Boelganin zal een conferentie voor de pers beleggen BASTILLE-DAG" IN PARIJS Windhoos raasde over Z.-Friesland Tour de France T mm Zon blijft Gemeentelijke autonomie zal ernstig worden uitgehold ORR Novum in Rusland 5,Bijeenkomst in Genève begint steeds interessanter te Wereldpers in Genève Meer dan 1000 journalisten, reporters en fotografen Eisenhower komt met zoon Burgemeester Cremers als prenter naar zee Breed spoor van ravage 9 man behouden in Briancon Bevoogding door Ged. Staten Het weer IJMOND-RAAD WERKELIJK NODIG? 'VRIJDAG 15 JULI 1955 79sfe JAARGANG No. 26346 Severs feaandaegnbeeglynatn 06 Gr°te Vler"' 016 24 studio's De figuur Zjoekov West-Duitsland V'" 'V T' u m ^Aan zee^ Dames Heren Badkleding BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. Umuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. NIEUWE KAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIE! ARIEE 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 50 cents per week, f2.17 per maand, f6.50 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tfel. 21544. R De Russische premier maarschalk Boelganin heeft gisteren tijdens de feestelijkheden op de Franse ambassa de in de Russische hoofdstad ter gele genheid van „quatorze juillet" verklaard, dat hij vandaag voor zijn vertrek naar "enève een persconferentie zal geven. waarnemers deelden mee, dat dit de eerste persconferentie zal zijn, welke ,°oit door een Russische premier werd gegeven sinds de communisten in Rus land aan de macht kwamen. Boelganin zei dat hij niet wist of maarschalk Zjoekov en president Ei senhower elkaar in Genève -ouden spreken, want dit zou dan een ontmoe ting zijn tussen oude vrienden en dat was een aangelegenheid welke door de Russische regering niet kon worden _be- invloed. „Men kan geer persoonlijke contacten controleren", zeide Boelga- De Russische gasten op de Franse «Wbassade, waaronder Khroesjtsjev r^alenkov, Mikoyan en Molotov spra- ■5etl vrjjelijk met de andere drie hon- .fd gasten en journalisten voor zij zich terugtrokken in een der salons om de Franse ambassadeur Joxe en ®en aantal andere in Moskou geaccre diteerde diplomaten te spreken. De ont vangst was zonder enig symptoom van spanningen of pijnlijke gesprekken en er heerste eer zeer hartelijke stem ming. De Franse ambassadeur dronk op de welvaart van de Sovjet-Unie en de Russische leiders beantwoordden die dronk met een toast op de Franse republiek. Khroesjtsjev herinnerde er- lllllllllllllllllllllllllllllllll (Van een bijzondere correspondent) Genève. Nog rijk aan ervaringen verleden jaar opgedaan bjj gelegenheid van de beroemde „Aziatische Conferentie" hebben zij die te Genève belast zijn fhet de verantwoordelijkheid voor de organisatie van de Grote Vier" de Voorbereidingen, theoretisch beëindigd. Dinsdag is een van de grootste hotels van de stad, 't Hotel Metropole waar tie Sovjet-delegatie zal verbleven en Haar de administratieve dienst zal wor- den gevestigd, tot de beschikking van <le Russen gesteld. Die zelfde dag is °°h het Paleis der Verkiezingen, dat veranderd is in het Huis van de Pers, v°°r de journalisten geopend. Het V*aagstuk van de onderbrenging van delegaties met hun personee en e journalisten is geregeld. Architecten, ingenieurs, technici, jhoriteurs, timmerlieden, schrijnwer- v®rs, schilders, decorateurs enz. heD- wJ\ onafgebroken dag en nacht ge- 1- 0ln de laatste hand te leggen Oq? het „Maison de la Presse", dat. Cj?.dit jaar weer, in het centrum van eeq Ve geïnstaleerd is, maar nu m ,,V officieel gebouw, bekend als het dani hiezingspaleis". Het gebouw is zo- Vmi.8 ingericht, dat het aan de veel- - behoeften kan voldoen van dige >rrieer dan duizend journalisten, radio- WT"66CVCLS en fotografent die de crkzaamheden komen volgen van de he?e"M°a?sSo^n?a v#?esfee„ ^len van indruk van de omvanz geeft een scfappeUjkê zaalS d?e likten plaats bSt.^r reserveerd voor 80 andere journalis ten, vier zalen zijn bestemd voor de Persdiensten van de delegaties. Verder zijn er nog vijf conferentiezalen, die naar gelang hun grootte 150 tot 300 journalisten kunnen bevatten. Ongeveer vijftig speciale bureaux zijn ingericht Voor de diverse persagentschappen. Al deze bureau's zijn reeds verhuurd. Vierentwintig omroep-studio's (in samenwerking met Radio-Geneve), een televisie-studio, vijf groepen don kere kamers voor de ontwikkeling van foto's, vier telex-apparaten met cabine voor de overbrenging van persberichten en artikelen, n cabine voor de verzending van tele-photo s, een groot aantal telefooncellen, een secretariaat voor radio en televisie, een postkantoor, een wisselkantoor een krantenkiosk en een snack-Iiar completeren de zaal. Er moet hier en daar nog wat gedaan worden hiaar de autoriteiten zien nu iceüs biet het grootst mogelijke optimisme ?e goede werking van al dezeinstal laties, die slechts een zeer tijdelijk karakter dragen, tegemoet. dpAlleen reeds voor de eerste dag van rart?°bferentie lopen de verzoeken voor uitzendingen echter reeds in de 'g, en hieraan moet dan voldaan Zi°f<ten tussen 18 en 20 uur. Men kan t',h voorstellen hoe het gedurende deze ee uren zal spannen en hoe uiterst jhwkeurig men de berekening van de ïtTo ten in acht zal moeten nemen. hoeft er sléchts aan te denken jjfgedurende deze tijd achtendertig ziin zenders verbonden zullen din- 6n zullen wachten op de uitzen- gen en het nieuws van hun repor- de i,De Amerikanen alleen al hebben vru bist van 35 radio-reporters aan- fjifObdigd. Zowel West- als Oost- Duits- d..zenden er 26, en steeds meer in- G^-lvm?en komen er binnen. Radio- van^ heeft materiaal moeten lenen BrÏL de Tstudio's van Bazel, Zürich, °ern en Lugano. aan dat in de eerste dagen van de Russische revolutie ieder jaar een her denking van de Franse revolutie plaats vond. Schertsend deelde hij mee aan de Amerikaanse zaakgelastigde. Waiter Walmsley, dat 't Zjoekov als lid van de Russische delegatie gemakkelijk zou vallen op het punt van ontwapening eenstemmigheid te bereiken en te be waren. „De samenstelling van de de legatie is de beste die mogelijk is," zei hij, „omdat het een conferentie op het allerhoogste niveau geldt.' Walmsley antwoordde daarop dat men niet alle leden van de delegatie kan rekenen tot het eerste plan. ,,U zult maarschalk Zjoekov bedoelen, zei Boelganin, hij is echter de hoog ste vertegenwoordiger van bepaalde kringen." Hij vervolgde: „Hoe kun nen wij het ontwapeningsvraagstuk zonder hem oplossen? Veronderstel dat hij een afwijkende mening zou hebben. Op aeze manier kunnen wij ter plaatse altijd onderling ons stand punt bepalen." Walmsley antwoordde lachend dat voor een militair als Zjoekov handhaving van de bewape ning in de allereerste plaats zou moe ten komen. Boelganin zei: „Dat ben ik niet met u eens. Een militair weet beter dan wie dan ook welke de ver schrikkingen van een oorlog zijn. Mi litairen weten beter dan wie ook wat oorlog betekent." Een der journalisten vroeg Boelganin of hij en de andere leden van zijn dele gatie zich in Genève in verbinding zou den stellen met vertegenwoordigers van de West-Duitse -ogering en of zulks zou neerkomen op erkenning van hun aanwezigheid daar. Boelganin wil de die vraag niet beantwoorden. „Er KHROESJTSJEV is mij niets van bekend of er wellicht vertegenwoordigers van de West-Duit se regering naar Genève zullen gaan," ZeRnelganin zei dat de komende confe rentie steeds interessanter begon te worden, omdat zoveel interessante per- woraeu, Geneve gaan. Hij bracht in herinnering dat de regerings- braent m te mogendheden in tien jïar niet bijeen zijn geweest Tp-en het einde van de recep- woonden zij een receptie by Kremlin als gasten van P/^ident Vo^ rochilov die de receptie gaf t®*.? van Ho Tsji Minh, de regeringsleider van Noord-Vietnam. <f' O >',v v.* -A vy President Eisenhower neemt zijn zoon, majoor John S. Eisenhower mee naar de conferentie in Genève als „per soonlijke aide", zo heeft het Witte Huis gisteren meegedeeld. Majoor Eisenho wer heeft zojuist een jaar studie be ëindigd aan de legerschool voor de hoogste staf en bevelvoering. Eerder was gemeld, dat mevrouw Mamie Eisenhower haar echtgenoot zal verge zellen. (UP) Vanmiddag is burgemeester O. P. F. M. Cremers van Haarlem uit IJmuiden met de motortrawllogger KW 85, Hui- berdina Gijsbertha, naar zee vertrokken om de haringvisserij van dichtbij mee te maken. De burgemeester, die vergezeld is van de heer Arnold uit Aerdenhout, heeft een hut toegewezen gekregen op het achterschip van de trawllogger. Het is de eerste keer dat de burgemeester, die Donderdagmiddag in Katwijk met schipper Arend van Duin kennis heeft gemaakt, een zeereis onderneemt. De reis gaat naar de Fladengronden op on geveer 58 gr. Noorderbreedte. De burgemeester maakt de reis als prenter mee; een prenter is een wal- gast, die aan boord van een vissersvaar tuig een plezierreisje op zee maakt. Het is nog niet bekend wanneer de heren Cremers en Arnold, die vanmid dag door hun familie uitgeleide wer den gedaan, weer voet aan wal zullen zetten. Frankrijk heeft ook dit jaar de 14de Juli op grootse wijze en met veel enthou siasme gevierd. In Parijs werd de traditionele parade over de Champs Elysees gehouden, waarvan bovenstaande foto een beeld geeft: de Rode Wacht van Dakar trekt voorbij. Op de achtergrond de Are de Triomphe. (Van onze correspondent) In de omgeving van het in Zuid- Friesland gelegen St. Nicolaasga is Don derdagmiddag door een hevig onweer, gepaard gaande met felle slagregen en een windhoos, een grote ravage aange richt. De windhoos trok omstreeks vier uur over Huisterheide, een plek tussen St. De Nederlandse Tour-ploeg heeft haar eerste aderlating moeten ondergaan. Op een bijzonder onprettige manier overi gens, want b(j een valpartij kwam Ger- rit Voorting ongelukkig terecht en brak een been. Uiteindelijk was het dus een verre van glorieuze dag voor de Neder landers, ook al was het zo veelbelovend begonnen. Jan Nolten had immers een succesvolle uitlooppoging ondernomen samen met de Luxemburger Gaul. Maar zoals we in een deel van onze oplage van gisteren al hebben gemeld tegen het zwaarste gedeelte van de etappe viel Nolten terug. Hij werd uiteindelijk in gelopen door zijn achtervolgers. En Wagtmans? Aanvankelijk leidde het duel tussen hem en Louison Bobet tot een kleine voorsprong voor onze ex- gele trui-drager. Maar in het beslissen de stadium verloor Woutje enkele mi nuten op zijn belangrijkste rivaal. Des ondanks heeft hij nog altijd de groene trui in zijn bezit. Wat Wim van Est be treft kunnen we kort zijn. Hij heeft zeer behoorlijk gereden, ook al raakte hij volgens de verwachtingen zijn gele trui kwijt. Daar rijdt Bolland nu weer in rond, met een aardige voorsprong op Van Est, die na deze bergetappe toch nog tweede is. Onze sportredacteur toont zich op pa gina 7 tevreden, want alle Nederlanders met uitzondering van de onfortuinlijke Gerrit Voorting zijn op t(jd aan de finish in Brian?on aangekomen. Dit is de valpartij, die Gerrit Voorting een gebroken been bezorgde. Rechts ligt hij naast de wrakstukken van fiets. Links krabbelt de Fransman Remy overeind. De Fransman Forlim (midden) staat al weer. zijn Nicolaasga en Langweer. Het noodweer duurde slechts ongeveer tien minuten, maar liet een breed spoor van verwoes ting achter. Van de prachtige bomenlaan tussen het z.g. witte huis bij St. Nicolaasga en het dorp Langweer bleef niet veel over, daar een groot aantal bomen ontwor teld werd. Het hotel van de heer R. de Hoop aan de Langweerderweg liep ern stige schade op. Op de eerste verdieping werd een ameublement dwars door een houten wand heen in een andere ka mer geslagen. Er is van het hele hotel geen ruit heel gebleven. In de keuken kwam een grote, door de windhoos ont wortelde boom terecht. Van een naast het hotel staand kip penhok, dat door de hoos met kippen en al werd opgenomen, heeft men niets teruggevonden. Van een boerderij in de omgeving van het hotel werden vrijwel alle dakpannen afgerukt. Behalve de bomen, die als lucifers, uit de grond gerukt werden, nam de wind hoos ook grote stukken grond mee de lucht in. In de omgeving van Huister- heide ontstonden daardoor grote gaten in de bodem, vele tot een diepte van wel vier meter. Ook aan de weg van St. Nicolaasga naar Balk werden vele bomen uitgerukt en her en der in de omgeving verspreid. Naar schatting moeten er ongeveer driehonderd bomen door de windhoos ontworteld zijn. In Sloten werden enige paarden in de wei door de bliksem gedood. De schade aan electriciteits- en tele foonnet is groot. Het verkeer over de getroffen wegen was geruime tijd ge heel gestremd. Naar wij vernemen zul len militairen bij de opruimingswerk zaamheden worden ingeschakeld. (Van onze weerkundige medewerker! De temperatuur, die gisteren in het Westen niet hoger dan 2024 gr. C. kwam, steeg in het Oosten en Noorden van Nederland tot 28 a 29 gr. C. Daar scheen de zon de gehele dag, behalve tijdens enkele zware warmte-onweders, welke met slagregens, hagel en in Fries land een windnoos van Oost naar West over de Noordelijke provincies trokken. Vandaag was het overal zonnig weer. Op tal van plaatsen werd om twaalf uur al meer dan 25 gr. C. gemeten. Ook morgen, en wellicht ook Zondag, zal het nog zomers en zonnig weer zijn. Wel waait er een frisse Noordelijke wind, maar deze lucht is vrij droog, zo dat de kans op mist en nevelvelden kleiner is geworden. Overwegend zonnig en vrij warm weer. In de middag een zwakke, koele zeewind. Temperatuur tussen 21 en 24 gr. C. Advertentie (Tot Zaterdagavond) B(jna overal droog en zonnig weer, met ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Zwakke tot matige wind uit Noordelijke richtingen. Zon: 4.40-20.55. Maan: 1.09-18.17. Het voorontwerp van wet betref fende een bestuursregeling voor het gebied aan de. IJmond (Vel- sen, Beverwijk en Heemskerk), van welk voorontwerp wij de hoofdstrek king reeds hebben gepubliceerd, is een novum in het Nederlandse bestuurs recht. Reeds enkele jaren is er door het departement van Binnenlandse Za ken en Gedeputeerde Staten van Noord-Holland binnenskamers overleg gepleegd met de gemeentebesturen van Velsen, Beverwijk en Heemskerk over vragen van bestuursbeleid, die zich voordoen in het IJmond-gebied, dat zulk een stormachtige ontwikkeling doormaakt. De pogingen, om de be trokken gemeentebesturen op basis van vrijwilligheid te brengen tot aan vaarding van een bestel, waarbij de eigen autonome bevoegdheden zouden worden ingebracht in een boven- gemeentelijk orgaan, zijn op niets uit gelopen. Kennelijk wil de minister van Bin nenlandse Zaken met de publicatie van dit voor-ontwerp het vraagstuk van het bestuur van het IJmond-gebied in de publieke belangstelling brengen en aan de hand van de binnenkomende reacties tot nader beraad komen. Want men verlieze dit niet uit het oog dit is een voor ontwerp: een door het departement van Binnenland se Zaken opgestelde schets van een ontwerp van wet. Het is dus nog geenszins zeker, dat een dergelijke regeling bij de Staten-Generaal aan hangig zal worden gemaakt, want de minister van Binnenlandse Zaken zal zijn definitief standpunt eerst bepalen na het oordeel van de raden der betrok ken gemeenten te hebben vernomen. Bo vendien mag verwacht worden, dat dit voorontwerp in brede kringen van de gemeentelijke bestuurders in ons land de aandacht zal trekken en dat bij voorbeeld de Vereniging van Neder landse Gemeenten zich niet onbetuigd zal laten, om haar standpunt kenbaar te maken. Want wat men nu met het IJmond-gebied voor heeft, zal, mocht dit voornemen ten uitvoer worden gebracht, een gewichtig precedent zijn voor andere streken van ons land, waar zich ingewikkelde bestuurspro blemen voordoen. Wij hebben zo'n vermoeden, dat men bij deze vereni ging niet bijster enthousiast zal zijn voor dit product van departementale activiteit. Maar mocht de minister van Binnenlandse Zaken zijn plannen wil len doorzetten, dan moet het wets ontwerp eerst de ministerraad passe ren, waarna het adviet van de Raad van State zal worden ingewonnen. Eerst daarna zal het bij de Staten- Generaal in behandeling kunnen ko men. Als wij het voorontwerp bezien valt- allereerst op dat in vele opzichten een parallel is getrokken met de rege ling, die de gemeentewet bevat ten aanzien van de inrichting van het ge meentebestuur. De voorzitter van de in te stellen IJmond-Raad wordt door Kroon voor de tijd van zes jaren benoemd; hij is geen lid van die Raad. De leden van het dagelijks bestuur worden door de Raad voor de IJmond uit zijn midden benoemd. Dit alles overeenkomstig de regeling in de ge meentewet ten aanzien van de bur gemeester en de wethouders. De leden van de Raad voor de IJmond worden door de kiesgerechtigden van de drie gemeenten gekozen en hebben vier jaren zitting. Het is kennelijk de be doeling de verkiezing van de leden van de IJmond-Raad te doen samen vallen met die voor de gemeentera den. Het publiekrechtelijk lichaam „Raad voor de IJmond" maakt dus op pervlakkig de indruk van te zijn een grote gemeente. Maar dit is een zeer oppervlakkige indruk, want er is van de autonome bevoegdheden van de ge meenteraden in het bestel van de Raad voor de IJmond nauwelijks een spoor te vinden. De voornaamste taak van de IJmond-Raad is: het opmaken van een werkplan voor de even wichtige ontwikkeling van dit gebied, met inachtneming van de geldende streek, en uitbreidingsplannen. In dit werkplan moet worden bepaald, wel ke voorzieningen zullen zijn vereist in het belang van een evenwichtige ontwikkeling van dit gebied, alsmede binnen welke tijd en op welke wijze deze voorzieningen behoren te worden getroffen. De vermelding van de streek- en uitbreidingsplannen zou de indruk kunnen wekken, dat dit werk plan zich tot de planologie zal beper ken, maar dat is een misvatting. Het werkplan zal alles kunnen omvat ten wat de gemeenteraden van Velsen, Beverwijk en Heemskerk thans krach tens hun autonome bevoegdheden al dan niet willen regelen terzake van de ontwikkeling van hun gebied. Het voorontwerp betreedt zelfs het terrein van het zelfbestuur, dat is de bevoegd heid der gemeentebesturen, om mee te werken aan de uitvoering van wette lijke regelingen, door hoger gezag uit gevaardigd. De Raad voor de IJmond stelt namelijk volgens het vooront werp richtlijnen vast, welke de ge meentebesturen bij de uitvoering van de woonruimtewet in acht moeten nemen! Als de Raad zijn werkplan heeft vastgesteld, moeten de gemeenteraden binnen een door Gedeputeerde Staten te bepalen termijn, elk voor het ge bied van zijn gemeente, ter uitvoe ring van het werkplan, een plan van uitvoering vaststellen. Welke invloed de ontworpen bestuursregeling voor het IJmond-gebied zal hebben op de autonome bevoegdheden der afzonder lijke gemeenten, willen wij met enkele voorbeelden (uitsluitend aan onze fan tasie ontleend) duidelijk maken. De raad van Heemskerk kan besluiten een openbare leeszaal te stichten, die van Beverwijk een zwembad en die van Velsen een schouwburg. Deze beslui-. ten behoeven vanwege de financiële consequenties de goedkeuring van Gedeputeerde Staten. Gedeputeerde Staten kunnen niet meer doen dan af weren: zij kunnen hun goedkeuring aan de betreffende begrotingsposten onthouden. De raden kunnen dan nog in beroep gaan bij de Kroon en als die G. S. in het gelijk stelt, kan er van uitvoering van het plan niets komen. Gedeputeerde Staten missen echter on der de huidige wettelijke regeling van het gemeenterecht ten enenmale de bevoegdheid om Heemskerk bijvoor beeld te dwingen wèl een openbare leeszaal te stichten. Als de Raad voor de IJmond zal zijn ingesteld, kan deze in zijn werkplan een schema maken van de verdeling van de openbare leeszalen, zwembaden en schouwburgen binnen zijn gebied. Hij kan dan (wij herhalen: het is maar een voorbeeld) bepalen, dat er in Be verwijk een schouwburg, maar geen zwembad zal komen. De gemeenteraad van Beverwijk moet dan in zijn plan van uitvoering de touw van een schouwburg opnemen, ook al zou hij een dergelijk object niet nodig vinden en de voorkeur geven aan de stich ting van een zwembad. Dit laatste zal er echter niet mogen komen. Het zal voor een ieder duidelijk zijn, dat dit voorontwerp een geweldige inbreuk maakt op de gemeentelijke autonomie. Men zou met deze uithol ling van de positie van de gemeente raden misschien tot zekere hoogte nog vrede kunnen hebben als de ontnomen bevoegdheden zouden worden toege kend aan een vertegenwoordigend lichaam, dat een grote mate van zelf standigheid zou hebben. Hiervan is echter geen sprake. Want in het voor ontwerp treffen wij talrijke bepalingen aan, welke aan Gedeputeerde Staten zulke uitgebreide bevoegdheden geven om in het beleid van de Raad voor de IJmond en in dat van de gemeen teraden in te grijpen, dat het woord „bevoogding" daarvoor nog maar een zwakke uitdrukking is. Het werkplan van de Raad is aan de goedkeuring van Gedeputeerde Staten onderworpen. Bij die goedkeuring kan het werkplan door Gedeputeerde Sta ten worden gewijzigd of aangevuld. Dit college stelt, de gemeenteraden gehoord, het werkplan vast, indien het niet binnen de door hen bepaalde termijn door de Raad is vastgesteld. Als Gedeputeerde Staten herziening of aanvulling van het werkplan nodig achten, dan bepalen zij een termijn, binnen welke dit moet geschieden. Blijft de Raad voor de IJmond in ge breke, dan brengen Gedeputeerde Sta ten zelf de door hen gewenste wijzi gingen of aanvullingen aan. Het door de gemeenteraden vast te stellen plan van uitvoering moet aan Gedeputeerde Staten worden medege deeld; is dit niet binnen een door dat college bepaalde termijn vastgesteld, dan doen Gedeputeerde Staten het zelf. Zij kunnen bovendien een plan van uitvoering wijzigen of aanvullen. Burgemeester en wethouders moeten aan Gedeputeerde Staten onverwijld kennis geven van de maatregelen, wel ke overeenkomstig het plan van uit voering worden getroffen of daarmee verband houden. Gedeputeerde Staten zien er op toe, dat de ontwikkeling van het gebied der gemeenten ge schiedt in overeenstemming met de plannen van uitvoering; zij kunnen last geven, om maatregelen, welke naar hun oordeel strijdig zijn met het plan van uitvoering, ongedaan te ma ken; wordt door een gemeentebestuur niet aan die last voldaan, dan treden Gedeputeerde Staten zelf handelend op op kosten van de gemeente. Zij hebben ook positieve bevoegdheden: indien een der gemeentebesturen nalatig is in het verwezenlijken van het plan van uitvoering, kunnen zij dat gemeen tebestuur opdragen binnen een bepaal de tijd de door hen aangegeven maat regelen te treffen. Blijft het gemeente bestuur in gebreke, dan doen Gedepu teerde Staten hetgeen zij nodig ach ten alweer voor rekening van de gemeente. Tekenend voor de geest, welke dit voorontwerp bezielt, is dat laatste artikel, waarin wordt bepaald, dat de voorzitter en de leden van Ge deputeerde Staten, de door dit college aangewezen ambtenaren, alsmede de voorzitter en de leden van de Raad voor de IJmond in de gemeenten vrije toegang hebben tot alle terreinen en gebouwen, voor zover dit voor de uit voering van de wet nodig is; bij wei gering van toegang verschaffen zij zich deze met behulp van de sterke arm. Deze bevoegdheid hebben zij voor wat terreinen betreft alleen tus sen zonsopgang en zonsondergang, en voor gebouwen van 's morgens acht uur tot zonsondergang. Tegen de wil van de bewoners hebben zij echter tot woningen geen toegang. Gelukkig schuilt er ook nog een democratisch element in dit vooront werp: de rechtstreekse verkiezing van de leden van de Raad voor de IJmond. Maar voor de rest geeft het voorontwerp blijk van een dergelijke autocratische geest, dat men geneigd zou zijn zich af te vragen of het soms een relict uit de bezettingsjaren is. Wij vragen ons tenslotte af, of de gemeentebesturen van Velsen, Bever wijk en Heemskerk bij het besturen van hun huishouding en de behartiging van het regionale belang zodanig zijn te kort geschoten, dat zulke rigoureuze maatregelen noodzakelijk zijn. De hui dige wetgeving op het gebied van de samenwerking der gemeenten, die ook dwang tot samenwerking kent (Men zie de wet van 1 April 1950 „houdende voorschriften met betrekking tot ge meenschappelijke regelingen"), bevat verschillende mogelijkheden om de be langen van de gemeenten in het IJmond-gebied gemeenschappelijk te regelen. Slechts indien zou blijken, dat de bestaande wetgeving op dit punt te- kort schiet, en hiervan is tot dus ver onzes inziens geen sprake, zou men tot aanvullende regeling bij de wet jmagten overgaan.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 1