Kiibler mag op eigen niet winnen Wagtmans één plaats omhoog bodem Zuid-Afrika wint de derde testmatch Tweede Kamer gaat het internationaal verdrag eindelijk ratificeren Andrews v X Darrigade eerste in Zürich v. Dongen eerste Nederlander Uitslagen en klassementen I Koninklijk Paar naar Suriname Status der vluchtelingen Waarom kijkt een dokter naar uw tong? •IN PUMPER WOENSDAG 13 JULI 1955 PAGINA 7 Ronde van Frankrijk 1955 Sülti iüsü k Vijf minuten voor einde winning hit „WILDNOR" WINT ASCOT STAKES Courses te Hilversum Program bekend gemaakt Buitengewone Statenleden in Noord- en Zuid-Holland Ambonezen-kwestie BERGKLASSEMENT IN DE RONDE VAN FRANKRIJK door W.H. VAN EEMLANDT DlBEL H De verklaring van de Arabeske WIJDINGEN EN BENOEMINGEN Bij missionarissen van Mill Hill Pater A. A. Blommaert Nieuwe provinciaal der Paters van de H. Geest Katholieke Illustratie (Van onze sportredacteur) ZÜRICH, Dinsdagavond Het applaus was voor Ferdi Kübler, het gefluit voor Darrigade. En toch was Ferdi-met-de-neus, „der grosse Ferdi", niet de winnaar van de zesde etappe van de Tour de France, die haar einde vond op de Oerlikonbaan van Zürich, waar Arie van Vliet twee jaar geleden wereldkampioen is ge worden. De jury van aankomst moest tot groot verdriet van de met vlaggen en toeters uitgeruste Zwitsers op de tribunes vaststellen dat de Franse nationaal André Darrigade, geboren en getogen in de naaste omgeving van de Pyreneeën, zeer onlangs uitgeroepen tot kampioen van Frankrijk, het eerst over de eindstreep was gegaan na een'etappe die van Colmar leidde naar Zwitserland, Duitsland en opnieuw Zwitserland. Ferdi Kübler was furieus. Minutenlang stond hij aan de kant en voor de microfoons van tal loze radio-omroepen van allerlei Europese landen de meest uitgebreide ver wensingen te richten aan het adres van André Darrigade enLouison Bobet. Ferdi Kübler aanvaardde op zijn oude dag niet het verontschuldi gende gebaar van Darrigade die met dit excuus wilde beduiden dat hij moest winnen van zijn baas, van Bobet. Dat was dus de conditie, waarop Bobet Kübler deze vlucht door eigen land had toegestaan, begreep de Zwitser. Bobet, die met de arrogantie van een „groot" man genadiglijk een korte audiëntie had toegestaan aan de oudste deelnemer in deze Tour, aan de man die in zijn beste jaren eens een complete Tour de France heeft gewonnen. Bobet beschikte nu welwillend dat deze zelfde coureur nog één keer in een etappe mocht uitblinken, maar moest zelfs in deze ene etappe toch nog laten voelen wie de meerdere was. Daarom had Bobet de rapste sprinter in zijn ploeg meegestuurd toen Kübler aan de haal ging, een vlucht waarin Kübler al zijn eerzucht heeft gelegd. „Incroyable", zei Darrigade op het gras naast het beton van de Oerlikonbaan toen Bobet van de fiets stapte en bij zijn knecht informeerde naar de verrichtingen van Kübler. Ongelofelijk, inderdaad, zoveel werk heeft Kübler vandaag ver richt om althans in eigen land enige compensatie te zoeken voor de slechte verrichtingen van de Zwitserse ploeg. Het voorspel van de etappe van vandaag moet ge zoeken in Metz. Want dgar, op het immense Plein van de Republiek heeft Kübler de machtige coureur van vroeger onderdanig gesproken met zijn Franse collega en vriend Raphael Geminiani en in zijn gebrekkig Frans hééft de oude Ferdi gevraagd waarom hij, Gem, toch altijd aan zijn wiel zat bij welke poging ook om te kunnen ontsnappen uit het on persoonlijk peloton. Waarom toch? Ferdi was im mers noch wereldkampioen, noch kam pioen van Zwitserland, en had noch de gele noch de groene trui. En Küb ler verzocht Geminiani in alle nede righeid om hem te laten gaan, tenein de in Zürich tenminste te kunnen win nen Geminiani verwees de Zwitser raar Bobet. Zowaar, de wereldkampi oen heeft toen, in Metz, ja gezegd. Ja, wat betreft de ontsnapping, maar nee gedacht bij een mogelijke overwinning. En, ware het nu dat Kübler de over winning op eigen gror.d was ontgaan op volkomen reglementaire en spor tieve wijze, de Zwitser zou ongetwij feld het hoofd hebben gebogen en het publiek zou geen honend fluitconcert hebben geproduceerd voor de winnaar van deze etappe. Want al mag men in de Tour de France van tevoren veel kurnen regelen en berekenen, alles valt nu ook weer niet te controleren. Ook een overwinning van Kübler niet. Maar wat is er gebeurd? Darrigade die volgens opdracht gedurende heel de vlucht geen seconde één meter kop heeft gedaan, die dus geen grein tje energie heeft verbruikt om de voorsprong vai- de kopgroep op het peloton te helpen vergroten deze Dar rigade heeft gewonnen na Kubler bo vendien op de laatste honderd meter te hebben ingesloten, onder aan de rand van de baan. Want Darngaae moest winnen van Bobet, ten koste van alles. En daarom was Kubler furieus, daarom kan hij Bobet's bloed wel drinken op dit ogenblik, daarom heeft hij wellicht zelfs spijt van de on^eJ' danigheid waarmee hij de „genadige heer" Bobet heeft aangesproken m Metz. Genoeg voorlopig over het drama Uitslag zesde etappe: 1. Darrigade (Fr.) 4.32.14; 2. Kübler (Zwit serland). 3. Molineris (Zuid-Oost) z. t.; 4. Guidici (Italië) z.t.; 5. De Bruyne (België) z.t.; 6. Fornara (Italië) z.t.; 7. Dacquay (lie de France) z.t. 8. Van Don gen (Ned 4.35.36; 9. Ruby (West) 4.37.17; ii't ?c steenbergen (Belg.) z.t.; 11. Po- 12 °ckers (Belg.) z.t.; 13. Robic (West) z.t.; 14. Mockridge (ge mengde ploeg) z.t.; 15. Schneider (gemeng- de ploeg) z.t.; 16. Fantin! (It.) z.t.- 17 ex aequo peloton met o.a. Louison Bobet (Fr.), Dotto (Fr.), Adriaenssens (België) Brankart (België) en de Nederlanders De Groot, Haan, Hinsen, Nolten, Van Bree- nen, Van Est, Adri Voorting, Gerrit Voor- ting en Wagtmans, zü. Masip (Spanje), Bertoglio (Italië) en Bober (He de France) staakten de strijd. Algemeen klassement. i Rolland (Frankrijk) 32.55.20; 2. Has- l'fnrrier (NOC) 33.00.16; 3. Wagtmans 33 04 41- 4- Fornara (Italië) 33.08.22; (Ned.) 33.U4.er, c T tj„u_ 1 jl 0. Van Genechten" .(Belgie) 33X9.45; J0. 5 Robic (West) 33.08.23; 6. Louison Bobet 5. Kopie i rjAstrua (Italië) 'Hran'cnjk) - (Zuid_0ost) 33.09.21; renechten (België) 33.09.45; 10. Impams (België, 33-10.00; iWean Bobet 17. Van Est (Ned.) 33.12.zu, (West) 33.1330; 19. 01gde p)0eg) ?H53. „2„°- Voorting ed.33.17.11; aa.io.aa; m. öo ni 29- 49. Hin- Dongen (Ned) 34.11.43; UI. Haan (Ned.) 34.32.07. Ploegenklassement zesde etappe. 1 Italië (Guidici, Fornara, FTant1"'' 13.42.13; 2. Frankrijk (Darrigade. L'Küb_ bet, Dotto) 13.46.44; 3. Zwitserland (Kub^ Ier, Clerici, Graf) 13.47.14; 4. Belg I Bruyne, Van Steenbergen Ockers) 13.4716^ 5. zuid-Oost (Molenrus, Lauredr, A. Laza fides) 13 ,7 44- 6. Nederland (Van Dongen, t>e Groot, Haan13.51.06; 7. West (Ruby, Robic, Buitel, 13.52.47; 8. ex aequo ge plengde ploeg (Mockridge, Schneider, Gaul); Engeland (Hoar, Krebs, Maitland). Spanje (Poblet Alomar, Botella); Zuid- West (Agut, Bergaud, Dupré); He de France (Dacquay, Barone, Caput); Noord- Oost-Centraal (Anzile, Bauvin, Buchon- het) 13.53.15. Algemeen ploegenklassement: 1. Frankrijk 98.42.34; 2. Italië 99.09.37 3. West 99.12.17: 4. België 99.17.23; 5. Noo»d- Oost-Centraal 99.23.59; 6. Nederland 99.32.11; 7. Zuid-Oost 99.34.03: 8. Spanje 99.42.19; 9. Gemengde ploeg 99.46.04; 10. Zwitser land 99.51.59; 11. Zuid-West 100.07.28; 12. Engeland 100.08.29; 13. Ile de France 101.02.23. Kübler. Want er is meer dat onze aan dacht vraagt. Eindelijk, eindelijk was er eens geen sprake var.- een onmach tige Nederlandse ploeg, van een zwak ke formatie waarin slechts een paar mensen in staat zijn om gelijke tred te houden met de gemiddelde deelne mer aan deze Tour de France. Want tot dusverre zag men feitelijk alleen Wagtmans, Wim van Est,, Gerrit Voor ting, Van Breenen en Hinsen. Voor de rest was doorgaans geen plaats in het peloton. De eerste de beste helling was hun te machtig. Maar vandaag ging het anders. Nauwelijks twee kilometer r.a de start in Colmar toonde Van Don gen, de vroegere amateur-kampioen, dat er zonder twijfel een andere wind is gevaren in de Nederlandse ploeg. Helemaal alleen ging de Nederlandse debutant aan de haal. De vlucht duur de weliswaar slechts kort, maar deze ontsnapping zelf was al een winst punt. Daarna demarreerden Gerrit Voorting en v. Breenen, zonder veel succes overigens. Maar toen Piet Haan na 37 kilometer tezamen met de Itali aan Benedetti en de Franse regionaal Buchonnet uit het peloton kon ont snappen, waren er toch tekenen die op een voor de Nederlanders niet ongun stige etappe wezen. Dit drietal werd ook door het peloton achterhaald, maar men bleef optimistisch. En niet zon der reden. Dat bleek spoedig. Want amper was de Zwitserse grens bereikt en begon men vervolgens aan het kor te tochtje langs de wat onwennig toe kijkende Duitsers of Kübler scheen de lucht van zijn land te ruiken. Hoe het ook zij, de Zwitser maakte de sprong uit het peloton. Van Dongen op de vlucht Toen hij omkeek welke gevolgen de demarrage had gehad, zag hjj behalve de kwaadwillende Darrigade vier veel belovende helpers aan zijn wiel. Om te beginnen de Italiaan Fornara, de hoop van de na het afscheid van Bar- tali en Coppi wat onthutste Italiaanse natie. Hij was kennelijk aan de super visie van Bobet's mannen ontsnapt. En verder vond men in deze groep onze landgenoot van Dongen en de Franse regionalen Molineris en Ruby. Dat was een groepje waarmee iets bereikt kon worden. Fornara wilde voor de hergen maar al te graag zijn achterstand op Bobet wegwerken en de drie anderen waren eerzuchtig genoeg om er hard voor te werken. Een tweede ontsnap ping was voor Nederland nog meer veelbelovend. Gerrit Voorting zag ook zijn kans en met Rik van Steenbergen aan zijn wiel begon hij aan de achter volging van de kopgroep. De poging slaagde wonderwel. Eendrachtig sa menwerkend kwam het tweetal tot op 300 meter van de vluchtelingen. Toen stuurde v. Steenbergen even onvoor zichtig, raakte het wiel van de oudste Voorting, die als gevolg daarvan uiter aard zijn evenwicht verloor en tegen het asfalt smakte. De achtervolging was meteen afgelopen. Voorting was tijdig genoeg op de been om, met schaafwonden aan rechterarm en -been en een pijnlijke schouder, met het pe loton verder te gaan. Rik van Steenbergen had de achter volging alleen voortgezet. Hij Kreeg S een welkome steun m zijr spoedig of" -e de regionaal landgenoot De Bruyne, Dacquay en de Italiaan G in men de balans bij de rfvl „j-te Rheinfelden, 93 kilometer, opmaakte, bleek dat dit groepje de kopl°p® op 1.10 min. was genaderd, dat er nog twee achtervolgers waren^ de reg len Stablinski en Picot, die op 2.45 mm. lagen en dat het peloton een acnter- stand van 4.10 min. had. Het duurde nog enige tijd, tot Kn- BjjBTAPPE 14 J'JL PVSiQ&ffiM|M^( blenz (134 kilometer), eer de kopgroep werd uitgebreid met de vier achter volgers. Het peloton bleef ruim vier minuten achter. En in deze situatie veranderde vervolgens slechts weinig. Met dien verstande, dat er voor de Belgen en de Nederlanders toch nog iets onprettigs gebeurde. Want nadat de regionaal Ruby 40 kilometer voor de finish terugzakte uit de kopgroep omdat hij het tempo niet meer kon volgen, verdwenen uit dit troepje dap peren ook nog Rik van Steenbergen en v. Dongen. De Belg sneuvelde bij de eerste de beste kleine helling die overwonnen moest worden en bleef daarna, alsmaar bier drinkend, op Ruby wachten. Van Dongen zakte eerst bij de derde, de langste klim iets terug. Dat was 17 kilometer voor de finish. En hoe goed hij zich ook herstelde, ae steeds harder jagende kopgroep met Kübler voortdurend vooraan kon hij r.iet meer achterhalen. De voorsprong van ruim vijf minu ten die Kübler en zijn maats op liet peloton hebben veroverd en het feit dat Jean Bobet, volkomen leeggereden, met een achterstand van 14 minuten in Zürich arriveerde, zijn niet zonder gevolgen gebleven. In de eerste plaats is Wagtmans, die zijn groene trui bij na aan Poblet verspeelde, nu derde in het algemeen klassement. Bovendien heeft Fornara zich voor Robic en Louison Bobet op de vierde plaats ge nesteld met de luttele voorspro*!g van resp. 1 en 30 seconden. Voor Ferdi Kübler was er weinig winst te oena. len. Hij heeft nog steeds ruim m{ng'van fret'Zwitserse publiek overigens, dat geen goed woord voor de Franse ten achterstand op de drager van r gele trui, Rolland. Op de Oerlikonbaan in Zürich wint Darrigade in opdracht van grootmeester Louison Bobet hier de sprint ten koste van Ferdi Kübler. Tot groteontstem- 'Jc overigens, dat geen J nationalen over had. THONON PER RlGNlER BONNEVILLE 44km RAVJ TAILLERING C DES AR AVIS 149Qm ALBERTVILLE, UGINE 114 km 172 km 8°Ctoppe Th o non Bain s Brioncon l4Jts/ï-lS3km ARGUEBEULE t244m C.DU lautaret ^st.jean-de-maurienne 1570m I- - C DU TELEGRAPHS? 2556m C.DU CAL/BIER BMANCON (Van onze cricketmedewerker) Gisteren, de vijfde, tevens Matste dag van de derde testmatch tussen Engeland en Zuid-Afrika te Manchester, boeK- te Zuid-Afrika vijf minuten voor nei verstrijken van de speeltijd een sensa tionele overwinning op Engeland mei 3 wickets, waardoor de stand nu in deze testserie geworden is: twee tegen een in het voordeel van Engeland. Sinds het jaar 1902 was Engeland niet op Old Trafford geslagen. Het was eerst de derde overwinning van Zuid-Afrika in Engeland, een zege die de „Springbokken" overigens dubbel en dwars toekwam. Engeland verhoogde zijn score van 250 voor 4, tot 381 all out, waarvan Cowdrey 50 en Evans, met een gebroken vinger als laatste man nog een snelle 36 scoorde. Bailey bleef met 38 not out. Evans en Bailey verhoogden het totaal van 331 voor 9, t9t 381 all out. Heine bowlde 5-86, Adeock 3-48. Zuid-Afrika kreeg 133 - minuten om 145 runs te scoren. Van 25 voor 2, werd het 95 voor 3, tóen McLean uitging voor een magistrale 50 (uit 95) door een fraaie ingooi van sub. Parkhouse. Hij had o.m. Tyson in één over voor 3x4 weggeslagen. Winslow begon met een zes, daarna nog een en toen een vier, waarop hij door Tyson gebowld werd (112 voor 4), Mansell ging uit op 129 en Mc Glew op 132 voor 48. Op 135 werd De Ascot Stakes, een race over 4000 meter begiftigd met een prijs van 3000 pond sterling, is met een neuslengte gewonnen door de outsider „Wild- nor" vóór „Prescription" en „Romney Legend" De noteringen voor deze paarden waren resp. 25/1, 9/2 en 7/1. De Schotse jockey Jack Gasten was de berijder van het winnende paard. Onder de toeschouwe s bevonden zich Koningin Elizabeth en Prinses Mar garet. Endean voor 2 runs door Titmus op Lock's bowlen gevangen, waarna Waite (10) en Tayfield (1) voor de laatste 10 runs zorgden. Vijf minuten voor tijd sloeg Waite een bal van Tyson voor 4 naar square leg en was de match ge wonnen. Bedser bowlde 2-61, Tyson 3- 55 en Lock 1 voor 23. Met 3 wickets bleef Zuid-Afrika in de meerderheid. De volgende testmatch de vierde vangt op Donderdag a.s. over een week te Leeds, op de Headingley Ground aan. De eindcijfers waren: Engeland: 284 en 381; Zuid-Afrika: 521 voor 8 (gesloten) en 145 voor 7. De uitslagen van de gehouden drave rijen te Hilversum luiden: Double Six M-prijs, afstand 1980 M. 1. Truely Hollandia (W. H. Geersen) 2.56, 2. Sir Heny, 3. Theo Bascom. Tot.: winn. f3.50, pi. 2.4.90, 2.gek. 9.90, cov. 24,80. Brin d'Amour-prijs, afstand 1900 M.: 1. Queen Bertha (W. H. Geersen) 2.44. 2. Reyland, 3. Quelle Veine. Tot.: winn. f 1.70, pL 1,10, 1.30, 2.20, gek. 3.60, cov. 4.40; 2e serie; 1. Sorento (N. J. Bloem- saat), 2.43.2, 2. Dead Quibus, 3. Heat Sunny Boy. Tot. winn. f3,30, pi. 1.30. 2.80, 1.50, gek. 9.40. 3.40, cov. 4.40, 2.80; Finale: 1. Sorento (N. J. Bloemsaat), 2.44, 2. Queenly Bertha, 3. Quelle Veine. Tot.: winn. f2.50, pi. 1.20, 1.50, 2.—, gek, 4.60, cov. 4.30. Forges-prijs, afstand 1960 M. Ie afd.: 1. Trudy Hanover (W. H. Geersen) 2.52.6, 2 Tiende van Zora, 3. Shadow. Tot.: winn. f2.70, pi. f 1.40, 1.40, 1.70, gek. 710, cov. 4.40; 2e afd.: 1. Sietze (B. U. de Jong) 2.51.4, 2. Toomel D, 3. Rita Belwin. Tot.: winn. f 6.40, pi. 1.40, 1.30, 1.60. gek. 15.50, cov, 5.60. Carlos-prijs. afstand 1960 M. Ie afd.: 1. Partout (E. Leeman) 2.47.9, 2. Prof. Neny, 3. Prinses Julia B. Tot.: winn. f6.10, pi. 2.70, 5.40, 3.80, gek. 15.30, cov. 13.80 2e afd.: 1. Paret Holland C. (J. Leeuwenkamp, 2.51.0. 2. Otto H; 3. Oviedo A. Tot.: winn. f3.20, pi. 1.30, 1.30, gek. 3.90, cov 3.30. D'Israel Lb-prijs, afst. 2340 M.: 1. Martini Spencer (J. Hof), 3.20.9, 2. Quick Star, 3. Our Bonni B. Tot.: winn. f2.20, pi. f 1.50, 2.60, 2.70, gek. 5.80, cov. 6.70. Totalisator omzet f80.459.50. Gouverneur mr, J. Klaases heeft het program beken., gemaakt voor het be zoek van het koninklijk paar in October aan Suriname. Minister Kernkamp zal de tocht mee maken. Het gezelschap landt te Zande rij, vandaar rijdt men naar Domburg, waar het ge-elschap zich zal inschepen op de van der Zaan, die de Surinameri- vier zal afvaren naar Paramaribo. Het gezelschap gaat weer aan land op het gouvernementsplein, waar de ei genlijke verwelkoming zal worden ge houden. Er is een zeer uitgebreid bezoekpro- gram gesteld. Het koninklijk paar zal o a een tochtje door het binnenland maken via Kabel en de bosnegerdorpen Koffiekamp en Kadjoe, waar het bos- negerdansen zal zien. Prins Bernhard zal een dag aan het Mata Icastrand met enkele ervaren jagers doorbrengen. Hij zal ook een dag uit hengelen gaan in de Coesewijnerivier. De koninklijke bezoekers zullen door de Staten worden ontvangen. Er is sprake van, dat uit Nederland voor de ze gelegenheid een open calèche met paarden zal worden overgebracht. Tot buitengewoon lid van Gedepu teerde Staten van Noord-Holland is gekozen de heer P. S. van der Vaart (P.v.d.A.). Hij verwierf 37 van de 71 stemmen. De heer Jac Groen (KVP) verwierf 34 stemmen. Tot buitengewoon lid van de Provinci ale Staten van Zuid-Holland is gekozen dr. B. van den Tempel (P.v.d.A. )uit 's Gravenhage. Bij de stemming ver wierf de heer van den Tempel 57 stem men, twee stemmen waren blanco, een stem was ongeldig. Een wedstrijd voor onafhankelijken te Hougaerde over 140 km. is gewon nen door de Belg Machiels in 3 uur 42 sec. voor Van Dorpe, Vrancken, Tailleu (allen België) en de Nederlan der Piet Maes. Al deze renners legden het parcours in dezelfde tijd af als de winnaar. De inzamelingsactie onder Italiaanse race-liefhebbers voor de nabestaanden van de verongelukte wereldkampioen Ascari heeft in totaal bijna 25 millioen lire (ca. f 150.000) opgeleverd. (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft beschouwin gen gewijd aan de positie van vluchte lingen in ons land. De aanleiding daar toe was de indiening van een wetsont werp, waarin op herhaaldelijk aandrin gen van het parlement o.a. door de Nijmeegse hoogleraar in het Volken recht, prof. dr. L. C. J. Beaufort O.F.M. thans de status van de vluchtelingen wordt geregeld. De regeling is reeds in 1951 door de Nederlandse regering te Genève aanvaard. Het werd algemeen becritiseerd, dat eerst nu het internatio naal verdrag daaromtrent aan het par lement ter ratificatie werd voorgelegd. Hierin wordt erkend dat vluchtelingen recht hebben op doelmatige hulp, voor zover zij bonafide zijn. Met uitzondering van de communist Haken, die vreesde voor penetratie van Amerikaanse spionnen, was de gehele Kamer ingenomen met de regeling in het ontwerp vervat. De regering deelt wel mede, dat practisch de wet niet zo veel verandering brengt, maar er was grote behoefte aan een nauwkeurige omschrijving van rechten en plichten van vluchtelingen. Nederland is van oudsher een land geweest, dat zich door zijn gastvrijheid bekend heeft gemaakt en dat er ook wel bü is gevaren, aldus mr. Roosjen, die namens de A.R. sprak. Hjj herinnerde aan het belangrijk aan deel dat emigranten als Hugenoten en Joden in de ontwikkeling van onze eco nomie hebben gehad, al moest hij met dr. Marga Klompé (K.V.P.) wel vast stellen, dat er nog heel wat meer moet worden gedaan. De laatste vond dat het verdrag o.a. tekort schiet in de rege ling van het asylrecht, terwijl zij ook een afzonderlijke regeling voor vluchte lingen had gewild, die meer bescher ming verdienen dan vreemdelingen zon der meer, aan wier lot het hunne thans is gekoppeld. Ook het recht op arbeid kan volgens beiden nog worden uitge breid. Een apart onderdeel van het vraag stuk vormen ongetwijfeld de Ambonne- zen en Indische Nederlanders, waarover echter eerst later zal worden gesproken. De regering acht het niet juist dat zij onder de vluchtelingen meetellen, het geen de heer Weiter tot de pikante op merking bracht, of de regering hen dan soms als Indonesiërs beschouwde, die hier op vacantie zijn..Mej. Klompé vond, dat de Ambonnezen hun rechten vooral ontlenen aan het feit, dat zij vroegere K.N.I.L.-soldaten zijn. De heer Scheps (P.v.d.A.) schaarde zich achter de re gering en vond, dat zij niet onder dit Advertentie Een beslagen tong verraadt direct dat er iets niet in orde is op de 9 meter lange weg die het voedsel door uw lichaam af legt. Uw maag protesteert en waarschuwt dat onverteerd voedsel zich in uw inge wanden ophoopt. Een beslagen tong, nare smaak, hoofdpijn en dat opgeblazen ge voel dat uw energie ondermijnt, het zijn de alarmsignalen van uw inwendig ver- keersnet. Reageer er direct op. Neem Andrews bruisend Gezondheidszout, twee lepeltjes op een glas water, om maag en ingewanden weer op gang te heipen. Want Andrews bevat - in smakelijke en prettige vorm - de geneeskrachtige stoffen die u nodig hebt om storingen in uw spijs vertering op te heffen. Gun u geregeld 's morgens vroeg even tijd voor een heer lijk bruisend glas Andrews. Dan function- neert van binnen alles weer vlot en gaat u met méér plezier aan het werk. f. 1.65 per bus. A GEZONDHEIDSZOUT GALIBIER 2566m 2500 CAYOLLE TOURMALET 2115 2326m f°Cot€fforiM 2°Cot9gori9 3°Cot9gori9 yentoux 1912jn AUBiSQUEl 2000 i PEYRESOURDE 1563m ASPIN 1704m I •TELEGRAPHE 157001 1500 jARAVlS VASSON 1700m CHlOUL A 1449m 1489m j—MINIER—1302-1 I 1270m 1498m •1000 1000 PORTEL 600m •-LAGARDE 810 m tFONTAtil HAILLA 490 m TURBIE m 500 ESTEREL 314m hoogtet 17°etappe I 18'etappe Toulouse- I St.Ooudens- St. Goudtns I Pou 15*»tappe Narbonne- Aix It* T. K" etappe A!bi - Iretappe More*///* Avignon 13" etappe M/V/ou- A/bi 12'etappe Avignon MiHou 10°etappe Monaco MorstiH* 9°etappe Brioncon Monaco 6'etappe Thonon- Brioncon PYRENEEN CEVENNEN 27 Ik geloof niet, dat ik er ver naast ben, wanneer ik zee dat alleen de gedachte aan de onvereffende reke ning met Mikailian het mij mogelijk heeft gemaakt in leven te blijven onder omstandigheden, die me anders de knock out zouden hebben gegeven. Wan neer aan bet eind van een lange werkdag onze onzichters met lange leren zwepen ons bewezen rtaf we nog wel kracht konden opbrengen voor het vellen van een nieuwe boom, dan stelde ik mu voor dat ik Mikailians gezicht in de stam zag 7ó kon ik het tenminste volhouden!" Peinzend bet Gérard de vingers langs de voet van zün wijnglas glijden. Toen hij opzag naar z(jn „.„t ctond zijn gezicht zeer ernstig. g ik behoef niet te herhalen, Helmstra, dat ie hier welkom bent en dat het ons een genoegen zal doen wanneer je hier blijft zolang je dat wenst Maar je moet ons buiten je plannen laten, waar het zaken betreft, die buiten de wet vallen. De Zwit serse politie heeft ons, hoewel we Fran.sen10aSnt„r dus tot de oorlogvoerenden behoorden, m 1942 toe gedaan weer in Lugano te komen wonen.... daar tegenover hebben wij beloofd ons voortaan te zul- lef onthouden van illegale daden. Onze verde ling in Holland en de jaren, die we na onze ge vangenschap in dit vredige oord hebben doorg bracht, hebben onze levensbeschouwing radicaa veranderd. Je weet, dat we over een groot beorag beschikten, dat we ons hadden toegeeigend uit de kassen van Duitse banken. W® «^hten daarmee de erfvijand van ons land nadeel te beroKKenen. Welnu we zyn van die dwaling genezen en hebben een zeer substantiële som anoniem aan, de opbouw. We hebben met ons verleden afgedaan. Niet alleen voelen wij ons moreel verplicht tegen over de Zwitserse autoriteiten in het rechte spoor te blijven, maar bovendien bestaat er bij ons niet de minste behoefte ons op Mikailian te wreken. Ik vertrouw, dat je dit zult begrijpen... En nu wilde ik je iets voorstellen. Je ziet er ziek en afgetobd uit. Je begint op een leeftijd te komen, waarop anderen aan een welverdiende rust gaan denken. Waarom zou ook jij het oude leven niet de rug toe keren en als derde man het rustige bestaan verder met ons delen? Zonder de kans te lopen, dat er op een kwade dag de hand op je schouder wordt gelegd, die een einde maakt aan je vrijheid?" Helmstra schoof zijn dessertbord terzijde en stak een sigaret op. Hij nam er de tijd voor. Eindelijk wendde hij zich tot zUn gastheer. „Beste Gérard en Eugène. Denk niet dat ik jullie standpunt niet zou begrijpen of billijken. Maar ik kan het niet delen! Sedert mijn jeugd ben ik een rollende steen geweest. Dat zit me in het bloed. Ik stam af van een oud geslacht van Friese strand jutters, die me een door niets te weerhouden drang naar avonturen hebben nagelaten. Ik heb die drang gevolgd en mezelf gevormd tot een perfect instru ment voor het gevaarlijke beroep, dat me van het ene werelddeel naar het andere drijft. Altijd voor aan, altijd bij de stoottroepen... Kunnen jullie je mij voorstellen als een eerzaam villabewoner, die 's morgens de kippen voert en 's avonds de bloe men begiet? Voor mij is er geen plaats meer in het rustige milieu van de brave burgervaders, die hun behoefte aan schokkende belevenissen reeds ruimschoots bevredigd achten als ze een griezel film hebben gezien of een dwaze detectiveroman hebben gelezenNeen, een rollende steen als ik vindt pas rust, wanneer hij zich verbrijzelt tegen een nog hardere rots". Er volgde een lange stilte. Toen hernam Helm stra: „Ik zal jullie niet inlichten over mijn plan ten aanzien van Mikailian. Trouwens ik overzie nog niet precies hoe ik het zal aanvatten. Maar ik heb me stellig voorgenomen met die verrader af te rekenen en ik zal niet rusten voor dat is gebeurd". het Noorden, Lugano en omgeving onder een kleed van rozen bedolven achterlatend, herstelde Helm stra zich van de ontberingen. Hij schreef en ont ving vele brieven en vertoonde steeds meer gelijke nis met de onwrikbare, koele en zelfbewuste Fries, die hij vroeger was geweest. Hij trainde zich door het maken van lange wandelingen in de bergen, zwom dagelijks in het meer en op een dag in het eind van April 1949, terwijl de zachte geuren van duizenden bloemen de Piazza Santa Marina vulden, snoof hij voor het laatst de frisse avondkoelte in de tuin van zijn vrienden diep op en nam hij, gepakt en gezakt, afscheid. Hij vertrok met de nacht trein naar het Noorden en zijn reisbiljet was afge geven naar Amsterdam. Einde van het eerste deel. In dakgoot der woning van zijn moeder, ergens achter de Brouwersgracht in Amsterdam, zat in het zomerse zonnetje van de laatste Meidagen in 1949 iedere middag een man van middelbare leeftijd zich te koesteren. Zijn intieme vrienden noemden hem de Baron, maar officieel stond hij bij de bur gerlijke stand ingeschreven als Jacob Ketel. Het liefst leunde hij met de rug tegen het duiven- plat, dat de commensaal van zijn moeder met meer goede wil dan vakmanschap in elkaar had gezet. Achter dat beschot hoorde je allerlei vogelgeluiden en ritselende bewegingen, die je een gevoel van gezelligheid gaven in de eenzaamheid hier boven. De benen liet Jacob lui over de gootrand bengelen, terwijl hij van tijd tot tijd de tenen in zijn kousen voeten kromde en spande, blij dat zijn onuerdanen eens goed konden uitrusten van het tippelen over de stoffige wegen van Zuid-België en Noord-Frankrijk. Met een tevreden gezicht rolde hij ontelbare siga- rettpn Franse Itaat geschonken als bijdrage in de weder- Terwijl de Lente voortschreed op haar tocht naar (Wordt vervolgd verdrag moeten vallen. Hij stond er echter wel op, dat wij tegenover hen heel bijzondere verplichtingen hebbm en dat zij in de geest van dit verdrag behandeld dienen te worden. De heer Weiter vroeg om de publicatie van richtlijnen, waarin dit laatste wordt vastgelegd. De tergend langzaam verlopende na turalisaties waren een onderwerp, dat behalve de heer Scheps ook freule Wtte- waall van Stoetwegen aanroerde. De laatste herinnerde aan de passage, waarin de minister spreekt over de mo gelijkheid om kosteloze naturalisatie in welwillende overweging te nemen. „Een belangrijke faciliteit, maar dan moet de minister dit ook soepel toepassen", al dus de C.H.-afgevaardigde. Vandaag zullen de ministers Donker en wellicht ook Beyen de Kamer ant woorden. Er is reeds een commissie van voor bereiding uit de Tweede Kamer be noemd ter bestudering van het wetsont werp definitieve ouderdomsvoorziening. In de kapel van het Moederhuis te Mül Hill zijn de volgende subdiakers gewijd: J. Aker, Oost Zwaagdijk; T. Beemster, Hoogkarspel; B. Conneller; J. Dijkman, Castricum; J. Gasser; A. Geerts, Ulicoten; T. Goessens, Grons- veld; B. Keany; J. v. d. Klugt, Voor hout; F. Kwik. Den Bosch; H. Melis, Belfeld; R. McGorty: J. McKinnon; W. Naylor; F. O'Keary; L. Purcell; E. Roe- broeck, Maastricht; F. Ros, Groningen; J. v. d. Salm, Zoeterwoude; J. Stamfer; J. Thompson; W. Tuerlings, Tilburg; F. Vester, Doesburg; F. Wessels, Gronin gen; L. Wiedemayr; D. Wolbers, Den Haag; J. Zonneveld, Lisse. Zondag diende Z. Em. Bernard kar dinaal Griffin de H. Priesterwijding toe aan: J. Ball, G. Bauer, C. Brohm, Den Bosch; J. Brummelhuis, Haaksbergen; C. Cammack, D. Cronin, H. v. d. Eeden, Breda; W. Eerinkveld, Ulft; C. Fox. F. Frerichs, Den Haag; J. Galvin, J. Geo- ghegan, D. Grimes, W. v. Heugten, Deurne; W. Hogenkamp, Lichtenvoorde; F. Holtslag, Arnhem; J. Jones, C. Ko ning, Weere; F. Lampe, Amsterdam; J. v. Leeuwen, Haarlemmermeer; N. van Leeuwen, Berkhout; C. v. Pinxteren, Nuland; H. Vergeer, Alphen a. d. Rijn; P. v. Wetten, Deurne, J. Willigers, Gronsveld. Na de plechtigheid van de priester wijding maakte de algemene Overste van de St. Joseph Congregatie van Mill Hill, father dr. T. McLaughlin, de benoe mingen bekend, waaronder de volgende Nederlandse fathers en broeders: Ku ching: father H. Hecker, Hoorn; Rawal pindi: fathers H. Hermens, Helden-Pan- ningen en C. v. Pinxteren. Nuland; Ka- ma-pala: fathers Th. Omtzigt, Leiden, W. v. Heugten, Deurne en broeder Bernar- dine Verhaak, Amsterdam; Basankusu: fathers F. Lampe, Amsterdam, N. van Leeuwen. Berkhout en broeders Vitus Reuvers, Enschede en William Schattor- je, Haelen; Philippijnen: fathers H. v. d. Eeden, Breda, en J. v. Leeuwen, Haar lemmermeer; Buea: father J. v. Bleisem, Koog a.d. Zaan en J. Brummelhuis, Haaksbergen; Jesselton: broeders Bene dict Snoeren, Tilburg en Everard Jans man, Luttenberg Kisimu: father E. Bis schop, Nijmegen; Malakal: father F. Fre richs, Den Haag; Toronro: father C. Ko ning, De Weere. Missiehuizen in Nederland en buiten land: Mill Hill: father G. Heuthorst, D.D., L.S.S., Doetinchem; Roosendaal: father J. Nielen, Ph. D., Wormerveer; Tilburg: fathers P. Jacobse, Alkmaar (directeur), C. Snoeren, Tiilburg, A. v. d. Eeden, Breda en H. Vergeer, Alphen a.d. Rijn; Hoorn: fathers C. Brohm, Den Bosch, W. Eerinkveld (proc.) Ulft, P. v. Wetten, Deurne en broeder Isidore Lan- ters, Didam; Haelen: father W. Hogen kamp (proc.), Lichtenvoorde en broeder Simon Coolen, Geldrop; Oosterbeek: fa ther H. Thijssen, Volkel en broeder Philip Bruggeman, Oldenzaal; Antwer pen: fathers R. Dockx (directeur), Ant werpen en H. v. Thiel, Horssen. Hogere studies: Rome: father J. Willi gers, Gronsveld; Londen: father A. Bij voet, M.A., Schermer; Nijmegen: father S. v. d. Meer, Den Helder; Utrecht: fa ther A. Kurstjens, Tegelen en F. Holt slag, Arnhem. Bij het eindigen van de ambsperiode van de hoogeerw. pater H. Strick, sinds 1946 provinciaal van de Nederlandse provincie der Congregatie van de H. Geest, heeft de Generale Raad der Congregatie tot zijn opvolger benoemd de hoogeerw. pater Albertus Antonius Blommaert, vicaris-generaal van het bisdom Morogoro (Brits Oost-Afrika). Pater Blommaert, die enige weken geleden repatrieerde, werd geboren te Amsterdam 6 October 1911; geprofest in de Congregatie van de H. Geest 8 September 1931 en priester gewijd te Gemert 19 Juli 1936. Sinds 1937 was hij werkzaam in Oost-Afrika. In het nummer van deze week wordt de reeks reportages over Neder landse vacantieoorden voortgezet met een mooi geïllustreerd artikel over het toerisme in en rond Sloten, Fries land. „Nieuws van de Frontpagina" brengt deze keer het fascinerend ge schreven ooggetuigeverslag van wijlen de bekende Amerikaanse schrijver Jack London van de ondergang in Mei 1906 van San Francisco door aardbeving en brand. Van Jan Glissenaar wordt de eerste reportage gepubliceerd van de tocht van de jeep-expres door Indië, een tocht van twaalfduizend kilometer. Mr. H. C. M. Edelman schrijft over de ver vaardiging in moderne laboratoria van echte diamant en vermeldt daarbij na tuurlijk ook de prestatie van de Neder lander ir. Mackenzie. Verder is er een humoristisch geschreven causerie van J. W. Hofwijk over dtf E 55 met tekeningen van Karei Thole. De karakteristiek der week gaat over Jacques Goddet, de man van de Ronde van Frankrijk. Jan Cot- taar schrijft over de opmerkelijke supre matie van het zuidelijk voetbal in Ne derland. De heer H. Valkema (Leeuwarden) is gekozen tot voorzitter van de sectie amateur-voetbal van de K. N. V. B. Op hem werden bij de schriftelijke stemming 1304 stemmen uitgebracht tegen 637 stemmen op de andere can- didaat, de heer P. C. van Houten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 7