Verkeerstelling op Rijksstraatweg Het wegen- vraa gstuk WEGENPLAN is naar commissie verwezen NYGEN H. J. L. Klein Schiphorst morgen tachtig jaar Zuiveltentoonstelling Haarlems Concertgebouw GIJS BETHS speelt vioolconcert van Max Bruch Diploma-uitreiking aan veer tien geslaagden Bekende Haarlemse figuur op velerlei gebied in Provinciale Staten Twee Haarlemse raadsleden nemen er zitting in "37 Van 18 t/m 27 Juli: Van Est en Hinsen bij uitlopers Ongeluk tijdens training Uit STAD l_ en STREEK GENERAL TIRE WOENSDAG 13 JULI 1955 PAGINA 3 I -:-r •-•••' Haarlems Avondlyceum DRS. VAN DIJCK GAAT HEEN ALS RECTOR Morgen 11 uur komt de eerste helicopter in Haarlem Her-wommen Levenskracht en Santo 9 DE WESTELIJKE RANDWEG Brief aan Provinciale Staten De enige autobandLmet voor personenwagens I GENERAL •ate tfatuÏMzaz d&r? snee Gewestelijke Sociale School K.A.B. Burgerlijke Stand Haarlem Sjans en Sljimimie in het Rembmndttheater Spreekuur wethouder Benoeming directeur Openbare Werken Thans officiële voordracht aan de raad! In het Noordersportpark Zevenjarig jongetje glijdt uit op hek R.K.G.V. HERCULES Madiame vanavond geopend HEEMSTEDE Lathyrusavond TOUR DE FRANCE Ruim 7 min. voorsprong T.T.-races Passagier van Steman breekt ribben E.H2S. WINT SCHOTEN- TOURNOOI Politie-zwemkamipioen- sohappen van district West Beurs van New York ff Gisteren is er op de Rijksstraatweg ter hoogte van de politiepost in Haar lem-Noord door de Rijkswaterstaat op verzoek van de dienst Verkeersonder- 7oek in Den Haag een verkeerstelling gehouden. Zowel het verkeer uit Alk maar als uit Haarlem werd geteld. De Rijkswaterstaat had voor dit werk vrij willigers opgeroepen, die gisteren de gehele dag het verkeer „geturfd" heb ben. Deze telling houdt zijdelings ver band met een actie, die thans op ver zoek van de werkgroep van de Inland Transport Commitee in Genève in vele landen van West-Europa wordt gehou den en die bedoeld is om een overzicht te krijgen van de intensiteit van het verkeer op de verschillende wegen, die voor het Europese verkeer van belang zijn. Het is de eerste keer na de oorlog, dat op grootscheepse wijze een ver keerstelling in Europa wordt aangepakt. Direct na de oorlog, in 1946, heeft men een verkeerstelling georganiseerd, maar daar kon slechts weinig waarde aan worden gehecht, omdat het verkeer nog niet op volle capaciteit was. De dagen, waarop de telling dient te geschieden, is internationaal vastge steld. Wel werd voor de verschillende „deelnemers" de mogelijkheid openge laten om op sommige punten van de richtlijnen af te wijken. Zo heeft de Rijkswaterstaat in Nederland een ex tra dag ingevoegd, namelijk 30 Mei, en op verschillende rijkswegen in Neder land van het Europese wegennet het verkeer geteld. Het resultaat was ver bluffend, want 30 Mei bleek voor Neder landse begrippen een topdag te zijn. Het onderzoek is zo geregeld, dat elke dag van de week aan de beurt komt. De Donderdag, Woensdag en Dinsdag zijn ng afgewerkt en in de volgende maanden zijn de andere da gen aan de orde. De eerste telling heeft weer plaats op Zondag 7 Augustus en de volgende op Maandag 8 Augustus, Het ziet er naar uit, dat de in 1957 verhoopte openstelling van de Velsertunnel, in Haarlem en om geving vooralsnog eerder aanleiding is tot bezorgdheid dan tot vreugde, want een enorme intensivering van het toch al drukke doorgaande verkeer zal een der zeker te verwachten gevolgen zijn. Dat Haarlem deze voortstromende, on afgebroken rijen voertuigen, onmoge lijk zal kunnen verwerken, staat thans eenieder, zelfs het Rijk, wel duidelijk Voor de geest. Het is alleen jammer, dat dit besef bij Rijkswaterstaat zo laat gekomen is. Want nu verkeren Haarlem en wijde omtrek in alarm- toestand en worden elk ogenblik op geschrikt door wilde plannen of ge ruchten, kennelijk uit de koker van zich plotseling in tijdnood wetende instanties. De enige oplossing ter voorkoming van verkeersmoeilijkheden in deze ge bieden, die elkeen onmiddellijk als aanvaardbaar en het meest voor de hand liggend zal beschouwen, is ge legen in een weg beoosten Haar lem, die geprojecteerd kan worden door een betrekkelijk vrij gebied en die geen dorpsgemeenschappen zal behoeven te doorsnijden. Men zou dus verwachten, dat van Rijkswege alles in het werk gesteld zou worden om deze weg met de meeste spoed aan te leggen. IJdele verwachting: amper terstaat H Z0Ver te zijn' dat Rijkswa terstaat de onvermijdelijkheid heteT^iqkindi^'^^'^^'^koeve van het Velserverkeer inziet, de plannen bestaan of m het geheel niet of kel"en n°2 ln eerV 20 Pril stadium, dat zelfs Gedeputeerde Staten van Noord- Holland het raadzaam achten om de weg in hun eigen voorstel maar bui ten beschouwing te laten. In het licht van deze onbegrijpelijke gang van zaken moeten dus alie plan nen gezien worden voor de weste lijke randweg, die een reeks van viaducten noodzakelijk zou maken en daardoor onevenredig kostbaar wordt in vergelijking met de importantie, welke men hem na verloop van tijd toeschrijft. Na de totstandkoming van de Rijksweg beoosten Haarlem zal deze weg immers slechts secundair zijn. Tussen de gemeenten Haarlem en Bloemendaal bestaat er over deze kwestie een grote mate van eensge zindheid. Beide achten het onver klaarbaar, dat, waar de Velsertunnel toch niet met de onverwachtheid van een natuurverschijnsel uit de lucht is komen vallen, het Rijk niet tijdig voorzieningen voor het verkeer heelt getroffen. Opening van zaken is wat dat betreft zeker nog niet gedaan, en de hier en daar geopperde mening dat het Rijk zijn eigen handen zou hebben gebonden door toezeggingen in verband met ruilverkavelingen in het poldergebied rond de Mooie Nel Waar de weg omheen zou leiden, is daardoor niet bevestigd noch ontkend. Overigens: indien nu direct met de aanleg van deze Rijksweg zou worden begonnen, dan nog zal de aansluiting met de Velsertunnel niet tijdig tot stand gebracht kunnen worden, zodat het gebruik van de westelijke rand weg als voorlopige aan- en afvoerver- binding eenvoudig force majeure is. Op de enkele aspecten westelijke randweg en de Oost-West verbinding hopen we morgen nader in te gaan. De gehele dag door hebben ambtena ren en vrijwilligers gisteren het ver keer op de Rijksstraatweg geteld. Met spanning zal men ongetwijfeld vooral in Haarlem-Noord uitzien naar de resultaten van deze telling. Zaterdag 10 September en Vrijdag 7 October. De resultaten van de verkeerstelling zullen in een rapport worden samen gevat en de normen, die hiervoor moe ten worden aangelegd, zijn zodanig op gesteld, dat de verslagen uit de ver schillende landen met elkaar vergelijk baar zijn. Het is wellicht mogelijk, dat de cij fers, die de telling van het verkeer op de Rijksstraatweg oplevert, gebruikt kunnen worden om de dringende nood zaak van een verbetering van de ver keersveiligheid op de Rijksstraatweg te illustreren. Men mag veilig aannemen, dat de cijfers zullen aantonen, dat het ijverige actiecomité in Haarlem-Noord niet voor niets alarm heeft geslagen. Naar wij vernemen zal de huidige rector van het Haarlemse Avondlyceum, drs. J D. van Dijck, die tevens leraar is aan de Rijks H.B.S. in Velsen, na 1 Sep tember niet meer optreden in eerstge- noemde functie. Drs. van Dijck is de eerste rector welke het Avondlyceum heeft gehad nadat het in 1953 de struc tuur heeft gekregen van een stichting onder bestuur van een veelzijdig sa mengesteld curatorium en niet gemeen telijk toezicht en financiële garantie van die zijde. Voor de nieuwe opzet van het Avond lyceum heeft drs. van Dijck indertijd geijverd en er veel werk voor verzet. De leraren worden telkens voor één jaar benoemd. De benoeming van drs. Van Dijck zal per 1 September niet worden gecontinueerd, omdat er verschil van inzicht bestaat tussen het curato rium en de rector omtrent de taakuit oefening van laatstgenoemde en de wijze waarop een avondlyceum moet worden geleid. Morgen om 11 uur zal de eerste helicopter van de zomerdienst Rotter- dam-Haarlem-Zandvoort van dit jaar, landen op de voorlopige helihaven aan de Waeenweg. De dienst wordt weer onderhouden door de Belgische lucht vaartmaatschappij ^.Sabena - Het lag aanvankelijk in de bedoeling, de zomerdienst al op 1 Juli te beginnen, maar tengevolge van administratieve moeilijkheden moest de opening veer tien dagen worden uitgesteld. De zomer dienst wordt weer gesloten op 15 Augus tus. De lijstencollecte en speldjesverkoop ten bate van Herwonnen Levenskracht en Santos hebben in Haarlem eenbe- drag opgebracht van f 6038.83. Dat is ongeveer f 600 meer dan het vorige jaar. Advertentie Gisteren kwamen de Staten van Noordholland in openbare zitting bijeen in Haarlem. Voordat deze zitting openbaar werd, gaf de hoofdingenieur- directeur van de Provinciale Water staat, ir. C. Krijn een uiteenzetting over het wegenprobleem rond Haar lem. De uiteenzetting werd kennelijk alleen aanhoord door een aantal speci alisten op dit terrein, daar gaandeweg de koffiekamer vol raakte met staten leden. Op voorstel van de voorzitter der vergadering, de commissaris der koningin dr. M. J. Prinsen, werd het provinciale wegenplan eerst ter behan deling aan een commissie gegeven. Om dat een daartoe strekkend verzoek was gedaan, werd de samenstelling van enkele commissies gewijzigd, waardoor in de wegencommissie o.a. de Haar lemse raadsleden Mensing en Proper werden benoemd. Op 3 Augustus zal het plan eindelijk in openbare behandeling worden geno men. Op deze vergadering zullen ook de ingekomen stukken aan de orde worden gesteld, die op deze aangele genheid betrekking hebben, zoals de motie van de Bloemendaalse raad, de brief van de vereniging Aerdenhout- Bentveld en nog andere brieven. Ook het besluit dat de gemeenteraad van Haarlem nam, zal dan ter sprake De afdeling Haarlem van het Insti tuut voor Arbeidersontwikkeling, de afdeling Haarlem van de Koninklijke Natuurhistorische Vereniging en de Itdplhna Haarlem van de Nederlandse tpvndbond voor Natuurstudie hebben h in een schrijven tot de Provin- t ctnfpn van Noordholland gericht B orhand met de provinciale plan- m verband m leggen door lel}> 0vnaeienzangse Bos. Genoemde het innen zich ernstig ver- verenigingen v\annen en verzoe- ontrust door staten de voorge- wpltelüke Randweg zodanig te stelde WestelyKe Vogelenzangse ClSaard bW- De tekst van de open brief luidt als volgt „Ondergetekenden, afdelmgbe.daaiont_ wikkeling, ^afdeling de Koninklijke Nederlandse Httuu historische Vereniging en jeugd- Haarlem van de Nederlandse Jeug^ bond voor Natuurstudie, van bezorgdheid kennis SeI,0D1 we a plannen, die zouden bestaan e®L aan te leggen door het Vogelenza Bos. In verband daarmede nemen Z1J vrijheid de aandacht van Uw Goiiege te vestigen op de navolgende aspecte van dit project: Het Vogelenzangse Bos is een der weinig overgebleven resten van het oude binnenduinbos. Door dit feit ps- zit dit bos een flora, die in dit gebied weinig minder dan uniek kan worden genoemd. Ook de vogelstand in dit bos vertoont een rijkdom en verscheiden- die zeer opmerkelijk is. Maar niet alleen op natuurhistori sche gronden dient het Vogelenzangse Bos in zijn ongerepte staat te worden bewaard. Ook als recreatiegebied be zit dit bos grote waarde, door afwis seling van hoog opgaand geboomte met grazige open plekken. Juist in dit zo dicht bevolkt gebied van Neder land is een dergelijk terrein, dat ook thans voor een ieder gemakkelijk te bereiken is, van eminent belang. Als men daarbij nog rekening houdt met de te verwachten bevolkingstoename, moet het voor een ieder duidelijk zijn, dat bij de keuze van een traject voor de aan te leggen westelijke randweg niet alleen het kostenprobleem een rol mag spelen, doch dat er in dit geval andere en hogere waarden zijn, die meer gewicht in de schaal dienen te leggen. Een en ander is voor ons aanleiding Uw college met de meeste klem te verzoeken het daarheen te willen lei den, dat het traject van de westelijke randweg dusdanig wordt gekozen, ^dat het Vogelenzangse Bos gespaard blijft." komen. Voorts werd gisteren aan de heer R. Verbeek, economisch directeur van de Provinciale Ziekenhuizen, eer vol ontslag verleend wegens het be reiken van de pensioengerechtigde leeftijd. De commissaris der koningin sprak enige woorden van hulde en waardering ter gelegenheid van dit af scheid. De heer Verbeek begon in 1911 als klerk en verwierf zich door zijn toe wijding en ijverige arbeid een der hoogste posten in de provinciale hiër archie. De commissaris was hem zeer erkentelijk voor de wijze, waarop hij zijn taak had verricht. Tot opvolger van de heer Verbeek werd de heer J. A. Valk benoemd. Tot slot van de zitting werd de heer P. S. van der Vaart (PvdA) gekozen tot lid van Gedeputeerde Staten, die aan het college wordt toe gevoegd, indien de stemmen over een belangrijke beslissing staken. De heer Van der Vaart versloeg de KVP-can- didaat de heer S. Groen uit Alkmaar met 37 stemmen tegen 34 stemmen. Sterker dan staal. Zonder binnenband. Zelfreparerend. Unieke O-Ring sluiting. Sneller stoppen. Minder slijtage. De beste anti-slipband van Europa! NYGEN - nu ook in General vrachtwagenbanden I TIRE In het Bavogebouw aan de Smede- straat zijn gisteren met enig officieel vertoon de diploma's uitgereikt aan veer tien K.A.B.ers uit Haarlem en omstre ken, die na een cursus van drie jaar te hebben gevolgd aan de Gewestelijke Sociale School der K.A.B. het eindexa men met goed gevolg aflegden. Alvorens de getuigschriften werden overhandigd, voerden enige sprekers het woord. Nadat de heer Th. P. M. Peters, directeur van de school te Haarlem, alle aanwezigen had verwel komd, gaf pater dr. Alfred O.F.M. Cap., directeur van de diocesane ont wikkelingscentrale der KAB, een sum miere uiteenzetting van het doel dezer cursussen. Het moet het streven zijn van de katholieke arbeider, aldus spre ker, zich evenais ieder ander tot een persoonlijkheid te ontwikkelen. Hij zal daartoe het beste de lessen kunnen vol gen, die vanwege de eigen organisatie worden gegeven. Pater Alfred wees verder op de voorsprong van een aan tal arbeidersbewegingen, op bepaalde punten, hetgeen absoluut onnodig is. Wie de heer H. J. L. Klein Schiphorst ergens zou ontmoeten en onbekend was met diens leeftijd, zou zeker uiterst verbaasd zijn te horen, dat deze nog zo vitale, werklustige man morgen 80 jaar wordt. Zijn levendige belangstel ling in zovele zaken, zijn lidmaatschap van tal van colleges, zijn op allerlei gebied nog zich ontplooiende activiteit en vooral zijn jeugdig uiterlijk maken het ten enen male onmogelijk in hem een bejaarde te zien. Morgen wordt hij dus 80 jaar. Een speciale receptie zal de heer Klein Schiphorst niet houden, maar zijn roy aal huis aan de Schotersingel zal te klein blijken om zijn vele familieleden, zijn vele relaties uit de ontelbare krin- gen, waarin hij zich bewogen heeft, en zijn vele vrienden te kunnen bevatten. In Haarlem heeft de heer Klein Schiphorst vooral in het bouwbedrijf een belangrijke rol gespeeld. Geboren in Deventer, bekwaamde hij zich reeds van jongs af aan in het bouwkundig tekenen, o.a. aan de H.B.S. Hij ver wierf zich met zijn studie een zilveren en een bronzen medaille van de Ko ningin. De practische opleiding in het vak genoot h\j bij zijn vader. Na een l'Jd in Amsterdam gewerkt te hebben en daar een voor die tijd fabel achtig salaris verdiend te hebben ?fl.n bekwaamheid bood hem de moge lijkheid iets te eisen keerde hij terug naar Deventer en trad voor korte tijd in dienst van een architect als opzich ter. In 1901 vestigde hij zich in Haar lem, waar architect Bruning hem in dienst nam als opzichter. Een jaar later begon hij voor zichzelf samen met zijn zwager. Zo ontstond het bouwbe drijf Schiphorst-Philips, dat spoedig een goede naam kreeg, kapitale orders uit voerde en tot 1934 in Haarlem bleef bestaan. Een beknopt overzicht van de opdrachten, die het bouwbedrijf Schip horst-Philips in die 32 jaar uitvoerde: uitbreiding van de chocoladefabriek Union, uitbreiding van Droste, school en broederhuis aan Nagtzaamplein, uitbreiding en nieuwbouw van de zus terscholen aan Kleine Houtweg en Koningstraat, uitbreiding Mariastich- stichting, school aan de Zijlsingel en diverse modemagazijnen. De activiteit van het bedrijf vond een bekroning in de bouw van Vroom en Dreesmann in Haarlem. Voor dezelfde firma waren Vanwege het Nederlandse Zuivelbu- reau wordt er in het Gemeentelijk Con certgebouw te Haarlem van 18 Juli tot en met 27 Juli een grote tentoonstelling gehouden onder de titel „In Zuivel- land". Deze tentoonstelling is reeds ge houden in Gouda, Utrecht, Leeuwar den en Maastricht en heeft totaal reeds 145.000 bezoekers getrokken. De exposi tie wordt 18 Juli des morgens om II uur officieel geopend en zal die dag des films CINEMA PALACE: „Rear Window", 18 j„ 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. FRANS HALS: „Bittere Rijst", 7 en 9 15 u. Do. gesloten. LIDO: „De purperen vlakte", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 u. LUXOR: „Inspecteur Ripley slaat toe". 18 jaar, 2, 7 en 9.15 u. MINERVA: Do. 8.15 u. „Intermezzo", 14 jaar. REMBRANDT: „Meisjes zonder moraal", volw., 2, 4.15, 7 en 9.15 u ROXY: „The Las Vegas Story", 18 jaar, 2.30 en 8. u. STUDIO: „Het net", volw. 2.15, 7 en 9.15 u. Donderdag 14 Juli Grote Kerk: Internationaal orgelconcours. Improvisatieconcert 8 uur. Grote Kerk: Gratis orgelbespeling door de gastdirigente Jeanne Marguillard. Van 1516 uur- Grote Kerk: Carillon-Glockenspiel door de stadsbeiaardier Arie Peters. Van 19—20 uur. Vleeshal: „Madame", tentoonstelling. 10 17.30 uur. GEBOREN: K. W. Schraal-Sjoukens, z K. Allard-Schuurman, z.; A. van Leeuwen-van Kampen, z.; E. C. Zwit- ser-Driessen, z.; H. Spierings-de Lan ge z. S. W. F. Verdam-Kaagman, z.; M' a' Eys-Sanders, z.; J. J. M. Lin- martz-Ferlien, z.; P. M. Meirmans- Pouw, z.; H. M. Jongeneel-de Kleuver, z.- W. J. Bijma-Vogelsang, z.; G. A. de Ridder-Saeijs, z.; H. J. Vergers-van der Klugt, d.; J. M. E. Kooiman- Spook, d.; J. P. van Opzeeland-van Eerde, d.D. Goedhart-Koren, d. ONDERTROUWD: R. Pel en J. A. Groenveld; G. Beun en A. J. Zwaanswijk; L. de Vries en I. J- Hl~®" brink; J. A. Wuhl en E. G. Hoogka mer; J. Berghuis en L. Beerthuizen. GETROUWD: A. Joustra en G. van der Vliet; P. A. Komen en S. van der Vliet; J. G. P. Oosterop en G. B. Han sel; J. Bakker en K. Broekhuis; D. Koopman en J. W. Hoppenbrouwer. OVERLEDEN: G. Siepkes, 2 m., Tul penstraat. middags vanaf 2 uur voor het publiek te bezichtigen zijn. Hoe belangrijk de zuivelindustrie voor Nederland is moge o.m. hieruit blijken, dat er in ons land 15.000.000 melkkoei en zijn, die per jaar vijf en een hal* milliard' liter melk produceren. Daar van dient 2 millioen liter als consump- tiemelk in velerlei vorm, terwijl er ver der van geproduceerd worden 183 kilo kaas en 80 millioen kilo boter, 52 mil lioen kilo melkpoeder en 220 millioen kilo gecondenseerde melk. De totale export van zuivelproducten bedraagt in Nederland per jaar 850.000.000, het geen betekent, dat meer dan 10 pet. van de totale export in Nederland door de zuivelproductie gedekt wordt. De ervaring in Nederland is nu, dat de zuivelproducten in Nederland nog te weinig geconsumeerd worden. De huis vrouw weet ook nog te weinig wat zij met die producten kan doen. De tentoonstelling wil nu een gedegen voorlichting geven over de vele moge lijkheden en daarbij zullen foto's en statistieken voor de nodige illustratie zorgen. Er zullen kookdemonstraties gegeven worden en de bezoekers zullen van de gerechten kunnen proeven. De tentoonstelling geeft verder een beeld van een doorsneeboerderij met bewe gende diorama's, er is een electrisch vragenspel en de liefhebber zal zich kunnen iaten wegen om vermoedelijk tot de conclusie te komen, dat hij zoals de gemiddelde Nederlander, te zwaar weegt. Hem zal dan tevens duidelijk gemaakt worden, dat de zuivelproduc ten de mens niet zwaarder maken. In het Rembrandttheater zal vanaf Zondagmorgen 11 uur en verder tot en met Donderdag 's morgens om 9 en om 11 uur een film vertoond worden over Sjors, de voorzitter van de Rebel lenclub. Het scenario voor deze film is ontworpen door de schrijver van het stripverhaal. Het kereltje beleeft weer allerlei avonturen. Met zijn makkers richt hij een circus op en ontdekt en passant, dat twee deugnieten er met diamanten vandoor willen gaan. De achtervolging, die Sjors en zijn vriendje Sjimmie inzetten en gepaard gaat met tal van spannende belevenissen, neemt het grootste deel van de film in be slag. De wethouder van O. K. en W., de heer D. J. A. Geluk, zal morgen om elf uur spreekuur houden. i eerder al gebouwen gezet in Leiden, Breda, Alkmaar, Hoorn en Arnhem. Een opsomming van de functies, die de heer Klein Schiphorst in het maat schappelijk leven vervuld heeft en nog vervult, zou wellicht te dor en weinig sprekend worden. Genoeg zij het vol gende: Hij is een der oprichters van de R.K. Bond van Bouwpatroons in Haar lem en later in Nederland. 26 jaar lang heeft hij de bouwbelangen verdedigd als lid van de Haarlemse gemeente raad. Wanneer het onderwerp van bou wen in eigen beheer aan de orde kwam, richtten zich aller blikken al bij voor baat naar de heer Klein Schiphorst, die dan geruststellend mededeelde zo wel van zich te laten horen. In 1922 werd hij lid van de Haarlemse Kamer van Koophandel, waarvan hij nog deel uitmaakt. Hij is voorzitter van de afde lingen vestigingswet en makelaardij. Voorts is hij regent van het Grote Gasthuis en lid van de raad van arbi trage voor bouwbedrijven in Nederland. Nog iets over zijn persoonlijk leven: hij is kerngezond, evenals zijn 74-jarige echtgenote, heeft 34 kleinkinderen, is tweemaal overgrootvader, houdt van vogels en de voetbalsport iedere Zon dagmiddag is hij bij zijn radiotoestel te vinden en is drager van het erekruis Pro Ecclesia et Pontifice, de St. Grego- riusorde en de orde van Oranje Nassau. En het is ook niet onaardig te ver melden, dat hij sinds zijn vestiging in Haarlem in 1901 een trouw abonné is op de Nieuwe Haarlemse Courant. Tenslotte bracht hij in het bijzonder dank aan de heren Th. Peters en H. Serné en kapelaan B. van Zijl, die, tezamen het lerarencorps uitmakende, zo veel hebben bijgedragen tot het suc ces van de cursus. De heer J. Schaap, oud-directeur van de enige tijd geleden - wegens finantiële moeilijkheden op geheven cursus te Beverwijk, betreurde het, dat de animo voor de Sociale School zo gering is. „Wij hebben helaas nog niet genoeg representatieve figuren, die als propagandist hun belangrijke werk doen". Bovendien, vervolgde de heer Schaap, vind ik hef weinig hoop vol, dat de leeftijdsgrens der mensen, die zich ter beschikking stellen, veel lager zou kunnen zijn. „Niettemin be wonderen wij degenen, die ondanks een gezin en de dagelijkse arbeid, een paar jaar opofferen om thuis te raken in problemen en situaties van voorname lijk economische en sociale aard. Als districtsbestuurder sprak o.m. nog de heer J. van der Meer, die de 8000 leden van Haarlem en omstreken stellig vol doende achtte om een groep represen- tabele propagandisten op de been te brengen en die alle aanwezigen aan spoorde, vrienden en familie voor de zaak warm te maken. Kapelaan A. Rencekens, geestelijk ad viseur, benadrukte de urgentie van een kader, dat terdege geïnformeerd is en zijn belangen kundig weet te verdedigen. De heer Serné tenslotte verzekerde zijn leerlingen van achter de bestuurstafel dat hij de cursus niet graag meer zou missen en hij uitte tevens zijn waar dering over het doceren van de heer J. de Beer. die zich onlangs wegen druk ke bezigheden uit de leiding heeft moe ten terugtrekken. Een diploma ontvingen: C. v.d. Berg, E. van Heezik, W. Hoogsteder, C. Koek, S. P. Kok, E. Rosenberg, H. Slenters, C. Teeuwen en J. v. d. Veldt (allen Haarlem), mej. T. Bijman en B. Slief (Beverwijk), J. J. Kok (Hillegom), C. N. v. d. Laan (Lisse) en H. Zegwaart (Heemstede) Voor de cursus 1955-'56 kan men zich melden bij de vakbond en de heren Th. P. M. Peters, Vlietsorgstraat 9, Haar lem, tel. 20281 en H. Serné, Theems- plein 37, Haarlem, tel. 20783. Het school jaar begint op Dinsdag 6 September in het gebouw St. Bavo. B. en W. hebben de Haarlemse ge meenteraad thans inderdaad het voor stel gedaan, om ir. D. N. Dammers, di recteur van Openbare Werken der gemeente Velsen, te benoemen tot di recteur van Openbare Werken en het Gemeentelijk Grondbedrijf in Haar lem, zoals wij enkele dagen geleden reeds konden mededelen. In een toe lichtend schrijven zeggen B. en W., dat zij in de oproep voor sollicitanten in het bijzonder als eis hebben ge steld grote practische ervaring en or ganisatietalent. In verband met het feit, aldus B. en W., dat het directo raat gedurende tal van jaren, zij het met enkele onderbrekingen, door de plaatsvervangende directeur moest worden waargenomen, waardoor een nieuwe verdeling van werkzaamheden bij de topfunctionarissen noodzakelijk werd en aan de leiding van de dienst uiteraard niet die aandacht kon wor den besteed als voor een dienst als de onderhavige zo noodzakelijk is, hebben wij bij het onderzoek van de sollicitanten vooral getracht een in druk te krijgen van hun organisatie vermogen en gevoel voor verhoudin gen. B. en W. delen verder mede, dat van de dertig sollicitanten ir. Dammers ten slotte na een psycho-technisch on derzoek is gekozen. Zij menen de lei ding van de dienst aan hem te kun nen toevertrouwen. Gisteravond even na half negen is de zevenjarige H. A. in het Noorder- Sportpark in de punt van een hek ge vallen. De jongen liep diepe vlees wonden op aan linkerwang en rechter arm en moest ter behandeling worden opgenomen in het Sint Joannes de Deo-ziekenhuis. Hij was op een hek geklommen en is vermoedelijk uitgegleden, nadat hij zijn evenwicht verloor. Met wang en arm viel hij in de punten van het hek. De gehele zomerconcerten-serie staat in het teken van de romantiek. De pro gramma's bevatten doorgaans bekende en geliefde solo- en orkestwerken uit de vroeg- en hoog-romantische perioden. Ondanks die stijleenheid is er voor af wisseling gezorgd. Het bleef in deze serie nu eens, wat solowerken betreft, niet bij concerten voor piano, doch men laat ook een tweetal voor viool uitvoe ren. Thans speelde de oud-concertmees ter van het orkest Gijs Beths het eerste vioolconcert van Max Bruch. Dit concert is één der weinige wer ken van Max Bruch, dat een vast repertoire-stuk is gebleven. Het is wel niet zozeer diepzinnig van gedachte, doch daartegenover staat, dat het fijn melodisch, fraai harmonisch, uitstekend voor het solo-instrument en met kleur rijk geïnstrumenteerde orkestbegeleiding is geschreven. Al houdt het werk de hoorder niet bepaald in een sterke span ning, de muziek doet aangenaam aan, is onderhoudend en schenkt dientenge volge een zekere voldoening. Ook aan de solist schenkt dit viool concert voldoening zowel door de tegen stellingen in uitdrukking van de onder delen bijzonder opvallend is de enigs zins bewogen overgang van eerste naar tweede deel en het intreden van de „energieke" finale na het Adagio als door het gefigureerde-, dubbel- en passagespel. Dit spel geeft de solist vol op gelegenheid zijn technische hoedan.g- heden te demonstreren. Gijs Beths deed dit op brillante wijze, de solist domi neerde er echter niet mede boven het daarbij hoofdrol vervullende orkestspel. Hoe knap het technische spel ook moge zijn, onze waardering is toch nog groter voor het uiterst fijne melodische spel in het eerste en middeldeel. Beths toonvorming was daarin bijzonder mooi en het gelukte hem tevens in het Adagio zijn auditorium onder indruk te brengen van die prachtige vioolklank. Tot een en ander werkte in hoge mate het voortreffelijke, goed b\j de solo aansluitende orkestspel onder leiding van dirigent Adam mede. Er werd een goed geheel verkregen en waar het orkest op de voorgrond moest treden, werd het solospel niet overstemd. Kleine oneffen heden en lichte onderlinge onzuiver heden (er heerste in de zaal een tropi sche hitte) ziet men gaarne over het hoofd, waren niet van invloed op de totaalindruk. Het orkest speelde vooraf Mozart's Serail-ouverture en Haydn's Militaire Symphonie in een stijlvolle opvatting, weloverwogen van klankvolume en op vallend fris van geest. Besloten werd met Bizet's „Jeux d'enfants", waarin de typering van de onderwerpen ver dienstelijk geschiedde. Voor dit concert toonde men veel be langstelling. Zowel solo- als orkestspel viel, gezien de langdurige bijvalsbetui gingen, zeer in de smaak van de luis teraars! O.K. 17 Juli, de grote dag voor de jeugd van Hercules, gaan de middengroepen van 8 tof 12 jaar, jongens en meisjes, naar het grote sportterrein aan de Kle verlaan, om daar een ontspanningsmid dag te houden met hardlopen, springen, balspel. Er zijn prijzen te winnen bij die spelletjes. Zondagmiddag 17 Juli tussen 2 en 5 uur mag er dus niet één kind op het ap pèl ontbreken. De tentoonstelling Madame, in de Vleeshal, zal vanavond geopend zijn. De Onderlinge Tuinliedenvereniging „Aerdenhout en Omstreken" houdt op Vrijdag 15 Juli in café-restaurant „Hof van Heemstede" een Lathyrusavond. Wim van Est en Jos. Hinsen zijn be trokken bij een geslaagde uitlooppo ging in de zevende etappe van de Tour de France. Bij het ter perse gaan van deze edi tie lagen negen renners 7.08 minuten voor op het peloton. Wet waren: Roger Walkowiay (Noordoost), Alessandro Fantini (Italië), Wim van Est (Neder land), Jean Dacquay (ile de France), Ray Hoorelbecke (ile de France), Louis Caput (ile de France), Joseph Hinsen (Nederland), Jen Stablinski (Noord oost) en Bernard Gauthier (Frankrijk). Vanmorgen is op het circuit van Drenthe tijdens de training voor de T.T.-races de Nederlander Henk Ste man in een bocht met zijn Norton zij span te dicht bij de afscheiding van de baan gekomen. Zijn passagier J. C. van Berkel raakte met zijn rug een auto band van de afrastering en brak enke le ribben. Hij is naar het ziekenhuis in Assen vervoerd. De tentoonstelling van het genoot schap „Kunst Zij ons dole" die is ge houden in het Huis Van Looy van 18 Juni tot en met 10 Juli heeft in totaal 639 bezoekrs getrokken. Elf werken werden verkocht voor een totaal be drag van 1150.Het aantal bezoe kers beweegt zich de laatste jaren in stijgende lijn. De vereniging H.C.K. organiseert a.s. Zondag op het terrein achter het Ken- nemerlyceum een softbaltournooi, waar aan wordt deelgenomen door negental len van H.C.K.Sportclub Haarlem, Schoten, Pinguïns (Heemstede), WGA (Amsterdam) en een team van The Cornets uit Wiesbaden (Duitsland) De wedstrijden beginnen om 10 uur. De prestaties van landskampioene EHS zijn tijdens het Schoten-honkbal- tournooi veel beter geweest dan de re sultaten, die in de competitie worden geboekt. Gisteravond wonnen de rood- witten de finale-wedstrijd tegen. HFC „Haarlem". Reeds in de eerste innings namen de EHS'ers een 3O voorsprong, toen aanvoerder Vrenegoor met twee honken bezet een fraaie klap in het verre veld gaf, waardoor hij zelf het derde honk kon bereiken. Ondanks de felle tegenstand van HFC „Haarlem" slaagde haar slagploeg er niet in het de landskampioenen lastig te maken en toen EHS in de vierde innings door v. d. Ham de score nog opvoerde tot 40, leek het pleit beslecht De Haarlemmers dachten hier anders over en na goed werk van Theo v. d. Putten werd het in de laatste slagbeurt nog even gevaar lijk voor E.H.S. Met drie honken bezet en slechts één speler uit waren er nog steeds moge lijkheden voor de Haarlemploeg. De tik van Doornbos kwam echter niet ver, waardoor de EHS-catcher Tromp eerst de Haarlemmer Koning op de thuisplaat deed sneuvelen, waarna zijn feilloos aan gooien naar het eerste honk ook Doorn bos uitmaakte, zodat dit dubbelspel te vens de EHS-overwinning geheel vei lig stelde. Na afloop van de finalewedstrijd werd de wisselbeker door de voorzitter van de honkbalvereniging Schoten, de heer A. Pols, aan het winnende negental over handigd. Het scoreverloop was: EHS 3 0 0 1 0 0 0 0 x is 4. HFC „Haarlem" 000001000 is 1. In de zweminrichting aan de Hout vaart te Haarlem werden Dinsdagmid dag wedstrijden gehouden om de kam pioenschappen van het district West van de Nederlandse Politie Sportbond. W. F. van Wamel (Haarlem) deed met succes een poging om het record 100 me ter rugslag senioren van de Nederland se Politie Spoitbond omlaag te bren gen en bracht het op 1 min. 21 sec. L. Davidse, (Een Haag) verscheen ook met goede voornemens aan de start op de 100 meter schoolslag senioren, hij wist de recordtijd van 1 min. 27 sec. te zwemmen. Zijn recordpoging op de 3 x 50 meter wisselslag persoonlijk, slaagde echter niet. Na afloop van de wedstrijden sprak de heer G. J. Tim mermans uit IJmuiden, voorzitter van het district West, woorden van dank tot het Bestuur van de Politie Sportvereni ging „Haarlem" dat deze wedstrijden had voorbereid. Hoofdcommissaris J. J. Fontijne reikte met een toepasselijk woord de prijzen aan de winnaars uit. De voornaamste uitslagen luiden: 100 meter rugslag senioren: A. W. F. van Wamel, Haarlem, 1 min. 21. Sec.: 2. T. v. d. Kolk, Den Haag, 1 min. 26,6 sec: 50 meter schoolslag nieuwelingen: 1. D. Hoogland, Haarlem, 41,9 sec.: 2. W. F, van Wamel, Haarlem, 43,2 sec. Junio ren: 1. M. de Jonge, A'dam, 41,2 sec.; 2. G. Faassen, A'dam, 41.2 sec., na overzwemmen legde M. de Jonge beslag op de kampioenstitel. 100 meter schoolslag senioren: 1. L. Davidse, Den Haag, 1 min. 27 sec.; 2 F. Harms, A'dam, 1 min. 33,2 sec. 100 meter vrije slag senioren: 1. T v. d. Kolk, Den Haag, 1 min. 9,1 sec.: 2. L. Davidse, Den Haag, 1 min. 10,1 sec. 3 x 50 meter wisselslag estafette: 1 Den Haag, 1 min. 46,4 sec.: 2. Haar lem 1 min. 54,6 sec. 50 meter gekleed zwemmen waarvan 15 meter met dren keling: 1. J. v. d. Burgh, R.dam, 59,2 sec.: 2. F. Verbrugge, A'dam, 1 min. 4,1 sec. 3 x 50 meter wisselslag senio ren: 1. W. F. van Wamel, Haarlem, 2 min. 10,8 sec.: 2. J. van Dijk, Den Haag, 2 min. 22,2 sec. 11/7 12/7 Anaconda Copper 70% 70% Bethlehem Steel 15114 153% Chrysler Corp. 871/4 88 General Electric 53% 53% General Motors 124% 125 Kennecott Copper 117% 118% Montgomery Ward 81% 81% Radio Corp. 50% 51V, Republic Steel 45% 46 Royal Dutch 80% 80(4 Shell Union Oil 62% 62% Southern Pacific 63% 63's Southern Railway 93 92% Tidewater 32 32% U.S. Steel 55 54% Stemming: nauw, prijsh.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 3