95—155 p. st., zware f 65—90 p. st., lopers van f 65—75 p. st., biggen van f 3048 p. st., drachtige zeugen van f 225 —300 p. st., weischapen f 65—85 p. st., wei- lammeren f 5675 p. st., zuiglammeren f 75 —95 p. st. Aanvoer slachtvee: 816, prijzen: extra kW. vaarzen f 3.00—3.05, le kw. f 2.75—2.90 2* kw. f 2.55—2.65, 3e kw. f 2 30—2.40, worst koeien f 2.15—2.30, vette stieren f 2.45—2.75, alles per kg gesl. gew. Vette kalveren: pri ma f 2.30—2.50, midden f 2.00—2.20, licht» f 1.751.95, nuchtere slachtkalveren f 1.22 1.42, zware soorten f 1.43—1.87, slachtzeu gen f 1.251.30, jonge slachtvarkens f 1.43— 1.53, alles per kg lev. gew.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 6