Vereniging B.A.B. stuurt brief aan Provinciale Staten TAXI bestellen? 13.300 bellen NEON Vlotte tweede rit van HOLLE BOLLE GIJS REAR WINDOW, beklemmende film in Cinema Palace Namens bewoners van bedreigde duinstreek Eeuwfeest Haad H HORLOGES VAN N1EL De wegenplannen rond Haarlem ONS LAND TELT 1.500.000 RHEUMALIJDERS Weer autobus in brand De misdaad en het ambacht Gretha de Bruijn EINDEXAMENS R.K. HANDELS AVONDSCHOOL-HAARLEM Apotheken en dokters diensten Theo Bruins gaf pianorecital SLEUTEL WEG? Geen gewonden „Waarzeggerij ontmaskerd" „The Merry Widow" „Meisjes zonder moraal" „Inspecteur Ripley slaat toe" „Gevaren ener wereldstad" „Het Net" „De purperen vlakte" ZATERDAG 9 JULI 1955 PAGINA 2 Kamp-, Bad- en Strandkleding Tenten- en Kampartikelen IC A III O MOOKS Eindexamens Triniteits- lyceum afd. H.B.S. A HFC VERSLOEG AZ' 70 M ET 7—3 EXAMENS Burgerlijke Stand Haarlem Viswedstrijd voor de kankerbestrijding HEEMSTEDE Botsing tuisisen twee personenauto's H ©ernst eedse be j a arden op stap Zondagmiddag-concert Haarlem Bloemendaal Overveen ïr.SosïfcSveiling 2/3 Aug. 1955 ZANDVOORT SANTPOORT Zondagsdienst Ongeval op het circuit D. van Nioort 25 jaar in gemeentedienst „DE SLEUIELSPECIALIST" GEEN LOTERIJBRIEFJE??? OMEGA TISSOT - BUREN Grote Houtstraat 86, Haarlem j i FILMJOURNAAL Zoals op de jongste vergadering van de vereniging Buurtbelang Aerdenhout- Bentveld werd besloten is thans aan de Provinciale Staten van Noordbolland vanwege deze vereniging een schrijven gezonden, waarin bezwaren worden ken baar gemaakt tegen wegenplannen, die bij de overbeid blijken te bestaan. De vereniging stelt zich voor als zijnde re presentatief voor hetgeen leeft onder de bevolking van de thans bedreigde streek. In het schrijven werd uiting gegeven aan de grote bezorgdheid onder de be woners der gehele duinstreek ten wes ten en ten zuidwesten van Haarlem over de consequenties van de in deze streek geprojecteerde monstersnelwegen. Dit duingebied met zijn eigen karakter, zo rijk aan natuurschoon, zou door de aanleg van autosnelwegen zijn functie van recreatiegebied voor de nabijgele gen wooncentra geheel verliezen. De opstellers van het schrijven menen, dat de ten westen van Haarlem geprojec teerde noord-zuidweg tot gevolg zal hebben dat hele woongebieden van el kaar worden gescheiden, dat het dwars- verkeer op de kruisingen in hoge ma te wordt bemoeilijkt, dat gehele bui tenplaatsen, zelfs die, welke onder de natuurbeschermingswet ■'•allen, grondig vernield dreigen te worden. Het is in deze tijd, aldus het schrij ven, niet verantwoord tientallen goede woningen onder slopershanden te doen vallen. De bewoners is het ter ore geko men, dat eerst twee jaar geleden de ten oosten van Haarlem gevestigde boe ren, in verband met ruilverkavelingen, toezeggingen zijn gedaan, die de aanleg van de zo dringend nodige noord-zuid- verkeersader op korte termijn onmoge lijk maken. De bevolking van de duin streek voelt het als een grote onbillijk heid, dat door deze toezeggingen de duinstreek het kind van de rekening dreigt te worden. De bevolking der duin streek verwacht van Provinciale Staten, dat deze de grondige vernieling van haar streek ten behoeve van een tijdelijke oplossing zullen weten te voorkomen. De ontworpen oost-west-verbinding ten noorden van de Zandvoorterweg wordt volkomen onaanvaardbaar geacht. In het slot van het schrijven wordt Provinciale Staten dringend verzocht om de bevolking van de gemeente Bloemen- daal, alvorens besluiten worden geno men, in de gelegenheid te stellen op gepaste wijze haar belangen naar vo ren te brengen en te verdedigen en met behulp van bij haar bestaande sugges ties mede te werken aan de best moge lijke oplossing. Advertentie Speciale showroom van SPORTMAGAZIJN Twijnderslaan 7 - Haarlem - Tel. 15116 100% service Geslaagd zijn: A) voor het Diploma drie-jar. Opl 45 1.1.: Elly van Bakel (H'stede), Elly v. d. Berg, Betty van Berkel, Greetje Blokker (H'stede), Ria Boekei, Ria v. d. Geest, Tineke Giebels, Lonie de Goede, Anneke Hartoch, Riet Kaandorp, Ali Langedijk (Santpoort), Tiny Megelink, Ria Nelissen, Ineke Platei, Ina Pijnaker, Cokkie Smit, Riet Smit, Greet Veld- huyzen (Bloemendaal) Toot Veldhoven, (Santpoort), Ria Warmerdam (Bentveld), Riny Westerveld (Heemstede). Peter Alles, Paul van Balen (Heemstede), Ro bert v. d. Berg, Henk Boesmans, Wim Broekhof, Han Coesel (Santpoort), Hen- nie Divendal, Nico Duyn (Santpoort), Piet Eeveraardt (N.-Vennep), Han Feye, Jan en Piet Goossens, Gerard Moerkerk, Han Möllmann (Overveen), Piet van Oerle, Wim Olthoff, Gerard Peperkamp, Hennie Rees, Gerard Roekens, Ton Rutte (Bloemendaal), Kees van Schie, Guus Snoeks, Piet Tollenaar, Bertie Zethof. Afgewezen: 4. B) voor het eind-diploma van de Vijf-jar. Opl. 35 1.1.: Rina Alders, Wim Bakker, Jan Blom (Santpoort), Riet Damen (Hillegom), Ton Driessen (Heem stede), Kees Flaat, Jan Fransen (Hille gom), Han Gierstberg, Truus Hulsbosch (Vogelenzang), Carel Huyzer, Lien Jan sen (Heemstede), Rikus Kool, Piet Kou- wenhoven, Lidy Laarhoven, Truus de Lange, Sjaak Leurs, Wim Ligthart, Cok kie van Loon Haarlemmerliede), Piet v d. Maat (Santpoort), Han Metten (Santpoort), Frans v. d. Pol, Joop van Rossum, Loes Schreuder, Greetje Soen, Ton Sondervan (Vogelenzang), Ton Spruyt, Adri Umans, Han v. d. Veer, Wim van Vliet, Theo v. d. Vooren, Lu cas Warmerdam, Ans Wigchert (Sant poort), Piet Wittebrood (Santpoort, Riet de Wijs (Heemstede), Jos Zonneveld. Afgewezen: 3. Bevorderd werden: van Klasse I-H: Diny Braak, Agaat Commandeur (met lof), Lenie Heemskerk (met lof), Willie Hoogendijk, Bep koster, Annie Loog (met lof;, Thea Platei, Tonnie Snoeks, Annie van Staveren, Emmy de Vilder Willy v. d. Vlugt, Riet Jansen; Jan Buys! Jan Molenaar, Ruud van Roode, Henk van Royen, Wim Schaad, Beir v. d Storm, Lex v. d. Storm (met lof), Jos v. d. Weiden, Kees Westerveld, Japie de Wijs, Otto Broekhoven, Ben Dieben, Gerard Dijkman, Rob Haarbos, Harrié Habraken, Ab Hoogland, Jan Kiebert, Theo Kropman, Gerard Lammers, Sjef Rooyers, Wieger Rutte, Jan Stevens, Van klasse U-lil: Netty van Beek, Thea Doezie, Greet van Galen, Ans Groen (met lof), Corrie v .d. Hurk (met lof), Boukje Roodenburg, Annie Schoorl, Gilia Sondervan (met lof), El ly Uitendaal, Wil van Vuuren, Coby Bierman, Lies Böhm, Lenie Kersten, Corrie v. d. Meer, Cilia Mens, Rie Ove- res, Truus Raves, Greetje Schutte, Hen nie Koelemij, Theo Boeree, Piet van Delft, Piet van Engelen, Hein Leloex, Theo Nederstight, Eddie Nelissen, Si mon Portanger, Henk Post, Kees Ronde. Van klasse III-IV: Annie Dobbe, Ton van Gelderen, Annie van Haaster, Hen- riëtte van Roode, Adri Veen, Antoi- van Stjjn, Theo Braak, Frans Kramer, Gerard Poppe, Nico Schravemaker (voorw.), Jan Weustink, Gé van Wie- ringen (met lof), Frans Cliteur, Ben v. d. Ham, Karei v. d. Linden, Ton Roe kens, Herman Santen, Nico v. d. Vel den, Piet de Wit, Marcel Gigengack, Peter Versteeg, Jaap Hollander, Ben Koeleman, Jan Koks, Frans Koks, Kees Wouter Molenkamp, Jan Nielen, Jan Schouten, Ab Smits. De uitslag van de Practijk-examens is nog niet bekend. Aavertentte Van ouds bekend Tel. 14609 Officieel Philips-reparateur Kruisstraat 38 - Haarlem Bij de gehouden eindexamens slaagden voor het diploma HBS A de volgende heren: Frans Bastiaenen, Hans van Em merik, Theo Germes, Nico van Hemert, Paul Veltkamp en Loek Veraart, allen te Haarlem; Niek Blans te Aerdenhout; Jan van Bueren, Frans Giesberger en Lex van Vliet te Heemstede: Mare Schroder te Bennebroek. Afgewezen 3 De eindexamens aan het Trinite'ts- lyceum zijn geëindigd. Van de 55 can- di daten slaagden er 49. Advertentie Garage: Twtjnderslaan 35 O In de zwemvijver Groenendaal te Heemstede werd Vrijdagavond voor de eerste klasse A van de waterpolocom- petitie gespeeld de wedstrijd HPC 1 AZ 70 1. HPC is in deze strijd goed op schot geweest. Een boogbal van Geurtsen opende voor HPC de doelpuntenserie. Nadat nogmaals dezelfde speler raak had geschoten, kreeg Prins de bal goed aangegeven van Tjebbes, 30. Hierna werd een AZ-aanval door Die penveen met een doelpunt bekroond en werd door Tjebbes een vrije worp genomen, door Geurtsen benut, om met het ingaan van de pauze de stand op 41 te brengen. Ook na de rust wist de HPC-verdediging de AZ- aanvallers de baas te blijven. Wiers, Geurtsen en Prins brachten de HPC- voorsprong op 71. Toen wist Smits- huisen door de HPC-verdediging heen te komen en was het tenslotte Diepen veen, die met het nemen van een strafworp de eindstand op 73 bracht. WATERPOLO-UITSLAGEN: Competitie KNZB: Dames. Reserve tweede klasse: Nereus 2HPC 2 52, VZV 2Neptunus Amf. 2 16. Derde klasse: VZV 1't Gooi 1 1—4. Heren reserve eerste klasse: HPC 2Haarlem 2 81. Tweede klasse: HPC 3HVGB 3 27. Reserve derde klasse: De Zijl 3Haarlem 4 14. Competitie kring Haarlem KZB. Afdeling meisjes: VZVDWT a 25, HPCHaarlem 60. Heren. Eerste klasse: HWV 1Haarlem 5 2—4, HZV 1DWR 3 10. Afdeling jongens: HPC—DWR 4—4, HZV—VZV 4—1. HAARLEM Geslaagd voor eind examen Afdeling H.B.S. B van de H.B S. voor Meisjes: P. Logemann, M. Spaans en A. B. Zijlstra. Afgewezen: geen. Geboren: C. Gijzen-van Bruggen, z. G Laan-van Looij, z. H. E. Geerlings-van der Slot, z. A. J. Landstra-Walstra, z. M. Bruyn- Galenkamp, z. C. Cramer- Hack, d. D. M. Brocken-Langendijk, d. M. H. Wichman-Renes, d. C. A. de Jong- van Lieshout, d. A. van Schravendijk- Oostmeijer, d. Gehuwd: N. F. de Korte en F. G. Aal- ders. R. Paesie en J. H. Keulen. T. Baars en F. E. Beukers. Overleden; P. Appelboom, 75 j., Ge dempte Schalkburgergracht. H. Sunder- meijer-Oosterloo, 77 j., Kleverparkweg. A. Blei-Soet, 76 j., Barrevoetstraat. G. Stadt-de Jong, 80 j., Kinderhuissingel G. A. Menalda, 59 j., Gasthuisvest. C. Lammers-Braam, 74 j., Frans Halsstraat. F. van Diggelen, 75 j., Kleine Houtweg. J. ,G. Niesten, 72 j., Generaal Botha- straat. Advertentie Zondagmorgen wordt de grote vis wedstrijd gehouden ten bate van het Koningin Wilhelmina Fonds voor de kankerbestrijding in de Ringvaart lus sen Bennebroek en Haarlem van 5 tot 8 uur. Hengelaars, die niet aan de wed strijd deelnemen, worden verzocht dit gedeelte van de Ringvaart vrij te houden voor de wedstrijdvissers. Voor de katholieke hengelaars bestaat er gelegenheid, om in de parochiekerk aan de Jansstraat om drie uur de H. Mis bij te wonen. De prijsuitreiking van dit hengel sport-evenement vindt plaats a.s. Woensdagavond a.s. in het Concertge bouw. Vrijdagavond om 18.45 uur reden twee personenauto's op de Oostelijke rijbaan van de Heemsteedse Dreef in de richting Haarlem. Ter hoogte van de Bachlaan wilde de bestuurster van de eerste auto linksaf slaan, om de Lanck- horstlaan in te rijden en stak daarna de richtingaanwijzer uit, naar eigen verklaring. De achter haar rijdende H. D. uit Overveen schijnt dat niet of te laat bemerkt te hebben; hij gaf de voorliggende auto daartoe althans niet de gelegenheid. Een vrij hevige botsing was het gevolg, welke zich ge lukkig alleen beperkte tot vrij ernsti ge materiële schade. De politie maakte proces-verbaal op. De jaarlijkse uitgaansdag voor de Heemsteedse bejaarden is, dank zij de goede zorgen van het Comité Autotocht Ouden van dagen een groot succes ge worden. Des morgens 9 uur vertrok het gezelschap van 440 personen in tien touringcars van de Haven, nabij de Heemsteedse Dreef. Voorafgegaan door een lid van de motorpolitie te Heem stede koerste de stoet naar Hilversum. De regen had inmiddels opgehouden. ude ipai In Hilversum werd de uitspanning „Anna's Hoeve" opgezocht, die vele on gekende mogelijkheden bood om zich op een prettige manier te amuseren. Daar na werd het lunchpakket aangebroken, nadat eerst het a.s. gouden echtpaar Tates, wonende aan het Sweelinckplein, een enthousiaste hulde was gebracht. Om 5 uur arriveerde het gezelschap in „Groenendaal", waar in het Verver singshuis een smakelijk diner stond te wachten. Nadat tijdens het diner verschillende spreker, woorden van dank hadden ge sproken tot het comité, werden de deel nemers en deelneemsters in groepjes naar huis gebracht. De R.K. Harmonie „St. Michaël" geeft Zondag 10 Juli des middags van 3-5 uur een concert in het wandelbos „Groenendaal", waarop de drie num mers uitgevoerd zullen worden, waar mede het corps veel succes heeft be reikt op het concours te Wateringen. FILMS: CINEMA PALACE: „Rear Window", 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. FRANS HALS: „Gevaren ener wereldstad", 18 jaar. Di. en Wo.: „Bittere rijst", 2.30, 7 en 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Do, gesloten. LIDO: „De purperen vlakte", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 u. LUXOR: „Inspecteur Ripley «laat toe". 18 jaar, 2, 7 en 9.15 u, Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 U. MINERVA: „The merry widow", a. 1. Za. 7 en 9.15 u. Zo, 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Ma, en Di. 8.15 en Wo. 2.30 uur: „Hans Christian Andersen" a. 1. Wo. en Do. 8.15 u. „Inter mezzo", 14 jaar. REMBRANDT: „Meisjes zonder moraal", volw., 2, 4.15, 7 en 9.15 u. ROXY: „Waarzeggerij ontmaskerd", 14 J. Za.: 7 en 9.15 u. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Ma. t/m Do.: „The Las Vegas Story", 2.30 en 8 u. STUDIO: „Het net", volw., 2.15, 7 en 9.15 U. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Zaterdag 9 Juli „De Stompetoren" Spaarnwoude: Concert door „Die Haerlemsche Musyckcamer", 8.15. Openluchttheater Bloemendaal: Toneel groep „Theater": „Twee flierefluiters in het paradijs", 8 uur. Maandag 11 Juli Concertgebouw: Leerlingenuitvoering van de Maatschappij tot bevordering der Toon kunst, 8 uur. Grote Kerk: Carillon-Glockenspiel door de stadsbeiaardier Arie Peters. Van 15.30—18.30. De Zondags-, avond- en nachtdienst van de Haarlemse Apotheken worden waargeno men door: Th. A. Klinkhamer, Koninginne weg 69, tel. 11596, Centraal Apotheek v. h. Florijn, Grote Houtstraat 78, telefoon 1050010502; H. Remmers en Zoon, Kruis straat 6, telefoon 10354; Noorder-Apotheek, Jan Gijzenkade 181, telefoon 23821, ZIEKENVERVOER G.G.D., Telef. 14141: Margriet, Turfmarkt 10 rd„ Tel. 21400. De Zondags-, avond- en nachtdienst van de Bloemendaalse, Overveense en Sant- poortse apotheken wordt waargenomen door de Bloemendaalse Apotheek, Bloe- mendaalseweg 85, Bloemendaal, telef. 22181 en Apotheek de Wilde, Broekbergenlaan 42 Santpoort Dorp, tel. K 2560—8264. De Zondagsdienst voor artsen zal worden waargenomen door P. M. Wijkmans, Ju- lianalaan 136, tel. 10071. Advertentie Verkooplokaal NOTARISHUIS Directeur W. N. WOLT2R1NK Bllderdilkstraat bt) de S4(jlweg Haarlem Tel. (K 2500) 11923 Inzendingen van huisraad worden dage lijks aangenomen Eigen afhaaldienst De Zondagsdiensten voor artsen worden in Heemstede waargenomen door dokter J. J. v. Luin, Bronsteeweg 76, tel. 34445 en dokter J. L. Tombrock, Burg. v. Lennep- weg 1, tel. 38032. Wijkverpleging: Zuster Verduyn, Meer en Boslaan 23, tel. 39509. Geopende Apotheek: Apotheek Schots man, Binnenweg 206—208, tel. 38320. Artsen: D. R. Mansholt, Vinkebaari 23, Santpoort, tel. K 2560—8320. Apotheken (ook nachtdienst): Apotheek De Wilde, Broekbergenlaan 42, Santpoort, tel. K 25608284 en Bloemendaalse Apotheek, Bloemendaalseweg 85, Bloemendaal, teL K 2500—22181. Advertentie K v MANDEPST9AAT 109 HAA.PLEM TEl 15758 De eerlijkheid gebood, na de tech nische mislukking van het open luchtspel te Hoofddorp op Maan dag j.l„ een voorstelling zonder tech nische haperingen bij te wonen om stuk en voorstelling op hun verdiensten juist te kunnen beoordelen. De tweede voor stelling gisteravond, die dus eigenlijk de eerste voorstelling was, verliep vlot onder voor ons doen punstige weersom standigheden; het was wel geen zoele zomeravond, maar het bleef droog en er stond geen hinderlijke wind. Onze indruk van de eerste avond werd giste ren bevestigd, de grootste handicap ligt in het Concoursterrein van Hoofddorp, (lat wel zeer ongeschikt is als openlucht theater, tenzij men er zeer grote groe pen laat optreden. Het effect van de groeps-scènes werd in de grote ruimte stuk geslagen, de groepen moesten te ver uit elkaar worden opgesteld, waar door bovendien het gebrek aan spel bij veel figuranten te sterker de aandacht trok. De ruimte had regisseur Kommer Kleyn waarschijnlijk gedwongen, de rui ters in het tafreel met baron van Lynden in linie op te stellen, hetgeen niet bepaald een fraaie groepering was, de spelers moesten dikwijls een te gro te afstand afleggen, waardoor een brok kelige indruk werd gewekt en het ac cent onnodig scherp viel op de construc tie van dr. Schröders spel, dat bestaat uit een serie tafrelen t it de geschiedenis van hét en dé Haarlemmermeer. Het werd wat het worden móést, wanneer de kleurige groepen in beweging kwa men, in het stemmingsvolle voorbijtrek ken van de begrafenisstoet; in het aar dige tafreel van de zaaiende boeren, en in de parade van de landbouwmachi nes, ofschoon wij er graag meer hadden gezien. Kort samengevat: een onder houdend schouwspel, dat op een gun stiger speelveld beter tot zijn recht zou komen. De sterkste indruk is ons echter bijge bleven van de speelscènes met enkele figuren; toen kon men, hoe vreemd het moge klinken, de hinderlijke ruimte ver geten. De schrijver heeft ons in deze scènes een goed getekend beeld gege ven van de strijd, die in en voor de polder gevoerd moest worden. De spe lers, die zich allen onderscheidden door zeer goede rolkennis, lieten warme over tuiging achter hun tekst klinken; velen boeiden door vurige overredingskracht, vooral Leeghwater (H. Bakker), Giis (H. Kauffman), die eerst te veel heen en weer dribbelde, doch later de natuur lijke houding vond. en de onverzettelij ke, energieke mr. P. Amersfoordt (A. Noordam). In hun overtuigd en meer malen ook overtuigend spel vonden wij de glans van de ernst en de geest driftige toewijding, waarmede de zeer vel- medewerkenden hun krachten heb ben ingespannen om dit onderdeel van het eeuwfeest naar succes te voeren. Het zeer talrijke publiek betuigde herhaaldelijk zijn erkentelijke instem ming. De waardering voor alle mede werkenden werd tot uiting gebracht in bloemen voor Cock Stcik en mevrouw I. Immink-v.d. Siuys, die de voornaam ste damesrollen speelden; een grote krans was het huldeblijk voor dr. Schro der, Kommer Kleyn en Marius Kruyne, die de gymnastiekdemonstraties had samengesteld en geleid. Hk. A. Het initiatief van de Culturele kring ,,'t Helm" en de stichting „Touring Zandvoort", om in het zomerseizoen in Zandvoort ook gebeurtenissen van hoog cultureel gehalte te doen plaatsvinden, heeft Donderdagavond tot een groot muzikaal succes geleid. Voor een talrijk publiek gaf Theo Bruins een piano recital in het patronaatsgebouw. Van het programma vóór de pauze mag voor- al de sonate in as van Haydn worden genoemd, waarvan 't allegro non troppo subliem werd gespeeld. In het tweede deel toonde Theo Bruins zich een brillant Chopin-vertolken. De zeven etudes van Chopin ontlokten het publiek hartelijke toejuichingen welke na de be roemde ballade in een ovatie overgin gen. Bruins dankte met een toegift: de etude in F kl. terts. De grote zaal van het patronaatsgebouw bleek door de goede acoustiek uitnemend geschikt te zijn voor dergelijke uitvoeringen. Donderdagmiddag omstreeks 5 uur maakte de heer T. L. G. uit Hasselt (België) met zijn Peugeot enkele ritten op het circuit van Zandvoort. Hij voer de zijn snelheid steeds hoger op, maar toen de snelheidsmeter de 100 km al gepasseerd was moest de heer G. in een bocht afremmen. Hij verloor daarbij de macht over het stuur en sloeg met zijn auto vijfmaal over de kop. De auto werd zeer zwaar beschadigd; de heer G. kwam er met een diepe hoofd wonde en enkele kneuzingen en ontvel lingen af. Op Donderdag 14 Juli zal de heer D. van Noort, opzichter bij publieke wer ken, 25 jaar in dienst van de gemeente Zandvoort zijn. Tot 1947 was de heer van Noort bode-concierge van het raad huis; zijn organisatorische aanleg was aanleiding voor een ingrijpende veran dering in zijn werkkring, welke tevens een welverdiende promotie was. De heer van Noort is voorts commandant van de Zandvoortse vrijwillige brandweer. De jubilaris maakt zich ook op ander terrein verdienstelijk: hij is de stuwen de kracht van het Comité voor ouden van dagen en de organisator van de collecten voor de Nederlandse Blinden- bond. Advertentie LANGE VEERSTRAAT 10 TEL. 11493 Even buiten Zwolle bij de Berkumer- brug op do grote verkeersweg naar Meppel is vanochtend de motor van een autobus in brand gevlogen. Het i 'trof hier een bus van de Eerste Drentse Stoomtram Maatschappij van Ie lijn Dedemsvaart—-Zwolle. De zeventien pas sagiers konden tijdig de bus verlaten. Pogingen om de brand in de motor met het in de bus aanwezige blusapparaet te blussen mochten niet baten. Ook met zand konden de vlammen niet worden gedoofd Ten slotte slaagde de brandweer er in met water de brand te blussen. Er is aanzienlijke schade aangericht aan het voorste gedeelte van de autobus, waar de motor zich bevindt. De oorzaak van de brand is niet be kend. In „Rear Window" vindt regisseur Hitchcock weer een kolfje naar zijn hand. We zien voor zijn open raam zitten een persfotograaf met zijn been in het gips. Over de tuintjes heen heeft hij uitzicht op de achterramen van een flatgebouw en aangezien hij volop tijd heeft, ziet hij een hele boel dingen, die hij onder normale omstandigheden niet eens of ternauwernood zou opmerken: een eenzame beeldhouwster, die graag in de zon zit; een danseresje, dat van iedere beweging een oefening maakt; een pas getrouwd paartje, dat zijn eer ste compartiment betrekt; een echtpaar van middelbare leeftijd, dat de nacht op het balcon pleegt door te brengen en dagelijks een paar maal het hondje in een mandje naar beneden laat; een te leurgestelde eenzame juffrouw, die zich aan een avontuur waagt, maar er niet tegen op kan, zelfmoordplannen gaat koesteren, maar niet tot een besluit kan komen; een echtpaar, waarvan de vrouw ziek Is, de man teleurgesteld, beiden ongelukkig. Die man wordt de held van het verhaal, voor zover al thans het verhaal de misdaad betreft, want de ware held van de film blijft de journalist met zijn been In het gips. Wat ziet de man zoal? Kleinigheden, die aanvankelijk niets bijzonders lijken, maar op de duur een heel drama gaan samenstellen. Die overbuurman is ver moedelijk een handelsreiziger. Hij sjouwt voortdurend met een koffer, maar hij sjouwt zo voortdurend, dat hij er ook 's nachts tussen uit trekt. Waar heen? Waarom? Hij verschijnt bij zijn vrouw, die altijd* op bed ligt, en hij ge draagt zich korzelig. Het gaat niet goed tussen die twee. Zij is hem een blok aan het been. Maar op een avond is de man vriendelijk en voorkomend; hij schudt het kussen van zijn vrouw op en we zien het zielige mens lachen in de verte. Maar juist die avond doet de rei ziger verdachter dan ooit. Hij loopt door zijn flatje heen en weer, met een zaag, een hamer, een touw. Het is allemaal nogal griezelig. Even later ih het bed leeg. De fotograaf begint zich op te win den. Zijn verloofde, die hem iedere avond komt opzoeken (om de spanning te verhogen en de toeschouwer aange namer bezig te houden), twijfelt aan de juistheid van de conclusies en vindt steun bij een vriend van de journalist, die detective is. Maar spoedig veran dert de situatie, want de journalist, die ook 's nachts voor zijn open raam zit, combineert allerlei kleinigheden, die zelfs zijn verpleegster overtuigen, hoe zeer die hem bij voortduring waar schuwt, dat hij zijn neus niet in ander mans zaken moet steken. Tenslotte gaan de twee vrouwen er op uit, als de moordenaar met een trucje uit zijn huis is gelokt. Zij gaan graven in een tuintje, waar een paar maal het hondje verdacht heeft gesnuffeld. Dat doen hondjes wel meer, maar ditmaal heeft het dier zijn gesnuffel met de dood moe ten bekopen; het is gewurgd. Door wie? Natuurlijk door de enige man, die niet aan zijn raam verschijnt, als de eigena res van het hondje alarm slaat. Alleen zijn ramen zijn donker, maar in de diepte van de Earner gloeit het puntje van zijn sigaret. En toch houdt de de tective vol, dat er geen vuiltje aan de lucht is. Hij heeft immers nauwkeurig uitgevist, waarheen een nogal geheim zinnige koffer gegaan is. Hij heeft ont dekt, dat de vrouw van de handelsreizi ger op reis is gegaan, hetgeen klopt met de mededeling van de buren. Enz. enz. Maar de indiscrete kijker houdt vol, en de verloofde waagt zich zelfs in de flat van de verdachte, waar zij de trouwring van de vrouw vindt. Weer een aanwijzing. Maar zij wordt betrapt en een handgemeen ontstaat, dat«e journalist uit de verte moet aanzien, zonder te kunnen helpen. Hij belt oe politie op, die het meisje ontzet, maar arresteert en nu heeft de moordenaar ontdekt, wie hem bespiedt. Hii komt op zijn tegenstander af onder angstwek kende omstandigheden. De journalist verdedigt zich met blitzlampen, lang genoeg om op zijn beurt door de politie ontzet te worden. Maar het slot is dan toch dat de moordenaar wordt ingere kend en dat de held weer voor z;in raam zit, ditmaal met twee benen in het gips en met de zekerheid dat tussen hem en zijn verloofde geen twijfels meer bestaan ten aanzien van hun toekomst. Ziedaar een serie détails van de hon derden, die Hitchcock verwerkt, terwijl hij de toeschouwer tot bijna aan het slot in twijfel laat over de werkelijke gang van zaken. Men moet Alfred Hitchcock heten om al die détails te kannen rangschikken en ieder zijn plaats en zijn duur te geven op een wijze, als hier gebeurd is, en met de beklemming die er het gevolg van is. Men zoeke niet al te ijverig naar zijn bedoelingen, die zijn er niet. Een moraal heeft de film niet. Zeker niet de moraal, dat men de mensen niet moet afgluren. Als er een moraal is, dan deze: dat men niet dag en nacht Advertentie Neem RHEUMA-verr. couvertjes. Ook verkrijgbaar bij de kantoren van de Staatsloterij. Ggk. Min. v. Just. 22-ll-'54-LO 520/052. zijn ramen open moet laten, wil men geen gevaar lopen betrapt te worden bij het in stukken zagen van vrouwen. Nu ja.Het leuke van de film is juist, dat al die ramen toch open blij ven omdat Hitchcock anders zijn film niet had gemaakt. Hij stelt eenvoudig: Laten we eens aannemen, dat we onze medemensen inderdaad konden gade slaan in al hun doen en laten, wat zou den we te zien krijgen? Een goedkope veronderstelling maar wie er mee weet te spelen als Hitchcock, demonstreert behalve een voor niets staande fantasie bovendien het vermogen, de filmmidde len te gebruiken naar de hoogste eisen van het vak en de hoogste eisen van die fantasie. In Cinema Palace. 18 jaar. et is jammer, dat „Waarzeg gerij...ontmaskerd" maar zo'n korte tijd, tot en met Zondag, in het Roxytheater draait. Wij kunnen n.l. deze film ten zeerste aanbevelen. Zij is spannend en flitsend. Een geheimzinnige spiritistisch ge nootschap tracht middel het aanwen den van z.g. bovennatuurlijke krachten mensen quasi te helpen. Het komt er op neer, dat geld en wel twee millioen gulden van een erfenis Je belangrijkste rol speelt. Een weduwe, ontroostbaar vanwege het verlies \an haar zoon in de oorlog, wordt „uitverkoren" om af geperst te worden. Zij geraakt op de duur zo geimponeerd door het werk van de bandietachtige spiritisten, die haar zoon tijdens door haar bijgewoon de seances laten spreken vanaf een ver re diepte, dat zij van plan is hen een groot bedrag te vermaken. Dat gebeurt tenslotte niet, want detective Steve weet met assistentie van zijn verloofde en een politiekorps het complot op te rollen. Uiteraard ontwikkelt zich een en ander niet zonder sinistere moorden, deze keer met auto's, waarvan de rem men defect worden gemaakt. Helse jachten langs ravijnen, door haakse bochten en over heuvelige wegen voe ren de spanning tot een hoogtepunt. Een product, dat in zijn genre bij zonder goed genoemd kan worden. 14 jaar. Advertentie Naast onze bekende topmerken brengen wij een grote sortering Zwitserse Anker-horloges vanaf f 40.— SPECIAALZAAK SINDS 1883 G Majesteit de Koning van Mars raaf Danilo wordt door Zijne hovië er op uitgestuurd een rij ke weduwe in te palmen. Zij is name lijk de enige, die het land van een to tale financiële ondergang kan redden. Na een zeer ingewikkeld liefdesavon tuur slaagt Graaf Danilo daarin. Dit is in het kort de geschiedenis van de film „The merry widow", die in Minerva draait en waarvan de af fiches beweren, dat het product van Hollywood gebaseerd is op de beroem de operette „Die lustige witwe" van Franz Léhar. Nu, veel is er van het zwierige verhaal van Franz Léhar niet overgebleven. De liefhebbers van show en glamour kunnen misschien enige uren amusant doorbrengen met de Amerikaanse weduwe. Maandag en Dinsdag in dit theater „Hans Christiaan Andersen" en Woens dagavond en Donderdag „Intermezzo". Een meisje van de straat weet zich binnen te dringen in het huis van 2 musici. Een van de jongelui raakt verliefd op haar, maar zij weet de an der, die echter op trouwen staat, voor zich in te palmen. Het tweetal gaat er vandoor, de andere mensen teleurge steld achterlatend. De trouwloze jon geman moet ondervinden, dat een meis je van de straat haar afkomst niet ver loochent, ofschoon zij ten laatste haar liefde dieper moet bekennen dan die aanvankelijk scheen. Maar dan is het te laat. Dat alles is de inhoud van de film. „Meisjes zonder moraal", die in Rem brandt draait. Een nogal ordinair ge val, die de K.F.C. heeft goedgekeurd voor volwassenen. Ik zie, ik zie de misdaad in Rear window van Alfred Hitchcock. Inspecteur Ripley slaat toe" is een boeiende Amerikaanse film, waar van de oorspronkelijke titel „Down three dark streets" het interessante ge geven veel beter dekt. Rechercheur Ri pley moet drie duistere zaken overne men van een collega, die door een re volverschot om het leven is gebracht. Klaarblijkelijk heeft de onbekende moor denaar iets met een van de drie zaken uit te staan, zodat met de oplossing daarvan tevens de moordzaak zou wor den opgelost. Ripley gaat aan het werk en daarbij benut regisseur Arnold La ven de gelegenheid om de drie zaken op interessante wijze dooreen te vlech ten. De film krijgt een bijna documen tair karakter als de werkwijze van de F.B.I., de Amerikaanse federale re cherche, uit de doeken wordt gedaan. Het is zeker niet ongewoon, zo ver zekert de film, wanneer een recher cheur van de F.B.I. drie zaken teare- lijk te behandelen heeft. In dit geV&l betreft het een gangster, die een bedien de van een tankstation vermoord heeft, een bende autorovers en een afpersings zaak. Allereerst ziet men de gangster het onderspit delven in de strijd tegen de F.B.I. Vervolgens wordt de bende autoro vers opgerold, dank zij het optreden van 'n intelligente, jonge blinde vrouw. Na een spannende jacht, waarbij de wetenschappelijke afdeling van de F.B.I. interessant werk verricht, komt de film dan aan het slot, dat men al lang heeft zien aankomen, maar dat men desondanks met intéressé blijft gade- In Luxor, achttien jaar. Een weinig verheffend geval, dit verhaal over een louche afperser, die, als de zaken niet zo lopen als hij wel wil, erg gemakkelijk met de revolver omspringt. Natuurlijk ook hier, crime does not pay. De man komt ge welddadig aan zijn eind, nu eens met door de gun van een onverschrokken politieman, maar doordat hij bij een val een hoogspanningsdraad grijpt. In de film is op handige wijze een verhaal over een gezin, waarvan vader en zoon bij de politie zijn, verwerkt. Een andere zoon is op weinig duidelijk wijze in han den gevallen van de misdadiger, maar hij weet de dans te ontspringen. Ook nu felle jachten per auto, maar waarom steeds dezelfde opnamen? In Frans Hals. Achttien jaar. Dinsdag en Woensdag draait de bekende en fraaie film „Bittere Rijst". Voor strikt volwassenen. De film ,,Het net" mag dan op het festival in Cannes een tweede prijs hebben behaald, wij troffen er voldoende eigenschappen in aan die voor ons ,,Het net" tot een niet meer dan middelmatig product maken, als speelfilm wel te verstaan. De makers van de film hebben zich blpkbaar bij zonder vermeid in het lieftallige ge zichtje van de nieuwe ster Rossana Po- desta, dat in van close-ups op het doek verschijnt, zo dikwijls, dat het ple zier eraf gaat. Daardoor én door te langdurig stilstaan bij overigens in zich wel interessante taferelen wordt het tempo van de film tamelijk trekkerig en verslapt de aandacht. Het verhaal is niettemin boeiend en grotendeels knap verfilmd. Een misdadiger leeft in een afgelegen streek samen met zijn al of niet wettige vrouw. Wanneer een vriend van deze misdadiger, compag non: in het vak, ten tonele verschijnt en het meisje een overdaad van verleide lijke blikken op hem werpt, loopt het mis. Op de blote vuist en met het ge weer gaat men elkaar te lijf. De zee, waarvan de branding prachtig is opge nomen, vormt de achtergrond van het slot van „Het net", dezelfde achter grond die ook dient voor de voorfilm „Witte manen", die de belevenissen van een wild paa in beeld brengt. Volwas senen kunnen „Het net" in Studio gaan zien. 4 In Lido een Engelse film in kleuren- Het verhaal speelt zich af in hm laatste oorlogsjaar in Birma. Een piloot en twee man moeten een nooo- landing maken in een barre woestun en komen, op één na. weer op hun bas terug, waar de piloot een Birmaan meisje, dat hij liefheeft, in de armen kan nemen. e\ We hebben dit soort romantiek we meer gezien, voora) in de eerste jai na de oorlog. De manier van vertelie is sindsdien niet veel veranderd, „jg staan verbeterd, in De purperen via»- althans. De film is voor veertien jaar.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 2