Grote vier 1 Reorganisatie van legerkorps gericht op atoom oorlog I Tussen neus en lippen De godsdienst van de toekomst met melk meer mans Ontwrichten en verstuiken (I) Wachtwoord NMfi Oefening „Alea jacta' Afscheid generaal Opsomer SMAKELIJK ETEN GAAN S 50.000e Venlonaar geboren Koninklijk bezoek aan de West Stoffelijke, vooruitgang onbevredigend AupinG ZULLEN &ENB/E EEUWIGHEIDS VERLANGEN ZATERDAG 9 JULI 1955 PAGINA 7 Mr. D. U. Stikker over onontwikkelde gebieden Zeepost voor Oost en West Audiëntie MÊmm Van 18 October tot 6 November BOVENMATRASSEN NEEM PER MAN DRIEKWART KAN Een drieste kwajongen, die van een te grote hoogte springt, loopt de kans een been te breken, maar zijn gewrichten worden allicht niet beschadigd Nederlandse verpleegster in die Alipen verongellukt Scholieren in Almelo slaags met politie Liturgische weekkalender Examens Sinds korte tijd kan ik f bogen op het bezit van een bankrekening. Dat wil zeg gen: sinds korte tijd kan mijn Liesje bogen op het bezit van mijn bankreke ning. Want uit wei-begre pen eigenbelang draag ik haar bij tijd en wijle mijn geld af; en ook de verdere financiële transacties laat ik aan haar over. Zij brengt nu mijn centen op haar naam naar een oer-solide bank. Het is dus allemaal keurig geregeld. Zo goed zelfs, dat ik er eenvoudig niet bij kan, bij mijn geld. Laatst ver trouwde mijn Liesje mij toe, dat haar (mijn) bankrekening slechts toegan kelijk is via een wachtwoord. Zon der dat wachtwoord geven die heren op de bank beslist geen teken van leven. En daar zit ik dus mèt geld, maar zonder centen. Gisteren vroeg ik het nog zo langs mijn neus weg aan mijn Liesje: „Zeg, hoe luidt ook weer dat wachtwoord?" Maar zij liet zich niet overrompe len. „Het begint een g", zei ze alleen. Ik neem aan dat het „gauwdief" is of zo. (Van onze speciale verslaggever) In het Zuiden van Brabant, in een groot gebied rondom Weert, wordt momenteel de grootste oefening voor de staven van het Eerste Nederlandse Legerkorps gehouden, sedert dit korps in 1951 werd opgericht. Men heeft deze oefening „Alea Jacta" genoemd: „De teerling is geworpen m welke naam de „teerling" zowel het thans complete eerste legerkorps symboliseert als de A-bom, het allesbeheersende middelpunt in de moderne oorlogvoe ring. Deze uiterst belangrijke stafoefening, waaraan 7000 man deelnemen, is behalve het laatste en bepalende experiment voor een op het gebruik van A-wapens gerichte reorganisatie van de Nederlandse divisie, ook de laatste grote oefening, die door luitenant-generaal A. T. C. Opsomer, com mandant van het eerste legerkorps, wordt geleid, alvorens hu zijn commando op 1 Januari 1956 zal overdragen aan generaal-majoor J. H. Couzy. in twin tig oefeningen is generaal Opsomer de bezielende leider geweest van zijn legerkorps. En wij schreven met opzet „zijn" legerkorps, want hij is het geweest die in nauwelijks vier jaar tijds de gigantische problemen, ver bonden aan de realisering van het legerplan, practisch heeftopgelost en een korps heeft samengesteld dat zijn plaats onder de NATO-legers vol komen waard is en zelfs de bewondering van alle West-Europese partners afdwingt. „Alea Jacta" geldt als een afscheid; en alle stafofficieren beijve ren zich om hun commandant te tonen tot welke technische perfectie hij zijn korps heeft weten op te leiden. De A-bom is thans in al zijn afschrik wekkendheid een onvermijdelijk wapen geworden in de hedendaagse oorlogvoe ring, zowel bij de verdediging als bij het offensief. Deze realiteit vraagt op korte termijn een reorganisatie van a landstrijdkrachten en een daaraan aan gepaste omwenteling in de uitrusting. Reeds jaren is dit onderwerp van diep gaande studie in de geallieerde hoofd kwartieren en het is te verwachten dat het resultaat daarvan binnen en kele maanden in Nederland verwerke lijkt zal worden. Tijdens de grote geallieerde herfstma- noevres in Duitsland van de laatste twee jaar en in het bijzonder tijdens de eerder dit jaar gehouden stafoefe ningen „Corbulo Junior" en Julius Cor- bulo" zijn rapporten daaromtrent opge steld die thans tot een min of meer vast omlijnd plan schijnen te hebben geleid. Naar verluidt heeft de Neder landse divisie tijdens de jongste oefe ningen bewezen voor het grootste deel geschikt te zijn voor de strijd in een atoomoorlog. Experimenten om door de instelling van een zgn. „schaduwstaf" te voor komen dat bij een atoomaanval op een hoofdkwartier de ganse divisie zou wor den lamgelegd, zijn naar wij vernemen effectief geweest. Evenwel zal voor een daadwerkelijke reorganisatie in deze zin een groot aantal goed opgeleide stafof ficieren nodig zijn en het is de vraag of Nederland dit aantal zal kunnen op brengen. Bjj de overwogen reorganisa tie, waarin met deze schaduwcomman- do's tot op het hoogste niveau rekening is gehouden, wordt aan dit probleem is gehouden, wordt aan dit probleem bij zondere aandacht besteed. Eerder gedane voorstellen om de door de A-wapensnoodzakelijk geworden snel le beweeglijkheid van de troepen te bereiken door de invoering van heli copters voor grote eenheden op ruime schaal, zullen, naar men vreest, schip breuk leiden op de enorme kosten die daar vooralsnog mee gemoeid zullen ziin Men zoekt thans naar betere ter reinwagens, die de troepen in staat zullen stellen zich met grote snelheid ook buiten de wegen voort te bewegen. Overigens blijkt dat onze divisies zich uitermate goed hebben aangepast aan de door het gebruik van A-wapens ge wijzigde tactische omstandigheden. De ze wapens maken concentraties op gro te schaal onmogelijk. Samentrekking van legereenheden, zoals in de jongste wereldoorlog nog gebruikelijk was, zal thans slechts een onverbiddelijk doel voor een A-bom opleveren. De divisie van de toekomst moet verspreid over een groot gebied opereren. Deze laatste gedachte vindt uitmun tend toepassing in de 'oefening „Alea Jasta". Deze oefening is opgezet in de geest van het grote offensief „Mar ket Garden" dat door het Eerste Brit se Leger in September van 1944 is ingezet om een doorbraak dwars door Brabant naar Nijmegen te forceren. Daar was toen een - heel Leger voor nodig. Thans moet eenzelfde gebied met een legerkorps, dat is een derde van de mankracht die in 1944 in Bra bant opereerde, worden veroverd, in eenzelfde tempo. De gereduceerde mankracht wordt in rtpze oefening goedgemaakt door een CTohruik van A-wapens, die een snelle doorbraak mogelijk maken Spe- Wnor dit doel is in de Legerkorps- ciaal v?or n speciale eenheid artillerie thans een v atoomka. opgericht, die Hoewel ons land ponnen te ope 2g0 mm kanon nel beschikt heeft men wel reeds het apparaat ter bediening ervan ingelast. Over het gebruik van de A-wapens wordt het commando van het eerste legerkorps van advies gediend door een staf Amerikaanse officieren, die alle belangrijke atoomproeven in Ame rika hebben bijgewoond. De beslissing over het aanwenden ervan blijft berus ten bij de commandant van 1 LK. Van de oefening „Alea Jacta" zien de Brabanders maar weinig. Want het is een oefening op papier. Troepen zijn er niet bij, alleen de staven van het eerste legerkorps, van de vierde, vijfde en achtste divisie, van de legerkorpsar tillerie, van de 4e divisieartillerie en van enkele verbindingsonderdelen. De troepenbewegingen worden slechts op papier uitgevoerd terwijl het ganse com mando wordt getest. Tijdens deze oefe ning hebben de staven kennis kunnen maken met de „papieren" uitwerking van een atomische mijn, die bij ontplof fing een bepaald gebied veel langer radio-actief besmet dan een normale, in de lucht ontploffende bom. De vernie tiging van mensen en materieel is ech ter geringer. Naar de mening var.' de Nederlandse delegatie in de Economische en Sociale Raad van de Verenigde Naties zou het voor eventuele projecten in minder ont wikkelde gebieden een ideale oplos sing zijn, dat vertegenwoordigers van de verschillende organisaties, die be last zijn met het ontwerpen var: plan nen van actie op maatschappelijk en economisch terrein, bijeen zouden ko men en hun voornemens bespreken, alvorens elk hunner aan het plan van zijr: eigen groep begint. Daardoor zou men er verzekerd van zijn, dat alle plannen tezamen een harmonisch ge heel vormen. Aldus mr. D. U. Stikker, Nederlands ambassadeur te Londen, in een rede tij dens de bijeenkomst van de Economische en Sociale Raad der V.N. te Genève. Economische ontwikkeling is onmoge lijk zonder maatregelen op het gebied van opvoeding, gezondheidszorg, wo ningbouw en maatschappelijke zeker heid, terwijl anderzijds deze maatrege len slechts genomen kunnen worden, wanneer de economische ontwikkeling ter hand wordt genomen. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, ach ter de naam van het schip vermeld. Ar gentinië en Brazilië: ms „Uruguay Star" (12 Juli), ss „Eva Peron" (16 Juli); Australië: via Engeland (9 Juli), via En geland (16 Juli); Canada: ss „Nieuw Am sterdam" (9 Juli), ss „Groote Beer" (13 Juli), ss „American Jurist" (14 Juli); Chili: ss „Averdijk" (13 Juli); Indonesië: ss „Automedon" (9 Juli), ms „Wonorato" (14 Juli); Ned. Antillen: ms „Helicon" (12 Juli); Ned. Nw. Guinea: ss. „Per seus" (16 Juli); Nw. Zeeland: via Enge land (9 Juli), via Engeland (16 Juli); Suriname: ms „Mentor" (13 Juli); Unie van Z. Afrika en Z.W. Afrika: ms „Edinburgh Castle" (9 Juli), ms „Win chester Castle" (16 Juli). Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal Dinsdag 12 en Woensdag 13 Juli geen audiëntie verlenen. (Nadruk verboden) Rode mopjes Naar radio Vrij Euro- pa mededeelt, hebben de mensen achter het ijze ren gordijn ondanks alle narigheden nog steeds hun gevoel voor humor niet verloren. De humor schijnt in de communis tische landen integendeel tegen de verdrukking in te bloeien. Als een op vrolijkende uitlaatklep voor mensen, die onder een te zware druk staan. Hieronder volgt een kleine bloemlezing uit de talloze grapjes en mopjes, die er achter het ijzeren gordijn over de toestanden, de commu nistische leiders en wat dies meer zij worden ge tapt: Zigeuner Een Hongaarse zigeu ner wordt door de ge heime politie onder vraagd. Aan de muur in de kamer, waar het ver hoor plaats heeft, han gen twee foto's, een van president Eisenhower en een van de secretaris generaal van de Hon gaarse communistische partij, Rakosi. „Vertel mij eens", zegt de on dervragende politieman, „wanneer je een van ae twee moest doodschie ten, wie zou je dan kte- zen?" De zigeuner denkt even na en antwoord.t dan- „Dat is een moei- %ke vraag, Wie va» de twee zou m vlaats kiezen, kame- p'„j,.> Eisenhower natuurlijk", zegt de po litieman. ^rop «te.» geuner met ..een lachje op 2W" $el gezicht antwoordt„We in dat geval blyft voor mij alleen Rakosi over.... Adam en Eva Op een Roemeense school vraagt de teraar aan de klas, wie kan vertellen, welke nationa liteit Adam en Eva be zaten. De ene leerling na de andere zegt het niet te weten, daar de „kameraad leraar" hun hierover nooit iets ver teld heeft. Wanneer de beurt tenslotte aan Mi chael is, aarzelt deze even, maar antwoordt dan: Volgens mij moeten zij van Sovjet-nationali teit zijn geweest, want ze waren naakt, ze wa ren hongerig en aten daarom van de verboden vrucht, maar ondanks dat alles, geloofden zij toch, dat zij in een pa radijs leefden Pijnlijke vraag Op een partijvergade ring in Praag houdt de partijsecretaris een lezing over het nationale inko men, waarbij hij vertelt, dat er in Tsjechoslowakije 867.016 koeien, 2.399.543 varkens en 18.093.112 stuks pluimvee zijn. Na de le zing bestaat gelegenheid tot het stellen van vra gen. Kameraad Kokesj is de enige vragensteller. Hij staat aarzelend op en vraagt, waar dan toch al het vlees, de melk, het spek en de eieren blij ven, wanneer er inder daad zoveel koeien, var kens en kippen zijn. De partijsecretaris zegt daar op, dat hij deze hoogst interessante vraag de volgende week zal be antwoorden. Op de vol gende vergadering ver telt de secretaris, dat het rundvlees naar de fa- briekscantines gaat, de melk naar de ziekenhui zen, de eieren naar de markt, terwijl tenslotte het spek in de staatswin kels wordt verkocht. Aan het einde van het betoog is er opnieuw gelegenheid tot het stellen van vra gen. Een stem achter %n de zaal roept daarop: Wi) weten nu, waar de melk, de eieren, het spek en het vlees blijven, maar wat wij nu graag willen we ten, is: waar is kame raad Kokesj gebleven? Generaal A. T. C. Opsomer proeft met kennelijk welbehagen het eten. Bij de burgerlijke stand der gemeen te Venlo is Vrijdagmorgen Anna Ma ria Francisca Edith Stoks, het vierde kind in het gezin E. Stoks-Hendrikx, als 50.000ste inwoner van de gemeen te ingeschreven. De vader is werkzaam als secreta ris bij de coöperatie van zuivelfabrie ken in Noord-Limburg. Burgemeester dr. Ch. van Rooy sprak de heer Stoks toe en overhandigde hem namens de gemeente een spaarbankboekje op naam van zijn dochter met een bedrag van 100.—. Van particuliere zijde zijn er zoveel aanbiedingen van geschenken ge weest voor de 50.000ste, dat het bu reau van de VW coördinerend is op getreden om al te veel doublures te voorkomen. Chili De vluchten van burgerlucht vaartmaatschappijen op Chili zullen i.v.m. de gespannen toestand in dat land, waar 1.200.000 arbeiders staken uit pro test tegen hetgeen zij noemen de „mfla- tiepolitiek" der regering, gestaakt wor den. (Rtr) Hare Majesteit de Koningin en Zijne Koninklijke Hoogheid de Prins der Nederlanden hebben, zoals bekend is, het voornemen in het najaar een of ficieel bezoek aan Suriname en aan de Nederlandse Antillen te brengen. Volgens het voorlopige reisplan zullen Hare Majesteit en Zijne Koninklijke Hoogheid op 18 October in Willemstad (Curacao) aankomen. Na een verblijf van drie dagen op Curasao zullen Aru ba en Bonaire worden bezocht. Ver volgens gaat de reis naar St. Maarten, vanwaar uit ook St. Eustatius en Saba bezocht zullen worden. 27 October hoopt het Koninklijk Paar te Paramaribo aan te komen voor het bezoek aan Suriname. Gedu rende dit verblijf zullen alle districten worden bezocht. De terugreis naar Nederland zal 6 November worden aanvaard. In een vorige beschouwing hebben wij er reeds op gewezen, dat de mens heid ondanks een bijna uitsluitende toeleg op stoffelijke vooruitgang tijdens de beide laatste eeuwen, juist in zijn verworven beheersing van de natuur zijn geestelijke aard bewijst. Het onder scheid tussen de mens enerzijds en de rest van de stoffelijke schepping ander zijds is nog nooit zo scherp aan het licht getreden als tegenwoordig. Dat betekent met andere woorden, dat de mens door zijn geest hemelhoog boven de natuur uitsteekt. En daarom kan het niet anders, of diezelfde mens moet op een goede dag juist omdat hij zich zo grondig met het doorvorsen der natuur bezig houdt de vraag stellen naar de zin en betekenis van het hele bestaan. Het bestuderen van detailkwesties leidt onontkoombaar naar de synthese, naar het hoe en waarom van de samenhang van alles. En dan zal de voornaamste vraag op de godsdienst gericht zijn. De stoffelij ke wereld kan immers nooit de gees telijke aard van de mens, die letterlijk door zijn verlangen naar het eeuwige gekweld wordt, geheel bevredigen. Dan zal, zoals Rahner betoogt, de boodschap van het Christendom weer het enige antwoord zijn, dat het opnieuw ont wakende godsdienstig bewustzijn van de mens kan bevredigen. Er zal dan eenvoudig geen andere godsdienst zijn, die in staat is tegemoet te komen aan de in zijn natuur verankerde godsdien stige behoefte van de mens. Hoe de ontwikkeling der geschiedenis ook zal verlopen, datgene, wat boven de mens uitgaat, het eeuwige, het goddelijke zal zich onweerstaanbaar aan hem opdrin gen en een antwoord eisen. Dat ant woord zal een beslissende keuze naar God moeten inhouden. Concurrentie van welke andere gods dienst ook is niet te vrezen omdat geen enkele godsdienst voldoet aan de voor waarden, die hem in staat moeten stel len om het Christendom te vervangen. In zijn boekje „Christendom en Kerk in onze tijd" gaat Ranner uitvoerig op deze kwestie in. Zo'n godsdienst, zegt hij, die eventueel het Christendom zou moeten vervangen, moet de mens uit zicht bieden op een werkelijkheid, die deze wereld te buiten en te boven gaat. Hoe meer de mens de natuur gaat be heersen, hoe meer zijn eeuwigheids verlangen naar iets hoger zoekt. Hij kan dat onmogelijk in zichzelf vinden, als zou hij zelf de heer van de wereld zijn, want hoe meer hij de natuur ook de eigene leert kennen, hoe be ter hjj haar vergankelijkheid begrijpt. Die godsdienst zal vervolgens een ech te wereldgodsdienst moeten zijn, univer seel, algemeen in de volle zjn van het woord, en dus niet een godsdienst van een bepaalde tijd of een bepaald volk. Wij zien voor onze ogen, dat de hele wereld naar eenheid streeft. Afstanden worden hoe langer hoe kleiner. Het uit eindelijk resultaat zal één wereld zijn zonder onderscheid van rassen en natio naliteiten. En voor die éne wereld zal één godsdienst nodig zijn. Het Christen dom heeft bewezen alleen aan die ver eiste universaliteit te beantwoorden. Het spreekt vanzelf, dat die gods dienst geheel op de werkelijkheid moet zijn afgestemd, de werke lijkheid van het menselijk bestaan, waar aan de onveranderlijke God een eeuwige bestemming heeft gegeven. Want hoezeer bijv. de medische wetenschap ook mo ge vooruitgaan, de dood blijft het on afwendbaar lot van de mens. En de dood is het begin van het eeuwig le ven. Daarmee zal die godsdienst van de toekomst een zeer duidelijke bood schap moeten bezitten. In dit opzicht staat het Christendom eveneens abso luut buiten alle mededinging. Van veel belang acht Rahner terecht het historische karakter van die gods dienst. Hij moet zijn oorsprong vinden in het begin van de geschiedenis zelf en niet door mensen uitgedacht en op gelegd zijn. Het zal een godsdienst moe ten zijn, die „zich onbeschroomd op werpt als het woord van de levende God, het woord uit de andere wereld, en als de belofte van een boventijdelijke eeuwigheid, de godsdienst van het kruis, die de historiscne godsdienst is. Zózeer moet de godsdienst van de toekomst al het menselijke overtreffen, dat wij hem met recht de godsdienst van de „Uebermensch" mogen noeme:: Welru, dat is nu juist aard en wezen van de godsdienst, die de God-mens op aarde gebracht heeft! Hoe hoog de mens in wetenschap en natuurbeheersing ook moge stijgen, de onmetelijke diepten van deze godsdienst zal hij slechts met de uiterste schroom kunnen bena deren. Het zal de godsdienst zijn „van de liefde, van het Rijk Gods, van de Kerk, van de eenheid van allen in schuld en verlossing". Het zal enkel en alleen het Christendom zijn. Hoewel men al louter menselijk re denerend tot deze slotsom kan komen, is het toch noodzakelijk de nadruk te leggen op het feit, dat wij voor deze verwachtingen geheel andere, absoluut afdoende redenen hebben, n.l. Gods eigen belofte. En daarom herhalen wij nog eens met alle nadruk, dat er geen grond is voor defaitisme, als ziet de onmiddellijke toekomst er nog zo som ber uit. Het komt er maar op aan, dat wjj in de omstandigheden, waarin wij leven, er steeds op bedacht zijn „de goede strijd te strijden", al onze krach ten in te spannen voor de uitbreiding van het Rijk Gods, omdat geen enkele goede daad, uit liefde tot God gesteld, ooft zijn vrucht zal missen. Advertentie mei stalen binnenvering Advertentie Publicatie Nederlands Zt/lvelbureau, 's Gravenhage 21 (Van onze medische medewerker) Het geraamte of skelet van de mens dient onder meer om stevigheid aan de lichaamsvormen te geven en grote of kleine bewegingen mogelijk te maken. Als u in de tuin, of, als u geen tuin hebt, in uw vacantie ergens buiten, een slak ziet, be kijk dit kleine weekdier eens goed en let voor al op zijn wijze van voortbewegen. Een weekdier heeft geen inwendig skelet en daarom ook geen armen of benen; lopen kan het dus niet. Het voorste deel van het lichaam schuift een stuk je vooruit, waarna de rest van het lichaam wordt bijgetrokken. De mens kan door zijn benen beurtelings voor uit te plaatsen veel sneller vooruit komen dan de slak, die dan ook het spreekwoordelijke voorbeeld van traagheid is. Overigens komt men wel eens tot de vraag of de slak als hij denken kon ons werkelijk zou be nijden. De vele ongevallen en ziekten, die direct of indirect een gevolg zijn van onze hang naar steeds hogere snelheden, te voet of door middel van een of ander voertuig, stemmen tot nadenken. De beweeglijkheid van de beenderen van ons lichaam wordt mogelijk ge maakt door de gewrichten. Niet alle beenderen zijn echter beweeglijk met elkaar verbonden. Ons schedeldak bijvoorbeeld is opgebouwd uit meer dere beenstukken. Bij de zuigeling zijn deze beenplaatjes nog duidelijk los van elkaar en is er boven de schedel zelfs een ruitvormige opening tussen: de fontanel, die ongeveer anderhalf jaar na de geboorte dichtgegroeid moet ziin Bij de geboorte moet de kinder- schèdel een betrekkelijk nauwe ope ning passeren. Door het losse ver band van de schedelbeenderen kunnen zij dan iets in elkaar gedrukt worden. Dit is weer een van de mooie voor beelden van de doelmatigheid in de natuur. In de loop van de kinder jaren vergroeien de schedelbeenderen tot een onbeweeglijk geheel; bij de volwassene bestaat de schedel uit eén stuk, wel kan men altijd nog de na den blijven herkennen. Een gewricht is een beweeglijke verbinding tussen twee beenstukken. Enkele voorbeelden: schouder, elle boog, pols, vinger, rug, kaak enz. De bouw van een gewricht is een voudig en toch ingenieus. Wij kunnen er ons over verwonderen, dat onze gewrichten zo goed zijn opgewassen tegen de hoge en soms abnormale eisen, die de mens er jaar in jaar uit aan stelt. Een drieste kwajongen, die van een te grote hoogte springt, zal de kans lopen een of allebei zijn benen te breken, zijn gewrichten (voet, knie, heup) worden blijkens de ervaring veel minder vaak ernstig be schadigd. Vreemd genoeg heeft de gemakkelijk over elkaar heen glijden. Als dit kraakbeenlaagje verdwenen is wordt de beweging dus belemmerd en pijnlijk. Bij goed luisteren kan met het gewricht horen kraken. Dit slijta geproces dat optreedt bij oude men sen en bij sommige ziekten is een gevolg van de langzamerhand minder goed functionnerende reparatie- én vernieuwingsactiviteiten van de weef sels. Kop en kom zijn door de ge wrichtskapsel, een dun soepel vlies, omgeven. Op sommige plaatsen Is zij versterkt met gewrichtsbanden, deze zijn als het ware in de vliezige kap sel geweven en zorgen er voor dat de gewrichtsvlakken niet te ver van el- Het stoffelijk overschot van de sedert 3 Juli vermiste 30-jarige Nederlandse verpleegster mej. M. van der Weg uit Bakkum is in het* gebied van de 1949 meter hoge Hüttenkopf in de Allgauer alpen ten Zuiden van Oberstdorf bij de Oostenrijkse grens gevonden. Men ver moedt, dat de verpleegster bij een po ging om over een steile bergkam te klimmen is verongelukt. Een groot aantal Almelose leerlingen va nmiddelbaren scholen is Donderdag in conflict geweest met de politie. De jongelui waren ter gelegenheid van de „braderie", die daar ter plaatse wortd gehouden, zeer luidruchtig en baldadig. De agenten moesten va nde gummiknup pel gebruik maken. De commissaris van politie, zag zie hook in de strijd ge mengd. Hij heeft enige rake klappen ge kregen, maar deze ook uitgeedeld. Een vijftal jongens is tijdelijk meegenomen naar het politiebureau. ondervinding ook geleerd, dat de ge wrichten juist wel kwetsbaar zijn bij allerlei kleine ongevallen, als men het helemaal niet zou verwachten. De twee beenstukken, die samen een gewricht vormen zijn verschillend van vorm en passen in elkaar. Het schoudergewricht bijv. wordt ge vormd door het schouderblad en het opperarmbeen. Het boveneinde van het opperarmbeen is bolvormig ver dikt, men noemt dit de kop, terwijl de zijkant van het schouderblad iets is uitgehold tot een kom, waarin de kop van het opperarmbeen past. De kop en de kom zijn bedekt met een laagje kraakbeen (knarsbeen). Dit blauwachtige soepele materiaal heeft een zeer belangrijke functie. Door zijn elasticiteit dient het als stootkus sen bij lopen en springen. Het is ook zeer glad waardoor de kop en de kom kaar af kunnen raken. Het eigenlijke gewricht is door de kapsel herme tisch afgesloten. Binnen de gewrichtskapsel bevindt zich nog een geringe hoeveelheid van een dikke slijmige vloeistof: ge- wrichtssmeer, dat te vergelijken is met smeerolie. Enkele gewrichten zijn iets anders gebouwd; zij hebben niet een kop en kom, maar twee koppen. Om nu te zorgen, dat de koppen niet van el kaar afglijden zitten er kraakbeen ringetjes of -schijfjes tussen, terwijl de versterkingsbanden van de kapsel hier stevig zijn en de koppen op hun plaats houden. Na deze inleiding over de bouw van de gewrichten volgende week over de ongelukken, die er mee kunnen gebeu ren, St ZONDAG 10 Juli: 6e Zondag na Pinkste ren; eigen mis; 2 geb. H.H. Zeven Broers; 3 geb. A cunetis; (Haarlem: 3 geb. oct. Kerkwijding): Credo; pref. van de H. Drieëenheid; groen. MAANDAG: H. Pius I, Paus-martelaar; mis Si diligis; 2 geb. A cunctis; 3 geb. naar keuze; pref. van de apostelen: rood. Haarlem: Octaafdag van Kerkwij ding; 2 geb. H. Pius; Credo; gewone pre fatie; wit. Breda: Zegepraal van de H. Norbertus; eigen mis: 2 geb. H. Plus: pref. van de apostelen: wit. DINSDAG: H. Joannes Gualbertus, abt: eigen mis; 2 geb. H.H. Nabor en Felix; wit. WOENSDAG: H. Anacletus, paus-martelaar; mis Si diligis; 2 geb. A cunctis: 3 geb. naar keuze; pref. van de apostelen; rood. DONDERDAG: H. Bonaventura, bisschop belijder-kerkleraar: eigen mis; Credo; wit. Utrecht en Haarlem: H. Marcellinus, belijder: mis Os justi; 2 geb. H. Bonaven tura; Credo; wit. VRIJDAG: H. Henricus, belijder; mis Os justi; 2 geb. H. Plechelmus; 3 geb. A cunctis; (Haarlem en Breda: 2 geb. A cunctis; 3 geb. naar keuze); wit. Den Bosch en Roermond: H. Plechelmus, bis schop-belijder; mis Statuit: 2 geb. H. Henricus; wit. ZATERDAG: O. L. Vrouw van de berg Car- mel; eigen mis; Credo; pref. van O. L. Vr.; wit. ZONDAG 17 Juli: 7e Zondag na Pinksteren; eigen mis; 2 geb. H. Alexius; 3 geb. A cunctis; Credo; pref. van de H. Drieëen heid; groen. AMSTERDAM, 8 Juli (V.U.) Doet. wiskunde: J. J. Verdonk, Rijswijk. Cand. wis- en naturk.: P. Mobach, Haarlem; C. Büthker, Heemstede; H. M. C. Schip pers, Amsterdam; T. J. de Boer, Bever wijk en C. van de Repe, Baarland (Z). 's-GRAVENHAGE, 8 Juli. Staatsexa mens voor muziek: piano-b: mej. N. L Almekinders te Amsterdam, mej. A. M. Smalt te Amstelveen; piano-a: O. Boots- ma te Groet (N.H.), mej. M. M. van den Heuvel te Gouda; contra-bas-a; F. P. J. Nijenhuis te Amsterdam; trompet-a: N. van Dijk te Rotterdam; trompet (ork.): S. J. H. van den Booren te 's-Hertogen- bosch. 's-GRAVENHAGE, 7 Juli Staats examens voor muziek: Piano-b: mej. Th. P. L. M. Bonekamp te Maastricht, mej. Chr. van Delden te Amsterdam, mej. E. M. G. L. Jacobs te Heerlen, mej. E. R. Jansen te Haren (Gr.), P. F. Kok te Laren (N.H.), mej. A. van Ro- munde te 's-Gravenhage, W. Wiggelman te Heelsum. Viool-B: Jack Drop te Amersfoort, mej. Ch. A. Hertzberger te Amsterdamj. Piano-A: J. J. Joosten te A'dam, E. K. L. van Loon te Bergen, mej. J. H. de Ruyter te Scheveningen, H. J. L. van de Sanden te Loon op Zand, mej. I. N. Teipe te Amsterdam. Viool-A: mej. M. M. Peeterse te Amsterdam. Solo zang A: mej. E. L Both te Rotterdam, mevr. G. W. Hattink-André de la Porte te 's-Gravenhage, mej. J. G. Uyterschout te Amsterdam. Viool Orkertspel; J. W. van Loo te Amsterdam.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 7