Nederlandse verzamelaars tonen hun bezit in Rotterdam 9Set JliU W Is HET GRONDBEZIT EN DE UITBREIDINGSPLANNEN B.B.-centrum Haarlem bijeen CELLAENDE KINDEREN VAN GUERNICA Romans van FRANZ WERFEL en H. KESTEN uit 1939 Welke bromfiets is de zuinigste Viskundigen-B Gemeentelijke eigendommen nemen zeer toe Waarschuwing tegen blind vertrouwen LITERAIRE KRONIEK PLYMOUTH ZATERDAG 9 JULI 1955 PAGINA 9 7~t r is de laatste tijd nogal eens geschreven over de nood van de Nederlandse kunst- handel, over het feit, dat er in ons land geen kunstwerken meer verzameld worden en dat veel ^an het particulier bezit naar het buitenland ver kocht wordt. Het Museum Boymans te Rotterdam 9eeft thans in een grote tentoonstelling een over zicht van de stand van zaken; zij toont het bezit van de collectionneurs uit ons land en het resultaat is ronduit fantastisch te noemen. Onder de drie- konderdtachtig nummers, die de expositie omvat, bevinden zich niet alleen tientallen hoogtepunten uit de kunsthistorie, maar het geheel heeft een dusdanig hoog niveau, dat er een nieuw Rijks museum mee te vullen zou zijn. Eerlijkheidshalve moet er wel bij vermeld worden, dat, hoewél de Namen als Van Heek, Van der Vorm, Heldring, trots gevoelde zoveel ™e®ster^®r,ïle" Ten Cate en Philips zijn in dit verband goede be- "aar^ Nederian ^ge aa^ kenden. Tussen hen steekt echter de koopman- opkopers, die uit heel de wereld zouden verzamelaar Daniel George van Beuningen met ^ear^^jnomConXPSTeUing werd kop en schouders uit. Zijn bezit heeft inmiddels gebraCht. een wereldreputatie verkregen en eens is zélfs een De middeleeuwers, de zeventiende- grote veiling, in het vorstelijk huis van de Roth- en achttiende-eeuwers, zijn overigens schilds in Hyde Park te Londen enige tijd uitge- het ^sterkst vertegenwoor ig op e stéld, omdat de heer Van Beuningen een trein had ex^1 bebben enige Uren op de ten- gemist. Men liet liever de grote kunstkopers, die toonstelling in Boymans doorgebracht tot uit Amerika ivaren overgekomen, wachten, en met een bezwaard gemoed a sc ei dan dat Van Beuningen het begin van de auctie moest missen. Officiële bromfietsen-test: Waterstandlen Het zijn niet alleen de ad vertenties die belangrijk zijn voor de leden van onze postorderclub, neen, regel matig ontvangen zij persoon lijk per post, iedere week opnieuw, diverse aanbiedin gen voor prijzen, stuk voor stuk beduidend lager dan zij gewend zijn te betalen. IJ MUI DE IS Voor de eerste maal d'iploma uitgereikt Handbaltournooi Elxamienis 42 nieuwe gediplo meerden ningen was een der eenzamen onder degenen, die veel geld bezitten, want de meesten omringen zich liever met wansmaak. Wat er met het bezit van Van Beuningen geschieden zal is zelfs voor de ingewijden nog een raad- sel. Het testament is nog ongeopend en catalogus een twee-en-vi]ftigtal inzenders ver- aileen de schilderijen vertegenwoordi- meldt, het aantal particuliere collecties van wer- gen.^ e«bezaan ongeveer^n kélijk grote betekenis gemakkelijk te tellen is. baar^ dat de man, die zich altijd zo Advertentie Op Tweede Pink sterdag is Daniël George van Beunin gen vrij plotseling in Arlesheim bij Basel overleden en naar aanleiding van deze tentoonstelling is een hulde aan wel minder belangrijk is de toren van Ba- bel van de boeren-Breughel, dat van genomen met de vaste bedoeling terug te keren. Maar bij zovele tentoonstel lingen, waar werkelijk de mens ge toond wordt in zijn grootste prestaties, zou men dat willen. Terug denkend aan het Nederlands particulier kunstbezit komen mij steeds weer beelden voor de een ongekende visie getuigt en alleen ="en èenï^ gevoel van afgunst be- nog overtroffen schijnt door de ?eest en een laI gevoel vd kruipt mij ten aanzien van degenen, die deze kunstwerken dagelijks aan hun ontbijt of 's avonds als de dag gedaan is, bezien kunnen om kracht te putten voor morgen. Ik zie steeds weer de Christus voor de hogepriesters van Jeroen Bosch, die ellendige groep in Breughels, die het Prado bezit. Van grote schoonheid is ook het Luik se Altaar, de staande monniksfiguur van de Meester van Aix, de wonder- lijke paarden van Memlinc en het por- fm, wel op zijn jre(- van jan óossaert van Mabuse. Al plaats. Zijn collectie deze stukken zijn te zien op de tentoon- triganten, getekend»met een eindeloze vormt de ruggegraat stelling. Het zijn alle glanspunten, die diepzinnigheid in de menselijke psyche; van de tentoonstel- bewijzen hoe groot de liefde van Van die slapende jongeman bij zijn geliefde, ling in Boymans, Beuningen voor de schoonheid geweest die uit verveling (of is het uit smart een museum, dat moet' zijn. In de kamers van zijn huis of heimwee?) een glas wijn leegdrinkt, bijzonder veel aan „Noorderheide" vervalt men van de ene van Gerard Terborgh. Er zijn veel hem te danken heeft verbazing in de andere. In de gangen prachtige Terborghs op de expositie, gehad. Dr. D. Han- en garderobe hangen Rembrandt, El Ook dat' heerlijke meisjesportret dat nema is een tijd- Greco en Velasquez. Zijn eetkamer is Joh. Verspronck, de Haarlemse schil- lang zijn adviseur gevuld met de mooiste Vlaamse primi- der, heeft gemaakt van Maria Dix. En geweest en hij heeft tieven en als men bij hem logeerde trof zo kan men doorgaan; de jongen met vele malen di- men in zijn slaapkamer Gauguin, Van de hond van Titiaan, ook op de tentoon- Gogh, Monet en Renoir aan. Van Beu- stelling van Venetiaanse kunst te zien geweest, de felle Het portret van Maria Dix van Johannes Verspronck uit Haarlem. (Collectie mevr. Nienhuys, Heemstede) IJMUIDEN Zaterdag 9 Juli Hoog water: 6.05 u. en 18.29 u. Laag water: 1.47 u. en 14.06 u. Zondag 10 Juli Hoog water: 6.41 u. en 19.03 u. Laag water: 2.26 u. en 14.41 u. Maandag 11 Juli Hoog water: 7.19 u. en 19.46 u. Laag water: 3.02 u. en 15.18 u. Advertentie Neem nu eens deze mo derne theedoeken in het nieuwe Amerikaanse model, langwerpig, 50x80 cm, een enorm succes op de export markt. Door hun nieuwe vorm is het afdrogen veel gemakke- 'ijker en geeft het een enorme tijdsbesparing. Deze thee doeken in gerstekorrel en geweven van de beste ka toenen garens zijn U onge twijfeld wel eens aangeboden voor 1.45, maar de leden van onze postorderclub kun nen ze bestellen voor nog géén gulden. Bestel (en word daardoor lid van onze postorderclub zonder enige verdere ver plichting) deze theedoeken, geheel gezoomd en voorzien van lus, in frisse moderne ruitdessins, per stuk voor Cl I VUUI Z-11 I WINKELCENTRUM binnenweg tel. K 1800. 117680 R'DAM recte steun verleend bij aankopen voor het Rotterdams mu seum. Door zijn hulp kon het mu seum Boymans „De verloren Zoon" van Jeroen Bosch aan kopen, de Titus van Rembrandt en de schrijvende Evange list van dezelfde grootmeester. In 1934 schonk hij zes schilderijen van Ru bens (geveild in de collectie van Lord Barrymore) en in 1941 schonk hij een groot deel van de wereldberoemde collectie-Koenings. Van Beuningen, die zakenman was, werd op zes en twintig-jarige leeftijd al directeur van de Steenkolen Handels vereniging te Rotterdam, later ook van de Anthraciet Handelmaatschappij. Enkele jaren later kocht hij zijn eerste schilderij. Het was een Weissenbruch en in die jaren beperkte hij zich tot de Haagse School en was dus in de tijd van de eeuwwisseling een man, die de levende schilders hielp. Maris en Israels hebben hem gebracht tot een liefde voor de schilderkunst en deze liefde zou weldra in een ware hartstocht over slaan. Reizend van Oost naar West begon hij schilderijen te kopen. In 1931 vertrok hij naar Wenen, nadat hij ver nomen had dat het kunstbezit van Ste fan von Auspitz te koop was. Voor een fabelachtig bedrag heeft hij daar zijn vroege en renaissancistische Italianen en zijn prachtige bronzen uit de zes tiende eeuw gekocht, waaronder wer ken van Giovanni da Bologna. Tegelijk ongeveer met Van Heek uit 's-Heerenberg begon Van Beunin gen zich te interesseren voor de Vlaamse Primitieven. In die tijd was er in de kunsthandel nog niet zoveel belangstelling voor deze schilders maar in de loop der jaren heeft Van Beu ningen kans gezien bijzonder grote hoogtepunten uit het Vlaanderen van de veertiende en vijftiende eeuw te bemachtigen. Zo kocht hij de drie vrouwen aan het graf, van Jan van Eyck, een der heerlijkste stukken van de meester, die in 1441 te Brugge stierf. Drie Maria's naderen het lege graf in het licht van de vroege och tend, de soldaten slapen, een engel zit op de tombe, op de achtergrond vqrheft zich het hemels Jerusalem. Tot in details is dit paneel van een huiveringwekkende schoonheid. Niet IHf Ei Detail van de toren van Bdbel, geschilderd door Pieter Breughel, de oudere, de boeren-Breughel genaamd (collectie Van Beuningen). Daumiers, de haast eindeloze verzame ling zilver, en vaat. werk in Delfts en Chinees blauw. Heeft U wel eens zwart Delfts gezien? Het is ge maakt in het begin van de 18e eeuw als imitatie van de Oosterse lakpane- len. De stukken zijn zeer zeldzaam want 't meeste van de Delftse productie is in de loop der tijden door onhan dige keukenmeiden stukgeworpen. Het vormt een bijzon der boeiende vitri ne. Ga deze ten toonstelling niet zien nadat u moe geworden bent op de E 55, wier poor ten vlak naast Boymans zijnopge. steld. Ga er ook niet heen, voor U naar de schette rende energie wilt, want dan loopt u later als een een zame verdwaalde rond tussen de bol len en driehoeken, de loudspeakers en de hemelgon- dels. Neem er een dag apart voor, desnoods een snip perdag, want enige versnippering is wel nodig in onze van energie hijgen de tüd. Rigoureuze bromfietstest: De snelle BERINI M 21 de Luxe was ook de zuinigste! was in vier ongeveer even lange tra jecten. Na ieder traject wisselden de rijders van bromfiets, om een zo juist mogelijk resultaat te ver krijgen. Het gewicht van de be stuurder en diens wijze van rijden konden immers van invloed zijn op de te verkrijgen resultaten. De opdracht was om de route te rijden, zoals de normale gebruiker dat doet, wanneer hij lange afstanden aflegt. Hierbij werden de volgende resultaten verkregen: Zeer interessante cijfers werden vorige week Donderdag verzameld in een proef, die op initiatief van het orgaan „Bromfiets" werd ge houden. Van de bijna 500.000 brom fietsers in ons land weten maar weinigen precies wat hun brommer aan brandstof kost. Onder con trole van de Kon. Ned. Motor rijdersvereniging (een onpartijdig lichaam) werd een brandstoftest gehouden met enige bekende brom- fietsmerken. Er was een route van bijna 200 km. uitgezet, die verdeeld De Bèrini maakte het hoogste prestatie-gemiddelde. De gemiddelde snelheid van de BERINI ljtg 8,5% hoger dan dat van het tweede merk, 9,5% hoger dan het derde merk en ruim 10% hoger dan het vierde merk. Berini verbruikte ook de minste benzine! Ondanks dit hogere nrestatie-gemiddelde was het benzineverbruik van de BERINI gunsti ger dan dat van de anderen, zelfs tot 25% lager dan van een ander merk. Voor deze test werden normale serie-machines gebruikt, zonder dat van te voren enige maatregel was genomen om het brandstofgebruik te drukken. Technische storingen deden zich met voor, waaruit de grote betrouwbaarheid van de tegenwoordige bromfietsen duidelrjk blijkt. Naast deze test'over 200 km. werden ook proeven genomen over een afstand van 1 km. Ook hierbij bleek BERINI de zuinigste te zijn! de Beste Bromfiets Blijft Een kwaliteitsproduct van N.V. Motorenfabriek PLUVIER Vrijdagmiddag is in de Gem. Visserij- school te IJmuiden voor de eerste keer het diploma „Viskunde en Visbewer- king B" uitgereikt en ter gelegenheid hiervan was daaraan een bijzonder ka rakter gegeven. De diploma-uitreiking vond plaats in aanwezigheid van vele autoriteiten. In 1953 werd met 24 mensen gestart, van wie er 17 het A-diploma behaalden. Voor de vervolgcursus kwamen 11 gega digden terug en 11 daarvan zijn thans ge slaagd, het neusje van de zalm, aldus de directeur der school, de heer P. J. Verwaijen. De tweede groep, die vorig jaar begon, telde ook 24 man. Van hen zijn er 2 niet opgekomen voor het ex amen en evenals vorig jaar slaagden er 17. Aan hen werd allereerst het diplo ma uitgereikt, waarna namens de cur sisten een dankwoord werd gesproken door de heer Th. v". d. Aart. Daarna ontvingen de 10 geslaagden van de B-cursus hun diploma, waarbij de heer C. van Es een bijzondere ver melding kreeg. Hij had vorig jaar door ziekte n.l. niet kunnen deelnemen aan het examen voor het A-diploma, maar zijn prestaties waren van dien aard, dat hij toch tot de vervolgcursus werd toe gelaten. Onlangs deed hij nu examen voor het A- en daarna voor het B-diplo ma en beide werden door deze 50-jarige nestor van de cursus behaald, wat met een applausje werd beloond. Drs. D. J. van Dijck van het bedrijf schap noemde deze bijeenkomst van zeer grote betekenis voor het visserij bedrijf. Om het bijzondere van deze pio niersarbeid, waarvoor zelfoverwinning en opoffering van vrije tijd nodig was, te accentueren, reikte hij namens het bedrijfschap aan de 10 geslaagden een speciaal voor deze eerste diploma-uit reiking vervaardigde oorkonde uit. Woorden van dank namens de cursis ten werden .gesproken door de heren Schoonenberg en v. d. Zwan, welke laatste aan de directeur een foto van de cursisten aanbood. Loco-burgemeester W. F. Visser sprak zijn respect uit na mens het gemeentebestuur, de heer P Krab sprak als voorzitter van de Ned. Zeevisgroothandel Vereniging. Namens de werknemers voerde de heer J. J. Hartman het woord. Zondag wordt een handbaltournooi gehouden ter gelegenheid van het eer ste lustrum van deze afdeling en te vens van het dertig-jarig bestaan van „Onze Gezellen". Aan dit tournooi, dat om twaalf uur begint, nemen deel: DCG uit Amsterdam, DIS uit Castri- cum, Van Nispen, Lisse, Concordia uit Hillegom en HBC uit Heemstede, te vens de beide elftallen van OG. Om 1315 uur wordt er een hand balwedstrijd gespeeld tussen voetbal lers van OG en heren van de athletiek- vereniging Holland. DELFT, 8 Juli. Gepromoveerd zijn aan de T. H. te Delft tot doctor in de technische wetenschap (met lof) A. van Zijll Langhout, geboren en wonende te 's-Gravenhage op een proefschrift: „De zwavelverbindingen der aardolie", en J. "V Cohen, geboren te Leeuwarden, wo nende te Hilversum, (met lof) op een proefschrift „On stress calculations in helicoidal shells and propeller blades". twtft 8 Juli. Propaed. civiel-in- eenfeur J. Beers, Amsterdam; W. F de Boer Ysbrechtum (Fr.); G. Brayn, Lei den; C.M. van Dr, Driebergen; P^H. tDeerdbat;AjrnDo"ts, •S-Gravenhage; J. A. L Gantvoort, Delft; L. A. Koele, s-Gravenhag G. Kruisman, Amsterdam; Loman, Utrecht; H. J. Nederhorst, s-Gravenha ge; G. D. M. Ribberink, Hengelo (O.), - i-« A m fi+nrn 9ITI J N.' de Ronde Bresser, Amsterdam; van Roon, Vlaardingen; J. W. M. va Rossum, 's-Gravenhage; J. J- B. van Schoonhoven, Amsterdam; J. S. bipKe- ma, Maasniel (L.); J. A. Stoop, s-Gra- venhage; J. H. van der Vlis, Leeuwar den; F. Wagenmaker, Nijmegen. Propaed. bouwk.: R. M. T. Adriaan- sens, Schiedam; J. Brouwer, Alphen aan de Rijn; G. F. B. Coppens, Eindhoven; A. K. Dorhout, Leeuwarden; G. J. D. Dubbeld, Maastricht; N. H. M. Gernts- ma, Veghel; P. Huybers, Alkmaar; F. R. Klein, Voorbrug; H. van der Knaap, Rotterdam; H. Magis, Helmond; L. C. Melser, Arnhem; H. J. M. van Rongen 's-Gravenhage; B. van Ruth, .Amster dam; D. J. Rijksen, De Bilt, A. van der Schaar, Tzum; L. H. Simons, 's-Graven hage; T. Veldman, Rotterdam; A. Ver voort, Amsterdam; P. de Visser, Zaam- slag; H. M. A. J. M. Wagemans, Roggel (L); H. Witteveen, Leeuwarden. Propaed. werktuigk. ing. F. C. v. Gen tevoort, Delft. Propaed. mijning. C. van Baaren, 's-Gravenhage; A. J. H. Berg- stein, Kerkrade; J. L. van Blommen- stein, 's-Gravenhage; P. A. van Buren; Schalkwijk (U.); J. E. Casteels, Axel; N. J. van Dijk, Oldenzaal; F. J. de Groot, Hilversum; J. A. Grubben, Maasbree; W. M. van Haaften, Amsterdam; J. R. H. Linssen, Echt; A. P. Maquelin, Delft; J. J. M. Meijnknecht, Nijmegen; A. J. Roebert, 's-Gravenhage; L. W. M. Schreurs, Venlo; B. P. Stor, Zandvoort; G. M. Swinkels, Maastricht; H. Vegter, Leksmond; J. J. Wentink, Rotterdam; R. R. van der Zee, Schiedam; A. Zig- tema, 's-Gravenhage, Cand. werktuigk. ingen.: K. Kimstra, Dordrecht; A. J. Les, Haren (G.); W. Schuif, Voorburg. Cand. scheepsbouwk. ingen.: G. P. van Hecking Colenbrander, 's-Graven hage; T. Resink, 's-Gravenhage. Cand. vliegtuigbouwk. ingen.: H. Mak- kreel, Rotterdam. Vór de heroriëntatie der streeksa- menleving waren de terreinen aan de IJmond-Noord, voorzover gelegen bui ten de bebouwde kommen van Bever wijk en Heemskerk hoofdzakelijk in ei gendom bij de bezitters van de talrijke buitenplaatsen of bij de tuinders en veehouders. Het duingebied behoorde eveneens aan de eigenaren der aan de voet ervan gelegen buitenplaatsen. Sedert de aanleg van het Noordzee kanaal is er ook in het grondbezit veel veranderd. Bedrijven en openbare licha men hebben vele terreinen overgeno men. Omtrent de huidige stand kan het volgende worden medegedeeld. Het P.W.N. bezit de hoge duinen ten noordoosten van Wijk aan Zee en enkele lagere duingebieden. Rijkseigendom zijn de gronden van en aan het Noordzeekanaal, 't sluizencom- plex en de al of niet afgegraven duin- gronden ten zuidoosten van Wijk aan Zee, benevens de rijksweg Velsen-Cas- tricum. De gronden ten noorden van de tunnelmond worden thans door het rijk onteigend of aangekocht. De K.N.H.S. bezitten een groot com plex gronden, waarbinnen het bedrijf gelegen is, en dat zich noordwaarts over het duingebied uitstrekt. Het voor malige Rooswijk zal door de K.N.H.S. van de gemeente Velsen worden ge- kocht. De grond rondom de P.E.N. Centrale is provinciaal eigendom. De papierfabriek (Koninklijke Papier fabriek Van Gelder Zonen) bezit behalve de bedrijfsterreinen nabij het Noordzee kanaal, die nog een zeer ongunstige vorm hebben, en behoudens enkele klei ne verspreide eigendommen, terreinen ten Zuiden van de Zeeweg, welke ook voor het winnen van water voor dit be drijf worden gebruikt. Grote oppervlakken particulier be zit vormen de terreinen, die bij West hout en Marquette behoren, resp langs de Zeeweg en ten noorden van Heems- kcr Het gemeentelijk grondbezit ligt voor namelijk in en rond om de bebouwings kernen, het verandert snel door verwer ving en vervreemding (uitgifte). De argrarische gronden zijn in handen van talrijke eigenaren, de tuinbouw- gronden in eigendommen van gemiddel 2 a 3 ha, de akkerbouw- en graslanden in eigendommen van gemiddel 14 a 15 ha. Ongeveer drie kwart hiervan wordt verpacht. Met betrekking tot het grondbezit der gemeenten zijn de geldende en de in voorbereiding zijnde uitbreidings plannen van belang. Deze zullen als regel immers slechts kunnen worden verwezenlijkt door de daarbinnen ge legen gronden in handen van de ge meente te brengen en ze vervolgens overeenkomstig die plannen voor ver schillende doeleinden weer uit te ge ven. De oppervlakte grond, opgenomen In geldende uitbreidingsplannen en weder- opbouwplannen, is beperkt. Het gaat hier vrijwel uitsluitend om terreinen, voor de eerstkomende jaren voor uit breiding van stedelijke- en dorpsbebou wing aangewezen. Deze plannen tonen samen het beeld van een voorgenomen grote uitbreiding van Beverwijk naar het Noordwesten, Noorden en NoordOosten, en van be perkte uitbreidingen van Velsen-Noord naar het Noordwesten, van Wijk aan Zee overwegend naar het Noorden en van het dorp Heemskerk in elke rich ting. Het geldende plan voor laatstge noemde kern houdt tevens veilig stellen van agrarisch gebied onder beteugeling van verdere lintbebouwing in. Een herziening van 't uitbreidingsplan voor het dorp Heemskerk, welke een aanpassing aan het streekplan-ontwerp beoogt, is in voorbereiding. Een alge meen plan voor het deel der gemeente Velsen, binnen de streek gelegen, is vastgesteld, maar nog niet goedgekeurd Met deze uitbreidingsplannen is bij de samenstelling van het streekplan reke ning gehouden. Alleen het Westelijke deel van het grootste plan van Bever wijk, dat dateert uit de jaren 1947.1948, past niet in het streekplan. Wat Franz Werf el betreft: hij week in 1938 vanwege de „Anschlusz" naar Frankrijk uit, waar in Parijs Joseph Roth, „vreemde gast op deze aarde" reeds te sterven lag. Werfel begon er meteen te werken aan „Cella, oder die Uberwinder", de roman, die thans openbaar is gemaakt. Vic. Stalling ver taalde hem in uitstekend Nederlands en „iemand" voegde er een nawoord aan toe, waarin wordt meegedeeld, dat Wer fel, indien de politieke gebeurtenissen niet sneller hadden plaatsgegrepen dan hij kon schrijven, een tweede boek over Cella zou hebben uitgewerkt onder de titel „Das Brot der Fremde". In dit tweede boek zou het verhaal een kring loop naar zijn uitgangspunt hebben ge maakt; begin en slot zouden bestaan uit de voorbereiding van een concert, respectievelijk een Europees en een Advertentie 8-cyl., 4-deurs, groene bekleding, 'met radio, af fabriek. RHEUMA verr. couvertjes 0.50 p. st. 250.000.aan prijzen. Ggk. Min. v. Just. 22-ll-'54-LO 520/052. Gisteravond heeft Wijk 1 (Centrum) van de Bescherming Burgerbevolking, afdeling Haarlem, in het St. Bavoge- bouw aan de Smedestraat een eerste bijeenkomst gehouden, waarop o.m. de heer G. A. Suermondt uit Den Haag, promotor van de B.B., wees op het grote belang der Sticthing. De zaal was met vlaggen versierd en kernachtige spreuken langs de mu ren gelijk „Beter B.B. en geen oorlog dan' oorlog en geen B.B." zorgden voor de juiste entourage. Nadat het orkest The Ballroom Players" met rustige muziek de lange tijd van wachten aan genaam had bekort, verwelkomde het wijkhoofd, de heer F. A. L. Jutten, de ongeveer 200 bezoekers en leidde hij de heer Suermondt in, die een inte ressante causerie hield. De jaren 1939-1945, aldus de Haagse B.B.-promotor, hebben ons geleerd, dat er werkelijk een burgerbescherming no dig is. De ramp van Rotterdam b.v. vlak na de Duitse invasie, verliep mede zo catastrofaal vanwege het weinig succesvol optreden der Luchtbescher ming. Deze kwam te laat, had zich te gering voorbereid en speelde aldus toen de noodklok luidde een povere rol. De regering, aldus spreker, stond twee en een half jaar geleden voor het probleem: vrijwillige bescherming of niet. Zij verkoos tenslotte het eer ste en stellig ook het mooiste. Sinds die beslissing hebben zich 162 000 mannen en vrouwen als lid aangemeld. Dat is 65 pet. van het be nodigde aantal. Haarlem neemt ten dien opzichte een uitstekende positie in, aangezien het naast Utrecht en twee Oostelijke steden 15 pet. boven het landelijke percentage ligt. De heer Suermondt beklemtoonde de noodzaak van gestadige en strenge oe fening. Cursussen moeten worden ge volgd en practische ervaring opgedaan om tot volledige beheersign van de soms moeilijke materie te komen. Het volgende punt van het program ma, uitreiking der diploma's, bracht 42 geüniformeerde B.B.-ers, brandweer E.H.B.O.-mensen enz. op het toneel, waar zij onder geestdriftige bijval hun getuigschriften ontvingen. Een paar leerzame films en het her-optreden van „The Ballroom Players" besloten deze contact-avond. Amerikaans concert, hetgeen uiteraard bij een schrijver als Werfel zinnebeel dig verstaan wil worden. Zoals de roman nu voor ons ligt, weer spiegelt hij de gebeurtenissen rondom de „Anschlusz" in de ervaringen van de Joodse advocaat Bodenheim, die met zijn niet-Joodse vrouw en zijn muzikaal begaafde dochter Cella door de ge laarsde vijand wordt opgejaagd, maar op het nippertje aan het concentratie kamp ontkomt, wellicht teneinde de wereld te waarschuwen. Men vergete immers niet, dat liet hier gaat om een manuscript uit '38'39, toen waarschu wingen nog enige zin hadden. De manier, waarop Bodenheim aan vankelijk optimistisch is en niet be seft welke rampzaligheid hem wacht, mag tekenend heten voor de fatale kalmte, waarmee zoveel Joodse bur gers de stad en het land hunner vesti ging trouw blijven, in het blinde ver trouwen dat alles zo'n vaart wel niet zou lopen, want waarom zou „de mens den mens een wolf zijn?" Dit goed ver trouwen bepaalt een levenshouding, wel ke gevaar probeert' te ontveinzen. Als houding maakt zij op de waar nemer bijzondere indruk. Niet alleen Werfel schilderde haar als een moder ne vorm van tragiek. Men vindt haar Uit de nalatenschap van Franz Werfel is een roman openbaar gemaakt, die ons weer eens doet voelen wat het de schrijvende telgen der oude Donaumonarchie moet hebben gekost hun geliefd operetterijk vaarwel te zeggen. Waar de Oostenrijkse literatuur van na de eerste wereldoorlog tot op heden wereldvermaardheid verwierf, deed zij dit op grond van een volkstragiek, waar niemand ongevoelig voor kon en kan blijven. Van Hugo von Hofmannsthal (1874-1929), Rainer Maria Rilke (1875-1926) en Franz Kafka (1883-1924) tot Franz Werfel (1890-1944) en Joseph Roth (1894-1939), om van de jongste generatie met Ilse Aichinger e.a. maar niet te spreken, staat de Oostenrijkse literatuur in het teken van ballingschap, heimwee en van hartstochtelijke solidariteit met de mens, met datgene wat op dit ondermaanse het mens-zijn uitmaakt. FRANZ WERFEL, wiens post- huum uitgegeven boek „Cella" onlangs in Nederlandse vertaling is verschenen. houden. Niet bepaald uit beginselen van Christelijke naastenliefde, maar „ge woon", omdat het te gek is mensen te haten of te vrezen. En ook omdat de man wat verlegen is met zijn eigen talentloosheid. Het talent van zijn mu zikale dochter Cella drukt hem name lijk persoonlijk volkomen in de put. In het onvoltooid gelbeven vervolg op deze roman, wilde Werfel laten blijken, dat Cella niet zijn dochter is, maar het kind van een avonturier, die als jeugd vriend van Bodenheim altijd diens hei melijke bewondering had genoten omdat hij zo opportunistisch in het leven stond. Felle waarschuwing Bedoelde Werfel hiermee iets te zeg- als zodanig beschreven in tal van lite- j levensprincipe» ^Fei^is^hf1'ehc^èevaf raire vprclflcrpn int Hit. ennnnpnda tiia levensprincipe, reu is m elk ge\ai, dat zijn roman, evenals die van Kesten, een felle waarschuwing inhoudt: onder schat de vijand niet, m.a.w. overschat de goedheid der mensen niet! raire verslagen uit die spannende tijd, waarin het Europese monsterconcert werd voorbereid. Zo bijvoorbeeld in „De kinderen van Guernica", een ro man van Hermann Kesten uit 1939. Kes ten, geboren in 1900 te Neurenberg, verliet in 1933 het Duitse vaderland. „Spanje" werd voor hem de ouvertu re tot de dingen die komende waren. In „Guernica" behandelt hij het lot van de Baskische familie Espinosa, die tij dens de burgeroorlog onder de wissel- valligste omstandigheden zichzelf bleef, tot Duitse Stuka's op 26 April 1937 Guernica van de kaart veegden. Nu zijn er alleen npg de kinderen van Guer nica in Kesten's roman, om het ons te vertellen, alsmede het levensgrote doek van Picasso, dat alle gruwelen van de oorlog in één kreet samenvat: „Guernica". Blijven geloven in de mens? Werfel en Kesten hebben voor de zelfde ontstellende vraag gestaan: Heeft het zin in de mens te blijven ge loven? Is het menselijk tekort („La condition humaine"), waarover in het critieke jaar 1933 André Malraux een fenomenale roman schreef, niet een excuus waar idealisten zichzelf mee de dood indrijven» De apotheker Espinosa van de markt t» Guernica en de advocaat Bodenheim uit Eisenstadt bij Wenen zijn prototy pen van goede, rustige, onverstoor bare huisvaders, die van hun gezin, hun werk, hun stad en hun land hou den, gewoon zoals iedereen. Hun „fout" is slechts, dat zij niet kunnen geloven, dat niet iedereen zo gewoon is. Zelfs in het ergste gevaar, als in Guerni ca de straatrevolutie aan de gang is, blijft vader Espinosa op de vraag van oom Pablo: „Hou jij van de mensen?", antwoorden: „Ik hou van hen!" „Van allemaal?" vroeg oom Pablo. „Van allen die van goeden wille zijn," verklaarde vader Espinosa aarzelend, „van alle nette, goed opgevoede, van alle beschaafde, van alle goede men sen." i Ook Bodenheim blijft van de mensen De waarschuwing, na 1939 door de gebeurtenissen achterhaald vóór de romans in kwestie bekend of zelfs maar uitgegeven konden worden, moet ook vandaag de dag nog van kracht zijn. Maar ook los van al deze kantte keningen zijn beide romans bijzonder lezenswaard, mede dank zij de goede vertalingen. Die van Werfel's werk roemden wij al. Het boek is geschre ven in een meditatieve stijl, rijk ge nuanceerd van woordkeus. Enkele ge deelten, met name Bodenheim's herin neringen aan zijn soldatentijd in 1914, zijn uitermate tekenend voor de sfeer dier historische periode. Dat Werfel het boek in portefeuille hield, wekt de schijn, dat het eigenlijk geen persklare roman is. Het is mogelijk, dat de au teur het werk in details nog heeft wil len uitpuren. Maar zoals „Cella" tot ons is gekomen, is het een volwaardig kunstwerk, dat zich in Werfel's oeuvre chronologisch laat plaatsen tussen „Der veruntreute Himmei" en „Das Lied von Bernadette". „Die Kinder von Gernika" is heel anders geschreven, speelser van dia loog. vuriger van aandrift. Kesten pro beert de tragedie voortdurend als co- medie op te vangen. Het aan de hel van Guernica ontsnapte kind, dat als vluchtelingetje in Parijs het levensver haal der familie Espinosa vertelt, stel de Kesten in staat onbevangenheid van oordeel aan scherpte van waarneming te paren, met als gevolg dat het ver slag ongewoon pakkend is geworden. Pieter Grashoff vertaalde de roman in springlevend Nederlands 1). NICO VERHOEVEN. 1). Franz Werfel: „Cella", vert. d. Vic. Stalling. Uitg. De Fontein, Utrecht. Hermann Kesten: „De kinderen van Guernica", vert. d. Pieter Grashoff. Uitg. De Bezige Bij, Amsterdam, 1955.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 9