In de ruïne van Brederode draait de filmcamera Stremmen van snelverkeer: fout! IJmuiden beleefde sfeervolle dag «4 Zilveren Tulp werd uitgereikt in de romantiek van Haarlems Ridderzaal Badings' Orgelconcert vormde hoogtepunt w Katholiek Militair Tehuis is gezellig maar heeft nog een grote verlanglijst H w DOOR EEN ZATERDAGSE BRIL Jeugdfilm wordt opgenomen in Haarlem en omgeving LET OP IN HET VERKEER Ongedwongen en toch stijlvol Internationaal Orgelconcours SSttU&SJïM 10.000 nodig voor verbetering van accommodatie £3 ZATERDAG 9 JULI 1955 PAGINA 3 Afscheidsavond FEESTAVOND MENDBLCOLLEGE Auto over do kop geslagen «it' (hoeveel volwassenen woorden ver. SPORTDAG VAN K.J.M. Nieuw gebouw Uw haar is uw kroon C. J. OERLEMANS Een ruïne pleegt men meestentijds niet anders dan als bezienswaar digheid te benutten. Een uitzon dering hierop althans een tijdelijke vormt de bekende ruïne van Brede rode, waar in de vroege ochtend van de Zondag oi in het vroege avonduur op weekse dagen thans een klein ge zelschap bezig is met het verfilmen van een scenario, dat werd geschre ven naar de inhoud van het kinder boek „Brilstra en zijn Bromvlieg De auteur hiervan is de Zandvoortse schrijver van kinderboeken, de heer A. D. Hildebrand, bekend o.m. door „Mo- nus, de man van de maan Toen een van de omroepverenigingen dit ver haal van „Brilstra en zijn bromvlieg als hoorspel bracht inspireerde dit de heer Th. Jansen, eigenaar van het Al gemeen Nederlands Instituut van On- derwijsfilms te Haarlem kortweg „ANIVO" geheten om van dit boek een speelfilm te vervaardigen. Niet alleen de reacties van de jeugd en vele ouderen, zowel op het boek als op het hoorspel, spraken hierin een Woordje mee, doch ook het feit, dat op gebied van jeugdfilms slechts weinig bestaat, dat bruikbaar is. Nadat de heer Jansen contact met de schrijver had opgenomen, werd na verschillende besprekingen besloten, een 16 mm smalfilm te maken, welke een draaitijd van om en nabij vijf kwar tier zal vragen. Intussen had de heer Jansen ook reeds mevrouw Carla van Deelen, in het we reldje van het Haarlemse amateur-to neel een goede bekende, bereid gevon den, de regie te voeren. In het scenario wordt op de voet van bet boek, dat twee delen telt, de ge schiedenis behandeld van de uitvinder Brilstra, die na vele uitvindingen er borden er bij elkaar 27 geteld, welke hlle op niets uitliepen door een nood landing van een helicopter in zijn woon plaats, het dorpje Ondermaten, op het idee wordt gebracht, samen met zijn zoon Hannes, van een bromfiets een heli copter te vervaardigen. Als dit hem terwijl beiden in talrijke avonturen, waarin ook de burgemeester en veld wachter een rol spelen, verzeild ra ken eindelijk ook gelukt, wordt de uitvinding tenslotte niet alleen met een patent beloond, maar bovendien met een directeurschap van de bromvlieg- fabriek, welke de gemeenteraad in het leven roept, door investering van het geld, dat een in een oude ruïne ge vonden schat opbrengt. Voor de rolbezetting in de film wend de de heer Jansen zich tot de leden van het Haarlems amateurtoneel en vond daar enkele zeer toegewijde krachten. Uit de „Ramplaan-spelers" nana de heer H. Langeveld met veel bereidheid de rol van de uitvinder Brilstra voor zijn rekening, daarbij geassisteerd door zijn zoon H. Langeveld jr. als Hannes. De assistent-regisseur v.d. Veldt,die de rol van de veldwachter vertolkt, heeft een groot deel van de regie - vens ter hand genomen, terwijl de beer Piet de Wit van „Door inspanning uit spanning" de rol van burgemeester ver- UDe heer Jansen heeft zich door vele Het was een prettige gedachte van öe meisjes van de Primaire opleiding, van de Rooms Kath. Huishoudschool, Hireoüi!?® scho°l gaan verlaten, om de directrice en de klasse-leraressen een feestavond aan te bieden. Wij willen niet zo maar de school verlaten had den ze gezegd. Daarom werd er maan den van het zakgeld gespaard, om een fUne tractatie te kunnen aanbie den. Het programma, ontworpen en ge tekend door Greet Klaase, bevatte ver schillende nummers. Dans en zang namen de grootste nlaats in, doch het bood ook het toneel stukje be vrp-gezellinnen-club". De primaire opleiding van de Huis- bruid school is een opleiding van 2 jaar, «o fi klassen van de Lagere school. Vniee resultaten werden ons Enige r amenwerk getoond eYen "iLjl- uit dé krant omschreven, advertentieskennen de afkor- moeilijkheden heen weten te worstelen. Om de noodlanding van een helicopter te kunnen vastleggen, wist hij zich de medewerking te verzekeren van de Sa bena. Voor het tot stand brengen van de „bromvlieg" de bromfiets-helicopter, werd een employé van de Fokkerfabrie ken gevonden, die er een wist te cre- eren, welke sterk de werkelijkheid na bij komt, want het fantasie-voertuig heeft, als de motor is aangetrapt, naast een draaiende rotor tevens een draai ende staart-propeller. Had men aanvankelijk gedacht reeds in het najaar van verleden jaar gereed te komen, het zeer slechte zomerweer van 1954 werd spelbreker, zodat men op deze zomer heeft moeten wachten voor de buitenopnamen in de ruïne, waarvoor de burgemeester van Vel- sen, mr. Kwint en de slotvoogd gulle medewerking boden. Thans zijn er van de 600 scènes waaruit de film bestaat, ongeveer 400 gereed. Alle opnamen worden rondom Haarlem gemaakt. Uit de se rieuze wijze, waarop de medewerkenden de vermoeienissen van de camera-repe titie en -opnamen trotseren, en uit al hetgeen men ons toonde, moesten we wel tot de conclusie komen, dat de op zet een goede kans van slagen heeft en de film straks een werkelijk amuse ment voor talloze jeugdigen en ook ou deren zal bieden. Zondagavond zullen de geslaagden van het Mendielcollege hun ouders en oud-medescholieren een feestavond aanbieden, die gehouden zal worden in de aula van de school. Het programma omvat: half acht: openingswoord door de voorzitter van de vereniging van oud-Mendeliers, vervolgens opvoering van het toneel stuk „Jij weetjij weetwat ik niet weet" door de R.K. Toneelver eniging „Rokato". Na de pauze, waar in pater drs. V. J. Hutjens O.E.S.A. een dankwoord spreekt, zal er een ge- Op de Delftlaan sloeg Woensdagmid dag omstreeks vijf uur een personenauto over de kop, waarvan de bestuurder plotseling moest remmen voor een be stelauto, die op de weg draaide. De beide wagens hadden al enige tijd ach ter elkaar gereden, toen de bestuurder van de bestelauto merkte, dat hij een verkeerde kant op reed. Hij gooide daarop plotseling zijn stuur om en wil de draaien. De bestuurder van de luxe wagen, een 49-jarige procuratiehouder uit Amsterdam, remde krachtig, maar de wagen kantelde en sloeg over de kop De procuratiehouder kon er heel- zellie samenzijn zijn in de foyer, loti f pl.m. 1 uur bestaat er voorts gele-1 huids uitkruipen, maar zijn wagen genheid tot dansen. werd zwaar beschadigd weggesleept. Het zijn de kleinigheden, die het ka rakter van een gebeuren bepalen. Een vriendelijk woord, zoals H.M. de Ko ningin sprak tot de kleine Yvonne Rog en haar moeder, die niet met „De Hoop meemochten op zijn eerste reis. Zoals de vraag van de Koningin toen het schip zich losmaakte van de kade en de vorstin, uitziende over die zee van juichende en wuivende mensen, duide lijk hoorbaar vroeg: „Waar is Yvonne?' De schat is gevonden op de Ruine van Brederode. Opname uit de jeugdfilm „Brilstra en zijn Bromvlieg". -I Enige resultaten werden ons nog Enige r amenwerk getoond, o.a. Yen Uit de krant omschrijven, advertenties kennen de afkor- tingen met?) moeu« gQede z- klaren, ultdru 'fucitatie-brief schrij- gebruiken, een soll egn vluchüge ven, enz. Dit a 1 ®00;ste resultaat van indruk. Maa^.heti? onderwijs leek ons: 2 jaar opvoeding en Japonnetjes, niet niet de zelfgemaakteJ de fijne de keurige bediening. tane hulde handschriften, doch de sp ig ]aar> van deze jonge meisjes jaren haar als dank voor wat m deze j<« gegeven was. De talrijke genodigden, die gister avond getuigen mochten zijn van het besluit van het Internationaal Orgelcon cours, hebben een gelukkige avond be leefd. Na het prachtige concert in de grote zaal van het gemeentelijk con certgebouw kreeg het concours zijn even romantische als hartelijke bekroning in de aloude Ridderzaal van het Haarlems stadhuis. De sfeer daar was die van vriendelijke mensen, zich bewegend on der de met brandende kaarsen getooide luchters en geboeid door de fragiele klanken der muziek. Voor deze gelegenheid was er een muziekpodium aangelegd, waarop een klein gezelschap onder de directie van Toon Verhey een uitvoering gaf van Haydn's „Concerto per l'organo C-dur Men had daarbij de beschikking over het door Christiaan Müller gebouwde kabinetorgel, dat in leen was afgestaan door het Burgerweeshuis en dat bespeeld werd door Albert de Klerk. Dit speelse en melodieuse concert vormde een stijlvolle inleiding op de prijsuitreiking, welke door Haarlems burgemeester mr. O. P. F. M. Cremers geschiedde. De burgemeester mocht allereerst een aantal hoge gasten begroeten, onder wie de gezant van Oostenrijk, de consul- generaal van West-Duitsland en de Commissaris der Koninging in Noord holland. Sprekend in de talen der gasten toon de mr. Cremers zich uitermate verheugd over het welslagen van het vijfde or gelconcours, dat een Haarlemse traditie Wanneer we het orgelconcert en de zomercursus,j die in de loop van de volgende weken nog gehouden" worden, beschouwen als een verlengstuk van het orgelconcours te Haarlem zou men het concert, dat gisteravond in de Gemeentelijke concert zaal in dit kader gegeven werd, als fnternationale Keffi** l&SHZ de'orgeUiofoebbers1 van Haarlem en de genen! die van ver daarbuiten naar de Bavostad waren getogen ahes wa zij maar enigszins op dit terrem kon- den wensen. Het hoogtepunt van de avond werd zeker gev0^fn„!O°orBel- magistrale muziek va n^dS°rfe. concert. Zoals bekend maS T eSch?e- acht, werd dit werk in 1952 gesenre ven in opdracht van de o Sna^ ook Internationaal Orgelconcours. Zoals ook toen, werd ook dit jaar de wtvoaring wederom verzorgd door Albert Klerk en het N. Ph.O. onder leiding van Toon Verhey. Badings heeft hiermede een. stuk ge schapen met weergaloos mooie onaer delen. Zoals gewoonlijk bij deze com ponist, is de vormgeving volmaak Wat echter belangrijk is, buiten deze vormgeving is de muziek van ong woon boeiend karakter. Het speelt uit de aard der zaak een grote rol, maar is niet belangrijker dan hei orkest. Beiden zijn zelfstandig en toen volkomen in elkaar gegroeid. De com ponist weet de totaalklank, via uiterst fraaie dialogen tussen orgel en orkest en langs de meest kundige composi torische vormgangen, somtijds uit som bere maar diep doorleefde episoden tot stralende hoogten op te stuwen, die leiden tot hoogstaangrijpende indruk ken. De solist, Albert de Klerk, heeft met volmaakte trefzekerheid zijn aan deel in deze vervuld en hetzelfde kan gezegd worden van het orkest. Het was een hecht geheel en een hoog staande demonstratie van technisch - kunrien. Voor de p hgt concert een kest tot opening van_ strijkorkest en concerto grosso httiende-eeuwse Ne- continu va nd® pj.eter Hellendaal. derlandse comp°™®Luwer, integendeel Hoewel geen v®^ teUX muziek een meer epigoon, hezit ^olvpkonie. De grote voorliefde voor P zonder meer uitvoering ervan was g-d jjjj het Een aanvankehjke ma wonnen orkest werd grotendeiels terts van in de Symphonie in C g muziek, Johan Gabriel Med?r- kennelijk hoewel niet oorspronkelij pprecieerd door de aanwezigen zeer geapp W<Na'de pauze volgde dan een king va n Cantate 146 „Wirmussen durch viel Trübsal in das Reic Het £rt,¥h5"aaJf»Ve' B,chv„« onder leiding van Anton van gaf een innerlijk sterk geemohonee de uitvoering van het openmgskoor. De inleidende Sinfonia met obligaat- orgel was bij Albert de Klerk in uit stekende handen. De solisten Heieen Verkley, sopraan, Aafje Heyms alt, Paul Hameleers, tenor en David Hoi- lestelle, bas, kweten zich vocaal op lofwaardige wijze van hun taak, zon der echter in hun zang tot grote diep ten te komen. Jan Hesmerg speelde op fraaie wijze de obligaat viool-solo in de alt-aria „Ich will nach dem Himmel zu". Na afloop van het concert verza melden zich vele genodigden in het stadhuis, waar het wederom Albert de Klerk was, die tezamen met leedn van het N. Ph. O. onder leiding van Toon Verhey op allercharmanste wijze een orgelconcert van Joseph Haydn op een kabinetorgel gebouwd door Christiaan Muller) ten gehore bracht. Het was allerplezierigst naar deze on- hekommerde muziek te luisteren, spe cial geaccentueerd door het fraaie interieur der raadhuiszaal. Ofschoon de concertzaal slechts ma- He bezet was, zullen toch de aanwe- if.e orgelmuziekminnaars een dankba re herüNierinS behouden. zal blijven. Hij dankte de deelnemers, de juryleden en niet het minst de or ganisatoren met name vooral de heren D. J. N. Geluk en J. F. Obermayer. Van mijnheer Obermayer, aldus spreker, gaat het gerucht, dat hij een der oprichters is geweest van de Salzburger Festspiele. Wij mogen slechts hopen, dat het Haar lemse concours ooit in de schaduw mag staan van die Spiele. Tenslotte betrok mr. Cremers in zijn dank de N.R.C.V., het Rijk en het Anjerfonds. Zich richtend tot de winnaar, de or ganist Piet Kee uit Alkmaar, bracht hij deze alle mogelijke hulde en hij hoopte, dat de ster van Piet Kee in de toekomst nog meer zou stralen. Hij overhandigde hem ten slotte ten derde male de zil veren tulp, die de winnaar nu blijvend in bezit kan houden. Piet Kee dankte in heel hartelijke be woordingen, een hulde tevens voor de andere deelnemers, voor zijn leermees ter, dr. Anthon van der Horst en zijn vader, en voor de organisatoren. Hij noemde het een vreugde in de orgelstad Haarlem te mogen toeven, waar het or gel van de Sint Baaf als een magneet op hem werkt. De vriendelijke stemming culmineer de tegen het middernachtelijk uur in een fonkelende dronk op het welzijn van de stad en haar hooggestemd orgelfeest. Deze en andere kleinigheden hebben de sfeer van de achtste Juli in IJmuiden bepaald. Aardig was het op de Kop van de Vissershaven via de mobilofoon van de politieauto van minuut tot minuut op de hoogte te blijven van de plaats, waar de stoet zich bevond, de snelheid, waarmee gereden werd. Om 11.29 uur werd de tunnelbouw gepasseerd, snel heid 35 km. Het tempo werd steeds langzamer, want de Koningin was iets te vroeg bij de grens der gemeente ge arriveerd, waar eerst even koffie ge dronken was. Aangrijpend was ook het moment, toen vanuit zee de stem der Koningin over de visserijband klonk, sprekend de woorden van psalm 107. En na afloop van de dienst verdron gen de loggerschippers elkaar van de visserijband om toch maar als eerste te kunnen melden, dat de dienst goed was ontvangen en dat men de nieuwe De Hoop een goede en behouden vaart toewenste. „Overr en stoppééé.La coniek vertelde de marconist na afloop aan alle schippers, dat de Koningin in de radiohut met belangstelling naar de ze ongedwongen ontvangstmeldingen had geluisterd. Het is op de reis naar Scheveningen, na lang beraad, toch doorgezet, al moest wegens het ontbre ken van loggers in de buurt afgezien worden van het aan boord nemen van zogenaamde patiënten, heel ongedwon gen verlopen. De „sloepenrol", die tus sen de pieren gehouden werd, bood ka pitein Rog de gelegenheid zijn konink lijke gast behulpzaam te zjjn bij het vastmaken van de zwemgordel. En toen de kapitein even later bij het afroepen der namen, die van dé Indische mini ster van landbouw verzweeg, was mi nister Mansholt er snel bij om hem daarop attent te maken. De minister heeft trouwens nog maer van zich doen spreken. Onderweg heeft hij enige tijd aan het roer gestaan. Toen de voor zitter van de vereniging, de heer Van Hall, in de brug kwam en dit zag, merk te hjj ondeugend op, dat de minister vermoedelijk iets te veel naar rechts stuurde. Zijne Excellentie toonde zich geen vreemdeling in het jargon der zee vaart en repliceerde, dat men op zee geen rechts kent, wel stuurboord. Al trokken de sombere wolken drei gend over, al was de Noordenwind guur, het was voor IJmuiden een schone dag. En nu staat daar op de Kop van de vissershaven een gedenkteken. Zij, die, al was het misschien uit de verte, getuige geweest zijn van de onthulling, zullen, als zij daar terugkeren, nog vaak denken aan dit koninklijke bezoek, zo ongedwongen en toch stijlvol. ij nemen het u beslist niet kwalijk, wanneer u geen verkeersfout op bovenstaande foto ontdekt, want de overtreding is zo alledaags, dat men alleen grote ogen kan verwachten, wanneer de delinquent te horen krijgt wat er precies aan de hand is. De twee jongedames wachten achter de stoplijn ter hoogte van V. en D. op het Verwulft. Wanneer het groene ver keerslicht het teken geeft, dat de weg vrij is, zullen de dames de bocht naar links maken, om de Grote Houtstraat in te rijden richting Grote Markt (een andere mogelijkheid zou hoogstens deze zijn, dat zij om de verkeers-ellips heen naar de andere zijde van het Verwulft rijden). Zij staan netjes achter de witte lijn, zult u zeggen. Er is niets op aan te merken. Toch wel. Heeft u gezien, dat zij links van de volkswagen staan? Dat mag niet. Het snelverkeer dient zich zoveel mogelijk achter de stoplijn op te stellen aan de linkerzijde (dus tegen de verkeers-ellips), terwijl het langzame verkeer (wielrijders en bromfietsers) een plaatsje moet zoeken op het rechtergedeelte. En dat is te begrijpen, want nu moet de automobilist wachten, totdat de dames de weg zijn overgestoken, om de rechterzijde van de Grote Houtstraat te bereiken. Het gevolg daarvan is, dat het grote verkeer moet wachten: de doorstroming wordt vertraagd, het verkeer wordt niet snel genoeg weggewerkt. Meestal heeft de verkeerspolitie aanwijzingen voor de opstelling aangebracht, maar in dit geval is dat niet mo gelijk. Houdt u dus aan die aanwijzingen en zo deze er niet zijn, gebruikt dan het gezonde verstand. De Katholieke Jonge Middenstands vereniging, afd. Haarlem, organiseert op Zondag 16 Juli op het H.F.C. Heemstede terrein aan de Glipperweg haar traditio nele sporttournooi. De deelneemsters zijn de K.J.M.V. uit Amsterdam voor hand- en volleybal. Wat voetbal betreft zuilen de vroegere K.J.M.-broeders als sparring-partner dienen. Om 12 uur zullen de wedstrijden be ginnen, waarna 's avonds om half acht een feestavond wordt gehouden in het gebouw ,,'t Stoofke" te Haarlem. Ook de vrouwelijke militair waagt zich soms op het biljartlaken. Het Katholiek Militair Tehuis biedt ruime gelegenheid tot oefening. Overigens appreciëren de meeste bezoekers de begane grond en wel in het bijzonder de dansvloer. et is onmiskenbaar, dat de mili tair die twee jaar lang getraind wordt voor de dienst aan het vaderland, een belangrijke plaats in neemt in onze samenleving. Hij moet noodgedwongen veel ontberen en is der halve aan de andere kant waard door zijn medemens, die niet het kazernele ven behoeft te delen, gerespecterd en geholpen te worden, op welke wijze dan ook. Als resultaat van de goede samenwerking en verstandhouding tus sen burger en leger heeft men militai re tehuizen zien ontstaan. Eind 1948 verrees een dergelijk recreatieoord voor katholieken achter de St. Joseph- kerk aan het Begijnhof te Haarlem. Zijn interieur beantwoordt volledig aan de idee, die men zich ais leek vormt van een plaats waar militairen rust en ontspanning kunnen vinden. Er zijn een biljart en een tennistafei, die de hele avond constant liefhebbers trek ken. Terwijl de vrolijke, soms rustige muziek de zaal vult, zitten de meeste jongens echter te praten of te lezen. Wat het laatste aangaat, zijn er nog wel enige voetangels. Niet dat soldaten geen boek kunnen uitspellen, maar er is een vervelend gemis aan moderne verfrissende lectuur. Overigens stelt een korps van meer dan 100 meisjes, onder wie Milva's en Marva's, hierte gen weer een prachtig en bovendien aantrekkelijk evenwicht, tenminste als wij het verhaal van een korporaal mo gen geloven. Een of meer keren in de week wordt de muze van de dans alle eer betoond. itte Margrieten staan blad in blad in een hoek van mijn tuin. Ik had ze weer ver wacht, natuurlijk; ze hadden zich reeds dagen lang verborgen gehou den in haar knoppen. Maar toen ze daar zo opeens stonden te pronken, dicht bijeen met smetteloze kragen rond gele gouden harten, zorgden ze voor die altijd nieuwe verras sing: er zo maar te staan, zonder pretentie en met de glimlach van oude bekenden. Ieder jaar is het een feest geweest rond die witte margrieten; de buren bleven staan om als naar een wereldwonder te kijken, de kinderen viel het moei lijk om niet een bloem in het haar te steken. Dit jaar is het anders gegaan. De vroege dagen van deze week wa ren koud en guur, er viel buiten geen zomers plezier te beleven. De margrieten waten tóch present en het scheen haar goed te doen, dat ze eens heerlijk onder elkaar wa ren. Voor mijn buren was het te koud om bewonderend stil te blij ven staan, de kinderen staken hun neus niet buiten de deur en mijn margrieten hadden het rijk van de tuin voor zich alleen. Ik geloof, dat het vele mensen een plezier zal doen, als zij ook eens „onder ons" kunnen zijn, niet aangestaard door opdringerige ogen of achtervolgd door een scha re bewonderaars, wier goede be doelingen parallel lopen met hun nieuwsgierigheid Daarom heeft het mij deugd ge daan, dat prinses Margriet zo on gemerkt voor het grote publiek een bezoek aan Haarlem heeft kunnen brengen, evenals op dezelfde dag haar twee oudere zussen. Beroeps halve moet ik het misschien betreu ren, dat ik er geen weet van had, dat de cassière van Madame mij niet gewaarschuwd heeft. Maar in mijn hart kan er geen treurnis zijn, omdat ik niet rond drie Soestdijkse meisjes, die er gewoon eens uit wa ren, hoefde te draaien. U hebt daardoor een minitieus verslag ge mist (en lieve foto's), waarin ik u had moeten vertellen, hoe de prin sessen gekleed waren, wat ze von den van de postzegels bij Enschede of van Madame in de Vleeshal, en wat ze ter herinnering aan het be zoek hadden aangeboden gekregen. Daarom hulde voor de ingewij den en de toevallig wetenden, die hun mond wisten te houden. De prinsessen hebben nu gewoon door kunnen lopen, als haar iets niet in teresseerde en zij hebben Haarlem op z'n door-de-weeks kunnen zien: gewoon, vriendelijk en vol levens lust. Willen zij de stad met een ander gezicht zien, dan zullen zij in de Haarlemse feestweek moeten te rugkomen. Niet dat het allemaal zo groots zal zijn bescheidenheid wil een Haarlemse deugd zijn maar de stad is anders gekleurd. U hebt natuurlijk ook kennis ge nomen van het programma en u zult er met mij blij over geweest zijn, dat ons aloude Spaarne steeds meer in de festiviteiten wordt be trokken. Dat doet de burger goed, die alleen nog maar de zegen van de weergoden kan afsmeken om het Spaarne-festival niet in het wa ter te doen vallen. Misschien doet hij nog beter om op 20 Juli zijn toe vlucht te nemen tot Sint Margriet. Als op die dag de zon schijnt, blijft het voorlopig goed weer. Zeggen ze. Hoevelen laatstleden Dinsdag bij de politiële verkeersactie de dans ontsprongen zijn, weet ik niet. Het was al erg ge noeg, dat er in Haarlem op één dag 307 bekeuringen werden uitgedeeld, in Heemstede 90, in Bloemendaal 76 en in Zandvoort eveneens 76. Ik heb een beetje meewarig mijn collega aangekeken, die iedere week trouw op deze pagina een plaatje met een praatje brengt om op de fouten in het verkeer te wij zen. De verkeerspredikant, die in hem schuilgaat, moest toch zeer teleurgesteld zijn, waar ondanks zijn prediking de verkeerszonde nóg zo welig tiert. Zijn repliek op de cijfers was echter ontwapenend door de opmerking: als ik die praatjes niet geschreven had, wa ren er minstens 1000 slachtoffers gevallen. Kijk, dat is een standpunt waarvoor ik slechts respect kan hebben. Intussen zijn er enkele hon derden zondaars op de bon geslin gerd, talrijke waarschuwingen zijn er bovendien gegeven en wellicht zijn er overtreders door de mazen van het net gereden. Het is dus nog bedenkelijk ge steld met de veiligste stad van Ne derland, die Haarlem is. Ik heb ge lezen in mijn lijfblad, dat het actie comité in Haarlem-Noord op nieu we plannen broedt om de overhead tot meer spoed te activeren ter verbetering van de verkeersveilig heid op de Rijksstraatweg en de Sloterweg. Ook voor dat comité en zijn werk heb ik het grootste res pect, maar het zou interessant zijn na te gaan, hoeveel overtreders van Dinsdag het petitionnement van enkele maanden geleden heb- WX9UD ben ondertekend. Ik wil er maar mee zeggen, dat niet ieder ongeval aan het drukke verkeer is te wij ten; wie op de Rijksstraatweg zon der remmen rijdt, hoeft van zijn ei gen heil niet veel te verwachten. Overigens zou ik de vraag, die reeds meer is gesteld, willen her halen: heeft de actie van de politie enig effect? De zondaars moeten hun penitentie van ongeveer 3.- voldoen of verschijnen voor de kan tonrechter, maar daar is de zaak mee afgedaan. Of de fietsbel ge heeld is, de remmen weer function- neren of het achterlicht weer brandt, dat wordt te veel als een kwestie terzijde beschouwd. Door de laatste verkeersactie is de vei ligheid op de weg niet of heel wei nig verbeterd, zeker niet, als men een vergelijking maakt met de vo rige actie. Ik voel me tenminste nog niet veilig, als ik in het legioen 's avonds meerijd naar Haarlem- Noord en ik zou beslist en zeker met de helicopter huiswaarts gaan, ware het niet, dat het met die lijn dienst ook niet altijd vlotten wil. Maar luchtverkeerders zijr voor zichtige mensen; hun is nooit iets veilig genoeg. Aalmoezenier L. A. M. Haver en pa ter A. K. Groen O.F.M., samen met andere bestuurderen, weten zich sterk in hun streven voor gezellige avonden en het scheppen van de „huiskamer" sfeer. Daartoe hebben de ouders van een gesneuvelde Korea-strijder een televi sietoestel geschonken, is er een piano aangeschaft, verder een aquarium waarvan de sliertige en levende in houd intussen een teil bewoont in een schemerig hoekje neergezet en een intieme bar geschapen ten einde de soldaat of hoger gerangde in de gele genheid te stellen een kopje koffie, een glas chocomel en wat dies meer zij, te drinken. Het gemiddelde bezoek aan het Ka tholiek Militair Tehuis ligt dicht bij de honderd. De televisie trekt b.v. wan neer elf Hollandse voetballers hun krachten meten met de Zuiderburen ongveer 200geüniformeerde kijkers en het aantal beschikbare stoelen is dan verre van toereikend. Wanneer men al die dingen overweegt, komen helaas een paar onprettige bijkomstigheden naar vo ren, die om een oplossing vragen. Op de eerste plaats de ligging van het ge bouw. wij zijn stellig aan de lage kant als wij beweren, dat 30 pet. der Haar lemmers het Katholiek Militair Tehuis niet weten te vinden. Wat moeten die militairen dan? Zij zijn hier te vreemd om de deur achter de St. Jo- sepbkerk gemakkelijk te ontdekken. Een gelukkige omstandigheid is, dat de jongens die eenmaal een keer ge weest zijn, hun vrienden van het pret tige verblijven daar vertellen en hen meebrengen, zodat de ongunstige ligging tenslotte het bezoek niet te zeer drukt. Al met al zou het wenselijk zijn, indien er een nieuw gebouw zou wor den gevonden. En dan drie keer gro ter, zegt aalmoezenier Haver. De moeilijkheid is n.L dat het huidige pand onmogelijk uit te breiden valt. Aan voor- en achterkant stuit men op woningen, waardoor alles nu in een ruimte van misschien twintig bij acht meter moet gebeuren. Studeren is uitgesloten. Ja, de man, wie de kille temperatuur van het hokje naast de „huiskamer" letterlijk koud laat, noch iets geeft om druipende jassen en caps, die in dezelfde ruimte aan haken hangen, die zou kunnen stude ren. Doch zelfs van een militair mag wor den verwacht, dat hij slechts in een war me kamer, waar althans rust en stilte heersen, zijn leerboeken kan doorwer ken. Een van de wensen van hen, die zich om onze dienstplichtigen bekommeren, is een ruime studiezaal en tevens een garderobe, geen pakhuis van planken en palen voor de ontbijttafels. Het zijn niet de enige verlangens. Zij zouden graag een kamer met degelijke fau teuils bezitten en een ventilator en maar laten we van de krant geen ver langlijst maken. Vast staat dat er geld nodig is. Voorlopig 10.000. De komende week al zal de Haar lemmer op zijn vriendschap worden ge test Van 1116 Juli gaan collectanten (trices) langs de huizen, terwijl als spreekwoordelijke klap op de vuurpijl Zaterdag 16 Juli een speldjesdag wordt gehouden, die de bekroning zou kunnen zijn. Vrijwilligers voor de collectes worden gaarne verwacht bij de heer P. Bonfrer, Lakenkoperstraat 8a te Has riem, tel. 16189. 1 1 V Utii Advertentie Permanent wave is een kwestie van ver trouwen en.... zeer goed mode) knippen. Wij brengen U de nieuwste, voor ons klimaat geschikte draagbare modellen naar Uw smaak en type gevormd. Medisch gediplomeerd haarkundige Gierstraat 69 - Haarlem - Tel. 21736 - 16462

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 3