Professor Oud verlaat demonstratief de Tweede Kamer r-n KONINGIN TUSSEN DE KINDEREN Huur- en wetten aanvaard Kerkenbouw- Zondag Wagtmans in de gele trui Hevige gevechten in Noord-Laos Schending accoord van Genève I Rust in de lonen? UTOJO IS BEREID OM AF TE TREDEN Legerconflict in Indonesië dit weekeinde opgelost? Veel zon en warmer MOI Jk zit hier niet voor spek en bonen" Richtlijnen voor onderhoud worden zo spoedig mogelijk opgesteld Massale betoging te Brussel Communisten vallen aan Voorproever Koningin maakt eerste vaart van De Hoop" mee Argentijnse vakbond dreigt met staking Overstromings gevaar in Opper- Oostenrijk - ri t J liet weer- ZATERDAG 9 JULI 1955 79ste JAARGANG No. 26341 Morgen 300.000kathol ieke demonstranten verwacht rnMÊÈËÊSKÊMÊKmÊmmm verhoogde Bommmr. VERHOOGDE BWRAGEN op- 5? voor Eisenhower Pontificale Hoogmis te Genève K ||||gfHM RSËÉi Enthousiaste ontvangst in Scheveningen ANTWERPSE STAKING DUURT VOORT Communistisch oud-Kamer' lid forceert openbare stemming Sociaal commentaar Opnieuw geruchten over vrijlating van kardinaal Mindszenty MS iejettifcu (nuf Engelse suède damesjasjes ^Aan zee^ BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. IDmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENT IE I ARIfcF 28 cents per miliimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 50 cents per week, f2.17 per maand, f6.50 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. W J (Van onze parlementaire redacteur) Een nerveuze en teleurgestelde pro- lessor Oud heeft aan het eind van het "uur. en belastingdebat voor een inci- oent gezorgd, dat men zou hebben kun- Pen Prijzen om de verlevendiging die "et althans bracht in de matte dis- ussie, wanneer het niet een zo wei- "'g opwekkend beeld had gegeven van ?e situatie waarin het parlement ver keerde. Bij de laatste pogingen om "°.g iets van de regering gedaan te l^Ugen van de vele wensen die er nog eefden, kreeg de leider van de WD- fractie het besef, dat hij die pogingen maar beter geheel op kon geven en hij verliet demonstratief de zaal. /ajn fractiegenoot, mr. Van Leeuwen had met een moedeloos gebaar zijn amende ment tot verbetering van de positie der ongehuwden ingetrokken. De ns- cale experts van de voornaamste an dere fracties hadden verklaard, dat zij tegen alle soortgelijke amendemen ten zouden stemmen, die het gehele complex in gevaar zouden kunnen bren gen en de behandeling nog langer op houden. Daarom nam prof. Oud het besluit om te verdwijnen. Even later, vlak voor het eind kwam terug maar slechts om te verkla ren, dat hij niet voor spek en bonen ^vilde blijven zitten, daar de uitkomst toch reeds bekeken was. Zichtbaar ont daan door de onmacht waarin de oppo sitie was terecht gekomen, verweet hij de Earner dat zij een „binnenskamers ge haakt compromis" had aanvaard. Ee Staatssecretaris, dr. Van den Ber- had verklaard, dat de positie van de ."gehuwden ook in zijn ogen ongun- dt>? afxtak tegen die van de gehuw- «mar hij' kon slechts toezeggen Zj hij bij de eerstvolgende belastinghei- ken daaraan zijn aandacht zou schen- geu'iiPe kwestie was kennelijk te in- hos 1keld om haar op dit moment Dei6, gaan regelen zonder het doel in pi!,1 September belastingverlaging Prof n r te brengen. Overigens had ha ud met z«n verdwijnen nog bij- ten de roos der oppositie gescho- opkomst van de Kamerleden mm 0aar„ iuist voldoende, om zonder D-ers het aantal te halen dat no- Honderd jonge boeren te paard zullen de massale betoging openen, die het „comité voor vrijheid en democratie" morgen te Brussel organiseert teneinde te demonstreren tegen de onderwijswet ten van de socialistisch-Iiberale Bel gische regering, muziekcorpsen uit het hele land zullen mede optrekken. Zondag zal het „comité voor vrijheid en democratie", zo luidt de verklaring, met tienduizenden burgers op democra tische wijze bezit nemen van de h°°M" stad teneinde aan het buitenland te to nen wat in het eigen land worctt gene geerd, namelijk dat de meerderheid der bevolking zich verzet tegen de huidige schoolpolitiek en tegen de dictatuur. Het comité verwacht, dat ongeveer 300.000 katholieken zullen deelnemen aan de betoging. Zoals gemeld, zullen de socialisten geen tegen-demonstratie organiseren. (KNP-AP) Nadat H. M. de Koningin gisteren de eerste tocht van het Hospitaalkerkschip „De Hoop" had meegemaakt, zette zij weer voet aan wal in Scheveningen. Een groot aantal kinderen was aanwezig om Haar te begroeten. „Achterstand in kerkenbouw Rekent dreigende geloof sverflauwing ioofsafval van grote groepen, die geestelijk opzicht schrikkelij v °rt komen, omdat er voor hen gee Parochiekerk en bijgevolg ook geen l0e"de zielzorg mogelijk is." In Vinder klemmende bewoordingen dan heeft Haarlem's bisschop, mgr. fibers, in een herderlijke brief van de noodzaak geschetst van tijdige voldoende voorziening in de behoef- aan nieuwe kerken. Juist in het Jlaarlemse bisdom terecht genoemd j*et meest zorgelijke bisdom van Neder- 'and, omdat de industrialisering en ver- s(edeiijking er het sterkst gestalte krij gen wordt de geestelijke overheid Verontrust door de gevaren die er voor ket geestelijk welzijn schuilen in de ma terieel bepaalde ontwikkelingen. In de Plaats van gestadige, organische groei tiet men het plotselinge ontstaan van bevolkingsconcentraties. En het is on vermijdelijk, at de velen die van bui ten naar dé nieuwe gebieden migreer den zich ontheemd voelen en van ver trouwde banden verstoken. De zorg voor het geestelijk welzijn Van hen allen en vooral van de vele katholieken onder hen berust niet alleen bÜ de geestelijke overheid. Z« berust ook bij ons, omdat wü medeverantwoor delijk zijn uit menselijke solidariteit en geloofsverbondenheid. Daarom dienen wü te helpen zoveel *vij kunnen. Hoe? Wie onze reportage °ver de kerkenbouw in ons nummer van verleden Donderdag gelezen heeft, be hoeft daarover niet in twijfel te verke ren. Er is voor de kerkenbouw veel geld nodig. Laten wij zorgen, dat het er komt. Morgen, op de zogenaamde „Ker- kenbouw-Zondag" zal in het Haarlemse diocees de bijzondere aandacht worden gevraagd voor de collecte voor de „bij zondere noden". Die collecte komt ge- Inkkig wekelijks terug: wij krijgen de gelegenheid bij voortduring te doen wat °"ze plicht is. Wil men een precieze aanwijzing voor ®en effectieve bijdrage tot de noodza kelijke bouw van nieuwe kerken, dan men herinnerd aan de reeds gepu bliceerde berekening, dat, wanneer ie der zijn gift verdubbelt, het gestelde bouwprogram kan worden uitgevoerd. Haarlem's bisschop heeft met opzet "•et zijn toevlucht willen nemen tot de een of andere inzamelings-stunt, met Prijzen of een andere kans op voordeel. D'j is terecht van mening, dat het doel een ander en waardiger middel vraagt: "et gewone offer. Laten wij tonen óók kunnen geven alleen ter wille van "et doel waarom het gaat. dig is een stemming te doen doorgaan. Het lukte niettemin en even na zes uur kregen minister van de Kielt en zijn staatssecretaris de handen te druk ken van de Ka-ierleden die zich be ter met het aanvaarden van het com promis konden verenigen, omdat zij net zelf mee hadden helpen opstel len. Ook de huurwet is aangenomen. In dit geval werd hoofdelijke stem ming gevraagd, daar de communisten tegen de wet waren en dat ook m de stemming wilden aantonen De WD had met de heer Weiter wel grondwet- telijke bezwaren naar voren gebracht tegen het artikel, waarin de onder- houdsplicht als een publiekrechtelijke regeling wordt beschouwd, waaraan de gewone rechter in eerste instantie niet te pas komt. Minister Witte had dit echter kunnen verdedigen door erop te wijzen, dat hier het eigendomsrecht niet in 't gedrang komt, zoals dat in de Grondwet is vastgelegd. Het artikel werd, na afzonderlijk in stemming te ziin gebracht, aangenomen met 10 tegen 56 stemmen (tegen WD, KNP en SGP) Daarna nam de WD haar draai. Zg kon niet tegen de huurverhoging zgn en stemde dus voor het gehele ont werp. Een amendement-Bommer, dat een verscherping van de ondei houdsplicht had willen invoeren, werd bp zitten en opstaan verworpen. Het was de zo veelste mislukte poging van de PvdA om iets meer in de wet te leggen, dan er in de tekst staat, die slechts een voorzichtige eerste stap in de rich ting van gedwongen onderhoud toelaat. Een poging om de beslissing van de onbewoonbaarverklaring in handen van B. en W. te leggen, van dezelfde zij de ondernomen, mislukte. De Kamer was in meerderheid van oordeel, dat ook op dit punt nog enige ervaring moet worden opgedaan en dat men tevoren niet van bestaande systemen moet gaan afwijken. Amendement-Van Vliet aanvaard De enige, die op deze dag vol mis lukkingen nog enig succes had zelfs de PvdA moes', toegeven dat zjjn idee niet slecht was was de heer Van Vliet (KVP). Bij amendement heeft hij de huurwet in die zin weten te wijzigen dat de eigenaren van zaken- nanden hem wel dankbaar zullen zijn. Er bestond namelijk volgens de wet zoals deze luidde een kans dat zg wèl a» thans ingaande huurverhoging van de tnans s njet de Vorige zou- vijf Pr°? wanneer hun contracten den krijgen, wanne Dit euvel eerst na 1 Septemoer a gl tegen 8 (CPN) stemmen is het voorstel Van "MTwM. heri. g Een aantal elndekK* munistische z«d% di? ™retaris wer- geduld door de sta® een roemloze den behandeld zijn alle namelijk betrekking1,Vop' de bellstingmaatrege- len Maar ook de communisten moes ten ondanks hun gebrek aaneg ces hun draai nemen. Nie^,nd 1k(fe het zich veroorloven, toen het P definitieve beslissing aankwam, zich tegen de belastingverlaging uit spreken. Zo zou de belastingwet zei zonder hoofdelijke stemming de eind streep halen. Het complex zal nu zo spoedig mo gelijk naar de Eerste Kamer gaan. Daar zal de oppositie ongetwijfeld wel nieuwe activiteit ontplooien. Het goede nieuws uit de Tour de France wordt ditmaal weer door Wout Wagtmans geleverd. Na twee dagen Tour rijdt Woutje in de gele trui door Frankrijk, terwijl hij tevens in het bezit is van de groene trui, de trophee van de best geplaatste in het persoonlijk puntenklassement. Men moet echter niet denken, dat het in alle opzichten goed gaat met de Ne derlandse ploeg. De schaduwzijde is het rijden van Jan Nolten, die blijkbaar weinig vertrouwen heeft in zijn ploeg leider. Ondanks een waarschuwing van Fellenaars is hij gisteren op de vlucht gegaan en verspilde zijn krachten dus danig, dat hij 22 minuten later dan de winnaar aan de finish kwam. Onze sportredacteur vertelt er op gagina 4 meer over. In de provincie Sam Neua van Laos, een van de drie Indo-Chinese staten, hebben verscheidene bataljons commu nistische troepen bondgenoten van de Vietminh een aanval uitgevoerd in het berggebied van Moeong Peun, waarbij zij een vooruitgeschoven stelling der regeringstroepen wisten te verove ren. Regeringsvalschermtroepen zijn boven het terrein van actie uitgeworpen en thans zijn hevige gevechten gaande. De regering van Laos heeft in een bekendmaking medegedeeld, dat de aanval de heftigste is, die sinds het sluiten van het Indo-Chinese bestand werd uitgevoerd. Onder de aanvallers zouden zich ook Noord-Vietnamese eenheden bevinden. In de bekendmaking wordt gezegd: „Eenheden van de „Phatet-Lao" de bondgenoten in Laos van de Noord- Vietnamese communistische Vietminh hebben een hevige aanval uitgevoerd op door militairen van het nationale leger van het koninkrijk Laos ingenomen posi ties Dit betekent een schending van de overeenkomsten van Genève en van de op 9 Maart 1955 uitgegeven ge meenschappelijke verklaring, waarin partijen plechtig beloofden een einde te zullen maken aan alle uitdagende acties en vijandige daden. Het berggebied van Moeong Peun, in de provincie Sam Neua, in Noord-Laos is een bolwerk van de Phatet-Lao. Dit gebied grenst aan het door de commu nistische Vietminh beheerste Noord- Vietnam. Sinds het sluiten van de Indo- Chinese wapenstilstandsovereenkomst hebben zich van tijd tot tijd schermut selingen voorgedaan tussen Phatet Lao- eenheden en militairen van het natio nale leger van Laos. Gisteren zijn deze schermutselingen dus uitgelopen op een grote aanval door verscheidene Phatet 55 55 Volgens de Scripps-Howardbladen zal het oude beroep van voorproe ver des konings" in Genève herle ven, ditmaal ter bescherming van president Eisenhower tijdens zijn verblijf in de Zwitserse stad voor de conferentie der Grote Vier. Bij elke maaltijd zal het voedsel, dat voor Eisenhower bestemd is, eerst wor den voorgezet aan een lid van zijn gezelschap", aldus schrijven de bla den in een artikel over de veilig- heidsmaatregelen in Genève. „Toch is deze maatregel nog niets vergele ken bij hetgeen de Russen zullen doen. De delegatie van het Kremlin neemt haar eigen voedsel en eigen chef-kok mee en alle maaltijden zullen worden bereid onder toezicht van de Russische geheime politie". Op het Witte Huis is verklaard, dat mevrouw Eisenhower haar man mogelijk naar de conferentie in Ge nève zal begeleiden. Zondag 17 Juli, aan de vooravond van de Conferentie van de Grote Vier te Genève zal Mgr. Charrière, bisschop van Lausanne, Genève en Freiburg, grote aanval door verscheidene Phatet een Pontificale Hoogmis celebreren in Lao-bataljons op door de regerings-troe-de O. L. Vrouwebasiliek te Genève. pen bezette stellingen. I (K.N.P.) s 'v: 55 Met een glimlach, even stralend als de kleuren van het grote in zijn hand, rijdt Woutje Wagtmans met de gele trui tn het,stadton win Rou- baix zijn ereronde. Rechts naast hem rijdt de Franse regionaal Antomn Rolland, winnaar van de etappe van Dieppe naar Roubaxx. (Van onze Haagse redactie) Honderden gymnasten, enkele drum bands, een groep vendelzwaaiers en duizenden enthousiaste Scheveningers hebben Vrijdagmiddag H. M. Koningin Juliana een allerhartelijkst welkom be reid. De Koningin arriveerde in de Scheveningse haven aan boord van het hospitaalkerkschip „De Hoop", dat vandaag zijn eerste officiële dienst- vaart uitvoerd tussen IJmuiden en Scheveningen. De haveningang bij de sein-inrichting was geheel omzoomd door een erewacht van in het wit gekle de gymnasten, toen „De Hoop" lang zaam de haven binnenvoer. Op de wal stond naast een drumband en een groep vendelzwaaisters een erewacht van Scheveningse vrouwen opgesteld. Een deel van deze grot' was gekleed in de fraaie oud-Scheveningse kleder dracht, Onmiddellijk nadat Hare Majes teit het schip had verlaten, waarbij de vorstin niet vergat, alle bemanningsle den hartelijk de hand te drukken, werd zij verwelkomd door burgemeester Schokking van Den Haag, die vervol gens aan de Koningin voorstelde, o.a. de wethouder van Economische Za ken, de directie van de Havendienst, en het Actie-comité t.b.v. het H.K.S. „De Hoop". Mevrouw Taal bood de Ko ningin hierna een fraai bouquet bloe men aan. Na deze officiële begroeting volgde een charmant intermezzo, dat werd ver zorgd door een groep van 100, voorna melijk in Scheveningse klederdracht ge stoken kleuters, die Hare Majesteit eerst een welkomslied toezongen om daarna de landsvrouwe in hun midden te nemei en Haar te verrassen met een gezongen en gedanst couplet van de aloude „Mosselman". Een kleine rijtoer door Scheveningen besloot het korte be zoek aan de bad- en vissersplaats. De havenarbeiders te Antwerpen heb ben vrijwel eenstemmig besloten hun wilde staking voort te zetten. De door het stakingscomité belegde vergadering werd door ongeveer 2000 havenarbeiders bijgewoond. De leider der beweging, Bency, gaf een uiteen zetting van het verloop van het conflict, waarna het communistische oud-kamer lid Van Den Brande er op aandrong, dat aan de haven staking^ isten zou de worden uitgezet. Hij oefende critiek op het besluit van het comité tot het houden van een geheime stemming en zeide dat de vergadering zelve over de wijze van stemming moest beslissen. De vergadering sprak zich daarna uit voor openbare -temming en met vrij wel algemene stemmen werd tot voort- zetting van de staking besloten. Intussen werkten gisteren ongeveer 1200 vrij in dienst genomen arbeiders I en 450 soldaten in de haven. (ANP) Het algemene Argentijnse vakverbond, de C.G.T., dat boogt op zes millioen leden in een land van negentien millioen zielen, heeft verklaard dat een algeme ne staking het beste wapen van het wer kende volk zou zijn indien een nieuwe opstand mocht uitbreken. Het hoofdbe stuur van de C.G.T. heeft voorts ver klaard, dat de opstand van 16 Juni is uitgelokt door misdadige elementen. Deze verklaring wordt beschouwd als een duidelijk teken dat de vakbewe ging in Argentinië nog steeds aan de zijde van president Perón staat. (Van een bijzondere medewerker) Reeds werd in ons blad gemeld, dat er in Hilversum iets zeer bijzon ders gaande is. Een niet onbe langrijk aantal loontrekkenden weet, dat het te eniger tijd een vrij ruime loonsverhoging zal ontvangen. Nogal vaag geformuleerd zo. Maar inderdaad, véél meer weet men ook niet. Er is maar één zeker punt, en dat is, dat die a.s. loonsverhoging zal worden toe gekend en uitgekeerd met terugwerken de kracht van 1 Januari 1953 af. Hoe groot de verhoging zal zijn en wanneer ze af zal komen, daaromtrent bestaan slechts gissingen. Inmiddels zijn de voorstellen zelf bij de chefs van diverse afdelingen (en dat zijn er nogal wat) wel bekend. Wanneer een „geheim" bij meerdere mensen, die allen bovendien persoonlijk belanghebbend zijn, bekend is, wordt het onweerhoudbaar heel spoe dig een publiek geheim. Wij, volkomen buitenstaander, kregen ongevraagd de complete in welhaast een boekdeel sa mengevatte voorstellen onder ogen. Ook de verschillen tussen de oude en de nieuwe salarissen werden ons verteld: er staat de radio-mensen in Hilver sum inderdaad een behoorlijke verbete ring te wachten. De uitvoering van het verbeteringsvoorstel is nog slechts af hankelijk van een beslissing van het college van Rijksbemiddelaars. Intussen is de overtuiging, dat het wel in orde zal komen, bij het radioperso- Het Indonesische kabinet heeft van morgen een extra zitting belegd en het ziet er naar uit dat de regering Sastro- amidjojo verlangend is de legerkwestie uit de weg te ruimen vóór president Soekarno aanstaande Dinsdag zijn pel grimstocht naar Mekka zal gaan aan vaarden. Het nieuwsbureau Antara heeft gemeld dat vóór Maandag een oplossing tegemoet gezien kan worden. Ondertussen heeft de nieuw be noemde chef-staf, generaal majoor Bambang Utojo, medegedeeld, dat hij bereid is af te treden wanneer hier bij zowel de regering als het leger wel zou varen. Hij ontkpnde dat hij De Hongaarse regering zou bereid zijn onder bepaalde voorwaarden kar dinaal Mindszenty vrij te laten. Aan de 62-jarige kardinaal, die in 1949 le venslange gevangenisstraf werd ver oordeeld op beschuldiging van spion- nage en verraad, zou onlangs een rege ringsmemorandum met de voorwaar den voor vrijlating overhandigd zijn door de aartsbisschop van Eger, Gyula Czapik, aldus geruchten die het ka tholiek persbureau in Wenen heeft ont vangen. (Reuter) Het K.N.P tekent hierbij aan. dat kardinaal Mindszenty al in 1954 vrijla ting is toegezegd, indien hij op bepaal de eisen van de Hongaarse regering zou willen ingaan. De kardinaal had moeten verklaren, dat hij afstand deed van zijn bisschoppelijke bevoegdheid. Oostenrijk. De Oostenrijkse kansela rij heeft officieel medegedeeld, dat vol gens telefonische inlichtingen uit Mo- kou de onderhandelingen over de over dracht van de Oostenrijkse olievelden etc. geëindigd zijn. De desbetreffende overeenkomst zou Maandag a.s. onder tekend worden. (Reuter). bereid zou zijn af te treden zolang hij hierbij niet zijn gezicht behoeft te verliezen. Bambang Utojo deelde verder mede, dat drie hooggeplaatste officieren hem Dinsdag een bezoek hebben gebracht en hem hebben ver zocht af te treden. De rebellerende plaatsvervangend le gercommandant, kolonel Lubis, heeft een dagorder voor het leger uitgegeven waarin hij de positie van het leger in de huidige crisis nader uiteen zet. Het leger zou volgens deze dagorder slechts gehandeld hebben om de politieke in vloeden welke er op worden uitge oefend tegen te gaan. Bleef het Vrijdag vrijwel in het ge hele land nog somher en met tempera turen van 1518 gr. C. te koud weer, behalve in het Noorden, vanmorgen was er overal zon. Het hogedrukgebied van grote omvang, met een centrum bij Schotland en een ander centrum boven Scandinavië gelegen, heeft geheel West. nog hoger worden. Veel te koud en regenachtig blijft het in Oostenrijk, Zuid-Duitsland en Zwit serland. Veel warmer dan 1315 gr. C. werd het daar gisteren niet. Er viel veel regen, op tal van plaatsen 20—50 mm. neel zo sterk, dat men alvast aan het reke nen is geslagen en op deze berekening vast inkopen is gaan doen. Deze inkopen schijnen zo'n omvang te hebben aangenomen, dat mid denstanders eens bij de leiding van het bedrijf zijn gaan informeren of het wel verantwoord is, te leveren op deze a.s. salarisverhoging. Men spreekt ervan, dat fietsen en bromfietsen, wasmachi nes en ijskasten tot de kostbare voor werpen behoren, die nu reeds op cre- diet van het nieuwe salaris worden aan geschaft. Ja, wij kennen een employé, die zich een auto op dit crediet heeft aangeschaft. De bedrijfsleiding vond in dit alles aanleiding een ernstige waar schuwingscirculaire aan het personeel te laten uitgaan, niet met zulke aanko pen voort te gaan, aangezien nog niets vast staat en eventueel de belasting zich ook nog zal presenteren, teneinde de verhoging achteraf behoorlijk af te romen. Maar ook deze circulaire is niet in staat gebleken de optimistische verwachtingen de kop in te drukken. Er is weinig voorspellende geest voor nodig, om te kunnen vaststellen dat, mocht het College van Rijksbemidde laars anders beslissen dan partijen thans zijn overeengekomen, in de radio wereld eenvoudig een revolutie los breekt. Aan wie dan de schuld? Partij en zijn het eens; het geld is er; de mensen hebben het nodig (al had dat laatste beter bewezen kunnen worden I dan door de boven als voorbeeld aan gehaalde inkopen)Waarom die aarze- ling bij het College? Beseft men daar niet, dat men druk bezig is, het eigen prestige, dat toch al niet zo sterk staat, grondig te ondergraven? We zouden dit geval misschien niet zo uitdrukkelijk en uitvoerig hebben vermeld, wanneer het ons niet tot aanleiding kon dienen tot een algemeen te constateren starheid, die wordt gestoken in het kleed dat „rust in lonen en prijzen" heet. Rust in lonen en prijzen is een na strevenswaardig goed, dat door hoog en laag als zodanig wordt erkend. Maar als slagwoord doet het 't beslist niet. Wat is dat trouwens: rust in het loon? Zou men daar onverhoopt mee bedoe len; het is nu welletjes, de loontrekken den moeten nu althans voorlopig geen verdere aanspraak maken op een aandeel in de Goddank nog steeds toe nemende welvaart, dan zal men eer vroeg dan laat ontdekken dat „rust in de lonen" de werknemers niets zegt. Zjj begrijpen evenwel ook, dat het mo menteel uiterst bezwaarlijk zou zijn, weer met verlangens betreffende een nieuwe algemene loonronde te komen. Maar, wordt dan geredeneerd, waar blijft die z.g. vrijere loonvorming? We kennen nu de ijskastmotie van Romme, het S.E.R.-rapport en het K.A.B.-stand punt, allemaal over de vrije loonvor ming, en allemaal er op aandringend, dat we meer moeten komen tot over leg bedrijfstaksgewijze. Maar er ge beurt nog maar steeds niets. Waar wringt de schoen? Er zijn enkele C.A.O.'s aan het af lopen, waarbij meerdere werkgevers ge tuigen geen bezwaren te hebben tegen sommige verbeteringen in de positie der werknemers. Hinderpaal tot uit voering: de absoluut geleide loonpoli tiek. Het wil ons voorkomen, dat er in de top, en met name in de ambtelijke top, te weinig soepelheid wordt betoond t.a.v. de betrekkelijke re-liberalisatie op het stuk van de loonvorming. Men lette wel: hier wordt geen volkomen vrijheid bepleit, maar méér vrijheid dan thans, opdat extra bedrijfsprestaties en resultaten over een groter en rechtvaar diger vlak zullen worden verdeeld. In Opper-Oostenrijk dreigen ernstige overstromingen als gevolg van zware regenval. De alarmtoestand is afge kondigd. Het regent in dit gebied reeds 48 uur onafgebroken, waardoor het peil van de rivieren stijgt. In de stad Steyr, ten Zuiden van Linz, waar de Enns en de Steyr samenkomen, was gisteren een critieke waterstand be reikt. De huizen langs de oevers van deze rivieren worden ontruimd. Advertentie jHTTTTn MMmi «■iHklIJI LJ0RI R0IS SSTR. HAARLEM TEL. 13439 [R 48 A DAM TR 717157 Heerlijk strandweer met veel zon, temperatuur 20—23 gr. C„ frisse N.O. I wind, zeewater 14,5 gr. C. (Tot Zondagavond) Droog weer met slechts enkele overdrijvende wolkenvelden. Over wegend matige noordoostelijke wind. Warm weer. Zondag: Zon: 4.33-21.01. Maan: 22.47-10.33. Maandag: Zon: 4.34-21.00. Maan: 23.06-11.48.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 1