Indonesië beschuldigt van het in gevaar nrengen van de goede betrekkingen Nederland breng* Sukarno in Djakarta terug NOODWEER IN ASCOT Veto over salaris besluit schept pijnlijke situatie Dr. Kortenhorst deelt rapporten uit Communist voor praten de Gortzak een tien VOOR KLEURENFILMS Bliksem slaat in op tribune Grondwetswijziging weer aan de orde Uitbreiding van ledental in beide Kamers Gelijk WENNEKER Gemeenschapsoord Drakenburgh r De zaak-Jung schlager Onmst onder Gijv-personed Tweede Kamer op vacantie Televisie-uitzending afgebroken Eindeparlementaire enquête in zicht aanvaring Communisten uit commissies geweerd Onverkwikkelijk V acantiegangster zwaar gewond Jan Beerends Op wegberm door auto aangereden na botsing VRIJDAG 15 JULI 1955 PAGINA „Op hoog niveau" Bond' van, officieren achter kolonel Lubis 130 agendanummers lp PASTILLES Schakelaar ontploft Binnenkort publicatie militair beleid Tussen de pieren van IJ muiden Twee toeschouwers gedood Sbaten Zuid-Holland Geen overdracht van stemrecht Audiëntie OUDE GEN EVER itucM* 1 i-lW. De Indonesische ambassade in Was hington heeft Nederland er gisteren van beschuldigd de Amerikaans-Indonesi sche betrekkingen „nodeloos in gevaar te brengen" door aan te blijven dringen ®P een Amerikaanse advocaat voor de drie en twintig Nederlanders, die in Indonesië gevangen zitten. De beschul diging was vervat in een door de In donesische ambassade gepubliceerde verklaring voor de pers, waarin het beeld, dat ten aanzien van de kwestie Van een Amerikaanse advocaat als waarnemer bij het proces der Neder landers zoals dit in een eerder door de Nederlandse ambassade te Washing ton uitgegeven verklaring geschilderd Werd, „verwrongen" genoemd werd. De Nederlandse regering heeft de Amerikaanse jurist Charles A. Horsky Aangezocht om bij het proces als waar nemer te fungeren teneinde erop toe te 2ien, dat de Nederlanders eerlijk be recht worden. Indonesië heeft echter ge weigerd om Horsky een visum te ver strekken. In de verklaring werd gezegd, dat de Indonesische ambassade de in een nota, welke zij op 8 Juli ƒ.1. naar de Nederlandse ambassade stuurde, tot Uitdrukking heeft gebracht, dat men bet „betreurde", dat Nederland er blijkbaar niet in geslaagd was „de internationale politieke verwikkelin gen", welke het Nederlandse verzoek niet zich mee bracht „te beseffen". In de verklaring heet het verder, dat de Indonesische regering van mening is, dat afgezien dient te worden van alle stappen, die kunnen bijdragen tot het scheppen van een nieuwe interna- T>r»ident Sukarno is vanmorgen per nnfo uit zijn buitenverblijf te Bogor nnar de Indonesische hoofdstad terugge keerd om persoonlijk in te grijpen in de reeds wekenlang slepende legercri- 8is, welke dreigt uit te lopen op een val van het kabinet-Sastroamidjojo. In het buitenverblijf te Bogor heeft giste ren een belangrijke ontmoeting plaats gevonden tussen Sukarno, premier Sas- troamidjojo en vice-premier Zainal Ari- fin. De premier stelt op het ogenblik alles in het werk om te voorkomen, dat verschillende politieke partijen, die ontevreden zijn over de wijze waarop de regering de legercrisls heeft aangepakt, hun steun aan de regering zullen gaan ontzeggen. Een hooggeplaatste Aziatische diplo maat, die zijn standplaats in Djakarta beeft zei vandaag, dat de toestand v°°r het kabinet zeer ^^e^nartiien moment verandert. Twee Parüjen hebben reeds gedreigd uit bet kabmet Ie zullen treden. Desondanks neen ae Premier het kabinet niet meteen na *lin aankomst te Djakarta -J, di ï'tting bijeen geroepen. E fè» funste van Sastroamidjojo werkt, het feit, dat de oppositie op het m ?b®nt niet geneigd is omi d >1 het land over te nemen. Zn neeii daarom opgeroepen tot de vorming interim-kabinet met Sukarn Vice-president Mohammed Hatta aan hoofd. De meeste kranten m m donesië steunen het idee van een zaken 5?.binet, met vice-president Hatta a ^'hister-president. Dit kabinet zou dan 1? functie kunnen blijven tot de vei- J6zingen, die in September gehouden °®ten worden. dB bond van Indonesische officieren, J-ÏMt.I., heeft gisteren op een pers- g. JJ'erentie bij monde van overste Pirw- 5®die meegedeeld, dat het niet juist is, ,at het leger poogt de regering te cor- 'geren, of zeggenschap poogt uit te «eienen over de regering. De regering neeft door haar verklaring over de ,ueh'S ^,an- d® chef-staf laten zien, dat wat de I P H i «nderhandelen, doch juM in Lsluit, dat de I.P.Rji. fe® hoédf^^an kolonel Lubis kan rechtvaardigen. De bond van Indonesische officieren omvat behalve officieren van de landmacht ook officieren van andere onderdelen van de strijdkrachten. (U.P.P.I.A.) tionale spanning door de bestaande goe de betrekkingen tussen Indonesië en de Verenigde Staten nodeloos in gevaar te brengen. Een Indonesische woord voerder in Washington zei, dat dit ge zien kon worden als een verklaring, dat de Nederlandse regering zich diende te onthouden van elke stap, die een derge lijke nieuwe internationale spanning te weeg zou kunnen bregen. Volgens de verklaring van de ambas sade stond de justitiële gerechtigheid in Indonesië op een hoog niveau. De bedoelde processen konden volgens de verklaring bijgewoond worden door het publiek en door buitenlandse en plaat selijke correspondenten, „terwijl zelfs leden van de Amerikaanse ambassade in Djakarta aanwezig zijn" tijdens de rechtszittingen. In de Indonesische antwoordnota van 8 Juli, waarin een herhaald Nederlands verzoek om een visum aan Horsky te verstrekken afgewezen werd, is Neder land er volgens de gisteren uitgegeven verklaring van beschuldigd „de eerste stappen genomen te hebben in een po ging om van de berechting der drie en twintig Nederlanders een internationale kwestie te maken." (U.P.) Een hevig noodweer overviel duizenden Britten tijdens de beroemde races in Ascot. Het gedeeltelijk intrekken van de toe zeggingen inzake salarisverbe tering, welke gedaan waren aan bepaalde groeperingen van het personeel van de Postchèque- en Girodienst, heeft in Den Haag vrij veel stof doen opwaaien. Zoals bekend kampt de girodienst met een personeelstekort. Dit is voor een deel te wijten aan het feit, dat voor het eenvoudige werk (bijvoorbeeld het sorteren van girobiljetten) in een kan- toorstad als Den Haag en trouwens in het algemeen in het Westen des lands de nodige krachten eenvoudig niet te vinden Zijn; te minder omdat de aard van het werk bij de giro meebrengt, dat het personeel weinig zeker is van zijn werktijden. Niet minder belangrijk is echter het salarisaspect. Dit heeft ertoe geleid, dat de directie van de Postchèque- en Giro dienst in overleg met het hoofdbestuur van de P.T.T. besloot tot het verlenen van bepaalde faciliteiten. In hoofdzaak zouden deze neerkomen op een inkrim pen van de loonschaal. Men zou, een voudig geformuleerd, sneller vooruit gaan in salaris dan voorheen het geval was. Deze verbetering is niet behan deld in het Georganiseerd Overleg voor Ambtenarenzaken. Men hoort hiervoor wel als motief het nogal formeel klin kende argument, dat het niet zou gaan om een salarisverhoging, doch om een verkorting van de loonschaal. In feite kwamen de gedane toezeggingen na tuurlijk wel neer op een loonsverhoging; zo zijn ze ook door het giropersoneel verstaan. De regering heeft, zoals is aangekon digd, deze aparte regeling echter niet (Van onze parlementaire redacteur) Dr. Kortenhorst heeft in zijn gebrui kelijke afscheidsrede voor de leden van de Tweede Kamer bij de ingang van het zomerreces, een rekensommetje ge maakt van het aantal kolommen in de officiële „Handelingen", die de kamer leden hebben volgesproken. Daarbij kwamen de kleinste fracties met de meeste prestaties naar voren. Per lid was gemiddeld 16,5 kolom bereikt, (totaal 1639 kolommen). Het cijfer voor de fractie van de heer Weiter stond bovenaan met 49,5 kolom per lid. Daar op volgden de communisten, de Staat kundig Gereformeerden, de V.V.D., de C.H.U. de A.R. en ten slotte de beide grote fracties P.v.d.A. en K.V.P. De voorzitter zag in de cijfers van de kleine fracties een argument te meer voor uit breiding van het aantal leden der Kamer. Een ander argument is het te verwachtèn consultatieve Benelux-parle- ment. De kunst om cijfers te groeperen had d*e voorzitter ook nog verleid tot een optelsom van het aantal kolommen dat ieder kamerlid afzonderlijk voor zijn rekening had genomen in de periode van Kerstmis tot 6 Juli. Daarbij rolde de communist Gortzak als recordhouder uit de bus met 145 kolom. Er waren ook 12 leden die een half jaar gezwegen hadden, maar de titel „Zwijger" heeft in onze staatkundige geschiedenis een edele klank, aldus de voorzitter. Bijzonder tevreden was hij over het geen in die periode, afgezien van het spraakwater in de openbare vergader zaal, door de Kamer was gepresteerd. Men had 130 agendanummers afgewerkt en er was geen achterstand meer. Hij sprak er zijn vreugde over uit, dat de Gordiaanse knoop, die op 17 Mei leek te zijn ontstaan toen de regering de Kamer verliet om bij H.M. de Koningin haar ontslag aan te bieden, weer spoe- div kon worden ontward. Dit bevestig- de"volgens dr. Kortenhorst de ervaring, dat in ons land samen-bouwen in hoger ere staat dan afbreken. Hoogtepunten in het parlementaire be- Pf „fin in het laatste halfjaar geweest al Pa riiJe Accoorden, de adoptie, de iNirorhranding, het televisiedebat, de 1? en huurontwerpen, het ca deaustelsel de nota over gelijke beta- Ung voor rnan en vrouw en de eerste Advertentie IgiL CHOCOLADE... Mjm A Al ft PrJ. Hulskervan het ministerie van O., K. en W., heeft P°™?^agmiddag t?. Haarlem het nieuwe kleurenlaboratorium van Polygoon in dienst gesteld. achtte het belangrijk, dat men met deze nieuwe ^varatuur in Nederland de toepassing van de kleur op de film totaal m eigen hand heeft gekregen. Nu kleurerflaboratoriumisgeopend, behoeft de Nederlandse filmproducent zich voor het vervaardigen van kleurenfilms in het vervolg niet meer tot het buitenland te wenden. Mr. J. M. Landré verklaarde namens de directie van polygoon, dat het nieuwe procédé weliswaar een enorme vooruitgang bete- kent, maar dat men niet moest verwachten, dat nu b.v. de Nederlandse lour- naalfiims van dit moment af in kleuren zullen worden uitgebracht. Het bedrijf nog in een beginstadium en derhalve past een zekere bescheidenheid. Het K'eurenlaboratorium omvat naast de kleuren-ontwikkelmachine een chemisch laboratorium, waar de resultaten van het procédé zodanig worden gecontro- eerd, dat men tijdens het ontwikkelen fouten kan opsporen en corrigeren. Rijkswet na het in werking treden van het Statuut voor het Koninkrijk. De week voor Prinjesdag zal de Ka mer weer bijeenkomen. Urgente wets ontwerpen zijn dan het kleuteronder wijs, de stichtingen, de successiebelas ting, het gebruik van het Fries in het Rechtsverkeer, de inleidende titel van het nieuwe B.W., de opheffing van de handelingsonbekwaamheid van de ge huwde vrouw, het productschap zuivel, de verhoging der ambtenarensalarissen, het Benelux-tarief, bijdragen voor de B.B., het Brabants Watersnoodfonds, regeling collegegelden. Al deze wets ontwerpen zijn reeds bijna geheel schrif telijk voorbereid. Weer zal worden voor gesteld om de „algemene beschouwin gen" over de nieuwe begroting zonder schriftelijke voorbereiding te houden. Met het oog op de verkiezingen in 1956 heeft de voorzitter gesuggereerd, om met de binnen enige maanden toch de missionaire ministers niet te diep meer in te gaan over het beleid in de toe komst. Donderdagavond om eif minuten over half tien. is van de televisiezender zowel het beeld als het geluld uitgevallen, waardoor de uitzending, die door de N.C.R.V. van het Naardense zwem- stadion uit werd verricht een onver wacht einde kreeg. Het bleek, dat in de Utrechtse centrale van waaruit de televisiezender in Lopik wordt gevoed een hoofdschakelaar was ontploft waar door kortsluiting was ontstaan en de zender in Lopik stroomloos werd. Men moest zich daar met kaarsen behelpen en moest na enige tijd aan de televisie- leiding in Bussum mededelen dat het er niet naar uitzag dat de uitzending nog zou worden hervat. Aangezien de TV niet bij machte was de kekers m het land van het beëindigen der uit- zending te verwittigen omdat ook net geluid was uitgevallen, heeft men via de beide radiozenders hiervan mede deling gedaan. Dit is voor de eerste maal in de geschiedenis van de televi sie dat een zodanige storing aan de zender optrad, dat een uitzending ge heel moest worden beëindigd. Met waardering heeft dr. Kortenhorst in de Tweede Kamer de voortgang in het werk der Enquête-Commissie ver meld Deze Commissie legt de laatste hand' aan het zevende deel van haar verslag. Het heeft betrekking op de voorlichting, van Londen uit gegeven Ln ambtenaren en burgers in bezet Gebied en op de Regeringspólitiek ten aanzien van de verzetsbeweging. Over pm"ge tijd hoopt de Enquête-Commissie év haar bevindingen nopens het mili tate beleid over de Meidagen van 1940 teR?hftlldannnog alleen over het deel TV Hat het politieke beleid der bur- Hfrliike autoriteiten ta v. Nederlands nnJt Tndië beschrijft. Het einde van hat enorme werk der Enquête-Commis- h i rtprtialve in zicht. De leden dezer sie is de nr](j„r|-)rekei#hun veeleisende Xfd gedurende de vacantiemaanden niet. De hopper Nova van de firma Bree- ien en De Bout, die een lading bagger uit de Vissershaven op de Noordzee gelost had, is gistermiddag omstreeks half vijf op de terugreis juist in de „bek" van de pieren in aanvaring ge komen met het uitvarende Engelse schip Liberia. Het zicht werd belem merd door mistbanken. De hoppei kreeg schade aan het sloependek maar beide schepen konden hun reis voort zetten. Van de hopper was door de kracht van de aanvaring de motordrijver over boord geslagen. Dank zij het rustige weer was de man snel gevonden en spoedig weer aan boord gebracht. Advertentie jaren De derde dag van de paardenraces te Ascot kreeg een tragisch accent, door dat kort na de „New Stakesrace" de bliksem in een dicht bezette tribune, die zich op enkele meters van de konink lijke loge bevond, insloeg. Meer dan dertig toeschouwers werden hierbij min of meer ernstig gewond. Een aantal van hen moest naar een ziekenhuis worden overgebracht. Twee bezoekers werden gedood. Koningin Elizabeth, die Dinsdag en Woensdag de races had bijgewoond, be vond zich op dat ogenblik op het Buck ingham paleis. De „New Stakes-race", welke kort na het gebeurde voorafging, en waarvoor zeven paarden startten, werd gewonnen door „Gratitude", toebehorend aan majoor Lionel Holliday en gereden door D. Smith. Na de blikseminslag werden de ren nen onmiddellijk gestaakt. De Provinciale Staten van Zuid-Hol land hebben na zeer langdurige discus sies besloten met 19 ten 43 stemmen de voordracht van Ged. Staten, dat commu nisten zitting zouden kunnen nemen in de advieskomhiissies, te verwerpen. Voor stemden de CJI.-fractie, behalve de heer S H. van Eybergen, de V.V.D.- fractie de C.P.N., twee leden van de K V P -fractie, .1. de heren Van Djjck an Van der Weyden, en de gedepu teerden Deerenberg (K.V.P.), Schmal C H en Van Riel (V.V.D.). Tegen stemden de A.R.-fractie, de K.V.P - fractie behalve de twee h erboven ge noemden de S.G.P. -fractie en de P v d A-fractie, en de gedeputeerden Vari Praag (P.v.d.A.), mevr. De Ruy- ter^De Zeeuw (P.v.d.A.) en Van Dijken (A.R.). raakte ik een kring Gisteravond temidden van van vrienden verward in een debat. Nu vind ik de batteren een aardige bezig heid, maar dan ook alleen als geen van de partners er behoefte aan heeft tot een resultaat te komen. Gisteravond kon dat ook niet want het ging over de politiek. Maar toch over het algemeen heb ik alleen plezier in een twistgesprek als up, nergens om gaat; als eenieder is bezield met slechts één gedachte: wij hebben allemaal gelijk; of: wij heb ben allemaal ongelijk. In een derge lijke sfeer, zo heeft de ervaring mij geleerd worden trouwens ook im mer schokkend ware dingen gezegd. Wat mij betreft, ik heb er allang van afgezien gelijk te willen hebben, je hebt er per slot van rekening niets anders dan ellende van. Want een maal gelijk hebbende, ontdek je dat je door de twijfel verscheurd blijft; en dat de waarheid je, terwijl je je doei schijnt te hebben bereikt, is ontscho ten. Van deze en dergelijke gedachten deelde ik gisteren aan een van mijn vrienden mee. Hij keek mij aan en vroeg: „Meen je dat?" „Wis en zeker," antwoordde ik. „Wel," zei hij peinzend, „misschien heb je wel gelijk." (Van onze parlementaire redacteur) Binnenkort zal, wanneer de Staten- Generaal enige thans ingediende voor stellen tot wijziging van de Grondwet goedkeuren, de Tweede Kamer uit 150 in plaats van 100 leden bestaan en de Eerste Kamer worden uitgebreid van 50 75. Tegelijkertijd heeft de rege ring de Grondwet willen wijzigen om de provinciale besturen te verlossen van een drietal beperkende bepalingen die nog slechts historische waarden hebben de koninklijke goedkeuring zal dan met meer nodig zijn voor alle verordeningen die de Prov. Staten willen uitvaardigen, de beperking van het aantal zittingen van deze colleges zal worden opgehe ven, terwijl ook de bepaling vervalt, dat de commissaris der Koningin toe zicht moet houden op alle verrichtingen der Staten. De in uitzicht gestelde maatregel, dat voortaan de leden der Prov. Staten niet meer voor vier jaar worden gekozen, zal eveneens wegens de practische moeilijkheden die daardoor in de laat ste jaren ontstaan waren in de Grond wet worden gebracht. Tegelijkertijd heeft de regering voorstellen ingediend om in de Grondwet vast te leggen, dat het pensioen van de aftredende leden van de Tweede Kamer een andere grondslag kan krijgen, conform de ad viezen van de staatscommissie-van Poelje. Een laatste voorstel tot wijzi ging van de Grondwet heeft betrekking op de vergoeding aan leden van de Eerste Kamer. Hiervoor wordt een an dere omschrijving gekozen. Sprak de Grondwet tot dusver van: „Het genie ten van reis- en verblijfkosten", in de toekomst zal dit gaar luiden: „Door de wet vast te stellen vergoeding van kos ten, welke uit de vervulling van de be trekt'ng voortvloeien." Van deze vDrde naoorlogse grond wetsherziening is het eerste deel de uitbreiding van het aantal kamer leden opnieuw aan de orde gesteld, nadat in 1952 de Eerste Kamer zich daartegen had verzet. Sindsdien is de noodzaak tot deze uitbreiding her haaldelijk aangetoond, waaruit men vooral wees op de veel ruimere in ternationale contacter die het parle ment nodig heeft. Herhaaldelijk komt het voor, dat een groep leden in de Kamer afwezig is omdat dele gaties vergaderingen bijwonen van de Raad van Europa of van het Kolen- en Staalparlement. Ook afgezien daar van echter zijn de werkzaamheden toegenomen door de uitbreiding van het aantal departementen afzonder lijk. De uitbreiding van het aantal leden der beide Kamers werpt nog de vraag op, hoe ii. afwachting van volgende verkiezingen het totaal aantal be schikbare zetels over de verschillende partijen verdeeld moet worden. Hierin is voorzien door de bepaling, dat de nieuwe zetels verhoudingsgewijs be schikbaar worden gesteld aan de ver schillende partijen. Daar de Eerste Kamer bij de vorige behandeling vt i de grondwetswijziging ernstige bezwaren had uitgebracht te gen de mogelijkheid dat kamerleden bjj afwezigheid hun stemrecht aan e-. an der zouden kunnen overdragen, is dit zorgvuldig uit de nieuwe voorstellen weggelaten. Om die reden is ook de wijziging in de quorumbepaling, die voor bepaald aantal aanwezige leden ver plicht stelt, thans achterwege gebleven. Wat de wijziging in de Grondwet be treffende de provinciën aangaat, hier mee is de weg vrijgemaakt voor ver wezenlijking van de voorstellen van de Commissie van advies inzake herzie ning van de Provinciale Wet. De be perkende bepalingen die op de provin cies tot dusverre nog van toepassing zijn dateren uit de tijd, waarin men de Staten niet helemaal vertrouwde. Vandaar, dat de vergaderingen alleen door de Koning konden worden bijeen geroepen en J t voor hun beslissingen de goedkeuring van de Ko ing noodza kelijk was. Voor dit wantrouwen is reeds geruime tijd geen enkele reden meer. Het hield verband met de staat kundige toestand van de tijd vóór het koningschap, toen de provincies nog oppermachtig waren. Wanneer de P.T.T. om de girodienst goed draaiende te houden besluit tot bepaalde salarisverbeteringen voor het personeel bij die dienst en wanneer daarna de regering met het oog op rechtvaardigheid tegenover het andere overheidspersoneel die salarisverbete ring voor een deel weer ongedaan maakt, dan zijn voor deze twee stand punten begrijpelijke verklaringen aan te voeren. Maar wat er ook allemaal verklaard kan worden, onverkwikkelijk blijft in hoge mate wat, naar het schijnt, thans dreigt te gebeuren met het nieuwe per soneel, dat meende in dienst te treden op basis van een salarisregeling, welke men thans aan het herroepen is. Als het juist is, dat men deze men sen zou gaan opzeggen om ze daarna de gelegenheid te geven tegen een la ger salaris in dienst te blijven, dan wordt hiermede een staaltje personeels beleid gedemonstreerd, dat geen andere werkgever op zijn naam zon willen hebben staan. gefiatteerd. Dit betekent, dat de dienst orders van begin Juni, welke over deze aangelegenheid waren uitgevaardigd, op de een of andere wijze moeten gor den teruggenomen, hetgeen voor de directie van de Postchèque- en Giro dienst een weinig verkwikkelijke zaak is. Voor het belanghebbende personeel ligt de kwestie echter niet minder pijn lijk. De reeds in dienst zijnden con stateren, dat zij blij zijn gemaakt met een dode mus. Zo mogelijk nog be zwaarlijker is het voor degenen vol gens onze informaties enkele honderden personen die inmiddels op basis van de beraamde regeling in dienst zijn ge nomen. Deze nieuw aangetrokkenen hebben wellicht andere betrekkingen, die meer betaalden dan zij nu gaan ont vangen, laten schieten. Sommigen rede neren, dat voor deze mensen de gedane toezeggingen wellicht voorlopig gehand haafd zullen blijven, doch insiders be twijfelen of dit met het oog op de verhoudingen binnen het bedrijf moge lijk zal zijn. Te vrezen is, dat de figuur aldus zal worden, dat het dienstverband van deze mensen wordt apgezegd met in achtneming van de ontslagtermijn, waarna ze desgewenst weer een nieuw verband tegen het lagere loon kunnen aangaan. Onnodig te zeggen, dat dit vooruitzicht grote ontstemming wekt bij de betrokkenen. Als arbeidscontrac tanten vallen zij niet onder het Ambte narengerecht. Zij zouden zich tot de kantonrechter kunnen wenden, doch dit zou vermoedelijk weinig uithalen. In het Georganiseerd Overleg zal over deze gehele affaire het laatste woord nog wel niet gesproken zijn. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal Dinsdag 19 Juli geen audiëntie ver lenen. Advertentie Tengevolge van een botsing tussen twee auto's is mevrouw J. Zerniek uit Amsterdam, die met haar echtgenoot in Vaassen aan de kant van de weg zat tijdens een vacantie-uitstapje, ern stig gewond. Op de Cannenburgerbrug over het kanaal te Vaassen kwamen twee personenauto's met elkaar in bot sing. De bestuurder van een der wa gens, de heer L. B. uit Apeldoorn, heeft waarschijnlijk geen voorrang verleend aan de andere wagen, bestuurd door de heer P. Z. uit Epe. De wagen van de heer B. kantelde en schoot vervol gens het kanaal in, terwijl hij bij deze manoeuvre mevrouw Z. raakte. Mevrouw Z. werd in zorgwekkende toestand naar het Julianaziekenhuis te Apeldoorn overgebracht. Haar echtge noot alsmede de bestuurders van de beide auto's liepen slechts lichte ver wondingen op. Wie denkt op Drakenburgh een hoer a-stemming aan te treffen, kijkt wel even vreemd op, wanneer hij er, zoals wij, Jan Beerends ontmoet, even onverstoorbaar rustig als altijd. „Jawel", zegt hij, „Draken burgh is nu zelfstandig en dit betekent, dat we nu onze han den vrij hebben. Maar op zich zelf zegt dit niets. Het hangt er helemaal van af, hoe wij in de komende jaren het ideaal, dat ons bij de oprichting voor ogen stond, zullen verwezen lijken. Natuurlijk, het is pret tig, dat we nu de kans krijgen het gebouw flink op te knap pen en een ..icuwe kapel te bouwen, maar als we geen kans zien deze verbeteringen te laten resulteren in ons werk, heeft het allemaal niets te be tekenen. Daarom is de over name van de K. A. B. geen bekroning, maar een start. Hier past geen hoera-geroep, maar nieuwe bezinning op ons ideaal". Het ideaal van de oprich ters. Jan Beerends, secretaris directeur van de Stichting Ka tholiek Gemeenschapsoord en Volkshogeschool Drakenburgh te Baarn, gaat er eens gemak kelijk bij zitten. Het is alsof hij een oude film terugdraait, wanneer hij vertelt van 25 jaar geleden, toen een groep jongeren, waar onder thans zeer bekende figuren als prof. Kots, Bernard Verhoeven en Jop Pollmann, zich ten doel stelde een centrum op te richten, dat moge lijkheden zou bieden in een geëigend milieu de vrije ontplooiing van de menselijke persoonlijkheid, in relatie tot de gemeenschap, te bevorderen. Zij kozen het werk van de volkshogeschool, omdat hierin de gemeen schap werkelijk beleefd kan worden. In hoeverre het ideaal van de stich ters in de afgelopen jaren benaderd is, kunnen beter dan zijzelf de dui zenden vertellen, die er eens of vaker een cursus of weekend meemaak ten en vooral getroffen werden door de aparte sfeer van Drakenburgh, waarin zij elkaar alleen als mens tot mens ontmoetten en ontdekten. Voor velen van hen is Drakenburgh een openbaring geweest, niet op de eerste plaats wegens het programma van de studiedagen, cursussen, week-ends en congressen, maar omdat zij een betere kijk kregen op de medemens, die in het dagelijks leven vaak achteloos voorbij gelopen wordt. „Het is een katholiek gemeenschapsoord", zegt Jan Beerends. ,Maar het is een open katholicisme, dat wij hier nastreven. Men spreekt wel over het katholieke volksdeel, doch dit bestaat slechts in zoverre het deel uitmaakt van een groter geheel, waarvoor wij ons ook openstellen. Daarom komen hier ook vaak niet-katholieken". Over de resultaten van dit werk laat Jan Beerends zich niet uit. „We kunnen zeggen, dat Dra kenburgh in tien na-oorlogse jaren tweehonderdduizend man-dagen ver werkt heeft, maar dat zégt niet veel. Het gaat er om of de mensen rijker vertrekken dan zij gekomen zijn, of zij elkaar ontdekt hebben, geestelijk sterker geworden zijn, het goede en schone in onze cultuur beter hebben leren zien en beminnen. In hoeverre dit het geval is, kunnen we slechts afmeten aan het aantal, dat nog eens terugkomt, omdat zij zich op Drakenburgh wel bevonden hebben". Zo graag als onze gastheer over zijn werk spreekt, zo'n hekel heeft hij er aan over zichzelf te praten. Voor wie het toch wil weten: 57 jaar, geboren in Alkmaar, eerst globetrotter (lang vóór Bertus Aafjes een voetreis naar Rome), daarna journalist, later medewerker aan enige tijd schriften, o.a. het Bouwblad, mede-initiatiefnemer van de stichting Ge meenschapsoord, leider van de jeugdwerkgemeenschap, die Drakenburgh kort voor de oorlog bouwde, en vanaf het begin directeur van het oord- Bovendien sedert enige jaren voorzitter van de Federatie van Neder landse Volkshogescholen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 5