Rumoer rondom Avondlyceum RAAD VOOR DE JEUGD MET 9 TOT 15 LEDEN Representatief orgaan voor het jeugdwerk Eerste helicopter eindelijk geland Haarlemse vissers brengen bijna 700 gulden bijeen voor kankerbestrijding Improvisatieconcert door Kee, Heiller en Tocbosch Eucharistisch ziekentriduum in Bloemendaal besloten 4 TgjJ Agenda voor Haarlem en omgevms Haarlems Orgelconcours Patiënten namen afscheid met een hart vol dankbaarheid Renault Frégate Garage Den Hout van Kimmenaede VRIJDAG 15 JULI 1955 PAGINA 3 6-pers. sedan geefi 12 maanden garanlïe 'Wagenweg 166-168 B. en W. van Haarlem stellen voor: Drie ambtenaren Koopt nu behang BAKKERiBEHANG Onverwacht modderbad Aanhangwagen losge schoten en tegen gevel gereden JUBILEUM VAN „DE KAMPIOEN" Burgerlijke Stand Haarlem Nieuwe stichting Noord- Holl. Philharmonisch orkest Voorstel van B. en W. van Haarlem Lichtinstallatie in de Mariaseholen wordt vernieuwd Waterstanden LOCOMOTIEF RUDGE en SIMPLEX RU WIELEN Grootste sortering bij: NICO VAN SCHAGEN ZONEN Gierstr. 42 - Haarlem - tel17768 Voor herstelwerkzaamheden Voorschotten voor woningbouwvereni gingen GOUDEN HERENZEGELRINGEN 't Silver Stoepke BADPAKKEN PLASTRONS SHORTS Gretha de Bruijn Bioscopen Concertgebouw Crote of Sint Bavokerk Diversen Tentoonstellingen GEMEENTEZAKEN St. Elisabeths Gasthuis Bouw van nieuw gast huis opgedragen aan Rotterdamse architect Waterpolo D.W.T. VERLIEST VAN D.A.W. Wereldkampioenen solftbal in Haarlem Sporthemden en Pullovers 20% KORTING 10% KORTING ZANDVOORT Succesvol jaar voor katholieke naaischool D. van Noort 25 jaar gemeente-opzichter Treffend geschenk van de ouden van dagen Leerlingen Mariaschool op stap Er is enig rumoer ontstaan rond om het Haarlemse Avondlyce um. „Avondlyceum ontslaat heel docentencorps", aldus luidde de alarmerende kop in één der dagbla den boven een bericht, waarvan de al even alarmerende aanhef wist te vertellen: „De rector van de stich ting Haarlems Avondlyceum, drs. J. S. van Dijck, en alle leraren van de ze onderwijsinstelling 42 in getal hebben hun ontslag gekregen." Inderdaad zal het rectoraat van de heer Van Dijck, zoals wij in ons blad van 13 Juni hebben bericht, met in gang van het nieuwe schooljaar niet worden gecontinueerd en inderdaad zijn alle leraarsbetrekkingen in het begin van dit jaar vacant gesteld, maar beide feiten staan los van el kaar en hebben verschillende achter gronden. Wij hebben al medegedeeld, dat er verschil van inzicht bestond over be langrijke beleidsvragen tussen de rector en het curatorium (samenge steld uit vooraanstaande personen uit het Haarlemse middelbaar onder wijs van diverse richtingen)Waaruit bestond dat verschil van inzicht? Het curatorium was van mening, dat het uit sociale verantwoordelijkheid je gens de leerlingen verplicht was een critisch toelatingsbeleid te voeren. Het klakkeloos aannemen van ieder een die zich aanmeldde, achtte het curatorium niet in het belang van de reeds aanwezige leerlingen noch in dat van de zich meldende candida- ten; het achtte met andere woorden het handelen uit sociale verantwoor delijkheid bepaald niet identiek met het geven van een kans aan ieder een tot het volgen van middelbaar avondonderwijs. Men wenste te se lecteren naar aanleg, doorzettings vermogen en andere eigenschappen, die tezamen althans enige waarborg zouden geven, dat de candidaten met vrucht het onderwijs konden volgen. In zoverre maar dan ook alleen in zoverre zou men kunnen zeggen, dat ernaar gestreefd werd een „gees telijke élite" op de school bijeen te brengen. De term „geestelijke élite" blijft echter gevaarlijk, omdat hij licht kan worden geïnterpreteerd als verband houdend met exclusivisme of standsvooroordeel. De rector en mét hem een deel der leraren verschilden evenwel in dat opzicht van mening met het curato rium. Toen bij de aanvang van het schooljaar 1954-'55 de school, mede ten gevolge van het door de rector toegepaste toelatingsbeleid, uit haar krachten dreigde te gaan groeien (met o.a. als consequentie, dat de ge meente een 20 mille méér aan subsi die zou moeten bijdragen) moesten er vijf klassen worden gesuppri meerd. Er volgde een protestverga- dering van de leraren en tenslotte werd billijkheidshalve een commis sie ingesteld, waarin ook een aantal leraren zitting had en die onder voor zitterschap stond van de heer A. van Dam, inspecteur van het middelbaar onderwijs, om de hangende kwes ties te onderzoeken. Die commissie onderschreef de juistheid der inzich ten van het curatorium. Het los hiervan staande „ontslag van alle leraren" moet als volgt worden verklaard en is als volgt in zijn werk gegaan. De Haarlemse afdeling van de Algemene Vereniging van Leraren was van oor deel, dat het lerarencorps van het Avondlyceum langzamerhand voor een te groot aantal was gerecru- teerd uit een niet tot het Haarlemse ravon behorend gebied. Tot betering van deze ook door het curatorium niet als ideaal beschouwde toestand besloot het alle betrekkingen vacant fe stellen en per advertentie sollici tanten op te roepen. ,M.a^r„nheallg le zulks in dezi vorm, dat aan alle le raren tevens werd m e d e gedeeld, dat zij - zonder dat een formele sollici; tatie nodig zou zijn kon<den S gen van hun bereidheid tot co ring van het dienstverband. Een uei- gelijke bereidverklaring van ve achtte het curatorium m het oeia g van de noodzakelijke continuïteit i het onderwijs. Bijna alle leraren ver klaarden zich bereid te blijven. hJa- derhand zijn er evenwel verkeerde conclusies getrokken uit het feit, dat dit formele ontslag gevolgd door een vrijwel algemene continuering van het dienstverband, plaats had vóór dat besloten werd het rectoraat van drs. Van Dijck te doen eindigen, met het gevolg dat er bij een deel van het lerarencorps enig onbehagen is blij ven bestaan. bi?Ho^nKer i?en de ontslag-kwestie b0SChoUwinS laat- rest dus het meningsverschil omtrent het toe latingsbeleid, waarbij de rector, van Wiens onvermoeibare werkzaamheid voor het Avondlyceum wij reeds eer der gewaagden, oi het standpunt stond dat een kans tot het volgen van middelbaar onderwijs moest worden gegeven aan welhaast ieder, die daar toe te voren niet in de gelegenheid was geweest. Het curatorium wilde daarentegen beslist waken tegen het gevaar, dat de school een toevlucht zou worden voor elders uitgestotenen. Het wilde wel een kans geven aan zo- velen als maar mogelijk was maar meende de eis te moeten stellen van een redelijke zekerhem, dat de gege- ven kans tot het beoogde resultaat zou leiden - in het belang van de leerlingen zelf. Het lijkt ons gewenst, dit alles dui delijk in het licht te stellen ter be strijding van het gevaar, dat door on volledige of insinuerende berichten voet zou worden gegeven aan onrust en verdachtmaking. Het belang van een zo nuttig onderwijsinstituut als het Haarlems Avondlyceum is er tenslotte mee gemoeid. Advertentie Prijzen in diverse uitvoeringen van 7500.— tot 8875.—. Telef. 12138 en 15056 Nadat de leden van de Haarlemse ge meenteraad reeds by verschillende g - legenheden hadden aangedrongen op het instellen van een Raad voor de Jeugd, hebben B. en W. thans besloten hiertoe over te gaan. Tijdens de raads vergadering van volgende week Woens dag zullen de leden van de gemeente raad moeten beslissen over een desbe treffend voorstal van B. en W. Volgens het voorstel, zal de Raad voor de Jeugd 9 tot 15 leden tellen, waarvan een drie tal zitting heeft als vertegenwoordigers van de overheid. De voorzitter en de vice-voorzitter worden door de Raad voor de Jeugd zelf aangewezen, maar mogen geen overheidsvertegenwoordi gers zijn. Voorgesteld wordt de admini stratie te laten verrichten door de ge meentelijke dienst voor jeugdzaken en sport. De gemeentelijke inspecteur voor de Lichamelijke Opvqeding voor Sport en Jeugdzaken, heeft zich, nadat een aan tal raadsleden de wens daartoe te ken nen hadden gegeven, gericht tot een aantal vooraanstaande personen op het gebied van het jeugdwerk. Uit dit over leg is een commissie ontstaan, die de Raad van de Jeugd heeft voorbereid. Op 10 Juni j.l. heeft de Inspecteur zich tot B. en W. gewend met een schrijven ter aanbeveling van het in leven roepen van een Raad voor de Jeugd. De leden van deze raad zullen op de eerste plaats deskundigen moeten zijn op het gebied van jeugdwerk in de meest uitgebreide zin van het woord, terwijl zjj tevens representatief moe ten zijn voor dit rijk geschakeerde werk, aldus de toelichting van B. en W. Het is de bedoeling, dat de Raad voor de Jeugd optreedt als vertegen woordiger naar buiten van het jeugd werk in Haarlem, dat zij een con tactpunt is voor het behandelen van vraagstukken die het- jeugdwerk be- Advertentle Wij kochten een grote partij FABRIEKS- RESTANTEN en ruimen deze op tegen ONGEKEND LAGE PRIJZEN. Zie onze etalage. GEN. CRONJÉSTRAAT 135 HAARLEM TELEFOON 1165J Vakkundige behangers beschikbaar. Gistermiddag ongeveer kwart voor vijf raakte de trekker van een aan hangwagen, die reed op de Spaarndam- seweg, plotseling los. De aanhangwa gen uierde tegen de gevel van perceel 548, die werd beschadigd en waarvan de sponningen en de ruiten werden ver nield. Een deel van de lading, bestaan de uit modder van rioleringen, kwam terecht in de woonkamer. De bewoner J. Pijper van beroep modelmaker, en zijn schoonzoon A. van der Hoef, die voor het raam zaten, liepen geen ver wondingen op. Ter gelegenheid van haar 50-jarig bestaan, dat op 26 Juli a.s. wordt herdacht, organiseert de Haarlemse Sportvereniging „De Kampioen" een grote Jubileumsportdag, die bondag 31 Juli qp het autocircuit van Zandvoord zal worden gehouden. Deze sportdag belooft bijzonder interessant te worden, want behalve een wielerwedstrijd zul len er ook diverse andere sporten ge speeld en gedemonstreeerd worden en daarbij is als attractie een partij rol- hockey tussen twee Haagse ploegen. Het programma begnt om één uur met stedenontmoeting boksen tussen Haar lem et Amsterdam. Na het boksen, dat ongeveer drie kwartier zal duren, kriieen de beoefenaren van volleybal, gymnastiek, basketballe en Judo de colpvenheid om hun kunnen te tonen, ter het uur van dire tot vier gereser veerd is voor de rolschaatssport. Naast Ifn rnlschaatswedstrijd en een show Jo kleine wieltjes, zullen de toe- °PhAwers ook kennis kunnen maken -hetin opkomst zijnde rolhockey, met no Waaese ploegen elkaar waarbij twee Haagse zullen bekampe kwart over vier sportfestijn voor een wieler- het startsein g<eg tse;n gegeven voor westrqd voor het start wi|)erwedstrijd een wielerwedstrijd voui kleine voor nieuwelingen die op he^kleme parcoursrondom de P»s hberaamd worden en waarvan de Dras is op half zes. Voor de m.^!£almina" 1 listing zorgt de fanfare „Wilh Op Zondag '24 Juli zal het bestuur van de H.SV. „De Kampioen van 3 tot5 uur recipiren in restau- rant Brinkman aan de Grote Markt in Haarlem. Advertentie TE KOOP: GARDEROBE voor het gehele gezin (nieuw) 0.50 DHEUMA-verrassingsactie. g Mui- v- Just. 22-ll-'54-LO 520/052. GEBOREN: I. van den Broek-Vros, Z-; G. A. Toorenent-Sabelz.; Th. Brok- de ^r' zi' Schooneveldt-Spanjer, z.; M. Tiggelman-Groen, z.; C. M. Caré Slebe, z.; J. M. Gressie-Broekhof, z. G. Ph. M. Clemens-Tutert, z.G. Baks- hulst, d.; C. Haye-Beerthuizen, zd.; G. J. van Hal-van der Burgt, d. GETROUWD: J. A. Niterink en C. J. Tielens; K. Molenaar en C. Bouwhuis; j C. van Delden en J. Witkamp; K. A. Edskes en D. Aal; J. Raasveldt en H M. Luitingh; G. J. Broekhuizen en W van Pelt; P. A. Geldorp en J. G. J. SloosA. Wolfsen en C. Kroes; L. Klaassen en G. M. Egberts; L. Jacobs en K Bark; J. Moone en J. M. P. Be rendes- J. Schuitemaker en M. Em- bregts; H. H. van Leeuwen en H. C. J. B OVERLEDEN T. Grapendaal-van Dijk 55 jr, Hazepaterslaan; J. Kuyt, 83 jr., Kinderhuisvest." treffen en dat de Raad al of niet op verzoek van de overheid advies uitbrengt in zekere kwesties die het jeugdwerk betreffen. De Raad voor de Jeugd kan zich in haar werkzaamheden laten bijstaan door permanente secties of door com missies ad hoe. De leden van secties en commissies behoeven niet noodzake lijk lid te zijn van de Raad voor de Jeugd. De voorzitters van secties en commissies echter wel. Teneinde de kosten van de Raad voor de Jeugd gedurende het lopende begro tingsjaar te doen dekken, stellen B. en W. de gemeenteraad voor om, zo zq ac- coord gaat met het instellen van de Raad voor de Jeugd, deze een bedrag van f 1.000.- toe te staan. De commis sie voor jeugdzaken en sport heeft zich kunnen verenigen met het voorstel, als ook met de voorgestelde verordening op de Raad voor de Jeugd. Wanneer de gemeenteraad accoord kan gaan met 'n desbetreffend voorstel van B. en W„ zal de gemeente Haar lem samen met provincie Noord Holland de stichting Noord-Hollands Philharmo nisch Orkest in het leven roepen. De nieuwe stichting komt dan in de plaats van de op 11 September 19o3 opgerich te stichting van dezelfde naam. Een en ander heeft louter formele betekenis en is slechts bedoeld om de leden van het orkest te kunnen doen opnemen in het Algemeen burgerlijk pensioenfonds. Gedeputeerde Staten van Noord-Hol land hebben de Staten reeds ee« s0°r£ gelijk voorstel doen toekomen. Het b nodigde stichtingskapitaal voor de nieuwe stichting, zal door de beide overheidsinstanties, provmcie en Haar lem, gezamenlijk worden opgebracht. Dit kapitaal bedraagt 1°°,-, zodaAn en W. de Raad thans voorstellen 50,- beschikbaar te stellen voor dit doei. Door een verandering van de inrich ting is in de lagere Maria-school A aan de Koningstraat een verbetering van de kunstlichtinstallatie nodig. De Ulo-school aldaar vraagt eenzelfde verbetering. Bovendien moet de lagere school' nieuwe leermiddelen aanschaffen voor het ver- keersonderwijs en tengevolge van het invoeren van een nieuwe rekenmethode. De Ulo-school moet nieuwe banken hebben en naai- en schrijfmachines voor het onderwijs. Met een en ander is een bedrag van f 15.040.gemoeid. Het schoolbestuur heeft zich om medewer king tot de gemeente gewend en B. en W. stellen thans de raad voor het ge noemde bedrag beschikbaar te stellen. De verwarmingsketels in het christe lijk Ulo-schoolgebouw aan de Nassau- laan zijn versleten en moeten vervan gen worden. Het gebouw is eigendom van de gemeente en B. en W. stellen de raad nu voor maar ineens een olie- stookinstallatie te doen aanbrengen. Met een en ander is een bedrag van 15.000.- 1 .moeid, hetgeen de raad ver zocht wordt beschikbaar te stellen. Ten einde de Vereniging voor christelijk uit gebreid lager onderwijs te helpen bij het uitbreiden van de inventaris van de gymnastiekzaal bij de Prinses Irene- school aan de Anthony Fokkerstraat, stellen B. en W. de raad voor 3.740.- beschikbaar te stellen. IJMUIDEN Vrijdag 15 Juli Hoog water: 11.12 u. en 23.48 u. Laag water: 6.30 u. en 19.13 u. Zaterdag 16 Juli Hoog water: 12.33 u. Laag water: 7.50 en 20.34 u. Advertentie Vanmorgen ongeveer een uur, twee uur later dan verwacht, is dan einde lijk in Haarlem de eerste helicopter geland op het veld aan de Wagenweg, die tot 15 Augustus een dienst zal on derhouden tussen Zandvoort en Rotter dam. Gisteren was geheel Nederland te heiig om de vluchten mogelijk te maken, zodat velen omstreeks elf uur vergeefs stonden te wachten. Vanmor gen zat Brussel weer dicht, en de helicopter moest enkele uren wachten met opstijgen. Toen het weer in Bel gië begon op te klaren, startte de ma chine dan toch echt en begon de tocht naar Nederland. Zonder oponthoud werden de vluchten verder volbracht. Aan boord bevond zich o.a. de actrice Lia Dorana. Voor de passagiers in Haarlem en Zandvoort is het uitstel intussen wel uiterst hin derlijk gebleken. In een onlangs gehouden vergadering van de raad van commissarissen van de N.V. Haarlemse melkinrichting De Sierkan is dr. W. H. Bierman, arts te Haarlem, herbenoemd tot voorzitter dezer raad. Ongeveer een maand geleden heeft de gemeenteraad de woningbouwvereni ging „Luctor et Emergo" een bedrag van 9.890,- als voorschot toegestaan voor het verrichten van verfwerk aan 46 arbeiderswoningen aan de Sterre- bosstraat. De vereniging vraagt thans om een extra-voorschot van f 8.965.- teneinde de dakgoten van deze wonin gen te kunnen viernieuwen. B. en W. hebben de raad verzocht dit extra voorschot toe te staan. De woningbouwvereniging „Roseha- ghe" krijgt een voorschot van 105.922,76 indien de raad zich hiermee kan verenigen. De rente hierop is vastgesteld op 3,5 pet. De gemeente heeft dit gedaan, omdat de gemeentelij ke centrale kas tegen een dergelijke rente bereid is credieten te verstrek ken, terwijl het Rijk, dat aanvankelijk om een voorschot was gevraagd, een rente van 4 pet. vroeg. Het bedrag is bestemd voor het bekostigen van on derhoudswerken die in 1952 en 1953 heb ben plaatsgevonden aan woningen aan de Anslijnstraat, de Brouwerskade, de Hoofmanstraat, de Kopstraat en de Merkmanstraat. In het Gemeentelijk Concertgebouw heeft gisterenavond de heer P. E. Wil- lemse namens de Haarlemse Henge laarsvereniging „Tussen het riet"' 668,77 overhandigt aan een vertegen woordiger van het Koningin Wilhelmi- nafonds. Het bedrag is bestemd voor de kankerbestrijding. Bovendien droeg een aantal jeugdige vissers voor dit doel 15.- af. Het geld is bijeengekregen door mid del van een hoe kan het anders viswedstrijd. Op Zondag j.l. wierpen 450 pure liefhebbers. Waaronder 25 vrouwe lijke, hun dobber in het water van de Ringvaart, ten einde zo veel mogelijk witvis uit het vuur (water) te slepen en daardoor winnaar te worden van een prachtige wedstrijd. Het gestorte inleg- geld vormde het af te dragen kapitaal tje, waarbij dan ongeveer 150.- kwam van een gehouden tombola. De wedstrijd verliep bijzonder span nend. Reeds in het begin zette men alle zeilen bij en zelfs wist de heer W. Breeuwer een knaap te vangen van 39,2 cm, welke meteen de lang ste zou zijn. Volgens insiders en een en een 78-jarige veteraan was die vangst „stom geluk" geweest, want verder ving de men niets meer. Nochtans, het gaat immer- om de knikkers en de heer Breeuwer werd winnaar. Hij ontving de eerste prijs, een nieuwe fiets, die door de twee hen gelaarsverenigingen beschikbaar was ge steld. c i rT'j Priisuitreiking gisteren, kregen 105 deelnemers een stoffelijke beloning, aie varieerde van een fraaie schemer- tamp tot een werphengel om verliefd op te worden. De eerste tien triom- Advertentie vanaf f 29.75 de kleine zaak met de grootste keuze GROTE HOUTSTRAAT 49 Ihators waren: 1. W. Brouwer, (één van 39.2) 2. W. Dekker (11 stuks) 3. M. van Thiel 110) 4. VA N. L. Molenkamp, 5. Th. Van Vliet, 6. J. van Noorde 7. H. Veneman, 8. T. Donders, f B. van der Schuit, 10. W. Oudolf. Uiteraard telden alleen vissen mee, die de vast gestelde maat overtroffen. Hartelijke woorden van dank richtte de heer W. van Wijk, bestuurslid van het K.W.F., tot de organisatoren, de heer G. Regelink en P. E. Willemse in het bijzonder, en alle medewerkers. „Hengelaars zijn", aldus spreker, „men sen die hun sport sportief beoefenen, de beroepsstatus dan ook niet waarderen en zo nodig gi .ag andere lieden, die door een vreselijke ziekte worden ge plaagd, de helpende hand bieden." Bijzonder mooi is, vervolgde de heer van Wijk, dat juist de kanker velen aanspoort het initiatief te nemen tot hetverzamelen van geld ter bestrijding van dit kwaad. De drie verenigingen, die aan de viswedstrijd hebben meege werkt zagen zich beloond met een valg- getje. Rest ons te vermelden dat tij dens de kamp van Zondag zes leden van één familie hun deeg in het water depo neerden, mevrouw van 't Klooster met drie vissen de eerste prijs behaalde bi) de dames en het leeftijdsverschil tus sen oudste en jongste hengelaarse 68 jaar was. De reeks concerten in het kader van het Haarlems Orgelconcours is afgeslo ten met een improvisatie-concert, waar op medewerkten de winnaars van „De Zilveren Tulp" in de jaren 19511954: Louis Toebosch, Anton Heiller en Piet Kee (2 x). Met 1955 medegerekend is de prijs definitief aan Piet Kee toege kend. Men kon nu de improvisatie-kunst beluisteren van een drietal jonge orga nisten, die reeds hebben bewezen in deze speciale, moeilijke kunstbeoefening uiterts bedreven te zijn. Het was ditmaal geen vergelijkend ex amen ter behaling van een prijs. De drie organisten improviseerden trou wens niet op één en hetzelfde thema, Deze werkwijze maakte het concert in teressant voor een ieder, zowel voor luisteraars als speler en thema-ontwer per. Ze maakt het programma voor het auditorium gevarieerder, de spe ler tracht wellicht de gedachtengang van zijn collega-prijswinnaar vervat in het thema met nog meer animo als voorheen te doorgronden ein naar eigen inzichten verder voort te zetten en de collega-thema-ontwerper volgt niet al leen met stijgende belangstelling de ont wikkeling van zijn opgave, doch kan zelfs op dit punt voor verrassingen ko men te staan. Dat de aandacht van de bezoekers geruime tijd is gaande gehouden, schrij ven wij voor een niet gering deel toe aan de gevariëerde thema's. Hoe be zonken en doorwrokt ook Heiller's spel was in de „Panacaglia" op een thema van Tebard, niet bij elke bezoeker valt een stuk in deze vorm in de smaak. De Passacaelia stond goed geplaatst (toevallig?) tussen twee fuga's met gro te voorspelen door Piet Kee op een Toe bosch- en door Toebosch op een Heiller- thema gebouwd. Beide thema's, alleen al reeds door hun pittige rhythmiek en stuwende loop waren bijzonder geschikt voor een fuga. De improvisators maak ten een gretig gebruik van deze thema's en speelden na echt-fantastische inlei dingen kernachtige fuga's. Piet Kee iets Advertentie Bezoekt tevens onze speciale show room van tenten en kampeerartikelen. Alleenverkoop voor Haarlem en omstreken van „Governor" tenten. SPOBTMAGAZIJN Twijnderslaan 7-9, tel. 15116, Haarlem 100% Service Met een hart vol dankbaarheid heb ben gistermiddag ruim 200 patiënten af scheid genomen van de hartelijke zorg, de toegewijde hulp en bovenal de gees telijke steun, die zij drie dagen lang in de parochiekerk van de H. Drieëenheid in Bloemendaal hebben mogen onder vinden. Het triduum is weer ten volle FILMS: CINEMA PALACE: „Rear Window", 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. FRANS HALS: „Three for the Show", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15. Zo. 2, 4.15, 7 en 9,15 uur. LIDO: „Dit gebeurde op 20 Juli 1944, 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 u. LUXOR: „Lach en vergeet", a. 1., 2, 7 en 9.15 u. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 u. MINER VA: Vr. t/m Zo.: „The 5 Sulli- vans", a- 1 Vr- 8-15 u. Za. 2.30, 7 en 9.15 u. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Ma. en Di 8.15 u.: „Als de dauw hangt komt er' regen", str. volw. Wo. 2.30 en 8.15 en Do. 8.15 u. „The quiet man", 14 j. REMBRANDT: „De aanslag op Hitier". 14 jaar 2 4.15. 7 en 9.15 u. ROXY: „De verlaten wigwam", a. 1., 2.30, 7 en 9.15 u. Zo.: 2, 4.15, 7 en 9.15 u. STUDIO: „Gek op mannen", a. 1., 2.15, 7 en 9.15 uur; Zo.: 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Maandag 18 t/m Woensdag 27 Juli: Ned. viiivelbureau. Zuiveltentoonstelling. Ge opend dag. van 10-12, van 14-17 en van 19—22 uur. Maandag 18 Juli: Carillon-Glockenspiel door de stadsbeiaardier Arie Peters. Van 15.30—16.30 uur. Dinsdag 19 Juli: Gratis orgelbespeling door de stadsorganist George Robert. Van 2°Donderdag 21 Juli: Gratis orgelbespe ling door de stadsorganist George Robert. Van 15—16 uur. Donderdag 21 Juli: Carillon-Glockenspiel door de stadsbeiaardier Arie Peters, van 2021 uur. Vrijdag 22 Juli: Carillon-Glockenspiel door de stadsbeiaardier Arie Peters, van 11.30—12.30 uur. Openluchttheater Bloemendaal: Vrijdag 15 en Zaterdag 16 Juli: Spaans dansen semble „Susano en Jose" 20.30 u. daLuxor-theater: Van Vrijdag 15 tot en met Donderdag 21 Juli: Iedere ochtend 10 30 uur: Montagne's jeugdvarieté op het t0wnfi'pnweg: Van Zaterdag 16 tot en met Donderdag 21 Juli: Grand Cirque Inter national, 8 uur. Tinholthuis: Vrijburglaan 17, Overveen, Geopend op werkdagen van 9-12 en 14- 16rruauiusmuseumGrote maquette van Nederland met waterstanden en overzicht 0V^Sv\TslnM— /^Schilderijen XIX en vvo eeuw Tekeningen Hollandse, Ita liaanse en Franse School, o.a. Rembrandt, Michel Angelo en Claude Lorrai. Fossie len en mineralen, historische natuurkun dige instrumenten. Geopend: iedere werk dag behalve Ma. van 11 5 uur. Frans Halsmuseum: Expositie van pop penhuis anno 1750 met inventaris van meei t?an 3000 voorwerpen. Geopend van 10-17 uur Zo van 1316 u. BovenzaalArchitectuur-tentoonstelling Haarlem en omstreken". Projecten stu derende academie van bouwkunst te Ara- Etmsschoppelijk Museum: Middeleeuwse en latere schilderijen, sculpturen, paramenten, Kantwerk, handschriften, munten e. Ge opend van 10—17 uur. Zo van 13—16 uur Vleeshal: „Madame", tentoonstelling van costuums, waaiers en preciosa uit de 17e en 18e eeuw. Geopend van 1017.30 uur en Za.-avond van 19—22 uur. Leffelaar: Reproducties naar Oude en Mo derne meesters. Geopend van 1017 uur. Zo. gesloten. De Waag: Historisch gebouw, schilders milieu. Geopend Za.-avond en elke morgen van 11—1 uur. Zoals ieder jaar werden de pa tiënten door een aantal kleine bruidjes verrast met een fraaie anjer. De meisjes trokken de ge hele kerk door met hun welkome gave. De blustoren van de koolgasfabriek van de G.E.B. verkeert in slechte toe stand. Men vreest een breuk in de ijze ren constructie van het benedenste ge deelte. Om een en ander te kunnen voorkomen vragen B. en W. de raad om een crediet van 50.000,-. Het gebouw op de hoek van de Grote Houtstraat en de Markt, waarin het kantoor van de gemeente ontvanger en het bureau financiën van de ge meentesecretarie zijn ondergebracht, heeft een verfje nodig, alsook enige her stelwerkzaamheden aan het dak en de goten. B. en W. verzoeken de raad hier voor een bedrag van 10.700,- te note ren. Doordat verleden jaar het laatste gedeelte van de Schipholweg in gebruik kon worden genomen, moest de A.N.W.B. verschillende van de wegwijzers veran deren teneinde een betere verkeerge- leiding te verkrijgen. De A.N.W.B. heeft de gemeente Haarlem verzocht de kosten hiervan ten bedrage van 1.807,86 als een eenmalige bijdrage te willen schenken. B. en W. hebben de raad thans verzocht dit verzoek in te willigen. B. en W. hebben de raad om een bedrag van 219.480,- verzocht ten ein de de gymnastieklokalen in het gebouw Kleine Houtweg-Badhuisstraat ingrij pend te kunnen restaureren. B. en W. van Haarlem stellen de gemeenteraad voor in antwoord op een desbetreffend verzoek van Gedeputeer de Staten vast te stellen, dat het salaris van de Gemeente-ontvanger ongewijzigd kan blijven, maar dat dat van de ge meente-secretaris verhoogd moet wor den. geslaagd. Het kerkgebouw, dat ten dele is ingericht voor het houden van tridua, heeft aan alle eisen voldaan en de orga nisatoren en -trices zijn erg tevreden. Niet minder echter is de tevredenheid van de zieken, die gedurende het drie daags verblijf in de nieuwe kerk veel kracht en troost hebben opgedaan, om geven als zij waren door een mildda dige geest van oprechte charitas. Van alle kanten is weer enorme medewer king gegeven, o.a. door in totaal 43 automobilisten, die tweemaal per dag de patiënten moesten vervoeren, een groot aantal verpleegsters en jongens en meisjes uit de parochie. Het triduum werd gistermiddag be sloten met een plechtig Lof, gevolgd door een feestelijke processie. Het Lof werd opgedragen door deken W. N. Zijlstra van Haarlem, met assistentie van de parochiekapelaans V. G. Nijman en A. Hansen. Rector H. Roozen, de moderator van het wereld-ziekenapostolaat, hield de predikatie, waarin hij trachtte de angst voor de dood weg te nemen door op de kracht van de sacramenten te wij zen. Ook in het oordeel zal God barm hartig zijn, zoals Hij altijd barmhartig is. Het H. Oliesel is het sacrament voor de zieken en bereidt hen voor op de dood, terwijl het Viaticum, de goddelijke reisspijze, meer bedoeld is voor de stervenden. De uitwerking van beide middelen is vaak geweldig en frappeert ongelovigen. Rector Roozen besloot met te wijzen op de grote steun, die Maria in het stervensuur kan verlenen. Tijdens het Lof, waarvan de gezan gen werden uitgevoerd door het koor van de parochie van het Allerheiligst Hart van Jezus o.l.v. de heer P. Broer- sen, vond ook de indrukwekkende plechtigheid plaats van de persoonlijke sacramentszegen, die werd gegeven door deken Zijlstra. Tot slot trok een feeste lijke processie van kleine bruidjes door de kerk, die iedere zieke met een fraaie bloem verrasten, welke geste grote waardering vond. Toen was het Tri duum ten einde. Spoedig nadien bood het kerkgebouw een rommelige indruk door de vele zusters, die de patiënten de kerk uithielpen, soms in samenwer king van familieleden, door dragers van het Rode Kruis en door al hetgeen er zo voor het einde van een triduum komt kijken. Soms viel een glimp op te vangen van mej. Beune of mevr. Van Kranendonk DuffelsTowey, de heer Wilms Floet, rector Roozen en anderen, die zich voor het triduum zo bijzonder hebben ingespannen. Tussen alle bedrij vigheid door gelukte het ons de verst- weg wonende deelneemster aan de „driedaagse", mej. J. Rijke uit Goes, even te spreken. Zij doet nu reeds voor de vijfde achtereenvolgende maal mee en van haar gezicht is de dankbaar heid te lezen, die zij ook nu weer koes tert voor het schoons in Bloemendaal ondervonden. Een van de trouwste patiënten is on getwijfeld de 44-jarige Nico Boer uit de Reguliersstraat in Haarlem. Zijn ge stalte is bijzonder klein gebleven, maar zijn geestvermogens hebben zich nor maal ontwikkeld. Hij heeft dit jaar voor de 27e maal deelgenomen aan het Bloe- mendaalse ziekentriduum. Het vorig jaar heeft hij een bezoek gebracht aan Lour- des. Iedereen, die ook maar iets te ma ken heeft met het triduum, kent hem en komt hem, indien mogelijk, even de hand drukken. Ja, Nico is een vertrouw de figuur in Bloemendaal geworden. Hem hoeven we niet te vragen, hoe het bevallen is, na zo vaak van de gast vrijheid van de Prima Primaria genoten te hebben. ,,Het is hier een hemels para dijs", zegt hij. Buiten kwamen de auto's al voorge reden om de patiënten weer huiswaarts te brengen. „Tot het volgend jaar" was meestal de afscheidsgroet. strenger in vorm dan Louis Toebosch, en daarentegen Toebosch o.i. meer spon taner, vrijer en gedurfder. Misschien is dit voor een deel het gevolg van het door Toebosch niet gebruiken van de gelegenheid de ten dienste staande the ma's een uur lang te voren te bestude ren, zij het zonder ogel. Ondanks onderlinge verschillen toon den de organisten zich meesters op hun instrument, uitstekende improvistors en vormbeheersers. Het bleef nimmer bij louter technische beheersing, boven al les uit domineerde een echte musiceer- geest, waardoor nimmer het innerlijk element ontbrak. Bovendien trok de weloverwogen re gistratie de aandacht, iets dat ook een belangrijke factor is. Dit eveneens bij de vier werken door Kee en Toebosch, na de improvisatie voorgedragen. Het was het bekroonde werk van Hermann Schroeder, Keulen en de werken (door de commissie van beoordeling voor uit roeping aangewezen) van Friedrisch de Graaff, Arnhem en Henry W. Kauf- mann, Boston. Deze koraalvoorspelen wai en alleen van betekenis, ongeacht de tekstkeuze, schrijfwijze en istijl. Schroe- der's goede componeertrant was al bij zonder opgevallen op het juryconcert met het voorspelen tot Kerst-, Paas- en Pinksterliederen. Voor dit improvisatieconcert werd minder belangstelling getoond dan voor de improvisatiewedstrijd, doch de be kende figuren uit de orgelmuziekwereld waren toch grotendeels aanwezig! O. K. De regenten van het St. Elisabeths of Grote Gasthuis hebben besloten de bouw van het nieuwe gasthuis op te dragen aan architect ir. B. J. K. Cra mer te Rotterdam. In de waterpolo ontmoeting DAW DWT 1, die voor de tweede klasse heren in Alkmaar werd gespeeld, wist DWT een achterstand van 3—1 om te zetten in 33, maar ging DAW tenslotte toch met de eer strijken. Een twijfelachtig doelpunt en een schot van v.d. Horst bracht de thuisclub met 2O voor. Mart Molenaar werkte hierna een DWT aan val uitstekend af: 21. Boxem loste even later een ver schot dat de DWT keeper verraste, zodat de rust met 3—1 inging. Een overtreding van de DAW verdediging leverde Mart Mole naar na de rust een strafworp op, die werd benut: 32. Uit een aangespeelde bal va nMart Molenaar bracht Fons Roozekrans de stand op 33. Met het einde van de strijd in zicht kreeg \.J. Horst, door een zware fout in de DWT verdediging een strafworp te nemen, die prompt werd benut waardoor het einde kwam met 43. DWR 1 (dames) verloor in de 2e klasse van DVW 1 met 34, terwijl de herenploeg van DWK eveneens het onderspit moest delven tegen VZV (3—4). Het negental van de Wiesbaden Co- mets, wereldkampioen softbal, zal Za terdagavond in Haarlem op het H.C.K. terrein van het Kennemer Lyceum een wedstrijd spelen tegen het Nederlands softbalteam. De ontmoeting begint om kwart over zeven. Advertentie OP ONZE ANDERE ARTIKELEN Diverse SPOTKOOPJES in Costuums - Sportcolberts Pantalons Regenjassen Uw Kleding-adviseur Gen. Cronjéstraat 86, Tel. 14401 Spaarnwouderstraat 47-80, Tel. 21392 Het schooljaar van de katholieke naai school te Zandvoort is op succesvolle wij ze besloten: bij de Woensdag en Donder dag gehouden examens slaagden alle condidaten, 9 voor lingerie en 11 voor costuumnaaien. Onder grote belangstelling heeft de heer D. van Noort gisteren zijn 25 jarig jubileum gevierd als opzichter bij pu blieke werken van Zandvoort. Op het bureau aan de dienst werd hij toege sproken door adj. directeur Wit, die de heer van Noort prees om zijn grote ijver en werkkracht. Namens het perso neel werd een Blitz-lamp aangeboden. De gemeente schonk de gebruikelijke enveloppe met inhoud. Ten huize van de jubilaris kwam burgemeester van Fenema met een deputatie van de brandweer zijn gelukwensen aanbieden. Een treffende hulde werd door het co mité voor ouden van dagen bereid: de oudste inwoonster van Zandvoort, de 99-jarige weduwe Bluys bood de heer van Noort als dank voor alle inspan ning ten behoeve van de oudjes een fototoestel aan. De leerlingen van de vierde en hogere klassen van de Mariaschool te Zand voort maakten vandaag een schoolreisje naar Den Haag en omgeving. Honderd vijftig kinderen stapten tegen tien uur in de trein. In Den Haag aangekomen werd een wandeling naar het Binnemiof gemaakt. Na een rondrit per autobus bracht het vrolijke gezelschap een be zoek aan Madurodam. Voor vanmiddag stond een boottocht naar Dnevhet en bezoek aan de speeltuin op het program ma. Vanavond om kwart voor acht wordt men weer in Zandvoort verwach

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 3