D& Vrooi van de Rode TZotó Mgr. Op de Coul over het U.L.O. Vier schilders uit Noord-Holland exposeren in IJmuiden fcfc cfe Hoofmaf* Een „autonomie-monument in Willemstad, Curagao Vraa Antwoord Kruiswoordraadsel Yjm EXAMENS A.M.S. overbodig? ad v.Empelen 13de dag van de hongerstaking Onthulling door de Koningin? St. Plechelmus voor Oldenzaal Excommunicatie nog steeds van kracht „St. Franciscus" telt 20.000 leden Hr „Felison expositie 3 jaar gratis leven voor f 0.50 Eerste Kamer accoord met beperking cadeaustelsel RHEUMA is een VRESELIJKE ZIEKTE WOENSDAG 13 JULI 1955 PAGINA oorwoord in Jaarboek 1954 ZELFS HET KLEINSTE BLOEMSTUKJE kan een groot succes zijn, als het werkelijk Bloem- sierkunst is. Voor moderne Bloemsierkunst: Bloemenmagazijn 40 mille uit waren huis gestolen 2\2 jaar voor de dader MAANDCIJFERS GEW. ARBEIDSBUREAU HAARLEM FAILLISSEMENTEN Beëdigd ELECTA. KOELKASTEN Streven om het 21 dagen vol te houden #- Vaticaan over Argentinië Vergroot bondskantoor in gebruik genomen Nieuw vaandel voor garderegiment jagers Twee nieuwe ridders M.W.O. TÊMTF^ /i W HJi Hp1 Oplossing kruiswoordraadsel van Dinsdag Mgr. mr. Fr. Op de Coul, directeur van het Katholiek Centraal Bureau voor Onderwijs en Opvoeding, heeft ernstige critiek op de gang van zaken rond het U.L.O. In zijn voorwoord op het Jaarboek 1954 van de Katholieke Onderwijzers opleiding en het Katho liek Algemeen Vormend Lager Onder wijs wijst mgr. Op de Coul op de grote verdiensten van het U.L.O., die tot uiting komen in het groeiende aantal leerlingen in deze tak van onderwijs In 1930 telden de U.L.O.-scholen 56.970 leerlingen, van wie 15.351 (27%) de katholieke scholen voor U.L.O. be zochten; in 1955 telde net U.L.O. 147.827 leerlingen, van wie ongeveer 36%, d.i. 52.599, katholiek. Mgr. Op de Coul signaleert dan eenter de tendenz de school als goed of minder goed te qua- lificeren, naarmate het aantal diploma's en het behaalde cijfergemiddelde der geslaagden hoger of lager liggen. Ten gevolge daarvan gaat het onderwijs lijken op een „afval"-stelsel, waarvan iedere leerling het slachtoffer wordt, die niet de hele reeks hindemissen in een behoorlijk tempo en zonder al te veel moeite weet te nemen. Mgr. Op de Coul vraagt zich af of hier niet de oorzaak gezocht dient te worden, dat een aanzienlijk aantal leerlingen, die toch eigenlijk in staat zouden moeten zijn het U.L.O. te volgen, de eindstreep niet halen. Het Centraal Bureau voor de Statistiek Advertentie BINNENWEG 18 Heemstede - Tel. 3-80-80 De Haagse rechtbank heeft een 65-ja- rige loswerkman veroordeel^ tot twee jaar en zes maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest, omdat hij schuldig is bevonden aan het plegen van een inbraak op 4 December van het vorig jaar in een warenhuis te 's-Gra- venhage. waarbij f 40.000 is gestolen. De Officier van justitie had drie jaar met aftrek gerequireerd. Zoals bekend is heeft de rechtbank de tweede ver dachte in deze zaak, een 53-jarige vloe- renlegger, bij vervroegd vonnis vrijge sproken wegens gebrek aan bewijs. Te gen deze verdachte had de officier van justitie eveneens drie jaar gevangenis straf geëist. Een koopman en zijn vrouw, die er van waren beschuldigd f 19.000, die af komstig zouden zijn van de inbraak, te hebben bewaard en vervoerd, werden wegens gebrek aan bewij vrijgespro ken. De officier van justitie had te gen de man tien maanden gevangenis straf en tegen zijn vrouw vrijspraak gevorderd. toont aau. dat in 1952 45% en in 1953 48% der U.L.O.-leerlingen op normale wijze het diploma behaalden. Andere onderzoekingen hebben uitgewezen, dat van de leerlingen met een I Q. van 110 - 124 slechts 20% de eind streep haalden, van de leerlingen met een I.Q. van 100 - 109 slechts 14%. Deze cijfers, aldus mgr Op de Coul, stemmen tot nadenken over de aan passing van het onderwijs aan de in dividuele leerling. Deze aanpassing wordt niet bevor derd door het streven naar meer uni formiteit de programma's, dat mo menteel merkbaar is. Want dit luidt vrijwel steeds een langzaam voort schrijdende verwarring der examens ir Eén aspect van de opvoeding vraagt, aldus mgr. Op de Coul, bijzonder de aandacht, n.l. de sociale vorming. Meer dan in het gezinsmilieu, bestaat daartoe in schoolverband de gelegenheid. En juist het U.L.O. is daartoe in staat, om dat het in tegenstelling tot andere sectoren van voortgezet onderwijs een grote programma-vrijheid geniet. Het concurrentiebeginsel, dat ons onderwijs nog steeds regeert en dat vooral in tijden van proefwerken en examens zijn culminatiepunt bereikt, dient plaats te maken voor het solida riteitsbeginsel, op basis van de christe lijke naastenliefde en van zijn liberale inslag ontdaan in zijn organisatie ge richt te zijn op de Nederlandse volks gemeenschap. Laat het U.L.O. zichzelf blijven en er voor waken dat niet ongewild en onbe wust een stuk onderwijsvrijheid verlo ren gaat. In dit verband meent mgr. Op de Coul nog te moeten attenderen op het feit dat bij het R.K.M.U.L.O.-examen de godsdienstleer als examenvak is ge schrapt. Men kan daar volle vrede mee rfebben en deze geste beschouwen als een eerste stap in de goede richting, doch men kan slecht een gevoel van grote teleurstelling en verbazing onderdruk ken, wanneer men ziet, dat in plaats van de godsdienstleer een ander vak op genoemd examen wordt ingevoerd. Wat betreft de verhouding U.L.O. en de Algemene Middelbare School uit het plan-Rutten vraagt mgr. Op de Coul zich af of het wel nodig is naast het U.L.O. nog een nieuw schooltype te creëren. Mgr. Op de Coul merkt op, dat zowel de voort schrijdende ontwikkeling van de drie jarige naar de vier-jarige school als het feit, dat enkele scholen reeds via een kopklas een meer op bedrijf en handel gerichte opleiding geven, als mede de opkomst van het U.T.O. erop wijzen, dat de hedendaagse maat schappij iets anders vraagt dan een afgezwakte H.B.S. en dat het pro bleem tot welke sector het gegeven onderwijs behoort, van minder belang is dan de inhoud en het peil van de vorming, die de leerlingen ontvangen. Indien het voortgezet gewoon lager onderwijs en het V.H.O. op de juiste wijze hun taak vervullen, zal zeer waarschijnlijk wel blijken, dat daar tussenin met het U.L.O. kan worden volstaan. Maar dan een U.L.O., dat niet uitsluitend zijn waardering zoekt op grond van het aantal uitgereikte diplo ma's, doch dat er naar streeft iedere leerling naar verhouding van zijn aan leg en behoeften een gedegen kennis te geven van de elementaire -.aken, een werkelijk inzicht in de aangeboden leerstof en een critische houding t.a.v. de problemen, waarmede hij in aanra king komt, waarbij dit alles dient te zijn geïntegreerd in de vorming van de totale persoonlijkheid. „Felison" laat tot 19 Juli in haar expositiezaal (Heidestraat, IJmuiden-O) enig werk zien van vier schilders uit Noord-Holland. De samenstelling van dit groepje is in zoverre niet willekeurig, dat twee der deelnemers bij de derde zijn' opge leid. Die onderlinge relatie is tussen De Geus en Arie Schouten wel aan wijsbaar in opvatting en coloniet, alhoe wel de laatste feller, expressionistischer is dan zijn leermeester. Gerrit Jan de Geus lijkt ons minder tekenaar dan schilder, hij betracht eni- Sinds Mei is het aantal werkzoeken den, ingeschreven bij het Gewestelijk Arbeidsbureau te Haarlem, gedaald tot 548 (vorig jaar 905). De vraag naar arbeidskrachten nam af van 1497 in Mei tot 1436 eind Juni. Het aanbod van vrouwelijke werkkrachten steeg in Ju ni aanzienlijk, namelijk van 52 op lil, als gevolg van het feit, dat vele meisjes van de scholen kwamen. In de volgende maanden zal deze stijging nog aanhou- ^De totale werkloosheid in het gewest Haarlem bestaat uit 175 wrijvingswerk lozen, 175 algemeen minder geschikten en 198 structuurwerklozen. De belangstelling voor de emigratie was in het tweede kwartaal van dit jaar groter dan In het eerste kwartaal. Voor Australië meldden zich 110 perso nen voor Amerika 25, voor Zuid Afrika 24, voor Canada 35, voor Rhodesia 4, voor Nieuw Zeeland 35 en voor Brazilië L De rechtbank te Haarlem heeft op Dinsdag 12 Juli 1955 failliet verklaard: E. Veldhuis, destijds handelende in meubelen en woningtextiel, te Zaandam. Rechter-Commissaris mr. J. A. Bletz. Curator mr. D. Aten, te Zaandam. A. Jansen, bomenrooier te Nieuw- Vennep, gem. Haarlemmermeer. Rechtercommissaris mr. J. A. Bletz. Curator mr. J. F. Sachse, te Aerden- hout. Bij vonnis van de Arondissements- Rechtbank te Haarlem van 12 Juli 1955 is, na gedaan verzet, vernietigd het vonnis dier Rechtbank van 21 Juni 1955, waarbij A. Eveleens, verwarmingsinstallateur te Haarlemmermeer in staat van faillis sement is verklaard, met benoeming van mr. J. Jansonius, te Haarlem, tot curator. Als makelaar in onroerdende goede ren werd op Dinsdag 12 Juli 1955 be ëdigd: rI A. Tijsterman te Haarlem, Hasse laarsplein 15. Als makelaar in bloembollen werd op Dinsdag 12 Juli 1955 beëdigd: A. G. Koppers te Hillegom, Hoofd straat 180. ge verfijning in zijn effecten en het beste wat er hier van hem te zien is, vonden wij het blanke portretje van ..Meintje". Ook het kinderportret leeft wel van de kleur. In Schouten, in kleur en aanzet aan hem verwant, zien we toch meer de tekenaar. Zijn tinten zijn niet altijd ge regisseerd in het geheel waar dit nood zakelijk is: zij springen er soms als zelfstandige kleur uit. In zijn inzending excelleert dat vibrerend van toon aan geduide, in sterker lijnen gevangen por tret van zijn vrouw. De andere leerling van De Geus: Jaap Stellaart is als zodanig niet te herken nen. Hij speelt een vrij grafisch spel in grijzen en wit, de ondergrond uit sparend tot een gevoelig en beweeglijk netwerk van witte lijnen; in het hart het hevigst bewogen, uitebbend in het grijs van de fond. Hij houdt zijn tint levendig genuanceerd, maar verder dan een aes- thetisch-harmonisch resultaat komt hij niet. De vierde deelnemer is Piet van Heer den die hier, in een meisjesportret en dat van een Oude man directer van beeldvorming en gaven van materiaal te voorschijn komt dan in zijn aandeel aan de jongste expositie van ,,De Groep". Het meisjesportret is mooi ge spannen van kleur door de eenvoud van zegging en heeft nochtans niet aan interessantheid van schildering hoeven inboeten. L. T. Advertentie Grote sortering EERSTE KLAS MERKEN vanaf 295— KAASENBROOD GROTE HOUTSTRAAT 131 Advertentie Koop RHEUMA-verr. couvertjes. Ggk. Min. v. Just. 22-ll-'54-LO 520/052. (Van onze parlementaire redactie) De Eerste Kamer heeft nu, nadat er aanvankelijk enig verzet gerezen was, het wetsontwerp, dat de beperking van het cadeaustelsel regelt, met 22 stemmen voor en 16 temmen tegen aanvaard. Van de KVP-fractie stemden alleen de heren Kraayvanger en Re- gout tegen. Nadat de wet zes maanden na de aankondiging in werking is ge treden, zullen er geen cadeaüx meer mogen worden gegeven, die niet in de branche thuis horen. Daarvan uitge zonderd zijn echter cadeaux van ge ringe waarde en die, welke, wat de consumptie betreft, aan het gekochte artikel verwant zijn. Deze zullen ech ter voorzien móeten zijn van een on uitwisbaar kenteken. De heer P. H. Tuinenburg, die van daag de dertiende dag van zijn honger staking is ingegaan, zal trachten zijn actie, die hij voert ter verbetering van de behandeling van de Nederland se arrestanten in Indonesië, 21 dagen vol te houden. Daarmee acht hij zich naar Oosterse maatstaven gemeten te hebben gekweten van 'wat hij ziet als zijn plicht jegens de arrestan ten in Indonesië. Sinds enkele dagen staat de heer Tui nenburg, die nu lichamelijk de gevolgen van zijn actie ondergaat, onder dagelijk se controle van de Haagse Gemeentelij ke Geneeskundige en Gezondheidsdienst. De vorige /week heeft zijn arts hem meegedeeld niet langer verantwoorde lijk te kunnen zijn voor zijn gezond heidstoestand. De G.G.D. tracht de hongerstaker tot andere gedachten te brengen, vooral nu het stadium van de actie nadert, waarin zich critieke momenten kunnen voor doen. Aangezien er echter waarschijn lijk geen juridische gronden zijn, waar op de heer Tuinenburg zou kunnen wor den gedwongen zijn hongerstaking nu op te geven en ook zijn psychische toestand geen aanleiding geeft tot onmiddellijk ingrijpen, zal een stap van de G.G.D. afhangen van de omstandigheden. Zo nodig zal wel een mogelijkheid tot in grijpen met „de factormiddelen" kun nen worden gevonden. Voorlopig be paalt de G.G.D. zich er toe via de rede de heer Tuinenburg tot andere gedach ten te brengen. Gezien echter zijn men-» taliteit wordt niet aangenomen, dat hij zijn actie voor het verstrijken van de door hem gestelde drie weken zal beëindigen. 25. Met een gevoel van machteloze woede en spijt' moeten Eric, Axe en Svein toezien, hoe het schip, dat hen uit hun toestand had kunnen verlos sen, langzaam uit het gezicht verdwijnt. Svein verwenst deze hele gang van zaken, maar Eric legt hem met een por in de ribben het zwijgen op. Er zijn enkele krijgers op het strand verschenen, tamelijk dichtbij, die druk gebarend het Drakenschip nastaren. Wat een geluk, dat we gpen sporen nagelaten hebben op de stenige bodem, denkt Eric, als de vreemde krijgers na kort beraad verdwijnen. Het drietal durjt geen vin te verroeren en pas legen zonsopgang gaat Eric op verkenning uit. Alles schijnt veilig en be hoedzaam zetten de schipbreukelingen de tocht voort. Op goed geluk vol gen ze de richting, waarin ze Erwin's boot hebben zien verdwijnen. Uit vrees door de harige mannen ontdekt te worden, blijven ze steeds onder de beschutting van de rotsen. Honger en dorst kwellen hen en mismoedig strompelen zij voort, tot ze een kleine waterval vinden, waar zij hun dorst kunnen lessen. Hun enige voedsel bestaat uit de eieren van de stormvogels, die hier in groten getale nestelen. Dit is echter niet in staat hun honger te stillen en dodelijk vermoeid van het voortsjokken en de voortdurende spanning laten ze zich onder een rotsklip op de grond vallen. „Bah", gromt Svein opstandig, „eieren en nog eens eieren, hoe moet een kan daarbij in het leven blijvenIk voel mezelf steeds slapper worden". „Het spijt me", mompelt Eric, „dat ik jullie in deze toestand heb gebracht". Svein begint verontwaardigd te snuiven. „Dat is jouw schuld immers niet, Noorman. Dat komt, omdat ik mijn helm verloren ben, dat heb ik je toch gezegd. We gaan er aan. Lang kan deze toestand niet meer duren; dat is een ding, dat zeker is". Advertentie Wanneer H. M. de Koningin fn Octo ber haar bezoek aan de Antillen, in het bijzonder aan Curacao, zal brengen, zal haar verzocht worden het „autonomie- monument" te onthullen. Het plan tot de oprichting van een dergelijk monument was oorspronkelijk ontsproten aan het bestuur van 'de So- ciedad Bolivariana, doch is later over- By. de Bronsgieterij Binder te Haarlem is het grote monument voor de St. Ple chelmus Basiliek te Oldenzaal gereed gekomen. Het beeld is vervaardigd door de Amsterdamse beeldhouwer Cephas Stauthamer en zal Vrijdag a.s. door mgr. dr. B. J. Alfrink, aartsbisschop-coadjutor van Utrecht, onthuld worden ter gelegenheid van het 1000-jarig bestaan van de St. Plechelmus Basiliek. Versleten tapijt Mej. A. J. Betreft versleten ta pijt. Antwoord: U moet niet wachten op de komst van de verkoper. Beter is naar hem toe te gaan en hem te vragen om het adres van de fabrikant, opdat u zelf kunt schrijven. Maakt hij be zwaar, vraag dan alsnog om een kwi tantie, waarop o.m. vermeld staat voor welk soort kleed de som betaald is. Geen vermindering uitkering J. P. Th. B. Wij willen om eerder voor een woning in aanmerking te ko men, „voor de wet" gaan trouwen. Wederzijdse ouders leven van de nood wet ouderdomsvoorziening. Als mijn verloofde (dan mijn echtgenote) bij haar ouders en ik bij mijn ouders ga wonen of wij trekken beiden bij een van onze ouders in, wordt hun uitke ring daardoor dan verminderd? Antwoord: Neen, vermindering heeft niet plaats. Het zijn inkomsten van kin- de. en. Zelfstandige woning Vraag B. Volgens een bericht in uw blad van 22 November 1954 zou in Amsterdam in overweging worden ge nomen de groep gezinnen, die reeds 5 of meer jaren gehuwd zijn enz. enz. op de urgentielijst te plaatsen, zodat ze voor een zelfstandige woning in aan merking kunnen komen. Vraag 1 Hoe is het met die over weging afgeiopen? Vragen voor doze rubriek moeten worden gericht aan de Redactie van ons blad (met in de linker-boven- hoek der enveloppe; „Vragenru- briek"). De beantwoording geschiedt gratis. De Redactie behoudt zich echter het recht voor, bepaalde vra gen niet voor beantwoording in aanmerking te doen komenOver de beslissing dienaangaande kan niet worden gecorrespondeerd. Gaar ne vermelding van naam «n adres bij de ingezonden vragen. Vraag 2. Indien het er door is, komt een ieder die 5 jaar of langer gehuwd is er voor in aanmerking (opname ur gentielijst) of zijn er nog uitzonderin gen? Antwoord:Zij, die in 1952 of daar voor gehuwu zijn en nog steeds inwo nen, kunnen bij 't C.B.H. Amsterdam, op de urgentielijst komen voor een zelfstandige woning. De betrokkenen dienen daartoe een aanvrage in te die- ne:. bij het C.B.H.waarop onderzocht wordt of de noodzaak voor een eigen woning dringend aanwezig is. De Franse Nationale Vergadering heeft met algemene stemmen het rati ficatie-ontwerp t.a.v. het Oostenrijkse staatsverdrag, dat een eind maakt aan de bezetting van Oostenrijk, goedge keurd. Het verdrag werd 15 Mei te Wenen getekend. (AFPRtr.), genomen Curacao, door het bestuurscollege van dat de architect J. Fresco H.B.O.-B.N.A. opdracht gaf een derge lijk monument te ontwerpen. Zijn ontwerp droeg de goedkeuring weg van bestuurscollege en Eilands raad, zodat spoedig aan de bouw zal kunnen worden begonnen en een en an der begin October gereed zal kunnen zijn. Het monument zal geplaatst worden op een grote verkeersrotonde aan het einde van de Nieuwe Havenweg op Cu racao, een plaats, die grenst aan water eh vlak land zonder hoge bebouwing. Het zal een middellijn van tien meter hebben en op zijn hoogste punt dertien meter hoog zijn. De voorstelling is een zestal vogels de zes Antilliaanse eilan den uitvliegend uit het ouderlijk nest- Nederland. Deze vogels, gestileerd voorgesteld, vliegen spiraalsgewijs om hoog en rusten stuk voor stuk op ver bindingen, die in de platte cirkel, voor stellende het nest, samenkomen en de onderlinge verbondenheid symboliseren. In Vaticaanse kringen wijst men er op, dat ae excommunicatie, die de aan stichters en de medeplichtigen van de Argentijnse kerkvervolging getroffen heeft, nog steeds van kracht is. Zij kan slechts herroepen worden op grond van de bijzondere bepalingen, welke in het canonnieke recht zijn voorzien. In dit geval is zij aan de Paus voorbehouden. Berichten volgens welke mgr. Samo- re, secretaris van de congregatie van buitengewone kerkelijke zaken, na het internationale eucharistische congres in Rio de Janeiro zich n_ar Buenos Aires zal begeven tot het voeren van onder handelingen, zijn van iedere grond ont bloot. Tot op dit ogenblik zijn geen aanduidingen voor dergelijke onder handelingen aanwezig. (KNP) De Kath. Bond van Administratief, Verkopend en Verzekeringspersoneel ,,St. Franciscus van Assisië", heeft zijn maandenlange intensieve propaganda bekroond met de inschrijving van het 20.000ste lid, een cijfer, dat in de bijna 50-jarige historie van deze bij de K.A.B. aangesloten'vakorganisatie nog nimmer is bereikt. Met dit getal— dat in feite al ver is overschreden is het ledencijfer van de bond gekomen tot het dubbel van het aantal, waarmede de organisatie in de bezettingstijd was ondergedoken. De voorspoedige groei had ook zijn conse quenties ten aanzien van de huisvesting van het bondskantoor aan de Jan Luy- kenstraat te Amsterdam. Mettertijd is het bondsapparaat dermate gegroeid, dat het ruime pand te klein was gewor den, zodat tot verbouwing en uitbrei ding moest worden overgegaan. Deze uitbreiding bestaande in het optrekken van twee nieuwe etages, was dit week einde practisch gereed gekomen en viel aldus samen met de feestelijke binnen komst van het 20.000ste lid in de per soon van de 16-jarige mej. D. Saaibrink uit Hilversum, die, tijdens het feestelijk samenzijn van de bondsraad, door de bondsvoorzitter de heer J. de Wit har telijk werd verwelkomd en verrast met een fototoestel. De propagandist, die het lid inschreef, de heer S. H. van de Wei de te Hilversum, zag zijn werk beloond met een kistje sigaren. Na het feestelijk samenzijn, in Belle- vue verrichtte bondsadviseur, rector Klaver de inzegening van het vernieuw de bondskantoor. Ter verfraaiing van het intérieur werd namens de afdeling Den Haag een ets van hot Binnenhof aangeboden. Ónder hen die het woord voerden waren de heren Boersma, ver- bondsbestuurder van de K.A.B. en Oud bestuurslid van ,,St. Franciscus en de heer L. Beumer, propagandaleider van de K.A.B. Voor het front van de troepen heeft Prins Bernhard op het binnenplein van de Frederik Hendrikkazerne te Vught aan het garderegiment jagers een nieuw vaandel uitgereikt, omdat het oude. vooral in de bezettingsjaren, toen het verborgen werd gehouden, veel te lij den heeft genad. Prins Bernhard heeft een groot aan tal dapperheidsonderscheidingen uitge reikt. In zijn toespraak stelde hij de ge decoreerden ten voorbeeld aan vol gende generaties. Twee militairen ont vingen de Militaire Willemsorde. Het waren kapitein J. Ulrici en kapitein T. E. Spier. Horizontaal: 1. voorzetsel. 3. water in Duitsland. 6. Amer. staat. 9. voorzetsel. 11. opnieuw. 13. strijdperk. 15. het zijn. 17. insecteneter. 18. dierenverblijf. 19. iedere. 20. woede. 23. opdracht. 24. be naming. 26. gemetselde oeverkant. 28. wild. 31. krantenjongen. 33. muziekin strument. 37. doorzichtige. 38. stofmaat. 40. waterhoogte. 41. staaf. 42. het Ro meinse rijk (lat. afk.). 43. opdracht. 44. voorzetsel. 45. holte in de muur. 47. stad der oudheid. 48. met dank (afk.). 50. pl. in Gelderland. 53. jongensnaam. 55. he vig. 57. vrucht. 59. steenmassa. 61 woede. 63. weekdier. 65. wondvocht. 67. Europe aan. 70. karakter. 71. geestdrift. 72. kleur. 74. plaats in Drente. 77. tijdperk. 79. water in Brabant. 80. voorschrift. 81. stand. 82. goud (Fr.). Verticaal: 1. telwoord. 2. water in Friesland. 3. op zekere plaats. 4. eiland in de Middell. Zee. 5. de oudere (afk.). 6 fr. onbep. vnw. 7. meisjesnaam. 8. schaaldier. 9. herkauwer. 10. drank. 12. eikenschors. 14. ik (lat.). 16. bevel. 21. familielid. 22. Amer. Filmonderneming. 25. godin. 27, afsluiting. 28. pers. vnw. 29. geogr, aanduiding (afk.). 30. rang telwoord. 32. lijst. 34. handvat. 35. en omgekeerd (afk.). 36. fr. lidwoord. 39. vod. 40. behoeftig. 45. voorzetsel. 46. voorzetsel. 47. org. der Ver. Naties (afk.). 49. deel v. e. etmaal. 51. lid woord. 52. stofmaat. 54. hevige storm. 55. Europeaan. 56. meisjesnaam. 58. trapper. 60 zacht. 62. vogel. 63. muziek term. 64. vis. 66. mak. 68. lidwoord. 69. voorzetsel. 73. dierengeluid. 75 lengte maat. 76. en anderen (afk.). 78. ambts halve (lat. afk.). Horizontaal: 1. gondel p.p.c. 2. ineens er. 3. debet fraai. 4. si logeren. 5. Gui- do t.t. 6. advertentie, 7. dienaar. 8. geo- graphie. 9. moeite N.L. 10. af sirene. 11. pas steunen. Verticaal: 1. gids A.D. hap. 2. onein dig fa. 3. neb veem. 4. deelgenoot. 5. entourage. 6. l.s. gitarist. 7. federatie. 8. perron Peru. 9. prae en. 10. anti inne. 11. ui Tegelen. LEIDEN, 11 Juli. Gepromoveerd tot doctor in de letteren en wijsbegeerte: op proef schrift getiteld „Ethics and moral in Icelan dic saga literature": de heer M. C. van den Toorn, geboren te Rotterdam en thans wo nende te Münster (Did.) (cum laude). Op proefschrift getiteld „Le meloframe musical de Rousseau au romantisme"de heer J. van der Veen, geboren te Leiden en wonende al daar (cum laude). Gepromoveerd tot doctor in de wis- en natuurkunde op proefschrift getitield „Bauxite deposits in Suriname and Demerara (British Guiana): de heer V. J. F. van Kersen, geboren te Rotterdam en wonende aldaar. Op proefschrift getitield „A study of the aerobic decomposition of chitin by microoganisms": de heer H. Veldkamp, geboren te Haarlem en thans wonende te Bennekom. Gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde op proefschrift getiteld „Alca- lose congenitale avec diarrhee": de heer E M. R. A. Duyck, geboren te Yperen (Bel gië) en thans wonende te Oegstgeest. Prop godgeleerdheid: J. P. Broeder, Rotterdam. Klassieke taal- en letterkunde: de dames L. L. de Jong, Den Haag; S. S. Vat, Rotterdam; A. L. F. M. Schellart, Voorburg. Cand. klas- seike taal- en letterkunde: mej- Th. O® Jong, Leiden. Cand. sociologie: H. G* Vrolijk, Scheveningen. Doet. sociologie: D. J. jj, Knibbeler, Heerlen. Cand. psychologie: mej. W. T. M. Lijbrink, Eindhoven. Doe. Engelse taal- en letterkunde: J- F, van der Sloot, Bloemendaal. Cand. E wis- en natuurkunde: H. E. Muller, Leiden. Cand, F wis- en na- tuurk.. W. F. Kinppenburg, Leiden. Cand. L wis- en natuurk.: mej. C. G. M. Reyers, Leiden. Doet. sterrekunde: H. van Woerden, Leiden. Apothekers-examen: mevr. W. S. Si- derius—Van den Berg; dr. P. Siderius en E. L. Tan (allen te Leiden). Cand. geneesk.: mej. J- E- Jöbsis, Oegstgeest: J- Bennebroek Gravenhorst, Haarlem: A. V G. Bruschke, Oegstgeest; H. A. Davids, Leiden; W. Fon tein, Delft; W. H. A. Govaert, Stein (L.); G. J. van Hagen, Leiden: A. Huson, Voor burg: B. A. Kats, Voorburg; W. H. Klein- loog. Voorburg; J. Koudstraal, Rotterdam: W. H. Krul, Dordrecht; A. A. H. Meurs, Hilversum: A. v. d. Spek, Zoetermeer en A. Vrij, Den Haag. Doet. geneeskunde: mej. R. C. Lindeman, Oegstgeest; L. C. van Andel, Haarlem; P. H. M. Beck, Sassenhelm; R. Coutinho, Oegstgeest; H. van Diggele, Den Haag; J. F. Van Duuren, Leiden: J. P. Dijkhuis, Leiden; G. T. van dér Lingen, De Lier; R. Steinmetz, Wassenaar: J- Valk, Rotterdam en P. H. Der Weduwen, Rotter dam. Artsexamen le ged.: de dames M. K. Hartgrink, Egmond a. Zee; A. M. Roëll, Den Haag en de heren D. J. Bastmeijer, Den Haag; J. F. Caljé, Den Haag; A. B. de Haan, Oegstgeest; C. B. Heyn, Maastricht; J. Hrouda, Leiden; K. K. de Voogd. Utrecht; E. B. G. M. v. d. Voort, Epen. (Zeel.) en A. J. T. van Wely, Wassenaar Examen'2e ged.: de dames H. L. G. de Bruijn, Wassenaar; M. Oolders, Haarlem en de heren H. G. v. d. Esch, Leiden; P. Flieringa, Haarlem; P. H. M van Gasselt, Venlo; B. K. P. Griffioen, Delft; C. Kole, Scheveningen en M. E. Nordlohne. Goes Op 5 Juli j.l. is de heer L. H. B. Rienks cum laude geslaagd voor het doctoraal examen Nederlandse taal- en letterkunde. DELFT, 11 Juli Cand. werktuigk. ingen.: H. G. Aalbersberg, Amsterdam, H. H. Boerma, Voorburg, G. A, Bos. Enschede, G. Brands, Haarlem, J. C. Cool, Soestdijk, W. A. I. Goethals, Sas van Gent, F. O. Gorter, Almelo, C. Groo- ters, Haarlem, J. H. M. Haagh,» Rijen, H. C. Haverkorn van Rijsewijk, Eindho ven, R. N. van Hees. Grave, H. C. den Herder, Rotterdam, A. G. R. Holtus, Eindhoven, T. H. van ien Honert, Lei den, E. J. C. Huydts, Hilversum, J. Ja ger, Heerenveen, A. J. Ketel, Poortu- gaal, D. Keijzer, De Lier, P. C. S. Kleyn, Haarlem, J. A, de Kloe, Vlissingen, L. C. A. P. Louwers, Venlo, F. J. D. Lude- Advertentie OEKHANDE> H. COEBERGH EDEMPTE OUDE GR*CHT 74 HAARLEM TELEFOON K noo..7j;7. «.EVERT ALLE' §tudieboeke>l •JO* LAGER. MIDDELBAAR. GYMNASIAAL niiverheids en universitair ONDER If US 4" fRS, Oud-Loosdrecht, H. F. Maris, 's-Gravenhage, R. E. Meulenberg, Rot terdam, A. J. Meijers, Voorburg, C. C. Van Nes, Tilburg, A. J. Ovaa, Schoon hoven, A. J. Prins, Delft, W. H. Raad- sen, Wassenaar, A, A. Romeijn, Nijme gen, H. P. Schilpzand, Delft, A. J. A. Schoenmakers, Vlissingen, C. L. J. Schoenmakers, Tilburg, P. J. Schoenma kers, Delft, J. W. Sluiter, Amersfoort, H. R. Strop, Rijswijk (Z.H.), Tan Wie Goan, Bussum, R. van der Valk, 's-Gra venhage, H. J. Versfeit, Hilversum, J. H. de Visser, Zonnemaire, R. Wereldsma, Haarlem, W. J. Witteman, Monster, R. A. J. O. Witteveen, 's-Gravenhage en E. T. W. Zweekhorst, 's-Hertogenbosch. Ing.-examen civiel-ing.: C. A. Aan- genendt, Wassenaar, A. H. Baurdoux, Delft, B. Beukers, Rotterdam, N. S. Blom, Amsterdam, K. de Boer, Velsen-Noord, J. Rakel, Delft, H. van den Broek, Delft, K. F. Brons, Rotterdam, S. W. Caspers, Zwolle, H. Grabowsky, Delft, W. Qrijm, Delft, C. A. T. Hagenaars, Bergen op Zoom, G. P. L. Hoogeveen, Delft, J. P. Hoomans, Ijlst, J. J. M. van der Horst, Delft, P. J. Huiswaard, Schiedam, B. L. Kamminga, Pemis, A. H. C. Kande laar, De Hoef, P. Kolk, Leeuwarden, P. Koppenol, 's-Gravenhage, R. Krij- tenburg, Harlingen, C. de Kuijper, Mid delburg, J. Maas, Colijnsplaats, J. A. Madsen, Velp, B. H. H. Mutler, Zeist, J. J. Muller, Terneuzen, I. W. Nortier, Sta- venisse, W. Nugteren, Schiedam, A. Nij- dam, Eelde, H. Nijhoff, Amsterdam, J. Poort, Delft, J. A. Pijnacker—Hordijk, Nieuw- en Sint Joosland, A. J. de Smit, Breskens, A. Spoel, Hilversum, S. Sva- sek, Delft, G. Swier, Delft, R. P. Sijbes- ma, Murmerwoude, M. Tamminga, Leeuwarden, T. Verheul, Vlaardingen; J. J. Vinjé, Scherpenisse, C. de Waal, Krim pen a.d. IJssel, J. van der Waard, Rot terdam. N. Wertenbroek, Breda, J. G. Wiebenga, 's-Gravenhage, J. H. Wolt- man, 's-Gravenhage, M. van Wijk, Gro ningen en J. W. Goozen Zijl, Bussum. Ingenieursexamen natuurk.: merv. H. J. van DorsserGoudsmit te Delft. Het Franse schip „Médée" is Dinsdag op ongeveer 12 km. ten Oosten van het lichtschip Noordhinder gezonken, na in aanvaring te zijn geweest met het Britse schip „Steyning". De bemanning van de 1882 ton metende „Médée", die eigendom is van de Société Naval Caen- naise te Caen, is gered door de „Stey ning".

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 2