Herenigin van Duitsland is hoogst belangrijk Ho Tsji Minh in Moskou KVP en KNP IJmond-raad Ijsbeer rukt dompteuze een arm af Kunstmatige radareilanden aan Oostkust van Amerika Indonesische legercrisis Communisten staan achter de regering Rekenkamer legt de vinger op de wonde Rijk betaalde een millioen voor een vals schilderij Kloof Hitte en onweer Clericale belangstelling voor de Tour O Russische verklaring vóór Genève Ideeën van het Westen Standpunten zeer dicht bijeen Boveiijjemeentelijk lichaam Aftreden minister van defensie? Eindelijk meer actie van Neder landse ploeg mm Doodvonnis aan Ruth Ellis voltrokken Leger op plasticzolen Het weer H WOENSDAG 13 JULI 1955 79ste JAARGANG No. 26344 Onderling vertrouwen Speciale verkiezingen in Beverwijk, Heems kerk en Velsen -Conferentie Indo-China Twee minuten stilte Indonesië komt niet terug op weigering visum aan Amerikaan Gebed voor staatslieden Wat doet radar Denkende antenne 1 iiilii Wies van Dongen JVER. t STATEN Weer 24 legionairs ontsnapt Toporgaan van Rusland uitgebreid CAMBODJA KIEST NEUTRALITEIT NIEUWE MORRTS In Europa al bijna 200 verdrinkingsgevallen ^Aan zee) STRAND-, BADKLEDING BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. Umuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter^ hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor edvertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per week, f2.17 per maand, f6.50 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. De Sovjet-Unie acht in tegenstelling tot de mening van sommige Amerikaan se en Britse leiders dat zij alle belang stelling voor de reünificatie van Duits land zou hebben verloren die kwestie nog steeds van het allerhoogste belang. Dit is het voornaamste punt van een Verklaring uit gezaghebbende bron, die net persbureau Tass gisteren te Mos kou heeft gepubliceerd. „Welke is de betekenis van het feit, nat de zogenaamde Parijse overeen komsten, die voorzien in het herstel van het militarisme in West-Duitsland en het toetreden van dat land tot de West-Europese Unie en de Nato, on langs werden bekrachtigd? Is het niet duidelijk dat de deelhebbers in die overeenkomsten dc eenwording van Duitsland hebben opgeofferd aan de plannen voor een wedergeboorte van het Duitse militarisme? Hieruit blijkt dat het uitvoeren van die plannen de reünificatie van Duitsland in de weg staat", aldus de verklaring. „Wat betreft de toekomst van Duits land: men tracht niet langer te verber gen, dat volgens de plannen van de genen die voor vorming van militaire blokken zijn een eengeworden Duits land zich moet aansluiten bij het mili taire front van de Westelijke mogend heden. De USSR kan hier evenmin als de andere vredelievende landen genoe gen mee nemen. In dit verband mag men de vraag stellen hoe de Westelij ke mogendheden zouden reageren in dien de Sovjet-Unie beweerde dat de op lossing der vraagstukken die verband houden met de reünificatie van Duits land afhankelijk is van deelneming van een eengeworden Duitsland aan, bijvoorbeeld, de overeenkomst van Warschau. De Westelijkt mogendheden Zouden daarmee kennelijk niet accoord gaan. Toeeeeeven moet worden dat de op- lossinl van dt internationale vraag stukken voor een groot deel afhangt van vestiging en versteviging van het onderlinge vertrouwen tussen de verschillende staten. De vier grote mo gendheden dragen een zware verant woordelijkheid jegens alle volkeren voor het lot van de wereld. Dit legt de staatslieden van die landen, die binnen kort in Genève bijeen zullen komen, de verplichting op te zoeken na: r een oplossing van de vraagstukken in het belang van vermindering van de inter nationale spanningen en van het vei ligstellen van de vrede. Wat Rusland betreft, het blijkt duidelijk uit zijn buitenlandse politiek dat het gaarne be reid zal zijn samen te werken om die doelen te bereiken!" zo staat er in de verklaring Goed ingelichte kringen hebben in Washington gisteravond naar aanlei ding van de uitvoerige Moskouse ver- Het gesprek tussen de Katholieke Volkspartij en de Katholieke Nationale Partij over de politieke eenheid, wel ke tussen beide partijen van de aan vang af een principiële wenselijkheid is geweest, bevindt zich thans in een sta dium, waarin de besprekingen zicli toespitsen op de vraag hoeveel ver kiesbare plaatsen op de candidatenlijst Voor 1956 van de KVP moeten worden aangeboden aan personen van de denk richting van de Katholieke Nationale Partu- ■n^,VV^-eafnSuem^iin9 dienaangaande is g met bereikt, ofschoon de partijen K%thnViI£eT «I 5"' genaderd. De Katholieke Nationale Partii rekent n„ drie qualiteitszetels. De Katholieke Volks, partij is daarmee niet zonder meer accoord gegaan. Het verschil van me ning houdt verband met de uitbreiding van het aantal kamerzetels tot 120. Wij vernemen dat het ontwerP van wet betreffende de bestuursrechtelij e indeling vah de IJmond de voorstelt van een bovengemeentel j chaam, een IJmondraad, bestaa:nde negentien leden die gekozen Worden door de stemgerechtigde bevol king van Beverwijk, Heemskerk en V - sen. De voorzitter van deze raad zal door de Kroon benoemd worden voor de tijd van zes jaar. De zetel van de IJmon- raad zal gevestigd zijn te Velsen, de grootste gemeente van de IJmond. Over eenkomstig het inwonertal zal Velsen, Zoals valt te berekenen, elf zetels krij- gen in het nieuwe lichaam. Beverwijk zeven en Heemskerk één. De gemeente raden van de drie IJmond-gemeenten kunnen in beroep gaan bij de Kroon door middel van Gedeputeerde Staten Wanneer zij het niet eens zijn met beslis- s'hgen van het nieuwe lichaam. Dit zal Roeten werken in overeenstemming met de streekplannen, het streekplan IJmond- Uoord en het nog te ontwerpen plan Rennemerland-Zuid. Berekend naar de hitslagen van de laatste verkiezingen kan men in het nieuwe lichaam de vol gende partijverhouding verwachten: KVP 7 zetels, PvdA 6 zetels, Chr, par tijen 3 of 4 zetels, VVD 1 zetel, CPN 1 of 2 zetels. klaring over de Duitse kwestie ge zegd dat die kwestie zeker niet door de Westelijke mogendheden naar de achtergrond is geschoven. Deze krin gen wezen er op dat de Westelijke mogendheden steeds zijn blijven pro testeren tege t de onnatuurlijke ver deling van Duitsland in twee stukken en steeds zijn blijven waarschuwen voor de explosiviteit van die situa tie. Men neemt hier aan dat de rege ringsleiders van de Westelijke Grote Drie de volgende week in Genève premier Boelganin enkele ideeën over de eenwording van Duitsland zul len voorleggen. Naar verluidt zou een van die ideeën zijn van Oost- Duitslanu een gedemilitariseerd deel van een met het Westen verbonden eengeworden Duitsland te maken. De leider van de communistische Vietminh 'n Noord-Vietnam, Ho Tsji Mini is gistermiddag in Moskou aan gekomen voor een waarschijnlijk zeer belangrijke communistische conferentie voor de bijeenkomst der Grote Vier te Genève over de critieke situatie in In do-China. Ho Tsji Minh steeg op het Moskouse vliegveld uit een zilverkleurige twee- motorige Ilyushin machine en omhels de de president van Rusland Woroshi- lov. Ho scheen geëmotioneerd over zijn terugkeer te Moskou, waar hij eens zijn politieke scholing genoot. Terwijl de Russen zich nader oriën teren otjer de situatie in Laos en Indo- Chma hebben er ook in het Westen ge beurtenissen in het kader van de ko mende conferentie te Genève plaatsge vonden. Premier Sir Anthony Eden hield een laatste bijeenkomst met zijn kabinet over de Britse positie te Genè ve voor hij het komende weekeinde naar, de Zwitserse plaats vertrekt. In Parijs heeft de Nationale Vergadering met een verbluffende meerderheid, name lijk zeshonderd en dertien tegen nul stemmen het Oostenrijkse staatsver drag bekrachtigd, waardoor de Franse positie te Genève, mede na de gunstige stemming over de accoorden met Tu nis, aanzienlijk is verbeterd. President Eisenhower heeft de lei ders van het Amerikaanse Congres toegezegd, dat hij hen tijdens de Ge- neefse. besprekingen op de hoogte zal houden van de stand der besprekin gen. In West-Berliji. zal op 18 Juli ter ge legenheid van het begin der Geneefse conferentie twee minuten stilte in acht genomen worden. Burgemeester dr. Suhr en de voorzitter van het stedelijke parlement Brandt, hebben de bevol king van West-Berip gisteren ver zocht twee minuten lang het verkeer «ton te zetten en het werk neer te leg- „en „opdat ons zwijgen meer moge «„■•eken dan woorden en proclama- (U.P..Reuter) gisteravond een ijsbeer de"Jetting Loi Contin en rukte haar tot ontzett g van de toeschouwers een arm af. u tijdig ingrijpen wist de echtgenoot v de dompteuze te voorkomen dat vrouw door het woedende dier werd ge dood. In Bari werd een 18-jarige circusop- Passer door een leeuw aangevallen, toen hij zich in de kooi begaf om het dier te voederen. Hij wist het dier met een jZfrc\n vork van zch af te houden, tot dat de temmer hem kwam bevrijden. leeuw had niettemin kans gezien de jongeman de kleren van het lijf te ruk- en,hem verwondingen aan de rech terhand toe te brengen De Nederlandse ambassade te Wash- ington heeft gisteren verklaard dat de Indonesische regering geweigerd heeft terug te komen op haar besluit een vi- sum te verlenen aan een Amerikaanse advocaat opdat deze het proces tegen drie en twintig Nederlanders in Djakar ta zou kunnen bijwonen. De ambassade zei, dat zij op 1 Juli via de Indonesische ambassade in Washington het verzoek had gedaan dat de Indonesiscne regering haar wei gering om een visum te verlenen nog eens zou bekijken. In het Indonesische antwoord, waarin opnieuw een visum geweigerd werd, werd gezegd dat de drie en twintig Nederlanders een eer- liike en rechtvaardige behandeling zou den krijgen. Ondanks deze nieuwe wei gering een visum te verlenen, blijft de Nederlandse ambassade nog hopen dat uiteindelijk een waarnemer kan worden toegestaan het proces bij te wonen. Z.Em. Joseph kardinaal Frings, aa.rts- bisschop van Keulen en voorzitter van de bisschoppenconferentie van Fulda, heeft ter gelegenheid van de conferentie der Grote Vier te Geneve een herderlijk schrijven gepubliceerd. Moge God de beraadslagingen met succes bekronen, aldus kardinaal Frings, opdat het de vrede onder de volkeren, de ontspanning in de we reldtoestand en de hereniging van het Duitse volk ten goede komt. Bis schoppen, priesters en gelovigen zul len in deze beslissende dagen geza menlijk bidden tot God, opdat Hij Zijn geest zendt over hen, die met de verantwoordelijkheid belast zijn, hen met inzicht en wijsheid begiftigt en hen van gerechtigheid vervult. De kardinaal herhaalt hetgeen hij bij de conferentie van de ministers van Buitenlandse Zaken in 1354 heeft verklaard: recht en gerechtig heid vormen de grondslagen voor de betrekkingen der staten onderling, zij hebben de wederzijdse eerbied en de bereidheid tot ware vrede onder de volkeren ten gevolge. Als factor in de verdediging van de Amerikaanse oostkust wordt een serie vooruitgeschoven radarstations opge richt op kunstmatige eilandjes, welke in een lange keten tussen Washington en New Foundland voor de kust zullen gaan oprijzen. De driehoekige eilandjes, welke op 65 meter lange stalen pij komen te rusten, zullen plaats bieden aan 50 - TO man met woongelegenhem, reparatiewerkplaatsen en een landings plaats voor hefschroefvliegtuigen. De enorme beveilingingsmogelijkheden, wei ke door een goedwerkend radarnet wor den geboden, worden groot genoeg ge acht om de aanleg van deze kostbare kunstmatige eilanden te rechtvaardigen. Radar is een speciale toepassing van de radiotechniek, waardoor het mogelijk is de aanwezigheid van voorwerpen op vrij grote afstand vast te stellen zonder optische middelen en tevens om de af stand van die voorwerpen te bepalen en de richting waarin zij zich bewegen. Voor navigatiedoeleinden bij mist en duisternis is radar dus een voortreffelijk hulpmiddel. Maar ook om de doeltref fendheid van de luchtafweer te vergro ten. Bij de luchtafweer was het altijd een grote moeilijkheid om de juiste af stand te bepalen; hiervoor zijn normali ter twee vaste punten nodig, doch radar doet het met één! Men maakt gebruik van zeer korte gol ven, welke de eigenschap hebben zich rechtlijnig voort te planten. Zoals men weet spoeden die golven zich voort met een snelheid van 300.000 kilometer per seconde. Wanneer de radarzender nu een signaal afgeeft, b.v. een serie punten, wordt dit signaal tegelijkertijd ontvangen op een nabij de zender opgestelde ont vanger. Maar de golven snellen voort en wanneer ze op een metalen voorwerp stoten, worden ze teruggekaatst, zodat de ontvanger ze opnieuw ontvangt, zij het zwakker en een kort moment later. Het tijdverschil tussen de beide ontvan gen signalen is nu de maatstaf voor de afstand van het voorwerp waartegen de radarstraal botste. Men maakt gebruik van een televisie scherm. Men ziet dus het tijdsverschil en een en ander kan zo worden ingesteld dat de afstand onmiddellijk kan worden afgelezen! Aangezien men de straal in 'n smalle bundel uitzendt om de richting van het te zoeken voorwerp te kunnen vaststel len. en omdat de golven zich rechtlijnig voortplanten, moet de radarantenne draaiend worden opgesteld, opdat zij 't luchtruim in alle richtingen kan bestrij ken. Een radarantenne is zodoende een soort parabolisch gevormde kom of net werk, voortdurend draaiend in alle rich tingen. Een ingenieuze inrichting zorgt ervoor dat, wanneer een teruggekaatst signaal wordt ontvangen, de antenne zich auto matisch blijft richten op het ge vonden punt. Die richting kan in het radarstation worden afgelezen. Een aan stormend vliegtuig blijft dus, eenmaal door de radarstraal getroffen, in de ban van het radarstation. En daar de ont- De Indonesische communistische par tij heeft gisteren aangekondigd dat zij volledig achter de regering staat in de zaak der rebellerende legerofficieren. De secretaris-generaal van de commu nistische partij, D. N. Aidit, leverde critiek op de politieke partijen der op positie, die ijveren voor een „presiden tieel kabinet", dat met 't bewind belast zou moeten worden tot de aanstaande verkiezingen. „In een situatie, waarbij een militair dictatoriaal stelsel zr* wor den opgelegd en pogingen worden ge daan om tot een anti-constitutioneel presidentieel kabinet te geraken, zal de Indonesische communistische partij geen andere houding aannemen dan die van een resolute steun aan de rege- ringspolitiek, die het parlementaire de mocratische systeem schraagt en krach tig ijvert voor de voorlopige grondwet", aldus Aidit. Verscheidene oppositieleiders heb ben aangedrongen op een presidenti eel ad-interim kabinet en de grote Mohammedaanse oppositie-partij der Masjumi heeft zich achter deze eisen geschaard. Maar het kabinet-Sastroa- midjojo heeft blijkbaar het voorne men zich dad- niet druk over te ma ken, aldus de communistische leider. Inmiddels blijft de Indonesische rege ring haar pogingen voortzetten om te komen tot een oplossing van de leger crisis, die ontstaan is door de weigering van het leger om generaal Bambang Utoyo als stafchef van het leger te er kennen. Het leger heeft het heengaan van Utoyo voorgesteld als eerste stap naar een regeling. Het kabinet van Sastroamidjojo heeft een bespreking ge had met de leiders der politieke partij en, die de regering steunen. De minis ter van voorlichting, Ferdinand Tobing, die als woordvoerder van de regering optrad, wenste geen bijzonderheden over het besprokene te onthullen. Eerder had Sastroamidjojo een ont moeting gehad met Zainal Baharrudin, voorzitter van de afdeling defensie van het parlement, die een motie van wan trouwen heeft ingediend tegen de minis ter van defensie Iwa Kusumasumantri wegens diens aandeel in de zaak Utoyo. Het is de bedoeling dat op 22 Juli ver der over de motie zal worden gedebat teerd. Randonuwu, iractieleider var de pro gressieve partij, ontkende gisteren de berichten dat de progressieven bereid waren Kusumasumantri uit het kabinet terug te trekken, als hun het recht Aerd toegekend een opvolger van Ku sumasumantri aan te wijzen. Deze laat ste behoort tot de progressieve partij. Een in Djakarta verschijnend blad ver klaarde gisteren dat Kusumasumantri bereid is af te treden. (U.P.) De naam Wies van Dongen werd gis teravond in de Tour-kringen met ere genoemd. Want de jeugdige Neder landse debutant had ondanks de hitte dapper meegestreden in een uitlooppo ging, die hem tenslotte enkele minuten voorsprong op het peloton opleverde. En er is nog meer verheugends. Voor het eerst heeft de Nederlandse ploeg iets gepresteerd in verband in verband met het ploegenklassement. Weliswaar is er nog niet direct winst uit voortge komen, doch in ieder geval heeft de complete ploeg zich verre van passief getoond. Het werd hoog tijd, zeggen de Neder landse volgers. Onze sportredacteur ver telt U er op pagina 7 meer over. Daar kunt U ook lezen van het verdriet, dat de Franse nationalen de oude Ferdi Kübler hebben aangedaan. IIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIl NewJKl CANADA Foundland Nevnork 'ATLANTISCHE OCEAAN Washington Norfolk1 wikkeling van de electronische techniek vriiwel geen grenzen meer stelt aan de mogelijkheden der automatisering, word tevens het afweergeschut automatisch op het naderende toestel gericht, met groter nauwkeurigheid dan waartoe de geoefendste manschappen in staat zou den zijn. Nadat alle pogingen om haar van de galg te redden waren mislukt is me vrouw Ruth Ellis vanmorgen in de Londense vrouwengevangenis lolloway opgehangen. De 28-jarige vrouw, moeder van twee kinderen, was ter dood ver oordeeld wegens moord gepleegd op haar minnaar, de coureur David Blakeiy. eerwaarde heren ergens langs de route in Zwitserland zijn vol belangstelling voor de Tour de France. In de nadert de kopgroep met Ferdi Kübler, die luide wordt aangemoedigd, omdat hij de eer des vaderlands op eigen bodem hoog houdt. Opnieuw zijn vier en twintig legion- nairs, die met een Noors schip, de „Skaugum" in een Frans troepentrans port uit Indo-China terugkeerden met bestemming Noord-Afrika van boord ge sprongen, waardoor het aantal deser teurs van dit ene schip 't recordtal van vijf en tachtig neeft bereikt. Zondag morgen doken een en zestig man in het Suezkanaal. Dit was tussen Suez en Ismailia. Zestien sprongen er van boord tussen Ismailia en Kantara en nog eens acht tussen Kantara en Port Said. Hun nationaliteit is nog niet bekend gewor den Op 1 Juli zwommen vier en veertig legionnairs naar de vrijheid langs de oevers van het Suez-kanaal. (U.P.) Het orgaan dat in de Sovjet-Unie is bekleed met het hoogste gezag, het pre sidium van het centrale comité, is giste ren uitgebreid met twee leden en telt nu elf leden. De twee nieuwe leden zijn T T. Kirichenko, tot dusverre eerste partijsecretaris in de Ukraine, en N. A. Suslov, een van de secretarissen van het centrale comité. Het centrale comité heeft gisteren de onlangs in Belgrado gesloten Russisch- Joegoslavische overeenkomsten goedge keurd en drie functionarissen benoemd tot secretaris van het centrale comité. Een van die drie is Dimitri T. Shepilov, de hoofdredacteur van.de Pravda, die een steeds belangrijker rol :n de poli tiek blijkt te gaan spelen. (U.P.) Tijdens de eerste persconferentie sinds zijn abdicatie op 2 Maart heeft ex-koning Norodom Sihanouk van Cam bodja verklaard, dat communistisch- China zijn land zal toestaan haar eigen defensie op te bouwen in ruil voor een neutraliteitspolitiek van Cambodja ten aanzien van de V.S. (Van onze parlementaire redactie) Vele wonderlijke verhalen zijn er te lezen in het Rapport van de Algemene Rekenkamer over 1954. Wist u bijvoor beeld dat het KÜk een scha.ie van bijna 1 millioen gulden heeft geleden bij de a: koop van het schilderij „De zalving in Bethanië?" Het stuk bleek n.l. vals te zijn. De Rekenkamer houdt zich bezig met alle financiële zaken van de overheids instanties. Zo kwam men tot de con clusie, dat bij het inspecteren van de Bevolkingsregisters het voordeli ger is om de ambtenaren gebruik te la ten maken van openbare vervoersmid delen dan om ze in dienstauto's te la ten rijden. Een proef gedurende twee maanden bevestigde de uitkomst van de berekening. Een man, die het beheer had gekre gen over de kas van een instelling der Marine, ging er met f 15.000 vandoor. Hij bleek vroeger reeds veroordeeld te zijn wegens oplichting en van het gesto len geld kwam slechts f 37.50.— terug. Sindsdien onderzoekt men de antece denten van sollicitanten nauwkeuriger. Ook verspilling van voedsel heeft de aandacht van de Kamer gehad. Er wordt geschat dat de voedseloverschot- ten bij het Academisch Ziekenhuis te Leiden in de tweede helft van 1953 tot een totaal kwamen van ca. 6500 kg per maand. Hieraan is inmidde' paal en perk gesteld. Een verliespost, waar practisch niets aan te doen valt, is de bouw van een sodafabriek bij de Staats mijnen. Nu het „plan-Delfzijl" is aan- Ëenomen, heeft de zo goed als voltooide imburgse fabriek, waarin voor onge veer 3 millioen was geïnvesteerd, geen nut meer. De Kamer wijdde verscheidene op merkingen aan de huur van gebouwen door het Rijk. Zij meent, dat dit niet de voordeligste manier van exploitatie is. Volgens verklaringen van de rege ring is men het hiér in het algemeen mee eens, maar er wordt op gewezen, dat het Rijk soms door gebrek aan geschikte gronden niet zélf kan bouwen. En voor dit argument kon de Reken kamer iets voelen. Een onderzoek, dat naar aanleiding van een andere opmerking is ingesteld, heeft uitgewezen, dat plastic- in plaats van leren zolen voor gebruik bij het leger voordeliger zijn. Waarschijnlijk wordt bok deze verandering ingevoerd. De grootste Britse autofabrikant, de British Motor Corporation, heeft be kend gemaakt, dat zij een nieuwe klei ne auto, de Morris Isis, heeft ontwor pen. Van het een komt het ander. Het ontwerp onderdomsverzekering is nog niet tot wet verheven en reeds ziet prof. Romme zich genoodzaakt er op te wijzen, dat tegelijk ook de definitieve kinderbijslagverzekering voor niet- loontrekkenden zal moeten worden inge voerd, willen de grotere gezinnen in deze groep door de zware ouderdoms- premie niet in de knel komen. De ka tholieke staatsman bepleit, aan de niet- loontrekkenden, althans van het derde kind af, even hoge bijslagen te geven als op het ogenblik krachtens de kin derbijslagwet aan loontrekkenden wor den uitbetaald. Laatstgenoemde cate gorie ontvangt namelijk het dubbele van wat krachtens de noodwet-kinder bijslag aan zelfstandigen wordt uitge keerd. De theoretische fundering, waarop het verschil in behandeling berustte, speelt geen rol meer, nu de ouderdomspre- mie aan de deur dezer economisch zwakken klopt. Al wordt het bepaald geen fraaie figuur, straks een aanpas sing van kinderbijslagen toegekend te zien, die aan de financiering ener staats verzekering ten goede komt, in plaats van een bijdrage te zijn tot dekking van een deel der uitgaven, die het bezit van kinderen met zich medebrengt. De financiële offers, die ouders zich voor hun kinderen getroosten moeten, zijn ondanks de rijksbijslagregeling groot gebleven. Steeds weer tonen statistieken aan, dat in Nederland de kinderrijke gezinnen bij de verdeling der welvaart tot dusver het minst aan hun trek kwa men. De meest recente berekening is afkomstig van de Katholieke Bond voor het Gezin, die aan de hand der ver- bruiksschalen van het Centraal Bureau voor de Statistiek becijferde, dat wan neer men als punt van uitgang de be hoeften van een echtpaar zonder kinde ren gelijkstelt aan 100, de behoeften- index van een echtpaar met twee kin deren 160 pet. bedraagt; idem van een echtpaar met vijf kinderen: 256 pet; idem van een echtpaar met zeven kin deren: 310 pet. Het is duidelijk, dat de huidige be lasting- en kinderbijslagpolitiek in de verste verte niet er op berekend is, een dergelijke progressie op te vangen. Zo dreigt in schier elke sociale klasse het verschil in levensstandaard tussen de genen, die kinderen hebben en degenen, die er geen hebben, uit te groeien tot een kloof. Als er ooit weer eens „wel vaart" te verdelen is, dan iAl zij in deze richting een sociaal nuttige en recht vaardige besteding kunnen vinden. Naast hetgeen nodig is om de woningellende definitief uit de wereld te helpen. De nu reeds dagen durende hittegolf heeft onder de Europeanen, die koelte zoeken aan stranden, menn èn rivie ren, tot nu toe bijna tweehonderd slachtoffers geëist, voor het merendeel verdrinkingsgevallen. Het grootste aantal dodelijke slacht offers is gevallen in Italië. 33 baders vonden daar de dood. In Zweden vie len 31 doden, Duitsland 27, Frankrijk 24, België 17, Engeland 15, Ierland 13, Noorwegen 13, Denemarken 13 en Ne derland 5 In totaal 191. De zon brandde zo hevig in de omge ving van IJsland, dat het ijs daar aan het smelten is gegaan. Gesmolten ijsschotsen brachten het scheepvaartver keer in Faeringer en Ivigut in gevaar. In Zweden werd het roomijs gisteren gerantsoeneerd vanwege de abnormaal grote vraag. In sommige restaurants werden de regels van de etiquette ver zacht en was het toegestaan zonder das of jasje te dineren. In Engeland wissel den de temperaturen rond tachtig gra den. m het House of Lords was het toegestaan de traditionele witte pruiken af te zetten. (U.P.) (Van onze weerkundige medewerker) Alleen in Zeeland en Zuid-Holland deed zich Dinsdagmiddag nu en dan een koele zeewind gevoelen. Hierdoor bleef de temperatuur in Hoek van Holland 7 tot 8 gr. C. lager dan enkele kilometers verder landinwaarts. Het vliegveld Val kenburg bij Leiden meldde 19 gr. C., terwijl het in IJmuiden en op Schiphol 25 gr. C. warm was. In tal van provin cies kwam Dinsdag, voornamelijk des avonds onweer voor, plaatselijk met ha gel en windstoten. In het Oosten en Noorden van Neder land, waar vandaag een Oostenwind voorkomt, was het vanmiddag opnieuw zeer warm (26—28 gr. C.). De kans op onweer is ook vanavond en komende nacht in een groot deel van ons land groot. Het zomerse weer houdt aan en ook morgen mag zonnig weer en weinig wind worden verwacht. Alleen vlak langs de kust blijft de kans op zeewind en enkele lage wolken aanwezig. Zomers, kans op koele zeewind. Ook morgen zonnig, temp. tussen 18 en 23 gr. C. Advertentie (tot Donderdagavond) Veranderlijke bewolking met in de nanacht en ochtend plaatselijk mist. Vooral aanvankelijk nog enige regen- of onweersbuien. Weinig wind. Over het algemeen weinig verandering in temperatuur. Zon: 4.37-20.57. Maan: -15.46.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 1