Indonesische legercrisis Minister van Defensie treedt af Er dreigt een kabinetscrisis Argentijnse marine eist de verbanning van Perón Nieuwe partij opgericht Twee goederentreinen in botsing bij oprit van de Moerdijkbrug Twee inbrekers en een heler in arrest Radiodiefstal opgehelderd Helicopter boven N. York neergestort Blijf maar thuis prikkeldraad Meer wolken minder hitte drag gele voor NEDERLAND en FRANKRIJK in FIETSPOMPGEVECHT I0RR „Ondraaglijke spanning" Zeven wagons in elkaar gedrukt; tien uit de rails gelopen Amsterdamse recherche slaat toe Ter bruiloft Moeder van zes jonge kinderen verdronken Het weer Hmk «jP J IS iefwycu t wj! DONDERDAG 14 JULI 1955 79ste JAARGANG No. 26345 TREINVERKEER GESTREMD Blllp1! ïw«« LOUISON BOBET duwt VOORTING van de weg Schadeloosstelling van Russen aan Belgische weduwe (^Aanzee^ Tsjecho-SIowakije Iaat Amerikaanse soldaat vrij n MOTOR-OVERALLS f 48.75 BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. Umuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der KaNen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severfn. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF Z8 cents per mrilimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor «dvertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 50 cents per week, f2.17 per maand, f6.50 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. De uiterst linkse Indonesische minis- ter van Defensie, Kusumasumantri, te- Ren wie in verband met de legerkwes- "e een motie van wantrouwen was in gediend, is onverwacht afgetreden. Men acht het mogelijk dat de Indonesische 'egering langs deze weg de benoeming Van generaal-majoor Bambang Utoyo tot stafchef van het leger, een benoeming *"e het leger niet heeft willen erken- "en, ongedaan wil maken. Met de be- n°eming van een voor het leger aan vaardbare nieuwe stafchef zou de leger kwestie dan schijnbaar zijn opgelost, blaar ondertussen ziet de Indonesische regering zich voor nieuwe moeilijkhe- en geplaatst, die rechtstreeks nit de J®Rerkwestie voortvloeien. Deze moei lijkheden vormen de ernstigste bedrei ging voor het kabinet, sinds de regering- Ali Sastroamidjojo twee jaar geleden aan het bewind kwam. De oppositiebla den voorspellen zelfs reeds openlijk de val van het kabinet. Gisteren hebben vier leden van de parlementsfractie van de regerings partij Parindra de verdere, verant woordelijkheid voor het regeringsbe leid van de hand gewezen en hun partijraad verzocht de 2 ministers van de Parinda-partij uit de regering terug te trekken. United Press meldt nu van betrouwbare zijde in Djakarta verno men te hebben, dat de partij daar in derdaad toe besloten heeft. De vier fractieleden van de Parindra hebben bij hun voorstel aangevoerd, at het regeringsbeleid inzake de chief- Staf van de landmacht, waarbij de re gering overleg wil plegen met de laI)d- hiacht hoewel de waarnemend chef-stat k geschorst, aantoont dat de regering en de opperbevelhebber geen macht meer hebben over het leger. Bovendien heeft een andere regerings- nartii de Mohammedaanse P.S.I.I., het aftreden van het kabinet van de pre mier geëist. Indien het kabinet niet het mandaat aan president Soekarno zou teruggeven, dan zal de P.S.I.I. haar twee ministers uit de regering terugtrekken. Mochten de twee partijen, de Parindra «n de P.S.I.I., inderdaad de regering Verlaten, dan zal bet voor het kabinet Uiterst moeilijk worden zich te hand haven. Op het ogenblik schat men de toch wankele parlementaire meerderheid der regering nog op 15 tot 20 stemmen, de 17 stemmen der niet aan de regering deelnemende maar het kabinet wel steu- ftende communisten meegeiekend. De Parindra en PSII beschikken samen over 10 zetels in het parlement. Bovendien is het de vraag of de communisten, die zich zo nab™kkel}£ achter het beleid van de r®ge""g h n 2ake het leger hebben geplaatst, hu steun onverminderd zullen blyve Jcnen nu het meest linkse ka.bl"f den d® minister van Defensie, is ay?e eh de regering kennelijk op het P faat in de legerkwestie bakzeil tena ien en de eisen van kolonel ZulKi Bubis, de weerbarstige plaatsvervangen de staf-chef, in te willigen. Het aftreden van de minister van Pefensie, das gisteravond op een bijeen komst van het kabinet is besproken, is jjbidaag op een persconferentie van de Regressieve Partij, waartoe hij behoort, „Rend gemaakt. Het ontslag is met in- PjUr van gistefen van kracht geworden. partij, die verklaarde het besluit 5 bomen te hebben in de hoop hierdoor kunnen medewerken aan een rege- bhg van de legerkwestie, heeft geen Vervanging van Kusuma Sumantri door ®en ander lid van de partij verlangd, Qoch blijft de regering wel steunen. Mi nister-president Ali Sastroamidjojo zal tijdelijk de functie van minister van Defensie waarnemen. Vanmorgen hebben minister-president Ali Sastroamidjojo en vice-premier Zai- nul Arifin een bezoek gebracht aan Hatta op diens kantoor. Het gerucht ging, dat zij na afloop naar Bogor zijn gegaan, teneinde president Soekarno te ontmoeten, die daar vertoeft. (U.P.- P.I.A.). De rebellerende Argentijnse marine is op haar standpunt blijven staan, zo werd gisteren uit Buenos Aires be richt, en eist de verwijdering van pre sident Juan D. Perón uit het land. Al hoewel deze berichten uit Argentinië nog niet van officiële zijde werden be vestigd, kan worden gemeld, dat zij afkomstig zijn van personen die in nauw contact hebben gestaan met de opstan- Tijdens een zitting waar vice-admiraal Olivieri terechtstond, werd gisteren be kend gemaakt, dat de afgetreden en naar Uruguay gevluchte minister van binnenlandse zaken Borlenghi persoon lijk opdracht had gegeven dat de Ar gentijnse vlag diende te worden ver brand. Drie getuigen kwamen ter zitting vertellen dat zij de orders van de voor malige minister hadden ontvangen. De vice-admiraal en voormalige minister van Marine Anibol Olivieri wordt ervan beschuldigd de opstand tegen het régime Perón te hebben geleid. De Argentijnse regering heeft de ka tholieken ervan beschuldigd dat zij de Argentijnse vlag hadden verbrand. Het verbranden van de vlag werd door aan hangers van Perón aangegrepen als excuus om zeven kerken in brand te steken. Katholieke gevangenisgeestelijken die enige maanden geleden werden ontsla gen als gevolg van de anti-katholieke dige beweging sinds de korte revolutie van 16 Juni tegen het régime van ^Pe rón. Volgens deze berichten zou net le ger eveneens Perón willen verbannen, maar het leger schijnt zulks meer ge leidelijk te willen toepassen. Het lege zou op het standpunt staan dat een ver banning van Perón de verwarring en de spanning zou kunnen verhogen, dien hij werd afgezet. campagne in Argentinië, hebben giste ren toestemming gekregen hun functie weer waar te nemen. Voorts zijn g - teren drie geestelijken vrijgelaten, rl bijna twee maanden geleden werden gearresteerd, verdacht van het dr van een, naar de autoriteiten m den, beledigende open brief aan p dent Perón. Een nieuwe Argentijnse mocratische partij, waarvan de P ting gisteren bekend gemaakt wera, heeft in een manifest, SePubb° ylard, onafhankelijke dagbladen, jerMaa? dat er in het land een ..ondraaglijke spanning" heerst. De »ku"^at,hKet verscherping van de klassensitry verdelen van de bevolkmg n daden en zondaars en de ge van de laatste tijd zijn volgens dit nifest de oorzaken geweest van demis- lukte opstand tegen Peron. Er op het ogenblik pogingen gedaan om de nieuwe christendemocratische partij samen te smelten met nog drie nieuwe partijen die op het 0gR"hl'k maken. Men verwacht binnenkort een herziening van de wet die verh dat deze partijen aan de komende pre sidentsverkiezingen meedoen, aang zien zij bepaalt dat een partfl drie jaar moet bestaan voor zu een candidaat voor het presidentschap stellen kan. In de afgelopen nacht, om vijf mi nuten over een, is op de Noordelijke oprit van de Moerdijkbrug aan de Zuidhollandse kant een aanrijding tussen twee goederentreinen voorge vallen. Zeven wagens werden in elkaar gedrukt. Een tiental liep uit de rails. Persoonlijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan. Het ongeluk is gebeurd op het punt tvaar het dubbelspoor van de oprit overgaat in het enkelspoor van de Moerdijkbrug. Een goederentrein is daar in zijdelingse aanrijding geko men met een andere. De ontspoorde wagons liggen kris-kras over de baan. Zij is geheel versperd. De oorzaak van het ongeluk moet eerste jolaats worden gezocht m L" dichte mist. Op de plaats, waar j hhelsnoor van Dordrecht naar het, dUlrn overgaat in het tot op he- Willemsdorp gpoQr van de nieuwe den nog en Moerdijk, ontging, spoorbrug ov gevolg van deze waarschijnlijk begtuurder Van goede- dichte mist, de ichting Dordrecht rentrem 4025 uit ue een onveilig voorsein. Het onveilige hoofdsem zag en onmiddellijk zette ha® te laat. vast. Toen was het eCb\ ongeluk op De blokwachter zag het Qn. het laatste nippertje aankomen, middellijk zette hij het hoofdsem voo de uit Noord-Brabant Amende tre^ nog op onveilig en trachtte J behulp van een seinlamp de Dordrecht komende trein voor de sel op te houden. Zijn voortvarencüieia werd echter niet beloond, omdat ae treinen elkaar al te dicht waren gena derd. De botsing ging gepaard met een klap die tot ver in de omtrek kon worden gehoord. Van de bestuurders liep alleen die- van trein 4025 letsel on Hii werd met een gebroken arm narr het R.K ziekenhuis in Dordrecht gebracht. De ravage op de spoorlijn is zo groot, dat het treinverkeer nog wel de gehele verdere dag zal zijn ge stremd. Voor het locale verkeer wordt gebruik gemaakt van een autobus- verbinding op het traject Dordrecht Lage Zwaluwe. Deze bussen geven zoveel mogelijk aansluiting op de treinen. Reizigers dienen echter re kening te houden met vertraging. Bliksem in bovenleiding Woensdagmiddag ongeveer half twee is een trein, die uit Amsterdam over Gouda naar Rotterdam onderweg was, op de verbindingsbaan Breukelen Harmeien blijven staan, tengevolge van draadbreuk door blikseminslag. De volgende trein werd over het an dere spoor geleid, stopte bij de stil staande trein en nam de reizigers daaruit over. Het gestrande treinstel werd naar Woerden gesleept, waar na met het herstel van de bovenlei ding kon worden begonnen. De treinen AmsterdamRotterdam via Gouda moesten gedurende de her stelwerkzaamheden over één spoor worden geleid, waardoor vertragingen optraden tot veertig minuten. m M f jM Jöftf <*i si goederentreinen zijn vannacht op de oprit van de Moerdijkbrug aan de Zuidhollandse kant gekomen. De ravage, welke werd aangericht, was zeer groot. in botsing nachtelijk uur gepasseerd, voordat ook het restant terecht was. Het bleek zich te bevinden bij de 44-jarige J. H. v.d. R. die ook gratis logies in het bureau werd aangeboden. De rechercheurs konden rustig gaan slapen. Binnen en kele uren was de inbraakzaak geheel opgelost. (Van een verslaggever) Snel combinatiewerk van de Centrale Recherche in Amsterdam heeft Woens dagavond in vrij korte tijd de oplossing gebracht van een inbraak, die een week geleden in een radiozaak aan de Bilder- dijkstraat was gepleegd en waarbij twee radio's, twee autoradio's en een gramofoonversterker met koffer waren verdwenen. Geen indrukwekkende affai re dus, maar de recherche speurde toch met grote naarstigheid naar de daders. Enkele dagen geleden kwamen er aan wijzingen dat een bekende Amsterdam se inbreker de hand in deze kraak had gehad. P. Br. 75 jaren oud, heeft het „vak" nog steeds niet verlaten. Hij bleek niet thuis te zijn, waarop recher cheurs enige dagen bij zijn woning post ten. Gisteren arriveerde hij uit Nieuw koop, waar hij gevist had. Toen hij het huis verliet om de buit broederlijk met een vriend te delen werd hij gearres teerd. Zoals te verwachten was, ontken de hij natuurlijk alle schuld. Hij beweerde de radiozaak zelfs niet te kennen en natuurlijk werd er in zijn woning niet, dat aanwijzingen zou kun nen geven, gevonden. De recherche was echter niet voor een gat te vangen. Er waren aan wijzingen, dat de bejaarde inbreker bij zijn vispartij gezelschap had gehad en aangezien de onderwereld van Amster dam ook weer niet zo groot is, kwam men er spoedig achter dat het de 40- jarige H. J. B. was geweest. In de omgeving van het Mercatorplein werd hij in de kraag gevat en met hem ging het gesprek veel vlotter. Bijna zonder moeite kwamen de bekentenissen er uit. P. Br. wees hij als zijn compag non aan en ook over de buit wist hij veel nieuws. Bij een caféhouder vond men het eerste deel van de buit. En men was nauwelijks het midder- De glunderende Wim van Est, zojuist m de gele trui gestoken, werd aan de finish van de zevende etappe van de Tour te Thonon gekust door de plaatse lijke schoonheid, kortweg Miss Thonon genaamd. In de rit van zürich naar Thonon-Ies-Bains, een afstand van 260 kilometer, had Van Est met een groep uitlopers een zodanige voorsprong bH- eengefietst, dat hij de gele trui van Rol land over mocht nemen. Dat dit de Franse natie in het algemeen en Rol land -r- die 's morgens nog zeventien minuten op Van Est vóór lag in het bijzonder niet erg zinde, hoeft geen be toog. Vooral toen Jos Hinsen, de uit België „geïmporteerde" Nederlander, de sprint in Thonon won en zo de Neder landse zege compleet maakte. In. een deel van onze oplage van gis teren hebben we de lezer al van het voor de vaderlandse wielergemeenschap bijzonder heuglijke nieuws op de hoogte gesteld. Vandaag doet onze sportredac teur elders in dit blad de gebeurtenis sen van de zevende etappe uit de doe ken. Daar kunt U ook lezen, dat de on tevredenheid van de heer Louison Bobet, grand seigneur in wielrennend Frank rijk, leidde tot een gevecht-op-de-fiets pomp tussen de Franse nationalen en de mannen van Kees Pellenaars, onderweg naar de finish gevoerd In New York is gisteren een helicopter verongelukt tijdens een mislukte pogipg om op de helihaven te landen. Het toestel kwam terecht op het dak van het gebouw van de havendienst van New York. Er ontstond brand in het 16 ver diepingen hoge gebouw dat aan de 16e straat en de 9e avenue op Manhattan is gelegen. De brandweer bedwong het vuur in korte tijd. De helicopter vlopg in brand, zodra hij het gebouw raakte. Brandende ben zine stroomde over het dak en droop over de rand naar beneden. Brandende wrakstukken kwamen terecht in de 9e avenue, maar troffen geen wandelaars of passerende auto's. Mensen, die het onge luk zagen gebeuren, zeiden, dat de heli copter, toen hij het dak van het gebouw naderde plotseling was gaan schommelen in de lucht. Kort na het ongeluk werden twee personen met ernstige brandwon den naar een ziekenhuis overgebracht. De twee gewonden zijn de piloot van de helicopter en een fotograaf van de havendienst van New York, die mee vloog. De toestand van de fotograaf is ernstig. J~i en Zwitsers aanbod, om de ri villa's, waar maarschalk Boel- A—l ganin en de minister van Bui tenlandse Zaken Molotov tijdens de conferentie van de grote vier in Genève zullen logeren, is vandaag door de officieren van de Russische veiligheidsdienst afgewezen. Ver klaard werd, dat het dit jaar niet nodig was. Vorig jaar, tijdens de conferentie over Azië, waren de villa's van de Russen en de Chinese communisten bijna aan het oog ont trokken door prikkeldraadversper ringen. Het zal overigens zonder zulke prikkeldraadversperringen voor onbevoegden toch wel practisch on mogelijk zijn door het „groene gor dijn" te dringen, dat door de grote tuinen van villa „La Pastoral" ge vormd wordt. Ook zijn uitgebreide voorzorgs maatregelen getroffen om het marme ren Palais des Nations, waar de gro te vier hun zittingen zullen houden. (Van onze sportredacteur) Louison Bobet en zijn vazallen stonden gistermiddag, na de finish in Thonon-les-Bains, druk gesticulerend heel de verenigde Franse journa listiek belangrijke, althans opwin dende zaken, uit te leggen. Het was in elk geval zo belangrijk, dat Loui son Bobet geen tijd kon vinden voor zijn traditionele ereronde. En ge hoefde slechts met een half oor te luisteren, om aan de weet te komen wat ue gemoederen bij de Fransen toch zo beroerde. Louison toonde ontdaan een denkbeeldige blauwe plek op zijn hoofd, zijn ploeggenoten keken beurtelings verontwaardigd en vol medelijden, om vervolgens bijzonder uitgebrei de scheldpartijen te beginnen. En telkens weer hoorde men het woord „hollandais". Het ging beslist niet over de overwinning van Hinsen en even min over de gele trui van Wim van Est, al hield die er wel zijae- lings verband mee. Neen, de oor logsverklaring van C. Nederlanders «jas in het peloton uiteindelijk op bijzonder plastische wijze tot uit drukking gekomen. Men wist in de grote groep, die vanaf de start in Zürich wat ingedommeld, enkele fikse regenbuien en een paar knal lende donderslagen ten spijt, uiter aard al geruime tijd, dat de ener gieken in de voorste gelederen een respectabele voorsprong hadden genomen. Een voorsprong, zoals men die tot nu toe in de Tour niet had beleefd. Het deerde voorlopig nie mand, dat dit ook mogelijk was ge- M - 4 m GERRIT VOORTING LOUISON BOBET worden door het gedrag van de rest van de Nederlandse ploeg, de regio nalen van de lle-de-France en de op wraak beluste Kübler. Zij waren steeds in de voorste gelederen, om het tempo van het peloton zo laag mogelijk te houden, ledereen vond de wandeling bovendien bijzonder plezierig, want de eerstkomende dagen, die vijfmaal een te overwin nen bergtop brengen, zouden zwaar genoeg worden. Op een gegeven moment echter, zo'n 50 kilometer voor de eindstreep, vonden de Fransen, dat de gele trui van Rol land niet langer in gevaar mocht zijn. Dus, zo redeneerden zij, nu wij naar voren en het tempo opvoeren. Het was gemakkelijker gezegd dan gedaan. De Nederlanders lieten zich niet zonder meer van de kop ver dringen. En dat werkte zozeer op de zenuwen van de heer Bobet, die langzamerhand geen tegenspraak meer gewend is en in eigen land kan doen en laten wat hij wil hij heeft nu cl voor na de Tour con tracten, die hem een gage van an derhalf millioen in drie maanden tijds garanderen dat hij zich ern stig opwond. Hij gaf Gerrit Voorting een fikse duw om vrij baan te krij gen. De oudste Jan de Voorting's moest op een trottoir springen, om niet te vallen. En nu kan men van de Nederlanders in de Tour zeggen, dat ze bijzonder vriendelijke lieden zijn, zulks laten ze zich zelfs van de heer Bobet niet welgevallen. Binnen de kortste keren kwamen de fietspompen en de gonfleurs buisjes met geperste lucht te voorschijn. Vier Nederlanders en zes Fransen gingen elkaar al fiet send te lijf. Het hoofd van Bobet was het voornaamste mikpunt. En dat was het waarover de Fransen zich ontdaan toonden ten overstaan van onze Franse collegae. Het be looft iets voor de komende dagen. Per K. L. M. vertrok vandaag de 95- jarige heer C. Defroe uit Winterswijk, een der oudste passagiers, die de K. L. M. ooit heeft vervoerd, naar Pretoria, voor een verblijf van 8 maan den. Het bezoek geldt zijn zoon, dit zijn 40-jarig huwelijksfeest viert. (Van onze weerkundige medewerker) Alleen in de Noordelijke provincies was het vandaag volop zonnig en warm weer. Op de vliegvelden Leeuwarden en Eelde werd een temperatuur boven de 25 gr. C. gemeten, maar voornamelijk in het Westen van het land kwam veel bewolking voor, ontstaan door het op trekken van mistvelden. Als gevolg hiervan bleef ook de temperatuur be langrijk lager. Deze varieerde heden middag tussen de 16 en 20 gr. C. Toch blijft het' weer nog zomers, ook al komt er meer bewolking voor. Lang zaam zal een meer Westele-ke wind doorzetten al blijft deze zwak tot ma tig. Regen is er nog niet te verwachten. Het weer zal langs de kust morgen maar weinig verschillen met dat van van daag, al wordt de kans op opklaringen iets groter. Boven de Oceaan neemt de depressie-activiteit toe, maar deze zul len het weer bzij ons nog niet beïnvloe den. Uit het Kanaal de Zuid-Willemsvaart onder de gemeente Beek en Donk is Woensdag het stoffelijk overschot op gehaald van de 30-jarige vróuw B. uit Gemert, moeder van 6 jonge kinderen Het is nog niet bekend, hoe zij te wa ter is geraakt. De Russische regering heeft zich be reid verklaard de weduwe van de Belgische radiotelegrafist Joseph Clauwaert, die öp 3 Juni 1954 werd gedood bij de beschieting van een Sabena-vliegtuig door Russische vlieg tuigen in de omgeving van Graz, een schadeloosstelling van 40.000 roebel (38.000 gulden) te verstrekken. De Belgische regering aanvaardt dit gebaar als een gebaar van goede wil. Aanvankelijk hadden de Russen schade loosstelling van Belgische zijde geëist. Mistbanken tl lage wolkenvelden maar later ook opklaringen. Weinig wind. Temp. 1720 gr. C., tijdens zonnige pe rioden iets hoger. De Tsjechische autoriteiten hebben gisteren een Amerikaanse soldaat die meer dan een maand geleden de grens was overschreden om souvenirfoto's te maken teruggestuurd. Sergeant Walter Winters uit Philadelphia werd indertijd door de Tsjechische douaniers ingere kend, toen hij een kiekje van zijn Duitse verloofde aan het nemen was op Tsje chisch grondgebied. (U.P.) Advertentie ORISSTf 01STR 4 ('HAARLEM TEL. 13 8 A DAM TEL 7T7 439 167 (Tot Vrijdagavond) Veranderlijke bewolking met in de ochtend hier en daar mist. Op de meeste plaatsen droog weer, maar later in het Noorden van het land plaatselijk wat lichte motregen. Wei nig wind. Over het algemeen weinig verandering in temperatuur. Zon: 4.38-20.56. Maan: 0.25-17.05.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 1