Grootste manifestatie tegen tie schoolpolitiek Kwart millioen betogers in Brussel Belgische hoofdstad zag urenlang zwart van de mensen Warm vacantieweer Trein bij Haarlem ontspoord Sukarno stelt zijn bedevaart naar Mekka uit Vice-premier spreekt met Lubis Enorme drukte te Zandvoort mm Drie personen bij het baden omgekomen BOELGANIN ANTWOORDT OP EDEN'S VOORSTELLEN Inzake hereniging van Duitsland Weer betoging in Argentijnse hoofdstad Radicale veranderingen in Argentinië Zandvoortse tram wordt bus Verkeer eist zes doden ORR I Het weer Indonesische legerkwestie JjS) Wagtmans alleen nog in groen MAANDAG 11 JULI 1955 79ste JAARGANG No. 26342 Blijvend verzet Chinese nationalisten vallen Brits schip nan ^Aanzee) TwekaLastexbadpakkenI7.501 Volksraadpleging Vijf dagen werkweek HELICOPTER redt drenkelinge Jongetje verdronken Voor vierde maal boycot in Indonesisch parlement Hongarije arresteert Amerikanen Tientallen mensen gearresteerd Mgr. Tato constateert: Minister geeft toestemming BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. Umuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs.'H. v. Run en W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTfcNIlfclARlfcl- 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor «dvertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 50 cents per week, f2.17 per maand, f6.50 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. (Van onze Brusselse correspondent) BRUSSEL, Zondagavond. Een kwart millioen Vlamingen en Walen hebben gistermiddag in de stra ten van de Belgische hoofdstad met jfrote geestdrift en toch zeer waardig betoogd tegen de schoolpolitiek van de Jjnkse regering. Het was de grootste betoging die Brussel en geheel België ooit gekend hebben. Op het eind van de manifestatie heeft de heer Theo Le- fèvre, voorzitter van de C.V.P., aan gekondigd dat alle ordewoorden van de schoolstrijd gehandhaafd blijven. Voor het eerst sprak hjj in het openbaar op duidelijke wijze over de financiële maatregelen die de katholieken zullen nemen om zich te weer te stellen tegen de socialistisch-liberale coalitie. Van half twee tot half zeven 's mid dags was het centrum van Brussel gis teren overrompeld door de manifestan ten, die yoor het grootste deel afkomstig ^?ren uit de Vlaamse provincies, waar- Dij zich echter ook talrijke Luikenaars, inwoners van Charleroi en van andere y"°™arne Waalse centra hadden ge- h>e eigenlijke optocht, waarin strijdliederen werden gezongen en slo gans gescandeerd, terwijl grote span doeken werden meegedragen, duurde bijna drie uur. De afgevaardigden van vier provincies konden gezien het gevor derde uur niet meer defileren. De brede lanen van Brussel en het grote Beurs plein waar een meeting moest doorgaan zagen urenlang zwart van het volk. Op de meeting voerden ..Aug. Cool van het Algemeen Christelijk Vakver bond Pierre Harmei, gewezen minister van Onderwijs en de voorzitter van de C V.P. Theo Lefèvre het woord. De heer Cool verklaarde dat de strijd even verbeten en hardnekkig zal voortgaan. Wij zullen de regering bestrijden tot het recht en de vrijheid worden ge ëerbiedigd, zo zei hij. Dg heer Harmei, die ais de held van de dag door de dui zendkoppige menigte werd gehuldigd, zei dat het land 'n laatste plechtige op roep richt tot de regering op het ogen blik dat de Senaat de bespreking van de nieuwe schoolwet gaat aanvangen. Wij zeggen aan de politieke meerder heid en aan de regering, aldus de heer Harmei, dat zij door hun wet goed te keuren veel meer zullen stellen dan alleen een slechte politieke daad. De regering heeft niet het recht het gods dienstige gevoel van de meerderheid der Belgen zo diep te krenken. De goed keuring van een dergelijke wet druist in tegen de vaderlandsliefde en zal aan het land een onafzienbaar kwaad be rokkenen. De heer Harmei zei dat in dien de wet moest worden goedgekeurd, de christenen hun vertrouwen of hun koelbloedigheid niet zullen verhezen. De wapens van de democratie volstaan Het Britse schip „ïnchwells" is Za terdagmiddag door vier vliegtuigen van de vloot van Tsjiang-Kai Sjek gebombardeerd en met mitrailleurs beschoten, aldus heeft „Nieuw China" gisteren gemeld. De aanval geschiedde iu de monding van de rivier de Min. V olgens het communistisch persbu reau wierpen de vier straalvliegtuigen ?es bommen, waarvan er een het schip ü"°f. De „ïnchwells" was op weg van °etsjou naar Sj'anghai. "iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiimiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii iiimiiiiiiiii (Van onze weerkundige medewerker) Tot op de Waddeneilanden werd gis teren 20 gr. C. gemeten, in het Zuid oosten van Nederland 27 en aan het Noordzeestrand 2224 gr. C. Het Warme vacantieweer houdt ook de eerstkomende dagen nog aan, al wordt bet iets minder stabiel. Zowel boven Hongarije als boven Zuid-Frankrijk bevinden zich onweersstoringen. Giste renmiddag kwamen voornamelijk in Duitsland al enkele warmte-onweders voor. De kans op een warme-onweder is vooral in het binnenland groot, maar al zou er hier en daar een onweersbui voorkomen, het weer blijft ook nadien zomers. Het kan de komende dagen tlog iets warmer worden. Fraai strandweer. Temperatuur 23—25 gr. C„ zwakke Oostenwind. Kans op een onweersbui; aanhoudend zomers en warm. Advertentie (tot Dinsdagavond) Warm en overwegend zonnig, maar voornamelijk in het binnenland en kele onweersbuien. Zwakke tot ma tige wind, in hoofdzaak tussen Noord en Oost. Zon: 4.35—20.59. Maan: 23.27—13.05. om het recht te verdedigen. Wij zullen in het verzet blijven, meer vereend dan de christenen van onze negen provincies het in de loop der tijden ooit zijn ge weest. De heer Harmei besloot: „Wat er ook moge gebeuren, wij zullen weldra aan alle Belgen, gelovig of ongelovig, de gewetensvrede terugschenken even als de schoolvrijheid voor de gezinnen, die tot de grootste rijkdommen van onze natie behoren. De heer Lefèvre, voorzitter van de C.V.P, kondigde in zijn redevoering aan dat het petitionnement aan de koning, dat Zaterdag werd overhan digd, een groot succes is geworden. Het was voorzien van 2.197.209 hand tekeningen. geplaatst uit naam van 3.414.913 Belgen. De heer Lefèvre daagde de tegenstrevers uit dit na te doen. Hij zei bereid te zijn recht streeks de bevolking te raadplegen door een volksraadpleging. Hij beves tigde dat de vroeger gegeven or dewoorden staking van het school- sparen, niet deelneming van de lera ren aan de conferenties, 't verbreken van ieder contact met de leden van de regering, oppositie van de provinciale en gemeentelijke overhe den van kracht blijven. De heer Lefèvre sprak tenslotte over de finan ciële maatregelen, die bestaan in te rugtrekking van de deposito's op de spaar- en lijfrentekas, terugtrekking van de deposito's op de postchèque, tegenwerking* met alle middelen >van de leningen, zowel die van de staat als die van parastatale instellingen. Na de betoging verklaarde de heer Lefèvre nog aar: de pers dat er ruim 250.000 betogers naar Brussel waren ge komen met 93 extra treinen, 800 toer- auto's en duizenden auo's. Men moet niet op een verzachting van de oppositie rekenen, aldus de heer Lefèvre, ook niet in de vacantieperiode. De betoging in Brussel kwam daags na de eerste staking die door het Al gemeen Chr. Vakverbond werd uitge roepen ter verkrijging van een vijfda- genweek en loonsverhoging. Het A.C.V. wil elke Zaterdag het werk neerleggen tot de regering op zijn eisen zal in gaan. Verleden Zaterdag was de staking die niet in alle bedrijven werd afge kondigd, vrij algemeen. Talrijke onder nemingen en openbare diensten van ge meenten en steden hebben reeds ge volg gegeven aan de oproep van het A.C.V. en voerden de vijfdagenweek in. station Haarlem m kwam en trein, die uit Amsterdam kwam die totaal zes rijtuigen te l ht_ gons kantelden gelukkig met en siacm offers vielen er niet te be reureii. Dit ongeval veroorzaakte de g Zondag de reizigers, vooral aa voort, veel ongerief, maar dank kon- speciaal ontworpen dienstregeling den vrijwel alle reislustige ^msterd mers naar de badplaats worden voerd. Ongeveer een kilometer voor het station Haarlem scheurde een der wie len van de voorste wagon met net gevolg, dat het binnenwiel vlak bij Haarlem los van de velg raakte. De wagon begon daardoor zo te schomme len, dat de koppeling tussen de twee de en derde wagon brak en de laatste vier rijtuigen uit de rails liepen. Door het ongeval werd grote ravage aange richt aan de bovenleiding en de repa ratiewerkzaamheden namen de gehele Zaterdagnacht en een deel van de Zon dag in beslag. Er kon Zondag slechts over enkel spoor van en naar Amsterdam worden gereden. Er werd 's nachts een speciale dienstrege ling ontworpen, vooral ten behoeve van de reizigers naar Zandvoort. Die regeling was ook wel nodig, want het uitzonderlijk fraaie weer van gisteren lokte vele hoofdstedelingen naar strand en zee. Het bleek ondanks de moeilijkheden toch nog mogelijk gemiddeld drie trei nen per uur naar Zandvoort te laten rijden. De NZHVM had bovendien vijf bussen ter beschikking gesteld van de NS, welke de gehele Zondag een dienst tussen Amsterdam en Zandvoort onder hielden en vooral in de morgenuren tal van reizigers vervoerden. Een extra oponthoud werd nog te weeggebracht door het uitvallen van een der bovenleidingen, waarin Zondag morgen vroeg kortsluiting ontstond, wellich'; tengevolge van de reparatie werkzaamheden daar ter plaatse. Gisteravond 6 uur was alles vrijwel tot de oude en dus normale toestand teruggekeerd. -v:. In verband met de oplossing van de legercrisis die nog steeds op zich laat wachten is het vertrek van president Sukarno naar Mekka uitgesteld tot de volgende week. Hfj was voornemens morgen te vertrekken, maar zal nu pas op Maandag 18 Juli zijn pelgrimsreis kunnen aanvaarden. Het gevolg is, dat Zandvoort beleefde Zondag een druk te zoals de laatste jaren niet was voor gekomen. Op het strand was tegen het middaguur al bijna geen plaatsje meer te krijgen. Duizenden namen een bad in zee en hoewel de stroming gevaar lijk was, deden zich geen ongevallen voor. De politie was uiterst waakzaam en waarschuwde de baders met trompet signa; 1 en door middel van de megafoon van de politie-jeep voor de gevaren van de zee. In de mensenmassa raakten tal rijke kinderen zoek: de kinderbewaar plaats in de Rotonde boekte een re cord aantal van 364 kinderen. Op het strand overleed een dame aan een hart verlamming. De verkeerspolitie zorgde voor een ordelijk verloop van het in tense auto- en wielrijdersverkeer. Op het circuit van hetzelfde Zand voort plengden de wielrenners intussen menig druppeltje zweet in de hardnek kige strijd van het Nederlands kam pioenschap voor amateurs. Zondag is in de zweminrichting „De IJzeren Man" te Vught de 26-jarige H. S. uit Schoorl verdronken. Bjj het sluiten van de inrichting bleek, dat een der zwemgasten zijn kleding niet had afgehaald. Onmiddellijk werd met dreggen een aanvang gemaakt, waarna men het stoffelijk overschot van S. uit het water ophaalde. Bjj het zwemmen in de Rijn onder de gemeente Maurik is Zondagmiddag de 22-jarige C. IJ. uit Tiel verdronken. In het gemeentelijk zwembad te Til burg hebben Zaterdagmiddag enige vriendjes het tienjarig knaapje L. fl. dood in het ondiepe bad aangetroffen. De jongen, die rechtop stond, reageerde niet op hun aanrakingen, waarna di rect de badmeester werd gewaar schuwd. Het nadere onderzoek wees uit dat de jongen inderdaad was overle den. Over de oorzaak tast men nog in het duister. Wel is vast komen te staan, dat verdrinking niet de oorzaak is. Het knaapje had net spelletje „wie het langst kan onderblijven" kort te voren met zijn vriendjes gespeeld, zo dat hij mogelijk gestikt is. Een Duitse dame, die bij het zwem men in zee in moeilijkheden was ge komen, heeft haar leven te danken aan een helicopter. De 43-jarige me vrouw H. A. ui* Solingen was Zon dagmiddag, toen zij aan het Scheve- ningse strand was gaan zwemmen, door de sterke stroom gegrepen en daarbij ongeveer 200 meter uit de kust gedreven. Zij was de uitputting nabij, toen een helicopter, die met reclame borden een vlucht boven zee maakte, de onder het toestel bevestigde recla meborden afwierp en naast de drenke linge tot op de zeespiegel daalde. Mevr. A kon zich vastgrijpen aan de slee van de helicopter, die haar tot een meter of vijftien van het strand bracht. Vandaar werd zij door een agent van politie op het droge gebracht. De dren kelinge heeft geen letsel opgelopen. In totaal zijn tien mensen Zondag aan het Scheveningse strand in le vensgevaar komen te verkeren. Zondagmiddag drie uur is uit het Lo zingskanaal bij de Zeeburgerdijk te Am sterdam het stoffelijk overschot opge haald van de negenjarige B. W J. den Brave uit de Borneostraat. Het jongetje was een half uur tevoren spelenderwijs te water geraakt en verdronken. De Indonesische oppositie heeft van daag voor de vierde maal een verga dering van het Indonesische parlement geboycot. (PIA) Terwijl Zaterdag op een partij in de Argentijnse ambassade te Moskou champagnecocktails rondgingen ver telde premier Boelganin van Rusland aan journalisten dat de Sovjet-Unie bin nen enkele dagen zou antwoorden op de nieuwe voorstellen inzake Duitsland, die verleden week Donderdag door premier Sir Anthony Eden van Groot-Brittannië zijn gedaan. In een toespraak bij een banket van de English Speaking Union in het Londense Dorchester hotel, zei Eden o.m. dat het plan van de W.E.U. voor beperking der bewapeningen uit gestrekt moest worden tot het Oosten, dat vrije verkiezingen dienden te wor den gehouden in geheel Duitsland, waarna het nieuwe verenigde Duitsland zijn eigen toekomst moest bepalen, en dat het Westen zou instemmen met „elke redelijke schikking" bedoeld om Ruslands veiligheid te verzekeren, in geval het nieuwe verenigde Duitsland zou besluiten zich op het Westen te oriënteren. Boelganin onthulde tevens dat Rus land „binnen twee dagen" de samen- De regering van Hongarije heeft Za terdag in Boedapest de arrestatie be- keni1 gemaakt van de correspondenten van de Amerikaanse persbureaux Uni ted Press en Associated Press alsmede van twee employé's van de Amerikaan se legatie te Boedaest. De correspon denten zijn dr. Uona Nyilas van United Press en haar echtgenoot Endre Mar tens van Associated Press. Martons werd in Februari van dit jaar gearres teerd, maar tot verleden week Zater dag hadden de communistische machts hebbers dit niet willen erkennen. Zijn echtgenote die de naam Nyilas voerde uit beroepsoverwegingen, verdween op 24 Juni j.l. De bekendmaking van de arrestaties werd omgeroepen door radio Boedapest. De namen van de gearresteerde em ployes van de Amerikaanse legatie wa ren Balint Kaposzi en Cornelius Balas. Het viertal, zo werd gezegd, was „on der verdenking reeds lange tijd te heb ben gewerkt voor de Amerikaanse ge heime inlichtingendienst". Op 2 Juli had het Amerikaanse minis terie van buitenlandse zaken een nota overhandigd aan de Hongaarse rege ring, waarin werd geprotesteerd tegen de arrestatie van Balas. De vier gear resteerden zijn allen I .ongaren. Hun namen werden in de radio-uitzending vermeld die de vorm had van een offi cieel communiqué van de Hongaarse nieuwsdienst M.T.I. (U.P.) stelling van zijn delegatie voor Ge- nève bekend zou maken. De receptie vond plaats ter gelegenheid van de Argentijnse onafhankelijkheidsdag. Boelganin, Molotov en Malenkov vormden het middenpunt. Het was voor de eerste keer sinds {ie conferentie van San Francisco dat Molotov op een dergelijke partij aan wezig was. Hij zei, dat hij alleen maar een „grapje" had gemaakt, toen hij de drie Westelijke ministers van Buiten landse Zaken tijdens de ondertekenings- oeremonie van het Oostenrijkse verdrag in Wenen had toegevoegd dat zij allen ouder werden. Dit had geleid tot het gerucht dat hij het plan had af te tre den. De Amerikaanse zaakgelastigde Walter N. Walmsley complimenteerde Molotov met de cowboyhoed, die de Russische minister uit de Verenigde Sta ten had meegebracht. „Dank u, ik zal hem aan de Moscovieten laten zien", zei Molotov, waaruit de journalis ten opmaakten, dat men Molotov mis schien binnenkort met die hoed in Mos kou kan zien paraderen. (U.P.) Verscheidene honderder Rooms-Ka- tholieken hebben gisteren na de H. Mis in de kathedraal van Bnenoi Aires, de hoofdstad van Argentinië, een betoging gehouden op de Plaza de Mayo, die tot onregelmatigheden heeft geleid. De be togers zongen het Argentijnse volkslied en riepen „Vrijheid" en „Leve Argenti nië". De menigte werd verspreid door de politie, die met traangasbommen wierp, en de brandweer, die waterstra len op de betogers richtte. Enkele groe pen betogers begaven zich naar de ma- rineclub, waar zjj de vloot hulde brach ten, die op 16 Juni in opstand kwam. De politie werd hier met stenen beko geld. Tientallen personen zijn gearres teerd en een aantal mensen liep ver wondingen op. Volgens een bekendmaking van het hoofdbureau van politie werden bij de ongeregeldheden in totaal veertien poli tiemannen en brandweerlieden gewond In alle kerken van het diocees Bue nos Aires is Zondag een herderlijk schrijven van de Argentijnse primaat, kardinaal Copello, voorgelezen, waarin bij de rooms-katholieken wordt aange drongen op kalmte en voorzichtigheid In het schrijven worden de rooms-ka tholieken uitgenodigd niet deel te ne men aan acties van „godsdienstig ka rakter", die niet van te voren door ker kelijke autoriteiten zijn goedgekeurd. Reuter-AFP) Wout Wagtmans is zijn gele trui kwijt. Dat dit voor- en nadelen heeft, staat voor de ingewijden vast. Wagtmans, die nog wel de groene trui draagt, wenst zich namelijk te richten naar de presta ties van Bobet, de grote favoriet, die Zaterdag in hoogst eigen persoon het of fensief tegen de Nederlandse koploper opende. Het is dus allemaal een kwestie van tactiek, zoals onze sportredacteur op pagina 6 uitgebreid vertelt. Iets geheel anders is echter het rijden van Neder land als ploeg. De plaats van de Ne derlanders in het ploegenklassement be wijst, dat er veel aan hapert. En dan zijn er enkele zwakke broeders, die gis teren het tempo niet konden bijbenen. Ook hiervoor verwijzen we naar onze sportredacteur. (Van onze correspondent in Spanje) BARCELONA, Juli. Een aantal journalisten heeft hier aan boord van het Italiaanse m.s. ,rAugustus een onderhoud kunnen hebben met mgr Tato, hulpbisschop van kardinaal Co pello, aartsbisschop van Buenos-Aires. De „Augustus" vervoert een aantal kerke lijke hoogwaardigheidsbekleders, waar onder de kardinaai-legaat, naar Rio de Janeiro, waar, zoals bekend, deze maand het XXXVle internationaal Eucharis tisch Congres wordt gehouden. Mgr. Tato verklaarde o.m., dat hij ol- ticieel nog niets wist, of hij na zijn ver blijf in Rio naar Buenos Aires zou kun nen terugkeren. Maar, voegde hij eraan toe, officieel is ook nooit een decreet verschenen, dat mijn uitwijzing gelèstte De bisschop werd ook gevraagfl naar wat er waar was van het gerucht, dat kardinaal Caggiano, aartsbisschop van Rosario, op het punt had gestaan door het gepeupel vermoord te worden. De ware toedracht was geweest, aldus mgr Tato, dat de kardinaal twee dagen voor het uitbreken van de militaire opstand naar Buenos Aires was gekomen en daar als gebruikelijk zijn intrek had genomen in het klooster van de paters Redemp toristen. Op de dag van de opstand sta ken anti-katholieke elementen de aan grenzende kerk in brand en Z.Em, had zich over het dak van het brandende gebouw in veiligheid moeten brengen Dat was alles. Ten aanzien var» het heden meende di bisschop te kunnen constateren, dat de situatie voor het katholicisme bezig is een radicale verandering te ondergaan Als bewijs voerde hij aan, dat alle een tra van de Katholieke Actie, die enkele dagen voor de bloedige gebeurtenissen gesloten waren, weer machtiging hebben gekregen te openen. hjj zijn voorgenomen officiële bezoe ken aan Siam, Burma, Indië, Pakistan en Irak op de heenreis moet afzeggen. Alleen zijn officiële bezoek aan Egyp te op de heenreis gaat door. Sukarno was voornemens in Irak een vriend schapsverdrag te ondertekenen. De reisplannen van de president zijn gewijzigd op verzoek van premier Sastroamidjojo, omdat de regerings commissie waarvan hij deel uitmaakt er nog niet in is geslaagd de moeilijk heden uit de weg te ruimen, die zijn ontstaan door de weigering van de le gerleiding de benoeming van gen.-maj. Bambang Utoyo tot legerstafchef te er kennen. De Indonesische regering heeft Za terdag via de binnenlandse radio een verklaring uitgegeven over de leger kwestie, waarover zij Zaterdagochtend een kabinetsvergadering van drie uren heeft gehouden. In deze vergadering is een verslag van de voor deze kwestie ingestelde commissie uitgebracht. In de verklaring van de regering wordt gezegdd at niettegenstaande de huidige gespannen toestand er goede hoop bestaat, dat voor deze moeilijke kwestie een oplossing zal kunnen wor den gevonden door middel van bespre kingen. De regering herhaalt in haar verklaring, dat de democratisch-parle- mentaire principes, gebaseerd op de Indonesische grondwet, voor haar het uitgangspunt van haar handelingen blij ven en dat alleen het parlement het recht heeft, de regering te corrigeren, hetgeen dus ook niet kan geschieden door het leger. De regering merkt op dat het hand vest voor het leger, zoals dit indertijd werd aanvaard op het congres der offi cieren te Djogjakarta dat d„ technische verantwoordelijkheid van het leger be handelt, haar nog niet geheel duidelijk is. Na de kabinetsvergadering van Za terdagochtend deelde de minister van voorlichting, dr Tobing, mee, dat de vice-premier Zainul Arifin, een persoon lijk contact heeft gehad me,, kolonel Lubis. Over een eventuele herschikking van het kabinet is op de kabinetsverga dering niet gesproken. Kolonel Lubis beeft inmiddels een dagorder uitgegeven, waarin er de na druk op wordt gelegd, d<>t de landmacht strijdt voor een beëindiging van de po gingen om haar te verpolitiseren of om in de boezem van de weermacht poli tieke krachten op te roepen. Naar ons van de zijde van de NZHVM vanmorgen werd medegedeeld, heeft de minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. Algra, toestemming verleend de tramlijn Amsterdam—Zandvoort op een nog nader te bepalen datum op te hef fen. Zes doden en een zwaar gewonde zijn tijdens het weekeinde aan het weg verkeer ten offer gevallen. Bij twee ongelukken in de gemeente Maarheeze (Noord Brabant) zijn Zon dag drie militairen om het leven ge komen. Bij een kruispunt te Maarheeze botste eer jeep met drie militairen tegen een geluidswagen van het le ger. Van de inzittenden van de jeep kwamen twee om het leven en werd de derde zwaar gewond. Te Soeren- donk viel een militair, die op de bum per van een auto was gezeten, van het voertuig. Hii werd door een andere wagen overreden en kwam om het le ven. Op de provinciale weg Amsterdam- Hilversum in de gemeente Weesper- karspel gebeurde Zondagmiddag een aanrijding tussen een lanta] wielrij ders. een bromfiets en een bromtan- dem. De 58-jarige A. M. uit Amster dam. die met zijn echtgenote op een tandem met hulpmotor reed wilde eni ge naast elkaar lïidende wielrijders passeren toen een ander de tandem nog eens wilde passeren. Een aanrij ding kon niet meer worden voorkomen en in een ogenblik werd het rijwielpad een kluwen van fietsers en brc nmers De bestuurder van de tandem die klaagde over inwendige pijnen werd naar het Burgerziekenhuis in Amster dam vervoerd. Tijdens het vervoer be zweek hii. Zaterdagmiddag raakte de zeven en zestigjarige F. Zwitser te Haarlem met zijn invalidenwagentje op de Lange brug tussen een tramwagen en de trottoirband bekneld. De heer Z. viel op straat en is met een zware her senschudding naar het Sint Elisabeth gasthuis vervoerd, waar h;i korte tijd later is overleden. Bij de kruising IJ weg—Kruisweg na bij Hoofddorp is een gecompliceerd auto ongeluk gebeurd, dat aan de circa 60-jarige kermisexploitant P. O. uit St. Pancras, het leven heeft gekost. In de richting Heemstede reden achter elkaar twee vrachtauto's bestuurd door resp J. C B. uit Uithoorn en A. van D. uit Hoofddorp Oudejans reed in de richting Nieuw-Vennep en verleende de genoemde vrachtauto's geen voorrang. B zag nog juist kans achter O. langs te komen. De hem volgende wagen maakte door van D.'s snel remmen een zwenking, zodat een hevige botsing met de wagen van de kermisexploitant niet meer kon worden voorkomen. Beide auto's vlogen in brand. O. is waarschijn lijk reeds door de botsing overjeden. Met schuim is de brand geblust. Van de wagens is weinig over gebleven. De beide andere chauffeurs bleven onge deerd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 1