Bouwkosten moeten met alle middelen worden gedrukt En het woonpeil zij aangepast aan de eisen van onze tijd In veel bedrijven wordt te weinig aandacht aan researche besteed m m Pieter Stuyvesant-feesten in Wolvega begonnen Ziekenfondsen accoord met specialisten en huisartsen Èèt De baas V Jong-K.A.J. gestart Harde gulden Windhoos raast door Berkenwoude Bussen met aanhangwagens Grootste fabriek van halfgeleiders buiten VS. te Nijmegen geopend Welterusten Uniek radiotoestel voor prof. Zijlstra Herinnering leeft in Amerika meer dan in ons land Brilto-honorarium huisartsen per ziel per jaar naar f9.50 Overeenstemming over een overgangsregeling Geert Wagenaer CENT 'N HEERLIJKE ZOMERSOEP! Chefarinë „4' doet wonderen WOENSDAG 13 JULI 1955 PAGINA Congres Kath. Instituut voor Volkshuisvesting Blikseminslag twee boerderijen afgebrand .'vS Se", T.VS Bij Geldersche Tramwegen Redelijk onderhoud Gezinsleven Minister Zijlstra constateert: mmKsmtJT Goed gebruld, Leo! Bij het zwemmen verdronken IPiW Indonesische pensioenen 40 Italiaanse kinderen in ons land Basiliek van Oudenlbosch i*i DE INCIDENTEN TE ALMELO Onontplofte bom ontdekt Op vliegbasis Woensdrecht In zijn openingswoord op het congres van het Katholiek Instituut voor Volks huisvesting noemde de voorzitter, de heer J. Alders, het afgelopen jaar een belangrijk jaar voor de volkshuisves ting. Spr. voegde hieraan onmiddellijk woorden van grote voldoening toe om het feit, dat minister Witte nog steeds de scepter zwaait op het departement van Wederopbouw en Volkshuisvesting. Spr. betreurde het, dat de pogingen om het vorstverlet van de afgelopen win ter door langer werken in de zomer m te halen zo weinig resultaat hebben gehad. Hij drong er op aan de niet di rect noodzakelijke bouwactiviteit tot het uiterste te beperken om woningen te bouwen. Spr. meent, dat dit voor het ogen blik het enige middel is, dat direct ef fect sorteert. Het fiscaal aantrekkelijk maken van overwerk, als bedoeld om het vorstverlet in te halen, zou aanbe veling verdienen. Spr. toonde zich ook voorstander van een minder strak sche ma bij de verdeling der woningcontin genten. Arbeiders, die als gevolg van de uitputting van het contingent werk loos worden, zouden te werk gesteld moeten kunnen worden door meer wo ningen op de plaatselijke markt te bren- Ben, als men in de desbetreffende ge meenten nog met grote tekorten kampt. Spr. deelde mee, dat de drie centrale organisaties van woningbouwverenigin gen hebben besloten een aanvrage in te dienen voor een subsidie uit de tegen waarderekening ter financiering van een onderzoek m.b.t. het onderhouds werk. Betreffende de positie der woning bouwverenigingen is onlangs een rap port verschenen, waarin o.a. wordt ge steld, dat de verplichting om de bedra gen terug te betalen dient te vervallen en dat de exploitatie-saldi, die ontstaan nadat de voorschotten zijn terugbe taald, voor het ontwikkelen van eigen initiatieven op het terrein van de volks huisvesting door de verenigingen moet worden aangewend. Spr. dringt er op aan, dat de regering de desbetreffende bepalingen zal wijzigen ten voordele van de woningbouwverenigingen en van de volkshuisvesting. Sprekend over het eigen huis-bezit meent spr. dat het aanbeveling ver- De gisteren officieel aangekondigde opheffing van belangrijke sinds 1945 in gestelde deviezenrestricties bewijzen het herwonnen vertrouwen van de minister van Financiën en de monetaire instan ties in de positie van de gulden. Dit vertrouwen vindt zijn grondslag in de uitzonderlijk ruime dekking van onze nationale munteenheidThans kan de gulden gelijk worden gesteld met Europa's hardste munt, de Zwitserse franc. Inflatoire stromingen zullen door de nieuwste maatregel worden afge remd omdat de Nederlandsche Bank niet meer' op grote schaal tot geldschepping zal behoeven over te gaan om opgeëist goud buitenlandse deviezen of effecten aan 'de onteigende houders te vergoe- den. Het liidt aeen twijfel of deze nuchtere kennisgeving in de Staatsc°"™"otga"t Juli betekent een nieuwe e 6kavi_ in de richting van geliberaliseerd kapt taal- en effectenverkeer en heeft convertibiliteit van de gulden een flinke sprong dichter nabij ge Nadat zovele malen en sirtds1 jaren op deze opheffingsmaatreg vergeefs was aangedrongen, vera het jongste besluit dan ook heus een woord van lof en dank. Dinsdagmiddag omstreeks een uur is ®en windhoos van uit de richting Gou derak, over het buurtschap Achterbroek (gem Berkenwoude) getrokken. Hooi hopen cirkelden de lucht in, sloten Werden leeggezogen, een landhek werd als een veertje opgenomen en kwam tientallen meters verder neer. De schoorsteen van een boerderij werd af gerukt en ongeveer tweeduizend pannen werden van het dak gezogen. Bovendien werd een zevental ruiten ingedrukt. De eerste aanblik was alsof er een bom gevallen was. Persoonlijke ongelukken hebben zich echter niet voorgedaan. EK, is ooraak Eewordg. boerderijen vrijwel tot de giond toe sem in de b stationsstraat te Ambtman m aan ae o gigteren Oosterhout. Men had juist gisteren een grote partij hooi voedsel zodat het vuur een k rte vond. De boerderij brandde n d tijd tot de grond oe af. De senate; die op twintig mille wordt g Wordt door de verzeker:ing g werd Ongeveer een half uur la der nog een boerderij in Huissen Arnhem door de buksem getroffen* Ook deze boerderij werd grotendeels ®en prooi der vlanimen. Bij de „Geldersche Tramwegen" ueexnt men momenteel proeven met "Utobussen voorzien van aanhangwa gens. Men wil deze nieuwe autobus-stel ten gaan inzetten tijdens de piekuren op ue overbelaste lijnen. De G.T.W. heeft Uchttlen trekkers van 135 P.K. aange schaft en voorts drie aanhangwagens, Waarmede thans de proefnemingen wor den gedaan. In de aanhangwagens zul len de buspassagiers mogen roken. De G.T.W. paste dit combinatie-sy steem tijdens de oorlogsjaren ook toe, hetgeen toen geschiedde uit overwe- Eingen van brandstofbesparing. dient een regeling te treffen, die het grote groepen van de bevolking moge lijk maakt een eigen huis te verwerven, b.v. door bepaalde fiscale tegemoetko mingen. Verheugend noemde hij het, dat men thans vrijwel algemeen van oordeel is, dat de woninghuren, met name die van de vooroorlogse woningen verhoogd zullen moeten worden en dat aan een redelijk onderhoud meer aandacht zal moeten worden besteed. Er bestaat alle aanleiding de onderhoudsnormen te verhogen en daartoe is bij de huurver hoging, die per 1 September aan de orde zal komen weer een gelegenheid. Sp.\ hoopt, dat de minister in deze geest voorzieningen zal treffen nu dat kan zonder dat daarbij de positie van 's lands kas ter sprake hoeft te komen. De verlaging van de rentemarge en de verhoging van de bijdragen, maat regelen, die getroffen zijn met betrek king tot de hoge huren van de nieuw bouw, stemmen spr. tot dankbaarheid. Hij betreurt het echter, dat zo weinig huurverlagingen het gevolg zijn ge weest van deze maatregelen. Spr. meent dat het sociaal niet langer ge oorloofd is de bewoners van een groot deel der na-oorlogse woningen huren te laten betalen die stukken uitgaan bo ven de in het huishoudbudget van het CBS gefixeerde huren, waarop mede de loonpolitiek in Nederland wordt be dreven. Alles dient in het werk te wor den gesteld, aldus spr. om deze discri minatie tussen huurders van voor- en na-oorlogse woningen uit de wereld te helpen. Ernstig kantte spr. zich tegen stelsel der zwarte lonen. In dit ver band zei hij: „Wij vragen ons af of het niet in het belang van een verla ging van de kostprijzen van woning bouw zou zijn nu over te gaan tot meer vrijheid in de loonvaststelling en zulks door middel van een verantwoorde ta riefstelling zonder aanleg van een loon- plafond." Spr. meent, dat hierdoor de arbeidsproductiviteit zal worden opge voerd, zodat daaruit een verlaging van de bouwkosten zal resulteren. In de sectievergaderingen bespraken de heer W. Andriessen en de heer W. v. d. Kerkhof respectievelijk het Woon peil en vraagstukken van de woning exploitatie. De heer Andriessen betoogde, dat een goede woning onmisbaar is voor het gezin en gezinsleven. De woning, ook van de werknemer, moet passen in het geheel van de maatschappelijke ont wikkeling. In dit verband vroeg spr. zich af, of de thans gebouwde wonin gen ook toekomstwaarde hebben. Als dat niet het geval is- zou de situatie niet minder dan catastrofaal zijn. De voorsprong, die ons land op woning- gebied kwalitatief heeft gehad, is zeker niet meer aanwezig. Met cijfers toonde spr. aan, dat de samenstelling van ve le na-oorlogse woningen van die aard is, dat het gevaar, dat de toekomst waarde van vele woningen sterk zal worden aangetast niet denkbeeldig is. Spr. wees er op, dat niet alleen het aantal slaapkamers, maar ook de groot te van die kamers van betekenis is. Hij vroeg ook aandacht voor de woning voor het grote gezin, waarvoor hij spe ciale bijdrageregelingen getroffen wil de zien. Spr. waarschuwde ervoor de volkswoning een speciaal stempel op te drukken. Tenslotte betoogde spr. dat de wo ning moet zijn aangepast aan de eisen, die de huidige tijd maatschappelijk en cultureel stelt. In dit verband wees spr. op de wenselijkheid van een tweede woonvertrek, dat te meer wenselijk is nu voor lezen en studeren in vrijwel elk milieu ruimte nodig is. Advertentie per Zilverzakjer 4 diepe borden By de officiële opening van de nieuwe Philipsvestiging te Nijmegen heeft mi nister Zijlstra Dinsdagmiddag over de hoofden van de aanwezigen heen uit drukking gegeven aan zijn ongerustheid over het feit dat in belangrijke Bie dingen van het Nederlandse bedrijfs leven geen voldoende aandacht ij®' besteed aan de research. De minister was van mening, dat een groot dee van onze industrie zich niet voldoende of helemaal niet bewust is van de ge varen die hieruit voor de industriële toekomst van ons land kunnen voor vloeien. Toch is het zo, aldus de be windsman, dat alles wat niet op re search is ingesteld in de harde con currentie ten onder zal gaan. Dan za de industrie om bescherming komen vragen en tal van andere narigheden zullen het gevolg zün van de ernstige lacunes op dit gebied. In dit verband stelde de minister het Philipsbedrijf ten voorbeeld, dat aan zijn vooruitstrevende geest ten aan zien van het industrieel speurwerk in belangrijke mate de spectaculaire groei van het concern in de laatste halve eeuw dankt. Mede door de snelle groei van deze onderneming is in Nederland een electronische industrie ontstaan, die in de jaren na de tweede wereld oorlog een belangrijke bijdrage heeft geleverd voor de wederopbouw. Als be langrijke exporterende tak van nijver heid heeft deze industrie zich verdien stelijk gemaakt ten aanzien van het her stel van het evenwicht in onze betalings balans. In' 1954 bedroeg de export van electrotechnisch materieel ruim zeshon derd millioen gulden, dat is meer dan zes en een half procent van onze totale export en ruim tien procent van de in dustriële uitvoer. Minister Zijlstra wenste de gemeente Nijmegen geluk met het feit, dat in Nijmegen thans de grootste fabriek van half-geleiders buiten de Verenigde Sta ten is gevestigd. De betekenis van de half-geleiders, zoals die in de Nijmeegse fabriek wor- Advertentie Kunt niet slapen door rheumatiek, spit ischias, hoofd- en zenuwpijnen, neemt dan geregeld Togal. Togal ver drijft snel en afdoende die pijnen en U slaapt weer rustig de gehele nacht door. Togal baat waar andere middelen falen. Togal zuivert door de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apo theek en drogist f 0.95, f 2.40 en f 8.88. Opgedragen aan dr. L. A. H. Albering. \\5D k dg0«. *K«n den gemaakt, opent revolutionnaire perspectieven voor de toekomst. In mil- lioenen exemplaren worden zij thans reeds toegepast in radio- en televisie apparaten, in rekenmachines, hoorap- paraten etc. Bij de officiële opening van het Phi lipsbedrijf te Nijmegen kreeg minis ter Zijlstra het eerste radiotoestel aangeboden, dat geheel met transis tors is uitgerust en waarin geen „con ventionele" radiobuizen meer voor komen. De directeur van het Nij meegse bedrijf, dr. J. J. van der Spek, sprak de hoop uit, dat dit ge schenk niet in strijd zou zijn met de wet op het cadeaustelsel, welke de minister juist enkele uren tevoren in de Kamer had verdedigd. Het aangeboden toestel is een experi menteel apparaat en niet in de han del verkrijgbaar. Het werkt op een eenvoudig zakbatterijtje van 6 volt. Uiteraard toont het nog grote beper kingen, daar het uitsluitend de beide Hilversumse zenders kan ontvangen. Niettemin is het een bewijs van de grote mogelijkheden, die de transis tor voor de toekomst biedt. In Wolvega zün Dinsdag de Pieter Stuyvesant-feesten begonnen met de of ficiële ontvangst van alle genodigden cp het stadhuis, waar een ware broei- kastemperatuur heerste. In de meer dan volle Ned. Herv. kerk werd vervol gens een plechtige herdenkingsdienst gehouden, waarbü prof. dr. A. J. C. Rüter van Leiden de betekenis van de persoon van Stuyvesant, die als gou verneur-generaal van Curasao en later als directeur-generaal van Nieuw Neder land zo ruime bekendheid genoot, schets te. Door zijn kloek maar vaak ook zonderling optreden vestigde Stuyve sant zich een reputatie die hem ook nu nog in Amerika tot een bijzonder po pulaire figuur heeft gemaakt. Hiervan gewaagde ook o.m. de con sul-generaal voor de Verenigde Staten in Nederland mr. Alvin Seibert, die 's middags in het Sickingaplantsoen te Wolvega het nieuwe standbeeld ter her denking aan deze pionier van de West- Indische Compagnie onthulde. Meer dan in Nederland, zo zei mr. Seibert, is in Amerika de herinnering aan Stuy vesant bewaard gebleven, waarbü hü de wens uitsprak dat Stuyvesant ook in ons land tot een nationale figuur mag worden. Door het wegtrekken van de Ameri kaanse vlag zorgde mr. Seibert vervol gens voor de onthulling van het mo nument, dat het enige in Nederland is met een houten been. Stuyvesant ver loor namelijk een van zijn benen tijdens gevechten tegen de Portugezen in Cu rasao. De Johan Willem Friso Kapel uit Assen, die zich deze middag wel zeer verdienstelijk maakte, speelde daarop het Amerikaanse en Nederlandse volkslied. 's Middags vond de onthulling van een ander Stuyvesantgedenkteken plaats in zijn geboorteplaats Scherpenzeel door mr. N. Debrot, gevolmachtigde van de minister van de Antillen. Vervolgens kregen de gasten in de expositiezaal een diner aangeboden. De grote Stuyvesant- expositie, die een beeld geeft van de ontwikkeling van de gemeente Weststel lingwerf, werd geopend door de com missaris der Koningin in Friesland mr. H. P. Linthorst Homan. De feestelijkhe den van de eerste dag werden besloten met de opening van de nieuwe elf kilo meter lange Stuyvesantweg, die van Wolvega via Scherpenzeel naar de N.O. Polder loopt. Bij het zwemmen in de Waal ter hoog te van de Millingse Waard te Millingen is Dinsdagmiddag de 16-jarige H. S. uit Millingen vermoedelijk door de sterke stroom in moeilijkheden geraakt en ver dronken. IJlings toegeschoten hulp kwam te laat. Bij de opening van de Pieter Stuyve- santfeesten te Wolvega heeft minister Kernkamp bij de onthulling van het Stuyvesant-monument een rede uitge sproken. In zün openingsrede op de algemene vergadering van de Centrale Bond van onderling beheerde ziekenfondsen, die vandaag te Utrecht werd gehou den, heeft de bondsvoorzitter, de heer C. J. van Dienden, medegedeeld, dat hét na moeizame onderhandelingen is gelukt overeenstemming te verkrijgen met de beide specialistenverenigingen, dus niet alleen de landelijke specialis tenvereniging doch ook de afgeschei den Nederlandse vereniging van specia listen, over een honoreringsregeling voor 1955. Bü deze regeling is de progressieve korting vervallen en een nieuwe ta riefregeling opgenomen voor de rönt genologie. De in 1949 vastgestelde ta rieven voor poliklinische hulp worden met vyftien procent verhoogd, de kli nische tarieven met vier procent en voor enkele andere specialisten, als patholoog-anatoom en anathesist, met tien procent. De verhoging in het ge heel met inbegrip van de financiële gevolgen van de opheffing der pro gressieve korting bedraagt in vergelij king tot de kosten, van 1953 16.3 pet. Een en ander behoeft r.og goedkeuring van de ziekenfondsraad. Met de landelijke Huisartsenver eniging bestaat overeenstemming over de hoofdzaak van een overeen komst die zal gelden voor de jaren 1955, 1956 en 1957. Indien deze over eenkomst de goedkeuring van de ziekenfondsraad verwerft zal het bruto-honorarium van de huisarts, dat r.u gemiddeld per ziel en per jaar f 6.71 bedraagt, stijgen tot f 9.50. Met de totstandkoming van deze re geling zullen de thans verleende toe slagen voor dunbevolkte gebieden, be houdens voor enkele eilanden, de Bies- bosch en daarmee vergeiykbare gebie den, komen te vervallen. Eveneens komt te vervallen de extra betaling voor boven 65-jarigen. De ziekenfondsraad heeft vastge steld, dat het vereveningsfonds van de verplichte ziekenfondsverzekering min stens 85 millioen gld. aan reserves moet bevatten tot dekking van eventuele risico's. Het fonds is thans 149 milli oen gld. groot. In dit licht bezien zai ook in 1956 nog geen premieverhoging voor de verplichte verzekering nodig zijn, aldus de heer v. Lienden. Met betrekking tot het wetsontwerp tot wüziging van de wet houdende toe kenning ten laste van het ryk van een tijdelijke büslag op bepaalde Indonesi sche pensioenen en van de wet houden de toekenning ten laste van het rijk van een tijdelijke bijslag op bepaalde Indo nesische weduwenpensioenen en wezen onderstanden, heeft de commissie van rapporteurs uit de Tweede Kamer Dins dag overleg gepleegd met minister Luns. Het overleg resulteerde daarin, dat de regering op het standpunt blijft staan, dat thans niet op de oplossing van het saneringsvraagstuk kan en mag worden vooruitgelopen. Ten einde ech ter de zgn. achtergebleven gepension- neerden toch overeenkomstig het ver langen der Kamer onmiddellük enige verlichting te bieden, is de regering bereid alsnog voor te stellen, dat aan hen van 1 Januari 1955 af tijdelijk een overgangsbijslag wordt verleend. Deze bijslag zal 5 pet. van het genoten maan delijkse basispensioen bedragen met een minimum van 5,- en een maximum van 20,-. Deze overgangsbijslag is bedoeld voor pensioengenietenden, die na 1 October 1934 en vóór 1 Januari 1949 zijn gepensionneerd. De maximum begrenzing waarboven deze tydelü- ke overgangsbijslag niet zal worden ver leend is 750 per maand als totaal van basispensioen, duurtetoeslag 1946 en evt. overgangsbijslag. Een tijdelijke overgangsbüslag zal op geiyke wijze ver strekt worden aan weduwen en wezen. Dinsdag arriveerden veertig Ita liaanse kinderen jongens van negen tot twaalf jaar, aan het C.S. te Utrecht, voor een verblijf van vier weken in het Henri Dunanthuis te Zeist. De Italiaan- tjes, afkomstig uit de overstromingsge bieden, danken hun vacantie in ons va derland aan een initiatief van het Ned. Jeugd Rode Kruis, dat hiermede het Italiaanse Rode Kruis wil danken voor het verblijf van Nederlandse kinderen uit Zeeland, Noord-Brabant en de Zuid hollandse eilanden in Italië gedurende de zomers van 1953 en 1954. De kinde ren vertrokken Maandagmorgen onder geleide van vijf Italiaanse Rode Kruis- helpsters uit Rome. Per bus reisden zij uit Utrecht naar Zeist, waar Nederland se jeugdgroepen in de komende weken enige dagprogramma's voor hen zullen verzorgen. 14 September is het vijf-en-zeventig jaar geleden, dat de basiliek van Oudenbosch werd geconsacreerd. Bij ge legenheid van de onthulling van het monument der zouaven, werd de kerk bij Pauselijk decreet (11 Juni 1912) tot basiliek verheven. Toen ik Zondag in Maas tricht de Heiligdomsvaart voorbij zag trekken, moest ik ineens terugdenken aan de tijd, dat ik zelf placht mee te lopen in stoeten van religieuze aard. In die da gen woonden wij aan óe „Kapel in 't Zand", een Roermonds bedevaartsoord, waar missie- en Kindsheidoptochten aan de orde van de dag waren. De eerste keer dat ik mee mocht doen werd ik geroepen tot de functie van „herdertje". Men tooide mij met een witte kuitbroek, een wit jasje, een blauwe sjerp en een strooien hoed; en ik geloof dat ik ook een soort stafje kreeg. Ik vond het wel aardig aldus uitgedost ieders vertedering op te wekken, maar toen ik het twee keer had gedaaan vond ik het welletjes. En ik achtte de tijd gekomen dat men mij een meer krachtige rol in het geheel moest toewijzen. Te meer omdat mijn zus altijd meeliep of meereed als een bijzonder ongewassen negerin, mijn broer als een bijzonder woeste en on- gekerstende Indiaan en weer een an dere, oudere broer zelfs als Pater Re demptorist. Ik begeerde ook zoiets vol wassens. Niettemin drong men mij nog één keer het herderschap op. Maar toen brak toch het grote moment aan: ik werd benoemd tot Chinees. En dat niet alleen, ik werd als zodanig be last met een opdracht, die inhield dat ik met drie collega-Chinezen een af godsbeeld moest torsen. Deze verplich ting tot afgoden-dienarij bracht mij in alle staten van verrukking. Eindelijk hoorde ik er óók bij. Ik weet zeker dat ik die dag een voortreffelijk en uitzonderlijk gevaar lijk heiden was. En ik keerde na af loop van de optocht dan ook voldaan en met een schoon gewassen gezicht naar huis. Maar toen kwam ik dat schoolka meraadje, een bijzonder venijnig dwarskijkertje, tegen. „Jij was Chinees, hè?" vroeg hij. ,,Ja", antwoordde ik, „en wat was jij?" ,Ik?" zei hü achteloos, „ik was af god." Advertentie TEGEN PUNEN EN GRIEP 20 TABLETTEN 4 85 et De burgemeester van Almelo, mr. J. M. Ravesloot, heeft naar aanleiding van de incidenten, die vorige week tussen de gemeentepolitie en groepen scholieren zijn voorgevallen, medege deeld, dat er niets is gebeurd, dat de justitie aanleiding geeft tot ingrijpen. Het gedrag van de Almelose jeugd wordt intussen gelaakt. Maar ook wordt opgemerkt, dat de houding van enkele leden der politie niet altijd tactisch en juist is geweest. Bij werkzaamheden aan de startbaan op de vliegbasis Woensdrecht stootten arbeiders Dinsdag op een nog niet ont plofte bom van 250 kg, een restant uit de vorige wereldoorlog. In de loop van de middag heeft men, na de nodige voorzorgsmaatregelen getroffen te heb ben, de bom tot ontploffing gebracht. erleden jaar kreeg de Ka- jottersbeweging, de orga nisatie voor jonge arbei ders van 17 tot 25 jaar, toestem ming van het Episcopaat, om haar zorgen ook over de jonge arbeiders van 14 tot 17 jaar uit te strekken. Er is sedertdien enig voorbereidend en verkennend werk verricht, maar naar buiten merkte men nog niet veel van de Jong-K. A. J. Ook in de ko mende maanden zal dit niet het geval zijn, hoewel Maandag 4 Juli het officieuze startschot werd gegeven, toen de heer Geert Wagenaer als landelijk leider van de Jong-K. A. J. in functie trad ohet nationaal bureau aan de Oudenoord te Utrecht. Hij is speciaal belast met het op poten zetten van de nieuwste Kajotters-activiteit. Of de Kajotters een goede keus gedaan hebben, zal de practijk uitmaken. In het voor deel van Geert Wagenaer spreekt in ieder geval, dat hij in de jeugdbeweging is opge groeid en alle stadia doorlopen heeft. Hij werd 23 jaar ge'eden geboren in Terholen, gemeente Hontenisse, in Zeeuwsch-Vlaan deren. Nauwelijks 15 jaar oud „men keek niet zo precies naar m'n leeftijd" droeg hij al het Kajottersuniform. Als 16- jarige werd hij voorzitter van de plaatselijke afdeling, als 17- jarige kringleider en als 18-jarige gewestelijk leider van Zeeuwsch- Vlaanderen. Een jaar later verwisselde hij z'n overall en de garage voor 's konings wapenrok en de kazerne, maar hij bleef Kajotter en werkte mee in de Dienst voor Militairen van de K. A. J. Terug in het burgerleven werd Geert Wagenaer vrijgestelde in het bisdom Breda als diocesaan secretaris-penningmeester, leider van de Dienst Jeugd in de Bedrijven en secretaris van de diocesane stichting Levensscholen. En nu zit hij dan in Utrecht Wanneer we hem de eerste dag ontmoe ten, blijkt hij zich reeds terdege op zijn nieuwe werk voorbereid te heb ben en vol enthousiasme te zijn, al was het uiteraard niet mogelijk reeds tot in details aan te geven, hoe de Jong-K. A. J. zich ontwikkelen zal. „Wel staat vast, dat we er geen afzonderlijke jeugdbeweging van gaan maken. De methodiek en wezenstrekken zullen dezelfde zijn als van de K. A. J., dus zien, oordelen en handelen, waarbij we ons instellen op de jonge arbeider in zijn eigen concrete situatie. Het jaarprogramma van de Kajotters zal aangepast worden aan de behoeften van de jongste arbeiders en aan de omstandigheid, dat zij geheel onvoorbereid het beschermde schoolmilieu verwisselen voor het onbeschermde arbeids milieu, waarin van deze jongens eigenlijk verlangd wordt, dat zij kleine volwassenen zijn. Hoewel lichamelijk en geestelijk nog onvoldoende ge vormd, worden zij geconfronteerd met problemen, die de jongens zelf niet kunnen oplossen". Naar schatting zijn er 50.000 katholi ke jonge arbeiders van 14 tot 17 jaar, die allen onder de werkingssfeer van de Jong-K. A. J. getrokken zullen worden, vooral via het apostolaatswerk in de bedrijven. Ook bij de andere activiteiten zal er niet op gelet worden of de jongens wel of niet officieel lid zijn; wie komt is welkom. Dat dit werk hoge eisen stelt aan de leiders, is duidelijk. Vooral omdat er geen star schema bestaat, dat van bovenaf gedecreteerd wordt. In elke plaats en voor iedere jon gen zijn de omstandigheden anders. De leiders zullen daarom uit het bedrijfsleven aangetrokken worden; jonge kerels, die de dagelijkse prac tijk uit eigen ervaring kennen. „Want het gaat om de practijk", besluit Geert Wagenaer. „De top is niet belangrijk; het gaat er om wat de jongens er in de bedrijven van terecht brengen. Daarom zal ik blijven doen wat ik ook in Breda steeds gedaan heb: regelmatig voeling houden met het practische werk in de afdelingen. Want niet in Utrecht, maar in de bedrijven en de plaat selijke afdelingen zal de Jong-K. A. J. levende werkelijkheid moeten worden. Of we er in zullen slagen is een vraag, die we misschien over tien jaar kunnen beantwoorden".

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 5